- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- 8149 megtekintés
Hozzászólások
Nálunk lízing van. Ha lejár az idő (3-4 év) jönnek, elviszik a régit és kapunk újat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én speciel szétkapom a házat, abból fémhulladék lesz, az elektronika ha régebbi mint a Core2 éra cuccai akkor gyűlnek, majd elszálítják őket mint e-hulladék egy erre szakosodott udvarba.
Általában a memóriát külön gyűjtöm, mert talán az a legértékesebb, valamint a HDD-ket is, biztonsági okokból.
A Core2 szintű lapok meg kellenek ipari eszközök kezelő PC-ihez (eredetileg p3-asok voltak, de szerencsére elég jól költöztethető G31-es lapokra a rendszer, csak be kell kapcsolni pár kompatibilitási dolgot). Minden ami Core2 feletti és nem hibásodott meg, még legtöbb irodai feladatra alkalmas.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egyetértek. Én is úgy tekintem, hogy ami nem legalább C2D, nem tehető bele min. 4 GB RAM, nem támogat 64 bitet valami miatt, nem támogat USB/LAN bootot, az elektronikai hulladék vagy csak valami extrém minimalista (pl. minimál linuxszal, DOS-szal valami célhardvert vezérelni, retrózni) célfelhasználásra jó. Ilyen 32 bit only, 1-2 GB RAM-os gépekkel nem éri meg a mai olcsó hardverek korában szenvedni. Persze ez mindig változik, épp mit lehet teljesen elavultnak tekinteni. Ez a minimum követelménylista 10 éve még úgy nézett ki nálam, hogy min P4 szintű, min. 1 GB RAM, min. USB-boot, előtte néhány évvel min P3-szintű, min 512 MB RAM, min. CD-s boot.
Az meg szerintem célfelhasználást tekintve is abszolút mértékben elektronikus hulladék, ami egy pár dolláros SBC szintjét nem haladja meg, így pl. hajbazer kedvenc P3-ja ennek a definíciónak a mentén már az, egy P4-nél meg már rezeg a léc. Ez már tényleg az a kategória, ami a 30-100W-nyi áramot is feleslegesen enné, nem csak hogy a port fogja feleslegesen. Persze az ilyen gépeknek is van még piaca egyes retrós körökben, aki főleg régi játékok (DOS, Win9x, korai XP korszak) futtatására használják, meg esetleg nem retrósok célhardver hajtására veszik ipari környezetbe.
No keyboard detected... Press F1 to run the SETUP
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem az általad istenített bloated Qt és GTK3 silányságokkal kéne szoftvert írni és nem rezegne a léc, se a P4-nél, se a P3-nál. Nem mellesleg, hogy a P4 óta piacra dobott PC-szériák legyártása és üzemben tartása jóval több áramot pöfékelt el munkaállomásonként, mint egy P4 egy emberöltő alatt, napi 2-3 óra átlagos használat mellett elfogyasztana. Sajnos, még mindig ott tartunk, hogy a P4-et járathatod szélenergiával, vízenergiával, vagy napenergiával, de megújuló energiából nem lesz nyersanyagod, amiből összerakod a gépet. Azt ki kell újra bányászni és fel kell dolgozni, vegyszerekkel és különféle bonyolult gyártástechnológiával. Ahelyett, hogy írnának rá normális, nem bloat szoftvert.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Ahelyett, hogy írnának rá normális, nem bloat szoftvert."
-más-faszával-a-csalánt-
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Na, most már a Qt is bloated? Múltkor még istenítetted, hogy nem az. Amúgy még a Qt4, Qt5, Gtk3 is jóval kevésbé bloatabb, mint a windowsos megoldások. Pont hogy sok régi gépnek a használatát linuxszal lehet kitolni, a Windows már csak nyögvenyelősen megy rajtuk, vagy a gyenge proci, vagy a kevés RAM miatt, esetleg a GPU okán. Egyébként én C2D + 4GB-os RAM felállásnál jóval gyengébb gépet is tudnék használni Arch32-vel, meg IceWM szintű WM-mel, de ez átlag felhasználóknak nem járható út, meg én sem szivatom magam ilyen régi gépekkel ha egyszer használtan 30 ezerért lehet használhatót kapni, ami a Win10-től a legcsilivilibb KDE-s disztróig bármit elvisz félkézzel, és rendesen lehet rajta FullHD-zni, meg böngészni, meg régebbi játékokat is elég jól futtat.
