Ronja Inferno

Címkék

xmi küldte be a hírt:

A cseh Twibright Labs kiadta a Ronja optikai adatátviteli eszköz infravörös tartományban működő változatát, az Inferno-t. A teljes építési leírás GPL alatt terjeszthető. Remek példa arra, hogy opensource hardver nem csak FPGA program formájában képzelhető el.A Twibright Labs neve a Links web böngésző kapcsán lehet ismert.

A Ronja vezeték nélküli pont-pont összekötettések létesítésére alkalmas, nagyjából 1,4 km hatósugárral. Míg a legtöbb vezeték nélküli összekötettés rádiós (802.11) adatátvitelre épül, a Ronja ezt optikai úton valósítja meg. Ezzel elkerüli a kültéri rádiós átvitel egy lényeges problémáját, ez ugyanis nem engedélyköteles. Nem zavarja mások wifi hálózatát, és más hálózat sem zavarja az optikai átvitelt. A sugárnyaláb igen keskeny: a széttartás látható fényű változatnál 2 mrad (miliradián), a most megjelent infravörös változatnál a könnyebb célzás érdekében 3 mrad; ezért az egymás mellett haladó optikai adatutak sem zavarják egymást. A két végpont között szabad rálátás szükséges, de ez általában a nagy távolságú rádiós átvitelhez is kell. Közönséges, nagy fényerejű LED-eket használ, nem lézerdiódákat; a sugárzása az infravörös változatnak sem elég erős ahhoz, hogy szemkárosodást okozzon. Ezt egy erre a célra készített tanulmánnyal is alátámasztják.

Az egyetlen problémája, hogy a ködre/esőre érzékenyebb a rádiós megoldásoknál.

A rendszer 10Mbit-es full duplex ethernet kapcsolatot biztosít. Ellentétben a Wifi 11 illetve 54 Mbit-jével ez a 10Mbit kb 95%-ban ténylegesen kihasználható, mindkét irányba egyszerre. Így tehát a gyakorlatban elérhető átviteli sebesség a 802.11g-hez hasonló. Transzparens a végberendezések szempontjából, tehát közönséges AUI-s vagy UTP-s ethernet csatolókkal használható, nem kell hozzá speciális driver, egyedül a full duplex módot kell kézzel beállítani. (A későbbiekben várható erre is megoldás.)

Egy teljes kapcsolat összes moduljának megépítését kb 70 munkaórára teszik. A leírás eléggé szájbarágós, így annak pontos követésével elvileg első próbálkozásra működő rendszer készíthető. Kizárólag könnyen beszerezhető alkatrészekből áll, csak a LED igényelhet némi utánajárást (de tetszőlegesen helyettesíthető más, elegendően nagy fényerejű típussal is).

A leírás kiterjed a különféle tartószerelvényekre is, így színte bárhol (kémény, korlát, fal, tető) rögzíthető.

Hozzászólások

súlyos nagyon. 5 éve mit nem adtam volna egy ilyen cuccért, de most sem rosz.

mo.-n / kecskeméten is van belőle 2 installálva :)

képek: http://images.twibright.com/tns/3e6.html

ha valaki ismeri a skacokat, meg lehetne kérdezni őket a tapasztalatokról.

Tud valaki hasonló király doksit 2.4Ghz rádióhullámos változatra?

wavelan+seciális adó vevő fej+parabolatányér combo felhasználásával?

Vajon hazai viszonylatban, mennyi lehet ennek az anyag-ára, vagyis, mennyiből jöhet ki? Otthon szeretném a gépemet összekötni egy másikkal, kb. 600 méter lenne a távolság köztük. Szóval szerintem ez ideális lenne. Az mondjuk egy kis gond, hogy csak két gép összekötésére alkalmas (vagy több eszközt kell készíteni),de ez minden ilyen eszköznél adott.

re


Hat nemtudom, tapasztalatok alapjan nyaron jo, telen nem :)

Egeszen konkretan ez elso suru kodig....

Akkor meghal, neha ujra se linkel. Mikor mukodik amugy gyors es stabil, kiveve hogy bizonyos switchekre allergias.

Nalunk kb 200 meteres tavon volt installalva.

ja es a1rb0rn3 tette fel, szal meg azt se lehet mondani hogy mi csesztunk el valamit.

On 2005-01-16, nevergone <nevergone@freemail.hu> wrote:
>
> Úgy értettem, hogy ha van 3 gép egymástól többszáz méter távolságra (vagy
> három alhálózat routere), akkor ezek összekötéséhez 2 eszköz kell
> gépenként...

Soros topologiaba (nem tudom, ez-e a helyes kifejezes) is rakhatod oket.
Szoval nem kell mindegyiknek mindegyikkel osszekotve lennie. Ez csak 4
gadget osszesen, nem 6...

Most én vagyok a hülye, vagy nincs nyák-terv...?

http://twiki.twibright.com/bin/view/Main/RonjaPCB [twiki.twibright.com]

(benne van az angol fordítás is minden bekezdés után)

http://k-j.skontorp.net/ronja/rx&tx/Ronja_pcbs.zip [k-j.skontorp.net]

Igazából nem szeretik a nyákot, mert a vevő rosszabb így, mint a légvezetékes konstrukcióval. Ennek az oka az, hogy a vevő áramkör eléggé szuboptimális, a fotodiódát gyakorlatilag majdnem fotovoltaikus üzemmódban használja, emiatt az egész rettenetesen érzékeny a dióda és diódához vezető drótok kapacitására. Nyákon nagyobb a vezetékek kapacitása. Ha viszont a dióda és a bemeneti mosfet levegőben van összeforrasztva, azzal ki lehet húzni a méregfogát, többi cucc maradhat a nyákon.

>A leírás kiterjed a különféle tartószerelvényekre is, így színte bárhol (kémény, korlát, fal, tető) rögzíthető.

Tudtommal Magyarorszagon TILOS barmit is a kemenyhez rogziteni (statikai okokbol).

Az a rossz, hogy egy megfelelo erossegu szelvihar (szinte) barmilyen hazilag keszult/felszerelt antennat letep a pi**aba, es ha a kemenyhez van rogzitve, akkor jo esellyel a kemenyt is bontja -- attol fuggetlenul, hogy a kemeny milyen allapotban van. Egyszeruen nem ilyen terhelesre keszult a kemeny, nem erre valo, tessek antennarbocot hasznalni, akkor legalabb nem patkol el az egesz csalad szenmonoxidmergezes miatt.