https://www.youtube.com/watch?v=fR7KqCbnjfw
Fórumok egyik kedvenc gumicsontja. A múltat jól összefoglalja. Ami a jövőt illeti szkeptikus vagyok azzal kapcsolatban, hogy a Windows képes lesz megvetni a lábát ARM platformon. Applenek egyszerű dolga van, csak a saját macintoshait kell támogatnia. Windowsnak PC-n is működnie kellett mindig az összes aktuális modellen, ARM sem lesz másként. De az ARM nem PC, és a Windows mobilos próbálkozása során is csak egy kis szeletét tudta támogatni az nagy ARM világnak.
- 4797 megtekintés
Hozzászólások
Tokmindegy. A MS uzletpolitikaja egyre inkabb arra megy, hogy az OS legyen minel hasznalhatatlanabb onalloan, hogy ezzel az elofizezos modell, a felhos szolgaltatasok fele tereljek az embereket. Lasd regi oroklicences dobozos Office versus uj O365. A vendor lock-in mindig is az MS strategia resze volt.
Ugyhogy nem kell, hogy ARM -on minden is mukodjon, eleg ha egy core rendszer mukodik. A Windows felhasznalok egy reszenek persze ez a modell nem lesz eleg, de ha ok kevesebb penz veszteseget jelentenek mint az idomithato tobbseg altal hozott haszon, akkor magasrol le lesznek szarva a siramaik. A desktop OS fejleszteseben a MS mar csak a kotelezot hozza, valojaban mashova teszi az eroforrasait, oda, ahol neki hasznos, es nem pedig azt fejleszti, ami a felhasznaloknak lenne hasznos.
Sajnos durvan ellenerdekeltek lettunk a Microsofttal, en szabadsagot akarok, o meg puha bilincset tenne ram az uzletpolitikaja miatt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem tök mindegy, de te is ugyanazt írod. Én is le szoktam írni, minden topikban, hogy a Windows haldoklik, régóta lejtmenetben van. Nem csak az ARM térnyerésével (telók, táblagépek) párhuzamosan az x86-os PC-k tércsökkenése áll emögött, persze az is szerepet játszik, hanem amit írtok. A MS szándékosan teszi egyre használhatatlanabbá a Windowst, és terel mindenkit felhőbe, meg a felhasználó adatait akarja csak. Épp ezért nem a Linux desktop éve fog eljönni, vagy eljön, de úgy, hogy a Windows desktop éve fog megszűnni, már most ez egy hosszabb folyamat része, ami 12 éve tart a Win8 megjelenésétől.
Már ott megindult egy kis hanyatlás, mikor a gaming ipar átállt konzolokra, mert a játékok korábban PC-s húzóág volt. Az egy ideje szintén kiesett. Készülnek még játékok PC-re, de azok 99%-ban konzolportok, amik először konzolra jelennek meg már több mint egy évtizede. Ráadásul most a Steamdeck nyomdokain lépkedve kézi konzoloknál is megveti a lábát a Linux.
Egy másik régóta tartó folyamat, hogy egyre több mindent szabványosítanak platformok között (formátumok, kódekek), meg webesítenek, felhősítenek, így magának a natív OS-nek, natív architektúrának a relevanciája csökken, csak egy támogatott böngésző fusson rajta, a modern böngészők lényegében úgyis sandboxban futó önálló OS-ek. A legtöbb embernek ennyi elég, nincs szüksége többre, asztali gépen sem. Szervereken, szuperszámítógépeken, mobilokon, beágyazott/IoT eszközöknél meg régóta nyert a Linux.
A dolog másik oldala, hogy ahogy csökken a PC-k, Windows szerepe, és egyre több embernek csak telója, táblagépe, okostévéje van, kezdik megszokni, belátni, hogy nem kell nekik a Windows. Böngészni, zenét hallgatni, filmezni-videózni jók más platformok is, ha meg irodai szoftver kell, azt a Google Docs, webes MS Office, webes OnlyOffice, stb. kiszolgálja, nem kell natív Office csomag. Ezt még 10 éve magyaráztad egy felhasználónak, hogy nem kell Windows, el lehet anélkül is lenni, akkor még hitetlenkedtek, hogy ez csak térítés, semmi nem igaz belőle, hazugság, stb.. Mostanra meg belátták, kezdik megszokni a Windows hiányát. Sőt, mostanra már kezd kinőni egy generáció, hogy azt se tudja mi az a Windows, vagy csak iskolában, munkahelyen látja, mert otthon már PC nélkül, telefonnal nőttek fel. Ők már eszközt használnak, nem OS-t, az utóbbi nem érdekli őket.
Végül pedig ott van az, hogy az opensource szerepe megnőtt. Egyre több minden elérhető bármilyen platformra, számtalan FOSS alternatíva van rá, böngészők, lejátszók, szerkesztőprogramok, stb.. A Windows ma már csak az MS Office, Adobe Creative Suite és Autodesk/spéci CAD szoftver miatt tartja magát, ha ez a három alappillér is bezuhan, akkor lőttek neki, már pedig inognak ezek is egy ideje. A negyedik pillér a gaming volt, de az kiesett, ahogy már írtam, konzolok, Steam/Proton/DXVK miatt, és ez érződik is.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"A Windows ma már csak az MS Office, Adobe Creative Suite és Autodesk/spéci CAD szoftver miatt tartja magát"
+ Altium Designer. Nagy bánatomra.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mondjuk az eros allitas, hogy lejtmenetben van; a win11 spec. nekem szimpi, hasznaltam is konkretan wsl2-vel vagy 3-4 honapig, mire feladtam, hogy ez meg nem kiforrott, es ment ra a mint :)
a wsl2 + az android runtime eleg durvan megdobja a hasznalhatosagat. Persze a windows, mint platform karara, de a UX, az spec. jobb lett tole.
ARM-re is van windows, sot, az MS maga gyart ARM-es laptopokat (surface szeria), nem is rosszak, en is szemezgettem veluk. Ahogy irod, vegulis tokmindegy, milyen OS van rajta manapsag, tehat lehet akar windows is, nemde :D Ez az allitas mindket iranyba mukodik.
A harmadik, ami a windows-t megmenti, az a puszta ereje. 90%-os piaci penetracio evtizedeken at. Konkretan nem tudsz kozep- vagy felsokategorias laptopot eladni windows nelkul, mert a vasarlo elso kerdese 90% az lesz, hogy hol van a start gomb. Igen, a chromebook meg hasonlok ki tudtak hasitani egy alapvetoen niche market-ben egy szep szeletet, de csak az also kategoriaban.
Es sajnos az emberek lassan valtoznak. Ezt te is lathatod, ha kicsit korbenezel. A valtozas faj, rossz, ne legyen, ez az emberek mentalitasa. Eloszor tiltakozik, hogy ne legyen szamitogep, aztan 20 evvel kesobb tiltakozik, hogy maradjon windows. Emlekszel, nem egy varosi linux-projekt bukott meg azon, hogy a felhasznalok egyszeruen ezt az egyet ismertek, es a be/at-tanitasuk annyiba kerult volna, hogy akkor mar olcsobb a dozer. Pont, ahogy irod, hogy sokan sirnak a webes office miatt is; igazabol azt a 10-15%-nyi feature-t siman hozza kb. barmelyik webes office, az ingyenesek is, de nem, neki az kell, hogy a start gombra bokve kivalaszthassa a word-ot, mert "kulonben o nem tud dolgozni" (tm).
Szoval ja, mokas, hogy linux desktop eve nem jon el; egyszeruen a windows lassan el-jelentektelenedik. Megjegyzem, ugyanez var a macos-re is, de hasonloan lassan, apro lepesenkent.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem ez nálad szubjektív lehet, az UI jön be, vagy valami, pedig irtó nagy fekáliadomb a Win11. Baromi lassú, hihetetlen bloat. Lehet ezt nem érzed, ha előtte csak Windowst használtál, mert pl. a Win10-nél nem tűnik sokkal lassabbnak, de ha akármelyik Linuxhoz méred, akkor nagyon érződik. A legnagyobb hiánya a Win11-nek nem is ez, hanem hogy egy csomó beállítás le van butítva, a felhasználó le van korlátozva, stb.. Persze, kihekkelhető power usernek, de az ő számuk kicsi.
Az android runtime az valóban nem rossz húzás, ezt Linuxon is megoldhatnák. Az OS a felhasználónak mindegy, de azért a nagy összképet számítva nem, mert pl. a Windows elég vírusmágnes OS is, aminek főleg nem otthoni felhasználásnál jelentős hátránya van, főleg mióta a ransomware-ek, és hekkertámadások ilyen elterjedtek lettek.
A MacOS szerintem nem fog eltűnni, évek óta erősödőben van, igaz csak enyhén. Részben felelős is a windowsos számok csökkenéséért.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"a wsl2 + az android runtime eleg durvan megdobja a hasznalhatosagat."
Ez most mivel több mint wsl2 nélkül VMware vagy VirtualBox Linux + Bluestack vagy Noxplayer ?
Incremental Snapshot van már wsl2-höz ?
“Az ellenség keze betette a lábát”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
1. ingyen van.
2. ket kattintassal letoltheto es telepitheto.
3. ossze van love szepen; wsl2 pl. oda-vissza elerhetoek a volume-ok, de olyan szinten, hogy a wsl2-ben mountolt nfs-rol jatszok le movie-t a windows-os mpv -vel, meg hasonlok. Vagolap, halozat, miegymas, szepen mukodnek egyutt. X szerver support is van beepitve. android-os appek szepen megjelennek a desktop-on, kattra indul elobb az android runtime (ha meg nem fut), majd az app. stb, stb... erdemes kiprobalni, tenyleg nagyon 'sima', r=1 usereknek is.
nemtom, mar 1+ eve feladtam a wsl2-t, mert IDEA eseten gyaszos volt, hogy se linux alol, se dozer alol nem volt jo az elmeny. a vscode remote development mukodhet, de meg nagyon beta volt, amikor probaltam. egy sima linux, bar a hardvert szarabbul kezeli a legtobb mai laptop-on, szumma sokkal kezreallobb.
Ettol fuggetlenul kudos az MS-nek, hogy ezt osszehozta, nem kis dolog.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csak a hálózatkezelés ne lenne annyira sajtreszelős ebben a kiherélt hájpervében...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
az irany mindenesetre jo; kb. a wsl3 kornyeken mar nagyjabol kivalthatja a nativ linuxot.
az batarnagy elony ugye, hogy nincs driver problema; windows-al jon gyarbol a laptop, igy minden mukodik. nativan ugye a community driver-ekkel gyakran nyogvenyelos a tortenet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Incremental Snapshotra nem válaszoltál semmit, gondolom akkor ez még ma sincs megoldva. Wsl3 szerintem sohasem lesz, azért lett a wsl2 mert a wsl1 nem volt megfelelő minden esetben. Linuxos világban a wsl1 a wine/proton a wsl2 pedig a xen.
Egyébként semmi olyat nem tud a wsl2 amit ne tudott volna Linuxon a Xen már sok évvel előtte. Wsl3 lehetne a KVM-szerű megoldás, de olyan nem lesz Windowsra.
Nálam biztosan nem fogja soha kiváltani a WSL2 a Linuxot. Az említett hiányosságok miatt a Vmwaret illetve az itt jelentkező káosz miatt VirtualBoxot sem váltja le Windows hoston. Ha egyszer majd lesz működőképes PCI passthrough Qubes OS-en, akkor az fogja leváltani a még hostként működő Windowsokat.
“Az ellenség keze betette a lábát”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van egy 300 ezer PC-ből álló Windows-s pool, hardver támogatással, cimtárral, integrációval más Microsoft termékekhez, millió site-specifikus policyval, belső marketplace-el, kiépített belső folyamatokkal, támogató csapatokkal, supporttal, képzésekkel és vizsgákkal - mindezért fizetek 35 USD-t gépenként (amiből 5 visszajön zsebbe), havonta, ami tartalmazza az Office 365 kollaborációs szolgáltatásokat, MDM-t és ezer más, gyorsan fejlesztett szolgáltatást is.
Ki az a hülye vezető aki ezt lecserélné?
Sem üzletileg, sem technikai aspektusból nincs értelme ebből kilépni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
van az a pont, ahol technikailag megeri a kilepes, pl. amikor a windows / helyi OS teljesen eljelentektelenedik, mert minden cloud-ban megy.
a 5 euro zsebbe egy erdekes tema, en alapvetoen nem hiszek ebben. a helyzet az, hogy barmely nagyobb cegnel nem csak 1 embert kell "toborozni", mert sok ember szava van abban, hogy merre megy a ceg. egy titok meg csak addig titok, amig 1 ember tudja, mint tudjuk - ha mar 5-6 embert be kell vonni, akkor egyreszt annyifele oszlik a penz, masreszt eselyesebb, hogy valamelyik balfasz nekiall ferrarival csapatni, aztan nehez kimagyarazni, hogy megis honnan jott a hirtelen vagyon... Ez utobbi a masik: biztos kurvajo a korrupcio, de ha tenyleg olyan sok penzt ad, akkor nem mesz vele semmire, mert ha elkoltod, lebuksz. ha megtartod, is lebukhatsz egy "hirtelen" hazkutatason (ugye bankban nyilvan nem lehet tartani...).
Szoval tl;dr, egy nagyobb szervezetben a korrupcio vagy nehezkes+veszelyes vagy tul keveset hoz a konyhara, hogy megerje a stresszt. Szerintem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez az okfejtés azt jelentené, hogy a korrupció nem éri meg a világon sehol és senkinek, mert biztosan lebukik vele mindenki aki játszik ilyen játékot. Aztán mégis van a világon mindenhol korrupció, kicsiben is és kibaszott nagyban is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezt tudod, vagy gondolod?
A kerdes: TE csinalnad, a fentiek tukreben? IMHO a lebukas eselye tul nagy, ezen a szinten legalabbis. Allamigazgatas valamelyest masik tema, de ott is inkabb vagy nagyon nagyban (szazmilliardos kozbeszerzes) vagy nagyon kicsiben megy.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Adott egy nagy szoftverház, ahol az újonnonan felvett kollégák nagyjából fele külsösként lesz alkalmazva,
egy magyar cég által.
Hivatalos magyarázat szerint azért mert az anyacég nem engedélyez magasabb belső létszámot.
Valójában az ügyvezető egy borozás alkalmával találta ki ezt az üzleti modellt a haverjával, aki a tulajdonosa lett
a külsősöket foglalkoztató cégnek.
Nyilván az anyacég oldalán is feltünik ez a gyarkolat, gondolj csak bele hogy hány döntéshozónak kellett ebbe benne lennie
vagy a tűrés fejében mit csinálhattak ők?