A P4 egy technikai zsákutcás szar volt már architekturálisan is, rettenet szar teljesítmény/fogyasztás mutatóval. Ennek a szintjén már majdnem bedarálja egy pár dolláros SBC kb. 4W fogyasztásból.
No keyboard detected... Press F1 to run the SETUP
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Erre csak annyit, hogy nálunk elég gyakori eset volt az office 2016 + win 8.1 (32bit) kombó. P4@3.0GHz és Celeron 3 GHz cpu-k 3GB rammal. W10-et nem rakunk rá, mert brutál lassú, az officeból viszont kell az új verzió.
Ha volt egy statikus táblázat, amiben több cella volt, mint amennyi kifért volna egyszerre a képernyőre és egymás után gyorsan akartad beírni az adatokat, akkor olyan lassan léptette a cellákat egymás után, hogy 1-2 másodpercet kellett várni mire aktív lett a következő cella. Nem lehetett így dolgozni.
A legalja core2 procikkal viszont elmúlt ez.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ugyanakor remélem te is belátod h. ez az intel+MSFT közös szégyene h. 3 kib@ Ghz (akármilyen selejt architektúra volt az a celeroncs) nem volt elég mozgatni a rohadt excelben a cellakurzort.
--
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
igen, az. anno commodore +4-en volt beepitett tablazatkezelo, 64kb ram es 1mhz 8 bites cpu-val. es az nem laggolt. azota csak visszafele fejlodik az IT :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ami nyílván tudott feltételes formázást, diagrammokat rajzolni, solverezni, adatokat adatbázisból kihúzni, frissíteni, támogatta a csoportmunkát stb. stb. stb.
Valóban visszafejlődött az IT :)
----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Dehát az nem KISS: kell egy külön táblázatkezelő, ami CSV-t ír és CSV-t olvas; egy külön táblázatszámoló progi, ami kap egy CSV-t és egy CDF (column definition) fájlt és kiszámolja a szükséges számított értékeket; egy külön táblázatszűrő, ami kap egy CSV-t és egy vagy több szűrőfeltételet; egy külön táblázatrajzoló, ami CSV fájl mellett kap egy CSS-t (column style sheet); egy külön diagramrajzoló, ami CSV fájl mellett kap egy DDL-t (diagram definition language) és kimenetként PBM fájlokat csinál; egy külön solver, ami kap egy CSV fájlt és egy csomó cellahivatkozást. És persze hogy a UNIX nevezéktannak megfeleljünk, mindegyik program neve pontosan két betű. Az adatbázisból olvasás meg mehet a DB saját progijával, és a pipeline miatt nincs szükség frissítésre. Csoportmunkára meg ott a git.
troll off...
BlackY
--
"en is amikor bejovok dolgozni, nem egy pc-t [..] kapcsolok be, hanem a mainframe-et..." (sj)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hogy ez eddig nem jutott eszembe :'(
----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Attól eltekintve, hogz a C+4 oprendszere távolról sem emlékeztetett a UNIX-okra - akár igazad is lehetne. Ráadásul egy csak számokat tartalmazó táblázat görgetésénél számon kérni a feltételes formázást, vagy a diagramrajzolást - merőben szokatlan szakmai érvelési stílus (OK, ezt nem te tetted).
=====
tl;dr
Egy-két mondatban leírnátok, hogy lehet ellopni egy bitcoin-t?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Na jó, ebbe beleszaladtam... :)
Azzal együtt, hogy egyébként egy működőképes (még ha nem is túl felhasználó barát) konstrukció lehet (*) a modularizálás (egyébként is van kb. minden fenti feladatra most is kismillió progi, legfeljebb nincs köztük hordozható formátum), arra próbáltam célozni, hogy azért a felhasználói igények/szokások a C+4 óta eléggé megváltoztak; a C+4 idején még belefért, hogy a programok határozták meg a workflow-t és ha valami nem fért el a memóriában, akkor külön programba kellett szervezni és plusz egy lépés. Pont ugyanúgy, ahogy a lyukkártyás időben használt "itt a progi, itt az input, jövök az outputért és ha nem stimmel, újra az egészet" helyére a szöveges terminálokkal és shellekkel bejött "oh, szar a kimenet, mindegy, átpipeolom sed-be és ott javítom, csak ezért nem forgatom újra a progit :)". Máshogy állunk hozzá.
