whitehawk blogja

eLkezdtem letölteni a Team-Fortress2-t:

Linuxon, Steammel.

Ugyan azt írtam, hogy nem ubuntut használok, de hirtelen ezt tudtam felrakni, nem gondoltam, hogy egy hét alatt benne leszek a béta programban. Most töltődik szépen le a TF2.
Annyi van csak, hogy a videokártyával bekrepál bootkor, ezt még ki kell küszöbölni... mondjuk egy jó gentooval :D
Ha fent leszek már játszani, akkor beszámolok róla, már ha lesz érdeklődés.

eLnyúlt Xfce 4.10 kiadás

Mindig csak a KDE és a Gnome a hír, az Xfce pedig szép csendben, és frusztráló lassúsággal fejlődik...

Úgy volt, hogy január idusán lesz végleges kiadás, de úgy néz ki, hogy majdnem két hónapot fog késni a végleges verzió.
A frissített útiterv: http://wiki.xfce.org/releng/4.10/roadmap

Azt még érdemes tudni, hogy csak a 4.10 megjelenése után kezdődik az Xfce gtk+-3-ra portolása, így valószínűleg csak a következő nagy kiadásban jelenik csak meg mint függőség.

Részemről a GTK3-ra való portolástól a Waylanden való futás lehetőségét várom. Egyelőre a GTK+ alkalmazások fele még GTK2 másik része pdig GTK3 függőséggel bír, amely néha furcsa dolgokat is produkál, legalábbis nálam. Ez is remélem hamarosan letisztul...

eZ mára:

Sikerült feltörni a 3DES titkosítást... az index szerint...

Csak az a baj, hogy nem.. (mondjuk itt legyen mondva, egy az egyben átvettek egy blogbejegyzést..) Nem a titkosítást törték fel, hanem az implementáció gyengeségét használták ki. A side channel támadás lényege pont az, hogy nem az algoritmus, hanem az implementáció hiányosságait használják ki. Jelen esetben az áramfelvételt mérve fejtették vissza a kulcsot.

Mivel egy kripto csip ami pl a bankkártyákban is található eléggé szimpla szerkezet, nem úgy mint akár egy mikrokontroller, sőt asztali gép processzora, meg lehet mérni a fogyasztását. Gondosan megválasztott bemeneti adatok sorozatával ki lehet deríteni, első körben, hogy hány 0 és 1-es van a kulcsban, mert más kapuk nyílnak és záródnak, így az áramfelvétel változik. Ha van mondjuk egy 10 bites kulcsunk, az 1024 értéket vehet fel, de ha rájövünk, hogy mondjuk 4 db 1-es és 6db 0-ásból áll, akkor máris csak 210 lehetséges megoldás jöhet szóba..

eCsalád (szappanopera 12./x rész)

Ha minden igaz 2005-ben volt utoljára eCsalád, és most kicsit vissza is tér..

A minap a törlőrongy ott hevert a radiátoron, és anyám kérdezte, hogy mit is töröltem én azzal.. (mert van nagyontiszta, tiszta, közepes, koszos, nagyonkoszos rongy is, és nem mindegy mit mire használ az ember ugye)

Mondtam, hogy a nyomtatót.. (azt hiszem itt derült ki számomra, hogy a nagyontiszta rongyot mertem használni a nyomtatón, amikor az amúgy a tiszta és a koszos közötti kategóriák egyikébe tartozik.... vagy nem.. ez számomra titok )

És ekkor, rámutat a billentyűzetre, és megkérdi: "ezt (a nyomtatót)?"

eLkúrtfox 2

Mivel a múltkor írtam, hogy a 4-es firefox nem kicsit szar, és azóta másoktól is hallottam, hogy folyamatosan másodpercekig nem reagál semmire, valamint folyamatosan lemez IO műveleteket végez ezért visszaváltottam 3.6-ra.

Laptopon az akku időre is rossz hatással volt, hát még az idegeimre, hogy egy szövegdobozba beírásnál 2-3 szavanként várnom kellett 5-10mp-t hogy folytathassam újabb 2-3 szó erejéig. Ha esetleg valamikor hajlandóak egy használható verziót kiadni, akkor esetleg újra megpróbálom.

eLkúrtfox

Itt ez a 4-es firefox, és irdatlanul idegesít.

Bizonyos lapváltások a reszponzivitás totális elvesztését okozzák, ekkor gyakorlatilag nem marad más mint kilőni a programot, mert utána már ha véletlen meg is várom, hogy megjelenjen az ablak, akkor is továbbra is lassú marad.

Valamilyen meggondolásból a fülek minimum szélességét megnövelték, így most nem látom az összes lap fülét, csak 13,5-et és 3-4 "oldalt" kell gurigáznom, hogy megtaláljam amit keresek.