Ez a világ belülről pontosan úgy rohad ahogyan az állami szféra.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ugyan mar ilyen egy felvilagosult nyugati multinal tuti nincs
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Off:
Megkaptam a Honvédkórház téritéses szürővizsgálatainak '24-es csomagjait, itt vannak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Piaci ár alatt van, mintha... pont az év elején néztem, hogy el kellene mennem újra TMK-ra.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
hááát, ahhoz képest hogy kórházi infrát használják és különösebb profitérdekeltség sem lehet, annyira azért nem jutányos.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
~Fele annyi, mint a magan. A premiumhoz hasonlo csomag az egyik maganban 450k.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez magánban 85k, azonnali időponttal, kiértékelővel a végén (Budapest):
Vérvétel / nagyabor + PSA
Ultrahang (hasi, kismedence, nyaki)
Belgyógyászat
Tüdőszűrő
Eszközös vizsgálatok
Bőrgyógyászat
12 elvezetéses nyugalmi EKG
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez meg is volt, 7:30-ra érkeztem, 9:30-kor végeztem az összes vizsgálattal.
Nem olyan csilivili mint a Medicover, az eszközök lényegesen idősebbnek tűntek és inkább senior orvosok voltak, de összességében ügyfélbarát, gyors és hatékony volt, igen kedvező áron.
Reggelit is adtak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez nagyon durvan jo, hogy lehet ilyenre menni? :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Dobj egy üzenetet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mondjuk ez, meg ha 100% bizonyitani is tudod, nem hiszem, hogy korrupcionak szamit jogilag.
Ez egy teljesen normalis felallas nyugatabbra, hogy kulsos kollegat vesznek fel, mert egyreszt, ilyen van :D, masreszt, oket konnyu leepiteni.
Majd kivancsi leszek, a borozos haver mit fog szolni, amikor az anyaceg kozli, hogy akkor most 50% letszamleepites, fiuk, es ki kell fizetnie a severance -t az osszes altala felvett kolleganak. Meg ugye a betegszabit, vakaciot is o fizeti, es meg sorolhatnam.
Persze valamivel tobb penzt kap meg igy is, mint amennyibe ez az extra munka/koltseg kerul, de nem annyival tobbet, mert az meg mar szemet szurna az anyacegnek is.
De javits ki, ha tevedek, nem vagyok orakulum.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Korrupció != BTK szerinti korrupció
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nagyhülyemultinál legalsó szintű rabszolgaként regisztrálnom kell bármit, amit az ügyféltől kapok és többet ér mint egy reklámtoll v. egy rágógumi. Mer nehogy korrumpálódjak! Évente végignézetik a 2 órás antikorrüpsön tréninget, és ki kell tölteni 10 különböző tesztet amin 80% eredményt kell elérni, különben újra kell csinálni az egészet. De az h. a felsővezetés mit hogyan bindzsizik, h. banánköztársaságokban megkapjanak állami megrendeléseket, kiket kell lefizetni hozzá, az persze teljesen rendben van.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vigasztalásképpen jelzem neked, hogy az elhülyülés a nyugati üzleti modellben általános. Jobb helyeken nem csak korrupcióellenes maszlag van, hanem mindenféle érzékenyítés, politikai compliance vizsgálat és hasonlók.
Hamarosan ennek mérhető következménye lesz, amint Ázsia stabilizálja a megszerzett pozícióit a művelt nyugaton. Mehetsz majd állást keresni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Most azt mondhatnam, naiv vagy, de hadd fejtsem ki nehany szosszenetben.
Azt hiszed, hogy azsiaban mas emberek elnek? ... (tl;dr: f*t)
Azt hiszed, azsiaban nincs korrupcio? ... (tl;dr: f*t nincs; sot)
Azt hiszed, hogy a kinai nagy felemelkedes a vegtelensegig tart? ... (tl;dr: epp omlik ossze, csak jol rejtik az allami, egyre melyebbre nyulo beavatkozasok, amikrol persze a mainstream media kvazi semmit sem ir)
Azt hiszed, hogy a globalis folyamatok egyiranyuak? ... (tl;dr: a kulturak talalkozasa mindig olvasztotegely, csak az aranyok a kerdesesek. Avagy jonnek a kinaiak, igen, de kozben eltanuljak a "nyugati" "fogasokat", es viszont, az itteni vezetok is tanulnak a kinaiaktol)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Aranyos vagy, jók a kérdések.
Igen, Ázsiában azt hiszem más emberek élnek. Amerikban is más emberek élnek. Az Északi sarkon is más emberek élnek. Ennek a világon semmi köze ahhoz amiről szó van.
Azt hiszem a világon mindenütt van korrupció. Az általános hiszekeggyel ellentétben azt gondolom, hogy korrupció ügyében kifejezetten jól állunk Magyarországon ahhoz képest, hogy pl. Ausztriában vagy Amerikában milyen mértékű a korrupció (csak éppen az előbbi esetben nagyságrenddel nagyobb pénzekben játszanak, az utóbbi esetben pedig azt másnak hívják, ami nálunk korrupció lenne). Ezért fontos is elmagyarázni, tanfolyamokon, hogy ami nálunk korrupció, az máshol a napi élet és a 'survival of the fittest' nevű össztársadalmi játék része azaz természetes. Nehogy félreértsd a dolgokat.
Nem azt nem hiszem, hogy a kínai felemelkedés a végtelenségig tart, de abban sajnos biztos vagyok, hogy Ázsia győzött. Elhagyta az elbizakodott, LMBTQ-ban, politikai korrektségben, klímaharcban és mindenféle egyéb huncutságokban eltunyult, magába fordult Nyugatot. Ami a legfájóbb, hogy nem csak gazdaságilag, ami egyértelmű, hanem kulturálisan is. Ezt a nyugat még nem érti, lehet azért, mert pillanatnyilag mindenki antikorrupciós tanfolyamon van.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nagyon jo, gondolatnyitogato hozzaszolas, koszi!
re: korrupcio
Igazabol szerintem egyikunk se latott annyira vilagot, hogy ezt igy ki merjuk jelenteni, hogy ausztria vagy usa az teljesen korrupt. Plane nagyon egyugyu lenne, mert ezek mindketto hatalmas orszag, rengeteg emberrel, aminek 1-1 ember maximum egy icipici szeletet latja valaha is. Ergo a korrupcio csak egy adott fizikai terben, adott ismeretsegi halon belul ertelmezheto jelenseg; akar egymas mellett lako emberek is teljesen mast tapasztalhatnak ez ugyben.
Merni szerintem kvazi lehetetlenseg. Mit mersz? Hogy mennyi urban legend-et hallott valaki? Vagy hogy mennyire pesszimista? Ez utobbi ugye azert fontos, mert a korrupcio leginkabb abban jelenik meg, hogy mire szamit 1-1 ember, nem annyira abban, hogy mi tortenik tenylegesen. Gyakori, hogy az atlagember "biztos lefizette" -t gondol es mond, pedig a valosagban az illeto csak ismerte a szabalyokat es/vagy elt a jogaival (ami a magyar atlagembernek, azt kell mondjam, kvazi feketemagia... ez igy egy gond).
Amirol en tudok nyilatkozni, az hollandia felso kozeposztalya, azon belul is az IT reteg. Ott a becsuletnek erteke van, kulturember ilyet nem csinal.
De felsobb politikai korokben bizony nem egyszer kerult a hirekbe korrupt politikus/felsovezeto. Ezek viszont gyorsan eltuntek a sullyesztoben, ez mindenkeppen pluszpont.
---
re: Azsia gyozott: ezzel vigyazz, ugye elvileg a brit birodalmat is "legyoztek", aztan ott vannak, koszonik szepen, europai nagyhatalomkent a mai napig. Mert az sose ugy nez ki, hogy "legyoztek", hanem ugy, hogy a masik fel *lassan* (itt evtizedek-evszazadok tavlataban gondolkodj) eljelentektelenedik. A britek is igy jartak: valaha ok voltak a global superpower, es ma se epp kismiska, de kozeleben sincs a valaha volt hatalmanak.
itt ugye 2 dolog jon be. Egyreszt az, hogy ahhoz, hogy ketto vagy tobb hatalom egymashoz kepest megerosodjon/meggyenguljon, evtizedek kellenek, annyi ido alatt egyeb folyamatok (mint pl. kinaban a demografiai valsag) elkezdenek bejatszani, es siman ellesulyozhatjak/elodazhatja/visszajara fordithatjak a folyamatot. Ez egy maraton, nem egy-egy csata. Azert, mert kinanak 20 eve jol megy a szeker, a maradek 75-re, ami a teljes hatalomvaltashoz kell(ene), meg semmi sem kovetkezik. Es az USA se nem hulye, se nem all felette a "ronda jateknak", mint tudjuk.
A masik, amit a gyorsan felemelkedo azsiaval kapcsolatban elfelejtesz, az a soft power es a generation gap. A most kinaban felnovo fiatalsag internet mellett, angolt beszelve es kulturajukat ismerve no fel. Es hatnak rajuk a liberalis eszmek (amik nem mellesleg kinaban is nagyon erosek, ami azt illeti, nem egy onnan szarmazik ugye...).
Amit te "LMBTQ-ban, politikai korrektségben, klímaharcban és mindenféle egyéb huncutságokban eltunyult" -nak nevezel, az nem valami soros-szellem szulemenye, hanem a hippi es liberalis eszmeke, es logikusan kovetkezik beloluk. Most ranezel kinara, es azt mondod, naluk sose lesz ilyen. De lesz. A most 20on eves generacio mar nem utasitja el mereven, es az o gyerekeiknek meg mar normalis lesz, ha valaki tamogatja, az o gyerekeiknek meg mar az lesz a nem normalis, aki nem tamogatja. Vagyis 20-40-60 ev, es ott is ugyanez lesz, mint nyugaton. Eleg csak megnezni a tarsadalmi trendeket 2000 vs 2024, extrapolald, es kb. ugyanezt kapod.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Amirol en tudok nyilatkozni, az hollandia felso kozeposztalya, azon belul is az IT reteg. Ott a becsuletnek erteke van, kulturember ilyet nem csinal.
Ez szerintem Magyarországon is így van. Azok, akik a magyarországi korrupció féktelenségéről beszélnek, valójában semmit nem tudnak a korrupcióról, nem voltak ott, nem ismerik a részleteket és konkrétan nem veszetegettek meg senkit soha. Aki igen, az nem beszél róla. Pl. azért nem mert tisztában van vele itt is, hogy bizonyos szint fölött az ember nem megy bizonyos szint alá. Nálunk egyfajta értelmiségi sikk a korrupciót általánosnak tekinteni. Valamiféle összetartozást jelez az ezzel kapcsolatos vélemény hangos nyilvánítása.
Azert, mert kinanak 20 eve jol megy a szeker, a maradek 75-re, ami a teljes hatalomvaltashoz kell(ene), meg semmi sem kovetkezik.
A kínaiaknak nem 20 éve megy a szekér, hanem hatezer éve. Az a termelési mód, amiben ma működnek, az utolsó 50 évben fejlődő országból a világ legerősebb gazdaságává tette őket. Persze jósolni nehéz, különösen a jövőt illetően, az igaz. Nekik rengeteg idejük van, sokkal több, mint az elbizakodott, művelt nyugatnak ami fogalmilag a mai normái mögött néhányszáz éves múltat tud felmutatni.
Vagyis 20-40-60 ev, es ott is ugyanez lesz, mint nyugaton.
Ezt nem tartom valószinűnek. A fejlődés nem egyirányú. Sokféle gyökerekből, sok irányba hajlik és szerencsére kiszámíthatatlan. A nyugati elbizakodotságból fakad, hogy a saját liberális demokráciáját egy szerves fejlődés kívánatos csúcspontjának tekinti. Ázsia azért győzött, mert egészen nyilvánvaló módon más utak, más értékek és más megoldások is léteznek - amiről a művelt fehérmber nyugaton a hatalom átmeneti birtokában teljesen elfeledkezett.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A kínaiaknak nem 20 éve megy a szekér, hanem hatezer éve.
Az utolso 60-80 evben a CCP altal eroszakkal "egyesitett", majd kozpontilag vezetett orszag ossze sem vetheto a multbeli kinaval. ne keverj ide 6000 eves tortenelmet, mert europa is visszamehet ozgi-ig, meg a kelta idokig, csak semmi ertelme; teljesen irrelevans a ma irodo tortenelemben.
A kozponti iranyitas gyengesege elobb-utobb eljon, es akkor negativba megy at, pont, hogy szetzilalja az orszagot; lasd roma, de rengeteg egyeb pelda is van.
Ez nem jelenti azt, hogy a nyugati berendezkedesu demokracia jobb lenne, mert ott meg a tarsadalmi emberanyag gyengesege ut vissza.
Ázsia azért győzött, mert egészen nyilvánvaló módon más utak, más értékek és más megoldások is léteznek - amiről a művelt fehérmber nyugaton a hatalom átmeneti birtokában teljesen elfeledkezett.
Namost varjal, "azsia" (ez eleg tag igy kapasbol; nagyjabol kinara gondolsz, ahogy nezem) *NEM* "gyozott" (ez megint egy nagyon tag fogalom, IMHO arra gondolsz, hogy jobban fejlodott gazdasagilag).
Ertem, az olcso munkaerore es a vereskezu kozponti iranyitasra epitve kialakitottak egy felkapitalista modellt, amiben sikerult tempos gazdasagi novekedest elerni.
Ebbol viszont semmi sem kovetkezik a jovore nezve. Ez a modell nem jobb, mint a nyugati kapitalizmus, csak jobban passzolt kina helyzetehez. Es nagyjabol most veget is ert; lasd evergrande, demografiai valsag es kinai atlagberek, kinai fiatalok nyugatias hozzaallasa.
---
Ha a tarsadalmi moralis toket erted alatta (vagyis, hogy kulturemberek vagyunk es ugy is viselkedunk egymassal), akkor nyugi, az se vegtelen, es par generacio eleg hozza, hogy eltunjon. Gondolj bele, ugyanazok a folyamatok jatszodnak le most kinaban, mint a mult szazad amerikajaban: hirtelen meggazdagodo gatlastalan magnasok, oket kovetni probalo szerencselovagok, es a gatlastalansag, a nemtorodmseg altalanos ternyerese.
