Új Unity bug?

Egy olyan bugba ütköztem Ubuntu 11.10-en, amiről még sosem hallottam korábban. Valószínűleg az esti frissítés hozta.

Tegnap este feltelepítettem PPA-ból a SkypeTab NG-t. A Skype az, amit a legjobban utálok Linuxon, sőt, szinte az egyetlen, amit utálok. Windowson meg nem használom, állítólag ott még szörnyűbb, nem lehet letenni az állapotikonok közé, lassú, rosszul tervezték a felületét és gyakran kifagy. Nálam csak az utóbbi eset áll fenn, kb. 20-ból 1 alkalommal fagy, vagy talán egy kicsit ritkábban. Ilyenkor általában elkezdi tekerni a processzort és fogyasztani a memóriát, amit többnyire nem veszek észre, mert van szabad erőforrásom, ha nem fut épp virtuális gép. Viszont nem tudom, csak kilőni, a menüjére nem reagál. Ha elindítom a nap elején, este pedig bezárnám, fogalmam sincs, hogy mikor halt meg és hányan kerestek volna, a ronda, zöld paneltálca-ikon (amit nem lehet lecserélni és a többihez képest ocsmányul világít) a helyén marad. Legalább tisztességesen kihalna, akkor látnám, hogy újra el kell indítanom.
Szóval feltettem a SkypeTab NG-t, ami egy fülekkel ellátott ablakba tenné a Skype ablakait, a partnerlistát, a csevegéseket, a hívásokat. Előtte természetesen frissítettem a rendszert. Azt vettem észre, hogy ha a launcherön (schwa hangra -en vagy -ön?) – a baloldali sávon, amin az indító- és alkalmazásikonok vannak – dokkolom („Indítóban tartás”) a programot, bezárom az ablakát (a program továbbra is fut, ott az ikonja a tálcán, jobbra fent), majd a tálcáról újra meghívom a partnerlistát („Aktiválás”), akkor a launcher egy újabb Skype ikont hoz fel (a SkypeTab NG is ezt az ikont használja), ami ugyanúgy reagál, mint a másik, megjelenik a nyíl, jelzik, hogy van aktív ablak ettől az alkalmazástól, ha pedig bezárom, akkor mindkettőtől eltűnik a nyíl, de az új ikon nem tűnik el. Ha jobb gombot nyomok rá és kiszedem, hogy „Indítóban tartás”, akkor eltűnik az ikon, amin ezt a műveletet végrehajtottam, de ha a másikra is jobb gombot nyomok, onnan is eltűnik a pipa, bár az ikon ott marad.

Leszedtem a SkypeTab NG-t, mert azt gondoltam, hogy ez valami bug lehet benne. Ma sikerült reprodukálnom a hibát a sima Skype-pal is. Új, tiszta profillal is.
Elindítottam a Thunderbirdöt a Messaging menuból (boríték ikon), hátha ez nem csak a Skype-ot érinti. Dokkoltam, bezártam az ablakát, majd elindítottam a Messaging menun keresztül ismét. Nem teljesen ugyanazt a hibás viselkedést kaptam, mint a Skype esetében, hanem valami sokkal cifrábbat. A launcherön levő Thunderbird ikon érintetlen maradt. Nem is jelezte, hogy fut már egy példány a programból, nem volt mögötte a nyíl. Helyette volt lentebb egy ikonnyi méretű üres hely, ami teljesen úgy reagált, ahogy a Thunderbird ikonnak kellett volna. Egy nagy üresség volt ott látszólag, de alkalmazásként reagált. Aztán amikor bezártam a levelezőkliens ablakát, az üresség ugyanúgy ott maradt, mint a Skype esetén a 2. ikon. Ugyanúgy reagált a jobb gombra, be volt pipálva az „Indítóban tartás”. Úgy tudtam eltávolítani, hogy kivettem a pipát. Ekkor a második, rendes Thunderbird ikonnál is automatikusan eltűnt a pipa. Azt úgy tudtam lesöpörni az indítóról, hogy bepipáltam, majd ki. Ezt követően ismét elindítottam az borítékos indicatorön keresztül a Thunderbirdöt és most hiába van nyitva az ablak, semmi nyoma nincs az indítón. Egy kijelentkezés-bejelentkezés segít rajta, illetve a

setsid unity

, de az nem a legmegbízhatóbb dolog, inkább kerülöm.

Egy hasonló bugreportot találtam, de az nem teljesen ugyanez. Mindenesetre bővítettem egy megjegyzéssel a Launchpadet.

Hozzászólások

"nem lehet letenni az állapotikonok közé"

Le lehet. (Beállítások, Speciális, Haladó beállítások, Bejelentkezett állapotban Skype-ikon a jobb alsó sarokban ne legyen kipipálva)

A többi nagyjából stimmel sajnos, bár kifagyni nálam nem szokott.

"A Skype az, amit a legjobban utálok Linuxon, sőt, szinte az egyetlen, amit utálok. "

A Skype az, amit nem használok Linuxon (sem).

--
trey @ gépház

A Skype az, amit néhány éve néztem Linux alatt, de most inkább a laptop mellett a netbookon indítok egy Windowst. Majd megoldom valami okos módon a vágólap-integrációt, gondolom, vannak rá megoldások.

int getRandomNumber() { return 4; }  // ← aláírás
//szabályos kockadobással választva. garantáltan véletlenszerű.  xkcd

Na, ez van és nagyon idegesítő:
https://bugs.launchpad.net/bugs/943877

Új felhasználóval is kipróbáltam. Bármilyen új programot veszek fel a launcherbe (Eclipse-et, pasziánszt próbáltam dash-ből indítva), mindig ezt csinálja. Viszont dashből a launcherre húzva minden oké, úgy tűnik.