(a feltételes formázás meg hasznos lehet akár csak számoknál is [én mondjuk nem vagyok vizuális típus, de sokan gyorsabban értik meg/látják át az adatokat pl. színskálázva - én kb. adatrögzítési hibák jelölésére használom, amikor lusta vagyok scriptet írni a listázásukra]; értelmezhető és jól megválasztott diagramot sajnos egyre kevesebbet látok :( )
(*): azzal a kitétellel, hogy minden programot ugyanaz szállítja vagy kiegyeznek egy pontos CSV specifikációban, mert hát csereformátumként lehetnek vele gondok :)
BlackY
--
"en is amikor bejovok dolgozni, nem egy pc-t [..] kapcsolok be, hanem a mainframe-et..." (sj)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha belegondolsz, talán annyira nem is olyan hülyeség - főleg ha egy kicsit finomítunk rajta, nem ennyire szélsőségesen gondolkodunk.
Sokszor futottam már bele olyan szituációba, hogy ugyanabból az adathalmazból kellett egy egyszeri táblázatot, egy bemutatót ("ppt") és egy olvasnivalót ("word") produkálnom. A megoldásom némileg hasonlított a vázolt "szörnyűséghez": egy csv-fájlban voltak az adatok, és volt (van) mellé három LaTeX-fájlom. Egy a táblázat megjelenítésére (nagyon egyszerű számolásokat kellett csak csinálni, ezt LaTeX-hal még nem volt kényelmetlen megcsinálni), egy a bemutatóra (beamer) és egy normál dokumentumra (article).
Bevallom, a nyáron alapszinten meg akarom ismerni az R-t, így még egyszerűbb lenne (LaTeX-hez jól lehet az R-et igazítani, legalábbis úgy vettem észre netes olvasmányok alapján) - és még közelebb kerülnék ahhoz, amit írtál :)
Megj.: a modularitás mégsem stimmel, mert ezekre mindre Vim-et használok :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez ilyen. A 3 GHz még mai is jól hangzik, de egy mag, kicsi IPC, rossz W/teljesítmény mutató, kisebb cache, kisebb FSB, kevesebb támogatott utasításkészlet. Így pedig kő keményen hátrányban van. Plusz 3GHz-es P4-ek között is nagy különbség van, attól függ milyen lapkagenerációra épül, volt belőle Northwoord, Prescott, PentiumD (ez már két mag), meg ilyen Pentium három számmal ellátott generációk (2008-ig gyártották), a legutolsó P4-ek lényegében arra a magra épültek, mint a C2D-ók. Meg az is sokat számít, hogy Celeron volt-e vagy nem.
No keyboard detected... Press F1 to run the SETUP
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez ilyen. A 3 GHz még mai is jól hangzik, de egy mag, kicsi IPC, rossz W/teljesítmény mutató, kisebb cache, kisebb FSB, kevesebb támogatott utasításkészlet. Így pedig kő keményen hátrányban van. Plusz 3GHz-es P4-ek között is nagy különbség van, attól függ milyen lapkagenerációra épül, volt belőle Northwoord, Prescott, PentiumD (ez már két mag), meg ilyen Pentium három számmal ellátott generációk (2008-ig gyártották), a legutolsó P4-ek lényegében arra a magra épültek, mint a C2D-ók, ezek már nem Netburst architektúrás procik, már csak a nevükben P4-ek. Meg az is sokat számít, hogy Celeron volt-e vagy nem.
No keyboard detected... Press F1 to run the SETUP
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
dup
--
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt sosem értettem, hogy miért vannak olyan helyek, ahol nem adják ki valamilyen formában. Az rendben van, ha valamennyi eszközt megtartanak tartalék alkatrésznek, de a hulladék kategória az pazarlásnak tűnik.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mert olyan csodás a magyar adó rendszer, hogy nem éri meg szívni vele. Mi is próbáltuk. Non-IT eszközknél megoldható a dolog.
-------------------------------------------------------------------------
Nem, de lehetne.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Milyen az adórendszer? Milyen szívás lenne?
Nekem a munkahelyem a 2011-es laptopokat valamikor 2016 körül, amikor már az összeset lecserélték újabb modellekre 80 fontért felkínálta az alkalmazottaknak megvételre.
Én vettem egyet, azóta is azt használom magáncélra. Örültem a lehetőségnek.