Persze minden verziónál ez megy, ha az 1-esről váltottam volna most, akkor biztos még idegesebb lennék, de "szerencsére" nem egyben hanem szépen apránként lett elkúrva az egész UI. Elvileg ezt kompenzálja a technikai fejlődése...

eLektronikai hulladék

Bár feltételezem, hogy itt talán az országos átlaghoz képest felülreprezentált a környezettudatos réteg azért biztos akad olyan is aki nem tudja, vagy csak lusta, de az elektronikai hulladékot érdemes és illik is a megfelelő helyre vinni. Ilyen helyek például a hulladékgyűjtő udvarok ahol magánszemély díjmentesen hagyhatja ott háztartásában keletkezett elektromos hulladékát, legyen az régi monitor, alaplap, tévé stb.

http://www.elektrohulladek.hu/atvetel.html

Valamikor a héten én is vittem el 1-2 régi dolgot kidobni, és lomtalanítás helyett is inkább ide fogom leadni a TV-t minthogy a járdán verje valami ork szét baltával a réztekercsért.

eMail

Küldtem egy emailt a minap, amely kapcsán elgondolkodtam hirtelen, hogy számomra ugyan ésszerű és lényegre törő, hogy egyszerű szövegben írom a leveleimet, de talán aki kapja az ezt igénytelennek érzi. (Mert teszem azt valami hülye kis titkárnő, akinek a kinézet a fontos... vagy valamiért nem a szöveg által közvetített információ az elsődleges számára, tfh szabad bölcsész..)

Szóval kíváncsi lettem az elektronikus levelezési szokásaitokra.

Még nem lehet szavazni, de majd itt:
http://hup.hu/node/100604

eGy kis Fukushima magyarázat (angolul)

http://bravenewclimate.com/2011/03/13/fukushima-simple-explanation/

Röviden:
Az erőművet 8.2-es földrengésre tervezték, de a 9.0-es sem okozott problémát.
A tartalék generátorok amelyek a hűtésért felelős energiát szolgáltatják ugyan üzemeltek, de gyorsan elmosta mindet a cunami.
8 órán át még így is ment a hűtés akkuról.
A mobil generátorok amelyeket addig odavittek nem lehetett a rendszerre csatlakoztatni.

A reaktor melegedését a maradvány anyagok (cézium, jód) okozták a leállás után, amelyek 3%-át adják a normál működés hőjének.

A melegedés miatt a nyomás megnőtt, ezért ki kellett engedni.
A sugárzás hatására a víz hidrogénre és oxigénre bomolhat.
Valószínűleg úgy került a durranógáz az épület felső részébe, hogy nem akarták közvetlenül a szabadba engedni, hanem meg akarták várni amíg az instabil radioaktív anyagok pl nitrogén izotóp gyorsan lebomlanak.

eSzmeralda :D

Először is egy kis magyarázat :D

Amikor sok éve vettem egy PDA-t... hp hx4700 (htc roadrunner) és keresgéltem mindenfélét a témában, és találtam egy cikket/blog bejegyzést, amiben a srác a készülékek személynevekkel való ellátásáról írt :D Így lett az első laptopom Lüci (így magyarosan) vagy Cindi.. :D Az egész csak azért, mert az akkori barátnőmet robbant mód bosszantotta, bár a névválasztás miatt meg is nevettette.. :D (egyébként portatile néven van a hálón, olaszul hordozható, gyk. laptop.. az asztali gépem nido (fészek) névre hallgat...)

Valamikor ősszel haldokló hp nc4200-asom (tehát Lüci, vagy Cindi :D) helyett vettem egy úgy laptopot. Megint kicsit szerettem volna, sokat cipelem, suliba ide oda. Lenovo thinkpad x200s volt a kiszemelt, bár kerestem más hasonló kaliberű laptopokat is, de a végén ennél maradtam. eBay-en találtam egy jó darabot, nem is volt annyira drága ebben a kategóriában, (szubnotik mindig drágábbak, ez a kijelzőfelbontás 12.1"-on meg még rátett egy kicsit..) Egy spanyoltól vettem, spanyol billenyűzettel, pusztán ezért lett Eszmeralda Doloresz Huanita Koncsita Lopez.. (vagy valami hasonló, kétszer ezt így nem tudom elmondani :D ) a blog címzési szokásaim miatt most Eszmeralda. :D

eNergiatakarékos molibdenit (meg az index ostobasága)

http://index.hu/tudomany/2011/01/31/molibdenit_lehet_a_szilicium_utodja/

Általában elmegyek amellett, hogy az indexen milyen pongyolán fogalmaznak, vagy mennyire szarul írnak meg valamit, ha technikáról van szó de valahogy most nem megy. A cikket azért akartam elolvasni mert "szakmába vág". (szilicium technológiát tanultam mostanában)

Képesek voltak leírni ezt a mondatot: "A francia Ecole Polytechnique egyetem kutatói a 60 százalék molibdént és 40 százalék ként tartalmazó molibdenit ásvány (MoS2) vizsgálatával jöttek rá, hogy az kitűnő félvezető."

