Otthoni nyomtató kevés lapszámhoz

Fórumok

Sajnos tönkrement az ezeréves Samsung lézernyomtatóm, és mivel a Media Markt-ban jó áron van most a HP M140w gondoltam megveszem azt. Nem értek a nyomtatókhoz, de gyanúsan nagy címke hírdette rajta ezt az Instaink dolgot és ott a helyszínen rákeresve rögtön ki is fordultam a boltból, hogy nem akarok olyan világot ahol a nyomtatás subscription alapú es letilt a cucc ha nem fizetted be a havidíjat :D

Szóval tud valaki ajánlani alsó vagy alsó-középkategóriás fekete-fehér lézernyomtatót minimális (havi ~50 oldal) otthoni használatra elsősorban windows alá. Nem baj ha van benne scanner, de ha nincs nem akadály, mert eddig sem volt és telefonnal ezt jól át tudtam hidalni. Nem tudom ez a HP InstaFOS kikapcsolható-e (az eladó nem tudta megmondani), de olyat szeretnék, ami tud nyomtatni, ha van benne papír és patron... Mekkora elvárások egy nyomtatótól ugye? Ha valakinek van bevált jobb ötlete azt is szívesen veszem.

Köszi!

EDIT: végül mindent összevetve a Xerox Phaser 3020 mellett tettem le a voksom. Köszönöm a tippeket!

Hozzászólások

Nekem M29w van, nem kell hozzá sem előfizetés, sem driver, keveset használom, és egyszerűen teszi a dolgát. Szkenner nélküli tesója is van asszem.

Eléggé hasonlít az M140w-re. Első olvasatra nekem nem tűnik úgy, hogy az M140w előfizetéses.

Xerox Phaser 3020 - tud linuxul is :)

Volt 3117-em, sokat szívtam a papírfelszedőjével. A jelenség, hogy begyűri a papírt, vagy egyszerűen csak elakad. Remélem, ebben már javították.

Nekem a duplex nyomtatás miatt megérte kicsit drágábbat venni, wifi viszont nem kellett, mert a switch közelébe tudtam tenni.

Némelyik Xerox Phaser és Samsung belül azonos. A toner kompatibilitásból lehet tudni ;-)

HÁPÉT NEM VESZÜNK. SEMMIBŐL. NEM, NYOMTATÓBÓL FŐLEG NEM. DE SZERVERBŐL SEM. LAPTOPBÓL SEM.

Ha ehhez az 1 szabályhoz tartod magad, sok szívástól és méregtől megkíméled magad.

A HP meg remélhetőleg elpusztul a bolygó felszínéről 10-20 éven belül.

Szívemből beszélsz. Múltkor egy rohadt hp noti bioszát meg kellett hekkelnem, hogy a piacra dobása pillanatában már kövületnek számító 150 megabites wifikártyát ki tudjam cserélni egy normálisra. Faszért nem maradtak a szkópgyártásnál, abban verhetetlenek voltak. asus mellett a hp ami tiltólistán van nálam.

HP-t elvből sem. Pont ahogy @ricsip írja, semmit.

Ezt a cikket linkeltem a cég hozzáállására, és ... próbálkozásaira példaként, az előző X alkalommal is, amikor ez felmerült: https://hvg.hu/tudomany/20240325_hp-nyomtat-hewlett-packard-elofizetes-…

Mentsegemre szoljon: az utobbi masfel ev tortenesei nem jutottak el hozzam IT fronton, nem olvastam hireket. Ezt igy megertem, hogy nem.

Annyit akartam mondani, hogy technologiai oldalrol viszont nincs nagy baj veluk, egy hasznalt, regebbi HP eszkoz, ami tud PS-t, teljesen megfelelo lehet. Ilyeneket tucatjaval selejteznek le cegek, akiknek kotelezoen el kell amortizalniuk az eszkozeiket, szoval siman hozza lehet jutni "joarasitva" ilyenhez. Hogy az elvei kinek mit diktalnak, azt mindenkinek a sajat belatasara bizom, de ez - utolso emlekeim szerint - egy technologiai forum (is), igy nem gondolom, hogy nem kellene leirni a technologiai oldalat a dolognak, hogy a kerdezo aztan ezen informaciok birtokaban megfelelo dontest hozhasson.