Az adórendszer nem jött szóba.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Mert olyan csodás a magyar adó rendszer"
vs.
"Milyen az adórendszer? Milyen szívás lenne?" + "80 fontért"
/sza2
--
Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, és mivel nem ismerem a magyar adórendszer milyen akadályokat gördít ez elé a számomra, itt a rothadó nyugaton egyszerűnek tűnő tranzakció elé, ezért mertem kérdezni.
Csak a kérdésemre válasz nem jött még.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
OK, nem gondoltam, hogy komolyan kerdezed.
/sza2
--
Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Semmi baj, de... a választ nem tudod véletlenül?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem tudom, nem vagyok se konyvelo, se NAV-os, de pl.:
https://hup.hu/szavazasok/20180707/munkahelyemen_a_leselejtezett_de_meg…
Illetve gondolom rengeteg papirmunkaval is jar, amit meg orizgetni is kell evekig.
/sza2
--
Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Engem is érdekelne, hogy konkrétan miért nagyobb szívás / drágább tartalékolni, mint kiadni.
Könyv szerinti értéke alighanem már rég 0 Ft.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
liability
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pl nalunk. Nem reszleteznek belsos infokat, eleg annyi, hogy multiceg, hiaba probalnad megerteni a dontesek hatteret. Adminsztracio, emberi hulyeseg, stb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1
corei5 gépek mennek 5 évesen raktárba, h. ott rohadjanak el, v. bezúzni lehet még. Megkapni / megvenni hivatalosan sehogyan nem. Pont.
--
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Még raktárra oké, de i5-öt bezúzni? Na, az már tényleg pazarlás a köbön, akkor is, ha valami kisebbik, első generációs i5 csak.
No keyboard detected... Press F1 to run the SETUP
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
főleg Sandy Bridge-ek :|
--
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hiányzik az eladjuk opció.
röviden: egy ésszerű mennyiséget megtartunk csere alkatrésznek, a többit pedig globális partner elszálítja.
-------------------------------------------------------------------------
Nem, de lehetne.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Eladományozzuk iskoláknak akik rászorulnak...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1 szerintem ilyen opció is elférne a szavazásban
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1 mi is ezt csináljuk
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1, de van, ami megvásárolható. Volt amikor múzeumnak adtunk eszközöket.
"I'd rather be hated for who I am, than loved for who I am not."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- ami még korrekt használati értékkel rendelkezik, azt meg szoktam hirdetni eladásra, olcsón - vegyék és vigyék,
- ami gyengébb, vagy a nyakunkon maradt, azt kirakom az "ingyen elvihető" rovatba,
- ami ezekután is megmarad, azt odaadom olyan e-hulladék hasznosítónak, aki jótékony célra fordítja a belőle származó bevételt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Közel tízévente van selejtezés (közoktatás).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Idén sikerült kiimádkozni, hogy a 15 éves celeronokat elvigyék. :\ c2d kategóriát nem hagyták selejtezni. Persze, worldözni elég az is, csak hát ugyebár a hdd már igencsak krákog bennük, de cserére akkor sincs pénz.
--
openSUSE 42.2 x86_64
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezzel egyet is értek, egy közoktatási intézménynek még teljesen jó a C2D. A HDD-k meg ilyenek, azokat rendszeresen cserélni kell, főleg ha Win10-ezni akarnak rajta, mert az alatt minden HDD köhög, akkor is, ha i7-es gép meg 16 vagy 32 GB RAM társaságában van. Ma már minden gépbe elkel egy SSD amúgy is, Win10-esekbe meg kvázi kötelező.
No keyboard detected... Press F1 to run the SETUP
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem azzal van baj, hogy lassú, mert mint írtam, Officeozni még lehet azon is. Az a baj, hogy több rajtuk a rossz, mint a használható szektor.
--
openSUSE 42.2 x86_64
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Akkor nem lesz sokáig probléma, mert ahogy elérik azt a stádiumot, amikor nem csak hogy megjelennek, de szaporodnak is a bad sectorok, onnan már csak kevés idő kell hozzá, hogy tényleg úgy befeküdjenek, hogy már fel se pörögjenek.
