Mr. Robotnak néztek

Megtörtént velem is, amiről már sokat hallottam. Nevezetesen, hogy néhány helyen felbőszülnek, meg félnek, ha valakinél terminált látnak. Nemrég kezdtem egy új melóban, Win10-es laptopot ma állítottam be magamnak, amin dolgozni fogok. Csesztetett a tálcaértesítéseknél a céges VPN, állandóan kinyomkodtam, de aztán rájöttem, hogy a asztalon hagytak egy dokumentumot, hogyan kell belépni a VPN-re. Benne volt, hogy a user a AD usernevem. Mivel abban nem voltam biztos, hogy mi a user neve, ezért cmd-ben kiadtam a net user %username% /domain parancsot. Jön a faszi a gépem felé, hogy minek nekem cmd, hogy mennyire szigorúan monitorozzák, amit futtatok, nem kéne. Kiderült, hogy attól tartott, hogy én valami hekker vagyok. Nagyon röhögnöm kellett. Olvastam már erről másoktól, hogy főleg amcsi helyekről már küldtek ki embereket könyvtárból, meg Starbuck-ból, mert terminál volt a laptopján, és azt hitték, hogy hekkeli a helyet, eleinte nem hittem el, hogy ez nem kitaláció. Persze, mert aki terminált nyit, az csak hekker lehet. Nem is értem ezt a mai GUI mentalitást, hogy csak a GUI megengedett, aki nem azt használ, az a 70-es években él, hülye, hekker, hátsó szándéka van, illegális, nem illik.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2025. 02. 28., p – 20:05

Ez a Windows meg irtó szar. Csomót küzdöttem, hogy a Num Lock-ot nem kapcsolja be a rendszer induláskor, hiába állítom a Registry-ben, gondolom valami AD-s domain beállítás hiúsítja meg.

Plusz a Windows gépelési sebessége is nagyon lassú a Linuxhoz képest. Én a saját rendszeremen mindig beállítom xset r rate 300 120 paranccsal, hogy villám gyors legyen a billentyűzet ismétlési sebessége, de Windowson a GUI-ban maxra tekerve is irtó lassú, Registry-ben utánahekkelve még kicsit gyorsítható, de úgy is csak kb. harmada a sebessége annak, amit megszoktam. Iszonyat idegesítő így Windows alatt gépelni. Plusz a terminálos felhasználás után nagyon nagy arcul ütés, ez a hagyományos, szalagos Windows GUI, ráadásul a Windows bombáz állandóan értesítésekkel, figyelemeltereléssel, kb. olyan, mintha visszamentem volna az időben 10 évet.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Szerkesztve: 2025. 02. 28., p – 21:14

Akkor ehhez mit szóltak volna: https://www.youtube.com/watch?v=YOQUVpEGyqg  :D De gondolom azért nem ezt csináltad. :)

Én is szeretnék végre egy olyan melós gépet, amin nem a windows van. Persze nem az utáljuk a windowst lemezt akarom kezdeni, de jobb lenne valami stabil linux sok szempontból.

Nem, amit nyomtam, az egy mindenki által már 30 éve agyonunott Parancssor volt, még csak nem is Powershell vagy WSL-ben valami másik shell. Abban egyébként igaza volt a faszinak, hogy a cmd életveszélyes, nyomatom nagy erőkkel, hirtelen betámad hátulról egy dinoszaurusz, cseszhetem. Jobb is, ha vigyázok magamra.