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Alapvetően egyet tudok érteni. A céges hp laptop pl. véletlenszerűen kikapcsolja a touchpad-et ha rádugom - a szintén hp - dokkolóra és csak úgy lehet újra életre lehelni, hogy újraindítom és belépek a biosba egerezni egy kicsit. Sima restart nem segít :)

 

A hp M15w viszont itthonra nagyon bejött mert kicsi, lézer és wifis. Persze néha ezt is újra kell telepíteni mert hajlamos a driver elfelejteni a nyomtatót. Szóval ja, hápével csak óvatosan!

> A céges hp laptop pl. véletlenszerűen kikapcsolja a touchpad-et ha rádugom - a szintén hp - dokkolóra

Hulye otlet kovetkezik: feltetelezve, hogy Windows van a laptopon, a system tray-en nincs veletlenul egy touchpad-ra emlekezteto ikonka? Ha igen, bizgasd meg jobb klikkel, es elvileg van egy beallitofelulet, ahol ki lehet kapcsolni, hogy a touchpadet barmilyen indokkal lekapcsolja.

Emlekeim szerint a Synaptics touchpadeknek van ugyanis ilyen kis kezeloalkalmazasuk, hogy ha bedugsz egy egermutato vezerlesere alkalmas periferiat (egeret, tollat, whatev) akkor letiltsa a touchpadet. El tudom kepzelni, hogy ezt a HP valahogy elbokte, es rosszul titlja le, vagy nem tudja felengedni, whatev.

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Én egy hp5652-őt használok itthkn a 90-es évek közepe óta, a legolcsóbb, leggazdaságosabb üzemeltetésű nyomtató, amivel eddig találkoztam -és hibátlanul működik azóta, Linux/Android alatt is.

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

En hulye vettem HP 107w-t, mert olcso volt.

Mondjuk ha sikerul mukodesre birni, a hardver egesz jo.

De B+, az a driver nyug, amin keresztulmegy az ember... wifi kapasbol megbizhatatlan, es meg akkor extra driver kell neki; windows update mar evek ota fail-el a HP driver-en; linux alatt sikerult ugyan beloni valami egyeb driver-rel, de az is oras kinszenvedes volt.

Ez tenyleg olyan, hogy nem hiszed el, hogy ennyira megbizhatatlan fos lehet neves ceg software-e igy 2025-ben. Pedig de.

HP-t ne, +1000 az elottem szoloknak.

 

PS: azt hinned, hogy a driver nem gond, de azert az, mert ugye ritkan van hasznalva, ezert tipikusan valami update v. egyeb szarsag miatt (pl. atdugod masik usb-be a gepen takaritas/szereles utan) azt fogod tapasztalni, hogy mikor kene, az esetek feleben nem mukodik, es driver-t kell basztatni, hogy felismerje a windows es/vagy linuxal ugyanez pepitaban, mert persze dedikalt drivere nincs linuxon, a cups meg erosen nehezze teszi a hibak visszajelzeset...

Eleve a típusszám után a 'w' gyanús kell legyen, hogy ez egy windows-only nyomtató (GDI vagy hogy hívják), ezekkel mindig szívás volt Linux alatt, a jelek szerint azóta is.

Én mióta Linuxot használok, azóta ha nyomtatóvásárlás kerül szóba, az első szempont: tud-e PostScriptet. Ha nem, akkor kiesett.

Aki csak ilyenekkel talalkozik, annak az lesz a benyomasa, hogy a HP szar. Ez is egy velemeny, es nehez is hibaztatni erte oket.

DE ha mondjuk ha mas gyarto kepes az "alja termekekbe" is valamennyi minoseget tenni, a HP-nak se esne nehezere. Szoval valahol megiscsak a HP a szar.

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Lehet, hogy az új eszközöknél ez igaz.

Otthon egy HP LaserJet Pro M1132 üzemel, érzésre legalább 10 éve (de lehet még régebben...). Több Windows és Linux gép alatt is hibátlanul nyomtatott, szkennelt. Utángyártott tonerrel is remekül működik (kb. 2 évente szoktam venni).

