Orosz–ukrán háború #20

Hozzászólások

November 5-én kiderül, hogy hogyan tovább

A mi idozonankban a leghamarabb is Nov 6. De attol fugg, hany napig szamoljak a szavazatokat. Negy eve elegge szoros volt harom lenyeges korzet is, hetekig nem volt hivatalos eredmeny sem. 8 eve masnap reggelre boven egyertelmuen tudtuk, hogy nem kellett volna Mrs Clinton javara elcsalni a demokratak elovalasztasat...

Csaxólok: Oroszország tekinti magát a Szovjetunió jogutódjának. Paradox módon logika nélkül, mert Oroszország 1991 december 12-én kikáltotta függetlenségét a Szovjetuniótól, aztán Üzbegisztán maradt a SZU tagja. Pár nap múlva Oroszország mégis csak "visszapofátlankodott" a kondér közelébe, és megszavaztatta, hogy mégis csak ő legyen a SZU jogutódja. Ezért lehet ma Oroszország a ENSZ BT állandó tagja.

Mielott meg: az europai orszagok tobbsegenek lakossaganak tobbsege is USA penzbol fizetett propagandistak alapos munkaja miatt gondoljak azt, hogy jo helyen vannak az adoeuroik az ukran katonai szamlakon...

Az elbaszott Budapest Memorandum (igen, az egy szerzodes, ami vegul osszehozta, hogy minden abban erintett fel rosszul jarjon) szovege alapjan ez csak a britek es USA feladata kene legyen.

A kedvencem, amikor azzal ervelnek, hogy "majd kihagynak minket (magyarokat) a 'csunya viselkedesunk miatt' Europa ujjaepitesebol".

1. Senkit nem hagynak ki egy ilyen business-bol akinek penze van, es senki nem lesz benne, akinek nincs penze ilyesmibe fektetni - szabad piac ugye...

2. Szoval olyan allapotban lesz, hogy boven lesz rajta mit ujraepiteni es abba befektetne - konkretan ez egy terv resze.

Kényszersorozás Ukrajna:

2 papot vittek el Kárpátaljáról, Iza településről (Huszti járás).

Fekete símaszkot és katonai ruhát viseltek, valamint géppisztoly volt náluk, akik kényszer sorozták a papokat.

Az emberek - több százan voltak - felmentek Husztra és a toborzó iroda előtt tüntettek a papokért.  A toborzó iroda bejáratához 5 géppisztolyos katonát állítottak, hogy védjék a tömegtől az irodát. A katonák szintén fekete símaszkban voltak, hogy arcuk ne legyen felismerhető.

Iza településen is volt tüntetés a tüntetők lezárták a főútvonalat. Végül 2 nap után elengedték a papokat - mert pattanásig feszült a helyzet.

Kárpátalja - újságíró

Telegram csatornán video is van fent, ahogy a nők és asszonyok vagy 100-an gyülekeznek és énekelnek a huszti hadkieg. előtt - 2 méterre sorfalat állnak a géppisztolyos ukrán katonák zöldben, csak fekete símaszkban.

ukrán újságíró ezt nem írhatja meg, mert elviszik.

feliratkozás

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Auschwitz – Birkenau

A tábort 1945. január 27-én a Vörös Hadsereg szabadította fel a közelgő évfordulós megemlékezésre csak azokat nem hívták meg, aki felszabadította azt a 7500 foglyot – de aki építették  és üzemlették a halálgyárat – németek – ott lesznek.

Európában, hogy változik a történelem. hmm ??

Az megvan, hogy Kárpátalján azért van ilyen kevés magyar, mert a szovjetek népirtottak a háború után? Vannak arrafelé falvak, ahonnan az összes 18 és 65 közötti férfit elhurcolták munkatáborokba (háborús kártétel címén), és senki sem tért vissza.
A Vereckei-hágó közelében vannak márvány emléktáblák, teleírva a kényszermunkatáborok magyar áldozatainak neveivel. Rohadt nagy táblák, rohadt pici betűkkel. Menj csak oda, nézd meg a saját szemeddel, mert a kormánymédiában nem fogsz hallani erről!

De van még más is: A szovjet népirtás

Az események sora 1918-ban kezdődött, és az 1922-ig tartó polgárháborús népirtás, valamint az ennek nyomán a Volga mentén kitört éhínség következtében a becslések szerint 4-5 millióan vesztették életüket. Az ezt követő, az 1920-as években végrehajtott politikai üldözések következtében újabb százezren haltak meg, míg a ‘30-as évek elejére jellemző erőszakos kuláktalanítás és kollektivizáció tízmilliónál is több áldozatot követelt.

A Holodomor néven elhíresült 1932-33-as ukrajnai éhínségben újabb 7-10 millióan vesztették életüket – csak a gyermek áldozatok száma hárommillió volt –, míg az 1934-39-es „nagy sztálini terror", azaz a politikai leszámolások és a tisztogatások következtében egymillióan haltak meg.

És ebben a kényszermunkatáborok áldozatainak száma még csak nem is szerepel...

Ha néprtásról van szó, akkor a németek tehetségtelen amatőrök az oroszokhoz képest.

Hoppá! Szerinted a magyarok nácik voltak? Ez most a szovjet propaganda!?

Nem szovjet, már orosz (*). De igen, egyébként az. Néhányan (főként bolond, Hevi, Sanya, buccaneers meg még páran) kétség kívül ugyanazt az orosz propagandát tolják, mint a kormánymédia.
Vagy végtelenül ostobák, vagy fizetett propagandisták. Igazából mindegy is, melyik, mert értelmes társalgás így sem, úgy sem folytatható velük.

(*) - konkrétan olyanok szerepelnek az orosz tankönyvekben, hogy a magyar 56-osok fasiszták voltak. Ez nem a szovjet éra (bár az is ilyen volt), hanem napjaink putyini Oroszországa.

Meséld már el, mégis mi nevetnivaló van azon, hogy 56-os hőseinket lefasisztázzák Putyinék meg az oroszok?
Szerintem egyáltalán nem vicces, sokkal inkább vérlázító és bicskanyitogató. És te ezeknek a seggét nyalod, ez sokat elmond rólad.

Azért, mert az USA 1989-ben nyugati érdekszférába vont, hozzád hasonlóan kötelező felmondani a nyugati propagandaanyagot? Mi lesz a másként gondolkodók sorsa? Demokratikusan baleset éri őket, mint történt ez Kászim Szulejmánival is?

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Arra válaszolj, amit kérdeztem. Ja, persze, arra nem tudsz, így maszatolni meg mószerolni próbálsz csak. Beriasztott rád a trolldetektor!

Megismétlem a kérdést: miért tartod nevetségesnek azt, hogy az oroszok lefasisztázzák az 56-os hőseinket? Szerintem egyáltalán semmi vicces nincs benne.

Mi lesz a másként gondolkodók sorsa?

A történelemhamisítás még véletlenül sem "másként gondolkodás". Aki fasisztának titulálja az 56-osokat, az a hatályos BTK. 333. § értelmében bűncselekményt követ el, és a törvény mondja meg, mi kell legyen a sorsa.

akkor USA se legyen jelen, mert ők meg kiirtották az indiánokat és nigger rabszolgát tartottak - törvényes volt a rabszolgatártás - minden ültetvény egy-egy gúlág tábornak felelt meg.

De ukránok se legyenek ott a volhíniai mászárlás - százezer lengyel halt meg 1943-ban.

A hunokat meg az avarokat :-)

Az avarok a hunok későbbi neve, a magyarok pedig az avarok későbbi neve. A mondáink szerint is a hunok leszármazottai vagyunk, soha senki nem mondta - eddig, hogy a hunokat lemészároltuk volna. Az Avarok meg pont a Hunok és a Magyarok között éltek itt, de se ők nem mészároltak le senkit, se őket nem mészárolták le, következésképpen az utódaik vagyunk, nem lehet másként. Semmilyen történelmi tény nem utal vérengzésre, mészárlásra a "honfoglalás" kapcsán. Az első aki mészárlást rendezett "szent" István volt, de szerencsére ő se ölt meg mindenkit.

Az avarok a hunok későbbi neve, a magyarok pedig az avarok későbbi neve.

Orbitális baromság egy töriből felmentett SNI-stől!

A hunok a kínai történészek feltételezése szerint a hsziungnuk (1). A hunok szövetségének uralkodó csoportját Thúry József – különböző források tüzetes elemzése, illetve az adatok összevetése nyomán – az ujgurokkal azonosítja. A hunok a 4. század végén (~i. sz. 376.) foglalták el a Kárpát-medence területét, pontosabban csak az Alföld keleti felét. Attila halála (453.) után a germán szövetségesek fellázadtak, több csatában megverték, s végül (454.) a pannoniai Duna folyó mellett legyőzték a hunokat. Alán és keleti gót töredékek a hunok oldalán küzdöttek, majd a vereség után több helyen átkeltek a Dunán a Római Birodalom területére, és ott letelepedtek. A hunok befolyása a Kárpát-medencében megszűnt, területét az egymással marakodó germán királyságok vették birtokba.

Avarok Ázsiában alakultak ki, sok történész a Kínától északra fekvő mongóliai Rurán Kaganátushoz köti az eredetüket (2). Az avarok 552-ben jelentek meg Európában, a Türk Birodalom fennhatósága elől menekülve, amikor átkeltek a Volgán (3). Az Avar Kaganátus megalakítása 568-tól datálható, amikor a Kárpát-medence kizárólagos uraiként ide helyezték központjukat, ahol gepida, szarmata, szláv és bolgártörök népcsoportok felett uralkodtak. A birodalom a 9. század elejéig állt fenn, amikor Nagy Károly Frank Birodalma és Krum bolgár kán dunai bolgár birodalma felszámolta. Nagy Károly az avarok leverése után határőrvidéket állított fel Pannoniában.

 

-------

(1) The Huns - E. A. Thompson - Google Könyvek

(2) Avars - World History Encyclopedia

(3) Magyarország története térképeken elbeszélve 1. [Budapest]

USA hadgyakorlat:

2db B-52H nehéz bombázó szállt fel Barksdale (Luisiana) légi támaszpontról az Atlanti-óceán felé és egy atom tengeralattjáró is a helyszínen volt.

A kommunikációt és hadászati irányítást (USSTRATCOM) egy Boeing E-6B vezényelte, ami szintén a San Franciscotól pár 1000 km-re körözött.

A B-52H atom bomba célba juttatásra van hadrendben...

Azonosítatlan repülő tárgyat lőtt le egy amerikai vadászgép

Szerdán hozta nyilvánosságra a kanadai nemzetvédelmi minisztérium arról az ufóról készült fényképet, amelyet még tavaly lőtt le egy amerikai vadászgép Kanada felett.

Én eddig úgy tudtam, Kanada szuverén állam. Tévedtem.
 

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Lehet, bár azok a furcsa véletlenek ne lennének. Ezek sohasem fordítva vannak. Olyan van, hogy a NATO keretén belül amerikai katonák gyakorlatoznak Magyarországon. Nos, arról még nem hallottam, hogy a Magyar Honvédség bejelenti, hogy az USA-ban fog hadgyakorlatot tartani. Itt sem Kanadai gép akciózott USA légtérben.

Szóval még hinnék is neked, ha ebben lenne valamiféle szimmetria, de így teljességgel hiteltelen a meséd.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Magyar Honvédség bejelenti, hogy az USA-ban fog hadgyakorlatot tartani

Hát bizony magyar katonák csak Csádba járnak akciózni (de oda meg minek?), de pl. vadászpilóta kiképzésüket Kanadában ejtik meg, a kanadai légtérben. Azt hiszem talán 2 évet tölt el minden magyar vadászpilóta Kanadában.

A Red Flag-re meg szoktak hivni masik orszagokat - gondolom felajanljak a szovetsegi rendszeren belul, aztan aki akar, mehet.

Amikor a De Gaulle nagyjavitason volt, addig a francia repulosok a Rafale-ekkel amerikai hordozokon vendegeskedtek, hogy ne essenek ki a gyakorlatbol.

Szoval vannak ilyenek. Gondolom Orban - Putyin jobaratjakent - direkt nem jelentkezik az ilyesmikre, neki Csad kell. Fegyverletetelhez ez egyebkent sem szukseges, az menne gyakorlas nelkul is.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

A halala nelkul nem johetett volna letre egy mindenki masnak jo fogolycsere. Veszelyesebb lett volna az oroszok szemszogebol Nyugatra engedni beszelo martirkent, es felgyorsitotta az alkukat, hogy ily modon vettek le Navalnij szemelyet a targyaloasztalrol. Ez van sajnos. Mindenki eddig is nagyon jol ertette es sejtette, hogy miert kellett meghalnia.

 

- Meséljen az életéröl, bátyám!

- A Monarchiában születtem, az iskoláimat Csehszlovákiában végeztem el, éltem egy ideig Magyarországon. Egyetemre a Szovjetunióban jártam, most Ukrajnában élek, éldegélek.

- De hát akkor maga bejárta Kelet-Európát!

- A fenét! Ki se mozdultam Munkácsról!

Az ukránok sokkal jobb helyzetben vannak mint 2022 áprilisában.

Kéne egy ilyen Bandera szobor Berlinbe és Brüsszelbe is az EP épületébe a tanácsterembe!

https://ici.radio-canada.ca/rci/en/news/2013351/canadian-monument-to-co…

--

#azutolsóukránig

3 órája 13km -re voltak Pokrovsztól, Hrodivkánál tartanak a T0511-es út és az E50-es (M04)  útak közt.

Poltava: 240km  (lakosság 280ezer)

Kijev:    540km  (lakosság 2.9millió)

légvonalban.

A horvátoknak is tele lett:

A horvát elnök nem engedélyezi horvát katonák küldését a NATO Ukrajnát támogató missziójába

Zoran Milanovics horvát elnök nem adta beleegyezését ahhoz, hogy Horvátország katonákat küldjön a NATO Ukrajnát támogató missziójába. 

Az államfő kedden a Facebook-oldalán közzétett videóban elmondta: az Ukrajna elleni orosz agresszió elfogadhatatlan, és sérti a nemzetközi jogot, amelyet mindenkinek el kell ítélnie, Horvátországnak pedig minden lehetséges humanitárius segélyt meg kell adnia a háborúban álló országnak. Ugyanakkor megjegyezte: bár Ukrajna hatalmas katonai segélyt kap, a háború vége nem látszik, viszont fennáll annak a veszélye, hogy átterjed Ukrajna határain túlra.

...

trey @ gépház

ki hogy értelmezi, de a wikipédia térkép szerint folytonos vastag vonalon belül van (Magyar Királyság) és csak szaggatott vonallal van elválasztva Horvátország.

wiki

Az tény, hogy önálló parlamentjük volt a horváth nemességből állt. De az adót és a külpolitikát a magyar király határozta meg.

Sztem része volt, ezzel az önállósággal.

baj van, nem kicsi - onnét indult a kérdés, hogy:

- Magyarország része volt-e Horvátország. -- Én leírtam, hogy szerintem igen (wikipedia).

A lényeg az, hogy:

- ahogy Pest fejlődött úgy fejlődött Fiume is (kikötő, vasút, opera). Abbáziába járt az Osztrák-Magyar arisztokrácia nyaralni stb..

És írok, költők: Jókai Mór, Füst Milán, Karinthy Frigyes, Móricz Zsigmond, Molnár Ferenc, Ady Endre, Szabó Lőrinc, Kosztolányi Dezső, Tamási Áron.

Nagyon sok magyar fiatal tanult a fiumei Tengerészeti Akadémián. Sokkal több közös dolog volt, mint nem.

 

Hogy a Magyarország királya magyar volt-e vagy nem - az nem volt téma.

Szerkesztve: 2024. 10. 03., cs – 10:49

FAB-9000

Az ukránok csapatösszevonást hajtottak végre Vovcsanszknál (ukrán neve: Volcsanszk). Erre dobtak az oroszok egy FAB-9000-es siklóbombát. Ilyen bombát eddig nem használtak, más háborúban sem – ez a világ egyik legnagyobb bombája 5m hosszú és 1,2m átmérő 9,4 tonna amiből a robbanóanyag 4,3 tonna.

Robbanás

ukránok válasza:

"Vitalij Szarancev ezredes, a Harkiv elnevezésű hadműveleti-taktikai csoport szóvivője szerint a nehéz légibomba bevetéséről szóló hírek az orosz dezinformáció részét képezik, amelynek célja az ukrán fegyveres erők demoralizálása, a helyi lakosság megfélemlítése és a régió destabilizálása."

Brutál! A videón az a város már eleve szét volt lőve, ugye, ti is úgy látjátok? Mekkora körben lehet halálos egy ilyen robbanás?

Durva, hogy egy 17 ezres városnak is ekkora lakótelepe van odaát mindenütt (Wikipédia szerint ennyi a lakosság). Nálunk ekkorában még nem mindig van lakótelep, simán van, hogy 17 ezer ember rendes házakban él.

Az volt hír mellé, hogy az ukránok csapatösszevonást hajtottak végre, mert minek bombázták volna le a romokat.

Ha ott sok katona volt, akkor RIP.

Kijev kormányzati negyede kapna egy ilyen bombát 5 perc múlva kapituláció lenne.

ok, kinek van ilyen bombája ?

Minden szovjet utódállamnak. A bobát 1950-es években fejlesztették ki. Sok értelme nincs használni, ezt már Afganisztán óta is tudják a szovjetek!

egérke - tedd már helyre magad, mert rád ül a medve !

Hú b+ gondolom többszüri élvezésen vagy túl, amióta megtaláltad a fenti videót!

Fogalmam sincs, de Ukrajna már fizetésképtelenséget jelentett, így az odaöntött mérhetetlen mennyiségű pénzből sem tudják se nem akarják a 10 éve kapott összegek utáni törlesztést fizetni. Ebből le lehet vonni a következtetést, az eddig "hitel" formájában ott elégetett pénz megtérüléséről. Lassan de biztosan majd felismerik ezt mások is; bár az elejétől látható volt.

Jelenleg az ukránok állnak vesztésre. Ez tény. Persze a II. világháború első felében a németek álltak nyerésre, aztán a végére megsemmisültek.

Amíg a béke meg nem köttetik, bármi lehet. Az ukránok esélyei jelenleg mondjuk úgy, hogy nem túl jók.

Miért érzed magad felhatalmazva javaslattételre? Kértem hogy javasolj valamit?

Sokkal tovább mentél, előírtad, kötelező kijelentésként fogalmaztad meg, én finomítottam rajta neked "opt-out" lehetőségét hozzáadva.

Ezért kell támogatni ôket! Mert ha elbuknak, akkor senki nem fizet!

Hát ha *kell* akkor nyugodtan add oda nekik mindenedet :).

Finoman szólnék, hogy az ukrán hajó léket kapott.

Egymás után vesztik el az erődítményeket. Az orosz haderő elfoglalta Ugledárt, lassan Pokrovszkhoz ér a front, eközben szorírják vissza az ukránokat az Oszkol folyó partjáig és elkezdődik Siversk ostroma. Teljes összeomlás van mindenütt az ukránoknál. Még csak lassan mennek előre az oroszok, de ez megfordulhat.

Lehet tolni beléjük a zsetont, de nem biztos, hogy van értelme.

Technikai kivitelezés? Meglepne, ha ezek olyan hülyék lettek volna, hogy az elmúlt 2 évben nem vonták ki volna onnan a pénzt (főleg, hogy a szankciók miatt - a nemzetközi bankhálózatról levágott oroszország - érdemben forgatni se tudták).

Szóval az orosz területeken kívül tartott eszközökre ez a befagyasztás csak lepkefing.

Ha viszont az amerikaiak tényleg olyan hülyék voltak, hogy ott tartsanak egy milliárd dollárt, akkor meg is érdemlik..

Meglepne, ha ezek olyan hülyék lettek volna, hogy az elmúlt 2 évben nem vonták ki volna onnan a pénzt (főleg, hogy a szankciók miatt - a nemzetközi bankhálózatról levágott oroszország - érdemben forgatni se tudták).

A szankciók az EU alárendelésére és tönkretételére vannak, nem arra, hogy amerikai cégeket bekorlátozzanak. Oroszországban pl európai cég a szankciók hatására kivonul: amerikai cég "kitölti az űrt". Hülye lenne orrát magasba tartva kivonulni.. ennyire csak az európaiak hülyék(mármint gyengék, hogy erre könnyűszerrel rákényszeríthetőek)

--

Top US oil group expands in Russia as rivals pull out

The world’s biggest oilfield services company is expanding in Russia following the exit of its main western rivals since Moscow’s full-scale invasion of Ukraine. SLB, the Houston-based company formerly known as Schlumberger, has signed new contracts and recruited hundreds of staff in the country even after its two largest US rivals, Baker Hughes and Halliburton, both sold their Russian businesses to local managers in 2022. Peter Voser, chair of Swiss-based ABB, which also left in 2022, said: “We accept that some others will maybe not follow that and hence, they may have a competitive advantage. But I think that’s a short-term viewpoint and that will bite them at some stage.” Documents obtained by non-profit group Global Witness and seen by the Financial Times show that in December SLB’s Russian business signed a contract with the Russian oil and gas institute Vnigni, which commits the company to help it build models of oil and gas deposits that can be used to develop projects. The FT has identified more than 1,000 job advertisements posted by the company since December, seeking roles that range from drivers to chemists and geologists. Benefits on offer range from lunch at work and access to sports facilities to participation in discounted share schemes. Searches of Russian trademark and corporate databases by the FT show SLB Russian subsidiaries registered two new trademarks in July. SLB has been upfront that it has no plans to leave Russia. But in July 2023 the company said it was “halting shipments of products and technology into Russia from all SLB facilities worldwide in response to the continued expansion of international sanctions”. Russian customs filings show that after this ban was imposed, such imports slowed to a stop by the start of September. But filings show the company also continued to import materials from other sources, bringing in $17.5mn of equipment between August and December 2023, the most recent date of available records. Of this, $2.2mn was declared as having been originally manufactured by SLB or its subsidiaries. SLB declined to comment. A person close to the company said the imports were not “from an SLB facility” and are therefore “consistent with SLB’s public statements and within international sanctions guidelines”. Oilfield services providers carry out much of the grunt work for the global oil and gas industry — everything from building roads and laying pipes to drilling wells and pumping crude. But they also provide access to sophisticated technologies that are vital to support exploration and development of complex drilling operations. Some of the goods SLB imported into Russia are of types that other governments have expressed concerns about: $3.3mn of the equipment shipped since July is in categories that could be subject to controls if exported from the EU to the country. The most expensive items in this category are described in filings as electrical cabling and chemicals. The goods, however, come from countries applying no such controls. Most of the flow of SLB imports — $13mn worth — came from China, while a further $3mn came from India. The most expensive single part was a $1.3mn “heavy-duty non-magnetic drill pipe”, which was shipped from China. SLB has supplied equipment to some of Russia’s largest oil companies, including Lukoil. In 2022 and 2023 it provided Lukoil with drilling tools and hydraulic packers. Human rights groups and the Ukrainian government allege SLB’s work in the country helps to generate billions of dollars of oil revenues to support the Kremlin’s war effort. Last year, Ukraine’s National Agency on Corruption Prevention added SLB to an “international sponsor of war” blacklist. [..]

https://www.ft.com/content/c7bc6486-964f-40d9-9179-c5c9d8adeddb

https://i.imgur.com/71WRGzo.png

Szerkesztve: 2024. 10. 03., cs – 16:21

Na hogy állnak a ruszkik? Orbán B leporolhatja már a veresszőnyeget a Kárpátok bérceire?

USA orosz olajterminált támadott rakétával a Krímben.

Feodoszija kikötőben lévő 6db hatalmas olajtartájokból 2db-ot megsemmisített 2db ATACMS rakéta.

- a ATACM rakéta amerikai

- célra vezető műhold amerikai

- kezelő személyzet amerikai

- ukrán területről indították

- parancsot ukrán katonai vezetés adta ki

- az indító platformot ukrán sofőr vezette.

azért van különbség abban, hogy:

- Észak-Korea: raktáron van x millió 155mm-es gránát és elad belőle az oroszoknak vagy

- ez a ballisztikus rakéta műhold vezérléssel van ellátva, ami végzi a célpontra vezetést, folyamatos irányítást és

- Amerikai műholddal megnézik, hol van a célpont, megtervezik a röppályát indítják a rakétát és folyamatos irányítással célra vezetik.

És az ukránok kijelentik, hogy kilőttük az ellenséget - annyi közük volt hozzá, hogy az indítás ukrán (még) területről történt.

Az a duma, hogy nem kapnak nagy hatótávolságú rakétát - az a valóság kifordítása a pontosabb kifejezés az lenne, hogy az ukránok orosz területen jelölnek meg célpontot, akkor az amerikai vezérkar visszautasítja - nem ad rá engedélyt.

Csak ezt nem merik a világ képébe mondani, hogy az ukránok helyett Amerika rakétázik.

 

Oroszok - egy atom hatalom - sose fogja feladni, nagy baromságot írtál.

- Irántól már nem jön drón nem kell, nem akarja szorosabbra fűzni a kapcsolatot, mert atomért ácsingózik Irán.

- Belorusz mivel is támogatta ??

- Észak-Korea a gránátokon kívül mi is volt ? Jönnek a katonák, ez volt a híresztelés - de én nem tudok egy észak-koreai hadtestről se.

oroszok - egy atom hatalom - sose fogja feladni, nagy baromságot írtál.

Atommal nem lehet háborút nyerni!

nem akarja szorosabbra fűzni a kapcsolatot, mert atomért ácsingózik Irán.

Nem ácsingózik pár évre van a saját atomtól

Belorusz mivel is támogatta ??

Nem onnna indultak pl. Kijev felé az oroszok? Az más kérdés, hogy felsültek.

Irántól már nem jön drón nem kell, nem akarja szorosabbra fűzni a kapcsolatot, mert atomért ácsingózik Irán.
 

Putyin Irán elnökével tárgyalt, egyre szorosabb az együttműködés a két ország között
 

Azon röhögök, hogy amikor mondasz valami nagyon “velőset* rendre  szembe jön a valóság. Ma már 1 napot sem élnek meg jóslataid. 

Irántól már nem jön drón nem kell, nem akarja szorosabbra fűzni a kapcsolatot, mert atomért ácsingózik Irán.
 

Putyin Irán elnökével tárgyalt, egyre szorosabb az együttműködés a két ország között
 

Azon röhögök, hogy amikor mondasz valami nagyon “velőset* rendre  szembe jön a valóság. Ma már 1 napot sem élnek meg jóslataid. De ezt a műfajt trey is műveli, aztán szinte azonnal beszalad a faszerdőbe!

Hát, ha már ki akarod egészíteni, akkor legyen Ukrán-Orosz-Észak koreai, mivel ők már katonákat is küldtek (reguláris egységeket vezényeltek oda, nem pár önkéntes ment ki magától hősködni).

USA-tól az ukránok "csak" fegyvert szereznek. Az oroszok pedig ugyanezt teszik Irántól. Ettől még senki nem gondolja, hogy Irán belépett az ukrán-orosz háborúba.

Háborúban gyorsan fogynak a fegyverek, mindenki onnan szerez, ahonnan tud.

Van rengeteg fegyver, ahol NATO katona kell, hogy elesiteni lehessen.

Valamint kurszki kirandulashoz is rengeteg amerikai katona van, van rajtuk (marmint a hullajukon) tetovalas az egysegukhoz.

can oar ilyen telegram csatorna, ahol kozlik ezeket a kepeket.