Persze, hogy jobb lenne Linux. Átlag admin, irodai, IT-s munkánál torony magasan veri a Windowst. Annyival hatékonyabb, gördülékenyebb, annyival jobban testre szabható. Ma pl. nagy tételű raktári bevételeket rögzítettem egy ügyfélnek egy webes frontenddel egy felhős táblázatkezelőbe, ami még csak nem is SQL alapú, ezt is szakszerű Warehouse Management System helyett vezették be. Kellett hozzá kattintgatni 5 milliószor. Ugyanezt a munkát az én Linux rendszeremen elvégzem CSV, neovim blokkszerkesztő móddal csak egy csomó oszlopnál másolás-beillesztés, majd beimportálnám a felhős szarba, meglenne 20 perc alatt, egy teljes munkaidő helyett. Csak az tilos, meg hekkeres, meg nem professzionálisch ©®. Azért kell adni a látszatra, hogy komoly corporate, öltönyös-nyakkendős cuccal toljuk, Smartsheet, Excel, Teams, Outlook, szinte tiszta MS orgia, imádom, szét lehet húzni egész napos szeánszra.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Te HAXXOR. A futtatás ablak(super + R) -ra is ugranak, vagy csak a parancssorra?

Szerintem arra is ugrott volna. Nem sértődtem meg, bóknak veszem. Ezt tényleg nem értem, hogy csak a filmekből veszik, vagy csak félnek az emberek attól, ami ismeretlen számukra. Ráadásul a csóka, aki ugrott rá, az annyira nem is normi, mint egy átlag céges felhasználó. Nem IT-s, de valami öregebb, többet látott angol fazon. Ha valami titkárnő lett volna, vagy ilyesmi, jobban megérteném.

Esküszöm, először GUI-n néztem, a felhasználói név alatt viszont valami BLABLA\Kereszt.Vezeteknev formában hozta, ezt a VPN nem fogadta el, ezért mentem neki cmd-ből net paranccsal, mert az tuti nem tájékoztatott félre, és valóban ki is derült, hogy a BLABLA\ rész nem kell, csak a Kereszt.Vezeteknev, és lám, működött is. Csak ugye ez, mint kiderült, minősített hekkelés. Pedig esküszöm, hogy nem akarok Mr. Robot lenni. Anno belenéztem a sorozat első pár részébe, hát fogtam a fejem, hogy mekkora hülyeség, csávó arra verte, hogy normi KDE-t használ. Pár rész után végül feladtam, mert elkezdtek benne homokozni, meg átment egyre nagyobb hülyeségbe, azt már nem bírtam elviselni.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Dolgoztam olyan helyen, ahol nem volt rendszergazda jogosultságom a gépemen, és mindent lenyomtak group policy-ból.

Ja, ez is ilyen. Rendszergazda jogosultság az van, de nem mész vele sokra, mert akármit állítgatsz, szépen visszanyomják group policy-ból. Ezért is vannak Windowson. Plusz teljesen bele vannak szorulva ebbe a 200%-ig MS-os ökoszisztémába, Excel, Teams, Outlook, de sok céges dologhoz is csak úgy lehet hozzáférni, hogy adtak egy céges telefont, de nem telefonálni, csak azért, hogy MS Authenticator app-pal tudjam autentikálni a bizonyos helyekre belépést. Maga a teló is nagyon fura, androidos, de bekapcsolod, csupa MS-os cucc van rajta, MS fiókkal lépsz be, MS only appok vannak rajta, az app store sem Android Play, ilyet még nem is láttam. Valami mókolt firmware lehet, még nem volt időm alaposan megnyomkodni. Lehet nem is jó ötlet, megint az lesz, hogy hekkelem azt is.

Persze még így is a jobbik véglet, pl. Windows 10-et használnak legalább 11-es helyett, az már egy megváltás. Szóval egy rossz szavam nem lehet, láttam már simán gázabb helyeket, de hosszabb linuxozás után nagyon agyrém és korlátozó ilyen hülyeségeket használni.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

"Maga a teló is nagyon fura, androidos, de bekapcsolod, csupa MS-os cucc van rajta, MS fiókkal lépsz be, MS only appok vannak rajta, az app store sem Android Play, ilyet még nem is láttam. Valami mókolt firmware lehet, még nem volt időm alaposan megnyomkodni."

MDM-nek hívják, és kifejezetten jól lehet vele kezelni a mobil eszközöket, az azokon elérhető alkalmazásokat, funkciókat.