Nem tudok franciául, sose tanultam, de azért annyi még így is megy, hogy az "Ecole Polytechnique" az annyit jelent (kb), hogy műszaki főiskola. Nem is ez az intézmény (teljes) neve hanem École Polytechnique Fédérale de Laussane. És akkor itt jön a második hiba, ez nem francia, hanem svájci intézmény, amit úgy se vettek észre, hogy a mellékelt link .ch-ra végződik. És akkor innen már nem is olvastam tovább, hanem megnéztem az adott intézmény oldalát.

eInsatz

Nemsokára lesz a kezeim közt egy remélhetőleg működőgépes másik laptop, és mielőtt élesben használnám tesztelés gyanánt feltennék kipróbálásra egy a szokásos gentootól eltérő másik oprendszert.

Mivel az állandó fikázásból megtudtam, hogy a linux egy fostartály ezért most kipróbálnék valami mást. Egyik lehetőség a haiku ami lehet, hogy az új gépen nem is fog menni.. tehát azt lehet, hogy a régi laptopra teszem rá, ha az új már fut.

Szóval milyen rendszert telepítsek, amely jobb felhasználói élményt fog nekem nyújtani, vagy amely technikailag fejlettebb mint a megszokott GNU/Linux rendszer(em).

eGy könyv kéne nékem*

Szóval egy könyv kéne, mégpedig olyan amelyből praktikusan meg lehet tanulni, meg lehet tanítani valakit egy Linux alapú rendszer használatára. Olyan könyv amely az alapoktól kezdi...

{Apukám most, hogy nyugdíjas lett mondta, hogy taníthatnék neki pár dolgot. Gondolkozni kezdtem, hogy hogyan is kéne. Felnéztem a polcomra, [Pere László: Linux - Felhasználói ismeretek 1-2. (bash scriptelés, awk, mittomén), Marcel Gagné: Linux rendszerfelügyelet] és rájöttem, hogy egyik könyv se hasznos. Elkezdtem gondolkodni, hogy miért is utálom mindet. Annak idején lelkesen megvettem őket, hogy na majd ebből jól megtanulok mindent, és elkezdtem az első fejezetnél... és abbahagytam. Még néhányszor nekifutottam... Elkezdtem gondolkozni, hogy mi is volt a baj a könyvekkel, és miért tartom kilátástalannak a dolgot.}

eLkezdtem LaTeXban dolgozni

A félreérthetőség jegyében kezdhetném azzal, hogy LaTeXban dolgozni kényelmes, és szexi... :D

Szakdogához a prof. ajánlotta, hogy írjam LaTeXban, pl azért mert egyszerű, és mivel ascii állomány(ok) ezért könnyű subversion-ben kezelni (ami egyébként igaz lenne cvs-re is vagy hasonlókra). Mivel az előző szakdogámat OO.o-ban írtam, és a konzulensem néha belerondított, ti. nem a sablont követte, hanem össze-vissza vastagozott, nagyított stb.. és az egész doksi szétesett, nem volt kedvem újra úgy nekiállni. Ha akkor is LaTeXban írtam volna, biztos nem bassza el..
Szóval nekiálltam. Nagyon szimpatikus a dolog, valahogy eddig mindig próbáltam mellőzni, de nem is olyan nehéz a használata. Letöltöttem egy könyvet, ha éppen kell valami, akkor azt beleírom a kódba.

eLsejére filmajánló

Holnap lesz az m2-n "A mennyország színei" című iráni film. Már láttam perzsául, angol felirattal, gondolom most magyarul láthatom. Művészfilmnek sorolnám be, akit érdekel az ilyesmi annak ajánlom.

Ha lesz akinek tetszik akkor legközelebb török és indiai filmeket ajánlok. :)

eGy kis német zene

A németek nem tudnak jó zenét csinálni... legalábbis nem nagyon gondoltam, de azért van pár jó szám. Bár haverom aki szintén kint van ő még most is így gondolja.

Na mindegy. Itt van 1-2 kedvencem..

Wir Sind Helden - Von Hier An Blind (létezik még japánul - Sā Itte Miyō és franciául..) (Hősök vagyunk - Innentől Vakon :p) http://www.youtube.com/watch?v=_SoYZdqm_nI

Peter Fox - Haus am See (Ház a Tónál) http://www.youtube.com/watch?v=gMqIuAJ92tM

Luxulärm - Unsterblich (Luxuszaj - Halhatatlan) http://www.youtube.com/watch?v=SkIfQ8jkfj8
(Bizonyos emlékek miatt is szeretem :D)

eGy tera..