 

Szoval nyiltan nincsenek amerikai vagy nato katonak ukrajnaban, a valosagban a komplett katonai vezetes kulfokdi, az ukranok csak meghalni kellenek nekik.

Mocskos ügy, na.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

USA-tól az ukránok "csak" fegyvert szereznek.

Jah. Csak hát a "fegyver" ebben az esetben nem kizárólag katonai felszerelésre vonatkozik. Gondolom, pl. a hiteláradat mint fegyver mindenki számára nyilvánvaló, de itt egy cuki kis BBC cikk arról, hogy az USA vezette nyugatiak milyen leplezetlen pofátlansággal fegyverezték egyszerre fel és le az ún. "Ukrajnát". Stb.

:)

Szerkesztve: 2024. 10. 08., k – 16:28

Vuhledar (oroszul Ugledar) elesett 2 napja - egy-két dolog kiderült, miszerint a parancsnok Ihor Hrijb öngyilkos lett, mert a katonák 100-as nagyságrendben dezertáltak.

 

Ukrajna a Hollandiától kapott F-16-osokat a nyugati Hmelnickij régióban található Sztarokosztyantiniv repülőtéren tárolta. Tegnap 2 orosz rakéta csapódott a reptérre.

Nincs hír, hogy F-16-osok érte-e találat.

swissinfo.ch

A 72-es brigád elit alakulat, a szovjet időkben alakult. A 123-as brigád 2018-ban alakult egy 7 napos kiképzés után.

 

Magyarul ki kellett volna vonni Vuhledárból az elit alakulatot, berakni a friss zöldfülűeket, hogy a profik odébbálljanak.

A 123-asért nem lett volna kár ha halomra lövi őket a ruszki, legalábbis katonai értelemben.

 

Úgy tűnik, hogy a 123-asnak nem tetszett, hogy az urak helyett őket küldik a kivégésre.

NEM az volt a lényeg, hogy elesett, hanem öngyilkos lett a parancsnok és 100-ával dezertálnak.

Nem hiszem, hogy volt még olyan hír, hogy magasrangú ukrán katona öngyilkos lett - arról már régóta lehetett olvasni, hogy ukrán közkatonák inkább megadják magukat, mint harcoljanak -> lassú halál.

De jobb, ha nappal teszik a megadást, mert az a hír járja, hogy éjszaka inkább lelövik őket.

 

Elolvastad egyáltalán, hogy mit írtam ?

2024.10.08 19:36 (EEST)

3.3-as földrengés volt észlelhető Dnyipropetrovszk, Krivij Rih- től 18km-re északra.

Itt találhatóak az ukrán föld alatti üzemek és lőszer raktárak - feltehetően iszkander rakéták csapódtak be.

Iszkander: ballasztikus rakéta, 480-800kg-os robbanó töltettel. Rabbanó fejek: repesz, penetrációs (bunkerek ellen), kazettás töltet - és atom töltettel is 10-50kT és nem-nukleáris EMP robbanó fej.

Jó is, hogy a hitel szót kiemelted. Így te is érted miről van szó.

Jaja, szívesen adnak hitelt, amit a háború után busásan fognak behajtani. Még az ukránok ük-ükunokája is törleszteni fogja kamatos kamatostól amerikai és EU-s "barátaiknak".

trey @ gépház

Kié is már Ukrajna ?  Föld és természeti kincsei, ásvány vagyona ?

És miből adják a hitelt ? Lefoglalt orosz vagyon hozama - vagyis kihelyezték hitelre - oda fog visszakerülni.

Ha nem tudja Urajna visszafizetni (mert hitel), akkor az oroszok mehetnek bahajtani ?? Már most elkezdték, csak tankkal.

 

"Szankciók hatására" Gazprom első félévben a 2023-as évhez képest 34.2%-al növelte bevételeit az az 413milliárd dollárnál tart - mennyi lesz az egész éves ?

Most is 2 LNG hajó áll Wilhelmshavenben és Stadéban orosz gázzal - ha már valaki felrobbantotta a vezetéket. És tényleg azt ki fogja kifizetni ?

a post bármely állítását meg tudod cáfolni ?

a post bármely kérdése és felvetése nem jogos szerinted ?

Én lefoglalom a pénzed hozamát és oda adom egy harmadik félnek HITELRE és az visszafizeti, akkor annak fizeti vissza, akitől elvették - nem ??

Én lefoglalom a pénzed hozamát és oda adom egy harmadik félnek HITELRE és az visszafizeti, akkor annak fizeti vissza, akitől elvették - nem ??

Látszik, hogy nem érted a liberális demokrácia működését  :D

Tömören, akinek nem tetszik a pofája, azt kirabolhatod és megölheted. Ez fejlett és demokratikus. Fantasztikus a szellemi fejlődés.

Senkinek nincs köze világod belsejéhez, neked sincs közöd mások életéhez, csak az Irgalom útján van közöd, Istenektől rendelt kötelességed.

én le vagyok maradva pl:

- a magán tulajdon szent és sérthetetlen. Egyszer volt államosítás és mi lett belőle -- csak nem bukott meg a szocializmus - ezt akarják nyugaton ?

- A házasság: egy férfi és egy nő. Az anya nő az apa férfi.

Nincs rá szükség, rövidesen a Saría lesz bevezetve Európában :)

A meg kissé egysíkú, hogy csak demokrácia és diktatúra létezik. A világ nem egybites.

Senkinek nincs köze világod belsejéhez, neked sincs közöd mások életéhez, csak az Irgalom útján van közöd, Istenektől rendelt kötelességed.

Háborúban mindent lehet! Pl eistandolni a magántulajdont is. Ez így volt, van és a jöbőben is… A ruszkik is államosították a Festo, Bosch, Siemens, Renault gyárait és vagyonát… Nagyságrendileg több vagyon veszett el ott, mint ami zárolásra került. Aztán mégsem hőbörögtél.

A Jhon Deere trakikat Ukrajnából mind ellopták. A repülőgépek lízingjét nem fizetik, és nem is adták vissza… Szóval csak okosan propagandisták!

Háborúban mindent lehet! Pl eistandolni a magántulajdont is.

Csak benézted az apró tényt, hogy a szomszédban az ukránok és az oroszok háborúznak nem pedig az ukránok + eu tagországok vs oroszok. Ez utóbbit egyes háborús uszítók és az ukránok persze szeretnék (meg persze Te személyesen jaku), de mivel nincs döntési jogod más állampolgárok felett így csak önmagad felett rendelkezhetsz: irány a lövészárok! Miért nem találtál még oda ennyi idő alatt?

Csak benézted az apró tényt, hogy a szomszédban az ukránok és az oroszok háborúznak nem pedig az ukránok + eu tagországok vs oroszok.
 

Ok de a EU vagyont (Bosch, Siemens, Festo, Renault stb.) miért vették el? A John Deere készletet miért nyúlták le? Airbusokat miért?

Szankciókra válaszul szankciók. A pénzeszközöket az ukránok simán ellopnák. Az EU tagoknak viszont a többi külső befektetővel is számolniuk kell akiket nem bátorít, ha itteni vagyonokat csak úgy ellopnak, az pedig a recessziót a katasztrófa szintjére nyomná, ha a megtorpanás után a külső befektetéseket elkezdenék ennél is nagyobb ütemben kivonni.

vészhelyzet

*veszélyhelyzet

[..]2022. évi XLII. törvény szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, illetve humanitárius katasztrófa magyarországi következményeinek elhárításáról és kezeléséről

A Hazánk szomszédságában zajló orosz–ukrán háború a második világháború óta nem tapasztalt humanitárius helyzetet eredményezett, és megváltoztatta az európai gazdasági helyzetet is. A humanitárius katasztrófa kezeléséhez és a nemzetközi, gazdasági változások következményeinek kivédéséhez Hazánknak továbbra is biztosítania kell a hatékony, gyors nemzeti válaszok kialakításának lehetőségét.
[..]

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A2200042.TV&timeshift=20241120

már megint összekevered a dolgokat, a teljesség igénye nélkül - lehet, hogy habzik a szád és nem tudsz gondolkodni:

- Gyár államosítás:  ez nettó hazugság -- volt ellen tételezés, NEM a piaci áron, mert amikor egy gyárat bezárnak és kivonulnak vagyis már nem termelnek - ez a cég vezetés magától döntötte be, nem Putyin.

persze hogy a piaci ár alatt van 40-50%-al. IKEA-t egy konkrét nagy összegért vette meg egy orosz milliárdos benne volt a hírekben.

- John Deer traki: hadi zsákmány, ahogy a mosógép is az volt :-D

- az orosz állami pénzek nem háborús országban pl. Hollandia ott volt befektetve, vagyis nem vonatkozik rá, amit írtál.

 

Egyébként nem kellene egy kalap alá venni:

- orosz magán vagyont

- orosz állami vagyont

pl. Roman Abramovicsnak mi köze van az ukrán-orosz háborúhoz ? Putyin elől menekült UK-ba.

Ukrajna egy koldus ország jelen pillanatban és amiket írsz semmit sem jelentenek ukrajna EU tagságának hiánya kapcsán. Oroszország sokkal több nyersanyaggal rendelkezik: ha ez a döntő szempont szerinted az oroszokat kellene támogatnia az EU-nak?

Érdekek vs vágyálmak!

Bizony, az EU tagországok érdeke az lett volna, hogy az ukránok termeljenek és kereskedni lehessen velük is meg az oroszokkal is. Az USA érdeke az, hogy az EU tagországok az afrikai tagországokhoz hasonló kényre-kedvre rángatható csicskák legyenek és az USA változatos kiadásait ellenvetés nélkül az EU tagok adófizetői finanszírozzák. A NATO tagok 2%os vállalásán felül természetesen.

Jaku. Ha Te szeretnél a saját ukrán befektetéseidért harcolni: senki sem tart vissza: irány a lövész árok! Miért nem értél még oda?

Oroszország sokkal több nyersanyaggal rendelkezik: ha ez a döntő szempont szerinted az oroszokat kellene támogatnia az EU-nak?
 

Ugye azért az világos, hogy Putyin elsődleges célja az EU szétverése, mert a “koldus” Ukrajna az nem sokat ér. Ukrajna kapcsolati az ami számára sokat ér. Ha annektálná Ukrajnát azzal eltörölné a Baltikumot és Kelet-Európa biztonságát is. Tehát Putyin ellenségképe az Európa és nem Ukrajna!

Ugye azért az világos, hogy Putyin elsődleges célja az EU szétverése

Jaku világos mint a vakablak. Olyan jól értesült vagy: honnan származik az értesülésed? Ismét exhas?

--

Személyektől függetlenül az oroszoknak és az USA-nak is az az érdeke, hogy az EU területét lefedő tagországok gazdaságilag gyengék legyenek: rátualt, kifacsarható zombik: lehetőleg vélemény, képviselet és saját helyzetüket felfogni, értékelni képes értelem nélkül.

Ha az európai térség saját regionális érdekeit helyezi előre veszélyt jelenthetne az USA-ra: nem katonai, hanem elsősorban gazdasági értelemben; de ezt ugyanolyan egzisztenciális veszélyként élik meg. Volt egy rövid időszak amíg újjá lehetett épülni, most ismét a kizsigerelés ideje következik.

Személyektől függetlenül az oroszoknak és az USA-nak is az az érdeke, hogy az EU területét lefedő tagországok gazdaságilag gyengék legyenek: rátualt, kifacsarható zombik: lehetőleg vélemény, képviselet és saját helyzetüket felfogni, értékelni képes értelem nélkül.
 

Honnan az értesülés? Exhas?

Ha az európai térség saját regionális érdekeit helyezi előre veszélyt jelenthetne az USA-ra: nem katonai, hanem elsősorban gazdasági értelemben; de ezt ugyanolyan egzisztenciális veszélyként élik meg.

Na hát!? Védik bel és külpiacaikat? Meglepő! Mégsem lőnek minket szét!

Megjegyzem ha az EU tudna EV-t gyártani, nem kéne az USA-ból meg Kínából importálni!

Honnan az értesülés? Exhas?

Minden birodalom így tekint a gyarmataira. Mellékelve is volt az indok csak ovlasnod, értlemezned kéne:

rátualt, kifacsarható zombik: lehetőleg vélemény, képviselet és saját helyzetüket felfogni, értékelni képes értelem nélkül.

Te szokás szerint ez úttal elkerülted a válaszadást.. Szóval honnan az értesülésed Putyin céljairól? Az elmúlt 3 évben különösen sokan szeretnék tudni, hogy mit is akar konkrétan elérni Putyin valójában.

jaku b+ osztod itt az észt, de semmi valóság alapja:

Unilever oroszország üzletágát eladta Arnest Group-nak (orosz háztartási termékeket gyártó magán vállalat)

A Financial Times (FT) értesülései szerint 600millió euróra becsült üzemet, készletet 520millió euróért adták el.

(Könnyen lehet majd ellenőrizni, tőzsdei cég nyilvános a beszámolója).

„Az eladás befejezésével az Unilever Russia jelenléte az országban megszűnik” – mondta Hein Schumacher vezérigazgató.

Ez nem egy hatalomátvétel - ha a nyugati cég ki akar vonulni, mert fél a nemzetközi megítéléstől - pedig eddig jó üzletet csinált - az a cég saját döntése.

Ha ezeket a multikat kisemmizné Putyin - nem gondolod, hogy tele lenne vele a sajtó?

Ott tipródnának, hogy a lefoglalt orosz vagyonból kártalanítsák őket!

Bosch 2022 óta nem termelt csak az üres gyár volt.

A Bosch nem fizette hiteleit és az orosz államtól kapott állami támogatásra már nem volt jogosult.

A HVG csak fél igazságokat ír meg.

Te se tudhatod, hogy mit hagyott hátra a cég mennyi banki hitelt tartozást. Az összes körülményt nem hozták nyilvánosságra.

pl. a Bosch ellen van/volt per oroszoknál, mert nem teljesítettek valamilyen szerződést - lehet, hogy már elbukták és annyi volt a kártérítés, hogy úszott az üzem.

Ki lehet vonulni úgy is, hogy minimalizálod a kárt.

 

Folytatás fentről:

Az Arnest Group, amely Aleksszej Sagal orosz iparmágnás tulajdonában van, korábban már megvásárolta az amerikai Ball Corp konzervdobozgyártó, a holland Heineken sörgyár és a svéd Oriflame kozmetikai csoport helyi eszközeit is.

orosz államtól kapott állami támogatásra már nem volt jogosult.

A lényeg az hogy mindenféle jogi eljárás nélkül egy tollvonással elintézte! Korrekt!

Ehez képest a zárolt orosz vagyont senki nem tette zsebre, az viasszaadhatóan rendelkezésre áll ha a törvény megengedi. Na ez teljesen inkorrekt!

Nem volt neked valami agyi diszfunkciód a közelmúltban!?

Szerkesztve: 2024. 10. 12., szo – 09:57

Kemény üzenet az oroszoknak:

Ha Oroszország akár csak egy centiméternyi litván területet is megtámad, a válasz azonnal érkezik. Nem az első napon, hanem az első percben. 300 km-es körzetben minden stratégiai objektumot támadni fogunk. Közvetlenül Szentpétervárat fogjuk megtámadni

[...]

Lengyelország 800 olyan rakétát vásárol, amelyek hatótávolsága eléri a 900 kilométert, tehát mélyen az orosz hátországban tudnának csapásokat végrehajtani velük.

Egyebkent a lengyelek es a litvanok (sot, osszes balti allam) katonai elokeszuleteivel en szemely szerint egyetertek.

Pont nem erdekel, hogy miert kene sajnalnom Ukrajnat, de kozben jobban tetszik, ha a NATO szovetsegeseink nem letolt gatyaval nezik azt, hogy egy orosz repulo vegulis pont a hataron belulre repult, hogy "megnezze, tenyleg gyengek vagyunk-e".

Sokmindenben nem ertunk egyet, de ilyenekre szerintem kemenyen kell fellepni, ahogy a lengyelek es a balti allamok teszik. Katonailag. Nem szajkaratesan letagadva, hogy bukunk a szankciokon meg az ukranok megsegitesen. Hanem katonailag. NATO hatarokat vedenek ezek az orszagok, igenis vedjek oket rendesen es legyen zero toleranciajuk egy legtersertore is, ami iden 100 m-rel jott bejjebb, jovore 10km-rel fog, ha gyengeseget mutat a NATO.

Szerencsére láttuk, hogy az Uniós felsővezeték milyen igazságokat találnak, amelyeket kötelező lenne elhinni. 

Ebbe tartozik az "Orbán a Putyin" kiskutyája téveszme is, miközben a vezető EU-s országok főre lebontva is több oroszt foglalkoztatnak, több orosz olajat és földgázt vesznek, többet kereskednek a Ruszkival. Te meg csont nélkül, büszkét tövig bevetted és büszkén hirdeted a propagandát.

Az összes EU országgal szemben mi képesek vagyunk előre jutni? Milyen mutatók vonatkozásában kell értelmezni a "szakadékba tart", illetve az "előre haladás", meg a többi irányokat?

Miben érzed Magyarország titkát, amely hozzásegíti ahhoz, hogy az összes többi szakadékba tartóval szemben mi képesek legyünk előre jutni?

Mindenki szembe jön a sztrádán, csak [..] Orbán ismeri a helyes irányt!?

Általánosságban természetesen szó sincs róla, de a tömeges illegális bevándorló import kapcsán pont ez történt. 2015ben MO volt az egyetlen ország ami így reagált (aztán később amikor érintett lett Lengyelország is).

Eltelt 9 év és már kezdik nyíltan is elismerni, hogy kezdettől ezt kellett volna csinálni akkor nem svéd gyerekkatonákról kellene értekeznie a dánoknak és a norvégoknak például. Amúgy lehet, hogy mások is "ismerték" a helyes irányt, de jó kérdés, hogy miért savazták akkor..

Az jó kérdés, hogy erre az irányelvre szakmai szinten ki terjesztette fel a javaslatot: a miniszterelnök "csak" döntött :).

Egy kérdést tettem fel, amely arra vonatkozott, hogy a fényeslátó Orbán hogyan és miért köpi rendszeresen szembe a korábbi énjét. Ez nem propaganda, hanem tény.

Ebbe tartozik az "Orbán a Putyin" kiskutyája téveszme is

Szerintem ez a "téveszme" elsősorban onnan ered, ahogy Orbán kezelte és kezeli az oroszok háborúját. A korábbi harcos oroszellenessége varázsütésre elmúlt, és rendszeresen bevédi az oroszokat.

a vezető EU-s országok főre lebontva is több oroszt foglalkoztatnak, több orosz olajat és földgázt vesznek, többet kereskednek a Ruszkival

Mutatsz számokat? Esetleg trendeket is?

Én hirtelen csak ilyeneket találtam:

https://www.statista.com/statistics/1331656/german-oil-imports-from-rus…

de ezek nyilván nem jók, mert titkos kerülőutakon veszik az olajat. Szóval mutasd kérlek az igazságot!

Gáz importról a bruegel.org oldalon vannak részletes adatok (olajról szerintem nincs hasonló).

Pl.:

2024 szeptemberében a második legnagyobb LNG exportőr az EU-ba oroszok voltak:

3692 - USA
1552 - Oroszország
1252 - Afrika
 863 - közel-kelet
 350 - egyéb

2024Q3-ban forrás szerint szintén a másodikok (LNG+vezetékes):

21702 - Norvégia
13326 - Oroszország
 9546 - USA
 9043 - Egyéb
 6982 - Algéria
 5135 - UK
 2900 - Azerbajdzsán

Hogy néznek ki ezek a számok a háború előtti évekhez képest (LNG helyett gondolom célszerűen az összes gázimportot nézve)?

Szerk: ne fáradj, megkerestem:

https://e.infogram.com/3b4dc0a6-0aa8-4900-9e5d-204a19620c16?parent_url=…

A 2021-es Q2-es 45% helyett a legutolsó negyedévben már csak 19% az orosz gáz aránya.

Sanya, segítenél értelmezni?

A Suzuki Magyar vagy Japán? A Mercedes Magyar? A BMW? Az AUDI is?

Hogyan nőtt meg Kirgizisztán importja a németektől a 2022 február előtti szintről az 5-7x-ra? Miből veszik mindezt? Kalmár ország lett?Az új selyemút kirgizisztánon át vezet, mert földrajzilag hegység közepe ázsiában a tengeről, mindentől távol?

Litvániáért meghalnának-e a lengyelek

Szerintem ott ha masok nem is, de az Oroszorszaggal szomszedos orszagok es azok lakossagai felfognak, hogy epp azt kell bizonyitani, hogy nem egy WC papir a NATO szerzodes*.

Az ukran sztori azert gaz, mert ott a Budapest Memorandumban csak USA es UK vallalta azt a garanciat, ami miatt az egesz EU-nak be lett adva, hogy "ezt illik finanszirozni". Leginkabb a Budapest Memorandummal minden fel rosszul jart es mostanra minden felnek arcvesztest okozott, ebben a formaban semmi ertelme nem volt azt alairogatni.

(*igen, nekunk is addig lehet ekkora a szank, amig Ukrajna vagy pl. Lengyelorszag lenne a szomszedunk, de ha Oroszorszag lenne a szomszedunk, haduzenet nelkul is elvarnam, hogy a hataros megye [jelen allas szerint Szabolcs megye, de meg ha Karpatalja is lenne az akkor meg az] lakossaganak a negyedenek vagy a magyar honvedseg, vagy a NATO legyen a munkaltatoja - itt most pl. locsemege nem fog velem egyet erteni, de en igy latom)

Új Sztálin-szobrot állítanak Oroszországban

Putyin az amerikai Oliver Stone filmrendezőnek adott 2017-es interjújában azt fejtegette, hogy Sztálin „túlzott démonizálása” valójában Oroszország támadásával ér fel. Putyin szerint napjaink Oroszországa „magán viseli a sztálinizmus bizonyos jegyeit. Mindannyian magunkon viseljük. És akkor mi van?”

Oleh Carev - ukrán parlamenti képviselő írta:

Az odesszai rendőrök egyszerűen megöltek egy nőt!

Hivatalos verzió: őrizetbe vetél utáni, átszállítás közben szívelégtelenségeben meghalt.

Azért vették őrizetbe, mert II. Katalin orosz cárnő lebontott szobra talapzatára egy orosz zászlót akart kitenni - tiltakozásul, hogy az ukrán nacionalisták 2014-ben felgyújtották a szakszervezetek székházát 38 ember halálát okozva.

Kezdődik!! Ezt már ukrán képviselő hozta nyilvánosságra.

Az állami propaganda kiskaput nyitott az irányváltásnak - most hogy látszik közepes erőfeszítéssel miként bénítják az orosz hadi gépezetet sikeresen-, előhozakodott egy kritikus cikkel is:

Ez lehet a vég kezdete Vlagyimir Putyin számára

Putyin 2022. őszi részleges mozgósítása például váratlan tömeges kivándorlást váltott ki. Online a Kreml pozitív híreket közölt az intézkedésről, ami körülbelül két hétig javította a közhangulatot − mielőtt az ismét összeomlott. Így a Kreml további üzeneteket küldött a témában, csakhogy a közhangulat ismét visszaesett.

[...]

A kurszki behatolás a legutóbbi ilyen sokk. Az ukrajnai offenzíva kezdete óta eltelt hetekben a kormány folyamatosan próbálta lekicsinyelni a műveletet, és azt állította, hogy az orosz erők gondoskodnak a problémáról. Moszkva azonban nehezen tudta eltitkolni, hogy a második világháború óta ez az első nagyobb invázió orosz földön. Még a helyi állami hírek is bírálni merték Putyin válaszlépéseit. „A kurszki régió lakói úgy vélik, hogy a kormány cserben hagyta őket” – szólt az egyik főcím.

[...]

Így a Kreml nyilvános beszéd és viselkedés feletti ellenőrzésének bármilyen észlelt eróziója veszélyezteti Putyin cári státuszát. A rezsim számára ez valószínűleg a késő szovjet korszakból származó rossz emlékeket is felidézi. A Kreml jelenlegi elitje látta, milyen könnyen elveszett az ellenőrzés 1989-ben, amikor Közép-Európa gyorsan kicsúszott Moszkva szorításából, és 1991-ben is, amikor a szilárdnak tűnő Szovjetunió összeomlott.

Úgy tűnik Tóniék is felkészülnek egy "hátra arcra", hátha ki kell farrolni a főni mögül.

"Ez lehet a vég kezdete Vlagyimir Putyin számára
Putyin 2022. őszi részleges mozgósítása például váratlan tömeges kivándorlást váltott ki. ...
a közhangulat ismét visszaesett.
[...]
A kurszki behatolás a legutóbbi ilyen sokk.
[...]
Így a Kreml nyilvános beszéd és viselkedés feletti ellenőrzésének bármilyen észlelt eróziója veszélyezteti Putyin cári státuszát.
"

Én ezzel kapcsolatban egy dolgot nem értek. Hátha valaki el tudja magyarázni:

Van egy EU-ba nemsokára felveendő demokratikus ország, amelynél szintén volt mozgósítás, tömeges kivándorlás, szomszédja jóval nagyobb mértékben behatolt az ország területére mint kurksznál az ukránok, amely országot nem diktátor cári Putyin vezeti, hanem demokratikusan megválasztott elnök.

Ha összehasonlítjuk a kettő országot, akkor miért azt várjuk, hogy a diktatúrában megbukik Putyin, amibe nagyságrendileg nagyobb jellemzők (kivándorlás, terület vesztés, életszinvonal, stb.) alapján nem bukik bele a demokratikus Zelenszkij?

Én úgy látom jelenleg egyetlen területen van behozhatatlan előnye Zelenszkijnek Putyinnal szemben: kivülről nézve neki van igaza. Másrészt azt gondolom, hogy diktatúrában jóval nehezebben buknak a diktátorok, mint demokráciában a vezetők.

Ne kapkodjunk azzal, hogy kinek van igaza. 1914-ben "megállj kutya Szerbia" kurvára úgy gondoltuk, hogy nekünk van igazunk. Aztán volt két bécsi döntés, amikor szintén szentül hittük, hogy igazunk van. Amikor Kassát megbombázták az oroszok, szintén azt gondoltuk, igazunk van. 56-ban azt gondoltuk, igazunk van, aztán 57 május 1-jén úgy látszott, hogy sok minden megváltozott. A dolgok idővel mindenféle árnyalatokkal szineződnek. Amiben biztosak lehetünk az az, hogy az oroszok támadása nemzetközi normát sértett. Ez biztos. Hogy kinek van igaza ebben a konfliktusban, azt majd az idő dönti el.

Nem arra gondoltam, hogy csak a 10ezer koreai lesz.

Lesz még mozgosítás az orszoknál és a 10ezer koreai rajparancsnok alatt ott lesz majd 100-150ezer honvéd is.

Persze az egész egy kitaláció - csak azt akartam jelezni, hogy bármi lehet, ha már elkezdik a koreai katonákat is vendég szerepeltetni a revüben.

Elsőként enni kéne neki adni, mert otthon a fű se nő már! Aztán meg azt is meg kell szokniuk, hogy a 8 féle téglafrizurán kívűl van más is…

Most komolyan teleszaladt a gatyátok párezer alultáplált koreaitól!? Ha nagy baj lenne a tarajos majd elmegy Kimhez egy oboára! :D Meglássátok nem lesz itt semmi baj!