Alapvetoen *emberek* vannak mindenhol; a kultura megadja a kiindulopontot minden generacio eleteben, de a beerkezo 'input' fogja formalni azt. A beerkezo input viszont nagyjabol megegyezik mindenhol ma mar, hala a globalizacionak es internetnek. A kovetkeztetes levonasat rad bizom.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
tl;dr: epp omlik ossze, csak jol rejtik az allami, egyre melyebbre nyulo beavatkozasok, amikrol persze a mainstream media kvazi semmit sem ir
- Ir rola. A 444 lassan minden nap lemasol egy cikket a CNN-Guardian-Independent-stb.-rol, hogy "csokkent a kinai gazdasag novekedesenek uteme
- Te tudnal ma egyetlen olyan nemzetgazdasagot mutatni, aminek nem tenne jot valamilyen allami beavatkozas, kiigazitas, hogy ne legyen annyira sulyos a vadkapitalizmus / late stage capitalism nehany mellekhatasa? Nos, a kinai kormany meg is lepi. Irnak is rola USA-ban a sajtoban, es megprobaljak beallitani, hogy az csak rossz iranyba viheti a szamokat
Beszelj egyszer barkivel, aki hosszabb idot toltott Kinaban. Meg fogsz lepodni, hogy egy kurvara mukodo orszag a maga modjan.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Beszelj egyszer barkivel, aki hosszabb idot toltott Kinaban. Meg fogsz lepodni, hogy egy kurvara mukodo orszag a maga modjan.
Amin igazan meg fogsz lepodni, hogy a kinai allam rajta tartja a szemet, es ha kell "elbeszelget" vele.
Nem fogsz vele erdemben semmirol beszelni. Evek mire annyira a bizalmaba fogadna hogy bermit elmeseljen.
Kina a vilag legnagyobb bortonet epiti.
Voltak is cikkek, hogy amerikaban meg tobb nyugati orszagban (de nalunk is!) van titkos kinai "rendorseg".
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kina a vilag legnagyobb bortonet epiti.
Sőt, pálcikával esznek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A feleségem is pálcikával eszik... lehet beszervezte a kínai népi köztársasági állam?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy börtönben élsz... ;^) nem vetted még észre?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Olyanokra gondoltam, akik turistakent, vagy mas okbol par hetre-honapra odakeveredtek. Azokkal "nem nagyon beszelget el a CCP besugohalozata", meg a VPN hasznalat sem gyanus tevekenyseg egy turistatol.
Egyebkent ott sincs mindenkinek ahhoz sem eleg esze, amennyi ahhoz kell, hogy felmerje, hogy mitol mennyire kell pontosan felni. Ahogy itt sem.
Nyugaton is van olyan, aki nem meri elmondani a velemenyet. Ahogy Kinaban is van olyan, aki nem fel elmondani. Ez nem ennyire binaris.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Olyanokra gondoltam, akik turistakent, vagy mas okbol par hetre-honapra odakeveredtek.
Azok az odakeveredő turisták amúgy Észak-Koreáról is azt látják, hogy a világ legfaszább helye, szóval lehet nem az odakeveredő turistákat kellene erről megkérdezni, hanem az onnan elvándorló kínaiakat. :)
Nyugaton is van olyan, aki nem meri elmondani a velemenyet. Ahogy Kinaban is van olyan, aki nem fel elmondani. Ez nem ennyire binaris.
Kicsit más élet- vagy életminőségi kilátásokkal jár a vélemény kimondása.
Egyébként miért nem költözöl oda?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egyébként miért nem költözöl oda?
Egyebkent felmerult. De tobbezer karaktert kene beseggelnem ahhoz, hogy legyek ott valaki. Az angol nyelvet idoben megtanultam es egyszerubb, linearisabb folyamat is volt megtanulni. :)
Eszak-Korea
Rossz szalmabab, ott tenyleg egy whitelistelt futoturizmus van. Nem tolt nem hogy Nyugaton szuletett ember eveket, de meg Japanban, Del-Koreaban szuletett sem. Kinaban meg siman. Nyugati is. Akar oktatasban tobb evet.
Maga a fogalom, hogy "bevandorlas Kinaba" nincs egy evtizede, hogy merheto metrika. De mar az. Eszak-Korea tobb evtized mulva sem fog ennek a kozeleben se lenni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egyebkent felmerult.
Persze, mindig van valami indok, ami miatt mégis csak a rotható és hanyatló nyugaton élsz... :D
Rossz szalmabab, ott tenyleg egy whitelistelt futoturizmus van.
Kína sincs messze ettől, nem mehetsz külföldiként akárhova-akárhogy, adott esetben le kell adnod előre útvonalat, hogy merre fogsz menni, adott esetben végig megfigyelnek, nézik a költéseidet, szokásaidat, egyebeket. És ha kevés időd van, akkor úgyis csak oda jutsz, ahova a külföldiek szoktak, ha több időd van, akkor meg simán rajtad tartják a szemüket.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mar annyi bevandorloja es kulfoldi diakja van Kinanak, hogy annyit mar nem lehet manualisan egyenkent szemmel tartani.
Nagyon mas lett a helyzet nagyon hirtelen, 10 eve nullahoz kozeli bevandorlojuk volt. Persze statisztikai modszereket a vegletekig toljak, hogy a hatalom ne seruljon, de ennyi.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mar annyi bevandorloja es kulfoldi diakja van Kinanak, hogy annyit mar nem lehet manualisan egyenkent szemmel tartani.
Ki beszél manuális szemmeltartásról? :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nem mehetsz külföldiként akárhova-akárhogy, adott esetben le kell adnod előre útvonalat, hogy merre fogsz menni, adott esetben végig megfigyelnek, nézik a költéseidet, szokásaidat, egyebeket
Ezt hogy kell erteni? Kimesz mondjuk a cegeddel egy 2 eves kikuldetesre, es nem mehetsz el pekingi kacsat zabalni, csak preapproved utvonalon? Hat nekem el kint nehany ismerosom, ok nem meselnek ilyeneket, de mindegy.
Olyan tenyleg van, hogy amikor allami penzbol epult fel 6 honap alatt egy tobbmillios varos, akkor oda nem lehetett csak ugy bemenni az epitesi teruletre, viszont mivel Kinara specializalodott szociologus volt a haver, igy adtak melle kiseretet, es ugy bemehetett.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezt hogy kell erteni? Kimesz mondjuk a cegeddel egy 2 eves kikuldetesre, es nem mehetsz el pekingi kacsat zabalni, csak preapproved utvonalon? Hat nekem el kint nehany ismerosom, ok nem meselnek ilyeneket, de mindegy.
Nem, nyilván nem arról van szó, hogy méterre pontosan megmondod, egyszerűen nyomon követik a mozgásod és költéseidet és ha nagyon szokatlan, akkor szólhatnak, kérdezhetnek. Ismerős járt így, kiment vízummal, leadta, hogy milyen célból, satöbbi, elvolt hetekig, hirtelen ötlettől fogva megnézett volna valamit, ami jelentősen eltérő úticél volt, és bizony megkérdezték, hogy hova-hova. Attól, hogy nem tudsz róla konkrétan, még figyelemmel kísérnek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Konkretizaljuk mar ezt egy picit. Marmint nem a pontos uticelokra vagyok kivancsi, hanem hogy mi a sztori. Kiment turistavizummal, azt mondta, hogy Pekinget akarja megnezni, majd egyszer csak le akart ugrani Binhai-ba a tengerpartra, es ezt nem hagytak neki?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nagyon részletes dolgokat nem tudok, meg tudom kérdezni adott esetben, de igen, kb. ez történt, leszámítva, hogy nem turista vízummal ment, hanem dolgozni és amint ment volna messze megnézni valami ottani nem túl híres látványosságot, már megkérdezték, hogy hova-hova. Nyilván, lehet, hogy kapott valami kockázatossági pecsétet a vízumnál és a célállomás valami érzékenyebb célpont volt és jobban figyelték, a fene tudja, de igencsak meglepődött, hogy mennyire nyomonkövetik... ami amúgy nem nehéz, mert mindenhol is kamerák vannak, több, mint amennyi lakos van, pontosan tudják, hogy kicsoda, micsoda és honnan jött és hova akar menni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csak nem a híres Chuxiong 402 nukleáris rakétaindítóközpontot akarta megnézni? :-)
“Az ellenség keze betette a lábát”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Aztan irni belole egy ujsagcikket, hogy mintha o is ugy latna, hogy vizet toltenek a benzintartalyaba.
Aztan jakubovicsek meg elhiszik. :)
(Amugy szerintem nem ennyire erzekenyt akart megnezni, de gyanitom van koze az "ujsagiras" szakmahoz, ha ennyire kovettek - Izraelbol par hete volt teljesen hasonlo sztori, megis elismerjuk fejlett orszagkent, es igazunk is van abban.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Meg fogom kérdezni, teljesen szimpla átlagember amúgy. Szerintem túl nagy lazaságot feltételeztek egy olyan államról, ami a totális megfigyelésre, kiterjedt ellenőrzésre és minden átható cenzúrára építi a modern működését.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az az érzésem, hogy _franko_ jakubovicsként jelentkezik be ha be van rúgva és a pia hatása miatt észt akar oszogatni a hup-on. :-D
“Az ellenség keze betette a lábát”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azert azt mar megsem.
Nem a kedvenc userem a Franko, de Jakubovicsnal nem kevessel ertelmesebb.
Frankonak csak azt nem lehet elmagyarazni, hogy o pont ugyanugy szalmababozik ez cherrypickel, mint ahogyan a vitapartneret vadolja azzal. De legalabb nem tekint baromsagokat axiomaknak. Kedvencem az volt, amikor linkelt valamit Indepententrol, hogy "nem igaz az allitasom". Aztan mikor en par honapra linkeltem Independentrol, hogy az ovet tagadjam/cafoljam, az Independent hirtelen mar a bulvar kategoriaba tartozott. :) De ezek aprosagok, nem csinal sokkal sulyosabbat, mint amilyen idonkent az en bunom es sokunk bune is.
Jakubovicsnak viszont az axioma fogalma, a tagadas fogalma, a cafolat fogalma es a teny fogalma is nagyon problemas agyi rovidzarlatokat okoz. Franko idaig sose sullyedne.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kedvencem az volt, amikor linkelt valamit Indepententrol, hogy "nem igaz az allitasom". Aztan mikor en par honapra linkeltem Independentrol, hogy az ovet tagadjam/cafoljam, az Independent hirtelen mar a bulvar kategoriaba tartozott. :)
Ühüm. URL is van ehhez a meséhez?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van, de mivel az egyik 2019-ben a masik 2020-ban tortent, ramenne egy oram, hogy elokeressem. :)
Pedig vicces lenne mai szemmel elemezni a Covid-matekodat meg lockdown matekodat. ;)
Egyebkent melyik reszeben ketelkedsz? Hogy lebulvaroztad, vagy hogy onnan hoztal forrast?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Abban, hogy kontextusában úgy történt, ahogy leírtad.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kontextusaban nem, ket teljesen kulon vita volt.
- Valamikor 2019-ben ilyesmit irtal: eszerint a cikk szerint ez a bank is ki akar majd vonulni UK-bol a brexit miatt [independent link]
- Valamikor 2020-ban: Valaszod egy independtes lockdown szkeptikus szamolasra (ami ott amugy akkoriban ritkasag volt): megirta a bulvar, ettol meg nem igy van
Nagyjabol igy nezett ki a keplet. Tulegyszerusitve. Elegansabban fogalmaztal, de ugyanaz a lap egyik evben hiteles forras, masik evben bulvar volt - attol fuggoen, hogy eppen a te narrativadat igazolta-e ket kulonbozo vitaban.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Na, pont ez miatt érdekel a konkért írás és a környezete, mert túlegyszerűsítve minden túl egyszerű lesz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha lesz idom, elokeresem, ha ennyire erdekel.
De ennyi most hirtelen nincs. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mas. Ez most pozitiv pelda lesz.
Olvastam toled egy regi topikban egy olyat, hogy inkrementalisan onkormanyzati szinttel kezdve lehetne bevezetni direkt demokraciat, es magas befizetett jovedelemadoert plusz szavazattal sulyozni. Az az otlet tetszett, mar ketszer is megtalaltam, mindketszer eldontottem, hogy megjegyzem hol van, de nem talalom sehol. Egyszer pedig fel akartam hasznalni, leginkabb mert azzal amugy egyetertettem. Nincs veletlen emleked arrol, hogy mikor irtal ilyesmit es hova?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egyébként miért nem költözöl oda?
Ha en rendorallamot epithetnek Magyarorszagon, az ilyen demagogia egymillio minuszpont lenne a social creditben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem valahogy ennél a kérdésnél sokkal demagógabb az, ha valaki nyugaton élve mondja, hogy a kínaiak/oroszok/arabok/etc mennyivel jobbak és mennyire jobban csinálnak mindent is, de azért mégiscsak nyugaton él, dolgozik és nyugati túlsúlya van a befektetéseinek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nyugati túlsúlya van a befektetéseinek.
Szerintem ez rendben van. A vilaggazdasag is nyugati tulsulyu. Ha piaci portfoliot tartasz, annak tobb mint fele USA reszveny lesz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
De ha valaki abban hisz, hogy a nyugat durván hanyatlik, a kelet meg durván fejlődik, akkor vagy nem hisz eléggé ahhoz, hogy ezt pénzzé tegye vagy olyan "mese-tudata" van, mint a gyerekeknek, akik teljesen plasztikusan képesek leírni a homokból készített tortát és az elkészítés módját is, meg a díszítéseket, de amint tényleg megennéd, akkor rögtön szólnak, hogy "ne, az homok".
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem fejlődik látványosabban a kelet?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A SzU űrsikerei is látványosak voltak, aztán mégse mentek vele sokra.
Az első nő a világűrben tök nagy propagandasiker, aztán semmi tartalma nem volt igazából, nem adott pluszt.
Az első űrséta után lelőtték a Voszhod-programot, a második űrsétájukat azután csinálták, hogy az Apollo 8 elment a Holdhoz. A harmadikat meg rá 8 évre.
Sokmindenben voltak elsők, meg csináltak látványos dolgokat, de a fejlődésük se nem volt tartós, se nem volt propagandacélon túlmutató.
Az amerikaiak nagyon beégtek az elején, aztán mégis volt egy kiforrott, stabil programjuk, ami célhoz is vezetett.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A SzU űrsikerei is látványosak voltak, aztán mégse mentek vele sokra.
Pedig azok miatt nem tehetett és tehet meg az USA bármit a világon. Gyk. pl. interkontinentális rakéták.
:)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem fejlődik látványosabban a kelet?
Már évek óta nem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Neked "mese-tudatod" van a saját terminológiád szerint! Objektíven gyerekes vagy. Tényként kezeled azt amit szeretnél. A valóság láthatóan nem tényező számodra. Hol volt a BYD, Xiaomi, OnePlus (Oppo), Alibaba, hosszú még a sor egy évtizede és hol vannak most?!
Élő példa vagy arra, hogy a túlzásba vitt internetezés káros a mentális egészségre.
