Flame > Magyar wikipedia-nak van értelme?

Sajnos van egy rossz tulajdonságom. Szeretek egyedi esetekből messzemenő következtetéseket levonni. Most is ez történt. Szóval van értelme a magyar wikipedianak?

Wikibrity Death Match:

http://en.wikipedia.org/wiki/Niger (magyarul)
Top level domain: .ne

http://hu.wikipedia.org/wiki/Niger
Top level domain: .ni (Nicaraguaé)

Szerintem okosabb dolog a google fordítóját ráereszteni az angol wikipedia oldalakra mint a magyarból tájékozódni.

De hogy legyen itt valami értelmes dolog is. Nézzük meg Niger uránkitermelését 1990-től 2005-ig.

A wolframalpha kép linkjei egy idő után törlődnek. Link javítva

Hozzászólások

egész sok urán van ebben a 21km^2-es országban...

„Szerintem okosabb dolog a google fordítóját ráereszteni az angol wikipedia oldalakra mint a magyarból tájékozódni.”

De még okosabb lenne ráereszteni a google fordítót az angolra, kikorrektúrázni a fordítási hibákat, és azt beilleszteni a magyar oldalra.

A magyar wikipediának van értelme, bár én elsődleges céljának azt látom, hogy olyan szócikkek keletkezzenek, amelyek magyar vonatkozásúak és nem szerepelnek az angol oldalon. Csak másodlagos (de fontos) cél az angol tartalom fordítása.

A hibák bejelentésére azonban alkalmatlan a HUP fórum, ezzel az energiával javítani is lehet. A gőzt a gépekre és ne sípra tessék tolni.

"bár én elsődleges céljának azt látom, hogy olyan szócikkek keletkezzenek, amelyek magyar vonatkozásúak és nem szerepelnek az angol oldalon."

Rosszul látod, a magyar wikipedia nem az angolul jól értő infósoknak szól, hanem az átlag magyar internetezőnek.

********************
"Aki nem backupol az tehetsegtelen :-)"
"...ha nem tévedek!" (Sam Hawkins)
http://holo-media.hu

"Rosszul látod,"

inkább máshogy.

Nem szeretném az angol wikipédiáról átvenni pl. Blaha Lujzáról szóló szócikket (nem is tudnám, mert nincs), vagy Arany Jánosét (ahol a magyar teljesebb) azt nekünk kellene betenni a közösbe, hogy azt meg tőlünk vegyék át (vagy mi adjuk át angolul is).

"a magyar wikipedia nem az angolul jól értő infósoknak szól, hanem az átlag magyar internetezőnek."

Arról talán nem érdemes vitát nyitni, hogy mi köze az angol nyelvtudásnak az informatikusokhoz, mert rengeteg ellenpéldát tudnék mondani, de második célként említettem az angol szócikkek fordítását, mert ahol két cél is van ott célszerű prioritásokat állítani. Nálam nagyobb prioritásként szerepel az ismeretek bővítése, mint azok fordítása.

Kijavitottam ezt a ket adatot, te pedig huzd le magad. Ne haragudj, de ennel enyhebbet nem tudok irni.

"A szerkesztéseid akkor jelennek meg a stabil változatban, ha egy járőr ellenőrizte őket. A nem ellenőrzött változat lent látható. 1 változtatás vár ellenőrzésre." Ergo meg varni kell a commitra.

Te is kijavithattad volna. *Ha* zavar. Ld. goz tema.

Peldaul az, hogy a magyar Wikipedian idonkent milyen szerkesztoi harcok folynak, sokkal erdekesebb az egyszeru tartalmi hibaknal...

(ps. En csak az angol Wikipediat hasznalom, hacsak nem kizarolag magyar temakrol van szo, pl. kozeleti szemelyisegek, tortenelem... bar a fenti allitasomat figyelembe veve igencsak fenntartasokkal kell kezelni az adatok elfogulatlansagat.)

ps. hat ez az, flame, folyjon a ver!!! ;-)

Nekem igazabol ket bajom van a magyar Wikipediaval: sok szocikk hianyzik belole, es a meglevok is joreszt tokeletesen igenytelenek, sokra siman vissza lehetne rakni a Stub flaget, nem tudom, egyaltalan hogy szedhettek le rola...
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

Pont azert, mert keves a szerkeszto, kene tobb dolgot atvenni az angolbol. Vannak nagyon jo cikkek, amiket at lehetne venni, aztan ha valahol marhasag van benne, meg mindig lehetne javitani.