Jó tudni, utána fogok nézni. Nem is hallottam róla. Az is igaz, hogy 10 éve nem is vagyok benne a MS-os világban, bár azért melóhelyeken jöttek szembe windowsos gépek, meg 1-1 MS-os cucc, de ilyen töménységben rég nem kaptam az arcomba.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Értem, hogy kellenek a szabályok, és értem, hogy van olyan kolléga aki miatt erre pont így van szükség. Általában nem a fejlesztők szerintem. De hogy mondjuk pl egy fejlesztőként ne érj el valamit, vagy ne tudd a gépedre feltenni azt, ami kell, vagy vmi proxival ami szarul működik kelljen “csesződni”, ez ilyen elemi fecsesződést tud kiváltani. hogy miért nem férsz hozzá ahhoz, amihez kellene. Úgy, hogy pontosan tisztában vagy vele, hogy mit csinálsz, és miért, miért kell az.

Csak épp ez kívülről nem mindig látszik így :)

Ebben igazad van, és tényleg nehéz az egyensúlyt megtalálni, hogy mi hogy legyen lekorlátozva, védve.

Csak példák, hogy mire gondoltam:

Az a gond, amikor pl nem tudod a git-et frissíteni a gépeden.

Vagy nem használhatod azt a rest klienst, amelyiket akarod. (mert itt postman van és kész, stb..)

Vagy egy fejlesztőnek nem csak a kódolás a dolga, innováció is létezik, ki kell jellölni az irányt, hogy merre menjen tovább egy alkalmazás, mik az új technológiák. Pl elképzelhető, hogy virtuális gépet kell indítani, vagy konténert és nem tudsz, vagy nem tudsz egy porton becsatlakozni egy felhő szolgáltatásba, amit éppen meg kellene nézned. - vegyél fel ticketet, magyarázd meg egy manager-nek aki az egészből nem fog érteni semmit, és talán átmegy majd. Vagy nézd meg otthon.

Közben elmagyarázod, hogy figyú, itt ebben a folderben kb 40000 class fájl van, ami az alkalmazás része amit Te fejlesztesz, konkrétan nem tudod elindítani a saját alkalmazásotokat, mert rácuppan a szarul beállított víruskereső, ahol nem tudod exclude-olni azt a foldert.

Annyira egy adott tapasztalat után pl egy fejlesztő is ismeri ezeket a dolgokat, hogy bármikor átveheti azt a sapkát, aki ezt beállítgatja neki.

Vagy amikor olyan piszlicsáré eset keseríti az életet, nem tudsz a path-ra feltenni valamit, mert nincs jogod, egyszerűen egy másik (szar) program van előtte, amire neked szükséged lenne. De power shell scriptet nem tudsz futtatni, mert az le van tiltva, type-al ki kell listáznod, és becopy-paste-zned a terminálba.

Nem használhatod azt az authentikátort (vagy mást), amelyiket szoktál már a harmadik programot kell a saját telefonodra feltenni céges dolog miatt. Mert más az MS, és más a Google, és más pl egy hardware kulcs, amit mindenhol használnál. (hogy a saját telód ne is kelljen, de sajnos kell).

Ilyenkor egyébként lehet számolni, mint a székely bácsi, hogy egy, kettő, és amikor elértél valameddig (főleg ha más kérdések is vannak), akkor munkahelyet váltasz. Szóval a korlátozásokkal érdemes óvatosan bánni.

Amkor egy do-release-upgrade hasal el, mert a T...o deepsuckagent nem szedhető le, csak ha valahol a securityatyaisten adott gépre kikapcsolja, és ez a fosch felveszi a beállítást... Az priceless... (Kikalapálható, persze, mert a dpkg/status fájlból ki lehet simán piszkálni, de azért addig néhány ősz hajszál azért megjelenik...