“Az ellenség keze betette a lábát”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hol volt a BYD, Xiaomi, OnePlus (Oppo), Alibaba, hosszú még a sor egy évtizede és hol vannak most?!
jól másolnak és még mindig olcsón gyártanak... szerintem vess pillantást arra, ahogy a kínai GDP növekszik (nem igazán), illetve ahol tart a GDP per fő (nem éri el az oroszt, pedig ők is a béka segge alatt vannak), aztán ülj le egy csendes sarokba és gondolkodj el ezeken.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Olcson gyartanak, persze, de lassan ott tartunk, hogy az adott gyartastechnologia mashol nem is letezik.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát, azért attól még igen messze vagyunk. A fő probléma az (lesz) itt is és ott is, hogy ráállt a világgazdaság arra, hogy a kínai olcsón gyárt: ha továbbra is olcsón gyárt a kínai, akkor nem lesz pénze belső-külső fogyasztásra, ha drágábban gyárt, akkor meg nem lesz bevétele, mert elviszik a gyártást máshova; ugyanígy, ha a kínai olcsón gyárt, akkor nem fognak importálni, ha pedig a kínai drágán gyárt, akkor inkább nyugati gyártás lesz, csak nincs rá munkaerő. Technikailag meg is állt a növekedésük, megállt növekedéssel pedig nem fogják utolérni a technikailag ugyanúgy megállt nyugatot.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Úgy érted majd a kínai gyártók elviszik a gyáraikat nyugatra ahol "nincs rá munkaerő"?
Latin-Amerikába, a Fülöp szigetekre, a volt cocialista kelet-közép Európába valóban a Coca-Cola, GE, Ford vitte a gyárait, amerikai tulajdonban vannak. De Kína be sem engedte őket. Kínai tulajdonú gyártók gyártanak már több évtizede nyugati márkáknak. Az első időszakban olcsóbban mintha a nyugati multik maguknak gyártottak volna. Tuti üzlet volt. Ma már nem mondhatjuk, hogy olcsóbban mert a generációnyi idő alatt felszámolták a nyugati multik a saját gyáraikat. Így nincs már összehasonlítási alap. A kezdeti olcsó kínai gyártás adta az új árszintet. A multik saját gyártásának felszámolása magával rántotta a kkv gyártásban érdekelt szektort. A lendület vitte tovább a nyugat gazdaságát nagyjából mostanáig. Mindenki táncolt, a multik saját gyártás kockázata nélkül több profitot termeltek, startup-ok egy jó ötlettel saját gyártás megugorhatatlan költsége nélkül ki tudtak lépni a piacra. A korábbi szalagmunkások felcsaphattak influenszernek, biztosítási- hitel-ügynöknek. Mára már mindenki elfelejtette hogyan kell hajlítani a vasat, hegeszteni a lemezt vagy bga-zni a chipeket.
A nyugati cégek annyit tudnak tenni, hogy nem rendelnek a kínai gyártóktól, csak akkor nem lesz termékük. Előbb indul újra az ózdi acélmű minthogy az amerikai, akarom mondani asufutimaehaehfutbwi midwest leépült ipara újra életre keljen.
“Az ellenség keze betette a lábát”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Úgy érted majd a kínai gyártók elviszik a gyáraikat nyugatra ahol "nincs rá munkaerő"?
Nem, nem úgy értem. Ide azért szeretnék hozni a gyártást, munkásokkal együtt, hogy vámterületen belül legyenek, mert a belső piacra nincs vám.
Mára már mindenki elfelejtette hogyan kell hajlítani a vasat, hegeszteni a lemezt vagy bga-zni a chipeket.
Nincs elfelejtve, csak szaré' és húgyé' senki nem akarja csinálni nyugaton. A kínaiak nagy problémája az, hogy már ők sem akarják szaré' és húgyé' csinálni, pedig a növekedésük jelentős részben az olcsóságra volt alapozva, meg is álltak, a nyugati növekedés pedig arra volt alapozva, hogy az alacsony hozzáadott értékű munkát szaré' és húgyé' majd mások elvégzik, csak ahogy jönnek fel mások, így egyre drágább minden, nem sikerül annyira növekedni. És ez patthelyzet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Magyarország egyébként űrnagyhatalom! Már 10 éve is építhettünk volna várost a Marson, amikor Elonnak ez legfeljebb neves álmaiban jött elő. De azért szaré' és húgyé' nem fogunk itt marsrakétázni! Csinálják csak a jenkik vagy a kínaiak vagy bárki akinek toll nőtt a hátán! :-)
“Az ellenség keze betette a lábát”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A kinai ingatlanpiac olyan 2004 òta jövöre összeomlik, leegalábbis a Politico meg a Hvg hasàbjain.Dolgoztam kinai projekten, mèg wuhanin is, euròpai èsszel felfoghatatlan, hogyan müködik az a civilizáciò. De müködik.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az ingatlanpiacos Kina ellenes propaganda a szemelyes kedvencem. Eleve itt a fejlett vilagban axiomakent kezeljuk, hogy ahol az inflacional nem no gyorsabban az ingatlanar, ott rossz az egesz gazdasag. Nem feltetlen igaz, egy tulegyszerusites az egesz, de a "mi magunk is elhisszuk" kategoria.
Nagyon izzadsagszagu a sok erre epitett cikk, es kozben ugy nez ki, hogy a kinai kormany rajott, hogy nem kell ahhoz realerteken egyre dragabbnak lennie minden negyzetmeternek, hogy jol mukodjon a gazdasag. Nem csak, hogy rajott, de meg ijesztobb, hogy mire hasznalja ezt a tudast: nagyon messzire kezd eljutni vele.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Neked amúgy mennyi vagyonod van kínai részvényekben és/vagy a portfóliód hány százaléka kínai?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Voltak mar kinai reszvenyeim. Egy keves meg van. Valamelyiken nyertem, valamelyiken buktam. De ha megnezed, latod, hogy ugyanugy mozoghat le, es ugyanugy mozoghat fol, mint a tobbi. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tehát valójában nem bízol a kínai gazdaságban... csak csodálattal tölt el messziről nézve.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Neked a vagyonod hany szazaleka van USA reszvenyekben?
Sose volt olyan, hogy onnan kivettel, mert lattad, hogy kevesbe jonnek jo idok?
(Ha az a kerdes, annyi eszem volt, hogy az Evergrande-t pl. keruljem. De Nyugaton is van olyan tozsden jegyzett ceg, amihez mar csodbiztos felugyel, es abbol elobb-utobb felszamolobiztos lehet)
Ha egy nagyobb nyugati epito ceg csodbe megy, nem vagjuk ra, hogy az egesz nyugati gazdasag tonkrement.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Neked a vagyonod hany szazaleka van USA reszvenyekben?
Én a saját cégembe és saját életembe teszem a pénzem, abban hiszek, azt akarom fejleszteni. De ha mindenképp kellene részvényekbe tennem pénzt, akkor az nem kínai lenne, hanem nyugati mix.
Ha egy nagyobb nyugati epito ceg csodbe megy, nem vagjuk ra, hogy az egesz nyugati gazdasag tonkrement.
Az Evergrande nem egy szimpla csőd, hanem egy rendszerszintű probléma, aminek az alapja az, hogy a kínai növekedés erősen lassult, beáll(t) a 3-4 százalékra, miközben az ország gazdasága 7-9 százalékos növekedésre van tervgazdálkodva, és ezek a csődök és csődközeli helyzetek ebből a hiányzó pár százalékból gyűlnek fel, amelyekről nem vesznek tudomást a tervekben. Kína nyilván el szeretné érni a nyugati szintet, viszont ha beragad a 3-4 százalékos (~ nyugati) növekedésbe, akkor ez nem fog sikerülni, azzal csak szinten tudja tartani a jelenlegi helyzetét. És lehet alapvetően nagy a GDP, csak a per capita az kb. az orosz szinten van, ahogy a társadalom szerkezete is: vannak fényes, mutogatott és erősen fejlődő régiók jól élő emberekkel és van a nagy többség, akik szarul élnek és nem csorog le hozzájuk a fejlődés.
Update: pont ma járt le az Evergrande fizetőképességi határideje és elrendelték a felszámolását. Kíváncsi vagyok a vetett hullámokra.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem az Evergrande felszamolo eljarasa (csodeljaras utani lepes) exit strategia volt.
De ha csak fele annyi dolgot magaval rant, amennyit a sokszazmilliok altal olvasott sajto projektalt, mar akkor is azt mondanam, hogy igazatok volt.
rendszerszintu problema, csak maskepp, mint elsore tunik
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem az Evergrande felszamolo eljarasa (csodeljaras utani lepes) exit strategia volt.
Egészen eddig húzták, azért ez messze nem stratégia. Pár hasonló méretű céget utolért ilyen végzet, lásd például Zhongzhi idén.
De ha csak fele annyi dolgot magaval rant, amennyit a sokszazmilliok altal olvasott sajto projektalt, mar akkor is azt mondanam, hogy igazatok volt.
Idézzél már pár ilyen sokszázmilliók által olvasott sajtó által projektált dolgot...
rendszerszintu problema, csak maskepp, mint elsore tunik
Azért az eléggé rendszerszintű probléma, hogy a tervgazdálkodás és a valóság közötti hiányról nem vesznek tudomást... 17500 milliárd USD a GDP, ennek a 3-4 százaléka 500-700 milliárd dollár, ez az a pénz, amit évente a szőnyeg alá söpörnek és úgy tesznek, mintha létezne, aztán amikor kiderül, hogy nincs ott, akkor jönnek az Evergrande-szerű csődök.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerinted exit stratégia az, hogy van többszázezer ember, akinek nincs lakása, de kifizette?
Ez nem exit stratégia, ez bűn.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vagy csak racionalis befektetokent piaci portfoliot tart, nem pedig kivalaszt egy orszagot, es arra all-in.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Credit where it's due, a kinai ingatlanpiacnak tenyleg van egy olyan problemaja, hogy mivel sokkal tobb megtakaritas van a nepnel, mint amennyit ertelmesen be tudnak fektetni (erre van ugye mindenfele korlatozas), ezert sokan fektettek ingatlanba akkor is, ha amugy eladhatatlan, uresen all, stb. Ha dol a piac, akkor ok szarban lesznek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
kerdes, lesznek-e annyira szarban, hogy elsoporjek a felelosoket, ne adj' isten rogton a CCP-t is, es nekialljanak egy tajvani demokracia epitesenek... ;)
USA szerintem szivesen adna hozza tamogatast... Szerintem mar ott vannak bekeszitve a "mikrotamogatasok", agitatorok, es par egyeb kulcsfigura, csak parancsra varnak. Nagy dilettantizmusra vallana az USA-tol, ha nem igy lenne.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mehetsz majd állást keresni.
Akinek esze van, az folyamatosan ezt teszi. Nem kell ahhoz előtte utcára kerülni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát, nem vitatom, hogy bizonyos mértékű mobilitás fontos az ember életében, de szerintem akinek esze van, az már rég kiszállt ebből a ringlispílből és a maga üzletét viszi. Itthon.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az, hogy eros diszkrepancia van az immoralitas es az illegalitas kozott, ismert teny; pont az a jogaszok, jogalkotok feladata, hogy amennyire lehet, kozelitsek a kettot.
De szerintem MO-n sokan boldogak lennenek, ha mar csak a BTK szerinti korrupciot felszamolnak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Naív elképzeléseid vannak a nagyvállalati IT-ről.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nagy szavak. Fejtsd ki, kerlek, mert ez igy ertekelhetetlen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Biztosan nem az a hülye vezető, aki ilyen vendor lock-in rendszert bevezetett. Egyszerűen hibás stratégia egy lapra feltenni mindent. Nyilván, meg lehet indokolni, hogy aki már ennyire függ a MS-os ökoszisztémától, az egyre inkább nem fog tudni kijönni belőle.
Abban viszont igazad van, hogy mivel a legtöbb állami, iskolai szervezetnek a MS jutányosan adja a Windowst, nagy cégek meg a VL-t sok gépre megvéve elég olcsón kapják per gép, így a licencdíj nem tétel. Viszont a vendor lock-in az súlyos probléma.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem tudnék más platformot ajánlani helyette ami képes lenne technikailag kiszolgálni az igényeket, a Microsoft ökoszisztémához hasonló minőségben.
Hiába van régóta monopol helyzetben ezen a piacon, az enterprise desktop vonalat folyamatosan fejlesztette és csiszolta a Microsoft.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szimpatikus álláspont, de sajnos a valóság és a vágyakozás keveredik benne. A Windowsnak esze ágában sincs haldokolni, épp az ellenkezője igaz, tombolva terjed. A jövőjét egyáltalán nem a technikai képessége határozza meg, az alapján már rég akár el is tűnhetett volna a süllyesztőben akár a Mac, akár a Linux alatt. Sosem az határozta meg a Windows elterjedtségét, hogy maga a Windows milyen - ezzel egyébként nincs egyedül, mert pl. a Coca Colát is megiszod és a BigMac-et is megeszed. Sőt - egyébként teljesen érthetetlenül - mindkettőnek vannak lelkes hívei, mint a Windowsnak is. Ennek ellenére a Windows elterjedtségét nem a játékos, magáncélú felhasználás, hanem a vállalati célú elterjedtsége határozza meg. Ameddig ott egyedül a PC-s felhasználó elképzelhető és ott mindenki Windowst akar, addig nincsen oka a Microsoftnak az aggodalomra. Éppen idejében fedezték fel, hogy a jövőt a vállalati szférában a PC-s architektúra határozza meg és nem pl. az X-Window vagy egy jól karbantartható, izmos központi szerverre felakaszgatott betonmasszív vékonyklienses hálózat. Ma - eltekintve néhány grafikai tervező vállalattól vagy elborult webes fashion vállalkozástól - vállalati környezetben csak a Redmondra felkötött Windows adható el az egész világon. Nincs más és nem is látszik semmiféle alternatíva. És nagyon igaz, hogy vannak olyan alkalmazások - pl. az ügyviteli programok messze túlnyomó többsége, az Office stb. amelyek "csak Windows" alapon létezőként szerepelnek a köztudatban. A Windows üzletileg verhetetlen, ahogy egyre inkább előfizetéses lesz, úgy fog nőni a szabadon rabságot választók száma. Ha lesz ellenfele, az valószinűleg valamilyen Unix alapú cucc lesz, aminek az alap nyelvi beállítottsága simplified (mainland) kínai lesz. Remélem nem érem meg, ebben most jók az oddsaim.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
technikai képessége határozza meg, az alapján már rég akár el is tűnhetett volna a süllyesztőben akár a Mac, akár a Linux alatt.