Egyebkent egy picit felreertettel. Nem elsosorban a cikkek szamaval, hanem a minosegevel van bajom. Sok cikkre egyszeruen vissza kellene rakni a stub cimket, mert nem nyujt elegendo informaciot. Es nem az a megoldas, hogy akkor keressen ra Google-val.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

ezt az átvevést nem értem, ha valakinek kell egy angol cikk átszenvedi magát az angol tanuláson vagy a gépi fordításon, nem az mondom hogy ne fordítsanak, de egyszerűen előrébb való sokkal hogy leírják kislápröcsögei harang madárvilágát, vagy egyszerűen a magyar történelem olyan részleteit ami az angol változatban nincs bene, meg az összes olyan dolgot amire külföldön egyáltalán nem is kíváncsiak

tehát sok csak magyarul beszélő ember van aki értékeket tudna beletenni, persze ha ezek után aki angolul is tud marad ideje amíg a következő magyar vonatkozású infót be nem szerzi, fordíthat

Ugy gondolom, hogy ugyanolyan fontos peldaul az integralszamitasrol szolo cikk pontos kidolgozasa, mint magyarorszag bogar es novenytanarol szolo cikkcsoport kitoltese, ugyanakkor vannak prioritasok. Szerintem azon cikkeknek, melyek szuksegesek az altalanos/kozep/foiskolai tanulmanyok soran, elsoseget kellene elvezzenek, a tobbi cikk elleneben. Nem olyan mennyisegu cikkrol beszelunk, amit akar ot ember komoly elszantsaggal ket ev alatt ne tudna rendesen megirni az angol alapjan, de az, ami jelenleg van, az inkabb szanalmas mintsem ertekes. Es gyanitom, hogy otnel sokkal tobb ember szerkeszti jelenleg aktivan a Wikipediat, de FIXME.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

persze nem sok értelme van eről vitatkozni ahhoz képest hogy ezalatt az idő alatt egy cikket le is lehetne fordítani.. :)

de azért a főiskolai mindenképp és talán a közép is nyugodtan mehet angolul, a _magyar_ wikipédiának inkább az az értelme hogy _magyar_ dolgokat írnak bele, nem pedig világ dolgait lefordítja magyarra, az általános meg ne netezzen hanem a tanárra figyeljen :) (azaz persze nekik is kell fordítani de az viszonylag kevés anyag)

ennek a célnak (tehát magyar dologról szóljon, ne magyar nyelvű változat legyen) az a fő mozgatója hogy magyarul (jobban) tud aki magyar dolgokat ismer

((persze ahogy írtam ez alatt prioritást értek, nem elsődlegességet))

Igazad van, a tankonyveket is miert nem angol nyelven adjak ki, nem is ertem... :s. Szerintem felreertem azt amit mondani szeretnel, mert ha tenyleg igy erted, az... inkabb tartozkodok a minosito jelzotol. Nem akarok sertodest.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

Olyat vársz el, ami egy önkéntes projektnél impossible. Vannak cikkek amik elsőbbséget kellene élvezzenek, de az önkéntes alapon szabadidejükben ügyködő szerkesztők azon dolgoznak amihez kedvük van. Többnyire. Nem lehet kikényszeríteni hogy ezt meg azt írja meg valaki mert fontos, hiába fontos tényleg.

Ez igy fail. Megfelelo projektszerkezettel meg lehet oldani. En is vettem mar reszt onkentes alapon szervezodo projektbe, volt egy projektvezeto, az volt a terv, hogy mindenki azt fordit, amit akar, de a projvez mondja meg a temakort. Es nem volt zugolodas, megvolt a temakor, mindenki azt forditott amit akart, es nem jarkalt osszevissza. Voltak kellemetlen temak, de azokat bevallalta az, akinek azok a temak fekudtek.