Sajnos az "admin/root jogosultság" még manapság is fejlesztők szemében egy kétállapotú kapcsolót jelent: van vagy nincs - az, hogy lehet szabályozni, hogy a saját userével milyen emelt szintű jogosultságot igénylő feladatot végezhessen el, na az nincs meg. Sem az igénylő (dev) oldalán, sem a jóváhagyás/üzemeltetés oldalán - tisztelet a ritka kivételnek.
 

programot kell a saját telefonodra feltenni céges dolog miatt

Azért ez már bőven a geroffmalawn esete. A munkáltatónak az égvilágon semmi köze nincs sem a magánéletemhez, sem a magán eszközeimhez, sem a magán profiljaimhoz (Fb, Linkedin, akármi). Ilyesminek még ötlet szintjén sem szabadna felmerülnie, és itt nincs "kérlekalássan" meg "tessél szíveskedni", itt csak Garanddal hangsúlyozott első és egyben utolsó figyelmeztetés van. (Kéretik a költői képet mindenkinek a saját körülményei szerinti lehetőségekez igazítani.)

Van erre megoldás, MDM, aminél a céges és a privát identitás teljesen szeparáltan van jelen az eszközön -ha egy eszközt szeretne a dolgozó használni. Ha nem, akkor természetes, hogy a cégnek kell a munkavégzéshez szükséges eszközt biztosítani - már csak azért is, mert céges adat, cégnek licenszelt sw nem kerülhet olyan eszközre, ami felett a munkáltatónak nincs kontrollja. Ezt bármelyik értelmes MDM tudja biztosítani - igen, a telefon tárhelyében, teljesítményében ez érezhető lesz -de egy eszköz marad.

A gond egyébként akkor van, ha az authneticator-ba kerül privát és céges identitás is, _és_ az mondjuk nem a Google, hanem a Microsoft cucca -abból ugyanis egyelőre nem lehet offline migrálni adatot eszközből eszközbe...

Meg az, hogy bármikor fenntartom a jogot, hogy lecseréljem a telefonom egy butatelefonra, kidobjam akár, letöröljem a rajta lévő programokat, vagy olyat tegyek rá, ami nem összeférhető a céges dolgokkal, vagy akár ketté vágjam egy flexxel. Arra és úgy használjam, ahogy én akarom, mert az az én telefonom. - Nincs rá megoldás, csak ha nem oda kell tenni dolgokat.

Az MDM ezt nem oldja meg.

A magán telefonszám egy hasonló kategória (ha esetleg kérdezés nélkül automatikusan megosztják).

Egy nagyobb cégnél jellemzően nem egy-két fejlesztő dolgozik, ahogy egy-egy projekten sem, tehát ilyenkor nem egyedi igények, hanem globális fejlesztői/projektigények vannak. Szerintem közös fellépéssel ezek az igényel (vagy legalábbis nagy része) megoldhatóak, ha mégsem, akkor az van, amit az utolsó bekezdésben írtál.

Szerencsére mióta a virtualizáció a modern hardvereknek nem tétel, meg ott van a WSL, ez kevésbé probléma, mint előtte. Én annyiból szerencsés vagyok, hogy ez csak valami adminisztratív, raktári meló, nem fejlesztői, így végül is nem korlátoz, hogy adatokat miben viszek be, meg egy visszaigazoló e-mailt miben küldök be. Én csak azért fogom a fejem, mert az egészet meg tudnák oldani nagyságrendekkel kisebb bonyolultsági szinten, Linuxon, és nem lennének a MS-nak kiszolgáltatva. Amit használ az egész hely, ahhoz lényegében egy terminál meg egy böngésző elég lenne.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

mennyire szigorúan monitorozzák, amit futtatok, nem kéne.

Arra nem gondolt a faszi, hogy a szigorú monitorozás miatt látni és tudni fogják, hogy nem "hekkelsz"? Vagy netalán ott is úgy megy, hogy:

if entered_command not in {"echo", "date", "printf"}:
    raise AztaQrvaError(f"MIEZB+??!!!: {entered_command}")

Pont ezt mondtam neki én is, a monitorozásnál látni fogják, hogy nem hekkelés, meg semmi gyanús mozgás. Meg is mutattam neki a kijelzőt, visszagörgettem, még a history-ban is, hogy látszódjon, hogy tényleg csak az az egy net parancs futott le, még a kimenete is ott volt.