Fent vázoltam egy felhasználási területet, milyen alternatívát tudnál ajánlani?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tisztázni kellene, hogy kinek kellene alternatíva. A felhasználónak nem kell, örül, hogy benne van és a képességeit jelentősen meghaladja mindenféle koncepcionális változtatás. A rendszer gazdájának nem kell alternatíva, jól működő üzleti modellje van, ami ontja neki a pénzt. Az üzemeltető örül, hogy a dolog viszonylag megbízhatóan működik, teljesen kivül áll az érdeklődésén bármiféle alternatíva. Technikailag lehetne fütyihuzogató versenyt rendezni álmodó informatikusokkal arról, hogy hányféle a meglevőnél szofisztikáltabb (értsd alacsonyabb ráfordítást, nagyobb teljesítményt, nagyobb biztonságot, könnyebb üzemetltetést nyújtó stb.) megoldás lenne, de ez egy teljesen terméketlen misztériumjáték, amiből általában semmi nem valósul meg, mert az üzlet leszarja a technológiai fantáziát. A Windos tombolva uralja a piacot, a munkahelyeken az asztalokon PC architektúra kell, ezen semmiféle felhőalapú működés, ARM alapú hardver, telefonos, tabletes megoldás semmit nem változtat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
értsd alacsonyabb ráfordítást, nagyobb teljesítményt, nagyobb biztonságot, könnyebb üzemetltetést nyújtó stb
Én azt állítom hogy nincs ilyen alternativa.
Nincs olyan Linux / ChomeOS / MacOS ami képes lenne a Windows biztonságát, üzemeltetési képességeit biztosítani desktopokon, ekkora méretben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Windows meg a biztonság egy mondatok belül oximoron. Üzemeltetése meg azért tűnik könnyűnek, mert mindenki ismeri, használja. Mindezekkel csak azt írtad le, hogy a Linux sok embernek ismeretlen. Ez addig úgy is fog maradni, míg sok ember nem hajlandó váltani a jól ismertől.
Egyébként meg pont ez a poén, hogy megérné pedig sok embernek váltani. Mert igen, a Linux ismeretlen, de nem egy önnön jogon kitalált, egyedi valami, hanem a unixos szabványokat viszi tovább, ami már 50 éves stabil múltra tekint vissza, és még benne van jó pár stabil évtized. Ezért nem szabad félni a váltástól, meg sajnálni rá az újratanulást, mert ezt egy nem csak a Linuxba magába teszed, hanem olyan ökoszisztémába teszed, ami sokkal univerzálisabb, mint a Windows és az x86. Ami tudást Linux desktopon megszerzel, az nem csak desktopra, meg x86-ra jó, hanem később szerverekre, beágyazott eszközökre, SBC-kre, ARM-ra, de még retró gépekre is, stb.. Egy sokkal időtállóbb szisztéma, mint a Windows akármikor is lesz.
Ez nem olyan, mint a Ruby, Java, SAP, Flash, Itanium, meg a többi szutyok, ami annak idején óriási hájppal és csinadrattával indult, ment egy ideig, kifáradt, aztán le lett húzva a klozeton, aki beletette a tanulást, az dobhatta ki. A unixos világ, C/C++ fejlesztés viszont nagyon univerzális világ, ezek az elkövetkező évtizedekben sem mennek sehova. Ezt a Windowsról, és a MS-ról nem merem írni, azoknak kevesebb időt jósolok. Főleg, ha a MS hozzáállása nem változik.
A másik, ami még elvi kérdés, az az önállóság, függetlenség. Amíg csak a Windowst ismered, csak azt tudod üzemeltetni, meg csak olyan programokat használsz, ami csak arra létezik, azzal csak magadat teszed kiszolgáltatottá, mert a MS azt fog csinálni veled, amit akar. Mindegy mennyire emeli az árakat, mennyire avultat el mesterségessen és erőszakosan régi rendszereket, mennyire töri el a visszafelé kompatilbitást, mennyire bőszít fel userként, te rájuk leszel szorulva. Pedig ma már szükségtelen ez. Régen még, kb. 2 évtizeddel ezelőttig még védhető volt, hogy mindenki csak a Windowst, DOS-t ismeri, mert oktatás, könyvek, stb. ahhoz volt a legtöbb mindenkinek hozzáférhető, akkor még nem létezett annyira hozzáférhető áron ennyi információ a netet, hogy csak rajtad múljon, beletanulsz-e valamibe, még tanfolyásra sem kell hozzá többé járni, se könyvekért, telepítőkért, CD-kért fizetni. Csak egy kis hajlandóság kell újat tanulni, az időt rászánni. Minden 1-2 kattintásnyira elérhető, ingyen letölthető hozzá. Nem kell már hozzá többé IT-snek lenni, meg informatikai diplomára sincs szükség. Rég lejártak azok az idők, amikor ez még csak kiválasztottak kiváltsága volt, néhány egyetemi tanéré, kutatóé, szakállas-szandálos rendszergazdáé meg programozóé.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem gondolom hogy legalábbis a biztonság bizonyos aspektusaiban ne tartana előrébb a Windows.
Az hogy különösebb varázslat nélkül lekorlátozható a binárisok futtatása aláírás alapján,
nyomonkövethető hogy mit csináltak local adminként, bedugja a gépét a user egy másik site-on és automatiksan felkapja a policy-kat,
out-of-the-box megvan oldva a particiók titkosítása, TPM-ben levő és központilag is tárolt kuccsal, reportálva van a frissitések állapota,
van passwordless authentikáció - elég széles körben használt szolgáltatások Windows desktop-on.
Tudom hogy ezek jelentős részét Linux alatt is meg lehet oldani, a kérdés inkább az hogy van-e elegendő tapasztalat ha ezt 100+ ezer PC esetén kell megtenned.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én meg nem csak gondolom, hanem tudom. Egy rakás szerencsétlenség a Windows, pont biztonsági szempontból. Az egész ökoszisztéma, nem látható át biztonságilag, folyamatok elrejthetők, registry-be minden belehányható, és elveszik a rengetegben, lehet töltögetni minden szarhoz az .exe-ket és .msi telepítőket random weboldalakról. Egy rémálom ilyen tekintetben a Windows. Igen, az ingyenes, beépített víruskereső, meg a kierőszakolt secure boot kényszer segített valamit a kártevők és rootkitek ellen, de látod, így is naponta szállingóznak a hírek, hogy még egész nagy cégeket is simán törtek fel Windowson, meg szopják be sorra a ransomware-eket.
Igen, most lett egy új fejlesztés, hogy virtualizálva fut sok rendszerkomponens a Win11-ben, és TPM-mel is titkosítva vannak, de majd meglátjuk, hogy ez mennyi változást hoz. El kell telnie időnek, amíg kiderül, hogy ez mennyire hatékony. Szkeptikus vagyok ezzel kapcsolatban.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
>Coca Colát is megiszod és a BigMac-et is megeszed
Ez pont nem jó példa, mert ezeket simán el lehet kerülni. Én például nem csak Coca Colát nem iszok, de a cégcsoport egyetlen termékét sem fogyasztom. A mekinél megnéztem a gluténmentes menű összetevőit és... kösz, inkább nem kérek abból se!
A Windowst hasonlóan nem szeretem, de sajnos elkerülhetetlen. Virtuális gépben is futtatni kell néha, meg van néhány valódi Windowsos gépünk is amin tesztek futnak. Pedig ha lenne mód rá, hogy ne használjam, akkor bottal se piszkálnám, eszküszöm! Utoljára akkor akadtam le, amikor a startmenűbe mindenféle izgő-mozgó reklámokat tettek. Azóta katatón állapotban vagyok, és nem tudtak jobban sokkolni, de a marketing hadosztály nem nyugszik, ki tudja mi jön még.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van olyan etterem, ahol meg savas/mentes vizbol is csak Coca Cola termek van (SmartWater). De nagyjabol elkerulheto, csak nem teljesen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A NaturAqua is Coca Cola termék és sajnos sok helyen csak ilyet lehet kapni. Olyan helyre nem megyek. Sajnos volt már, hogy beleszaladtam és már nem lehetett kihátrálni, de azért ez ritka.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Volt egy 10-15 évvel ezelőtti infografika, h. a világ ismertebb élelmiszer brandjei mögött ugyanaz a 8-10 giga corp áll. Max pár évente cserél 1-1 márka gazdát, de nagyon nagy változások, új szereplők nem tudnak betörni erre a piacra (sem). Nem lennék meglepve, ha azóta még jobban csökkent volna a játékosok száma, és tényleg lenne 2-3 nagy hiper corp, és a világ minden embere (meg állata, mert kutya-macskatápot is ugyanezek gyártják főleg) az ő általuk gyártott szemetet zabálja. A cocacóla az egyik ilyen multi amúgy. Nestlé szintén. Mikor nézed a 30 féle csokit a soron, azokat kb. mind a Mondelez gyártja. Te meg azt hiszed h. mecsoda tudatos vásárló vagy azzal, h. konkrét márkát favorizálsz egy másikkal v. a többivel szemben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"a startmenűbe mindenféle izgő-mozgó reklámokat tettek" - Ez melyik verzióban van? Mert W10-ben ilyet nem látok...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A nagyinál 10+ évvel ezelőtt merült fel, hogy kellene neki egy számítógép, böngészésre, levelezésre, zenehallgatásra, mozizásra. Akkor kapott egy Mintet néha ránézek ssh-val, semmi baja. Azóta a nagyi dédi lett. Nem jött szóba nála Windows, semmi szüksége nincsen rá, mert a Linuxos gépén mindent elér, ami számítástechnikából a számára elérhető kell legyen. Pontosabban: a Windows semmiféle előnyt nem jelentene neki, csak terhére lenne.
A nagyinak az élettörténetéből kimaradt valahogy a Windows is, a Coca Cola is és sosem járt még McDonaldsban.
Tehát a Windows-t is simán el lehet kerülni, nem csak a Coca Colát és a McDonalds-ot. Céges világban azonban a Windowsnak nincsen semmilyen alternatívája. Lehet ezt szépítgetni, lehet örülni neki, vívmánynak tekinteni, akkor is tény marad, hogy a számítástechnikában a Coca Cola győzött. Nem a minősége, nem a milyensége, nem az összetétele, nem a szolgáltatásai kivételessége, egyáltalán semmilyen racionalitás nincsen mögötte, fölösleges ilyesmit keresni. Egyszerűen a használata normává vált, nem tudsz kimaradni belőle, akár tetszik akár nem, innod kell a Coca Colát, naponta, lehetőleg literszámra, mert az üzleti érdek azt követeli nagyon rég óta.
If you can't beat them, join them. Szerintem örülj neki. Akkor nem fog fájni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha és amennyiben a Mac-hez értenél jobban, akkor vajon mit kapott volna a hölgy...?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mivel volt ott egy viszonylag megbízhatónak tűnő T400-as Thinkpad kéznél, a kérdés nem merült föl, ami miatt nem kellett volna akkor sem félmilliót elköltenem a drága nagyira, ha értenék a Mac-hoz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azért ha nulla Linuxos tudás, nulla Windows-os tudás expert MacOS tudás lett volna az alapod, jó kérdés, hogy mit választottál volna akár egy PC-jellegű vasra...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem azért vannak pozitív tapasztalataim. Pl WSL, meg pl néha játszom pc-n, és az a game ami fél éve nem futott a laptopon, az most megy. Ok, itt lehet bármi, de tippre hamarabb látom esélyesnek, hogy a W11 fejlődik, mint azt, hogy egy pár évvel ezelőtti játékot w11 alá optimalizál egy cég....
"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001 valahol máshol
Sose fulld trollba a kretént.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"De az ARM nem PC" Akkor mi?
"Csak" 3 üzemel nálam otthon, két raspi és 1 odroid. Valamit rosszul tudok?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez a PC-k definíciójától függ. Van, akinél az x86 (és ezzel együtt az x86_64) szinonimája, míg mások kicsit szó szorosabb értelemben értik, és bármilyen személyi, megfizethető, általános informatikai igényeket kiszolgáló eszközt ide vesz, így az ARM-es eszközöket is.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Maradjunk a 2.-nál, mert más definíciót nem ismerek. Az, hogy valaki az x86-re mondja, hogy pc, csak a saját tudatlanságáról állít ki bizonyítványt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem igazán, lásd a kolléga alattad. Eredetileg, amikor bejött ez a fogalom, tényleg csak a DOS kompatibilis IBM PC/XT/AT-re és azok klónjaira értették. Nagyon-nagyon sokáig.
Korábban is volt, aki personal computernek hívta a C64-et és társait, de azokat meg sokan otthoni mikroszámítógépként sorolják be. Mondom, ez annak a függvénye, hogy ki milyen korszakban nőtt fel, és ennek függvényében mit hogy definiál.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A PC az IBM PC és ezzel kompatibilis számítógépeket jelenti, ez nem hit kérdése.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azért az érdekelne - így 45 év távlatából, hogy bármi mostani PC kompatibilis-e, illetve amennyiben igen, az mennyire egy emulátor réteg munkája, ami teszem azt, elfut egy böngészőben JavaScript-ben írva... :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pár éve még biztosan tudta futtatni a processzor azt a 16 bites kódot, ami arra volt írva.
A perifériakészlet érdekesebb kérdés. Bár még akár RS-232, LTP vagy épp PS/2 portos alaplapot lehet venni a mai napig.
Amíg van VGA BIOS, addig legalább a VGA kompatibilitást nyújtják a mai videókártyák. A CGA/EGA probléma lehet. MDA support szerintem nincs.
Az USB billentyűzetet már régóta a BIOS emulálja csak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pár éve még biztosan tudta futtatni a processzor azt a 16 bites kódot, ami arra volt írva.
Kérdés, hogy mennyire fordul hanyatt a pár nagyságrenddel nagyobb sebesség miatt, én még emlékszem, amikor 486-os gépen estek-keltek programok, mert már az is túl gyors volt nekik.
A perifériakészlet érdekesebb kérdés. Bár még akár RS-232, LTP vagy épp PS/2 portos alaplapot lehet venni a mai napig. Amíg van VGA BIOS, addig legalább a VGA kompatibilitást nyújtják a mai videókártyák. A CGA/EGA probléma lehet. MDA support szerintem nincs.
A laptopomon egyik sincs, akkor az nem PC?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem csak a sebesség miatt. Próbálj meg MS-DOS-t feltenni egy mai bármilyen diszkre. Hanyatt fogja magát dobni tőle. Win98 meghal az 512 megánál több RAM-tól. De ezek alapvetően rosszul megírt kódok miatt vannak így, amiknek a limitációi csak a hardver fejlődésével váltak szembetűnővé.
100% kompabilitás akkor sem létezett. A turbo gomb sem volt mindenható.