Nem arrol van szo, hogy ostorral kell az embereket kenyszeriteni, csak keretet kell adni az alkotoi szabadsagnak. A kereten belul lehetnek szabadok, ezt senki sem tiltja.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

Sajna nem egyedi eset.
A magyar wikipedia, az angolhoz képest sokszor hibás, polkorrektkedő katyvasz. Különösen tetszik amikor komplett szócikkeket emelnek át a Révay vagy más lexikonokból. Ami épp nem rossz, csak kicsit idejétmúlt...
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Az angol is sokszor hibás. A Wikipédia egyik alapvetése, hogy nem szabad benne megbízni, mert nem elsődleges forrás, arra ott vannak a cikkek alján a további hivatkozások. Viszont többségében használható. Hibák természetesen vannak, miért nem javítja valaki? Ezért.

ezert nem olvasok magyarul wikit, hianyos, pontatlan es balra huz

--
NetBSD - Simplicity is prerequisite for reliability

A politika egy szép vesszőparipa. Az egyes cikkek arra húznak, amerre az írójuk. Erre szvsz nincs ultimate megoldás, ugyanúgy ahogy IRL, az ilyen cikkek körül is szoktak lenni politikai csatározások. Egyébként vannak akik szerint meg jobbra húz. Esetleg politikai cikkenként más. Kinek lehet igazat adni?

Bocs, srácok, de a wiki nem arról szól, hogy ha valamit tudsz jól, azt beleírod, ha hibát találsz, az kijavítod (amellett, hogy használod)?
kkemenczy, LGee +1

--
Soli Deo Gloria

Sajnos egyes helyeken nem. A magyar Wikipedia admin-szerkesztok elsosorban onzo sznobok, csak azt tartjak meg a Wikipediaban ami az o izlesuknek es gondolatvilaguknak megfelelo. Fel sem merul, hogy ok esetleg tevedhetnek is.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

Ez mindig is súrlódások színtere lesz, mi is való egy enciklopédiába. Lásd itt. És az jogos, hogy sokszor rossz erről a kommunikáció.

Nagyon nehéz zsinórmértékkel meghatározni, mi való oda és mi nem. Nézz meg egy Révait, vagy egy Larousse-t. Nyilván nem mindenről van bennük szócikk. Hol húzod meg a határt? Hogy akadályozod meg, hogy pl. akárkinek a honlapjáról/blogjáról szócikk legyen? Hogy fogalmazod meg, hogy pl. rólam ne lehessen szócikket írni, egyszerűen mert nem vagyok nevezetes?

Mar megbocsass, de szerintem egy adott film igenis nevezetes, es ha valaki osszegyujti a bakikat, akkor az miert ne szerepelhetne? Nem arrol van szo, hogy valaki osszegyujtotte az osszes "agressziv kismalac" viccet, es felcsapta, hanem teljesen masrol.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

Ooo... a baki az az illeto filmben levo jelenet, melyben a film temajaval vagy a jelenettel kapcsolatos tevedes vagy ellentmondas van; illetve a jelenetben szereplo szinesz valamely modon hibazik a szineszi jatek soran. Legalabbis en ezt tartom a baki definiciojanak. Nem pontos, az igaz, de a lenyegre ramutat: a baki az adott film/jelenet resze.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

a színházi bakira lehet mondani hogy a mű része, de ha ismerősnek mondod hogy nézze meg mert milyen jó, nem fogja látni, azaz nem része a műnek, hanem véletlen hiba

filmekben, legyártott fizikailag megfogható termékekben nincs benne mert kivágják vagy leselejtezik

ha véletlen, tehát ezen szó jelentését kihasználjuk, jól sikerül, akkor a színész a következő előadáson is beleteszi, akkor a részévé válik, benne hagyják a filmben is, adott esetben a jelenet _neve_ a baki nem a típusa, vagy fizikai terméknél elkeresztelik dizájnnak, különleges ritkaságnak, szoftvernél feature-nek.. de ezek már nem bakik

(ahogy te is írtad, nem tervezett dologról van szó, nem tükrözik az alkotó akaratát, az hogy konzisztencia felmutatható a baki eredményén és az alkotó tudásán legfeljebb ott jön ki hogy meg van a joga belevenni a műbe; a szó eredeti jelenése szerinti bakit legfeljebb fan oldalba lehet bevenni, mit ahogy a bibliába sem vesszük bele azokat amiket egyes krisztusfanatikusok mondjuk a lábszagáról mondanak)