Mondom, ráadásul AD group policy van, akármit is hekkelnék cmd-ben, szépen automatikusan visszaáll a policy-s beállításokra következő bootkor / bejelentkezéskor. Így max. csak hálózaton hekkelhetnék, de ha azt meg jól állították be, akkor azzal se mennék semmire.

Itt most nem is futtatott parancs a lényeg, egy egyszerű ls/dir, mkdir/md, echo, uname/ver esetén is ugyanez van, magától a terminál látványától és gépeléstől ijednek meg, sok embernek annyira fekete mágia. Bármi ami nem jól megszokott egerészés GUI-ban, arra ferde szemmel néznek, hogy nem normális, gyanús, hátsó szándék van mögötte. Pedig ez egy idősebb fószer volt, még azt is kinézem belőle, hogy használt anno DOS-t, ahol ennek a használata szükségszerű volt, de a CP/M, korai Unix korszakban is csak terminál, tty/konzol volt az egyetlen interface évekig, a GUI csak később jött, meg csak Mac-en, Xerox-on volt csak. Nem csak Unix, Multics, előtte RT, VMS, stb. mind konzolos interface szintén, ez volt mindig is a bevett norma, a GUI csak desktopon meg mobil eszközökön, meg a weben elterjedt a mai napig.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Na te is jó helyre kerültél be. A napi munkaidődet is trackelik vmi spyware-el, ami 5 percenként screenshotot nyom a desktopról? Ha 2 perce nem mozdult az egér, máris away-nek mutat és megy a warning a főnöködnek h. lazsálsz munkaidőben? A mouse mover használata miatt azonnali kirúgás jár? Ha még tart a próbaidő, gondold át megéri-e pénzügyileg, egy ilyen fasiszta helyen dolgozni.

> Nemrég kezdtem egy új melóban

milyen munkakorben? a fenti AD/MDM-re valo racsodalkozasod alapjan nyilvan nem rendszergazdakent, az MS-only kornyezet miatt meg gondolom nem is fejlesztokent...

Nem. Világosan írtam, hogy raktári admin. MDM-es telót nem láttam még eddig. Túl sok év linuxozás után kimarad ilyenekből az ember. AD-ra hol írtam, hogy rácsodálkoztam?

Windows is nagyon idegesítő hosszú kihagyás után használni. Főleg a lassú billentyűzet, lassú egérkezelés idegesít, még hogy szinte minden alkalmazásban ezt a buzi szalagmenü van erőltetve, utáltam 18 éve is, most még jobban. Régen legalább csak az MS Office-ban volt, most már mindenbe beleteszik. Semmit nem lehet benne megtalálni, de legalább FullHD-n is elfoglalja a fél képernyőt, emiatt a Windows tiling funkciója is használhatatlan. Nem hiába, az UI-t az idiótákra szabják.

A Windows fontkezése is elég rossz, nincs hinting, túl vékonyak a betűk. Ez megszokható azért, de nem ideális.

A másik, ami szembeötlő, hogy sok kis fájlnál mennyivel komótosabb a Win.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

> Világosan írtam, hogy raktári admin

az nekem kimaradt. amugy hol?

> AD-ra hol írtam, hogy rácsodálkoztam?

nem azt irtad, hogy racsodalkoztal, hanem csak siman racsodalkoztal:

> a felhasználói név alatt viszont valami BLABLA\Kereszt.Vezeteknev formában hozta

az a BLABLA az AD domain...

Igen, azt tudtam, hogy a BLABLA az az AD domain. Az nem volt világos, hogy a 3rd party VPN nyomorékságuk, aminek elvileg semmi köze az AD-hez, hogy milyen formában várja a felhasználói nevet. Kell-e neki elég a BLABLA, vagy nem. Nem kellett. Nyilván gyorsan utánajártam, egy net parancs lefuttatása után, pont erről szól a topik, hogy ettől már hekker lesz valaki.