Már csak 1 hónap, jön Trump és csinál nektek BÉKÉT. 
LOL

neked b+ nem kell béke ?

De tudod, hogy mennyire tápláltak és milyen frizurájuk van !

Vietnámi háborúban a kicsi alultáplált vietnámiak megették az USA hadseregét.

AK47-nek elég könnyű elhúzni az elsütőbillentyűjét nem kell hozzá gyúrni és eléggé halálos tud lenni!

Hol vannak azok ilyenkor, akik szerint az ukránok meg az az eu és a nato rendszeresen átlépnek mindenféle „vörös vonalat”, meg akik az ukránok miatt mindig újabb világháború lehetőségével rémisztgetnek?

A magyar ember jelképe a hátrafelé nyilazás. Vakon rohanunk a semmibe, miközben a múltunkat támadjuk.

"... eu és a nato rendszeresen átlépnek mindenféle „vörös vonalat” ..."

Majd jól megszankcionálják Észak-Koreát is. Várjunk csak ...

Mint a régi viccben:

Grisa és Szása szibériai építkezésen dolgoznak. Grisa leordít az emeletről:
- Szása! Van vodkád?
- Csendesebben, elvisznek!
- Innen, hova?

 

Komolyra fordítva, kimékkel nem sok mindent tudnak csinálni. Agyon eddig is agyon voltak szankciózva, ezt már nem nagyon lehet tovább fokozni. Katonai akció sem valószínű, mert már van atombombája. Ha nem lenne se volna egyszerű, mert hagyományos fegyverekkel is meg tudja szórni Dél-Koreát, akiknek a kiesése elég érzékenyen érintene minket, mint nyugatot: Samsung, LG, stb. Ráadásul Kína "szoknyája mögött" vannak. Ha jól tudom az egyetlen ország Észak-Korea amellyel katonai segítségnyújtási szerződést kötött Kína.

Azert ezt eleg konnyen le lehet tudni egy "ovoneni a Pistike kezdte, amikor visszautott" jellegu ervelessel. Ezek akik epp "hol vannak", meg vannak rola gyozodve, hogy Ukrajna is tele van harcolo amcsi meg brit katonaval, innentol kezdve mit szamit, hogy valaszlepeskent 10 ezer eszak koreai katona eleteben eloszor jol lakhat a ket csatater-latogatas kozt? :)

Mondom "meg vannak rola gyozodve". Nem hogy kontextusbol, tagmondatbol sikerult rosszul kiragadnod. Meg ezekszerint te is meg vagy gyozodve ennek az ellenkezojerol. Nem mondtam, hogy igaz, azt se, hogy nem.

En csak arra proballak ravezetni, hogy miert "mindegy", hogy "hol vannak ilyenkor", akik igy gondoljak.

Mar az axiomaitok is annyira kulonbozoek, hogy tenyleg annyira mindegy, es felesleges a kerdes.

9 ukrán hadifoglyot végezte ki az oroszok - lassan teljes orosz terület felszabadul és ott nincs hadifogoly - akit orosz területen elkapnak azt kivégzik.

A kivégzésről telegram csatornán szivárogtatnak ki képeket, hogy az ukránoknak NE legyen ötletük újból orosz földre lépni. Ezt köszönhetik Zs-nek.

Amennyiben igaz amit irsz (forras ugye nem volt):

Az a kisebbik baj, hogy ez haborus bun (ez nem szokta a haboruzo feleket elrettenteni mas haborukban sem), a nagyobbik baj az, hogy inkabb kivegeztek, mert ugy lattak, az jobban megeri, mint fogolycsere targyava tenni oket.

Ez leginkabb azert baj, mert a fogolycsere kb. az egyetlen de-eszkalacios lepes, ami meg ugy, ahogy mukodgetett eddig az oroszok es az ukranok kozott.

One of the things I take great pride in at The Agency is that over the course of this past year which is many way has been dominated by two conflicts on in the middle east and the one in Ukraine (each enormously important) ahm is that we've managed to stay focused on long range challanges: China being the biggest geopolitical challange I think as all of you know as well as I do that the US faces and the biggest intelligency priority for CIA [..]

https://www.youtube.com/watch?v=gLQishfXtFs

Szerkesztve: 2024. 10. 14., h – 12:56

Patriot rakéta védelmi rendszerek hatékonysága az Ukrán-Orosz háborúban:

 

Kalibr rakéta:         50% (6.5millió USD/db, 1994)

Kh-59/69 rakéta:      22%  (0.5millió USD/db, 1980, 2022)

Iszkander-M:             4% (3millió USD-db, 2006)

S-300/400 rakéta:   0,6% (2millió USD/db, 1978, 2007)

Kh-22 rakéta:        0,55% (1millió USD/db, 1968)

Geran-2 drón:        66% (orosz gyártás: 50ezer USD/db, iráni import: 193ezer USD )

százalékát semmisítették meg.

 

1db patriot rakéta 4millió dollár - ballisztikus és cirkáló rakétákra 2db patriot rakétát indítanak az elfogáshoz.

igen, de pl. Iszkanderben 480-700kg a robbanó töltet 2000m/s (Mach 5.9 - hypersonic) a sebessége, addig

egy Shahed 136 vagy az orosz nevén Geron-2-ben 50kg a töltet és a max. sebessége 185km/h.

De az tény, ha 2-400db drónt ráküldenének Ukrajnára és a időzítéssel, hogy csak 5-10 perccel a drónok után érkezzenek a célterületre 50db Iszkander - valószínűleg az 50 Iszkander mind betalálna, mert már Patriot nem lenne a csőben egy se (de szerintem ezt tudják).

A Kinzsal miért nincs a listában?

Ahogy nekem tűnik, a FAB légibombákra szerelt UMPK kit a legnagyobb gondjuk. 1500 és 3000 kilós bomba nagyon durva pusztítást végez és nem igazán van ellenszer. 60-70 km távolságról indítható, de a Patriot rendszereket nem tudják elég közel vinni a fronthoz, hogy az indítást végző repülőkre lőjenek, mert azonnal drónokkal támadják az ütegeket. A FAB ráadásul filléres minden más eszközhöz képest és nagyobbat pusztít, persze ahová elég a 60-70 km hatótáv, mert nagyon a front mögé nem mernek berepülni az oroszok.

Senkinek nincs köze világod belsejéhez, neked sincs közöd mások életéhez, csak az Irgalom útján van közöd, Istenektől rendelt kötelességed.

Izraelt a Fattah-2 jól helyben hagyta.

Az interkontinentális rakétáknál az a gond, hogy kiszámítod a röppályát, azt egy 20x lassabb rakétával szemből leszeded.

A másik gond, hogy manőverezésnél lelassul, elég  üzemanyag meg már nincs benne a visszagyorsításhoz.

A Fattah-2-nél van egy gyorsító fokozat, ami felviszi, tud siklóbombaként is repülni, sőt közvetlen a cél előtt mach-5-ig ismét felgyorsulni. Szóval Izraelnek frissíteni kell a szoftvert a légvédelmen, mert megkerüli Irán jelenleg.

Logikai bukfenc, hogy azt gondolod, hogy a pénzből majd fegyver lesz.

Ha Orbánnak mindenki dupla adót fizet, akkor majd lesz oktatás, egészségügy, kiszámíthatóság, emberi jogok, közbiztonság,...?

Az biztos, hogy a többlet pénzt be fogják szedni, de még Putyin is egymás után rugdossa ki a saját zsebre dolgozókat. Európában hány kirúgást láttál? És nem vagyunk becsületesebbek az oroszoknál...

Nem probléma: jakunak minden pénzt megér: és természetesen ezt cselekedeteiben is leköveti, hogy önazonos legyen így a finanszírozás megoldott (vannak még páran akik jakuhoz hasonlóan szívesen átadják minden vagyonukat az ukrán államnak).

Ukrainian drones provide support for northern Mali's rebels

Since this summer, fighters from the predominantly Tuareg Permanent Strategic Framework have been using this type of weapon against the Malian army and its Russian Wagner auxiliaries. They are benefiting from discreet but decisive support from Kyiv.

https://www.lemonde.fr/en/le-monde-africa/article/2024/10/13/ukrainian-…

--

Az ukránoknak annyi felesleges eszközük van, hogy már exportálják;

Odessza: a kikötő 8-as számú helyén kirakodás alatt lévő Moon konténer hajót Iszkander találat érte: 6 halott, 9 sebesült, a hajó test is sérült.

A konténerekben katonai elektronikai cuccok voltak, rakomány nagy része megsemmisült.

 

Nagyon pontos tippeket kapnak az oroszok az Ukrajnának szánt szállítmányokról.

nem szóltak ?

- USA-nak nem célja, hogy ukránok legyőzzék az oroszokat, de ne is adják meg magukat. Folytassák csak a háborút.

A postban semmi pozitív vagy negatív érzést nem írtam le csak a tényeket.

Tény az, hogy ez már a második vagy harmadik sikeres Iszkander rakéta támadás, amiben katonai szállítmányt (hajót is) semmisítenek meg a kikötőben.

USA-nak nem célja, hogy ukránok legyőzzék az oroszokat, de ne is adják meg magukat. Folytassák csak a háborút.
 

Nem ezt szajkózom már 10 éve!? Oroszország kell a világnak Kínát a helyén tartani! Ha a ruszkik összefossnák magukat, - pl egy akkora USA támogatással a háttérben mint Izrael is megkap - akkor Kína lenne a megerősödött ellenpólus! Jóval erősebb mint Oroszország!

Egyébként a ruszkik sem csinálják másképpen.

Nem haknizzák végig a világot adományokért. Lehet, ezért jut idejük pl. arra, hogy úgy tegyenek, mintha valami BRICS szervezésében vennének részt. Ha jól tudom, oda egyre többen akarnak csatlakozni, míg az ún. "Ukrajna" mögül* kb. mindenki ki akar oldalogni.

 

 

* nyugatiak, hehehe

:)

Es el is adosodnak.
 

Ez neked miért fáj? Nem hiheted el azt, hogy nem üzleti és geopolitikai érdekből adta oda az EU országok nagy része, már leszerelt fegyvereit! Ne gondold, hogy bárki is ráfizetett az ukrán háborúra az ukránokon kívűl! És főleg te nem fizettél érte, csak a képzetbeli elmaradt haszon miatt pityeregsz mert hogy drága az üzemanyag. De a ruszkik már korábban mesterségesen felhajtották az árakat, és főleg mi veszünk drágán energiát a rettenthetetlen agyvelejű Vitya miatt!

Egy resze hitel, egy masik resze segely volt. Utobbi reszt nem latjuk tobbet. De a hitelbol sem sokat fogunk igy se ugy se.

"draga energia Vitya miatt" - sose lattam arrol hiteles infot, hogy mennyi is az annyi. Allitolag a kinai hitel is draga volt, aztan ra par hetre kiderult, hogy meg tovabbhitelezni mas orszagnak is megerte ebbol a titkos rataju kamatbol... en mar ilyeneket nem veszek be.

Egy alaptézis: háborún a vesztest kivéve mindenki csak nyerhet. Nincs a fegyvergyártásnál nagyobb üzlet, hiszen nem hozzák vissza, egyszer használatos darab, sokk kell belôle... Az hogy az USA 1942-ben megsegélyezte a SZU-t, óriási gazdasági fejlôdést hozott neki...

A fegyvereket fel kell használni, mert megáll az üzlet. Most Ukrajnában használják, és nem nálunk. Már ezzel is profitáltunk.

profitáltunk

Nem tudtam, hogy van tulajdonreszem fegyvergyarto cegekben. Ha neked van, akkor te profitalTAL talan. De ezek tobbnyire USA cegek. Az EU ebbol elegge keves bevetelt lathat.

Viszont azt tudom, hogy ha UK-ban elek, ha Magyarorszagon, az adom egy resze az ukranoknak ment segelykent, meg csak nem is hitelkent.

Viszont azt tudom, hogy ha UK-ban elek, ha Magyarorszagon, az adom egy resze az ukranoknak ment segelykent, meg csak nem is hitelkent.

Hát a UK az profitál rendesen (ők adták el a szegényített urán töltényeket), meg a Reinmetall is jelen van Magyarországon... Tehát van profit itt és ott is.

USA-ban ekozben tenyleg pluszos a merleg.

Az USA-nak a "világ vezető országa" címmel járó terheket kell pozitív mérleggel viselni, ha nem akar egy futottak még kategóriás nagyhatalommá válni. Az már más kérdés, hogy az önazonos "arrogáns angolszász degenerált seggfej" után számára is jó lehetne a "relatíve normális, kooperációra hajlandó nyugati" szerepe.

:)

Szerkesztve: 2024. 10. 16., sze – 21:56

1.) Vasúti szerelvényeken viszik az oroszok haza az ukrán zsákmányt: katonai hummerek, páncélozott járművek: X-link

Portfolio cikk is van

 

2.) 60 éves orosz fejlesztés már a Kh-22 -es rakéta, elég eredményes az ukrán - orosz háborúban.

11.6m hosszú és 0.94m átmérő, sebessége: 3.5 - 4.6 Mach közt, 25-27km -ig tud emelkedni. Egy elég részletes ismertető: YT-Link

Szerkesztve: 2024. 10. 16., sze – 23:53

Elkezdődött Romániában a Mihail Kogalniceanu légibázis fejlesztése, 2.5 mrd EURO-ból, ami Európa legnagyobb légibázisa lesz, 2800 hektáros területen. Ez nagyobb mint Budapest XII. kerülete, és 10,000 NATO katona és családjuk befogadására alkalmas. Ezt használja majd az USA is, és Ramstein légibázis is átköltözik majd ide. Jelenleg 5000 katona állomásozik már ott.

Nem csak légitámaszpontként fog működni, hanem gyalogos egységek és páncélosok telephelyeként is fog szolgálni.

Jelenleg balti államokban, Lengyelországban, Magyarországon, Romániában és Bulgáriában állomásoznak készültségbe helyezett vegyes nemzetiségű NATO harccsoportok, felkészülve egy esetleges orosz támadásra.

Szóval nem kell félni, ha Putyin ránktámadna, akkor el lesz kenve a szája. 🤳

🍿🍿🍿

Most ennek örülni kellene ?

"elkezdődött" - a tervezése, hogy pontosak legyünk. A románoknak is bele kell szállniuk pénzzel.

Csak a kerozinos hordókra üljenek rá - mert ugye a lopás a román sajátosság.

Majd, ha elkészül egy célkeresztet is tegyenek a kifutóra, hogy Putyin el tudja találni egy taktikai atombombával.

Szerkesztve: 2024. 10. 19., szo – 23:46

Odeszza 2024.10.19

Megölték Gennagyij Bejbutyan, aki egy önkéntes szervezet vezetője volt a katonai mozgósításokat – kényszer sorozást végeztek. Az út szélén találták meg a Teslája mellett. Feltehetően lelőtték.

Most már a kényszer sorozást nem csak a TCC (katonai rendészet) végzi, hanem fejpénzért önkéntes vállalkozók is - mint a Amerikában a fejvadászok. Úgy látszik nem veszélytelen vállalkozás.

 

kieg:

EV hírek közé is be lehetne tenni. A Tesla le fogja buktatni a gyilkost? Kamerák vettek fel valamit ? Tesla kiadja majd a felvételt, ha van?

Autó küldött vészjelzést - hallotta a puskalövést?

A 2023-ban pl. 1millió dollár lőszerre, már 2024-ben negyedét éri:

" Októberben a NATO magas rangú katonatisztje, Rob Bauer admirális azt mondta, hogy egy 155 mm-es lövedék ára az orosz invázió kezdetekor 2000 euróról (2171 dollár) 8000 euróra (8489,60 dollár) emelkedett." 

 

Kár, hogy nem vettem pár tucatot, itt a kert hátuljában a tűzifa mellett el is fért volna, nem ázik.

Mekkora biznisz ez a háború - ezért törölték el azt a szót, hogy fegyverszünet vagy béka kötés.

Egyesekre csuklás jön rá, ha meghallják.

Ha nem tetszik a fordítás, akkor parancsolj, tedd meg magad:

According to Bauer, the price for one artillery shell has gone up to 8,000 euros ($8,489.60) from 2,000 euros before Russia's attack on Ukraine.

És még ilyeneket is mondott:

The manufacturer will not get rich because of the printers that they make, but because of the ink," Bauer told Reuters in an interview published on Tuesday.

Senkinek nincs köze világod belsejéhez, neked sincs közöd mások életéhez, csak az Irgalom útján van közöd, Istenektől rendelt kötelességed.

Egy ideje már a választott képviselőink nem minket képviselnek. Ergo rohadt mindegy, hogy mi a véleményed.

1956-ban házról házra jártak ezeket kiirtani, mert ugye akkor biztosan nem lesz visszarendeződés. Halott ember eddig még nem ült és szavazott a parlamentben...

:)

Georgiában október 26-án, szombaton parlamenti választások lesznek, amelyeket sokan döntőnek tartanak az ország jövőjét illetően. Georgia 2023 decemberében tagjelölti státuszba került, az EU azonban az ország mostani vezetését Nyugat-ellenes politikával vádolja és befagyasztotta ezt a folyamatot.

A választás tétje: akar e Grúzia az EU-ba menni vagy nem? Mennyire hasonló a helyzet, mint a Majdan előtti Ukrajnában... Lehet megnyitják a grúz frontot is a ruszkik!? És itt sem az EU erőlteti a grúzokat, habár ezt a ruszki popagarndisták pl. locsemege hamarosan cáfolni fogja, miután megtalálta Grúziát a térképen. 😂

Elég sok éve mondtam, hogy az EU egy szuverenitást elvonó ernyőszervezet, amelyhez való csatlakozás úgy van kommunikálva, mintha az nehéz lenne, amiért küzdeni kellene, ezzel szemben a valóság az, hogy abból kimaradni nem lehet.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Rossz hir a ruszkiknak: Izrael megtámadta Iránt. Fegyverellátásnak annyi!

Rajtad kivul csak egy keves hozzad hasonloan agymosott ember gondolja ugy, hogy magyar foldon akarnak az oroszok haboruzni.

Egyetlen okot mondjal, miert jarnanak jol az oroszok azzal, ha magyar foldre, vagy ahogy vizionaltad, Berlinig kuldenenek katonat. Csak veszthetnenek rajta, miert tennek?

oroszok nem akarnak nyugatra menni - mint megszálló hatalomnak biztosítani kellene a közrendet és az élelmezést - minek vennének a nyakukba annyi szart ?

A sok migrinek lehetne disznóhús mentes kaját biztosítani..

Amikor még működött a déli határnál a tranzitzóna a migrik nem akarták megenni májkonzervet, amit kaptak - marha májkrém volt.

Megrendezésre került konyhások közt a Ki mit tud képzőművészeti verseny, hogy ki tud élethűbb tehenet rajzolni.

A migrik nem fogadták el a műveket, pedig hang alámondás is volt "mú-mú" próbálták jelezni, hogy ez nem "röf-röf" - erre végképp összezavarodtak.

B+ akkor üres kenyeret esztek!

igen, de ha Hitler és hadserege lejön a Holdról, akkor újra ki fog törni a három és feledik világháború !

FEGYVERBE !!

Északi-sarkról fognak támadni !!

 

"Odakint most szörnyek járnak"

jaku az ukrán érdek, hogy betörtek orosz területre és bent szorult 2000 ukrán katona - el vannak vágva, most akadályozták meg az utánpótlás elérje őket?

Putyin így fogalmazott, ezt a szót használta a sorsukkal kapcsolatban: destroy 

ukrán érdekeket ennyire nem kéne védeni, mert se országuk, se lakosságuk nem lesz...

Még addig sem jutsz el, hogy az ukrán propagandát legalább valahogyan átcsomagold / minimálisan adaptáld.

Mióta Ukrajna a szomszédunk, nincs ukrán kataona az országban.

Tényszerűen hamis állítás: vannak hadi sebesültek, rokkantak és dezertőr ukrán katonák is MO területén a mai nap.

Mar a masik topikban is irtuk, hogy ez arra valasz, hogy az ukranok is lehetetlen pontokbol indultak ki, es legyen mibol alkudni.

Mondtak mar tobb ennek ellentmondot is, meg 2022 aprilisaban sokkal kompromisszunkeszebbek voltak, egyedul Ukrajna NATO tagsagaba nem mentek bele.

De meg ez is igazolja, hogy NATO orszagokkal nem terveznek haboruzni.

buccaneers V | 2024. 10. 26., szo – 16:53 )

Donec, Pokrovszk (Покровськ) előtt már csak egy város van Selydove (Селидове) és annak is 3/4 már orosz kézen van.

 

folyt:

Vasárnap hajnalban Selydove-t az oroszok teljes mértékben felszabadították - már a következő kis települést Vyshneve-t is.

A Selydove (Szelidovo) város nincs szét lőve, ahogy a többi település a háború során - feltehetőleg, itt kisebb volt az ellenállás így kevesebbet kellett ágyúzni.

15km-re vannak Pokrovszktól.

Tudom én, hogy milyen szavakat kell egy-egy mondatba beletenni, hogy jaku megjelenjen.

Amikor egy tóba kenyeret dobálsz és megjelennek a snecik - kenyeret csipegetni.

Az ott élő oroszoknak felszabadítás az ukránoknak nem. A világ már csak ilyen van, akinek jó van akinek nem...

> Selydove (Szelidovo) város nincs szét lőve, ahogy a többi település a háború során

 

Az oroszok taktikát váltottak, középkori hadviselésbe mentek át. Teljesen körbezárták a várost, az ukránok meg kaja és utánpótlás hiányában inkább feladták. A környező falvakat rendesen szétlőtték.

Pokrovszknak is ezért nem rohannak neki, bár megtehetnék. Először minden környező falvat elfoglalnak, utána meg jöhet a középkor. Lassú, de minimális veszteséggel megy.

Ma reggel a Koreai Köztársaság, a NATO közeli partnerének küldöttsége tájékoztatta az Észak-atlanti Tanácsot és más csendes-óceáni partnereinket - Ausztráliát, Japánt és Új-Zélandot - Észak-Korea növekvő részvételéről Oroszország Ukrajna elleni illegális agressziós háborújában. A küldöttségben a Koreai Köztársaság Nemzeti Hírszerző Szolgálatának és a Honvédelmi Minisztériumnak a magas rangú képviselői is részt vettek.

[...]

Több mint 600 ezer orosz katona halt meg vagy sebesült meg Putyin háborújában, és külföldi támogatás nélkül képtelen fenntartani az ukrajnai támadást.

A többi itt.

Putyin háborújában, és külföldi támogatás nélkül képtelen fenntartani az ukrajnai támadást.

Bizony, ha nincs a rengeteg bepumpált pénz és eszköz ukrajnába már rég csődbementek volna. De győzedelmes menetelésük közepette csak 2024 augusztusában csődöltek be.

Az oroszokon látszik, hogy emberhiánnyal küszködnek, a minap is tele voltak a telegram csatornák videókkal, ahogy úton-útfélen filmbe illő emberrablásos jelenetek zajlanak: nők és gyerekek üldözik el és tartják távol a halálba rángatandó férfiaktól a katonákat. Ezek a rafkós oroszok ukránnak katonáknak adják ki magukat az összes ilyen videón.

Rácz elvtárs szerint megérkezik még ebben a hónapban (2024 október) Moszkva alá a győzedelmes ukrán sereg?

Szerkesztve: 2024. 10. 29., k – 10:04

- Újabb városokat szabadított fel az orosz hadsereg. Település mentes terület következik 40-50km hosszban - valószínűleg oldal irányban távolabbi települések bekerítését fogják elvégezni - bevarrják a zsebeket.

- Megtörtént: orosz fogságba esett az első ukrán női katona.

- ZS és a ukrán parlament új törvényt fogadott, el miszerint az ukrán hadseregben lehet nem ukrán állampolgárságú zászlós, tiszti és főtiszti rendfokozatú idegen katona is, nem csak alacsony vagy rendfokozat nélküli katona lehet.

Kupiansk-Svatove irányban az orosz fegyveres erők kiszorították az ukrán erőket Kruhlakivkából, így át tudnak kelni a Oskil folyón és hátba tudják támadni Kupjanszkot.

Kupjansz járási székhely és vasúti csomópont és magaslati pont.

Szerkesztve: 2024. 10. 29., k – 17:53

Egy oroszországi földalatti csővezetékből hatalmas szargejzír tört föl, közel 60 méter magasra repítve a szennyvizet és a törmeléket.

Gazprom: 

A Gazprom közölte, hogy az incidens egy rutinszerű „légfertőtlenítési” tisztítási eljárás miatt történt: a gázvezeték egy új szakaszát tisztították ki így, és a cég képviselői szerint a helyzetet ellenőrzés alatt tartották.

Szóval, kuss! Ők így szokták csinálni! 🤣😂🤣😂

Szerkesztve: 2024. 11. 05., k – 22:11

Holnap ilyenkor már látszik az alagút végén Világbéke is!?

Trumpot csak januar vegen iktatjak be.

Az alapjan amit 2016 es 2020 kozott csinalt, egy valami eleg valoszinu: Putyint es Zelensky-t kozos targyaloasztalhoz fogja ultetni. Ez amolyan "Signature Trump move", Eszak- es Del-Korea vezetoje is evtizedek utan eloszor talalkoztak, es Izrael is Trump idejen tobb muszlim allammal beket kotott Trump szervezesevel.

De egy kozos leules nem fogja a legtobb problemat megoldani. A legutobbi Trump elnokseg kb. arra volt eleg, hogy az oroszok es az ukranok ne vadoljak egymast par evig a minszki tuzszunet egyezmenyek megszegesevel. Ha ugy tetszik, lehet 2029-2030-ra halasztja a problema katonai megoldasanak folytatasat. :)

Igen. 3 nappal Trump beiktatasa utan nagyjabol jogosan kerdezne, hogy "hol a vilagbeke". Szinte megigerte ugyanis kb. Erted, meg jo esellyel igaza is lenne, mert nyilvan nem a beiktatas utan ket nappal fog talalkozora menni Zelensky-vel meg Putinnal Istanbulba pl.

De igy, hogy Novemberben kerdezi meg, magabol csinal hulyet.

Viktor is találkozott Putyinnal is hivatalosan meg Zelensky-vel is egy házibuliban :D, de nem gyütt a világbéke.

Trump egyet tehet, de azt biztosan, elzárja a pénz/fegyver csapokat oszt csókolom. De ahhoz meg nem kell senkivel találkozni.

Talán vagy 15 éve hoztak az amerikaiak Magyarországra hipiszupi amerikai számítógépet demonstrációs céllal, ami a harcmezőn képes kiszámolni egy lövés röppályályát. Volt a katonai hipiszupi számítógépen 2x annyi gomb van, mint a németen, de vagy 3x nehezebb is, és a bemutatón még be is szart. Megnézték, tesztelték, és pont ugyan úgy számolta ki röppályát mint a német gyártmányú. És akkor valaki megkérdezte, hogy jó de miben jobb az amerikai számítógép mint a német? Mire elkezdték magyarázni, hogy ott van az a plusz gomb, amit ha megnyomnak, akkor egyből előjön az az alkalmazás, amit a németeknél egy képernyőn lévő ikonnal lehet indítani. És akkor mindenki elkezdett röhögni, az amerikai gyártó meg nem értette, hogy miért?

Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő:

Az, hogy Vlagyimir Putyin hajlandó tárgyalni Donald Trumppal az orosz-ukrán háború befejezéséről, nem jelenti a „különleges katonai művelet” céljainak kiigazítását

Jelenleg epp itt tartunk ugyanis, ilyesmi nyilatkozattal szembenallva kellett megszolalnia:

Az, hogy Volodimir Zelensky hajlandó tárgyalni Donald Trumppal az orosz-ukrán háború befejezéséről, nem jelenti a háború lezárási feltételeinek kiigazítását

Mielott leulnek az asztalhoz, minden fel akkor marad a legjobb alkupozicioban, ha ragaszkodik a jelenlegi allaspontjahoz.

Aztan asztalnal ulve mar fel lehet epiteni lepcsozetesen a dolgokat:

[...]

"Ki se vonulsz es nem is fizetsz?"

"Fizetek, de ki nem vonulok"

[...]

"Ukrajna akkor se lesz NATO"

[...]

"A Krim akkor se lesz NATO"

"De az lesz"

"Ha Ukrajna NATO tag lesz, a Krimet nem hivhatjak Ukrajnanak"

[...]

Csak hat egy ilyesmi alkudozas kialakulasahoz elobb asztalhoz kene ulnie a feleknek ahogy 2022 marciusaban.

Alapvető elemi logika nem jön számításba. A jakuhoz hasonló fanatikusok szerint: ELŐRE AZ UTOLSÓ URÁNIG! Lelkük rajta: csak tessék kinyitniuk a tárcájukat és fizessék a bukott államot meg az általuk vágyott háborút, pláne ha eddig is híztak rajta. "minden pénzt megér" ugye jaku? :)

Orbán: Tűzszünet kell!

Zelenszkij: Azzal „hogy később meglátjuk, hogyan dolgozzuk ki a részleteket”, befagyasztja a konfliktust: 2014 után is hasonló volt, mégis támadtak a ruszkik.

Orbán: [Bombastic side eye]

így ahogy mondod 2014-ben nem kellett volna megállni a Krimnél - Kijevet is el kellet volna foglalni. Akkor még gyenge volt Ukrajna, nem kaptak még annyi fegyvert USA-tól.

Egy bunyóban is vagy kiütöd az ellenfeled, teljesen megsemmisíted, hogy ne legyen kedve visszatámadni.

Ezt akkor elb@szta Putyin, de remélem tanult belőle!

Es ha "csak befagyasztja 8 evre (legutobb annyira sikerult) a konfliktust" megint? Akkor mi van?

A befagyasztott konfliktus nekunk jobb, mint ami van:

  1. Tovabbra is ugy fogjak hivni a szomszedunkat, hogy Ukrajna, nem ugy, hogy Oroszorszag. Utobbi ugyanis "a legoroszbaratabb konfliktusbefagyasztas" eseten se jutna el a Dnipro folyoig. Ha "nem fagy be a konfliktus", bejon a kapitulacio veszelye --> na ott mar az utolso ukran katona halalaval megnyernenk Oroszorszagot kozvetlen szomszednak. A konfliktus befagyasztasa ennek a nemkivanatos esemenynek az eselyet minimalizalna.
  2. Lehet, hogy az oroszoknak van idejuk megszervezni a folytatast. De a NATO-nak is tobb ideje van megszervezni a hatekonyabb vedekezest. Es a NATO tagok lakossaga all tobb harckepes, mozgosithato szemelybol. Es amint az ukran pelda mutatja, elegge lassan tudnanak csak haladni elore az oroszok.
  3. Nem azert kell megint adot emelni egesz EU-ban es USA-ban, hogy az ukranoknak meg tobb hadisegelyt tudjunk utalgatni.

Semmi erv nem szol a nembefagyasztas mellett. Kiveve az ukranok meg USA befektetok teruleti erdekeit, meg fegyvergyartok profitjait. Na jo, az oroszokkal kozvetlenul hataros EU tagallamok is lehet jobban orulnek, ha minel tovabb ukran foldon lovoldozgetik el az oroszok a harci tartalekaikat. De nekunk magyaroknak NATO tagkent ez mar tenyleg annyira mindegy.

  1. Nem azert kell megint adot emelni egesz EU-ban es USA-ban, hogy az ukranoknak meg tobb hadisegelyt tudjunk utalgatni.

Ez a konkflikus egyedül akkor lehet befagyasztva, ha a NATO bevonul Ukrajnába - lévén az oroszoknak nem érdeke befagyasztani.
A NATO bevonálsa pedig irdatlan pénzbe kerülne.

A 2022 marciusi beketerv alapjan nem igy tunik. Ugy tunik, hogy tokeletesen megfelelne nekik, ha Krim, Donyeck es Luhanszk lenne a "befagyasztott hatar". De ja, a 2014-es szitunal tobb kulso bekefenntarto kene - es nagyon nem kene ezeket a DMZ enforcing bekefenntartokat "NATO"-nak hivni.

1) Az már megtörtént, hogy nyugati befolyási övezetbe kerültünk.
2) Ezt például én sem szerettem volna, az erről szóló népszavazás hazug módon volt tálalva, kisebbségben maradtam a véleményemmel.
3) Nincs relevanciája annak, mit mond erről Putyin, mert eső után köpönyeg.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Nem tudjuk Putyin mit is akar pontosan. Ahogyan a nyugati reakció hevességére és a betolt pénzösszegre sincs magyarázat. (lehet, hogy Nuland arra játszott kellően sok erőforrást elpazarolva lehet kényszerhelyzetet előidézni, de a többi szereplőre akkor sem magyarázat ).

Azert az szerintem neked is nyilvanvalo, hogy nincs olyan (kapitulacio nelkul), hogy az oroszok nemzetkozileg elismert modon megtarthatjak a Krimet, Donyecket, Luhanszkot, ÉS ekozben Kijev, Lvov stb. egy olyan orszaghoz tartozzon, ami nem NATO. (emphasise ÉS - a ketto egyszerre nem lehetseges, mert a Budapest Memorandum WC papir jellege tul nagy arcvesztes az US+UK-nak, ahogy a Krim feladasa is tul nagy arcvesztes Putyinnak, a teruletekert cserebe meg nem kapott NATO tagsag meg tul nagy arcvesztes Zelensky-nek)

Egyelore csak a kiindulasi kemenykedos alkupoziciok ismertek, meg a 2022 Aprilisban Torokorszagban osszeallitott majdnem-megegyezes. Azokbol lehet sejteni ki mibol engedne.

El szokott hangozni az a mondat, amelyet egyébként jaku nagyon kedvel, hogy nukleáris háborút nem lehet megnyerni. Gondolkodtam ezen, s arra a következtetésre jutottam, hogy ennek hiányzik a másik fele, amely így hangzik:

Atomhatalmat nem lehet legyőzni.

A kettő együtt igaz. Tehát ne bízzon senki abban, hogy ha nukleáris háborút nem lehet megnyerni, akkor bármit megtehet egy atomhatalommal szemben, mintha nem is lennének atomfegyverek, mert eljöhet az a pont, amikor valaki úgy látja, hogy ha két választása van, a vereség, a népe, kultúrája megsemmisülése, beolvadása egy másik hatalom diktátuma alá, vagy az egész bolygó megsemmisülése, akkor ez utóbbit választja, mert akkor nem kerül megalázó, vesztes helyzetbe.

Mindezt annak kapcsán hoztam fel, hogy az izmozást a Nyugat kezdte Ukrajna saját érdekszférájába vonásával a Maidan kapcsán, így ennek a konfliktusnak a megoldása a Nyugat kezében van. Itt a Nyugatnak kell elismernie, hogy Oroszországnak vannak egzisztenciális igényei, engedni kell, hogy saját tempójában fejlődhessen, nem kell Oroszországra erőltetni gender, woke, bevándorlás, LMBTQ+ ideológiák sokaságát, s hagyni kell, hogy olyan társadalmat alakítsanak ki, amilyet szeretnének, továbbá egykori volt szovjet tagköztársaságok, mint Ukrajna, Grúzia, maradjanak csak Orosz befolyási övezetben. Az oroszok is elfogadják, hogy Kanada USA befolyási övezet.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Spanyolország, mint NATO tag megtagadta a kikötési engedélyt egy hadianyagot szállító hajótól. A cél állomást nem hozták nyilvánosságra, hogy Ukrajna vagy Izrael.

Szerkesztve: 2024. 11. 10., v – 13:06

Robert F. Kennedy Jr. beszéde:

2014 után a nagy amerikai fegyvergyártó cégek voltak, akik fel akarták venni Ukrajnát a NATO-ba, hogy NATO kompatibilis – amerikai katonai rendszereket kell, akkor Ukrajnának vásárolnia, Ezért lobbiztak a North Grumman, Rytheon, General Dynamics, Boeing emberei a demokratáknál és a republikánusoknál minden évben. A demokraták nagyon sok támogatási pénzt fogadtak el ezektől a cégektől.

USA 113 milliárd dollárt fordított Ukrajnára – ez annyi pénz, hogy itt (USA) - minden hajléktalannak tudtunk volna lakást építeni. Mitch McConell (szenátor, védelmi bizottság) megkérdezték, hogy USA megengedheti-e magának, hogy 113 milliárdot költsön Ukrajnára? Azt mondta, hogy ne aggódjanak,  nem igazán Ukrajnába megy, hanem az a amerikai védelmi iparba (Black Rock pénzügyi alap által tulajdonlott cégek). Tim Scott (Dél-Karolina állam republikánus szenátora) a vita során azt mondta, hogy ez nem egy ajándék Ukrajnának ez egy kölcsön. Ezek a kölcsönök visszafizethetetlenek Ukrajnának, akkor miért kölcsön? Mert, ha kölcsön, akkor lehet feltételeket szabni a visszafizetést illetően, pl. Ukrajnának az összes állami vagyontárgyat el kell adnia, beleértve az összes mezőgazdasági földterületet, amely Európa legnagyobb vagyona, Európa 'kenyérkosara' és a rengeteg ásványi kincs, olaj és földgáz lelőhelyek. A földterület 30% már a Dupont, Cargill és Monsanto tulajdonában van már. 2023 decemberében Biden elnök kötött egy szerződést Ukrajna újjáépítésére és tudják ki volt a szerződő fél? Igen, a Black Rock.

 

- Most akkor az ukrán katona kinek a vagyonát védi, miért/kiért áldozza fel az életét?

- Trump amerikai érdeket fogja tovább védeni Ukrajnában?

nem hiszem, hogy gyorsan vége lesz ennek a háborúnak - maradék Ukrajna soha nem tudja visszafizetni a hitelt - vagy USA csak úgy elengedi?

Az EU-s pénzek azok szintén hitelek vagy EU ingyen támogatásként adta az EU -- akkor az cumi át lett b@szva az EU, thx Ursula.

Az EU-s pénzek azok szintén hitelek vagy EU ingyen támogatásként adta az EU -- akkor az cumi át lett b@szva az EU, thx Ursula.

Az EU-s pénzek sokfélék, ezekből a számunkra legolcsóbb amikor csak simán EU tagállam adófizetőjének a pénzét egy az egyben átulták ukrajnának (megtérülés szempontjából lényegtelen, hogy kölcsönnek vagy esetleg vissza nem térítendő segélynek hívták). Ami ennél sokkal rosszabb, hogy egy ideje úgy vesznek fel hiteleket, hogy EU tagállamok által befizetett összeget alapul véve kereskedelmi hitelt vettek fel, melynek összegét ukrajnának folyósítják de mivel ukrajna hitelképessége egy nem létező fogalom, így a fedezet sem ukrajna biztosítja (hisz már mindenük sokszorosan eladósítva), hanem végső soron az EU adófizető állampolgárai. Ez akkora botrány, hogy nem értem miért nem ettől hangos az egész EU: semmi közünk az ukránokhoz.

--

Az amerikaiak tranzakcionálisak: adnak valamit, ha kapnak érte valamit cserébe. Az EU-s bürokraták kifosztják, és eladósítják az EU tagállamokat és azok állampolgárait csak mert nekik ezért valaki valahol valamit fizet, illetve ettől remélik a nagy közös föderális összeborulást: a közös csődtől amit ők idéznek elő.

+1

- nem átlátható, nem a súlyának megfelelően van erről tájékoztatva az EU lakossága

- az emberek fel se fogják

- egyes háború támogató ruszofóbok még helyeslik, hisz minden pénzt megér az oroszokkal a háború

 Ez akkora botrány, hogy nem értem miért nem ettől hangos az egész EU: semmi közünk az ukránokhoz.

Hogy a faszba ne lenne?
Ukrajna teljes orosz annektálása az egész EU számára komoly költséggel járna.
Gazdaságilag is elemi érdekünk hogy ezt Oroszország ne tudja megtenni. 
 

Gazdaságilag is elemi érdekünk hogy ezt Oroszország ne tudja megtenni.

Gazdaságilag elemi érdekünk, hogy az eddigi veszteségeknél megálljunk és a feneketlen hordóba ne engedjük több forrásunkat elégetni. A norvégok pl hülyére keresik magukat ezen az egészen: ha a nyereségük 1%át odalökik akkor is röhögnek a kreténeken akiknek ez kizárólag egyre növekvő veszteséget termel (és ennek ellenére öntenék a pénzt. pl németek).

Szerinted Magyarország beruházásvonzó képessége mennyivel csökkenne ha megint lenne magyar - orosz közös határ?

Te egy gyenge és esendő országba ruháznál be, amit az oroszok bármikor lerohanhatnak
- vagy inkább elvinnéd biztonságosabb helyre a pénzed?

Maradnál egyáltalán Magyarországon ebben a helyzetben vagy inkább nyugatabbra mennél?

Kurva drága lenne nekünk megint összebútorozni az oroszokkal.

Ha Ukrajnát hagyjuk menni a levesbe, akár csak részben is, akkor igenis nő az országkockázatunk. ami hatással van az ország fejlettségére. Mi védelemben rá vagyunk utalva az USA-ra, ha az USA nem képes/akarja megvédeni Ukrajnát, akkor minket miért védene meg? Főleg egy Trumppal, akinek ismert a NATO-val szembeni álláspontja.

 

Ha Ukrajnára rákényszerítünk egy békét, ami igazságtalan, akkor kódolni fogja a feszültséget, hasonlóan, mint Trianon esetén volt. Érdekünk nekünk az ilyen helyzet? Nem hinném

UK-nak es USA-nak nagyobb a tet: epp be kene bizonyitaniuk, hogy a Budapest Memorandum nem csak egy WC papir volt, ha mar Mr Clinton volt akkora kreten, hogy alairta.

Tobbiek viszont csak a NATO-nak reszei, a Budapest Memorandumnak nem. Viszont ha a Budapest Memorandumot az UK es US kormany WC papirkent kezelne, az tenyleg azt uzenhetne az oroszoknak, hogy a NATO szerzodes is WC papir lesz.

Idaig ertem. Onnantol nem ertem, hogy EU tagallamok, foleg a nem hataros nemetek es franciak megis miert akarjak az osszes EU tagallam adojat az ukranoknak adni?

MP sajat maga mondott mar olyat, hogy a magyarok / EU polgarok adoja jo helyre kerulnek, amikor ukranok hadisegelyere koltodnek el?

A "feher hohol polos parttarsairol" (szerkesztetted kozben) meg talan el is hiszem, a szavazoi tobbsegerol vegkepp, de nekem MP nem ilyennek tunik.

Egyelore: a magyar emebereknek, akiknek el kene donteniuk, hogy ra szavaznak-e. Azoknak mondott-e o maga ilyet?

Meg lehet tippelni, hogy a tobbi EU kepviselovel vajon mit beszelhetett, csak az kb. olyan, mint amikor "libernyakek" megprobaljak megsaccolni a kinai hitel kamatat: nem vagyunk vele elorebb, es elmeletekrol vitatkozunk.

Szimplan elofordulhat, hogy nem ertunk egyet. Ritka es furcsa, nem igy szokott lenni. Tudom. :)

Masik megkozelites: en mar sok mindenen nem lepodok meg. Ezert egyelore MP-n se sikerult. Azon a nullan all nagyjabol (mint szemely, parttarsait most nem kevernem egyelore ide), ahogy indult, mig a tobbi ellenzeki a sajat szajaval rantotta magat eros minuszokba - az en szememben.

Idaig ertem. Onnantol nem ertem, hogy EU tagallamok, foleg a nem hataros nemetek es franciak megis miert akarjak az osszes EU tagallam adojat az ukranoknak adni?

Részemről a határos államokat sem értem: saját védelmi képességeikre kellene költeni nem a hozzánk semmiféle kötődéssel nem rendelkező külső országra ami amúgy pont olyan ugyanannyira baráti ország mint oroszország amga.

Oke, de oket "eggyel kevesbe nem ertem". :)

Nem a sajat foldjukon akarnak haborut es sok a propaganda, hogy ha az ukranok feladjak, ok jonnek. Ott legalabb ez reszben lakossagi igeny is. Magyarorszagon, Nemetorszagban, Franciaorszagban, Ausztriaban viszont se nem lakossagi-tobbsegi igeny, se nem politikai arcvesztes veszely. Ott ezt "tenyleg nagyon nem ertem".

A budapesti memorandum legfeljebb a térdelő közvélemény előtt játszik. Mások számára meghaladott lett, amikor az USA és csatlósai beleirányították az ukránokat abba a mederbe, ahol a tárgyalásokkal kezelhető problémáikat fegyveres konfliktussá alakították.

:)

terdelo kozvelemeny pont kene, hogy higgyen a NATO-ban, mint nemzetkozi egyezmenyben. Es ha a Budapest Memorandumot sem probalna legalabb betartatni UK es USA (nem, az EU-nak ehhez semmi koze), akkor a terdelo kozvelemeny egyre inkabb azt kezdene gondolni a NATO-rol is, amit az ENSZ-rol meg a WHO-rol mar kezd gondolni amugy is.

Es itt azert meg a demokracia definicioja szerint is szamit, hogy a terdelo kozvelemeny tobbsege nem ugy latja, hogy ez egy kiprovokalt haboru, mert annyit emlegettek es ismetelgettek az orosz agresszor szoosszetetelt mediamilliardokbol.

Itt sajnos nem a valosag az elsodleges. Ahogy iskolai lovoldozesnel sem erdekel senkit, hogy a media altal hangoztatott unprovoked szo hazugsag, mert a szenator fia volt a bully aki kiprovokalta es az igazgato is mindent csak neki nezett el, mindenki masnak "zero tolerance on violence" volt a szabaly, akkor is, ha csak visszautott a szenator fianak.

terdelo kozvelemeny pont kene, hogy higgyen a NATO-ban, mint nemzetkozi egyezmenyben.

Bármiben hisz, amiről a gazdája azt mondja, hogy abban kell hinni.

 

Es ha a Budapest Memorandumot sem probalna legalabb betartatni UK es USA (nem, az EU-nak ehhez semmi koze), akkor a terdelo kozvelemeny egyre inkabb azt kezdene gondolni a NATO-rol is, amit az ENSZ-rol meg a WHO-rol mar kezd gondolni amugy is.

Azt gondolja, amit a gazdája gondoltat vele.

 

Es itt azert meg a demokracia definicioja szerint is szamit, hogy a terdelo kozvelemeny tobbsege nem ugy latja, hogy ez egy kiprovokalt haboru, mert annyit emlegettek es ismetelgettek az orosz agresszor szoosszetetelt mediamilliardokbol.

Nem számít, hiszen a gazdája dönti el, hogy mi demokrácia, és mi nem az.

 

Itt sajnos nem a valosag az elsodleges.

A lendület kitart valameddig. Meglátjuk, mennyi energiát tud a rendszerbe bejuttatni a gazda, és milyen egyensúly áll be.

:)

A NATO-ban nem kell hinni, fölösleges. A NATO-ban Amerika védő szárnyai alatt állnak a tagállamok. Amerika katonai ereje nem hit kérdése. A NATO pedig azt csinálja, ami Amerika érdeke: ha Amerika szeretné, hogy a tagállamokban a katonai pozíciói ne gyengüljenek, akkor a NATO meg fogja védeni a tagállamait. Akár hiszel ebben, akár nem.

Az ukrán konfliktus nyilvánvalóan egy kiprovokált háború. Ezt persze lehet vitatni, de a tények makacs dolgok. 56-ban az orosz beavatkozás volt provokálatlan Magyarországon. Mi nem rakétáztunk Kárpátaljára, nem sovénkodtunk a kisorosz kisebbségünkkel és nem jelentettük be, hogy NATO tagok akarunk lenni. Az ukránok - külső sugallatra - kiprovokálták, hogy az oroszok - helytelenül - katonai erőt küldjenek Ukrajnába. Ezt már szerintem azóta az oroszok ugyanúgy megbánták, mint az ukránok. De a realitás az, hogy a dolog provokáció következménye volt.

ha Amerika szeretné, hogy a tagállamokban a katonai pozíciói ne gyengüljenek, akkor a NATO meg fogja védeni a tagállamait.

Nem mindegy, hogy húsz vagy kilencven évesen hagyja el a szád a következő mondat: – Ha beszólsz, letépem a lábad, és péppé verlek vele!

 

helytelenül

Az áldozatvállaláson való moralizálás arra utal, hogy túl könnyű errefelé az élet.

:)

Itt arról van szó, hogy ha egy állam jogos indok nélkül megtámad egy másikat, akkor a világ többi része elfordítja a fejét. Mi kis és periférián lévő ország vagyunk, szerintem nekünk az érdekünk az, hogy figyeljenek az ilyen kérdésekre.

 

A másik meg, hogy ha megcsonkítják Ukrajnát úgy, hogy az az ukrán népnek nem elfogadható, akkor az egy újabb konfliktus parazsa. Nem ismerem az ukránok gondolkozását, hogy mekkora részről vagy melyik területről mondanának le.  De látható, hogy Magyarországnak mit okozott, hogy igazságtalanul megcsonkították. Még egy évszázad múltán is hatása van, hát még korábban, amikor lehetett zsarolni is vele 30-as, 40-es években. Pár évre lehet, hogy békét vásárolnánk, de a hosszabb táv nagyon kérdéses. Az oroszok pl a finnektől is vettek el területet és azt emlékeim szerint Mannerheim viszonylag jól megúszta, bár azért az első lehetőségnél ő is visszatámadott, szóval ott is volt utólag konfliktus.

Ahogy írtam: "Mi védelemben rá vagyunk utalva az USA-ra, ha az USA nem képes/akarja megvédeni Ukrajnát, akkor minket miért védene meg? Főleg egy Trumppal, akinek ismert a NATO-val szembeni álláspontja."

 

Ha az USA nem képes gátat szabni annak, hogy egy vele ellenséges hatalom teret nyerjen, akkor az USA hitele csökken. Mivel az USA adja a védőernyőnket, akkor a mi védelmünk is csökken.

Mi védelemben rá vagyunk utalva az USA-ra, ha az USA nem képes/akarja megvédeni Ukrajnát, akkor minket miért védene meg?

Talán mert pl Ukrajna nem tagja a NATO-nak és senki sem ígérte azt ukrajnának, hogy segítenek nekik, míg MO tagja a NATO-nak így védelmi garanciát élvez? :D

Ne légy ennyire fogalmatlan.

Ha az USA nem képes gátat szabni annak, hogy egy vele ellenséges hatalom teret nyerjen, akkor az USA hitele csökken.

Ez akkor lenne igaz, ha az oroszok egy NATO tagot támadtak volna meg. Nem ez történt.

--

Mivel az USA adja a védőernyőnket, akkor a mi védelmünk is csökken.

Már megint kreténséget állítasz. A NATO adja a védőernyőnket: ennek az USA a legnagyobb tagja, de pl az EU területén levő erők akikre első pillanatban számítani lehet. Kicsit kerülj már képbe az alapvető realitásokkal.

A NATO egy szövetség, melyet a hit tart össze, hogy megvédjük egymást. Most ez a hit kérdőjeleződik meg, amikor azt látja a világ, hogy a NATO legerősebb tagjával packázik egy Olaszország méretű GDP-vel rendelkező ország.

Erről szól ez a háború, nem az ukrán nácikról meg vegyifegyvárgyárakról, meg hasonló orosz propagandáról. Gondolod, hogy egy papírfecni olyan sokat ér? Nem tesztelték még soha, hogy mi történne, ha az oroszoknak megnőne az étvágya és bepróbálkoznának.

Miért ontanák az európai országok a saját gyerekeik vérét a mi szabadságunkért? Egy olyan országért, ami az ő szemükben végtelenül korrupt és az ő értékeiket nyíltan megveti és gáncsolja úgy, hogy közben nyilvánosan meg is veti őket? Még ha a politikusoknak lennének is elveik, ahogy nincsenek, nekik is vannak választóik. 

A NATO egy szövetség, melyet a hit tart össze, hogy megvédjük egymást. Most ez a hit kérdőjeleződik meg, amikor azt látja a világ, hogy a NATO legerősebb tagjával packázik egy Olaszország méretű GDP-vel rendelkező ország.

Mit szedsz? Oroszország ukrajnát darálja le éppen. Ennek semmi köze az USA haderejéhez vagy a NATO saját képességeihez.

Erről szól ez a háború

A te képzelgéseidben.

Miért ontanák az európai országok a saját gyerekeik vérét a mi szabadságunkért?

Már a kérdésben is hazudsz és nem fogtad fel a NATO védelmi struktúráját. Kölcsönös védelmen alapul azért.

Egy olyan országért, ami az ő szemükben[..]

Azért megy minden NATO tag harcolni, ha egy szövetségest támadás ér, hogy hozzá is jöjjenek a többiek ha őt éri támadás. Ezért nem mindegy, hogy egy vagy-e a tagok közül avagy egy külső fél; potenciális ellenség.

végtelenül korrupt és az ő értékeiket nyíltan megveti és gáncsolja

ukrajnát próbálod leírni?

A NATO egy szövetség, melyet a hit tart össze, hogy megvédjük egymást. Most ez a hit kérdőjeleződik meg

Egymás

egymás névmás, kölcsönös -t, (csak egyes számban; alanyként és állítmányként nem haszn.; birtokos jelzőként ragtalanul v. ritk. -nak, -nek raggal haszn.)

<Egyik a másikhoz v. a többihez való kölcsönös viszonyában, ill. egyesek másokhoz való viszonyukban:> kölcsönösen egyik is, másik is, ez is, amaz is. Egymás hegyén-hátán ¬; egymás ellen acsarkodnak; egymás közt: szűk körben, a nyilvánosság kizárásával; egymás mellé rakja a könyveket a polcon; egymás után: a) <térben v. időben v. logikai rendben> egyik a másikat követve; b) (népies) késedelem nélkül, gyorsan, szaporán. Majd egymásba ® bújnak; a kerekek fogai egymásba kapaszkodnak; egymásba szerettek; egymáshoz ® forraszt; ® felelgetnek egymásnak; egymásra ® borulnak; egymásra ® licitálnak; egymásra ® találtak; egymást ® éri; ® értik egymást v. egymás dolgát; a két idom ® fedi egymást; majd ® felfalják egymást; ® feltalálják egymást; ® kiegészíti(k) egymást; egymást ® követi; ® megsemmisíti egymást; egymást ® tapossák; egymást ® tépik; ® váltogatja egymást; nincs többé ® dolgunk egymással; ® jóba(n) vannak egymással. A házastársak egymás nyakába borultak.  Irtóztató dolog, mely régen nem írtunk … egymásnak. (Mikes Kelemen) Végezzük egymás után ezt az unalmas históriát. (Petőfi Sándor) Üdvöt, gyönyört csak egymás ajkán leljünk. (Ady Endre) Ilyen messze, halk zugolyba | véle volna jönni jó, | hol egymásnak válaszolva | tücsök szólna millió. (Babits Mihály)

--

A NATO TAGOK védik meg egymást: egyik nato tag a másikat a másik az egyiket. Mégis mi a fészkes fene köze van egy NATO-n kívüli random országnak ehhez?!