A szkenner részében jött elő egyedül egy apró hiba, amit elsőre nehéz volt kideríteni az általános hibakód miatt (amit kijelez), de aztán ránézésre és egy újra kereséssel már felfogtam, hogy a szkennerfej túlfutott a sínen és nem tudta behúzni a kezdőpozícióba a bekapcsolás utáni kalibrálásnál. Egy csavarhúzóval felvértezve 10 percen belül otthon javítható.

Szerkesztve: 2025. 02. 09., v – 10:25

canon TS3355 teszi a dolgát,gyári patron heti 5 fekete és 2 színes nyomtatás.2,5 hónapja vannak benne a patronok.laptop,telefon,tabletra bepakolva wifi-ről tudod kezelni applikácion keresztül mindent be tudsz neki állítani.

Sztem otthoni felhasználásra teljesen rendben van.árbarát pá

Ha ritkán nyomtatsz, akkor egyértelműen NEM tintasugaras, mert beszárad!

Epson-hoz van utángyártott toner harmadáron.

Nálam a havi nyomtatás kevés volt, de én teljesen sztochasztikusan nyomtattam annak idején, volt hogy 2-3 hónap is eltelt, volt hogy hetente kellett valamit.

Inkább az a nehéz, hogy ha nem _kell_ nyomtatni, akkor is emlékezz arra, hogy nyomtass, hogy ne száradjon be. A lézer meg nem tud beszáradni.

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Az sem igaz, hogy a tintasugaras feltétlenül beszárad.

Brother tintás nyomtatóiba kb. 10 éve beleépítették az automatikus fejtisztítást. Hetente egyszer a fejben lévő tintát kinyomja a szivacsba (ink absorber). Hogy ez ne teljen be túl hamar, - a többi gyártóval ellentétben - jókora szivacsot tettek bele, kb. 100.000 oldalnál telítődik és az ára 12.000-15.000 Ft. Linux alatt jól használhatók, bár szoftveresen kevesebbet tudnak, mint Windows alatt. És nagyon gyenge a szkennerük.

Szinte mindegyik nyomtatóhoz létezik utángyártott kellék. Mennyire "éri meg" azt használni, az nem csak pénz kérdés. Igények leadásával jár, mert azért jókora ugrás szokott lenni eredeti és nem eredeti között. És vannak esetek, amikor közép vagy hosszú távon az olcsóbbnak induló megoldások kerülnek többe.

Olyan Epson nyomtatót nem ajánlunk, amibe toner kell. Toner a lézer nyomtatókba való, Epson pedig 10 éve nem gyárt lézer nyomtatókat.

HP-t meg ahogy sokan említették, még az ellenségeknek sem ajánlunk.

Ha előfordul, hogy pár hónapig, esetleg fél évig nem nyomtatsz, akkor lézert vegyél.
Amúgy brother-t javaslok.
Nem windows esetében az airprint nagy előny, telefonról és linuxról is pillanatok alatt lehet nyomtatni (újabb rendszerekben azonnal benne van a "driverless" támogatás).
Windowsnál majdnem ugyanannyira kényelmetlen, mint más nyomtatónál airprint ide vagy oda.

Wifi-vel csak ovatosan! Nalunk van egy HP w107, van ugyan benne wifi, de megall wpa2 -nel; a hazi wifi-t meg nem fogom 1 ritkan hasznal eszkoz miatt butitani, igy a hp wifi-je kiesett.

Tegyuk hozza, amig volt, addig se volt tul rozsas :( gyorsabb odamenni es feldugni egy usb-t neki, mint vacakolni fel orat a "HP driver" szindromaval...

Bár wifi-n is lehet nyomtatni a lényeg nem ezen van, akár vezetékes módon is lehet ha valakinek az tetszik.
Ha mégis wifi, akkor fel lehet húzni egy másik ssid-t másik elszeparált hálózaton stb...

https://wiki.debian.org/CUPSDriverlessPrinting

Kényelmes (nemwindowson) driver telepítése nélkül nyomtatni/scannelni, illetve androidon alkalmazásból ugyanez
(gondolom appleből is, de azt nem használom).

En az ilyenekre szoktam azt a megoldast javasolni, hogy ne butitsak le a szolgaltato routeret modemme, hanem legyen rendes router, ott lehet WPA2/PSK wifi, oda kiteszed a nyomtatot, a rendes belso halot meg egy rendes router moge rakva veded, es tuzfalon kiengedet a nyomtato fele a kommunikaciot a belso halorol.