No keyboard detected... Press F1 to run the SETUP
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezen túl vagyok már. Amikor felvettek, egy olyan szerver volt, amire vagy 5 éve senki nem lépett be, mert nem volt egy Linuxhoz értő személy sem a dolgozók között. Az egy példányban rajtalévő közel 10 éves archívum (fotók, videók az eseményekről) egy olyan szektorhibás hdd-n volt, hogy tényleg több volt a döglött, mint a jó. Alig bírtam lementeni róla az adatokat. Azután a diszk el is pusztult a mentés miatti megerőltetéstől.
Konkrétan a jelszava se volt meg a gépnek, újraindítani sem mertem, olyan állapotban volt szerencsétlen masina. Szerencsére update sem volt az alatt az 5 év alatt, így találtam egy működő exploitot hozzá.
--
openSUSE 42.2 x86_64
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Annak idején (egy jónagy multinál) a lecserélt asztali gépek új HDD-vel (a gépekben lévők meg lettek semmisítve) mentek oviknak, iskoláknak, gyerekotthonoknak, a laptopokat pedig jelképes összegért vihették a dolgozók.
--
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ami üzleti titkot tartalmazhat, az mehet a darálóba.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezt a részét sosem értettem, hogy nem lehet megoldani a diszkek secure törlését (akár házon belül, ha már ekkora a bizalmatlanság külsős minősített adatmegsemmisítő cégekkel szemben is), hogy utána a még teljesen működőképes és jó eszközök ne veszélyes fémforgácsként végezzék valamelyik afrikai partvidéken.
--
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
De, meg lehet oldani, egy bootolható secure erase progival simán végig tudnának menni a gépeken, de gondolom a lustaság úr, nem akarnak ebbe időt, más erőforrást feccölni. Könnyebnek tűnik csak gyűjteni, mikor begyűlt egy adat, akkor megsemmisítésre elszállítatni valami ipari zúzdába. Valahogy ennek magánembereknél is divatja van, főleg jenkiföldön, mikor eladják a gépeket, Átlag Jóska is kiszedi a HDD-t, SSD-t, mert jajj személyes adat van rajta, közben meg megoldható lenne simán egy egyszeri felülírással, SSD-n akár még gyorsabban egy végig TRIM-ezéssel vagy crypto-kulcs törléssel. Esetleg a paranoia, mert valahol azt olvasták, hogy 20×-os felülírás után is visszanyerhetők róla az adatok, mert valami bűnügyi szakértő publikált valami bullshitpapert, ami szerint van rá lehetőség ELMÉLETILEG. Azzal senki nem foglalkozik, hogy már 1×-es felülírást követően sem nyertek még vissza adatokat a gyakorlatban.
No keyboard detected... Press F1 to run the SETUP
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez nem csak jenkiföldön divat. Itt is úgy ad el egy gépet, hogy hdd ki, aztán általában a hozzá való keret is kimarad a buliból és lehet utána vadászni.
--
openSUSE 42.2 x86_64
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem ott van a kutya elásva, hogy az IT osztály tudja, hogyan lehet törölni biztonságosan, a jogi osztály meg nem érti az egészet, és inkább csak legyintenek, hogy a bohóckodás meg igérgetés helyett semmisítsék meg, ugyanúgy, mint a papírt.
Mert azt értik, hogy az összeszabdalt papírról nem lehet* elolvasni, mit írtak rá, szóval az jó lesz a hdd-re is.
* elég idővel bizonyára össze lehetne rakni a puzzle-t, de ebbe se gondolnak bele.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
De minek szenvedni a biztonságosan törléssel, ha előtte biztonságosan (titkosítva) tároltad? :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mert jellemzően a legtöbb helyen nem titkosítanak. Mert „lassít”, meg bla-bla, meg a felhasználók is technikai analfabéták hozzá. Pedig ja, megoldaná ezt a megsemmisítési és secure erase kérdéskört.
No keyboard detected... Press F1 to run the SETUP
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Elvileg lehet azzal érvelni, hogy nem lehet tudni előre, a választott FDE megoldásban nem fedeznek-e fel holnap valamilyen biztonsági problémát.
A megsemmisítés ettől függetlenül (általában) hülyeség, a FDE + erase (szinte) mindenre elég.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Elviekben lehet. Gyakorlatilag nem érdemes, mivel életszerűtlen egy disk image-t eltenni 10-20 évig, hátha megjelenik rá egy törés egyszer csak. Főleg nem egy random cégtől leselejtezett gépen, ahol nem is tudjuk, hogy találunk-e érdekes dolgokat, ami megéri.