Halmazon kívülieknek semmi közük a halmazon belüliek egymáshoz való viszonyaihoz.

Az hogy a NATO tagok megvédik-e egymást egy konkrét konfliktus esetén az egy még nem igazán kipróbált dolog. Ha a NATO vezető erejével egy Olaszország GDP-jű ország így játszadozhat, akkor a bizalom az USA-ban és emiatt a NATO-ban (aminek a domináns szereplője az USA) csökken. Ezek tények.

Az hogy ennek a ténynek mi a jövőbeli hatása és mi lesz a konfliktus vége, azt még nem tudja egyikünk sem.

Az hogy a NATO tagok megvédik-e egymást egy konkrét konfliktus esetén az egy még nem igazán kipróbált dolog.

Tényszerűen hamis állítás: konkrétan az USA aktiválta már egy alkalommal az 5ös cikkelyt:

The article has only been invoked once, but considered in a number of other cases.

September 11 attacks
Main article: September 11 attacks

Article 5 has been invoked only once in NATO history, after the September 11 attacks on the United States in 2001.[50][51] The invocation was confirmed on 4 October 2001, when NATO determined that the attacks were indeed eligible under the terms of the North Atlantic Treaty.[52] The eight official actions taken by NATO in response to the 9/11 attacks included Operation Eagle Assist and Operation Active Endeavour, a naval operation in the Mediterranean which was designed to prevent the movement of terrorists or weapons of mass destruction, as well as enhancing the security of shipping in general. Active Endeavour began on 4 October 2001.[53]

https://en.wikipedia.org/wiki/North_Atlantic_Treaty#Article_5

--

Ha a NATO vezető erejével egy Olaszország GDP-jű ország így játszadozhat

Mi bajod van?

Oroszország háborúzik Ukrajnával.

--

Miféle álomvilágban élsz ahol "a nato vezető erejével" = USA "egy Olaszország GDP-jű ország" = Oroszország? játszadozik?

Beszélj világosan, eddig 1db épkézláb tényszerűen helytálló leírt mondatod nem volt.

--

Az hogy ennek a ténynek mi a jövőbeli hatása és mi lesz a konfliktus vége, azt még nem tudja egyikünk sem.

Komolyan chatgpt szabatosabban fogalmaz.

"Tényszerűen hamis állítás:"

Az állítás igaz, amit írtam Azt írtam, hogy "nem igazán kipróbált dolog". Nem véletlenül írtam ezt.

 

 

"Oroszország háborúzik Ukrajnával."

Nem. Ahogy a 2. vh. előtt sem "Németország háborúzott Lengyelországgal" vagy csak "Németország végrehajtotta az Anschluss-t". De igazából, ha még ez sem esett le neked, akkor hagyjuk inkább. Cserébe elismerem, hogy mindenben is igazad van. Tényleg!

"nem igazán kipróbált dolog". Nem véletlenül írtam ezt.

De igazán kipróbált dolog. Fogták a jogi passzusokat és alkalmazták őket. Ez jelenti azt, hogy kipróbált. Az, hogy ez egy bevett gyakorlat lenne egy másik dolog. De kipróbáltnak kipróbált, hisz a próba lezajlott.

Nem. Ahogy a 2. vh. előtt sem

Ott szövetségi rendszerek mozogtak. Ukrajnának nincsenek szövetségesei, pláne nem a NATO.

--

De igazából, ha még ez sem esett le neked, akkor hagyjuk inkább. Cserébe elismerem, hogy mindenben is igazad van. Tényleg!

Súlyos arc vagy.. ..komolyan jaku képes volt tényszerűbb lenni :D.

Súlyos arc vagy.. ..komolyan jaku képes volt tényszerűbb lenni

Gyorsan megszepitette az ido az emlekeidet. Ez hamis allitas.

Summerrel annyi a baj, hogy szerinte 1 (valojaban <0.9) valoszinusegu esemenyeket axiomakent kezelve levon kovetkeztetest, es sokszor (raadasul nem mindig) tenykent kozli. Meg tul sok "szakertot" olvas aki hasonlokat kovet el, igy meg a megerositese is megvan, hogy mas is ugy gondolja.

Nagyjabol pont olyan erzes volt vele mar a ChatGPT letezese elott is beszelgetni, mint AI botot debuggolni.

Ehhez kepest amit a masik muvelt az sokkal sulyosabb volt. O konkretan hazudozott. Summer legalabb nagy nehezen harapofogoval kihuzva ki tudja bontani, hogy miert gondolt igaznak bizonyos allitasokat, amik nem feltetlen azok.

Nem bizik a NATO-ban. Ennyi. A finneknek es a svedeknek eleg jo, az ukranok is orulnenek neki, de neki szive joga nem bizni benne. Ennyikeh.

Gyorsan megszepitette az ido az emlekeidet.

Ó nehogy azt hidd =).

Nagyjabol pont olyan erzes volt vele mar a ChatGPT letezese elott is beszelgetni, mint AI botot debuggolni.

Ezt jól megfogalmaztad

O konkretan hazudozott..

Valóban többször előfordult, pl nem volt látótávolságban sem a kerítéstől majd kiderült, hogy az illető egy kamerát pont a szóban forgó a kerítéshez rögzített :).

--

Summer legalabb nagy nehezen harapofogoval kihuzva ki tudja bontani, hogy miert gondolt igaznak bizonyos allitasokat

Több tapasztalatod van, nekem még bővítenem kell a harapófogó készletem :).

neki szive joga nem bizni benne

Persze, csak könnyebb, ha a bizalom hiányát kiváltó okokról is lehet tudni valamit... én meg viszonylag egyszerű lélek vagyok így ha 3-4 gondolati ugrás kimarad már nem látom az összefüggéseket..

"De igazán kipróbált dolog. "

Teljesen más, ha egy USA kéri ezt és ha egy Észtország vagy Magyarország, főleg, ha az észteknél, litvánoknál már a spájzban vannak az oroszok, mert ott nem túl nagy a távolság és nem csak hagyományos háború van.

 

"Ott szövetségi rendszerek mozogtak."

Itt azon volt a hangsúly, hogy hosszú távon milyen eseményeket generálhatnak ezek a dolgok. Nézd meg Trianont vagy azt, hogy az első vh utáni béke mit okozott. Nyertünk-e vele, nyertek-e vele az akkori hatalmak, aki a békét meghatározták. Így csinálták volna-e, ha tudják, hogy a 2. vh okai között benne lesz, ahogy intézték a dolgokat.

Dehogynem.

Folyamatosan arról van szó, hogy az oroszok jogellenesen folytatnak agressziót és ezért támogatni kell az ukránokat, hogy az oroszok ne győzhessenek.

Valójában az, hogy ma mi jogszerű, azt a történelem sokszor felülírja és idővel sok mindenről bebizonyosodik, hogy jogellenes volt. Példának hoztam az iraki inváziót, aminek a jogszerűségét egy sohasem létezett iraki vegyi fegyver arzenál okozta.  Aztán kiderült, hogy az egész az elejétől fogva teljesen jogellenes volt. Több hasonló példa is van.

Azt fejtegeted, hogy ha (a te szempontodból) igazságtalan béke születne Ukrajnában, akkor az később további konfliktusokat okozna. Valójában a kutyafaszát nem érdekli, hogy Ukrajna igazságos harcot folytat-e. Hogy mi igazságos, azt majd a győztes dönti el a háborúk végén. Az igazságosságra hivatkozással és a jogszerűség magas szempontjai alapján hajtják a vágóhídra az ukránok ezreit naponta. Persze az oroszokat is. Pedig hogy mi igazságos, azt ma még nem lehet tudni, az majd akkor dől el, ha a háborúnak vége lesz. A vesztesnek soha nincsen igaza.

Nagy tétekben mernék arra fogadni, hogy az ukrajnai konfliktus megítélése is homlokegyenest ellentétes lesz a jog és az igazságosság szempontjából néhány évtized múlva, mint ahogyan azt ma ildomos látni. A történelemben az ilyesmi rendszesesen előfordul.

Mondom, hogy nem erről beszéltem itt, olvass utána! A jogszerűség egy más thread-ben volt téma, ott azért, mert Csab vagy kicsoda betolta ide az orosz propagandát a háború okairól. De az ott rendeződött, ha jól értem, Csab belátta, hogy túltolta az orosz hazugságot.

 

Európában is volt olyasmi gyakorlat (egy ideig), hogy egy-egy háború vesztesét nem kell túlbüntetni (illetve a lényeg az volt, hogy stabilitás legyen és most itt az a lényeg),  Concert of Europe néven futott ez a dolog, de a történészek között azért van vita, amennyire tudom. Lehet hogy már előbb vége lett, de az I. vh mindenképpen véget vetett ennek a "gyakorlatnak", amikor elrontották a békét, amiből kb következett a II. vh.

Én tehát itt annyit állítok ebben a thread-ben, hogy ha olyan béke lesz, amit az ukránok nem tartanak elfogadhatónak, akkor az egy konfliktusforrás lesz (és ilyen szempontból tök mindegy, hogy az igazságos-e vagy sem, ennek itt nincs jelentősége). Az oroszok szempontjából is hasonló a helyzet, annyi különbséggel, hogy az ő szavukban végképp nem lehet bízni, tehát a jövővel kapcsolatos bizonytalanság a részükről szerintem minden scenarióban benne van.

Én tehát itt annyit állítok ebben a thread-ben, hogy ha olyan béke lesz, amit az ukránok nem tartanak elfogadhatónak, akkor az egy konfliktusforrás lesz

Az állításnak nincsen valós tartalma. Az ukránok elvesztették az önállóságukat, nem áll módjukban akármilyen békét elfogadhatónak tartani. Ma nincs ukrán állam, aminek ezügyben álláspontja lehetne, lélegeztetőgépen van az egész ország, amit látunk belőle, az annyi, amit az oroszellenes koalíció működtet. De ettől függetlenül is, az ukrán állam fogalmilag korábban is fékezett habzású volt, különböző gengszterbandák váltották egymás amióta a szovjeturalom eltűnt onnan, szuverén ukrán állam talán egyszer-kétszer fordult elő, néhány hétig, amióta ez az állam egyáltalán létezik. És persze, aki ma ukránnak gondolja magát, azért se tenném a kezemet a tűzbe, ukrán és orosz között valójában sokkal kevesebb a különbség, mint cseh és szlovák között. Amit az ukrán muzsik nem tart elfogadhatónak, az a háború, amibe belenyomorítják úgy, hogy közben hinnie kell abban, hogy az ő érdekében rabolják ki, rombolják le a házát, viszik el a fiát meghalni.

Az oroszok egyébként a hidegháború befejezte óta kifelé nagyjából mindig abszolút, 100%-ig megbízhatóak és kiszámíthatóak voltak. Pontosan szállítottak, ma már senki sem emlékszik arra, hogy az egész ukrán konfliktus azzal kezdődött, hogy az ukránok, akik szép summát kaptak az oroszoktól a gáz és olajtranzitért, egyszerűen ellopták a rajtuk keresztül haladó orosz gázt meg olajat, mert úgy ítélték meg, hogy az áremelés, amit az oroszok bevezettek az ukránok részére, nekik nem elfogadható. Innentől kezdődött a különböző Ukrajnát elkerülő vezetékek története - pedig ezek földrajzilag nem túl racionális projektek voltak, egy közös volt bennük, hogy Ukrajna kiszámíthatatlan volt, ezért el kellett kerülni. Aztán amikor az északi gázvezeték úgymond "felrobbantódott", az oroszok kurvára megbízhatatlanok lettek, mert nem tudtak a szerződéses szállítási követeléseknek eleget tenni, az osztrákok be is perelték őket emiatt, valami kengurubíróság meg is ítélte nekik a megbízhatalan oroszok miatt a kártérítést a minap. Hogy a vezeték nem volt meg, amin szállítani lehetett volna, senkit nem érdekel, csak ugye az a mantra, hogy az oroszok megbízhatatlanok. 

Ne haragudj, de teljesen komolytalan, amit írsz. Közismert tényeknek mondasz ellent. Az oroszok több alkalommal is írásban vállalták, hogy tiszteletben tartják Ukrajna szuverenitását és területét. Ehhez képest megtámadták őket. Ezért mondják, hogy megbízhatatlanok. Fölösleges az orosz propagandát tolnod, inkább ezt az egyszerű összefüggést gondold át!

Annyi történt, hogy megírtam, hogy azért is lesz nehéz az oroszokkal békét kötni, mert nem lehet bízni a szavukban. Erre tereltél. Én mondtam, de nyilván te is tudod, hogy milyen írásos ígéreteiket szegték meg.

 

Részedről megbízhatónak számít valakinek a szava, aki semmibe veszi, amit aláírt. Szerintem az ilyen állam nem megbízható és ezért nehéz lesz vele normális békét kötni. Kettőnk között ez a véleménykülönbség van, több szót ez nem érdemel, mert az orosz propagandára, amit tolsz, nem vagyok kíváncsi.

"mert nem lehet bízni a szavukban"

- se az angolokéban, lásd a történelem - a gyarmatok, írek, skótok - tudnának mesélni

- se az amerikai gyarmatosítókéban - erről lehet, hogy az indiánokat kellene megkérdezni hányszor baszták át őket

- se németekben - volt valami meg nem támadási szerződésük a Szovjetunióval nem ?

- a románokról se feledkezzünk meg - szeretnék átállni.

- ja valami EU is kötött szerződést ukránokkal és az oroszokkal - de a végén kiderült, hogy csak időhúzás volt, hogy felfegyverezzék az ukránokat - tiszta képmutató ez az EU.

- meg az iraki vegyi fegyverek...

- no, de az elsőt majd elfelejtettem:

Ádám és Éva megígérte az Istennek, hogy nem esznek almát - már nekik se lehetett bízni a szavukban innét kezdve, akkor kiben lehetne szerinted bízni ??

 

Szerződések arra valók, hogy az államok megszegjék őket, ha érdekük úgy kívánja - aki ezen meglepődik az gyerek vagy együgyű.

Igen, igen, akartam is írni mracz-nak, hogy ha locsemege lenne, akkor tolná a sántító hasonlatokat, de úgy látom, te tudtad, hogy minek kell következni, mert már toltál párat. Ha carlcolt lennél, akkor nyiltan megmondanád, hogy a véleménybuborékodból nem vagy hajlandó kinézni, ha Oregon, akkor elmondanád, hogy van még egy egyetemi tanári ismerősöd, de mégsem tudsz semmit az oktatásról. Kösz, nem kérek ebből.

Én megértem, hogy te odavagy az oroszokért, gondolom, 56-ban is az oroszoknak drukkoltál volna, nekem mindegy.

 

Majd meglátjuk, hogy mikor lesz béke, meddig tart és miért.

Ha carlcolt lennél, akkor nyiltan megmondanád, hogy a véleménybuborékodból nem vagy hajlandó kinézni

Ilyet sehol nem mondtam. Szimplan minositettem a teves axiomakra felepitett joslasokat. Elegge gyenge szovegertesre utal azt igy ertelmezni, hogy "nekem lenne velemenybuborekom, amihez ragaszkodnek".

+1

vagy aludt történelem órán.

Az egész történelem a hatalomról - trónszékről/koronáról - szólt. 

A mostani jelen 50-100 év múlva szintén történelem lesz.

ez lesz benne:

- USA a Szovjet összeomlás után a NATO-ba felcsipegette a széthulló darabokat és egyre közelebb került II. VH-ban még szövetséges, de a hidegháború után ellenségnek tekintett Oroszországhoz. Oroszország berendezkedése és történelme alapján nem állt távol az USA ellensége szerep. USA két gazdasági versenytársat kapott az EU (Németország) és Kína személyében. EU-t az orosz olcsó energia és nyersanyag, valamint a Kína által gyártott olcsó termékek segítették a gazdasági eredményekben. Az energia magas ára jelentős bevételhez juttatta Oroszországot, amivel 20 év alatt sikerült a gazdaságát kihúzni a csőd állapotából, sőt jutott lakossági életminőség javításra és a legnagyobb veszélyt jelentő katonai fejlesztésekre.

Ezért USA átfogó stratégia végrehajtásba kezdett, EU legerősebb államát Németországot közvetlen irányítása alá vonta (vezetők lehallgatása, minisztériumi pozíciókba amerikai állampolgárokat juttatott). Megakadályozta a további olcsó energia behozatalt (NS-2-t sose üzemelték be). Volt szovjet tagállamban (Ukrajna) népfelkelésnek álcázott operatív művelettel olyan vezetőt segítettek hatalomba, aki USA érdekeit kiszolgálja - így lehetőség nyílt Oroszország közvetlen közelről történő katonai fenyegetése is. Ez nyíltan nem történt meg csak közvetett módon pl. Ukrajna NATO tagságának veszélye. Ez Oroszországnak olyan katonai fenyegetést jelentett, amit nem akartak fenntartani, illetve a jövőbeni lehetséges végkifejletek már az Oroszország önálló államiságát is veszélyeztették volna. Ezen végkifejletek megakadályozására a Oroszország megtámadta Ukrajnát. Az első katonai támadás hírszerzési előkészítettsége teljes mértékben elégtelen volt és végzetes tévedésen alapult - miszerint az Ukrajnának lenne önálló döntési lehetősége. A majd 10 év amerikai operatív művelet eredményeként teljesen bábállammá alakult Ukrajna.

Az eredmény már 1000 napja tartó orosz - ukrán háború.

(nincs kedvem folytatni, majd valamikor)

"Ha a NATO vezető erejével egy Olaszország GDP-jű ország így játszadozhat, akkor a bizalom az USA-ban és emiatt a NATO-ban (aminek a domináns szereplője az USA) csökken. Ezek tények."

Ha innen nézed, akkor már korábban megingott: mert mekkora is Afganisztán GDP-je, ahonnan úgy vonult ki az USA, hogy még zajlott a reptéren az evakuálás, de Kabul már tálib kézen volt?

Másrészt a GDP nem sokat számít, ha a sokkal több GDP-ből nem készül fegyver. A háborúban meg ez számít, nem az, hogy a hátország szolgáltatói szektora mennyi pénzt termel, hanem a hadiipar mennyi lőszert tud előállítani.

Lassan 3 éve tart a háború, de az oroszok még mindig tüzérségi fölényben vannak. Az EU ígéretek ellenére sem tudott 1 millió tüzérségi lőszert leszállítani. Hiába sokszoros a GDP, ha nincs mögötte hadiipari kapacitás.

Még egy utolsó példa, a teljes NATO haderő kb 3,3 millió aktív katonával rendelkezik, ezzel szemben a GDP rangsor vége felé kullogó Észak-Korea meg 1,3 millió fővel. Ebből küldtek néhány ezret "tanulmányi kirándulásra" kimék.

"Ha innen nézed, akkor már korábban megingott:"

Igen, ez nem kérdés. És akkor még pl Irak is ott volt.

 

 

"Másrészt a GDP nem sokat számít, ha a sokkal több GDP-ből nem készül fegyver."

Azért nem mindegy, hogy az USA mondjuk évi 900 milliárdot költ katonaságra, az oroszok meg 200-at. Meg azért az orosz gazdaság kezd bajban lenni a két évnyi háborútól, az amerikaiaknak kis túlzással meg sem kottyant az elköltött kb 2000 milliárd, amit Irakban ott hagytak tizenx év alatt. És az csak Irak volt. Szóval a pénz számít.

 

"Hiába sokszoros a GDP, ha nincs mögötte hadiipari kapacitás."

Igen, eltunyultunk. Ezért is írom, hogy kérdéses, hogy ha minket támadna valaki, akkor mi történne. Másrészt azért a NATO-nak lenne elég pénze és fegyvere, mert az advancedebb dolgokat nem adják az ukránoknak, mert fosnak Putyintól (jogosan valszeg). Szóval a hadiipar megvan, csak nem lőszerben, de másban, ami azt kiváltaná simán, az megvan. Persze lehet mondani, hogy itt most a lőszer számít, mert az advancedebb rakáték nem jönnek szóba, szóval az is igaz, amit írsz.

A történet úgy kezdődött, hogy Oroszország visszaütött.

 

Azért voltak olyan apróságok, hogy tüntető oroszokra Odesszában rágyújtottak egy épületet és bennégtek, az ukrán állam meg tapsolt hozzá.

Konkrétan nácik kerültek puccsal Majdan után a kormányba, akik az orosz kisebbséget kiirtották volna Ukrajna területéről.

Zelenszkij maga is megjegyezte, hogy elmehetnek az országból.

 

Szerinted, ha most nyerne Zelenszkij, akkor mi lenne az orosz kisebbség sorsa? Emberi jogok, autonómia,...?

Nyilván ha te lennél Putyin helyében, te sem csinálnál mást. Komplett elmebeteg az ukrán kormány.

Kicsit olyan, mint a francia forradalom, amikor Robespierre a haverjaival vagdosta lefelé a nemesek fejét guillotine-nal.

Csakhát volt némi előzménye a sztorinak, például hogy ha nincs kenyere a parasztnak, akkor egyen kalácsot. Ezt illik megemlíteni.

Jogos? Milyen jogról beszélsz? Nincs jog, jelenleg egymást irtják kifelé. Nem példa nélküli a történelemben, hogy a sok agyhalott miatt elszabadulnak az indulatok.

A haboru es a jog ket ossze nem illo, de rendszeresen osszeeroltetett fogalom.

Haboru rendszerint azert van, mert sokan ugy erzik, harcolniuk kell a jog igazsagtalansagai ellen. A jog pedig egy szabalyrendszer, ami garantalna es feltetelezne a bekes egyuttelest.

haborus bun fogalmanak bevezetese a 20. szazad legnagyobb tevedese. Amiota be van vezetve, mint fogalom, minden haboruban, minden haboruzo fel potencialis "haborus bunos" gyakorlatilag.

A hadifoglyokat se azert nem vegzik ki pl., mert haborus bun lenne kivegezni, hanem azert, mert jo fogolycsere alapok. Amikor mar tenyleg haboru van, nem lehet haborus bunok elkovetese nelkul nyerni. Es onnantol jogi ertelemben mindenki cinkos. Meg jobban, mint korabban.

Kulon csavar a tortenelemben, hogy a jog hirtelen es varatlanul szeleskorben atvette/megorokolte a vallas korabbi szerepet is.

Itt arról van szó, hogy ha egy állam jogos indok nélkül megtámad egy másikat, akkor a világ többi része elfordítja a fejét. 

Volt oka arra, hogy így tegyen, bár máig is keresik a vegyi fegyvereket Irakban.

De lenne még (erre is) vagy kéttucat másik példa is, mert mindig van ok arra, hogy a politika kompromisszumokat kössön.

Ha van ok rá.

A másik meg, hogy ha megcsonkítják Ukrajnát úgy, hogy az az ukrán népnek nem elfogadható, akkor az egy újabb konfliktus parazsa. 

Zűrös. Abból indulunk ki, hogy Ukrajna egy olyan entitás, amit meg lehet csonkítani. De mivel is? A 90% fölötti orosz lakosságú Krímmel? Vagy a hasonló etnikai arányokkal rendelkező Don-vidékkel? Nomeg aki nem orosz, az biztos hogy ukrán? Mitől ukrán valaki? Már azon kívül, hogy annak gondolja magát, persze, És ha ukrán, miben különbözik az orosztól? Manapság úgy tűnik, mintha ég és föld lenne a különbség, tűz és víz. De mióta? És meddig még? És főleg, mitől? Más a vallás, más a kultúra, mások a hagyományok, más a nyelv, mások a gyökerek? Ezek közül egyik sem. És az hogy az ukrán népnek mi elfogadható, azt hogyan és ki tudja definiálni? Jobb neki a háború, mint amilyen volt az orosz gáz tranzitországának lenni? 

Az egyetlen szó a fenti mondatban a konfliktus, ami a helyén van. Mert hogy az tartós lesz, az biztos, 20 millió ukrán él az Unióban és egy percnyi bizonytalanságunk ne legyen, hogy az algériai bevándorlók párizsi kukaborogatása kismiska lesz ahhoz képest, amit ezek rendeznek majd a befogadó országokban, ha kitör a béke. 

Nem. A jog általában a győztesek oldalán áll és utólag dönti el a háborúról, hogy az milyen volt.

Az oroszok jogellenesen indítottak Ukrajnában háborút, ezt manapság aligha lehet vitatni. 

A te kérdésed inkább arra vonatkozik amit intelligencsül "unprovoked war" néven nevez a diplomácia. A vita arról szól hogy ez a háború provokálatlan volt-e.

Az oroszok jogellenesen indítottak Ukrajnában háborút, ezt manapság aligha lehet vitatni.

A jog szerint nem lehet háborút indítani. Kivétel, ha az ENSZ úgy dönt, vagy ha az USA csinálja. Úgy tűnik, a jog nem védi pl. az afgánokat, az irakiakat és az ukránokat. Kérdés, hogy pl. a magyarokat védi-e. Még fontosabb kérdés, hogy a vonatkozó jog egyáltalán releváns-e, illetve a valóságban mi van előrébb a sorban, a jog, vagy pl. a kompetens hadigépezet.

:)

Általában véve a nemzetközi jog védi a magyarokat is. Konkrét esetben lehet, hogy nem. Ha Magyarországot 200 millió euró plusz napi 1 millió euróra lehet büntetni a határvédelem módszerei miatt, akkor semmi kétségünk nem lehet a jog értékét illetően. De ugyanígy kérdéses a jog szerepe egyetemistáink európai ösztöndíjai ügyében is. Azt illetően pedig még annyi kétségünk sem lehet, hogy a katonai erő simán felülír mindenféle jogot, erre Magyarország a történelemben alaposan ki lett oktatva.

Főleg egy Trumppal, akinek ismert a NATO-val szembeni álláspontja.

Itt melyik terjedo valtozatra gondolsz? Mert sokszor leroviditik amit mondott. Azt mondta, hogy marad USA a NATO-ban minden tovabbi nelkul, amennyiben minden tagorszag vedelemre kolti a GDP-je 2%-at. Szimplan ez utobbi feltetelet nem ertelmezted, vagy komoly aggodalmad, hogy lesz tagorszag, aki nem fizeti be es emiatt USA nem vedene meg masik NATO tagorszagot?

Ha Ukrajnára rákényszerítünk egy békét, ami igazságtalan, akkor kódolni fogja a feszültséget, hasonlóan, mint Trianon esetén volt.

Ez meg ugy kezdodott, hogy a Peti visszautott. Ukrajnanak a letrejotte konkretan Oroszorszag Trianonja volt. Aki Oroszorszagban tanul tortenelmet, az azt se erti, hogy az az Ukrajna hogy kerult egyaltalan ra a terkepre, mi keresnivaloja van ott. Meg akkor is, ha amugy Putyint es tarsait utalja. Meg szerencsenk, hogy 1920-ban nem volt egy Bill Clinton aki nemzetkozi szerzodesben garantalta pl. Csehszlovakia es Lengyelorszag teruleti integritasat masik kontinensrol: meg veresebb lett volna a 2. vilaghaboru.