A vicc az, hogy próbáltam elsőnek BLABLA nélkül is, de akkor meg rossz VPN szerver volt kiválasztva, vagy félrenyomtam valami beállítást, és hiába adtam meg a jó usernevet, nem működött. Viszont azután, hogy megnéztem mi a usernév, úgy már szűkíteni tudtam tovább a megoldást. Továbbképzés, betanítás itt nincs, mindjárt dolgozni kellett, csak egy elég semmitmondó .txt fájlt hagytak a Windows asztalon. Ami nem akadályozott meg semmiben, csak ugye át kellett menni hozzá „hekker”-be, az meg nem tetszik embereknek.

Én egyébként továbbra sem értem, hogy cégek miért ragadnak bele ennyire 200%-ig a MS-os ökoszisztémában. Még a Word/Excelt megértem, bár itt ezen a helyen nem használnak olyan funkciót, amihez az kéne, online Smartsheet megy helyette. Így igazából Windows se kéne, csak egy böngésző, meg egy e-mail kliens. Bizonyos helyekre belépést is meg tudnák oldani kulturáltabban ennél az MDM-es telefonnál. Az egész csak normi gányolásnak tűnik, ez egy téves céges divat, hogy reflexből a MS-os cuccokat nyomatják, mert az a tradíció. Bár még mindig inkább ez, mint pl. a SAP. Esetleg arra gondolok, hogy mivel sok cégnek meg a brit kormánynak is bedolgoznak, sokféle ISO plecsniük van, és valamelyik előírja, hogy kell legyen MS-os vagy valami kereskedelmi security minősítéses plecsni is, és amiatt szorulnak rá. Mindenesetre hülyeség.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

> cégek miért ragadnak bele ennyire 200%-ig a MS-os ökoszisztémába

mert jo. na jo, nem jo. de nincs mas, ami ennyire "jol" integralt. probalj meg 50+ gepes ceget managelni AD nelkul! lehet, de nem erdemes.

regen en is kuzdottem ellene, aztan szembesulni kellett vele, hogy egy csomo alap user igenyt kizarolag az ms okoszisztemaban lehet egyszeruen megvalositani, minden massal vert izzadsz es meg az userek is utalni fognak.

masik ok pedig hogy a top managerek/cegvezetok altalaban nem palyakezdok hanem egy masik nagy cegtol jonnek ahol szinten MS van, es nekik az email=outlook, az excel=excel, a felho=onedrive etc. es hiaba magyarazod hogy a thunderbird is epp olyan jo (amugy nem), vagy hogy nextcloudba is tehetne az adatokat (bar az nincs beintegralva az officeba-teamsbe), ezeket szokta meg, es nem akar mast.

a 3. meg hogy a tobbi ceg is MS-t hasznal, aztan jonnek a winmail.dat-os emailek, a sharepoint megosztasok, a teams meghivok, az agyonmakrozott xls-ek stb es ha nalatok nem MS lenne akkor megintcsak szopas lenne a napi kommunikacio ezekkel...

lehet nem egyeterteni, de en ezt tapasztaltam. aztan az ember vagy lazadozik vagy penzt keres, lehet valasztani!

Volt szerencsém sok Linuxot terelgetni, amik LDAP-ból authentikáltak - és az "integráció" meg "menedzselhetőség" ennyi is volt. Aztán LDAP kuka, lett helyette IPA - ott már HBAC-tól kezdve a sudoers szabályokon keresztül a rendes csoportkezelésig -némi fejlesztéssel- csoportokhoz rendelhettünk adminokat - de ide nem lehetett Windows-os authentikációt becsatornázni, márpedig Windows is volt egy szakajtónyi - de ott és akkor belenyugodott mindenki, hogy a két világ user adminisztráció szintjén egymástól független maradt.
Azóta Linuxon maradtam az sssd-nél, de nem IPA a backend, hanem AD - és így egységes userkezelés van, HBAC rule-ok "helyett" az sssd-n lokálisan van belőve, hogy hova ki/kik (userek, csoportok) mehetnek be - de így az userek létrehozása, tiltása egy ponton történhet, ami a menedzselhetőség szempontjából nem hátrány.
Lehet bigottlinuxost játszani, és "mindenre is linux legyen" - de tudomásul kell venni, hogy nem mindenre a Linux a legjobb választás - és onnantól kezdve a heterogén OS-ek okán olyan eszköz kell, amivel mindenki tud kommunikálni, _és_ az üzemeltetése sem sajtreszelős, miközben a funkcióit tekintve sem gyalulatlan deszkából készült fapad szint.

