Linus visszaváltott a zajos billentyűzetre, mert túl sok elgépelést ejtett a csendesebbel

Címkék

[...]

In unrelated news: I finally gave up on my attempt at using a quieter
low-profile keyboard: I gave it half a year thinking I'd get used to
it, but I'm back to the noisy clackety-clack of clicky blue cherry
switches. It seems I need the audible (or perhaps tactile) feedback to
avoid the typing mistakes that I just kept doing.

I'm not sure why I even tried, since it's not like I'm in some office
where the noise of my keyboard can disturb others.

I mention this only in case people have reacted to my typos. Or maybe
it's just me, and I'm just conveniently blaming the keyboard.

Anyway, going forward, I will now conveniently blame autocorrect since
I can't blame the keyboard. Just FYI.

[...]

tl;dr: 

Linus a legutóbbi -rc kernel bejelentésekor nem kapcsolódó hírként megemlítette, hogy feladta a halk, lapos billentyűzet használatára tett kísérletét: fél évig próbálkozott vele, de visszatért a hangos, kattanós, kék cherry kapcsolókhoz. Úgy tűnik, szüksége van a hallható (vagy érezhető) visszajelzésre, hogy elkerülje a gépelési hibákat, amiket a halk billentyűzettel gyakran elkövetett.

Nem is érti, miért próbálkozott vele, hiszen nem dolgozik olyan irodában, ahol zavarná a zaj másokat.

Hozzászólások

avagy, mennyit számít egy jó billentyűzet ...

trey @ gépház

Aki sokat ír, annak sokat. Ez igazából ízlés kérdése. Én nem vagyok ellene a kattogós mechanikusnak (van is itthon egy Cherry MX barna kapcsolós billentyűzet, nem túl hangos), de hosszú távon idegesíthet, ha túl hangos, inkább a sima, könnyed, halk-hangtalan, rövid nyomástávú lineáris/optikai kapcsolót szeretem, de a gumidómos sincs kizárva, ha nem igénytelen.

Pl. most a cégnél, ahol vagyok, ott a munkaállomásoknál elég ótvar Thinkcentre billentyűzetek vannak, hogy alig tudok rajtuk gépelni, annyira zselés-ragacsos érzése van a gumidómos kapcsolónak, hogy csak 1 ujjal lehet kopácsolni rajta, de gépírás felejtős. De pl. laptopjaimon gumidómosak voltak az utóbbi 17 évben, azokkal nem volt problémám. Bármit meg tudok szokni, ha egy szint alá nem megy be igénytelenségben.

Ma már egy jó billentyűzet nem drága, Kínából 80-100 dolcsiért elég jók vannak már indulásból, de a nagyon luxus (kettéosztott, ergonómikus, RGB színben játszó, cserélhető kapcsolós) kategória se drágább, mint a 200-400 dollár, nehogy már Linusnak megkottyanjon. Nem érdemes ezen spórolni, főleg olyannak, aki milliós Threadripper workstation-t használ, meg fő kernelfejlesztő, és akár cégek is biztosítják neki, vagy leírhatja költségként az adójából.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Nekem kollegák nem panaszkodtak, de volt már aki megemlítette, hogy hangos a billentyűzetem. Pedig csak Cherry Brown és home office-ból dolgozom.

A brown még nem is egy hangos kapcsolófajta. Amit Linus használ most, a blue, az már kicsit hangosabb, de az se szörnyű, erősen közepes, vannak még annál jóval hangosabb kapcsolótípusok. Cherry-ben, Cherry-klónban, vagy akár retró kapcsolókban, IBM F/M, buckling sprint, kapacitív, azok iszonyat kattogtak meg fémesen pengő hangot adtak, majdnem mint egy írógép.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

nem ertem. minden gomb mashogy hangzik, igy hallja hogy nem j-t utott hanem h-t? vagy kimaradtak betuk es kell a visszajelzes hogy tenyleg leutotte-e?

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Nem hiszem. Inkább a billentyű útja (lapos billentyű - rövid út vs. hosszabb út). Az igaz, hogy a hosszabb úttal rendelkező billentyűk rendszerint hangosabbak is, bár elég nagy a szórás. Van, amelyik kattog (első XT billentyűzetem volt ilyen még nagyon régről). Az meg gépelési szokás, hogy ki mennyire szereti érezni, hogy lenyomta a billentyűt. Az első Macbookom billentyűzete pl. számomra szörnyű volt, szidták azt a fajtát mások is rendesen, de voltak, akik szerették (ha jól rémlik, ezt nevezték butterfly keyboardnak). Aztán amikor lecseréltem M1 Macra, ég és föld volt a különbség, és itt nem a gyorsaságra gondolok.

Asztali billentyűzetnek annak idején egy Microsoft natural keyboardot használtam, az is hosszú utas, nem kattog. Nagyon jó volt használni, ahogy a mostani Logitechet is. Azért a kattogás ellenére mindegyik hosszabb utas billentyűnek nagyobb mechanikai zaja van, mint a rövidnek. Szerintem a hatékonyság nem feltétlenül ezen múlik, viszont aki a hosszú utas billentyűhöz szokott hozzá, az nagyon nehezen vált át rövid utasra (gondolom, visszafelé hasonló lehet a helyzet).

Az igaz, hogy a hosszabb úttal rendelkező billentyűk rendszerint hangosabbak is, bár elég nagy a szórás.

Én barna és kék billentyűket használok. A kéket imádom, környezetemre tekintettel leve a barnát használom általában, de ha magamban vagyok, akkor csakis a kék Cherry MX.

Nem feltétlenül csak a billentyű útja, aktiválási hangja vagy lenyomás könnyedsége a lényeg, hanem ezek összhatása ami egyértelmű visszajelzést ad. Ritkán ütöm teljes úton a billentyűket, a konzisztens és határozott átmenetet visszajelző nyomásváltozás és az ezzel járó, "masszírozó" rezgés (frekvenciájából fakadóan bizony hallható), ami már alacsony nyomással is érezhető.

Például, ha az ujjam már visszafelé indul, de még nem érte el az aktiválási határt, már a következő billentyű után vagyok, esetleg több billentyűt is aktiváltam… Nincs szükségem vizuális megerősítésre a nélkül is "automatikusan" javítom a hibát.

Hátránya viszont, hogy ha ezekhez szokott ujjaimmal megpróbálok visszajelzés nélküli billentyűzetet használni, rendkívül pontatlan lesz az írásom (a touchscreen-es gépelés kín és szenvedéssel jár)