Egyelore ott tartunk, hogy masodjara hivatkozol arra, hogy "Trump hogy all a NATO-hoz" es nem voltal hajlando megerositeni, hogy errol a valos allitast hallottad-e, vagy csak az ujsagirosan eltulzott kivonatot.

Tul sokszor hivatkozol erre ahhoz, hogy elfogadhato legyen, hogy itt megtagadsz egy tenyek ismeretevel kapcsolatos valaszadast.

Ha Ukrajnát hagyjuk menni a levesbe, akár csak részben is, akkor igenis nő az országkockázatunk.

Ez nem így van. Az országkockázat sok tényező eredőjeként alakul. Az lehet, hogy ha az oroszok elérnek Munkácsra, akkor nő, de pl. önmagában attól hogy a közvetlen háború megszűnik, attól meg csökken. És van még ezen kívül mondjuk háromtucat tényező, amelyek annak függvényében változnak, hogy Ukrajna mennyire megy a levesbe.

Mert hogy megy a levesbe az a háború első napjától kezdve bombabiztos (hogy meglegyen a képzavar is a fogalomzavarhoz).

Hogy az országkockázat jövőre hogyan alakul, azt szerintem ma még senki sem tudhatja.

Szerinted Magyarország beruházásvonzó képessége mennyivel csökkenne ha megint lenne magyar - orosz közös határ?

Nem tudom ránéztél-e a térképre amit a múltkor bemásoltam, 2022 április és 2024 októbere közötti területi változásokat tartalmazta. Beruházónak nem az kérdés, hogy Ukrajnában nyugati vagy orosz bábkormány van, hanem, hogy háborús cselekmények zajlanak-e a térségben(szomszédban) és pl konkrétan kell-e attól tartania a beruházónak, hogy egy drón/eltévedt ukrán rakéta(khm Lengyelország 2 halott)/szabotőr kárt okoz neki..

Ha ideológiai alapon történnének a beruházások akkor pl nem vittek volna és nem vinnének most is beruházást Kínába. És nem amerikai cég vásárolná fel a kivonult német olajcéget Oroszországban sem.

Te egy gyenge és esendő országba ruháznál be, amit az oroszok bármikor lerohanhatnak
- vagy inkább elvinnéd biztonságosabb helyre a pénzed?

Ezért nem Ukrajnába, hanem Magyarországra hozzák a beruházást. Egy NATO tagországba sokkal szívesebben visznek bármit.

--

Maradnál egyáltalán Magyarországon ebben a helyzetben vagy inkább nyugatabbra mennél?

Olyan rémképpel fenyegetsz aminek semmi realitása. Az oroszoknak az eddigiek alapján láthatóan sem akarata sem képessége nincs arra, hogy Ukrajna teljes területét megszállás alá vonják, bekebelezzék. Ha vágynának rá, akkor sincs hozzá elég emberük. A próbálkozásuk is arra irányult, hogy Kijevbe oroszbarát bábkormányt ültessenek a nyugati bábkormány helyére: ilyet viszont láttunk már korábban, nem változtatott semmit, hogy Kijevben épp oroszbarát vezetés volt hatalmon: pont ugyanazok voltak a problémáink akkor és most.

--

Kurva drága lenne nekünk megint összebútorozni az oroszokkal.

Akar a halál összebútorozni az oroszokkal: ahhoz konkrétan fel kéne számolni egy országot: de megint mondom ez kb annyi realitással bír mint az ukrán hungarofóbok rémtörténetei arról, hogy a magyar hadsereg megindul ellenük.

Szerinted Magyarország beruházásvonzó képessége mennyivel csökkenne ha megint lenne magyar - orosz közös határ?

Valószínűleg negatív értékkel csökkenne.

 

Te egy gyenge és esendő országba ruháznál be, amit az oroszok bármikor lerohanhatnak
- vagy inkább elvinnéd biztonságosabb helyre a pénzed?

Szívderítő, amikor a lelkes térdelő sem hisz a NATO-ban.

 

Maradnál egyáltalán Magyarországon ebben a helyzetben vagy inkább nyugatabbra mennél?

Ha közölni szeretnél valami személyes dolgot, szerintem ne kérdés formájában tedd.

 

Kurva drága lenne nekünk megint összebútorozni az oroszokkal.

Nem tudom, nálatok hogy volt, de mi sosem bútoroztunk össze velük. Hívatlanul beköltöztek.

:)

Hat nalam ez a "felnivalo" kimerulne annyiban, hogy ha Oroszorszagnak hivnak Karpataljat*, nagyon nem lennek egy velemenyen locsemegevel, hogy Szabolcs-Szatmar-Bereg megyebe milyen katonai keszultseg kell. Leginkabb mert "odaengednem" mas NATO tagorszagok katonait is keszultsegbe, o meg nem hisz meg a NATO-ban sem.

Viszont ha a torokoknek is eleg jo a NATO, es more recently a finneknek es svedeknek is, akkor szerintem nekunk is. Mondom ezt euroszkeptikuskent. Mikor valaki mondja nekem, hogy "de az EU miatt nincsenek itt haboruk mar Europa foldjen", mindig kijavitom: tevedes, mert a NATO miatt nincsenek.

(*nem lehetne az eszak-keleti szomszedunkat szimplan Lengyelorszagnak hivni? Etnikai magyarazat is volna ra, foleg, ha Karpataljara tolodna at a Szabolcs megyei hatar)

Kétlem, hogy a közeljövőben az ún. "Ukrajna" a NATO tagja lesz. Nem sok értelme lenne a lengyelek mellé felvenni egy másik sértett népséget. Márpedig nagyon is sértett lenne, hiszen a NATO-tagsághoz szükséges rendezésért területeket kellene visszaadnia (az ukrán nőknek meg sírokat és amputált végtagú ill. mentálisan sérült férfiakat gondozni). De legalább nagyon nagyvonalúan finanszírozni kellene a sztorit. Ráadásul a felvétel egyértelmű üzenete lenne annak, hogy a nyugatiak a blokkosodást, elszigetelődést választották. Ami pedig harsány jele az EU-tagországok-, ill. ezek közössége gyengeségének (melynek nyilvánvalóan az ún. "Ukrajna" is tagja lenne, hiszen ha a NATO-ban benne lehet, akkor az EU-ban is). Magyarország szuverenitása kb. a szovjet megszállás idejében volt szintre esne vissza. Persze most nem nyíltan, közvetlenül a megszálló fővárosából jönnének a parancsok, hanem a leghűségesebb csatlósokon keresztül. A nyugati integráció nagy poén. Kacagás macht frei.

:)

Szerkesztve: 2024. 11. 12., k – 11:20

2024.11.11

Kurakhovo víztározó Ternivska gátját az ukrán 35. tengerész gyalogos dandár robbantotta fel az északi oldalon, hogy lassítsák az orosz bekerítést, megakadályozzák az oroszok előre nyomulását.

Vovcha folyónak 1,5-2 méterrel megnőtt a vízszintje. kb. 1 hetet nyertek az ukránok.

András Rácz

 

https://www.facebook.com/andras.racz.526/posts/pfbid0JFc4b6JxX4dCyaXAn6…

 

Tíz pont a Trump-adminisztráció és Ukrajna katonai támogatásának kérdéséről (kicsit hosszú)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Az amerikai elnökválasztás után az ukrajnai háború szempontjából a fő kérdés, hogy az USA vajon folytatja-e Ukrajna katonai támogatását, és ha igen, akkor milyen szinten és milyen feltételekkel. Azt gondolom, hogy pánikra jelen állás szerint nincs ok, elsősorban az USA saját, hosszú távú stratégiai és üzleti érdekei miatt.

.

1. Nem érdemes túl komolyan venni azokat a dolgokat, amiket Trump a kampányban mondott. A kampány az kampány, Trump pedig Trump

a)Kicsit komolyabba fordítva: a kampány során Trumpnak definíció szerint nem lehettek túl részletes információi az Egyesült Államok valós stratégiai helyzetének részleteiről, egyszerűen azért, mert nem volt hozzáférése a vonatkozó nemzetbiztonsági információkhoz.

Viszont a megválasztott elnököt a választás után igen rövid időn belül elkezdik felkészíteni stratégiai/védelmi/külpolitikai/nemzetbiztonsági kérdésekből is, hogy a beiktatása után azonnal maximális hatékonysággal tudja ellátni a feladatát.

.

Trump tehát ezekben a hetekben kezd majd el "belelátni" azokban a dossziékba, kapja meg azokat a felkészítéseket, amik alapján már majd megalapozott dolgokat tud mondani a várható külpolitikájáról. Addig viszont nem tud ilyesmit (lásd a "24 óra alatt békét teremtek Ukrajnában" nyilatkozatot a kampány során...)

b) Trump és a Trump-csapat az nem ugyanaz. Egyelőre még nem tudjuk, kik lesznek a kül- , biztonság- és védelempolitika területén a legfontosabb szereplők, kiket nevez ki az elnök. Amint ezek a neveket meglesznek, meg a helyetteseik, stábtagjaik, stb. akkor többet tudunk majd.

.

.

2. Az USA stratégiai érdekei nem változnak attól, hogy másvalaki lesz az elnök.

Az ukrajnai háború pedig messze nem csak Ukrajnáról szól, hanem úgynevezett világrend-konfliktus (copyright magyarul Tálas Péter).

.

Egy orosz győzelem a Nyugat - és döntően az Egyesült Államok - által létrehozott és működtetett, szabály-alapú nemzetközi rendszer végét jelentené.

Ha Oroszország meg tudja nyerni ezt a háborút, alá tudja vetni Ukrajnát a saját akaratának, attól kezdve de facto normává válna a nemzetközi közösségben, hogy igenis lehet fegyveres erővel más országoktól területet elszakítani, el lehet foglalni más országokat, stb.

Attól kezdve felbátorodna Kína, felbátorodna Észak-Korea, Venezuela és még ki tudja, hány másik, területi ambíciókkal rendelkező ország, hiszen azt látnák, hogy az ilyesmit meg lehet próbálni és meg is lehet úszni.

Márpedig Kína az Egyesült Államok legfontosabb, globális riválisa, és ez adminisztrációkon átívelő érdek.

.

Ezen logika mentén pedig elemi érdek, hogy az Oroszországi Föderáció ne tudjon győzelmet aratni Ukrajnában és ne tudja a szabályokra alapuló nemzetközi világrendet romba dönteni. Ha ennek az az ára, hogy az oroszokat le kell kötni Ukrajnában, hogy egyre több pénzt-emberéletet-haditechnikát égessenek el a donbaszi romok között, akkor az amerikai stratégiai érdek az, hogy ezt kell csinálni - ugyanennek a gyakorlati olvasata az, hogy tovább kell támogatni Ukrajna igazságos, az ENSZ Alapokmánnyal összhangban lévő önvédelmi háborúját.

.

.

3.Szintén stratégiai érdek az oroszok katonai erejének csökkentése. Oroszország jelenleg az egyetlen olyan ország, ami a nukleáris arzenálja révén képes valóban egzisztenciális, az Egyesült Államokat létében fenyegető kihívást jelenteni.

Ne felejtsük el, hogy bár az orosz hagyományos haderő kivérzik Ukrajnában, de a nukleáris arzenál ettől még nemcsak, hogy intakt maradt (leszámítva néhány hordozóeszköz - hadászati bombázó, Kalibr-hordozó hajóegység, egy tengeralattjáró - elvesztését), de még modernizálták is.

Tehát igen, Moszkva valóban képes ezekkel a fegyverekkel a létében fenyegetni az USA-t. Persze, nyilván csak a saját pusztulása árán, de ettől még a fenyegetés valós.

.

Az USA hatályos, 2022-es nemzeti biztonsági stratégiája úgy fogalmaz, hogy "Russia now poses an immediate and persistent threat to international peace and stability." - azaz "Oroszország akut és tartósan fennálló fenyegetést jelent a nemzetközi békére és biztonságra."

Ez a fenyegetés nem fog változni attól, hogy Washingtonban másvalaki az elnök. Ez csak attól változna, ha Oroszországban változna a vezetés - márpedig az egyelőre marad.

.

Az pedig igen valószínűtlen, hogy egy ennyire komoly fenyegetést jelentő országot Washington stratégiai előnyhöz akarna juttatni azzal, hogy lényegében odadobja nekik Ukrajnát (Tegyük hozzá, hogy ettől még Ukrajna nem hagyná abba a harcot és Európa sem mindenben követné az amerikai döntést, szóval ez azért bonyolultabb... de az érvelés követhetősége érdekében kicsit most egyszerűsítek.)

.

.

4. Egyáltalán nem biztos, hogy Trump meg tudna egyezni Putyinnal bármiről Ukrajna kapcsán. Megegyezni azzal lehet, aki hajlandó rá. Márpedig a jelenlegi orosz vezetés minden rendelkezésre álló információ szerint elutasítja, hogy az ukrajnai háborút kompromisszummal zárják le.

A Kreml ugyanis teljesen komolyan úgy gondolja, hogy az idő nekik dolgozik. Azt gondolják, hogy ők tovább bírják pénzzel, emberrel és kitartással, mint a gyenge és megosztott Nyugat - márpedig, ha a Nyugat kihátrál Ukrajna mögül, akkor Ukrajna veszít.

.

Szóval bőven benne van a pakliban, hogy a Trump-adminisztráció megpróbál rendezési tárgyalásokat kezdeni és tető alá hozni valamiféle dealt - csak éppen az oroszok ezt végül vagy nem fogadják el, vagy nem tartják be, vagy mindkettő.

Orosz oldalról teljesen létező és ismert stratégiai, hogy nem a megegyezés szándékával ülnek le a tárgyalóasztalhoz, hanem azért, hogy önmagában a tárgyalások tényével is gyengítsék az ellenséget, ebben a konkrét esetben tehát a Nyugat támogatását Ukrajna mögött. Putyin tényleg nem akar megegyezni, mert nem érzi, hogy szüksége lenne rá. (Arról nem beszélve, hogy Ukrajnát is csak rákényszeríteni lehetne egy, a feje felett megkötött megállapodás elfogadására, de szelíden rábeszélni nemigen.)

.

Ha tényleg ez a forgatókönyv valósul meg, akkor bele fog telni néhány hétbe-hónapba, amíg a Trump-adminisztráció rájön, hogy az oroszokkal valójában nem lehet megegyezni... és attól kezdve viszont az a logika dominál majd, hogy Trump nagyon nem szeret gyengének látszani. Ne felejtsük el, a 2016-2020 közötti Trump-adminsztráció de facto jóval keményebb volt az oroszokkal, mint előtte az Obama-elnökség.

.

.

5.. Ne becsüljük alá azt sem, hogy teljes amerikai kül- , biztonság- és védelempolitikai elit úgy van szocializálva, hogy prioritásnak tartja a transzatlanti térség biztonságának fenntartását és elősegítését. Az ebbe bőven belefér, hogy az USA elvárja az európai szövetségesektől, hogy költsenek többet a saját védelmükre - de az már csak nagyon nehezen, hogy Washington egy az egyben magára hagyja Európát, hogy kezdjen az ukrajnai háborúval bármit, amit akar.

.

Fun fact: Trump akkor sem tudna egyedül kilépni a NATO-ból, ha akarna. 2023 decemberében a Kongresszus elfogadott egy olyan törvénymódosítást, ami megtiltja, hogy az elnök (bármelyik, de azért érezhető volt, hogy ezt Trumpra készülve foglalták törvénybe) kongresszusi jóváhagyás nélkül kilépjen a NATO-ból. Ráadásul ebben a konkrét esetben nem 51, hanem 60 szenátor jóváhagyása kellene a döntéshez a Szenátusban, ami teljesen kizárt, mert nemcsak az összes demokrata szavazna ellene, de jó néhány republikánus is. (Az nyilván elméletileg lehetne kérdés, hogy mi van akkor, ha Trump mégis bejelenti, valaki a Kongresszusból aztán vállalja, hogy ennek kapcsán perre megy, és amíg dönt a bíróság, addig mi történik.... de ez egy igen alacsony valószínűségű scenario.)

.

Szóval ezen jelen állás szerint nem érdemes túlságosan aggódni, az USA maradni fog a NATO-ban. Ebbe pedig az is beletartozik, hogy a NATO által Ukrajnának tett vállalások mögül nem fog nagyhirtelen, radikálisan kihátrálni - éppen a fent részletezett stratégiai érdekek miatt.

.

.

6. Az amerikai védelmi ipar érdekei is elég fontosak. Érdemes észrevenni, hogy a nagyléptékű háború kitörése óta óriási, több tízmilliárd dolláros befektetések történtek, illetve történnek az amerikai védelmi iparba annak érdekében, hogy ki lehessen elégíteni a megnövekedett igényeket (ideértve mind az Ukrajnának szállított, saját készletek visszatöltését, mind az új rendszerek gyártását.)

Ráadásul azok a gyárak, amelyek a legtöbbet profitálnak ezekből a megrendelésekből, szinte kivétel nélkül a republikánusokra szavazó államokban vannak. Nagyon furcsa lenne, ha Trump a saját szavazóinak új munkahelyet, megrendeléseket, megélhetést adó nagyvállalatok érdekei ellen dolgozna a szállítások hirtelen leállításával.

Csatolok két térképet, hogy látszódjon, mennyire szoros az átfedés.

.

.

7. Ukrajna katonai támogatásának fenntartása messze nem csak a mostani háborúról szól. Arról is szól, hogy ki és mivel fogja felfegyverezni a háború UTÁNI ukrán haderőt. A jelenlegi tervek szerint Ukrajna a háború után egy körülbelül 400-450.000 fős állandó haderő működtetésével számol, amihez szükség esetén gyorsan lehet mozgósítani egymillió tartalékost is. Ez értelemszerűen egy nagyon erősen területvédelem-fókuszú haderő lesz.

.

Ezt a hadsereget ellátni fegyverzettel és felszereléssel, és mindezt működtetni az kb. az évtized fegyverüzlete lesz. Annál is inkább, mert az ex-szovjet haditechnikát (ami maradt belőle) záros időn belül teljesen le kell cserélnie Ukrajnának nyugati eszközökre.

.

Bizonyos trendek már most látszanak: az új ukrán haderő domináns, merev szárnyú vadászrepülőgép-típusa az amerikai F-16-os lesz. A szárazföldi, lánctalpas nehéztechnikát német gyártmányok dominálnák majd (Leopard, Lynyx, Panzerhaubitze, Marder. stb). De számos más terület teljesen nyitott még - és ez óriási üzlet lesz mindenkinek, aki részt vehet benne.

.

Ha viszont Ukrajna veszít, és kénytelen engedni az orosz "demilitarizációs" nyomásnak, akkor ez mind kútba esik.

.

.

8. Szemben azzal, amit a magyar kormánypárti média sugallni próbál, Oroszország katonai ereje egyáltalán nem végtelen. Ha a Nyugat támogatása kitart Ukrajna mellett, akkor az orosz hadseregnek véges időn belül lehet akkora veszteséget okozni, ami a Kremlt az Ukrajnával kapcsolatos katonai céljai átgondolására (értsd: feladására) kényszeríti. Másképp fogalmazva: Ukrajna és a Nyugat együtt képes legyőzni az orosz hadsereget, az ukrán katonák és polgári lakosok hősiességével és a Nyugat pénzügyi-katonai-politikai támogatásával.

.

Hogy egy kicsit konkrétabbak legyünk: a nehéz haditechnikából (elsősorban harckocsikból) az orosz hadsereg körülbelül jövő év végére - 2026 elejére kifogy. Egyszerűen azért, mert elfogynak azok az ex-szovjet készletek, amelyek reaktiválásával úgy-ahogy képesek pótolni a veszteségeiket (itt is vannak módszertani bizonytalanságok, plusz-mínusz néhány hónap benne van... de ettől még az értékelés trendszerűen pontos.) Nem véletlen, hogy már T-54-eseket is harcba vetnek... a típus anno 1956-ban debütált Budapesten Ha dúskálnának a modern T-90-esekeben (olvassatok kormánymédiát, ott ez van ), akkor biztos, hogy nem hatvanéves vasakat küldenének a frontra.

.

Ezen csak az változtathatna, ha Kínától nagy számban, sokezres nagyságrendben kapnának olyan szárazföldi, nehéz haditechnikát, amit használni is tudnak...de ilyesmi egyáltalán nem látszik. (Az iráni drónok és észak-koreai ballisztikus rakéták a szárazföldi nehéztechnika lassú kifogyásán nem változtatnak.)

.

Az emberanyag (a ténylegesen harctéri szolgálatra is alkalmas), ha Moszkva nem rendel el általános mozgósítást, nagyjából 2026 végéig elegendő a gazdasági összeomlás veszélye nélkül. Ukrajna - ami ugye, Oroszországgal ellentétben hadiállapotban működik - még legalább egymillió embert képes mozgósítani a jelenlegi szabályok szerint is. A kérdés nem a létszám, hanem az, hogy lehet-e nekik rendes kiképzést és felszerelést adni, ebben pedig kulcsfontosságú a Nyugat (egyre erősödő) támogatása. Oroszországnak viszont nincs ilyen támogatója, kiképzés tekintetében nem kapnak senkitől sem segítséget (kivéve a beloruszok, de az pont olyan jelentéktelen, mint amilyennek gondoljuk).

.

Nagyok az ukrán veszteségek? Persze, hogy nagyok, sajnos.

De az orosz irreverzibilis veszteségek sokkal nagyobbak (egybehangzó ukrán és nyugati értékelések szerint körülbelül 700.000 (!) orosz katona halt és sebesült meg - ez több, mint kétszer akkora, mint a háború előtti orosz szárazföldi haderő teljes létszáma volt!), és odaát sincs nincs végtelen mennyiségű olyan ember, akit ténylegesen el lehetne küldeni a frontra. Kb. két, két és fél év van még bennük anélkül, hogy teljesen fejre állna az orosz gazdaság.

És ezen néhány ezer rosszul kiképzett, alultáplált, oroszul kommunikálni is képtelen, észak-koreai szerencsétlen kiskatona sem változtat. De facto elég sokat elárul az orosz hadvezetés emberhiányáról, hogy már észak-koreaiakat kell bevetni.

.

Ugyancsak indikatív, hogy többszörösére nőttek az újonnan felszerelő orosz szerződéses katonáknak ajánlott juttatások... ugyanis önkéntesek már régesrég nincsenek, és már pénzért is csak kevesen vállalják, úgyhogy egyre több pénzt kell adni. Ez nem megy a végtelenségig.

.

(Ennek nyilván egy alesete, ha Oroszország - szembe menve az összes oligarcha és a regionális elitek ellenállásával - végül mégis elrendelné a hadiállapotot és a tömeges mozgósítást... de mostanra erősen kérdéses, hogy a mozgósított millióknak jutna-e bármilyen érdemi kiképzés, modern fegyverzet, vagy olyan tisztek és tiszthelyettesek, akik a túlélés esélyével vezetik harcba őket. 2022-ben döntő lett volna. 2025-ben már nem biztos, hogy az lenne... nehézfegyverzet nélkül a mozgósítottak csak ágyútöltelék, semmi több.)

.

Szóval a Trump-adminisztrációnak nem egy újabb, végtelen háborúban kellene folytatnia az elődei elkötelezettségét, hanem egy belátható ideig tartó, és a végén a jelenlegi ismeretek szerint a nyugati világrend fennmaradását eredményével záruló konfliktusban.

.

.

9.A nyugati hadiipar, jelentős késéssel bár, de felpörgött és a következő években még tovább nő majd a termelés. Gyors ütemben növekszik Ukrajna saját gyártása is.

Régen nincsen már az oroszoknak 8-10-szeres tüzérségi fölényük a fronton.

Nehéztechnikával összetettebb a helyzet + vannak olyan, nehezen kalkulálható változók is, mint pl. Dél-Korea végül beszáll-e, mivel és mikor, stb... de a trendszerű válasz az, hogy a Nyugat nem fog kifogyni az Ukrajnának szánt nehézfegyverzetből.

Döccenők voltak, meg lesznek is még... de összességében a helyzet sokkal-sokkal jobb, mint akárcsak egy évvel ezelőtt is volt.

És ebben meghatározó szerepet játszik és fog játszani az USA hadiipara, lásd fentebb.

.

.

10. Az USA-nak egyáltalán nem kerül olyan nagyon sokba Ukrajna katonai támogatása. A Ukraine Support Tracker adatai szerint az Egyesült Államok az elmúlt két és fél évben összesen mintegy 84 milliárd EUR-nyi pénzt költött Ukrajna támogatására, katonai és polgári támogatást is beleértve. Ez az éves amerikai védelmi költségvetésnek kevesebb, mint tíz százaléka, a GDP-nek pedig 0,39%-a.

Ez nem kifizethetletlen összeg - főleg úgy nem, ha a nem kifizetésnek a 2-7. pontban leírt, stratégiai, katonai és üzleti érdekek látnák kárát.

.

Nota bene: az benne van a pakliban, hogy az USA esetleg majd elvárja, hogy Európa valamennyi pénzzel hozzájáruljon az amerikai katonai támogatás fenntartásához.

.

De ha a vita már "csak" pénzről szól majd, az egy jó helyzet lesz.

Pénzt szerezni ugyanis olcsóbb, mint szembenézni a szabály-alapú nyugati világrend lebomlásának következményeivel. És ezt Washingtonban és az európai fővárosokban is pontosan tudják-értik a döntéshozók. (Remélhetőleg Budapesten is, bár ebben kevésbé vagyok biztos...)

.

.

Összességében azt gondolom, hogy egyáltalán nem érdemes automatikusnak és garantáltnak tekinteni, hogy az Egyesült Államok az új elnök, Donald Trump vezetésével biztosan magára hagyja majd Ukrajnát. A valóság jellemzően bonyolultabb, mint egy választási kampány... és elnökként a felelősségek is lényegesen mások, mint elnökjelöltként.

Az Egyesült Államok nagystratégiai érdekei pedig nem változnak meg attól, hogy másvalaki lett az elnök.

Emlékeztetőként, erről a "szakértő"-ról van szó:

Percekig egy video játékot elemeztek ukrajnai drónfelvételként a Heti Naplóban

Percekig egy ARMA 3 nevű számítógépes játékból készített felvételt elemezhetett az orosz-ukrán háború kapcsán Sváby András műsorvezető és Rácz András külpolitikai szakértő az ATV Heti Napló című műsorában –  fedezte fel a Mandiner. Az elemzett felvétel az ATV videója alatti több komment és a jobboldali, kormányközeli lap által megkérdezett szakértő szerint is a játékból származott, nem pedig az ukrán hadszíntér egyik drónja készítette.

Az adás során Sváby ráadásul hangsúlyozta, Rácznak előzetesen 4-5 videót küldtek a felkészüléshez, majd, mint ahogy a Sváby a másorban mondta, a videojáték felvételére,

„...az első videót, hogy mutassuk meg. Itt azt fogjuk látni pillanatokon belül, [...] hogy egy bayraktán vagy több bayraktán drónról lövik az orosz tankokat.”

A Mandiner megjegyzi, a műsorvezető itt nyilván a török gyártmányú, Bayraktar TB2-es támadó robotrepülőgépre gondolta, amelyből Ankara rendkívül sokat szállított az ukrán hadseregnek az elmúlt hónapokban. A Bayraktarnak hitt számítógépes játékot Sváby kommentálta is, megjegyezte,

„elképesztő pontossággal lövik ki ezeket a harckocsikat, utána azt is lehet látni, hogy a menekülő orosz katonákat is gyakorlatilag leszedik”.