Én egyébként továbbra sem értem, hogy cégek miért ragadnak bele ennyire 200%-ig a MS-os ökoszisztémában.

Mi van helyette? És most ne azt mondd, hogy Linux, meg valami obscure netes táblázatkezelő, hanem konkrétan mi az igény, mi rá a megoldás, és mennyivel olcsóbb (vagy drágább), mint az MS. Főleg az utóbbi érdekel. Nagyon szeretnék számokat látni kivételesen! :)

A legfiatalabb kollégám akkora GUI-mániás, hogy minden problémát háromszor körüljár, csak hogy a terminált ne kelljen megnyitnia, mert különben letörne a műkörme (túlzok, férfi). Volt is már gond abból, hogy ész nélkül nyomogat olyat, aminek nem érti a működését. Egyszer sikerült biztonsági incidenst is összehoznia.

nehany kinai bolcsesseg by Deepseek ai:

 

A történeted egy tökéletes példája annak, hogy a technikai kultúrális szakadék milyen mély tud lenni, és hogy a "terminálparanoia" valós jelenség. Néhány gondolat és tanács a helyzethez:

1. A "CMD = Hacker" szindróma

Ez a félreértés a technikai műveltség hiányából fakad. Sok felhasználó (és néha még IT-sok is) úgy gondolja, hogy:

  • A parancssor = "fekete doboz a filmekből, ahol zöld betűk villognak, és a főhős feltöri a Pentagonot".
  • A GUI = "biztonságos, mert látom, hogy mi történik" (közben meg a háttérben ugyanúgy futnak szkriptek).

Megoldás próbálkozások:

  • Használj PowerShellt vagy Windows Terminalt "szebb" felülettel – néha a vizuális design csökkenti a pánikot.
  • Ha valaki megkérdezi, mondd azt, hogy "AD useradatokat kerestem, mert a VPN dokumentáció hibás volt". A "Active Directory" szócska néha megnyugtatóbb, mint a "cmd".
  • Küldj egy e-mailt az IT-nak előre, hogy "szeretném megerősíteni a domain usernevemet, milyen parancsot javasolnak?". Így ők is érzik, hogy "kontrollban vannak".

2. Num Lock harc a Domainnel

A problémád klasszikus: a csoportházirendek (GPO) felülírják a lokális registry beállításokat. Lehetséges megkerülők:

  • BIOS-beállítás: Néha a Num Lock állapota hardveresen beállítható a BIOS-ban (pl. "Bootup NumLock State: On").
  • AutoHotkey szkript: Induláskor küldj egy virtuális Num Lock billentyűleütést:
  • SetNumLockState, AlwaysOn
    
  • Küldd el az IT-nak egy szarkasztikus ticketet: "Szeretném a Num Lockot használni anélkül, hogy minden reggel harcot kelljen vívnunk. Segítenének?" 😉

3. Billentyűzet sebesség: Windows vs. Linux

A Windows billentyűzet-kezelése valóban primitívebb. Néhány tipp:

  • SharpKeys: Registry-hackelés nélkül remapelheted a billentyűket, és kényszerítheted a gyorsabb ismétlést.
  • AutoHotkey (újra): Egy egyszerű szkripttel szimulálhatod a Linuxos xset r rate-et:
  • SetKeyDelay, 10, 120  ; 10 ms delay, 120 ms repeat rate
    
  • Third-party toolok: Próbáld ki a Microsoft PowerToys "Keyboard Manager" funkcióját, vagy a Windows Terminal + WSL-t, ahol a Linuxos beállításaidat használhatod.