A laptopodon pedig jó eséllyel PS/2 keyboard van a mai napig. De nem attól lesz vagy nem lesz PC.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
PC=személyi számítógép
Értsen bele mindenki, amit akar :)
A fentebb sorolt dolgok az IBM PC (kompatibilis) gépekre vonatkoznak, ami a PC részhalmaza.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Innen indultunk: https://hup.hu/comment/3018241#comment-3018241
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, ez az IBM PC kompatibilitás már nem áll meg. Az x86 procik sem egészen kompatibilisek már, hiába van ott rajtuk még a 16 bites valós mód, és az x86 utasításkészlet, de pl. az A20 vonal nem kapcsolgatható, így pl. Intel Core i 4. gentől felfelé elhasalnak a DOS-os memóriamenedzserek (himem/himemx, emm386/jemm/qemm, stb.). Plusz sok gép már nem is támogatja a SATA eszközök IDE emulációját, így a DOS be sem bootol (meg a CD driver se kezelné), vagy akár már SATA sincs a gépekben, csak NVMe (ami megint nem DOS kompatibilis). Intel a 12. gentől bevezette, hogy csak UEFI van, Legacy BIOS/CSM mód már nincs is emulálva, így a DOS ezekről a gépekről megint nem bootol, mivel a DOS-nak meg a DOS-os programok nagy részének kell egy IBM PC kompatibilis BIOS.
Szintén PS/2, soros/párhuzamos port, AT DIN billentyűzetport is kikopott, a legacy DOS így pl. nem tud USB eszközökkel sem mit kezdeni, a FreeDOS hekkel viszi némelyiket, vagy némelyik BIOS emulációval, de elég keserves. Plusz 200 MHz felett a legtöbb DOS-os program kiakad hibával, az időzítő algoritmusuk 0-val való osztással kiakad, ehhez megint patch-elni kell őket, vagy a procit lassítani (setmul, cache kikapcsolása, BIOS-ban underclock, stb.).
Úgyhogy teljesen igazad van, inkább emulátorokba, virtuális gépekbe valók ezek már, még annak az overheadjével is milliószor gyorsabban futnak, mint legacy PC-ken futottak. A mai PC-ket inkább csak az x86-os örökség miatt nevezik annak, meg hogy meg legyen különböztetve az ARM-től. Bár már az ARM előtt is ködös fogalom volt a PC, mert sokan a Mac-et nem tekintették annak, akkor sem, mikor x86 és x86_64-es procikat használt (az mk86/PPC korszak után, de az ARM Mx korszak előtt).
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezeket nem tudtam, de köszönöm az infót!
A DOS-ig lehet nem tudunk visszamenni, de azért a 32 bites win95 progik úgy vélem többsége viszont futni fog egy mai gépen is. Így közel 30 év távlatából.
És egy 32 bites win 10-en pedig van esély a 16 bitesekre is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Intel a 12. gentől bevezette, hogy csak UEFI van, Legacy BIOS/CSM mód már nincs is emulálva
14th gen proci mellett a BIOS-ban tudok CSM supportot kapcsolni…
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jók ezek a felsorolások. SATA, IDE, PS/2 meg hasonlók, és ezek hiányát sorolod, hogy emiatt nem kompatibilis az IBM PC-vel. Nos, az IBM PC-kben egyik se volt :) Volt ellenben (már nem is emlékszem a nevére) a klasszikus billentyűzet, meg az alaplapon néhány ISA slot, abban meg olyan kártya, amit beletettél. Videokártya (MDA, CGA kezdetben, később EGA, MCGA, VGA), soros és párhuzamos port, floppy csatlakozó és MFM (esetleg RLL) merevlemez. Minden más jóval későbbi, az IDE, még inkább a SATA is. A PS/2 meg név alapján is egyértelműen egy másik generáció (ez maradt meg belőle, az MCA már kiveszett). Tehát az IBM PC kompatibilitást klasszikus értelemben már akkor eldobták, amikor eltűntek az utolsó ISA slotok és a floppyvezérlők.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A microsoft mobilos "probalkozasa" teljesen jo volt; a fo gond ott az inkompetens management volt, nem az innovacio vagy a piaci siker elmaradasa.
ARM-re van windows, mukodik is, es "ahogy szokas" manapsag, transcode-olja az x86-os kodot is. Egyelore meg vannak benne bokkenok, de alapvetoen teljesen jol megoldhato a kozel 100%-os x86 kompatibilitas. A teljesitmeny meg tipikusan nem szempont annak, aki regi szoftvert akar futtatni, meg nem is szokott gond lenni, annyival gyorsabb az uj gep.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt a ziccert nem értem, hogy miért nem lépi meg sem az Intel, sem az AMD, de még a VIA sem, hogy kihozzanak egy x86 ÉS ARM magokat is tartalmazó CPU-t. Bár biztosan nem olyan egyszerű, de valószínűleg nem is lehetetlen.
Ezzel meg lenne oldva a kompatibilitás is, és a fejlődés is, amennyiben az ARM tényleg hatékonyabb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Voltak ilyesmi tervek, nem tudom, mi lett velük azóta: Intel Plans to License Hybrid Chips That Combine ARM, RISC-V, and x86 | Extremetech
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezzel meg lenne oldva a kompatibilitás is, és a fejlődés is, amennyiben az ARM tényleg hatékonyabb.
Alapvetően nem azért hatékonyabb, mert ARM, annyi előnye volt, hogy lejjebb tudott menni a gyártás és tervezés a csíkszélességben, az Intel meg évekig baszkolódott a tervezéssel és gyártással és még mindig nem tud érdemi mennyiséget 5 nm szélességben gyártani, míg az ARM cuccok már évek óta 5 nm szélességűek, az AMD is már évek óta tud 5 nm gyártani (látszik is a laptopba szánt Ryzen esetén ez az akkuidőn, ami közelíti az Apple akkuidőt azonos teljesítményen).
És jön a 3 nm csíkszélesség is már.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
az AMD is már évek óta tud 5 nm gyártani
A nagy különbség az Intel meg az AMD között, hogy az Intel saját gyáraiban gyártat, azaz amikor CPU-t fejleszt, akkor gyártástechnológiát is fejleszt, amit másra is használ, az AMD meg fabless, 2009-ben kiszervezte a gyárait a GlobalFoundriesnek, azóta az AMD valójában a TSMC gyártástechnológiáját használja. Azaz az AMD mindig csak azt tudja, amit éppen a TSMC tud.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem csak azon múlik, hogy mit tudna gyártani, hanem azon is, hogy mit tud megtervezni a gyártásra és az Intel csúnyán bealudt az utóbbi 10-12 évben, gondolván, hogy úgyis piacvezető... és csak most szedte össze magát valamennyire, leginkább az AMD és az Apple nyomására.
Szóval továbbra is az a helyzet, hogy az ARM nem csoda-architektúra, csak ott hamarabb lementek gyártástechnológiában kisebb csíkméretre... és a teljesítménysűrűség négyzetes, fele akkora csíkszélesség átlagosan négyszer akkora teljesítményt jelent vagy negyed annyi fogyasztást.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csak a szépséghiba, hogy az új csíkszélességeknél sem a skálázás nem olyan mint régen, sem a gyártástechnológia neve nincs összhangban a valódi méretekkel.
Ez utóbbival én is csak nemrég szembesültem, hogy az 5 nm valójában olyan 40 körül van. Az 5 nm csak egy marketing elnevezés. Természetesen a kisebb név a gyakorlatban is finomabb rajzolatot jelent, csak nem annyival mint a nevéből adódik.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
>csak nemrég szembesültem, hogy az 5 nm valójában olyan 40 körül van. Az 5 nm csak egy marketing elnevezés.
Nem hallottam még, de annyira tipikus a fejlődés hiányát marketinggel kipótolni, hogy simán elhiszem. Van erre forrásod?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csak a szépséghiba, hogy az új csíkszélességeknél sem a skálázás nem olyan mint régen, sem a gyártástechnológia neve nincs összhangban a valódi méretekkel.
Jó ideje szinkronban van annyira, hogy 2-3-5-7-10-14-... nm esetén számolható legyen a teljesítményarány.
Ez utóbbival én is csak nemrég szembesültem, hogy az 5 nm valójában olyan 40 körül van.
Mármint a FET? Igen, az 5 nm esetén 25-50 nm méretű, függően attól, hogy mi a célja. Ettől még a csíkszélesség 5 nm, illetve ez is trükkös, mert ez már röntgen tartomány lenne, így elvileg a levilágításnál fókuszált interferenciákkal számolnak és UV fénnnyel világítanak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
az Intel saját gyáraiban gyártat,
Azt hinned, de nem. Az intel mar par eve TSMC-nel es samsungnal, ha jol emlekszem, is gyartat, mert a sajat gyartocege nem bir olyan gyorsan lepni az egyre ujabb tech-ekre.
Arrol nem is beszeltunk, hogy az intel raadasul nemcsak hogy chipet gyart maga, hanem meg gyartosorokat is gyart, es az ehhez tartozo tech fejleszteseket is csinalja. Erre mar tenyleg csak valami 2-3 ceg kepes a foldon.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nem az innovacio vagy a piaci siker elmaradasa.
De, pont az utóbbi, hiányoztak rá azok a lokális appok amit az emberek használnak, igényelnek.
Ez chicken - eggs probléma, amíg nincs mögöttes felhasználói bázis, addig nem érdemes fejleszteni rá.
Nem lesz mögötte felhasználói bázis amíg nincsenek fejlesztések.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
volt ra sokminden. es eppen mikor lecsaptak, lodultak meg a native app-ek.
masreszt ahogy a sailfish is egy icipici team-bol ossze tudott rakni egy android compatibility layert, meg az amazon, /e is ki tudta utni a google services framework-ot belole, egy akkora toke, mint az MS, konnyeden tudott volna full android support-ot hozzaadni, akar meg rogton android studio plugin-eket is, amivel gombnyomassal fordithat kozel nativ kodot.
Ez mind megoldhato lett volna.
A gond inkabb az volt, hogy akkoriban volt a management-valtas az MS-nel, es az MS-nel volt vagy 10-fele "fo csapasirany" (win, office, konzol, azure, mobile, hogy csak egy parat emlitsek) egyszeruen egy uj senior mgmt, meg az eppen ujjaszervezodo management hierarchia nem tudott ennyifele szakadni. ennek esett aldozatul a windows mobile.
ha rakeresel, kvazi sehol sem irnak olyat, hogy elavult vagy technikailag szar lett volna, es ez nem veletlen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Okkal nem akartak android kompatibilitási réteget hozzáadni (ha ez egyáltalán google services nélkül járható lett volna), ezzel a saját sírjukat ásták volna meg.
Van még egy aspektus és talán ez döntötte el a platform sorsát: nem álltak be mögé a telefongyártók. Ha a rendszer semmilyen costumizációt nem enged akkor csak a hardverben tudsz elkülönölni a vetélytársaktól, ez pedig kevés és drága. Ezért kellett a Nokia annyira a Microsoftnak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Volt customization: tudtál saját accent color-t definiálni a beépített kb. 16-on felül valami deploy.xml segítségével :D
Lásd: https://hup.hu/node/138109
van 20 darab fix szín amit be lehet állítani rendszer színnek, és kész. Már 20 évvel ezelőtt képes volt a technológia szabadon állítani a színeket windows95-ben a 3 db RGB komponens megadásával a 16 millió szín bármelyikére! Itt kapsz 20 színt, és kuss!
A telefongyártóknak az MS engedi nagy kegyesen +4 EXKLUZÍV SZÍN felvételét a palettára (http://goo.gl/Ym6INV), hogy ezzel különböztessék meg megukat a többiektől! Medveanyám borogass, ettől a hatalmas innovációtól lehidalok!
Jó, jó tudom, csak vicceltem....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azért az a mobilos "próbálkozás" eléggé érdekes volt... Emlékszem, PC-vel adatot cserélni sokáig csak saját alkalmazással, összedugva tudott, az első SMB/cifs klienst is a samba projektből portolta valaki erre a platformra, csak később lett natív/Microsoft-os megoldás rá...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ahogy a win11-re a mai napig nincs oldalra huzott taskbar. nevermind, hogy a win10 felhasznalok jo resze emiatt nem upgrade-el; "nem fontos".
Neha a nagy cegeknel "erdekes modokon" (tm) kerul megallapitasra a feature-ok prioritasa. :/
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A cikknek némileg ellentmond, hogy amikor boldog-boldogtalan lopta a Windows és Office kódokat, és százmilliók használták úgy a Ms szoftvereket, hogy egy fillért sem fizettek, a Ms akkor is hízott, mint egy kismalac.
Nincs mögötte titok: a vállalati szegmens tartotta és tartja el ma is a céget, és nem az, hogy hány OEM partner telepít Win11-et a laptopjára. A vállalati szegmens meg már csak olyan, hogy ha egyszer rágyógyult a Ms platformjára (nem a desktop oprendszerre, hanem az AD alapú címtárra, Sharepointra, Ms SQL-re, Exchange-re, CRM-re, PowerBI-ra, és a többire), akkor onnantól a lőtéri kutyát sem érdekli, hogy az ARM mennyire támogatott.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
amikor boldog-boldogtalan lopta a Windows és Office kódokat
Ez szerintem régiófüggő is volt, nyugaton jobban be lehetett f*satni a népet a basával, valamint jobb is volt az anyagi helyzet, inkább megvették.
A vállalati szegmensben meg kezdődik az eltolódás az Electron-os appok felé (Outlook), SQL szerver is van Linuxra, amik nekem (is) azt jelzik, hogy a Windows-t esetleg el is hagyná.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
SQL és dotnet csak az Azure miatt került portolásra, jóval alacsonyabb funkciónalitással.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezt mondják :D , de ugye Viktorunk is megmondta, ne azt figyeljük, amit mond, hanem amit tesz :D
Az "új" Outlooknak is kisebb a funkcionalitása, mégis nyomatják kifele :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Aki elektronban csinál programt azt agyon köll csapni!
Tessék eldönteni szépen-tisztességesen az első lépésben hogy most programot írnak vagy weboldalt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mi a baj azzal, hogyha valaki a böngészőt használja GUI-nak...?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem azzal van baj ha a böngészőt használja GUI-nak, az weboldal. Illetve a HTML mára egy egészen vállalható UI leírónyelv akár desktop programokhoz is.
Baj azzal van hogy az electron egy böngésző + backend server + jobb filerendszer api egyben, de még ez sem annyira kritikus.
A kritikus az, hogy nem osztja meg a sok garbage collected virtuális gép egymással a memory pressure-t, így tele van a ram eldobható objektumokkal, és a rendszer szempontjából adhoc módon megy a GC.
Közepesen szerény 16G ramos gépem is swappel ezen vackok miatt - egy kb Teams - firefox - vscode - postman kombónál.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az Elektronyt én is utálom, meg az összes kontérizált taknyot (Snap, Flatpak és társaik). Bloat szemetek, de megvan ezeknek a jó oldala is. Platformfüggetlenek, rendszeresen frissen vannak tartva, könnyebb, gyorsabb rájuk fejleszteni, és csökkentik a Windows/x86 dominanciáját és a vendor lock-in-t.