[..]

Rácz András szakértő kérdésre közölte,

    „semmiféle tapasztalatom nincs ilyen játékokkal”.

Hozzátéve, fogalma sincsen, hogyan mehetett át az ATV szerkesztőségének szűrőjén egy számítógépes játékból kivágott videó eredetiként.

https://168.hu/itthon/heti-naplo-orosz-ukran-haboru-arma-3-svaby-andras…

https://www.youtube.com/watch?v=XtBIoW4lNF0

--

Szegénykének úgy tűnik telegramon feltűnő videókkal sincs különösebb tapasztalata, holott elsődleges forrásai.. ..holott előre felkészült belőlük :)

itt az a kérdés, hogy az amerikai fegyver lobby mit ajánl Trumpnak!

illetve a közel-keleti konfliktus, hogyan fog alakulni - ha Trump úgy gondolja, hogy meg kéne támadni Iránt és ehhez megemeli a katonai költségvetést és ezzel jól lakik az amerikai hadiipar - akkor szép lassan el fognak sorvadni a fegyver szállítások.

Lehet, hogy még 2-3évig fog tartani az ukrán – orosz háború, de akkor már Kijev bekerítési fog következni.

igazad van, akkor pontosítok:

- ha annyi megrendelése lesz, amit már nem tudnak legyártani - Kínába csak nem vihetik bérmunkába :-D

akkor nem fogják annyira erőltetni, hogy Ukrajnának is legyenek szállítások - csak legyen parázs, hogy bármikor fel lehessen éleszteni a lángot.

amit írt Rácz András - abban vannak igazságok, de a nagy része baromság és közhely - szét lehetne szedni a teljes anyagot, de csak egy gondolat:

És ezen néhány ezer rosszul kiképzett, alultáplált, oroszul kommunikálni is képtelen, észak-koreai szerencsétlen kiskatona sem változtat. De facto elég sokat elárul az orosz hadvezetés emberhiányáról, hogy már észak-koreaiakat kell bevetni.

Ez teljes baromság, kocsmában még 1-2 részeg idióta mondhat ilyet - de ez még tőle is színvonaltalan - mert köze nincs az igazsághoz.

Szóval én nem fényezném, kár volt ide beidézni.

Volt eleg katonajuk, de nem volt eleg golyofogojuk? :)

Amugy a NATO vs Trump kerdesben pont igaza van - es pont amiatt majdnem mindegy az EU-nak az ukran front sorsa. :) Nem fognak az oroszok NATO tagorszagot tamadni. Meg egyszer: nem fognak az oroszok NATO tagorszagot tamadni. Rendesen biztos nem legalabbis, max megnezik hany meterig lehet meglegserteni a NATO hatart, de ennel durvabbat nem mernek majd bejatszani.

nem fognak az oroszok NATO tagorszagot tamadni.

Sejtésem szerint Oroszország akkor is lesz, amikor NATO már nem. Legalábbis az tény, hogy Oroszország már több jelentős válságot túlélt. A NATO eddig egyetlen komoly válsággal sem küzdött meg, és sosem állt szemtől szemben hozzá hasonló súlycsoportú ellenféllel.

:)

"Nem fognak az oroszok NATO tagorszagot tamadni. Meg egyszer: nem fognak az oroszok NATO tagorszagot tamadni. "

Szerintem teljes naivitás ez a fajta gondolkozásmód. Mármint hogy azon ujjongunk, hogy nem fog támadni. Még szép, hogy nem fog...

Nyilván nem katonailag fognak támadni, nem teljesen hülyék. Van ezer más mód is arra, hogy európát vagy a NATO-t gyengítsék. Elég csak magunkra nézni, hogy milyen könnyen elérték, hogy a csatlósuk legyünk, vagy milyen könnyű minket szivatni és sarokban tartani akár egy paksi atomerőművel is, hogy majd 50 év múlva talán elkészül... De meg lehet nézni, hogy végül is volt egy Brexit, azért abban is benne voltak valamennyire az oroszok, szóval ezekhez nem kell semmiféle katonai erő. Vagy elég csak arra gondolni, hogy a baltikumban van orosz kisebbség, azért ott még bármi lehet. Ezer ilyen lehetőség van, nyilván nekik van erről már egy listájuk.

Ezekhez még az általam a másik topicban említett innováció sem kell, fapados, jól bevált mestermunka...

Tök egyszerű ez a sztori. Oroszország egy erőszakos ország, ami csak az erőből ért és a célja Európa és a benne lévő államok gyengítése (nyilván=nem lepődünk meg). A mi gyengítésünk is, akármilyen naivak vagyunk, mi max csatlósok leszünk (csatlós=alárendelt ország). Ha ő erősodik, mi gyengülünk és persze mi se vagyunk szentek, mi* meg azt szeretnénk, ha Oroszország maradna a sarokban és gyenge maradna. A mai világban, kommunikációban a vírustagadók,laposföldesek és többi, gondolkozásban hozzájuk hasonló hülyék nagy teret kaptak. Ez a Putyin és Trump féléknek dolgozik most. Akár tetszik ez nekem, akár nem.

 

*mi = kivéve persze oroszország csatlósait

Az oroszokat azért gyepálom, mert egy végtelenül korrupt autokrácia van ott, ami biztosítja a hosszútávú lemaradást is. Ráadásul elég szarok ott ez erkélyajtók, mert aki nem ért egyet a Puyinnal, az valahogy mindig kiesik rajta. De tudom, hogy te szerelmes vagy abba a rendszerbe.

Ezerszer elmondtam már, hogy nem szent az USA sem, de fényévekkel az oroszok előtt van. Bár ezen most a Trump változtathat, ez tény.

Amennyire követtem nem a republikánusok nyertek, hanem Trump vagy legjobb esetben a trumpisták.

Lehetséges, hogy valamilyen előnye lesz ennek még így is, de én egyelőre csak azt látom, hogy egy hazudozó idióta került hatalomra. Hát jó, mondhatjuk, hogy ez nem nagy dolog... Ami viszont jelentős, az az új szint, amit hozott a politikába, ami ezentúl lehetséges, hogy sztenderd lesz, de minimum működő opció.

Ez olyan, mint amikor a Big Brother vagy Való Világ sikeres lett, ezek után nem csodálkoznék, ha legközelebb már a laposföldesek nyernék a választást.  Megvalósult az, ami a Don't look up c. filmben volt, új korszak van. Mindenesetre érdekes helyzet.  (a Big Brother és Való Világ hasonlat alkalmazása remélem, eléggé locsemegei hasonlat, és közelebb visz a megértéshez, hiszen, te mindig hasonlatokat használsz :-) )

 

(persze itthon azért láttunk már ilyen innovációkat, itt  0-24-ben tolják a hazugságokat, külön TV-t is hoztak létre erre, elég sok pénzt is költünk rá az adónkból, hogy hazudjanak nekünk, szóval van még mit tanulnia az USA-nak tőlünk :-) )

Zuhannak a gyógyszercégek részvényei, miután Trump az oltásszkeptikus Robert F. Kennedyt jelölte egészségügyi miniszternek

https://telex.hu/gazdasag/2024/11/15/zuhannak-a-nagy-gyogyszergyartuk-r…

 

Remélem, a NASA elnökét meg valami laposföld hívőre cseréli :-)

Trump tényleg nem hülye, legfeljebb nem értesz egyet a politizálásával. Trump egy impulzív troll, és éppen az benne a jó, hogy korábban tabuként kezelt dolgokhoz sokkal őszintébben közelít, mint teszik ezt a demokraták, liberálisok.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Észrevettem, hogy neki a hazugság és a baromságok beszélése nem tabu.

De igen, értékelem azt, amit te mondasz, tényleg. Ez egy érték benne. De egyébként meg egy totál hülye. Ráadásul másokban is vannak ilyen értékek, a világ hazudós idióták nélkül is ment eddig előre.

Mivel te mindig hasonlatokban gondolkozol: olyan ez, mintha Hitlert vagy Sztálint éltetnéd, hogy korábban tabuként kezelt dolgokhoz őszintén közelített. De érted te szerintem ezt, nem kell neked hasonlat, nem vagy annyira hülye.

 

Azért majd amikor a NASA élére egy laposföldest fog kinevezni, az szerintem már neked is gyanús lesz... :-)

Akkor lesz pislogás, ha sikerül bevezetniük amit RKF tervez. Akkor brutálisan szignifikánsan javulni fog az amerikaiak egészsége. Pláne, ha a növényi olajok fogyasztását is viszaszorítják (másodkézből hallottam, hogy ez is terítéken van), akkor óriásit fog bukni az egészségipar, mert fekete fehér adat lesz rá, hogy hazugság tévedés az alapja.

A vakcina kritikusokat a laposföldesekkel összehasonlítani továbbra is szalmabáb. A Föld gömbszerű mivoltát több olyan jelenség is alátámasztja, amit az ember maga is megfigyelhet. Ezzel szemben a vakcinák biztonságosságának ellenőrzése sok ember koordinált munkájával valósítható csak meg, és szinte kizárólag a pozitív eredményben anyagilag érdekelt csapatok csinálják. Tehát nem felel meg a tudományosság kritériumainak ez a terület, az eredményét nem szabad csak úgy elhinni.

Ne szépítsük a dolgot :-)

Robert F. Kennedy Jr nem vakcina kritikus, hanem oltástagadó. Ezt tulajdonképpen el is mondta, amit bár később - amikor szembesítették az állításaival - letagadott, csak kár, hogy az internet megőrizte, tehát még hazug is. A hazugsága nyilván amiatt van, mert észlelte, hogy azért jobb, ha kicsit visszafogja magát, végül is szavazatokban jobban jön ki.

Szóval lehet, hogy kicsit puhábban fogalmaz, hogy megtévessze az embereket, de ha megnézed, akkor teljesen egyértelműen látszik, hogy az ürgének semmi köze a tudományhoz még ha esetleg néha hivatkozik is rá. Nála ez egy hazug megtévesztés. Jól beleilleszkedik a trendbe, hogy a laposföldesek meg más hülyék hogy bódítják a népet és nyertek teret az utóbbi időben.

A közösség érdeke, hogy a szabadsága ne sérüljön, és hogy ne legyen kitéve annak, hogy egy esetleges hibás vakcinasorozat egy egész generációt tönkretegyen.

Egyébként meg nem, az egyén legalapvetőbb önrendelkezési jogait nem írhatja felül a közösség vélt érdeke. És az, hogy mit teszel a testedbe, az pont ez a kategória. Hibás elképzelés, hibás megvalósítás, ideje megváltoztatni. RFK-nek igaza van, és nagyon remélem, hogy nemzetközi hatása is lesz végül.

Ijesztő, hogy ezt tartod normálisnak. Tehát akkor ez egyénnel bármit meg lehet tenni. Voltak idők, amikor a magas népszaporulat miatt a mentőből kiugrottak a fogdmegek - talán Mexikóban? -, s ott, helyben a mentőben kényszerkasztrálást végeztek, mert hát nagy volt a népszaporulat. Nem, nem ez a normális.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Tehát akkor ez egyénnel bármit meg lehet tenni.

Ezt nem mondtam.

Amikor józsinéni az utcán COVID-oasan nyakontrüsszent, akkor józsinéni jogai eliminálódnak a tárasadalom érdekeivel szemben... Nem volt kötelező a COVID oltás, kivéve talán Kínában és a ruszkiknál, de nem is volt szabad járkálása annak aki oltatlan maradt.

Ez egy kényes egyensúly. Korlátozásokat el tudok fogadni, s szerintem Magyarországon ez jól volt kezelve. Voltak mindenkire érvényes korlátok, volt időszak, amikor az oltatlanokra szigorúbb korlátok vonatkoztak. Itt két dolog van.

  1. Nem tudod ellenőrizni az oltóanyag hatékonyságát és nem tudod a hosszútávú mellékhatásait. Még a legnagyobb jóindulattal sem tudja a gyártó sem, legfeljebb sejtéseket tehet, extrapolálhat a jövőre. Ráadásul bizalmi kérdés, mert nem muszáj feltételezni a jóindulatot. Valaminek az összeesküvés-elmélet mivolta ugyanis semmit sem mond annak igazságtartalmáról. Ezen okok miatt teljességgel megértem az oltáselleneseket. Az egyénnel ne lehessen bármit megtenni, a testi-lelki integritása a legszemélyesebb, legintimebb belügye, amitől ő az, aki.
  2. Ugyanakkor, ha sokan mindenféle tudományos érvelést félretolva nem védekeznek, eszkalálódik a probléma, s óriási károk keletkeznek a társadalomban, de ez az egyénen keresztül valósul meg. Emberek lesznek betegek, szenvednek, halnak meg. A helyzet paradoxona, hogy ha sikeres a járvány kezelése, akkor nem tapasztalnak nagy bajt az oltásellenesek, s azt mondják, feleslegesek voltak a korlátozások és az oltások, holott épp ezek okozták a sikert. Olyan ez, mint amikor azt mondják, nem kell a határkerítés, hiszen alig van nálunk bevándorló. Hát ja, épp a kerítés és a szigorúbb jogszabályaink miatt. Vagy amikor valaki óvszert használ, nem lesz beteg, nem esik teherbe a nő, majd levonja a következtetést, hogy felesleges az óvszer, mert nem lett terhes a nő, ő meg nem lett beteg. Igen, csak ez épp az óvszerhasználat miatt alakult ilyen szerencsésen.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

A Covid oltás más eset mint a többi, mert nem volt idő rendesen kitesztelni. Ezért a kényszerítésére véleményem szerint az orvoskísérlet kényszerítése eset passzol, amihez hasonlók miatt halálos ítélet is született már a huszadik század történelmében. Véleményem szerint eszerint kellene elindítani a megfelelő jogi eljárásokat.

A többi oltás esetén csak simán be kell írni az alkotmányba, hogy az egyén egészsége az egyén joga, a többieknek a jogai pont ott végződnek.

Mondok egy hasonlót: ha az autópálya üres volna, akkor én sokkal biztonságosabban közlekedhetnék. Ezért be kell tiltani mindenki másnak a közlekedését. Na, ehhez hasonlatos a példád azzal, hogy a te vélt biztonságod érdekében engem kellene betiltani. Nem. Aki az utcára kimegy, annak szembe kell néznie azzal a ténnyel, hogy a többiek is ott vannak az utcán. Aztán ha ez nem tetszik neki, akkor dönthet úgy, hogy ki se megy, vagy a kertek alatt tesz meg 200 km-t inkább, mert az biztonságosabb. Hasonlóan a Covid alatt dönthetett mindenki úgy, hogy házhoz rendel mindent érintésmentesen, és akkor nem találkozik senkivel, aki meg úgy döntött, hogy normálisan él tovább, mert nem szarik be a nátha variánstól.

A "józsinéni" tüsszentésre ellen neked kell védekezni, például oltással. Vagy nem bízol a 99.999999%-ban megvédő Pfizerben?

Ha egy kisbabát odaadsz a 80 éves maminak a kérésére, ki a felelős? 1960-tól vannak oltások, ha beszed valami a babától, és meghal, az az ő (a mama) felelőssége!

Kötelező oltások: mindenhol volt zsarolás, utazási korlátok/nehezítések. Nem tudom melyik valóságshowt nézted, amikor itthon is kötelező oltásokat kért állami cég (MOL/vízügy/EÜ/gyógyszerészek/stb).

Technikai dolog, ez lehet már magas lesz: a Pfizer összetevői és mellékhatásai az EMA (EU gyógyszerügynökség  Comirnaty, INN-COVID-19 mRNA Vaccine (nucleoside-modified) ) oldalán a kezdetek óta ott vannak:

Összetevők, amelyek teszteletlen új komponensek voltak: ALC-0315, ALC-0159

Ezeket több cég is gyártotta a Biontech felé, de nézd meg az Echelon Biosciences mit mond:

ALC-0315 - Echelon Biosciences

ALC-0159 - Echelon Biosciences

"ALC-0159 is a PEGylated lipid which has been used to form lipid nanoparticles for delivery of RNA. ALC-0159 is one of the components in the BNT162b2 vaccine against SARS-CoV-2 in addition to ALC-0315, DSPC, and cholesterol. A small amount of a PEG derivatized lipid like ALC-0159 [0.5-3%] is incorporated into LNPs to increase the circulatory half-life in the body. This is a reagent grade product, for research use only."

Akiben kétségek voltak, azokat rögtön "alusapkásnak", "migatyánkosoknak", "gődényistának" hívták. A rövidtávú mellékhatásokat tudjuk, a közép és hosszútávúakat még nem (mi lesz a beadás után 10-15-20 év múlva).

Azt esetleg tudod, hogy ennek a "This is a reagent grade product, for research use only"-nak mi a pontos jelentése és főleg a jelentősége? Illetve lehetséges, hogy ez olyan, hogy az Echelon oldalán elérhető változatilyen kategóriába esik, de amit a Pfizerbe pakoltak az kicsit más? Mert pl van citromsavból is étkezési meg olyan, amivel a vízkövet lehet lemosni a háztartásban, nyilván nem ugyanaz a gyártási folyamat, szennyeződések stb.

Nem állítom, hogy ez a megoldás és főleg nem érvelni szeretnék, csak érdeklődöm. Gődényről persze van véleményem, de az most nem túl érdekes :-)

"for research use only" : csak kutatásra alkalmazható. Tehát az engedélyeztetés hibás volt, arra alapult, hogy minden összetevő hosszútávon már bizonyított és bevizsgált.

ALC-0159 (N,N-ditetradecylacetamide PEG(2000), N,N-ditetradecylacetamide Polyethylene Glycol-2000, CAS Number: 1849616-42-7) | Cayman Chemical

Itt a Product description résznél meg olyat írnak: "WARNING This product is not for human or veterinary use."

Pedig 25 mg az 130 euró.

Akkor megismételném a kérdést, mert nem arra válaszoltál, ami a kérdés lényege volt :-) 

 

Tudod azt, hogy az Pfeizer oltásban felhasznált ALC-0159 az anyag volt, amit te linkeltél? Nem lehet, hogy ez linkelt dolog valami kutatási minőségű, tisztaságú, vagy szabályozás nélküli anyag és az oltásba gyógyszeripari minőségű cucc került és ez okozza itt most a galibát?

Te értesz egyébként a gyógyszeriparhoz?

 

Csak hogy értsd: a Coca Colába is raknak citromsavat, az étkezési minőségű citromsav. De a sarki háztartási boltban is lehet venni citromsavat, amire rá lesz írva, hogy ne rakd kólába nem étkezési célokra van, hanem pl a vízkövet baromi jól oldja és nem olyan büdös mint az ecet. Továbbra sem érvelni szeretnék, de érdemes lenne utánanézned, hogy ezek a dolgok gyógyszernél hogy működnek, illetve ennél a konkrét Pfizer oltás esetben hogy melyik fajta anyagot használták fel. Én nem értek a gyógyszeriparhoz (bár van ismerősöm, aki igen), de nagyon csodálkoznék, ha olyan anyagból csinálnának gyógyszer, ami nem arra való (bár a covidnál azért sokmindent el tudnék képzelni a kapkodás miatt, de ez azért erősen furcsa lenne).

Na, megkérdeztem ez ismerősömet, aki kémikus és gyógyszeripari cégnél dolgozik (konkrétan az egyik magyar gyógyszercégnél, amelyik a legnagyobbik :-) ), ezt válaszolta:

Ez csak annyit jelent, hogy az enchelon kísérleti célokra forgalmazza ezt a szert. Ettől még a Pfizer rakhat az injekcióba gyógyszeripari célra gyártott anyagot.

Van, amikor kutatási célra vesszünk valahonnan a szert, de amikor komolyra fordul a helyzet, nagy tételben mással gyártatjuk. A tanúsítvány és az ár is más.

Egyébként meg tulajdonképpen ott van a válasz abban, amit leírtál:

"This is a reagent grade product"

Ha rákeresel, hogy milyen grade-ek vannak (mondjuk anyag minőségi osztály), akkor kidobja a gugli és akkor ha jól értem, ezt le is zárhatjuk, mert az a megoldás, amit én mondtam vagyis, hogy nyilván nem azokat a minőségű anyagokat használták, amiket te linkeltél, hanem gyógyszerészeti minőségűt (ami pl a USP grade vagy Pharmaceutical Grade vagy valami hasonló). Természetesen lehet, hogy ilyen gyógyszeripari minőségűt mezei ember nem fog kapni a webshopban vagy a sarki vegyszerüzletben...

Rá tudsz keresni a neten, van ezer oldal, ami ezeket elmagyarázza pl: https://www.labmanager.com/the-most-common-grades-of-reagents-and-chemi…

Nem, nem erről volt szó. Arról volt szó, hogy ez a Robert F. Kennedy Jr olyan állításokat tett az oltásokról, 5G-ről, Bill Gates-ről meg egy csomó mindenről, ami alapján megállapítható, hogy a tudományos elveket figyelmen kívül hagyja. És egy ilyen ember lesz  EÜ miniszter.

De felőlem próbálhatod elterelni a kérdést, igyekszem nem válaszolni.

Milyen kár, hogy abban a hozzászólásban, amelyre reagáltam, egészen mást írtál. Szóval te görbíted a teret. Mondasz valamit, azt vitatom, majd azt állítod, terelek, s előállsz egy egészen más verzióval, mint amit eredetileg állítottál, s amelyre reagáltam.

Szerencsétlenségedre az internet nem felejt. :)

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Az általad mondottakkal szemben a valóság az, hogy a két hozzászólás tartalmilag ugyanaz:

"ami alapján megállapítható, hogy a tudományos elveket figyelmen kívül hagyja"

"akkor teljesen egyértelműen látszik, hogy az ürgének semmi köze a tudományhoz"

"Szerencsétlenségedre az internet nem felejt."

>Ne szépítsük a dolgot :-)

Mit kell még szépíteni azon ami szép?

Egyrészt az "oltástagadó" kifejezés hülyeség, mert senki se a létezését kérdőjelezi meg, hanem azt, hogy biztonságos vagy hogy hatékony-e. Ezért helyes az oltáskritikus kifejezés: vannak oltások, és kritikai figyelembe vesszük a biztonságossáhukat és hatásosságukat. Ez pedig tudományos kérdés kellene, hogy legyen, de az oltáspártiak csak személyeskedésig jutnak. Mondom, hozhatod a tanulmányokra a linkeket, amik összehasonlítják az oltási programon átesettek és az át nem esettek egészségi statisztikáit!Én úgy tudom, hogy ilyet egyik gyógyszergyár se csinált, csak független kutatók kis számú mintán. Az eredményük pedig "meglepően" pont az volt, hogy az oltatlanok vannak előnyben. (A Gardasilra van olyan, ami az oltottakat az oltatlanokkal összehasonlítja, másra még nem láttam. Olyat meg pláne nem, ami a több tíz oltás kumulált hatását vizsgálná, pedig ez még fontosabb volna.)

Kim Dzsongun már tavaly is kérte Putyint, hogy hagyj küldjön katonát, de Putyin nem kérte. Az újabb lőszerszállítmányok tárgyalásakor már nyomatékkal kérte – Putyin nem akart konfrontálódni, ezért mondta, hogy ok - nézzük meg. Utána értesítette erről a kínaiakat, akik kicsit zabosak volt, hogy eszkalációhoz fog vezetni és feltételeket szabtak: orosz egyenruhába kell lenniük és Észak-Korai nem ismerheti el a katonákat.

Észak-Koreában 10év a katonasági idő és hiába van 1-1.5 millió katonája nem kapnak megfelelő kiképzést – ezt tudja Kim is, azért nem támadta meg a délieket a tűzszünet óta.

Kim Dzsongun két oka volt, hogy katonát küldjön:

  • harci tapasztalatot szerezzenek a katonák (ez a speciális egység). 6 hónapos rotáció után kiképzéseket fognak tartani ezek a katonák.
  • élelmiszert és pénz kap érte

A menyibben orosz egyenruhában (orosz zászló alatt) harcolnak a koreaiak, akkor a nemzetközi jog szerint nem lesz hadviselő fél Észak-Korea.

A kurszki ukrán betörés után jelentősen megnőtt az orosz önkéntesek száma – nincs Oroszországban általános mozgósítás.

Ebben is van valami. Mindenesetre elég furcsa lenne, ha egy 26 milliós koldus szegény Észak Korea így diktálna Putyinnak... Ha ez így lenne, az elég sokat elmondana Oroszország helyzetéről. Nem is tudom, hogy ez mennyire valószínű, de nem vagyok a téma szakértője, azt elismerem. Bár mondjuk a Rácz által elmondott verzió is Oroszország szégyene lenne...

Putyin - vagyis a független Oroszország előtt van ez van (ha megvehető elnöke lesz az oroszoknak, akkor nem):

- EU "kis NATO" lengyel+román+balti államok meg fogják támadni (USA csak háttérben támogatja őket) -> hagyományos háború

- Ha NATO támad all in -> az atomháború

USA már látja, hogy Ukrajna egyedül nem bír az oroszokkal, mellé fogja csapni a lengyeleket, románokat és a magyarokat és balti országok meg maguktól fognak menni - ez a Soros féle terv mielőtt viccet csinálnátok belőle, hogy kitaláltam ez ő maga írta le. Ez 10-12 év múlva esedékes.

Ezért gondolt Putyin Észak-Koreára, mint katonai szövetségesre.

Kína azt mondta, hogy ő gazdaságilag fogja megverni az USA-t és a nyugati rendszert.

remélem tévedek - de biztos vagyok abban, hogy folytatólagos háború előtt állunk.

Már nem lesz az, hogy oroszok gázt adnak EU-nak és IKEA áruház nyílik Moszkvában - ez a korszak elmúlt.

Lehet, hogy tévedek - titkon reménykedek is benne - mert ukrán korom nélkül nem lesz olcsó fekete tonerem a nyomtatóba.

Olcsó műtrágya és építőanyag - nem mind1, hogy mennyi a gáz, amikor a téglát égetik a kemencében vagy áramfogyasztás ára egy-egy indukciós kemence esetén.

összeszedett gondolatsor

sokkal inkább alaptalan találgatás sorozat.. Rácz már több óriási bakot lőtt; ettől még véletlenül mondhat bármi értelmeset, de hibahatáron belül számítok ilyesmire tőle.

A nyilvános térben értelemszerűen nagyon kevés minőségi információ van az aktuális jelen helyzetről; de néhány hónap elteltével már elég jó elemzések vannak arról, hogy legalább nagy vonalakban mi is történt: de ezek mindig a "mi történt" és sosem a "miért történt"-re vonatkoznak. Talán itt lehet meghúzni egy másik éles határt: aki gondolatolvasónak képzeli magát és arról tesz rendre kinyilatkoztatásokat, hogy adott szereplő milyen motivációtól vezérelve, milyen gondolatok mentén csinált valamit az egyértelmű, hogy csak vetít. Elméleteket alkotni lehet, csak akkor nem kijelentő, hanem feltételes módban kellene előadni és ha már elméleti lehetőségeket mérlegelsz akkor célszerű többet is sorra venni: de vissza is térünk az elejére: innentől ezek csak találgatások.

Rácz a kristálygömb jós kategóriás; fogyaszd, ha kedved tartja.

Egy dologban azonban Rácz következetes: egy az egyben továbbítja az ukrán propagandát.