Nem feltetlen vagjak ki, illetve a film utofeldolgozasanal sem feltetlen veszik eszre. Ha ugy lenne, ahogy mondod, nagyon keves baki lenne a filmekben, ez azonban nem igy van. A filmnek, mint sugarzott/eladott kesztermeknek mar a resze a baki, akkor is, ha az alkoto eredetileg nem szandekozott ilyeneket belerakni. Meg egyebkent is, ketfele baki van: ami mar a film forgatokonyveben is benne van (ezek foleg a tortenettel kapcsolatos bakik), meg ami nincs (peldaul a szineszi jatekban ejtett hibak).

A biblia az speciel kicsit mas alapokon tevodik ossze, nem is akar enciklopedia lenni, de ez most mindegy jelen kontextusban.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

Konkret ugyeket azert nincs ertelme elohozni, mert nem feltetlen te vagy a problema okozoja. A masik embert pedig nagyon nehez megvaltoztatni, foleg ha esetleg valamilen oknal fogva "elismert" ember. Raadasul ertelmetlennek tartok egy olyan temarol vitatkozni, melynek reszletei mar a multba vesznek, a resztvevok meg esetleg mar biliardasztalokat gyartanak wiki szerkesztes helyett.

Foleg az a baj, hogy roppantul zavar az, hogy jopar olyan cikket talaltam regebben, amelyek hianyosak, szovegezesukben hibasak voltak, valaki megis kiengedte "elesbe", vagyis inkabb nem rakta ra a megfelelo cimket. Nem akarok peldakat mondani, mert - leven hogy nem tegnapelotti az eset - azota mar akar fixed is lehet a dolog, de az illeto cikekk tobb napon keresztul is hianyosak, befejezetlenek voltak (pont engem erdeklo cikkek voltak, es gondoltam, hatha epp szerkeszti valaki, igy kesobb is visszaneztem). Utolag persze mar nagyon nehez barmit is bizonyitani (screenshot or didn't happened), en meg akkor ott nem orokitettem meg az esetet.

Noha tisztaban vagyok az eroforras korlatokkal, nem gondolom azt, hogy az uj cikkek nem jelennek meg kulon, vagy nincs lehetoseg ezek levalogatasara (reszben azert, mert a munkahelyemen reszben MediaWiki-vel is dolgozom).

Jomagam reszben azert nem szerkesztek wikit, mert idom sajnos nem engedi, illetve legfokepp azert, mert elsosorban azert keresem fel a Wikipediat, mert a targyi tudasom hianyos. Es ezen sajnalatos modon a magyar Wikipedia nem mindig segit, sot sokszor nem.

Hogy valamennyire behataroljam, miert van ilyen negativ erzesem: elsosorban a mitologiai es tudomanyos cikkek (matematika, csillagaszat) rettento hianyosak, de az IT temaju cikkek is nagyon sokszor tenyleg csak harom mondatban osszedobott cikkek, eppen csak hogy letezzen a szocikk, mig az angol verzio sokkal reszletesebb, bovebb informaciot szolgaltat.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

Ezzel nekem még nem magyaráztad ki a "A magyar Wikipedia admin-szerkesztok elsosorban onzo sznobok" kijelentésedet, én örömmel venném, ha megtudnánk kiről beszélsz... Én idehívtam azt a wikipedia admint akit ismerek (és nem ilyennek ismerek).

A céltalan vádaskodással nehéz mit kezdeni, mert az csak feszültséget, negatív hozzáállást teremt. A konkrétumok azért jók, mert végére lehet járni és olyan hibákra (akár működésben) mutat rá, amely az általános (és nálad negatív) érzetet megfelelően csökkenti.

Ha konkrétumot mondasz, akkor itt az admin, utána néz, segít megoldani... és azt hiszem kiindulásnak ez nagyon jó. Ha nem tudsz közreműködni, akkor a kritika is segítség, de csak akkor ha az jól megfogalmazott.