Ráadásul vannak esetek, amikor a bloatságuk sem meghatározó, pl. nagy szerkesztőprogramoknál (multimédiás, pl. videó/fotószerkesztők, DAW programok, vagy IDE-k) úgyis bloat lesz minden alkalmazás, az, hogy Electron/JS (Visual Studio Code, Pulsar) vagy Java (Eclipse, IntelliJ) vagy Python (PyCharm, Jupyter, vagy az Emacs esetén Lisp) alapú-e a cucc, az már sokat nem ad hozzá a vaskosságához. Hozzá ad, de nem annyit, hogy számítson, mert eltörpül a szoftver natív alapigénye mellett.
Web alapú megoldásokhoz (chat/IM, levelezők) sem ad hozzá annyira sokat.
Meg igazából a bloatság is relatív. Mert ha a vi-hoz képest nézzük, akkor egy vimscript alapú vim, és egy Lua/Python alapú neovim is bloatabb, pláne egy Emacs, de ha az ed-hez mérjük, akkor meg a vi is bloat. Kinek mire van szüksége, milyen funkciók kellenek neki.
Ez Electron akkor gáz, ha olyan kisebb alkalmazásnál erőltetik, ahol nincs rá szükség, pl. streamszolgáltatások kliensszoftverei, Steam, egyszerű jegyzetelőappok, stb.. Ott sokszor hulla feleslegesen vannak a userre tukmálva.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem tudom, hogy az Electon terjedéséből miért következtet bárki is arra, hogy a Ms platform kezd kiszorulni a vállalati szegmensből. Lehet, hogy a kisvállalati szegmensben van ilyen tendencia, de a nagyvállalatoknál nincs. A pandémia kezdete óta ráadásul a Teams is elharapódzott, mint a bozóttűz. A vállalati Skype kihalt, és aki a Teams-re átállt, az értelemszerűen bevezette a Sharepoint, OneDrive, stb. szolgáltatásokat is, ha ki akarta használni a Teams tudását. Az elmúlt években még a banki és biztosítói szektor is meglépte ezt, pedig ott pár éve a felhőszolgáltatások emlegetése még halálos bűnnek számított.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ráadásul a Teams is elharapódzott, mint a bozóttűz. A vállalati Skype kihalt
Ráadásul ez a két legszarabb eszköz ezen a piacon... szóval azon kívül, hogy ingyen megvan, mert csomagban megvették korábban, csak a szopás van ezekkel.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Képes lesz simán, nincs konkurense a desktop vonalon azt csinál amit akar.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Ami a jövőt illeti szkeptikus vagyok azzal kapcsolatban, hogy a Windows képes lesz megvetni a lábát ARM platformon."
Évek óta vannak ARM alapú Windowsos gépek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kiválóan fut Silicon-os Mac-en VM-ben is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vannak, de nem nagyon terjedtek el. Ennek az az oka, hogy ARM-en a Windows nem különleges, hiszen a Windowsnak a sok exkluzív különlegessége az x86-hoz kötődik. Vannak azért emberek, akik használják a Windows ARM-ot, de nincsenek valami sokan, nem lett sikertermék. Egyszerűen ARM-en nem ad pluszt a Windows, ez az oka.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Es lattal mar olyat, aki hallott olyanrol, aki latott olyat, aki hasznalt is Windows-os ARM-os PC-t?
Mert *pi ARM Linuxos es Apple Siliconos Mac-es ismerosom annyi van, mint szaron a legy. De olyat, aki Windows + ARM gepet vett elo barhol is, meg eletemben nem lattam a gyakorlatban.
De lehet, hogy az en mintam torz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A *pi-vel szerintem ne bohóckodjunk PC-s témakörben.
Amúgy meg teljesen mindegy hány arm windows-os ismerősöd van, az egész téma onnan jött elő, hogy a windows kihal (megint) mert nem támogatja az arm-ot, ami most legyőzi (megint) az x86-ot.
Az arm windows pedig létezik, működik, ha majd teli lesz a piac hiperszuper arm-os géppel (asztali és notebook) és emiatt kellene kihalnia a windows-nak, mert azon csak linux fut, hát ez nem igy lesz.
Nekem vannak kételyeim, hogy az arm belátható időn belül letarolná a pc piacot, de teljesen mindegy, van rá windows, ha szükség lesz rá.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Lassan 4 eve, hogy az Apple csinalt olyan eros ARM gepet, ami megver tetszoleges 16 inch-es x64 laptopot CPU-ban es GPU-ban.
A nemApple vilagban mi tart ennyi ideig? Azonkivul, hogy Linuxra egy RasPi is eleg, Winre meg a csucsqualcomm is vicc sebesseg.
Igeny mar vo'na ra. De nem nagyon van a piacon.
Na jo, ringyozosra igeny sincs, mert annyira elaludtak: https://hup.hu/szavazasok/20221126/ha_laptopot_vennel_a_kozeljovoben_mi…
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Most komolyan összemérjük a vicc raspi-t linuxal egy qualcom-os windowssal? Mert nem az előbbi fog nyertesen kijönni.
"Igeny mar vo'na ra. "
Ha valóban volna rá igény, akkor teli lenne a piac vele. Ehelyett nem veszik pc-re, sem linuxal, sem windows-al, de a lehetőség meg van rá. (almát hagyjuk, az a más világ)
A linkelt szavazással mit szeretnél mutatni? Hogy egy *nix portálon még x64-es windows-ot is többen vennének, mint arm-os linuxot?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A linkelt szavazással mit szeretnél mutatni?
Hogy Windows-os lapost kutya nem venne ARM-mal, de Linuxost sokan szivesen.
teli lenne a piac vele
"Nincsenek koztunk bunozok, mert a bunozok mind bortonben vannak" erveles. Nem ez lenne az elso eset, hogy tobb eves, sot, evtizedes kesessel jon ra a piac, hogy mi fogyna jol, ha lenne.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Hogy Windows-os lapost kutya nem venne ARM-mal, de Linuxost sokan szivesen."
És az arm linuxra vágyóknál 2x többen vannak, akik windows-os gépet vennének. Egy *nix portálon. Szerintem ezen kellene elgondolkodni.
Maradjunk annyiban, hogy a kutyának sem kell az arm, sem windowsal, sem linux-al. De mint már mondtam, ha majd egyszer hardveresen annyira kivánatos lesz az arm, akkor pont ugyanúgy windows-al fogják venni az emberek, mint a mai hardvereket.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Maradjunk annyiban, hogy a kutyának sem kell az arm, sem windowsal, sem linux-al. De mint már mondtam, ha majd egyszer hardveresen annyira kivánatos lesz az arm, akkor pont ugyanúgy windows-al fogják venni az emberek, mint a mai hardvereket.
Most dobjuk ki az összes otthon található routert/nast/telefont/tvboxot.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hint: PC-ről szól a szál.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van arm-es Windows pc? Lehet el vagyok maradva, egyedül Lumián láttam Arm-en (Qualcomm talán 865) futó Windows 10-et azt pedig nem csak egy pi veri el Linuxal hanem kb bármi :).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem azt kétlem, hogy van, hanem hogy milyen fizikai vason fut? :)
A Marvell armada 8040-hez hol vannak a driverek vagy az Amlogic-hez, vagy a Mediatekhez. Mondjuk egyiket se cserélném Windowsra :) vagy van legalább egy nyomi referencia board amin ki lehet próbálni az agyonverést? :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tele van a net Pi4-es videókkal...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ennyire nem követtem de az nem Windows 10 for iot? (Külön termék)
És még nem láttam Qualcommal szerelt Raspberryt sem. (Nem mind Broadcom tákolmány (free as in blobs ;)) ?)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
woah 200-400k úgyhogy nem most fogom kipróbálni, de elhiszem hogy elver egy 20k-s Raspberryt. A kérdés, hogy ennyiért ki választja :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Melós laptop, csak x86-64 helyett arm64 windows van rajta. Ilyet kerestél, nem?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Milyen gyorsan eljutottunk, a "kihal a windows, mert az arm mindent lenyom és azon nem fut a windows"-tól a "jó-jó, van erős arm-os gép windows-al, de hát annyiba kerül, mint bármelyik középkategóriás x86 laptop"-ig.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"A kérdés, hogy ennyiért ki választja"
Viccet félretéve, nem lepődnék meg, ha többször annyian választanák ezt, mint ahányan PC-nek használnak egy raspberry-t. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Lassan 4 eve, hogy az Apple csinalt olyan eros ARM gepet, ami megver tetszoleges 16 inch-es x64 laptopot CPU-ban es GPU-ban.
A nemApple vilagban mi tart ennyi ideig?"
Esetleg érdemes lenne megnézni, hány nagy szoftverfejlesztő cégnek van a jelenlegi x86 architektúrára fejlesztett Windows-on futó szoftvere, és hánynak van MacOS-en futó. Az Apple főleg a consumer kategóriában mozog, és ott könnyebb a fejlesztőket csicskáztatni. A Ms viszont nem csak a játékszoftver fejlesztőkkel kell megküzdjön, hanem olyan mammutokkal is, mint IBM, Oracle, SAP, és hasonlók. Itt nem lehet úgy lezavarni egy platformváltást, mint az Apple esetében. Némelyik ilyen dinoszaurusz évekig tesztel egy platformot, mielőtt hajlandó azt támogatni (legalábbis azt mondják, hogy tesztelik, de simán lehet, hogy pornót néznek a tesztgépeken).
A vállalati végfelhasználók is 3-5 évre vesznek hardvert, ott sem épp vidám történet egy ilyen váltás.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jo, de _lehetosegrol_ beszelunk, nem _valtaskenyszerrol_.
Miert nincs 14 inch-es Windows laptop 128GB RAM-mal es legalabb egy normalisabb GPU-val? Es ha cserebe ARM kell legyen, akkor legyen.
Nem, majd a jo 13. gen Intel a szar Iris GPU-val 32GB RAM-mal. Ennyi jar neked 14 inch-en, meg lofasz a seggedbe.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Baszod, a 13th gen Intel az 10nm, az AMD Ryzen 89xx meg 4 nm. Ég és föld teljesítmény per fogyasztásban.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Es a Ryzen 89xx-es 13-14inch-es laptopokat 128GB RAM-mal csak en nem talalom? Baszod
Meg a benchmarkokat se konnyu megtalalni, ahol osszemerik a GPU-jat egy M3 Max-eval.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Majd lesz, friss még a 89xx, idén jött ki és 4 nm, az Apple M2 meg 5nm, az M3 meg 3nm, összevetésképp. De Ryzen 6xxx az 6 nm, abból Dunát lehet rekeszteni, de biztos lesz valami más kifogásod. A lényeg az, hogy nem az ARM a csoda, hanem a csíkszélesség. Ezért nem fő csapásirány máshol az ARM, vannak annak is erős limitációi, amit nem lehet csak úgy átugrani, áttervezni kompletten az architektúrát meg nem lehet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kivancsi leszek, a Linuxos laposom lassan csereerett, elsosorban a GPU es az aksija miatt.
Monitorozom a piacot egy ideje, de mintha csak a 2-3 generacioval ezelotti AMD-k lennenek keszleten Linux kompatibilitas eseten. A 128GB RAM lehetoseget meg mindenkeppen megvarom a valtassal.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A 128GB RAM lehetoseget meg mindenkeppen megvarom a valtassal.
Például a Ryzen 89xx esetén 256 GB a felső limit...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
a Ryzen 89xx esetén 256 GB lesz a felső limit...
fixed :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem kell fixelni, annyi a limit. És mivel általában nem ráforrasztott a memória a divat ezekben a körökben, bele is tudod rakni, nem kell olyan gépet keresned, amiben benne van. Az én jelenlegi gépemben is 64 GB van, 16 GB memóriával árulták szinte mindenhol.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Lassan 4 eve, hogy az Apple csinalt olyan eros ARM gepet, ami megver tetszoleges 16 inch-es x64 laptopot CPU-ban es GPU-ban. A nemApple vilagban mi tart ennyi ideig? Azonkivul, hogy Linuxra egy RasPi is eleg, Winre meg a csucsqualcomm is vicc sebesseg.
Ott a Ryzen 6x, a 7x és a 8x, az tudja ugyanazt nagyjából. Az Apple nem csinált csodát, nem az ARM a csoda ott, hanem az, hogy lement 7 nm és aztán 5 nm csíkszélességre, az csinálta a csodát, ahogy a Ryzen esetén is azt csinálta a csodát, hogy lementek egészen 4 nm csíkszélességre, pedig x64 maradt. Az ARM csak azért került a képbe, mert az Apple tudta licencelni, saját maga tervezni és gyártatni. Nem az ARM a csoda, csak ezt hitette el az Apple, hogy az ARM a csoda, pedig a csoda a számokban van.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
És ott van a kihűlt gamer közösség is akiknek a SzándékosX nélkül nincs játék. Jó eséllyel ők is méláznak hogy hogyan kerül kendi krás a start menübe és egyre zavaróbb az oprendszer ahhoz hogy elindítsanak egy játékot.
Meg ott vannak a rendszergazdák akik kattintgatós gui helyett a registrybe kell hogy meneküljenek meg egy bash utánzatba.
Meg azok akik jól bevált programokat akarnak használni sallangok és megfigyelés nélkül.
Most jön az oprendszer véreztetése, személy szerint a csúcspont a Win7 volt, van aki szerint az XP, de abban mindkét tábor egyetért hogy nagyon butítva lett sok téren, egyre több a reklám benne, haszontalan megoldásokkal próbálják megreformálni a megszokott működő dolgokat.
Amikor kezdődött a grafikus küllem butítása (metro design), minden legyen lapos és színtelen és piktogram hogy a nagyon hülye is jól érzékelje, meg amikor már 1 hetet nem képes újraindítás nélkül eltölteni az oprendszer... Ha kell akkor újraindítja amíg úgy látja hogy nincs user aktivitás 3 órán át.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem csak a " hülyék" miatt lenne jó egy "egyszerűsített" felület. Ergonómia (ami nem a szépérzék meg ízlés!!!) szempontjából nem volt olyan rossz lépés, csak nem jött össze a nagy egyesített mobil-asztali platform egységes felülettel. A telemetria se lenne hülyeség, csak ki lett közben véreztetve a support, hogy majd a telemetria meg majd az MI úgy is elég lesz magában.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ergonómiai szempontból a lehető legrosszabb lépés volt egy alapvetően egérrel és billentyűzettel kezelt oprendszer UX-ét eltabletesíteni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Végül is egyben kiválóak az újabb keletű Windows fejlesztések. Hogy manapság szimplán már csak annyit kell tennem egy működőképes Windows-ért, hogy közvetlen a telepítés után, - a mondjuk hasra ütök, - 158 kékülő csuszkát szürkére varázsolom a gépházban. Na meg az Edge böngészőben is.