Ez kb. annyira összeszedett gondolat sor, mint Pulai (szintén) András választások előtti előrejelzései. Amikor itt a tudomány hatalmát és becsületét féltik egyesek az alusapkásoktól, néha rátekinthetnének, az ilyen "független*" tudományos szakértők tevékenységére is. Ezek -szerintem- ebben a tudomány iránti bizalomban nagyobb kárt okoznak.

Meggyőződéses tudósok*, hogy miből származik a meggyőződésük, nem tisztem vizsgálni. De túl sokszor tévednek egy irányba.

*pl.  IPCC tevékenységük lassan már tényleg vállalhatatlan, de mivel már több százmilliárd (de inkább billió) dolláros üzlet épült rá, ezért még nyomatják.

Rácz András és nagy Tanítványa Antonka. Könyörgöm! Az elmúlt két és fél év szakértő teljesítménye nem volt elég?

Szerintem jobb lesz, ha visszatérsz a ChatGPT idézéséhez. Az se lesz a te véleményed, de talán értelmesebb lesz, mint az Andás és Anton duo.

Abban biztos vagyok, hogy alaposabb elemzéseket végez, több információhoz fér hozzá és több szempontot mérlegel, mint ti, emiatt nagyobb lehet a hatékonysága.

Ha megnézem, akkor Rácz egész jókat mondott még pl a kezdetekben azzal kapcsolatban, hogy az oroszok támadhatnak-e, milyen stratégiát választhatnak vagy arról, hogy az ukránok mennyire tudnak majd ellenállni. Volt még pár hasonló eset. Voltak melléfogásai is (és igen volt belőle nevetséges is), de a jóslás/előrejelzés műfaja az mindig macerás. Emiatt azért nem baj, ha tudja az olvasó, hogy kell kezelni ezeket. Szóval ezeknek a megfelelő értelmezéséhez, azért neked is el kell érned egy szintet. 

Abban biztos vagyok, hogy alaposabb elemzéseket végez, több információhoz fér hozzá és több szempontot mérlegel, mint ti, emiatt nagyobb lehet a hatékonysága.

"Több információ": Önbevallása alapján kizárólag nyílt forrásokból táplálkozik (pont annyi hozzáférése van mint nekünk) . A fenti példában megkapott egy videót előre és képes volt percekig elemezni egy játékot.

Alaposság: alapjaiban kérdőjelezi meg, hogy semmiféle forrás elemzést nem végzett, holott előre megkapta az anyagot: és marhaságokat süketelt róla.

"több szempontot mérlegel": ne marháskodj; ukrán propagandát tolja 1az1ben bármiféle eltérés nélkül. Ha kicsit is próbálna nem részrehajló lenni legalább egymás mellé tenné az ukrán meg az orosz propaganda állításait is: még ez a legtriviálisabb alapvetés is hiányzik, hogy mindkét háborúzó fél narratíváját előadja. (pedig ennél jóval több szereplős már a játék; például magyar nyelvű előadóként nem ártana pl magyar önálló érdekekről is megnyilvánulni: bár nem úgy tűnik, hogy képes egyáltalán felfogni, hogy ez egy harmadik dolog)

mint ti

Ki az a "Ti"? A lovagok akik azt mondják Ni?

Ha megnézem, akkor Rácz egész jókat mondott

Itt van a kutya elásva: ha számodra az fontos, hogy Rácz szórakoztasson és a valós eseményektől függetlenül olyan narratívát gyártson ami egyezik a világképeddel arra alkalmas lehet.. ..csak ebben semmi informatív nincs..

de a jóslás/előrejelzés műfaja az mindig macerás

Igen, a probléma az, hogy az elemzés nagyon kicsi része a predikció.. ..már ha komoly elemzőről van szó :).

ezeknek a megfelelő értelmezéséhez, azért neked is el kell érned egy szintet. 

Bizony, Rácz zöldségeinek elfogadásához el kell érned a szektás kategóriát :)

Tudod valamelyiket cáfolni? igen/nem

Mégis mit kellene cáfolni képzelgéseken? El tudom képzelni azt, hogy Rácz homlokára unikornisszarv nő? Persze. Van rá reális esély, hogy ez belátható időn belül megtörténik? Nincs. Komolyan vehető állítás lenne azt prognosztizálni, hogy Rácz homlokára holnapra unikornisszarv nő? Nem. Megoldható lenne műtéti úton valami kitüremkedést odabiggyeszteni majd deklarálni, hogy Rácznak unikornisszarva van? Természetesen.

Érveléstechnika -1.

Rácz állításokat tett azzal kapcsolatban, hogy pl az USA-nak véleménye szerint mik az érdekei, valamint jóslásokat tett arra, hogy szerinte Trump hogy fog viselkedni. Ezt még a chatgpt is meg tudná állapítani, ha bedobnám neki, de ezek szerint te nem.

Na most, ha lusta vagy képtelen vagy bármelyiket véleményezni vagy csak nem érdekel, akkor inkább írd azt. De azt ne, hogy nincs benne épkézláb állítás, mert bedobom chatgpt-be és egy egyszerű gép meg fog téged cáfolni... :-)

Fél év múlva is jó. De ahogy írtam, itt két dologról van szó. Például egy kérdés, hogy mi az USA érdeke és egy másik, hogy Trump hogy cselekszik. Nem tudom, melyiket akarod majd "cáfolni". Mindenesetre az első típusúak cáfolatára már most is van lehetőség, hiszen azok Trump gondolkozásától és az esetlegesen eltelő 2-6 hónaptól függetlenek.

Rácz András facebook:

"És nem, nincs okom feltételezni, hogy egy brit katonai vezető a BBC-n, élő adásban az ukránok érdekében hazudna."

Kell még mondanom valami Ildikó?

Abban biztos vagyok, hogy alaposabb elemzéseket végez,

Ha propagandista lenne még megérteném, de így?

nincs okom feltételezni

Egy elemzőnek pont az a dolga, hogy ha már épp feltételezésekbe bocsátkozik akkor legalább  mindkét ágat gondolja végig.. Pont az alaposságát dicsérték fentebb.. Még a legtriviálisabb intellektuális munkát sem volt hajlandó elképzelni..

Ezért írtam a "Kell még mondanom valamit Ildikó?" -t. Ha egy a 444 szerint "Az ország egyik legfelkészültebb Oroszország-szakértője"  mindenféle egyetemen kutató,  (PHD, szakterület EU biztonságpolitika, poszt-szovjet térség) képes egy ilyen kijelentést tenni, a saját face-e alatt, hasonló kristálygömbös jóslás mellett, hát.....kérdéseket vet fel.

jaj de vicces vagy - gyere el a napról, mert még megárt!

bocs, késő ez már maradandó agykárosodás.

 

kieg:

Most olvasom, hogy Trump már többször beszélt Benjamin Netanjáhúval és mi volt a téma?

- Izrael,  eddig mit bombázott le Iránban, milyen a maradék légvédelmük stb. mit jelente háború Iránnal...

Az amerikai támogatás elég nagy része amerikai fegyvereket jelent, amit az amerikai ipar állít elő (illetve többször régebbi készleteket adnak oda, amiket így végül is ki lehet futtatni és helyette újabb megrendeléssel gyártatni). Az európai országok is adnak fegyvereket de jóval kisebb részben, ott inkább a "kp" a jellemző. Európában kisebb jelentőségű volt a hadiipar, most pörgetik fel, lásd pl. lőszergyártás.

Azért nem hiszem, hogy túlságosan meglepőek lennének ezek a dolgok.

Azt ugye tudod, hogy ha az USA nem ad (el) fegyvereket nekik, akkor pénzt sem igen fog adni fegyverbeszerzésre? Márpedig a fegyvereknek van egy olyan tulajdonsága, hogy ha nem a gazda és csatlósai adják, akkor rövid távon ki kell fizetni. Ráadásul valami rendes fizetőeszközzel, mert a nyugatiakkal ellentétben mások nem fogadják el fizetségként a szláv hullákat.

:)

Azt hittem, hogy azt gondoltad, hogy "az EU mindenkeppen nyer azon, hogy Ukrajnanak kuldi a hadisegelyt".

Legtobben akik aktivan fogalmaznak meg tiedhez hasonlo politikai velemenyt, ezt axiomakent szoktak kezelni. (Szemelyes kedvencem amikor ket kulon szalban levezetik onellentmondoan, hogy a NATO nagyon jo es fontos es hogy a NATO haszontalan es nem ved meg semmitol - es ezzel probaljak vedeni ezen allaspontjukat) :)

De mint irtam: tevedtem, bocsi. :)

Ignoraltad Racz ur korabbi tevedeseit peldaul. Ez statisztikailag korrelal annak a velemenynek az ismetelgetesevel, amit tevesen projektaltam, hogy bizonyara ugy gondolod majd.

Pont olyan ez, mint amikor valaki tevesen projektalja egy euroszkeptikusrol, hogy NATO ellenes is lesz. :) Lattunk mar ilyet-olyat. :)

Na, cserébe a szép szavakért és mivel mindenki lehúzta szegény Rácz Andrást, itt egy másik érdekes írás, ráadásul ez egy Orbántól... Locsemege megveszne, ha tudná, hogy az USA hányszor de hányszor van emlegetve ebben a cikkben...

 

Orbán Krisztián: A neoliberális világrend véget ért, Amerika autokrácia vagy plutokrácia felé indulhat

https://444.hu/2024/11/18/orban-krisztian-a-neoliberalis-vilagrend-vege…

Ha mar ennyire szeretsz ismeretlen szavahihetosegu emberek ismeretlen jovoju joslatain ragodni:

a szinten nem eppen mintaember Erdogan tegnap pulikalt egy szinte teljesen olyan beketervet, amit en itt tobb honapja leirtam. Meg a "DMZ-be mas hatalmak bekefenntarto katonai" otletemet is "lemasolta".

Annyit hozzatennek, hogy Erdogan:

  • NATO tag
  • A NATO masodik, harmadik, negyedik vagy otodik legerosebb hadseregenek vezetoje (vitatott)
  • a sziriai haboru idejen ha egy (pontosabban ketto) orosz repulo akar csak meterekkel megsertette a legteret, figyelmeztetes utan kilotte (szerintem helyesen)
  • reszt vett a 2022 marc-apr beketargyalasokon amit akkor meg eppen UK miniszterelnok Boris Johnson allitott le

Az ismeretlen szavahitetőségű ember alatt azt érted, hogy számodra ismeretlen?

Itt pl teljesen érthetően és jól magyarázza meg a világgazdaság működését, hogy alakult át az elmúlt évtizedekben és miért ragadtunk meg ott ahol vagyunk. Elmondja, hogy lehet vagy nem lehet bekerülni egy értékláncba és pl egy kínai értéklánc mennyivel zártabb. Van mögötte egy vállalatcsoport, a piacon is megállja a helyét, ahogy látom. Ezek alapján nem tűnik hülyének.

Orbán Krisztián: pénzügyi összeomlás jöhet, ha ezt meglépi a kormány

https://www.youtube.com/watch?v=LEVBGmqQQdY

 

Eroganról még annyit, hogy ezek után azért kicsit meg kellett alázkodnia Putyin előtt, hogy visszanyerje a barátságát. A béketárgyalásokkal kapcsolatban én megvárom, mi lesz. Ezzel nem érvelni szeretnék Rácz mellett, egyszerűen megvárom.

Itt pl teljesen érthetően és jól magyarázza meg a világgazdaság működését, hogy alakult át az elmúlt évtizedekben

Mostanaban tul sok korabban dolgokat jol erto jos teved hirtelen eleteben eloszor nagyot. :)

 

A béketárgyalásokkal kapcsolatban én megvárom, mi lesz. Ezzel nem érvelni szeretnék Rácz mellett, egyszerűen megvárom.

Ebben egyetertunk. Erdogant nem mint jost hoztam ide, hanem mint olyat, akivel bar ritkan ertek egyet, veletlen pont azt mondta, amit en joval korabban.

Meg igy magyarkent elegge mas az erdekunk es meg erdekesebb, hogy meg az a "mas erdek" is tobbfele, tobb, mint ketfele. Pl. akinek az a legfontosabb, hogy ne legyen "Oroszorszag" nevu szomszedunk, annak ez az Erdogan-fele beketerv boven elkepzelheto, hogy elfogadhato - magyarkent. Mert utolso ukranig harcolasnak nagyobb esellyel lesz az a vege, hogy Oroszorszagnak, vagy legjobb esetben is Orosz-Ukran dualista allamnak, vagy hasonlonak hivjak majd az eszakkeleti szomszedunkat. Persze a lengyeleknek, finneknek es a balti allamoknak mas a velemenye, nekik az ukran harci kedv lenullazodasa meg dragabb hatarvedelmet jelent, olcsobb nekik az ukran hadsereget fizetni - plane reszben mas EU tagorszagok es NATO tagorszagok penzebol.

Mostanaban tul sok korabban dolgokat jol erto jos teved hirtelen eleteben eloszor nagyot.

Szerintem annak nem sok értelme van, hogy leszólogatod azt az embert, akinek meg sem hallgattad a véleményét és bevallod, hogy számodra ismeretlen. De te tudod, csak akkor nincs értelme erről beszélni.

és arról az amerikai bevételről se feledkezzünk meg - amit a lengyelek, románok és minden - NATO tag adja le a rendeléseket fegyverre (be vannak szarva az oroszoktól).

mindenki F35-ös vadászgépet akar venni - ha visszaemlékeztek 2022-előtt az volt az általános vélemény a F-35-ről, hogy drága repülő lett és hogy nehézkes vele manőverezni...

A német légierő is kihozta, hogy túl drága; aztán 2 körrel később mégis berendelték :).

Újabb terület ahol nincs európai fejlesztési együttműködés pl egy újabb Eurofighter -hez hasonló program, pedig volt szó Francia, Német, Angol, Spanyol, Olasz kutatás-fejlesztésről.. aztán inkább USA K+F lett ebből is megtolva.

Szevasztopolban robbantás volt. Autóba szerelt bomba robbant fel egy szupermarket előtt. Az autó vezetője a kórházban meghalt.

Terror cselekményként kezelik az oroszok.

Szerkesztve: 2024. 11. 17., v – 19:28

Új front szakasz nyílt:

- Belgorod irányából az orosz hadsereg átlépte a határt, és elfoglalta a harkovi Sotnitsky Kozachok falut. Gyakorlatilag ellenállás nélkül hatoltak be - az ukránok visszavonulóban vannak ezen a területen. Ez a behatolás Harkiv fölött van és alkalmas lehet arra, hogy a jelenlegi front mögé kerülve bekerítsék az ukránokat, illetve elvágják az utánpótlási vonalat. Ha ez sikerül, akkor bedöntik a teljes keleti frontot.

Várhatóan új tüzérségi fegyvert fognak bevetni az oroszok:

- Észak-koreai önjáró lánctalpas lövegeket fotóztak le, ahogy vasúton szállítják feltehetően a frontra szánják. Ezek a 170mm-es Koksan M-1989 önjáró lövegek. Levési távolsága normál gránát esetén 40km, speciális, booster gránáttal 60km - ilyen nincs az ukránoknak (NATO-nak se, nem találtam, de ha valaki szakrétő ebben, segítsen keresni). Az amerikai hadseregben volt hasonló a M107-es önjáró lánctalpas löveg, de már nincs hadrendben, illetve a francia Caesar önjáró gumikerekes löveg, ami max. 40km-t tud, de csak 12db-ot kaptak az ukránok a franciáktól. Észak-Koreának kb. 10ezer darab van ebből pár százat adnak át az oroszoknak.

Kárpátalja:

- A hétvégén erős drón és rakéta csapás érte Ukrajnát még Kárpátaljára is lőttek. A célpont az a trafóállomás volt, ami a Magyarországról érkező áramot fogadja.

 

kieg:

- a fenti híreket az index-en is meg lehet már találni

Szerkesztve: 2024. 11. 17., v – 19:28

Bréking:

Nem a tegnapi orosz támadás volt a legnagyobb, hanem a mai – ma 120 rakétát és 90 drónt küldtek az oroszok az ukrán nagyfeszültségű elektromos hálózat megsemmisítésére. A tegnapi ukrán légvédelmi védekezés töredéke volt a mai, délutánra már alig indítottak elfogó rakétát.

Rakéták útvonala

Eltalálták Munkács melletti trafó központot, ami a román és magyar elektromos betáp és a rivnei atomerőmű trafóját – 340km-re van Kijevtől nyugatra. Rivne város Lengyelországhoz tartozott 1939-ig Volhíniai vajdaság. Most a hadiipar központja – hiába van föld alá telepítve a gyár, ha nem tudja ellátni árammal az atomerőmű.

Drón levegőben

Drón becsapódás

 

 

kieg:

- a fenti híreket az index-en is meg lehet már találni - kivéve a Rivnei hírt.

Remelem ez nem a magyar-orosz hatarszakasz eloszele, hanem "alkupozicio-javitas" mindossze...

Ne legyen igazad, de nem konnyu kizarni. :(

Kozben itt meg azon vitatkoznak az emberek, hogy Karpataljat celoztak, aztan valaki lehozta, hogy csak a trafohaz miatt, valaki meg nem. Nehogy veletlen ne vesszen ossze ket magyar mar megint a sajat velemenyen...

Fő cél a hadiüzemek megsemmisítése, mivel föld alá lettek a gyárak telepítve - van olyan üzem vagy parancsnoki bunker, amit még a hidegháború alatt építették ki. Ezért nehéz berobbantani, könnyebb a föld felszínén az elektromos hálózatot - trafó központok megsemmisíteni, mert akkor áram hiányában nem tudnak termelni az üzemek és a lakosság is megérzi és hamarabb fogja nyomás alá helyezni a kormányt, hogy törekedjenek a tűzszünetre. Persze lehet generátorokat szerelni a föld alatti üzemekbe, akkor majd jönnek a bunker romboló bombák.

Nem alku pozíció.

A jelenlegi kormányban Putyin nem bízik és neki garancia kell, hogy Ukrajna sose lesz NATO tag. EU belépés nem érdekli. Az orosz parlament által törvénybe foglalt területek szintén nem alku tárgya.

Addig fogja folytatni a háborút, amig ezekre rá nem bólintanak, ha már csak két ukrán lesz, aki ellenáll, akkor addig lásd. Fekete Lovag - Monty Python.

 

Egyesült Királyság:

NEM tud több Strom Shadow rakétát adni, mert a 1,5 év alatt a gyártás nem érte utol az átadott rakéta mennyiséget. A jelenlegi készlet a katonai biztonsági szint, amit nem nullázhatnak le.

Az orosz parlament által törvénybe foglalt területek szintén nem alku tárgya.

Azt a negy (Krimmel egyutt ot) megyet en szemely szerint meg telibe is szarnam. De meg azokat se iranyitjak rendesen, max aramszunetet meg hasonlot tudnak a Dniprotol Keletre csinalni.

De ha az a kiindulasi alkupoziciojuk, hogy ok legyenek a keleti szomszedaink, azt mar nem tudom telibeszarni. Jobban tetszik, amig eggyel nagyobb mozgasterunk van arcoskodasban, mint a balti allamoknak, lengyeleknek.

Nem lesz ennek vége:

- Biden megengedte a "nagy hatótávolságú" célpontok - Orosz Föderáció területe - támadását.

Persze nem olyan triviális, mert célpont felderítést, célra vezetést amerikai katonák végzik - ha nem kapják parancsba nem fogják megtenni.

szóval lehet, hogy csak duma az egész - nem könnyíti meg a tűszüneti tárgyalásokat - illetve azt a egészet még nem olvastam hivatalos közleményben - lehet, hogy kacsa az egész.

Lehet viccet mesélni erről:

- Trump 1 nap alatt békét csinál !!

Erre, Biden:

- Fogd meg a söröm!

- No akkor Zselé fiam lehet lőni Moszkvát, megengedem!

Így se a húsvéti nyúl, se a télapó nem fogja elhozni a békét..

 

komolyra fordítva:

Putyin nem 50-er, hanem 500 koreai 170mm-es löveget +1 millió gránátot fog kérni és minden légvédelmi állást szétlő, hogy a nehéz bombázók berepülhessenek Ukrán terülte, mint a II. VH-ban megkezdik a városok bombázását.

Érthetőbbé teszi a stratégiát, ha újra elővesszük a háború eleje óta ismételgetett szlogent: "to the last Ukrainian". Magyarul mindig annyival növelik a fegyverszállításokat és a támogatást, hogy épp ne kapituláljon Ukrajna, hogy még több embert le lehessen mészárolni.

A Biden "nagy hatótávolságú csapás" engedélyére megjött a válasz:

- Oroszok megfenyegették USA-t és az UK-t, hogy a jemeni hútik kaphatnak olyan rakétákat, amivel Arab-tengeren és a Vörös-tengeren tartózkodó repülőgép hordozót és a kísérő rombolókat is meg lehet támadni.

Most már az oroszok is távoli proxy háborúba kezdenek.

Nem, ez tényleg nem hiányzott..

Kinek van több Abrams tankja - ukránoknak vagy már az oroszoknak már?

A nagy visszavonulásban hagyják hátra a tankokat. A sérült vagy elakadt tankokat nem tudják kihúzni a frontvonalról az ukránok.

Elfogó drón drónt fog el: https://x.com/clashreport/status/1858068728606257619 Pár perces videó, érdemes megnézni a történelmi jelentősége miatt is, talán ez az első ilyen videó. Háború, de nincs vér benne. Külön érdekes, hogy a táj olyan mint a Hold felszíne, tele van kráterekkel. Durva.

Egy "külső behatás" elvágta hétfőn a C-Lion1 tenger alatti kábelt, amely 1173 kilométer hosszan fut a Balti-tengeren Finnország és Németország között - közölte a Cinia finn állami vállalat. Helsinkiben és Berlinben szándékosságra gyanakodnak.

hát lesz mit kivizsgálni közvetlenül a megoldhatatlan északi áramlat ügy után

2024-11-21 05:17

Dnyipro város ICBM (interkontinentális ballisztikus) rakéta támadás érte – ukránok NEM tudtak rá reagálni (igazán nincs olyan légvédelmi eszköz, ami ki tudná védeni a patriot v. a vaskupola védelmi rendszer sem). Eddig semmilyen háborúban nem használtak ilyen rakétákat. Ezt atomtöltetek hordozására fejlesztették ki (10db) -- most csak hagyományos (15db) töltet volt.

Dnyipro támadás után Kryvyi Rih és Dolgintsevo reptér is kapott rakéta találatot. Erről a reptérről szálltak fel azok a repülök, amelyek a Strom Shadow bevetését végezték.

Az ukránok először elismerték az ICBM támadás, de utána tagadásba mentek át, ahogy az angolok is.

A tény – videón látszik, hogy fentről, majdnem merőlegesen egyszerre több 4-5 rakéta csapódik be. Nem olyan, mint egy cirkáló rakéta.

 

Egyéb:

Oroszok készítettek csali drónt, aminek a szerepe – nagy mennyiségben egyszerre indítva kimeríti a légvédelmet. Hatótávolsága kb. 600km bekerülési költsége 1000USD. Kialakítása olyan, hogy a radart megtéveszti, sokkal nagyobbnak mutatja kb. 5x méretnek – így veszélyesnek ítélik és 1-5millió USD értékű légelhárító rakétát küldenek az elfogására. Egy rajban 40-50 drónt indítva 2-3 támadással le tudnák meríteni a teljes ukrán légvédelmi rakéta készletet.

Van rá linketek? Én ezt találtam: https://www.youtube.com/watch?v=yR-OSK7grOA

Eleve nagyon furák rajta az enkódolás artifaktok. És Putyin is furán néz ki, szerintem ez a Putyin 2 vagy 3, nem az eredeti. De még azt is el tudom képzelni, hogy AI generálta, annyira fura ez a videó. Melyik az eredeti?

Szerkesztve: 2024. 11. 22., p – 19:45

A tegnapi Oresnyik rakéta támadásról pár info:

Dnyipró - Asztrahán távolságot 15 perc alatt tette meg - ez légvonalban kb. 1000km. Ballisztikus pályát írt le vagyis sokkal nagyobb utat tett meg.

A pálya utolsó szakaszában 11 Mach volt sebessége. 6 robbanó feje volt.

Teljesen megsemmisítette az acélművet, üzemet.

Ez izgalmas a vezérlés oldaláról. Egyetlen ms alatt megy 3.63 m-t. Szóval lehetőleg 100 µs körüli pontossággal nem ártana robbantani, de figyelembe kell venni a töltetben a robbanás sebességét. Ha hamar robban, akkor csak nagyot szól, ha későn, akkor odaverik a földhöz anélkül, hogy felrobbanna. Nagyon nem egyszerű hiperszonikus rakéta által vitt töltet felrobbantása.

Nukleáris esetben talán egyszerűbb, ott nagyjából mindegy a 100 m hiba, úgyis beborítja a környéket 10 km-es távlatban.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Szerkesztve: 2024. 11. 24., v – 18:28

Ukrajna területéről 5db ATACMS rakétát lőttek ki az amerikaiak az Orosz Föderáció területére.

2 rakétát az orosz légvédelem megsemmisített. A többiről nincs infó, hogy becsapódott-e és hogy hová. Ezzel tovább növelik az eszkalációt most már mind1 alapon.

 

Az orosz területek támadásával lépésre - hibás lépésre - akarták kényszeríteni Putyint, de nem jött be - nem azt lépte. Nem szerepelt a listában a ballisztikus rakéta csapás - most újra tervezés van, de közben kiadták, hogy folytatódjék az orosz területek támadása, addig amig új terv nincs, mert Putyinnak emelni kell tétet - "megtorolni" az orosz területek rakétázását. Angol tanácsadók erőltetik, hogy a kezdeményezés ne kerüljön ki az ukránok kezéből - persze ukránok meg bólogatnak a tervre..

 

kieg:

Kiürítik a nyugati országok a saját nagykövetségeiket Kijevben.

Ukrajna + USA 8db ATACMS rakétát lőtt Kurchatov településre.

Ez a település közvetlenül az atomerőmű mellett van 5km-re DK irányban. Igen ez a kurszki RBMK atomreaktor - Kurszk városa még távolabb 38km-re keletre van.

Mégis mi volt a cél ?

Joe Biden leköszönő amerikai elnök kormánya sürgeti Ukrajnát, hogy az ország hadkötelezettségi korhatárát 18 évre csökkentse, kétségbeesett igyekezetében, hogy növelje katonai sorait – jelentette szerdán az Associated Press (AP).

 

Ehhez nincs mit hozzáfűzni.

Ukránok Dél-Koreától kértek fegyvert, de a lakosság 82%-a elutasítja azt, hogy fegyvert adjanak az ukránoknak - ezért a koreai elnök az ukrán védelmi miniszternek annyit mondott, hogy mindenben segítünk, de fegyvert nem kaptok.

Ó nagyobb tréfamester bohóc mint gondolnád:

"If we want to stop the hot stage of the war, we should quickly take under NATO umbrella the territory of Ukraine that we have under our control. That's what we need to do first, and then Ukraine can get back the other parts of its territory in a diplomatic way,"

--

Szerintem szegényke még nem jutott odáig, hogy felfogja, hogy NATO tagok országok lehetnek: nem adott országok a történelem folyamán valamikor birtokolt területrészei.

A felvételi követelmények pedig elég egyértelműek a területi vitákat illetően. Tagfelvétel előtt a területi vitákat le kell zárni.