Nezd, nem akarok regi dolgokat bolygatni. Nekem nincs bizonyitek a kezemben, ez nem olyan dolog, mint egy OpenOffice bug aminek a bugzillaban utana lehet nezni, hogy igazam van-e, vagy nincsen. Az illeto ember vagy bevallja, hogy tenyleg igy kommunikalt, vagy nem. Vagy bevallja, hogy valoban, nem volt partatlan dontes, vagy nem. Utolag mar nagyon nehez barmit is tenni, es sem en, sem semmelyik Wikipedia-admin nem kotelezhet senki emberfiat arra, hogy mondja meg az igazat.

Arrol nem beszelve, hogy nem akarok haragot meg vitat. Nekem bizonyos dolgok nem estek jol, emiatt kialakult egy velemeny, valoszinuleg azert, mert nem-aktiv Wiki szerkesztokent nem ismertem olyan Wikipedia admint, aki nem felel meg az altalam kialakitott kepnek. Azonban a tevedes jogat fenntartom, es ehelyutt meg is kovetnek minden Wikipedia-admin-t, aki normalis, es emberi hangon, ertelmesen tud kommunikalni.

Egyebkent pedig orulok, hogy megismerhettem egy olyan Wikipedia admin-t, aki - legalabbis az eddigi kommunikacioja alapjan - normalis embernek nez ki.

OFF ----------------------------------------
Egyebkent, tudom, hogy az OpenOffice tema zavar meg mindig teged. Azonban nem ertetted meg azt, amit meg az elejen mondtam neked: nincs ertelme felhozni 1-2-3 evvel ezelotti bugokat, amik azota jo esellyel kijavittattak. Nekem akkor ott problemat okozott, hogy nem mukodott az OpenOffice ugy, ahogy kellett volna, inkabb akadalyozott semmint segitett a munkamban, ennekokan rogton le is valtottam, es igazabol nem erdekelt, hogy utana mit javitanak ki, es mit nem. Mivel az akkori gepemen a Gnome Office sokkal gyorsabban indult, es egyaltalan, jobban kezelhetonek bizonyult, nem fuzodott a tovabbiakban erdekem ahhoz, hogy az OpenOffice barmilyen szempontbol javuljon. Akkor es ott meg raadasul a szabadidonek is igencsak hijjan voltam.

Nem tudom, hogy ez igy kielegito-e szamodra, vagy orokre meg fogunk ragadni azon a szinten, hogy en egy idiota, konkretumok nelkuli ragalmazo vagyok. En a magam reszerol remelem, hogy nem, azonban valamit meg kell ertened: en csak akkor mondok ilyen eseteknel konkretumokat, ha annak ertelmet latom. Jelen esetben nem lattam.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

Sajnálom, hogy így látod. én a tényeket fogom keresni a jövőben is és konstruktivitást keresem. Nem tudok dolgokon változtatni, ha elmaszatoljuk, hogy mi történt. Nincs idő arra, hogy sopánkodjunk, ha valami rossz és nem azt keresem, hogy "miért nem", hanem azt, hogy "hogyan igen". Nekem ez eddig bejött.

Ne haragudj a személyeskedésért, de elolvasva az eddigi hozzászólásaidat ebben a témában, elég nagyot csalódtam benned. Olvasd el újra te is őket.
Ui.: És nagyon szépen tudsz konkrét tények nélkül mellébeszélni.
Nem szeretnék sértődést, csak ezt jó, ha tudod.

-----
"Egy jó kapcsolatban a társunkat az ő dolgában kell támogatni, nem a miénkben."

Abban talán jobban állunk, hogy a legtöbb cikken rajtvan a megfelelő címke (nincs forrás, helyesírás rossz, stb.). Azóta van olyanunk is, hogy jelölt lapváltozatok, ami csak ellenőrzés után engedi ki élesbe a változtatásokat.

De alapvetően a wikin jellegénél fogva rengeteg a félkész cikk, és sok alapvető cikk hiányzik. Ennek viszont egyértelműen a szerkesztőszám az oka, és sajnos rövidtávon nem lehet vele mit kezdeni. Nem kérhető számon egy ingyen, szabadidejében ügyködő szerkesztőn, hogy miért nem javítja ki ezt, vagy írja meg azt, esetleg fordítja le amazt. Jó eséllyel azt fogja csinálni, amihez épp kedve van, nem azt amire szükség van. Ezzel nem nagyon lehet mit kezdeni… A wiki akkor működik igazán jól, ha sokan vagyunk. De az enwikiről is tudok neked jópár hiányos, hibás, vacak cikket mutatni.