De amugy egy random otthoni halozatra boven eleg a WPA2/PSK, ha nincsenek komplex rendszerek vagy hipertitkos dokumentumok. Ha van ket laptop, negy telefon meg egy nyomtato, azt felesleges agyonvedeni. Ha mar van NAS, laborkornyezetek, stb, ott mar mas a helyzet.

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Samsung scx-4623F amit én használok. Ritkán kell, akkor is csak keveset szoktam. Otthonra elég gyors, ez éppen szkennelni is tud, de van kistesója is. Fenntartása gombokból megvan.

Valamelyik olcsóbb multi Brother-t ajánlanám. A családban kettő is üzemel. Olcsó és jó minőségű, nem gyári tonereket lehet hozzá venni. 

A nyomtatóipar olyan mint az autóipar. 15-20 éve elkészült, azóta faszságokat fejlesztenek, illetve átálltak szopatásra mint bevételnövelő módszer. Egyik kedvencem a régiókódos toner. A xerox -ban ez úgy muxik, hogy a gyárból kód nélküli tonerrel jön, és az első cserénél megjegyzi a betett toner régióját. Onnantól mást nem fogad el. Vannak típusok amik szervizes beavatkozást igényelnek, ne nem megfelelő régiókódú tonert teszel bene. Az enyémet valószínűleg használták a boltban, mert csak nyugat-európai tonert eszik, az olcsó kelet-európait nem. Drágább bele egy készlet, mint a készülék volt.

És nem ez az egyetlen ilyen típus. Megérett az összes nyomtatógyártó a pokolra. Vegyés egy Epson Ecotank -ot, és felejtsd el a lézert. Vagy vegyél lézert 500 000 körül, azok talán már nem ..ciznek.

Az a baj ezzel az ajánljatok nyomtatót topikkal, hogy helyetted senki nem tud körbenézni, meg választani. Ha van is neki valami XY nyomtatója, amivel meg van elégedve, azt hiába is ajánlja, mert általában a gyártók 2-3 évenként áttervezik a modelleket, feature-öket vesznek ki, raknak be, állandóan változó, mozgó célpont. Ha még valahol meg is tudod venni, raktárkészletről visszamaradva a régi XY modellt, mert van nekik tényleg és belefér a büdzsédbe, akkor meg ott lesz szívás, ha garanciálisan kéne cseréltetni, ugyanott leszel, ahol a part szakad.

Ha most akarsz venni, neked kell körbenézni, hogy ahol vennéd, ott az anyagi keretedből mi jön ki, pontosan melyik modellek, és egyenként utána kell nézni a specifikációinak.

A HP nekem sem kedvencem, de az a baj, hogy lassan megkerülhetetlenek. Samsung nyomtató már nincs, a Samsung befejezte a gyártást, eladta a teljes nyomtatóüzletágát a HP-nak 8 évvel ezelőtt. Így mára már csak három nagyobb márka maradt, amiből megéri választani, Brother, Kyocera, HP. Van még persze az Epson, Canon, Xerox, Lexmark, de azoknak általában vicc a drivere, meg a terméktámogatása, általában eldobható, Windows only szutykok. Esetleg még a Konica Minolta és a Ricoh olyan, hogy lehet nézelődni a termékeik között, de ott nagy a szórás.

Amit most én néznék, ha egy nyomtatót vennék, akkor, ami nekem lenne fontos:
1) lézer
2) IPP protokollt támogassa mindenféle összeköttetésben, Ethernet, Wi-Fi, USB
3) beszéljen valami olyan leírónyelvet, amihez van generic driver implementálva minden OS-hez, ez a 2-3-as pont garantálja, hogy később is akármilyen OS alatt beüzemelhető lesz
4) lehessen lehetőleg olcsóbb, 3rd party, utángyártott és újrahasznosított tonerekkel is etetni

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Kyocera lézert használok ilyen "ritkán nyomtatok" feladatra. Nem volt éppen olcsó, de nagyon gazdaságos. A toner kazetta tényleg csak a port tartalmazza, a henger a nyomtató része, nem cserélődik a kazettával. Elmegy olcsó utángyártott kazettával is, minőségben nem vettem észre lényeges különbséget.

