Asa Dotzler kalandjai a LibreOffice telepítésével

Asa Dotzler, mozillás főember a szókimondásáról híres, ő küldte el az anyjukba azokat, akik enterprise Firefoxot szerettek volna.

Most a LibreOffice-ról sikerült egy bunkó hangvételű blogbejegyzést készítenie. Természetesen sok dologban igaza van, de mégsem találom túl segítőkésznek az írást. Az általa felvetett problémák egytől egyig ismertek, és tervbe van véve a javításuk, csak hiányzik hozzá az idő vagy a tudás.

Kicsit elszomorító, hogy ma már az lenne a követelmény, hogy a síkhülye felhasználó is elboldoguljon egy telepítéssel, aki nem hajlandó 1 mondatot sem értően elolvasni. AppStore kell ezeknek, tapp és felment az app, lehet örülni. Egyébként ilyen is van: http://www.appup.com/app-details/LibreOffice

Hozzászólások

Denagyazistenállatkertje... És már kerítés sincs :-D

"Kicsit elszomorító, hogy ma már az lenne a követelmény, hogy a síkhülye felhasználó is elboldoguljon egy telepítéssel, aki nem hajlandó 1 mondatot sem értően elolvasni."

Már bocsánat, de nem ez a követelmény. Egy standard sourceforge honlap is áttekinthetőbb, mint a libreoffice, legalább azt meg kéne ütni. Ha egy VLC-nél vagy PDFCreatornál meg tudták oldani, a libreoffice-nál is sikerülnie kell.

Vagy Firefox, pl. Hasonlóan a Libreoffice.org-hoz, a firefox.com is felismeri a rendszered és ahhoz ajánlja fel a letöltést. Viszont nem kell az átlagfelhasználó számára érthetetlen dolgok között választani (msi vagy exe, 3.4.5 vagy 3.5.0?). A Libreoffice letöltése a lehető legegyszerűbb dolog lenne, minek ezt ennyire bonyolítani. Két letöltő oldal kell: egy egyszerű ( letöltési lehetőség az automatikusan automatikusan az látogató operációs rendszeréhez és nyelvéhez igazítva), és egy részletes lista magyarázatokkal és táblázattal az összes arch, nyelvi változat és alváltozat felsorolásával. Az előbbi az otthoni felhasználónak, az utóbbi a sysadminnak, aki nagyobb számú telepítésen gondolkodik.

Nevetséges amúgy: https://www.libreoffice.org/download/instructions/

Milyen honlap az, amelyhez használati utasítás kell?

És mindezt nem bántásból mondom, iszonyat sokat fejlődött a program. De a weboldal és a kommunikáció úgy általában ugyanolyan zavaros, mint az openoffice.org volt.

Muszáj eldöntenie, hogy 3.5.0-t akar (új feature-ök, lehetnek benne hibák) vagy 3.4.5-öt (agyontesztelt, 6. kiadását megért termékvonal). Ezt nem tudja egy JavaScript kitalálni helyette.

Jó hogy mondod a download instructions-t, az a 3.3-hoz volt, most már törölni kellene. Le is törlöm hamarosan. Hétvége óta admin vagyok a weboldalon, élni fogok a jogaimmal. :)

Most nincs kedvem előásni egy Mozilla letöltőoldalt mondjuk 2002-ből, de úgy rémlik, ők sem voltak mindig ekkora profik. Lehet hogy mi sem fogunk egyből felugrani a 10. emeletre, hanem felmegyünk a lépcsőn.

"Muszáj eldöntenie, hogy 3.5.0-t akar (új feature-ök, lehetnek benne hibák) vagy 3.4.5-öt (agyontesztelt, 6. kiadását megért termékvonal). Ezt nem tudja egy JavaScript kitalálni helyette."

A 3.5-öt (legújabbat) akarja. Ha mégsem, akkor a "Korábbi verziók", vagy valami hasonló linkre kattintás után megtalálja. Szerintem.

Hát igen, lehet hogy ebbe az irányba kellene elmenni. Főleg, hogy most már van automata frissítéskeresés, a userek megkapják az értesítést 3.5.x-ekről, a 3.6 megjelenésekor pedig csak a 3.6-ot ajánlanánk letöltésre.

A jelenlegi felállás onnan ered, hogy a 3.4.0 iszonyú bugos volt. A 3.5.0 sokkal jobb nulladik verzió.