Ha pedig valaki úgy érzi, hogy problémája van a magyar wikin akár szerkesztéssel, akár más szerkesztővel, nyugodtan zaklasson engem. A szerkesztői lapomon (ami roppant ravaszul szintén Glanthor Reviol néven van) kint van ezer elérhetőség, email/skype/gtalk/msn/stb.

"A magyar Wikipedia admin-szerkesztok elsosorban onzo sznobok, csak azt tartjak meg a Wikipediaban ami az o izlesuknek es gondolatvilaguknak megfelelo."

Nem tudom, admin-szerkesztők alatt az adminokat vagy az adminokat és a szerkesztőket érted, de még az első esetben is elég laza általánosítás ez, lévén hogy van belőlü(n)k vagy 30. Nyilván vannak a Wikipédiának is bekerülési kritériumai, mint minden véges erőforrásokból gazdálkodó nyílt projektnek, és nyilván ezek a kritériumok az aktívabb közreműködők gondolatvilágát tükrözik; ezen lehet változtatni, a Wikipédia egy viszonylag nyitott közösség, de ehhez oda kell menni és elmondani, hogy mi a rossz szerinted és miért. (Vagy akár itt elmondani, bár annak nyilván kevesebb hatása lesz.)

"Konkret ugyeket azert nincs ertelme elohozni, mert nem feltetlen te vagy a problema okozoja."

Ha szeretnél valami változást elérni, akkor muszáj konkrét ügyeket előhozni, anélkül nem várhatod el, hogy komolyan vegyenek. (Ha nem szeretnél változást elérni, akkor se várhatod el, de persze akkor ez nem feltétlenül zavar.)

"Foleg az a baj, hogy roppantul zavar az, hogy jopar olyan cikket talaltam regebben, amelyek hianyosak, szovegezesukben hibasak voltak, valaki megis kiengedte "elesbe", vagyis inkabb nem rakta ra a megfelelo cimket."

Most akkor az a probléma, hogy nem tartanak meg olyan dolgokat, amiket meg kéne, vagy hogy olyan dolgokat is kiengednek, amiket nem kéne? A címkét egyébként te magad is rárakhatod, néhány kattintás csak.

"Utolag persze mar nagyon nehez barmit is bizonyitani (screenshot or didn't happened), en meg akkor ott nem orokitettem meg az esetet."

Minden Wikipédia-oldal verziózva van, a teljes története nyilvánosan hozzáférhető (a törölt lapok kivételével). Ha tudod a szócikk nevét, meg tudod keresni az akkori állapotát. Másrészt azt felesleges bizonygatni, hogy vannak szócikkek, amik "hiányosak és befejezetlenek"; az egész Wikipédia az. 0.1-es verzió.

"Hogy valamennyire behataroljam, miert van ilyen negativ erzesem: elsosorban a mitologiai es tudomanyos cikkek (matematika, csillagaszat) rettento hianyosak, de az IT temaju cikkek is nagyon sokszor tenyleg csak harom mondatban osszedobott cikkek, eppen csak hogy letezzen a szocikk, mig az angol verzio sokkal reszletesebb, bovebb informaciot szolgaltat."

Ha ettől negatív érzésed van a tartalommal szemben, az teljesen érthető; másrészt nem is vagy köteles használni. Nézz vissza pár év múlva, addigra valószínűleg jobb lesz.

Ha a szerkesztőkkel szemben van emiatt negatív érzésed, az már kevésbé érthető. Nem túl reális elvárás, hogy egy komplett enciklopédia egyszerre csak Pallasz Athéné módjára teljes fegyverzetben előugorjon párszáz ember fejéből. Ha azt gondolod, hogy jobban is csinálhatnák, akkor ennél azért jobban be kéne határolni, hogy mit csinálnak szerinted rosszul. Meg, hogy a Cult of Done-t idézzem, people without dirty hands are wrong. Nagyon könnyű elképzelni, hogyan lehetne valamit jobban csinálni. Tényleg jobban csinálni általában már nem olyan könnyű.