Brotherrel óvatosan, mert a mai napig van forgalomban olyan típus, amelynek 1 MB RAM-ja van - nem tudom, hogy dedikáltan renderelésre, vagy ebben már a CPU stack, változók, kommunikációs bufferek is benne vannak-e -, ennélfogva egy térkép részletet nem tud kinyomtatni, mert az túl részletgazdag neki.

Gondolom, a 32 MB-os modell már bármit kinyomtat, de fogalmam sincs, hogy akkor, amikor GB-okban mérik a RAM kapacitását, ez hogyan lehetséges. A 32 MB-ot is ijesztően kevésnek tartom, de mondom, van 1 MB-os is!

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ebben igazad van, de a kollégának meg abban, hogy ez elvi kérdés, 1 MB memóriával semmit nem kéne árulni. Én eleve azt se értem, hogy honnan veszik bele az 1 megás memóriachipet, olyat hol gyártanak még. Szerintem átlag félvezetőgyárban már nagyon negyed-egész gigás DRAM/Flash chipeknél kisebbet nem gyártanak vagy 10 éve. Szarrágás már retró alkatrészeken tartani valamit, azért, mert anno úgy jött ki, meg spórolnak vele a gyártáskor 5 centet. Az ilyet én is szívlapáttal vágnám agyon.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Havi ~50 oldalért nyomtatót venni? Minek?

A nyomtatandókat konvertáld pdf-re, másold át pendrive-ra, és az epszilon sugarú környezetedben keress olyan helyet, ahol vállalnak bérnyomtatást...

"Share what you know. Learn what you don't."

ezt en is probaltam, de iszonyat macera keresgelni, plane picit videkebbre/kulvarosban ez nem trivialis.

sorban allni a boltban.

vagyont fizetni nyomtatasert...

Nekunk nem egyszer volt, hogy este 11-kor kellett masnapra valami, ott is meg vagy love.

Sajnos pl. az iskola covid ota alapvetonek veszi, hogy mindenkinek van otthon nyomtatoja, es ez nem tulzas vagy vicc.

sajnos nem lehet meguszni az otthoni nyomtatot :( igy anno 2025-ben ez tenyleg szivas.

Látom meglett a nyertes. Csak akkor derült ki, hogy jó vétel volt-e, ha már hosszabb távon megvan, többször nyomtattál vele, akkor tudod meg, hogy lapot gyűri-e, mennyit bír a toner, mennyi bele egy új, beveszi-e az utángyártottat, milyen a drivere.

Az igényeid simán lefedheti. Megnézve a kézikönyvét nekem csak az nem tetszik benne, hogy csak GDI oldalleíró protokollt ismer, azt szidni szokták, mint a bokrot, bár látom van hozzá legalább linuxos driver is. A másik, hogy nem derül ki, hogy az IPP-t tudja-e, a specifikációinál nincs ott, de a Windows beállítás résznél meg hadovál, hogy beállítható IPP mód, de az meg maradhatott ott véletlenül is, hogy kimásolták egy másik nyomtatónak a leírásából, és nem vették észre.

Az IPP azért jó, főleg, ha egy sztenderd oldalleíró nyelvvel van megtámogatva, hogy akkor akár drivermentesen is nyomtathatsz róla bármilyen OS alól (MacOS, Android, semmi nem lesz probléma). Egyszerűen linuxos, BSD-s terminálban is csak benyomatod a netcat / nc parancs után a nyomtatónak vagy a hostnevét, vagy az IP-jét, meg beleirányítod a nyomtatandó pdf-et, vagy azt átengedve egy a nyomtató által ismert leírónyelvre konvertáló előszűrőn, és mindjárt nyomtatsz, low level szinten, nem kell hozzá semmilyen bizbaszt telepíteni, se CUPS, se PAPPL, se nyomtató service, se GUI, se spéci firmware, se gyári bloat systray alkalmazás, minden nélkül nyomtatni fog. Igaz csak elmentett default beállításokon, de sallangmentesen. Egy ilyen sztenderd megoldás sok ősz hajszálat megspórolhat az évek során.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)