Vettem ma egy merevlemezt. Az elsőt ami SATA csatlakozós. Még nem sikerült beüzemelnem (idő hiányában..). Már csak azt nem tudom, hogy hogyan is kéne particionálni, formatálni stb..

Szerintem 4 partíciót érdemes létrehozni, hiszen irdatlan nagy területről van szó.

Általában a tároló partícióimat ext2-re szoktam formázni az undelete lehetősége miatt. Ext3 alatt ez nem volt lehetséges. Most azon gondolkozom, hogy esetleg ext4-et használjak-e.

Tanácsok, tippek?

Egyébént gondolkoztam RAIDben.. de a végén most csak 1 lemezt vettem. A fontos dolgokat meg a régi lemezekre is átmásolom. (Kiváltanék ezzel a naggyal több kisebb kapacitásút.)

eRJé-45

Nah... Itt a koliban, meg a suliban sokat használtam az UTP kábeleimet és a csatlakozók fülei "elkoptak". Ígyhát utamat a foopoolba vettem, ahol kértem eszközt meg új csatikat és krimpeltem magamnak.
Azt hittem egyszerű lesz... Csináltam már ilyet alapon. Naigen.. Eddig mindig műanyag csatikkal szórakoztam, amiben csak be kell törni a műanyagot és kész. Ennél a fajtánál a fémborítást kell rágörbíteni a kábelre, ami nem is akkora baj, csak a jól bevált módszerem a kábel ereinek megfelelő sorrendben való bemaszírozására nem működött, mert kicsi volt a lyuk.. 1 pár mindig elkeveredett... Másfél órát töltöttem egy rohadt kábel újrakrimpelésével. Ebből a második már csak 15 perc volt talán, de amikor az elsőt befejezve megnéztem az órát akkor majdnem könnybe lábadtak a szemeim.. Nem hiába kerülgetett sok önpusztító gondolat egy idő után. De azt hiszem jó lecke volt türelemből és kitartásból :P Bár.. még egy kábelt meg akartam még csinálni, de aztán inkább már nem... majd rápihenek.

eLőre az Xfce 4.6 felé [update]

Még nincs kint a hír, de a szervereken már elérhető a beta kiadás!
Feature freeze-t hoz a béta, és elvileg minden komponens ami a véglegesben is lesz már benne van. Kezdődhetnek a bugfixek.

Az overlay még nem tartalmazza az új ebuildeket, de lehet, hogy csak átírom a nevüket és feltelepítem úgy.

[update]

Szóval közben a bejelentés is meglett, így egy napra rá, de az xfce46 overlay még nem reagált. Tegnap meg úgy döntöttem, hogy azért is kipróbálom, és fel is raktam. Még nem tudom mivel lett jobb...

eLszállt OOO oldal

"Apologies - our website is struggling to cope with the unprecedented
demand for the new release 3.0 of OpenOffice.org. The technical teams are
trying to come up with a solution.

Thank you for your patience."

Angolul nem tudóknak:

"Elnézést - a weboldalung szenved/küzd, hogy megfeleljen az Openoffice.org 3.0-as kiadására felmerült eddig sose tapasztalt igényeknek. A technikai csapatok próbálnak a problémára megoldást találni.

Köszönjük a türelm(edet/ét)."

(Nem a legjobb fordítás, de most keltem :D)

Ezek szerint jól mennek a dolgok. Én is lassan telepítem. Portageban már megjelent.

eGér alfa..

Xfce 4.5.90 (4.6 alpha). Kódneve Pinkie. (Hogy miért nem Pinky ha már egyszer egér nevek, és Brain is lesz...). Szóval Bunkó :D

Rég óta nem volt semmi Xfce fronton így nagy öröm, hogy végre az új nagy kiadásnak valami nyoma is van. Mindez persze semmit se érne, ha nem próbálhatnám ki Gentoo alatt. Nagy örömöm a mai napra, hogy az xfce overlay megszűnt, avagy inkább átalakult. Lett xfce-svn és xfce46. Az utóbbi a már említett verziót tartalmazza, míg az svn mindig naprakész, ellenben más baja lehet...

Éppen telepítek.. :D

Bunkó: Hé Vész mit akarunk csinálni ma éjszaka?
Vész: Ugynazt amit minden éjjel, Bunkó! Meghódítjuk az egész világot!

eHulladék tömege....?

"Az előzetes tömeg 13,3 hüvelykes WLED-kijelző, Eredeti Windows® XP Professional, betöltőnyílásos DVD-író és 4 cellás akkumulátor esetén értendő. A tömeg függ a konfigurációtól és a gyártás körülményeitől."

Vajon ha nem eredeti a windows ami telepítve van, vagy netán Vista van rajta az miben befolyásolja a tömeget? Ha nincs rajta OS akkor meg még könnyebb...