Magyar jellegű tartalmat (mint azt már mások is írták) nem az angol szócikk fordításával kellene előállítani.
"Az angol változatban nagyon sok szócikk sokkal kidolgozottab", mondják egyesek. Igen egy kicsit több angol anyanyelvű (+ angolul beszélő) ember van, mint magyar. Ezért ez így normális. Ha nem így lenne, az lenne a meglepő. Ezért nem is fair az angolhoz hasonlítani. Jobb összehasonlítás (de nem tökéletes), ha a magyar papír alapú enciklopédiákhoz hasonlítjuk.

Jelenleg (2010. február 19., 17.00) 155 413 szócikk van a magyar wikipédiában. Egy ekkora terjedelmű enciklopédia papír alapú kiadásához kb. 8-10 év kell. Mire megjelenik az utolsó kötet, addigra az elsőben leírtak már elavulttá válnak. A wikipédia szócikkei legtöbb esetben sokkal hosszabbak, mint a papíros változatok szócikkei. Az idő a magyar wikipédiának dolgozik. Csak emlékeztetőül az angol verzió már sok évvel ezelőtt az MS Encarta "halálát" okozta.

Türelmetleneknek: Diófát a gyermekünknek, vagy az unokánknak ültetünk, de a magyar wikipédiának már mi is szüretelhetjük a "gyümölcsét".

-----
Nem vagyok gondolatolvasó, így nem tudom mit akartál írni. Ha nem szeretnéd, hogy félreértsenek, akkor fogalmazz pontosan.

Magyar vonatkozasu temaban meg egyet is ertek az elso mondattal, de nezz meg akar egy okor-torteneti, akar egy csillagaszati temaju cikket: a magyar az nem csak hianyos, hanem egyenesen szanalmas informaciokat tartalmaz. Kerdem en: mennyire elfogadhato ez? Nem lehet, hogy adott esetben jobban jarnank az angol cikk leforditasaval es utolagos korrekciojaval (az esetleg hibas tenyekkel kapcsolatban) mintsem ilyen szanalmas mennyisegu informaciot tartalmazo cikkek csufolkodjanak a mi wikinkben? Es letojom azt a velemenyt, hogy aki tudomannyal foglalkozik, az ertsen angolul. En ertek angolul, es ennek ellenere szeretnek magyarul tudomanyos cikket olvasni.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

Magyar vonatkozasu temaban meg egyet is ertek az elso mondattal, de nezz meg akar egy okor-torteneti, akar egy csillagaszati temaju cikket: a magyar az nem csak hianyos, hanem egyenesen szanalmas informaciokat tartalmaz. Kerdem en: mennyire elfogadhato ez? Nem lehet, hogy adott esetben jobban jarnank az angol cikk leforditasaval es utolagos korrekciojaval (az esetleg hibas tenyekkel kapcsolatban) mintsem ilyen szanalmas mennyisegu informaciot tartalmazo cikkek csufolkodjanak a mi wikinkben? Es letojom azt a velemenyt, hogy aki tudomannyal foglalkozik, az ertsen angolul. En ertek angolul, es ennek ellenere szeretnek magyarul tudomanyos cikket olvasni.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

Sok esetben fordítjuk az angol wiki cikkeit. Ami kevés, az az emberi erőforrás. Egyébként csillagászat, sorolom:

Btw. egy önkéntesekkel működő projekten nehéz számonkérni a munka mennyiségét, főleg ha nincs elég önkéntes.

Reszben igazad van, reszben viszont nincsen. Nem olyan cikkekrol beszelek, amik tegnap keszultek el, hanem foleg altalanos ismeretekrol beszelgetunk, amik mar evek ota fenn vannak/lehetnek az angol Wikipedian. Bar valoban nehez szamonkerni a mennyiseget, azert nem gondolom azt, hogy ne lehetne valamilyen alapot talalni a velemenyformalasra. Es ezt az alapot szolgaltathatja peldaul az altalanos ismereti cikkek mennyisege/minosege. Foleg az olyan cikkeke, amelyek kozepiskolai/egyetemi tanulmanyokhoz elengedhetetlenek.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

A fordítással is az a baj, hogy attól nem készül el, hogy eldöntjük, hogy jó lenne, ha lenne. Egyébként ha az a kérdés, hogy van-e értelme a magyar Wikipédiának, akkor nem az angolhoz kell hasonlítani, hanem az egyéb magyar nyelvű ingyenes online információforrásokhoz, azokkal pedig csillagászat vagy ókortörténet terén szerintem simán felveszi a versenyt.