Igen, a UI tervezés és a webtervezés ma már egy szakma, ebben nincs köztünk vita, csak előfordul, hogy egy szakmabeli sem akar segíteni nekünk weblapot csinálni, ezért kénytelen olyan ember megcsinálni, akinek nem ez a szakmája, mert valami azért kell. Nem arról van szó, hogy egy kontár felveszi a nagy pénzt, és miért nem szakembert bérelünk fel. A weblapot önkéntesek készítik, ingyen.

Nincs abban semmi furcsa, hogy a LibreOffice 3.4.0 bugos lett, csak ismerni kell a projekt történetét. A számozás 3.3-ról indult eleve. A 3.3.0-t nagyon gyorsan ki kellett hozni, hogy előbb kint legyen, mint az OOo 3.3. Ebben alig volt új kód, csak az OOo 3.3 + a Go-OO patchek, amelyek már rendesen ki voltak tesztelve. A 3.4.0-ba ömlött be a sok lelkes önkéntes kódtisztítása, és az OOo 3.4 beta nem mindig jó, gyengén tesztelt kódja, amit egyre nehezebb volt merge-elni az OOo és a LibreOffice egyre jobban eltávolodása miatt. Az idő alapú kiadások felvállalása miatt ki kellett adni a megfelelő időben a 3.4.0-t, azzal a figyelmeztetéssel, hogy csak erős idegzetűeknek való. A 3.4.2-re ki lett úgy pofozva, hogy pl. a Novell/SUSE is adta hozzá a nevét, a saját build erre a verzióra alapult. A 3.5 fejlesztésénél már nem zavart be az OOo, mivel leálltak a kódírással. Az Apache OO-ból még nem vettünk át semmit (egyénként aki nézi, azt mondja, hogy nem is érdemes, mert nincs ott semmi érdekes). Ráadásul nem 6, hanem 8 hónap volt a 3.5-re, hogy szinkronizáljunk más nagy szabad szoftver projektek és Linux disztrók kiadásával.

Nevetséges a logikája:
Nem indul magától a telepítés után a program, naháát!
Kézzel kell indítani - hát miféle világ ez?

Engem is meglep, hogy Java kell ahhoz, hogy a Writer elinduljon; de ezért sutba dobni a LibreOffice-t?

Ez nem szókimondó stílus, hanem szánalmas.
Még ha a Mozilla programjai tökéletesek lennének, akkor is.
Ez a nem éppen konstruktív kritika kizárólag "ellenség-gyártásra" alkalmas.
Tényleg nem kellene eleve a felhasználó hülyeségét feltételezni!

> Engem is meglep, hogy Java kell ahhoz, hogy a Writer elinduljon; de ezért sutba dobni a LibreOffice-t?

Az első indításkor valami történik az extensionökkel, leindexelődik a helpjük (a help indexer Java), vagy talán valami más. Hogy pontosan mi, az még kutatás tárgya, de nagyon eltökéltek vagyunk, hogy ez az ablak eltűnjön. A kezdeti 7 megjelenésről már 2-re le van szorítva, ez haladás, de a cél a 0.

Kipróbáltam MS-Office word-exel helyett, a családban nem nyert kategóriába esett hiába tudja kb 95%ban ugyanazt.
Két gyerek egyetem = MS alap , kedvenc párom könyvelő programja csak MS-el hajlandó együtt működni as programozók nemis hallottak nyílt forráskódról...
Azt megkérdezném, hogy win alatt kell a java vagy nem kell a java avagy ha kell mihez is kell ? Amikor először raktam fel nem volt a gépen java reklamált egy sort de utána szépen elindult java nélkül is.

A két egyetemista gyerek akkor fogja használni, ha az egyetemen támogatott formátum lesz, de lásd a MS paktum újraéledését erre nem sok remény van.
A párom meg azért nem fogja használni mivel a könyvelő program nemtudja az adatokat csak MS formátumra konvertálni - ne kérdezd mért én sem értem -.
A tizenéves dos korszak után most vett egy uj soft-ot ami jelenleg Kulcs kérdés :)
Ez pont olyan, hogy a telepítő/help/akármi doksit acrobat reader telepítéshez " kötik " holott az egyszerű Sumatra -magyarul tudó - PDF olvasóval is elehet olvasni.
A csúcs majd az lesz, ha konvertálni kell a könyvelésből valamit és acrobat reader hiánya miatt nem lesz lehetséges.