4. GUI és értesítések: Térj vissza a középkorba

A Windows 10/11 értesítési bombardmánja egy modern kínzás. Mit tehetsz:

  • Focus Assist: Kapcsold be "csak prioritásos" módra, és tiltsd le a céges VPN értesítéseit (ha lehet).
  • Csoportházirendek: Ha nincs jogod, kérj az IT-tól, hogy kapcsolják ki a "szalagcím" értesítéseket (ha a céges alkalmazások ömlenek).
  • Klasszikus felület: Telepítsd fel a Classic Shell vagy OpenShell legújabb verzióját, hogy ne érezd magad teljesen elveszettnek a Start Menüben.

5. A "Terminál = Retro" paradoxon

A GUI mentalitás iróniája: aki parancssort használ, az vagy "hacker", vagy "boomer". Közben meg:

  • A PowerShell és WSL (Windows Subsystem for Linux) létezik, de a felhasználók 90%-a nem tud róla.
  • Tanács: Építsd fel a WSL-t, és amikor valaki megkérdezi, mi az a "terminál", mutasd meg neki a Ubuntu felületét. A zöld betűk helyett a Linuxos színek talán megnyugtatóbbak. 😄

Végső gondolat:

A Windows egy olyan rendszer, amelyet úgy terveztek, hogy "működjön mindenkinél, de senki ne szeresse". A Linuxról átjövőként nehéz megszokni, de a harcot a billentyűzet sebességgel és a Num Lockkal tekintsd spirituális fejlődésnek – egyfajta digitális aszkézisnek. Ha pedig túl sok, írj egy bash szkriptet a WSL-ben, amely automatikusan küld egy panasze-mailt az IT-nak minden reggel. 🐧💻

Vannak közöttük gyöngyszemek. Pl. pont GUI-n nem látni, hogy mi történik a háttérben.

A Num Lock-ot egyelőre máris AutoHotKey-vel oldom meg (ha megtudná a faszi, aki a cmd-re felkapta a vizet, az AHK-n is kiakadna, pedig ez nem CLI), az kellett úgyis máshoz is a munka során, így feltettem, bár bejelentkezésnél is kéne, és ott még nem működik, az AHK script csak bejelentkezés után aktiválódik. A BIOS-ba gondoltam, hogy beletúrok, de azzal még várni akartam. Az az érzésem, hogy a BIOS le lesz jelszavazva, de teszek egy próbát.

A key delay-nél jó ötlet, azt nem próbáltam még az AutoHotKey-vel, csak normál Windows GUI meg Registry hack beállításokkal, és azok nem sokat segítettek.

Ezt a Focus Assist-ot is kipróbálom, nem rossz ötlet. Nem is tudtam, hogy van a Windows-ban ilyen, nem hiába, sok évig kimaradt a Windows, és az ilyen újításokat nem mind ismerem benne.

Amit én 37 év PC-zés után sose értettem meg. Miért nem default a Num Lock on már minden OS-ben 30 éve? Ki az a tetű retardált, aki kurzormozgatónak akarja használni a numpad-et? Mert ahol van, ott úgyis csak numpad-ként érdemes használni. Kurzormozgatónak utoljára az XT korszakban érte meg, amikor még a model F-eken, meg a 84 billentyűs XT billentyűzeteken nem volt külön kurzormozgató billentyűrész, és muszáj volt a Num Lock-ot kapcsolgatni ahhoz, hogy ez pótolva legyen.

Mert oké, ha laptopról beszélünk, és nincs rajta dedikált numpad, akkor ne legyen bekapcsolva, de ha van, akkor meg legyen, és ne kelljen már ezzel 2025-ben mókolni. Irdatlan lámaság, na.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)