(Igazából még gondolkodni sem kell ehhez, nagy hibát nem véthet vele az ember. Időnként nem árt újra ellenőrizni, nem pakoltak-e oda egy újabbat a legutóbbi frissítéssel.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én annak idején a Windows 10 megjelenésétől kezdtem el a csoportházirendben lelőni a sallangokat és mikor a nagyja kész volt, elég volt fél évente nézegetni, milyen hülyeséget találtak még ki :D . Nem olyan megterhelő és más rendszerekben is érdemes időnként átnézni az "újdonságokat". Ha jött egy új PC, amint megkapta a házirendet, már csicskult is a Windows. Akkoriban nem éreztem akkora nagy terhelésnek, és legrosszabb esetben is PS szkripttel gyógyíthatóak voltak a "fejlesztések". Most már máshol mással foglalkozom, és itt kevésbé bajlódnak ilyesmikkel.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Win7 óta egyetlen nagy előnyt érzékeltem ez pedig az hogy a drivereket nem kell vadászni telepítés után se lemezről / pendriveról, se kézzel letöltögetni netről (kivétel a VGA amennyiben nem csak böngészni akar az illető).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kivéve, amikor a nem kézzel telepített driver a vérbe sz*pat: https://hup.hu/comment/3005848#comment-3005848
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen.
Az pedig már kevésbé sikerült kifejleszteni a Microsoft-milliárdokból, hogy egy adott eszközhöz ne települjön driver. Külön registry és/vagy GPO farigcsálás kell hozzá.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, volt azért fejlődés, nem csak a driverek (sőt, a telepítőben sem kell F6-ra driver floppy-val szenvedni), de Windowson azért a vírusok is kulturáltabban kivédhetők (UAC, beépített használható víruskergető, kulturáltabb-szabványosabb böngészők, sandboxing, Windows Store és winget által nyújtott lehetőség miatt is). Meg sok minden legálisan is elérhetőbb, nem kell warezolni (online játékterjesztők, stream szolgáltatások, retró archívumok, stb.). Szóval volt azért fejlődés, de összességében eltörpül a Windows esetében a visszafejlődéshez képest. Ami a legszomorúbb, hogy ez szándékos visszafejlődés, nem bénázás a MS részéről. A MS nem akarja elkövetni azt a hibát, amit az XP/Win7-tel követtek el, hogy túl jó lett, az embereknek túl sok önállóságot adott, és soha nem akartak róla váltani, upgrade-elni, nehéz volt kinyírni (az XP-hez kénytelen voltak 5 éves, a Win7-hez pedig 3 éves extra supportot nyújtani). Ezért inkább a MS azon van, hogy minden szoftver egyre szarabb/bérelve legyen, kényszerítetten frissítve a legfrissebb verzióra, user ki legyen szolgáltatva az összes adatával együtt, mert akkor nem tud pattogni, meg nem próbál kitartani egy adott régi rendszeren.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ezt a szándékosX-et ízlelgettem meglehetősen sokáig, mire leesett mire gondolt a költő
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Most jön az oprendszer véreztetése, személy szerint a csúcspont a Win7 volt, van aki szerint az XP
Összehasonlításképpen: Az XP-t a támogatás lejártakor (2014. áprilisában) 400 millió ember használta. A Windows 7-et a támogatás lejártakor (2020. januárjában) 900 millió ember használta. Bár a Microsoft szándékos FUD kampányt is indított a Windows XP ellen a tech-médiában, egyértelműen a Windows 7 szenvedett el több kivéreztetést. Ez annak köszönhető, hogy a Microsoft a Vistával nem volt képes az XP-nél jobb rendszert összehozni, de a Vista után képes volt egy Windows 7-et kiadni, ami bár sok szempontból nem volt jobb az XP-nél akkori hardvereken, előbb-utóbb stabil és közkedvelt rendszerré vált. Intel 4. generációtól felfelé pedig már nem volt választása senkinek, XP-s driver-ek híján.
A Windows 7 kivéreztetésének folyamata már 4 évvel a támogatási időszak lejárta előtt elkezdődött (2015-2016), amikor a Microsoft feature frissítésnek álcázva automatikusan felrakta a Windows 10-et mindenkinek a gépére, ahol a feature frissítések be voltak kapcsolva. Magyarul, ha az Install updates automatically és a Give me recommended updates the same way I receive important updates be volt kapcsolva a Windows Update-ben [1], akkor már települt is automatikusan, a felhasználó beleegyezése nélkül a Windows 10, visszaállítani pedig csak a teljes rendszer újratelepítésével lehetett. Tette mindezt azért, mert akkoriban senkit nem érdekelt a szarul-húgyul implementált, instabil szar Windows 10, sőt az előtte kijött Windows 8 se nagyon, és javítani kellett a statisztikákat. Mivel mással, mint áterőltetéssel. Tehát, amit a Vistát követően ki tudott korrigálni a Windows 7-tel, azt nem tudta a Windows 8-at követően a Windows 10-zel. Ezért kellett nekik áterőltető-kampány. Ezért használta még mindig 900 millió ember a támogatás végén. Mert senkinek sem kellett a Windows 10 feature ága, aki stabil rendszert szeretett volna és nem akart magából kísérleti nyulat csinálni.
Folytatódott azzal, hogy bizonyos új konfigurációk (Intel és AMD 7. generáció és fölötte) elvesztették a támogatást. A Microsoft önkényesen úgy döntött, hogy hiába támogatja a gyártó Windows 7 driverekkel az adott platformot, ő inkább letiltja róla a frissítéseket, mert túl™ új™ neki a gép. Indoklás a szokásos techno-bullshit, valamint a költséghatékonysággal™ való magyarázkodás, értsd: a világ vezető szoftvermultija túl milliárdos ahhoz, hogy megengedje magának az ilyen rendszereken való tesztelést.
Emellett visszamenőlegesen belegányolt olyan anti-feature-öket a Windows 7-be is, ami sok privacy-tudatos felhasználót visszatartott az átállástól, pl. telemetriát. Ez persze már csak részletkérdés, mert a tudatos felhasználók ezen a téren sincsenek sokan.
Egy biztos, a Windows 7 a józan informatika érájának utolsó bástyája. Fölötte már csak lejjebb van, tapicskolóbb, butább, erőforráspazarlóbb és kevésbé időtálló rendszerek. Kivételek ez alól az Enterprise LTSB/LTSC ágak, amikkel Intel 2. generáció fölött szépen el lehet lenni 2029-ig (2019 LTSC) támogatott ágon. Ezek csak javításokat kapnak, ami azt jelenti, hogy a senki által sem kért csiligány változtatgatások kimaradnak belőle. Kár, hogy a fogyasztói szegmens még a létezérésől sem tud. Használt licenszt azonban lehet venni és ajánlott, ha valaki támogatott Windows-t akar anélkül, hogy havonta szétesne alatta vagy szétgányolnák a kezelőfelületet, és tanulhatna mindent újra.
Amikor kezdődött a grafikus küllem butítása (metro design), minden legyen lapos és színtelen és piktogram hogy a nagyon hülye is jól érzékelje, meg amikor már 1 hetet nem képes újraindítás nélkül eltölteni az oprendszer...
Ez igazából már Windows 8-on elkezdődött. A szakszerű™ (értsd: a Microsoft UX-ökrei által kitalált) indoklása az volt, hogy tabletre és mobiltelefonra is szeretnének Windows 10-et, és ezekből egy egységes platformot készíteni. A Windows Phone befuccsolt, a tablet szegmensben nem volt képes átvenni a vezetést, a még mindig túlnyomó részt egérrel és billentyűzettel operáló PC-piacon maradt vezető szereplő, cserébe sikerült a desktop workflow-t egy az egyben szétcseszni és csiligány, óvodások grafikai színvonalát súroló, animációbuzi tablet szintjére butítani.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Milyen XP és Win7?
Az igazi nagymenők Windows 3.11-en üzemeltetnek. A német vasút nemrégen keresett hozzá szakembert. A Siemens 2030-ig támogatja ezeket a rendszereket az InterCity-n.
https://web.archive.org/web/20240127140416/https://www.gulp.de/gulp2/g/…
Azt mondja:
The result of your work is high-quality display software whose interfaces to the vehicle control system function smoothly. The driver's cab display system on high-speed and regional trains shows the driver the most important technical data in real time.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem mondod, hogy a Siemens vonatokat Win 3.11-en futó szoftver felügyeli... Az életben nem szállok többet vonatra, ha ez igaz.
Mellesleg mit kell ezeken üzemeltetni? A mozdonyvezető előtt nincs ott a mágikus gombkombináció? (Ctrl+Alt+Del)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Dashboardokat üzemeltetnek vele
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem mondod, hogy a Siemens vonatokat Win 3.11-en futó szoftver felügyeli... Az életben nem szállok többet vonatra, ha ez igaz.
Ezzel annyit árultál el, hogy megtette a hatását a tech-lakájmédiából ismert legacy-ellenes FUD az átmosott tudatodban. Gratulálok! Egyébként a hír igaz. Valóban 3.11 fut a Siemens dashboard-okon.
Mellesleg mit kell ezeken üzemeltetni? A mozdonyvezető előtt nincs ott a mágikus gombkombináció? (Ctrl+Alt+Del)
Például pont azt, hogy itt egy legacy operációs rendszerről van szó, aminek az üzemeltetése nem abból áll, hogy Tapicskoló Tamás hátradől a kényelmes karosszékében, amíg a Microsoft a kék háttér mögött frissíti a Windows-t, aztán ha megtörtént, a friss rendszertől várja a stabilitás és a biztonság illúzióját. Itt érteni kell a rendszerhez, le kell mászni mélyebb szintekre, frissítésbe belekényelmesedő üzemeltető babzsákmacik és papucsos, pizzazabáló rendszergazdák helyett valódi szakemberekre van szükség.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem tudom, mit gondolsz a DOS-Win 3.11 környezetről. Van egy pár évnyi tapasztalatom, és lehet, hogy ez kevés, de azalatt kialakult az a képem, hogy mission critical feladatokra teljesen alkalmatlan. A memóriakezelés kezdetleges, a fájlrendszer sérülékeny. Ha egy alkalmazás elszáll, nagy eséllyel magával rántja az egész oprendszert, felülírhat kritikus memóriaterületeket, vagy akár direkt írhat a fájlrendszerbe.
Ha a Siemens valamilyen ipari környezetben bevált beágyazott rendszert használna, akkor egy szót sem szólnék.
Azt pedig, hogy a tech-lakájmédia mosná át a tudatomat, azt személyeskedésnek veszem, és kikérem magamnak. Bátran írj az ilyen fröcsögések helyett szakmai érveket, ha úgy gondolod, hogy amit írtam, az hülyeség.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
De a vonatokon nem is a Windows 3.1 csinál mission-critical feladatokat. Az egy kijelzőt üzemeltet a felhasználó felé. A fontos dolgokat PLC-k csinálják.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, csak mi van, ha a vezetőnek kell beavatkoznia a dashboardon látott információk alapján? Persze ha a kritikus infók, mint mondjuk a sebesség vagy egy vészjelzés duplikáltan megjelenik, addig nincs gond, de ha a dashboard épp lefagy, miközben jön a jelzés, hogy nem működik a fénysorompó...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ugyanaz van, ami 1995 előtt is volt az ilyen dashboard-okon. Valahogy túléltük akkor is, DOS/Win311-ből lefagyásokból eredő vonatbalesetek nélkül. Pedig akkoriban jóval több helyen használtak ilyen rendszert, mint csak egy dashboardon.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt pedig, hogy a tech-lakájmédia mosná át a tudatomat, azt személyeskedésnek veszem, és kikérem magamnak. Bátran írj az ilyen fröcsögések helyett szakmai érveket, ha úgy gondolod, hogy amit írtam, az hülyeség.
Érvek nélkül fogalmaztad meg az alábbi kirohanásod. [1]
Nem mondod, hogy a Siemens vonatokat Win 3.11-en futó szoftver felügyeli... Az életben nem szállok többet vonatra, ha ez igaz.
Azóta sem láttunk tőled szakmai érveket, amik alátámasztanák, miért hülye a Siemens, hogy Win DOS/3.11-et futtat. Csak a fősodorból már jól ismert legacy-ellenességet, masszív általánosításokkal.
- A fájlrendszer sérülékenysége nem csak a FAT16-ra igaz, viszont orvosolható egy szétválasztott read-only és read-write partícióval, amit a modern oprendszereknél is használnak, pl. minden okostelefonban és valamirevaló appliance OS alatt van ilyen szétválasztás. Nem világos, ez miért érv a DOS/Win311 ellen, mikor más egyéb közismert rendszereknél is van, hogy eleve abból indulnak ki, hogy nem jó ötlet ugyanazon a read-write fáljrendszeren tartani az oprendszert és az adatokat.
https://a.te.ervelesi.hibad.hu/hamis-okozat - A memóriakezelést kezdetleges vagy nem kezdetleges, lehet jól is csinálni, ha körbe van bástyázva és jól le van teszteltve a rendszer. Ugyanez a lufiérv jön elő a Rust vs. C kérdéskörben. Influenszerék előszeretettel támasztják alá ezzel a buzzword-del a teljes Linux kernel és ökoszisztéma újraírását Rust-ban (és ezzel 2x-3x erőforráspocsékolóbbá tételét).
https://a.te.ervelesi.hibad.hu/lenyegtelen-konkluzio - Az, hogy egy alkalmazás magával ránthatja az OS-t, egy olyan single tasking célrendszeren, mint egy dashboard, irreleváns. Nem mellesleg a modern™ Windows-okra és Linux-okra is igaz ez, lásd az elmúlt évtized DoS címkéjű CVE-i, amik képesek voltak magával rántani a rendszer többi komponensének funckionalitását, vagy root jogot adni ehhez.
https://a.te.ervelesi.hibad.hu/lenyegtelen-konkluzio
Tehát, ha feltételezzük, hogy a Siemens mondjuk legalább annyira körbeteszteli a dashboard-ját, ahogy egy autóiparban körbetesztelik a C-ben fejlesztett mikrokontrollereket, akkor miért baj, hogy DOS/Win311? Ha van tapasztalatod, akkor légyszíves kezdj el szakmailag érvelni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Próbáljuk meg azért nem összemosni az ipari rendszereket a felhasználói számítógépekkel.
Ettől függetlenül azzal egyetértek, hogy ha valakinek elegendő az a feature-szint, amit a Windows 3.11 nyújt, akár otthoni vagy irodai felhasználásra, és ért közel annyira az operációs rendszerhez, mint a Siemens mérnökei, akkor teljesen nyugodtan használhatná akár 2024-ben is, lehetőleg egy régi számítógépen, a driver-kompatíbilitás érdekében és az újravásárlást elkerülendő.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni