Unless you've been living under a rock, you'll know that Perifractic has acquired Commodore, and the first releases are now available on their website.
#2 Commodore 64 Ultimate: Starlight Edition - $349 (at time of posting)
— Commodore Computer Museum 🕹 (@MuseumCommodore) July 12, 2025
Visszatér a Commodore 64 – de most FPGA-alapon
A Commodore Corporation három évtized után újra hardvert dob piacra: a Commodore 64 Ultimate névre keresztelt gép már előrendelhető 299 dollártól, a szállítás októbertől várható. A masina nem emulátor, hanem FPGA-alapú újraalkotás (AMD Xilinx Artix-7-re építve), és több mint 10 000 eredeti játékot, cartridge-et és perifériát támogat. A projekt mögött a rajongók által irányított új vezetés áll, élén Christian „Peri Fractic” Simpsonnal, aki nemrég vette át a Commodore Corp. irányítását. Bár a cég átvétele még nem zárult le teljesen, a gép fejlesztése nem függ ettől.
In unrelated news: I finally gave up on my attempt at using a quieter
low-profile keyboard: I gave it half a year thinking I'd get used to
it, but I'm back to the noisy clackety-clack of clicky blue cherry
switches. It seems I need the audible (or perhaps tactile) feedback to
avoid the typing mistakes that I just kept doing.
I'm not sure why I even tried, since it's not like I'm in some office
where the noise of my keyboard can disturb others.
I mention this only in case people have reacted to my typos. Or maybe
it's just me, and I'm just conveniently blaming the keyboard.
Anyway, going forward, I will now conveniently blame autocorrect since
I can't blame the keyboard. Just FYI.
[...]
tl;dr:
Linus a legutóbbi -rc kernel bejelentésekor nem kapcsolódó hírként megemlítette, hogy feladta a halk, lapos billentyűzet használatára tett kísérletét: fél évig próbálkozott vele, de visszatért a hangos, kattanós, kék cherry kapcsolókhoz. Úgy tűnik, szüksége van a hallható (vagy érezhető) visszajelzésre, hogy elkerülje a gépelési hibákat, amiket a halk billentyűzettel gyakran elkövetett.
Nem is érti, miért próbálkozott vele, hiszen nem dolgozik olyan irodában, ahol zavarná a zaj másokat.
Az ember fejében ilyenkor két kérdés fogalmazódik meg: alkalmas-e a napi használatra, illetve mivel tudna többet nyújtani a megszokott x86_64 architektúránál. Nézzük mire jutott a Phoronix az immár lassan egy éve a piacon levő SoC által hajtott géppel:
Hosszabb küzdés után:
[...] Legalább az Acer SF14 Snapdragon X Elite laptop elindult az Ubuntu 25.04-gyel, és működött a WiFi, valamint az érintőpad/billentyűzet, mint a legalapvetőbb elemek. Azonban hang, webkamera és egyéb funkciók hiányoztak, illetve korlátozottan működtek — különösen, ha nincs meg a Windows partíció a qcom-firmware-extract kézi telepítéséhez és a firmware blobok letöltéséhez —, így ez elég nyers élmény, főleg annak, aki napi használatra vásárolná a laptopot, nem csak rajongóként, tesztelőként vagy ARM64 Linuxszal való kísérletezőként. [...]
Majd jöttek a tesztek:
[...] Amikor áttértem a teljesítménytesztelésre, mind az Ubuntu 24.10, mind a 25.04 alatt, újabb komoly hibába ütköztem. Úgy tűnik, hogy az energiagazdálkodás egyes részei még nincsenek megfelelően implementálva... Terhelés alatt a laptop rendkívül felforrósodott, olyannyira, hogy a rendszer a benchmarkok közben leállt. Érintésre is nagyon meleg volt, és néhány perc intenzív terhelés után az Acer Swift 14 AI egyszerűen kikapcsolt. [...]
Végül a verdikt:
Az Acer Swift 14 AI és más Qualcomm Snapdragon X Elite laptopok esetében Linux alatt a számos hiányzó vagy még nem implementált funkció miatt egyáltalán nem alkalmasak napi használatra — kivéve, ha valaki csak nagyon alapvető böngészésre használja, és nem érdekli sem a webkamera, sem a hang, stb. Ráadásul a túlmelegedés és az, hogy tartós terhelés után időnként leáll a gép, szintén sokak számára kizáró tényező.
A spanyol helyzeten nem segített volna 20-30 perc plusz, de érdekel, hogy ki mennyire biztosítja be magát.
A home office-t otthonnak számítsuk. De az irodai / géptermi infrastruktúrát ne keverjük ide.
Kis színes: édesapámnak mindig volt otthon szünetmentese, korrektül színkódolt konnektorok voltak a házban, amiket védett így. Ezt én megspóroltam már, áramszünet esetén, ami igen ritka, dolgozom tovább a laptopról, ha kell.
180 ezer forintot kell kicsengetni az ujjra húzható fitneszkiegészítőért.
[...]
A Samsung az első olyan nagyobb, mainstream gyártó, mely belevágott az okosgyűrű-ötvösségbe, részben a Galaxy Watch okosórák révén megszerzett tudást és technológiát új formába átörökítve.
This week Dell has decided to kill the pretty well-established XPS, Latitude and Inspiron line branding, and rebranded as Dell, Dell Pro and Dell Pro Max. This is not a joke pic.twitter.com/SuYBZOO2qh
A Dell átbrandelte régóta jól ismert laptop termékvonalát: az (egyebek mellett) Inspiron, XPS, Latitude Precision helyett Dell, Dell Pro és Dell Pro Max nevekkel kell majd ismerkednünk. Fogalmunk sincs, hogy mit másolhatnak 🤔 (ha lenne, akkor linkelnénk, hogy a Dell vezetői már most azzal védekeznek, hogy az Apple nem birtokolja az olyan neveket, mint a "Pro" és "Max" ... 🤣)