Szerintem az a baj, hogy a különböző wikipédiák maguk írják a cikkeket, eltérő a cikkek halmaza, részletessége, valamit itt lehet megtalálni, valamit ott... Az kellene, hogy minden wikipédián ugyanaz a cikk legyen, lefordítva. Lennének emberek, akik cikkeket írnak a saját területükön, saját nyelvükön, a többieket meg buzdítani kell, hogy szinkronizálják a változásokat az összes többi nyelvre, ne kelljen külön kutatómunkát végezni.

--
joco voltam szevasz

ezzel csak az a probléma, hogy sokkal kisebb lelkesedéssel fordítanak le egy kész szócikket az önkéntes wikiszerkesztők, mint írnak egy sajátot. a saját szócikkben természetesen célszerű lenne felhasználni az általában leginformatívabb angol szócikket, de ez nem történik így minden esetben, ahogy ez a példa is mutatja.
plusz néha elvi okokból adódó eltérések lehetnek. így az angol wikipedia is tele van baromságokkal. egyik példa a dákó román elmélet:) angol wikipedián is megtalálható ez a baromság, a magyar wikicikk már más szempontok szerint ír erről az "elméletről".

igazából off, csak eszembe jutott:

miért nincs vagy ha van akkor hol valami igény jelölésére szolgáló dolog akár a wiki motorjában hogy mit szeretnének milyen nyelvre lefordítva látni?

(tehát egyetlen gyors ötlet pl a wiki figyelné mely oldalakat (ha lehet valahogy akkor mely nyelvre is) milyen gyakran szoktak az automataordítók, pl google.translate, lekérni)

ez persze jobb mint a semmi de nem látszik a sok egyedi kérés közül melyik lenne az az egy amit ezren kértek
(és kérni kell, amit akiknek kell nem tesznek meg, tehát nem automatikus)

ezt neked (is) válasznak szántam, tehát egész biztos hogy nagyobb kedvel, erővel fordítanának (igazából ez volt a kérdés, nem az hogy melyiket kellene megírni) ha nem egy gyakorlatilag teljesen véletlenszerű listát látnának hanem a tényleges igényt

azért vetettem ezt fel mert nekem az egész wikipedia _alap_ ötlethez elég furának tűnik, hogy pont ezt hagynák ki

Arról van statisztika, hogy mire kerestek sokan. De általában kevés ember van, aki projekt jelleggel áll a Wikipédiához, és hajlandó olyasmivel is foglalkozni, amihez nem feltétlenül van kedve. Az igény meg sokféle: kért/keresett cikkek, sokat olvasott cikkek, amiket fel kéne javítani, aktuális eseményekről szóló cikkek, magyar vonatkozású cikkek, közoktatásban hasznos cikkek stb. Meg ellenőrizni és címkézni kell, meg törölni a reklámokat, meg meg meg. Nem éppen az a probléma, hogy nincs ötlete a szerkesztőknek, hogy min volna érdemes dolgozni.

"Szerintem okosabb dolog a google fordítóját ráereszteni az angol wikipedia oldalakra mint a magyarból tájékozódni. "

A mezőgazdaság szempontjából jórészt meg belső piacok, önellátó mezőgazdaság, és az export nyers áruk: élelmiszer-és szarvasmarha-töm a szomszédokat. Niger mezőgazdasági és állattenyésztési ágazatok társadalmunk csaknem 18%-a él. tizennégy százaléka Niger GDP által jön létre az állattenyésztés (teve, kecske-, juh-és szarvasmarha), azt mondta, hogy támogassa 29%-a él. Thus 53% of the population is actively involved in crop production. The 15% of Niger's land that is arable is found mainly along its southern border with Nigeria. Így 53%-át a lakosság aktívan részt vesz a növénytermesztésben. A 15%-a Niger területet, mely szántóföldi megtalálható főként pedig a déli határ Nigéria.

Azért lássuk be, nem akkora élvezet ezt olvasni.