No keyboard detected... Press F1 to run the SETUP
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nálunk jellemzően a hibás lemezek gyűlnek egy helyen. Legtöbbje bad sectoros, de még pörög. Nem látjuk értelmét, hogy ezeket egyesével secure erase-eljük. Gyűlnek és egy idő után majd fizikailag meg lesznek semmisítve.
Ami még jó ilyen 80-160 GB lemezeket félretesszük, mert mindig lesz egy gép amibe még kellhet. De már nem sok ilyen van, ha valamiben elromlik, inkább újat veszünk bele mert gyorsabb, de lehetőség szerint inkább már SSD.
Szóval ami selejt, az jellemzően már hardver hibás, így nem lenne értelme bárkinek is tovább adni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem triviális kérdés a lemezek biztonságos törlése és ami megoldások ma elterjedtek sem biztosak, hogy jövőállóak. A lemez fizikai megsemmisítése egy megoldás arra, hogy jó eséllyel a biztonság felé tévedj. Nyilván nem a családi fényképgyűjteményt kell ennyire védeni, csupán arra akartam rámutatni, hogy a biztonságos törlés messze túlmutat az átlagos IT-s felkészültségén, az a Kürt, Blancco és hasonló cégek szakterülete.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy magneses (vagy egy SSD eseten plane) lemeznel mi olvashato vissza mondjuk random adattal feluliras utan, ha mondjuk 10-szer ismetled az egeszet? Nem a megvalositas erdekel, hanem elvi szinten. Lemeznel meg elhiszem, hogy kicsit mas palyan megy a fej, emiatt egy pici adat meg maradhat 2 sav kozott. Ha 10x ujrairod, biztos nem marad semmi. SSD eseten meg ilyen problema sincs, mert diszkret cellak vannak. Ott a wear levelingre szant blokkokal lehet gond, de ebbol aranyaiban nincs sok, masreszt a gyartoktol beszerezheto sajat tool, amivel ez is torolheto.
https://www.kingston.com/us/community/articledetail/articleid/29539
https://www.kingston.com/en/support/technical/ssdmanager
-Securely erase data
Itthon raadasul a "nyari IT diakmunkas" is betanithato pont erre, es filleres tetel..
--
When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say. -George R.R. Martin
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Snowden gyűjteményben volt NSA tool, ami kb. az összes elterjedt HDD márka firmware-jébe be tudta magát írni, és onnantól vagy figyelt bizonyos string-re (adat begyűjtés) v. adatokat tudott minden külső interfész által elérhetetlen helyre elraktározni a lemezen. Youtube Defcon videó is volt róla.
Szóval ha nem is arra gondolunk h. az NSA ott áll a kikémlelendő célpont ajtaja előtt nonprofit alapítványnak álcázva magát, várva a kidobott lemezeket, h. azokról a hackelt firmware által elrejtett adatokat megszerezze, akkor nem sok reális veszélye van arra, hogy a firmware által amúgy támogatott secure-delete ATA command ne végezné el alaposan a törlést, az adatokat visszaállíthatatlanná téve.
--
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> mi olvashato vissza
Ezt hívják úgy, hogy Clearing az SP 800-88 szerint. Ezt követi a Purge és a Destroy biztonsági szintek.
> hanem elvi szinten
A digitális technika alatt ott van az analóg fizika és aktív kutatások folynak, hogyan lehet információt visszanyerni, akár többszörös felülírás után is. Nyilván ez nem olcsó mulatság, de épp azért írtam, hogy az adathordozó elpusztítása a biztonság irányába téved, arra jóval kevesebb esély van, hogy egy jövőben felfedezett módszer mégis vissza tudná nyerni az adatokat.
Ahogy az ősi bölcsesség mondá:
"the absence of evidence is not the evidence of absence"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Megkaptam othoni használatra. Eről intézem az irodai melot othon.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Korrektori munkára használod?
--
Debian GNU/Linux
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
LOL
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hűtéstechnikai műszaki dokumentálásra.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem ment át az irónia. (helyesírás...)
--
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jocónak NINCS helyesírása. Anno, egy másik fórumon felajánlotta nekem, hogy bármikor, kérdezés nélkül kijavíthatom a posztjait.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Meg Kovinak. Egyébként a jegyzőkönyveket sablonok alapján csinálom. AZ egészben az a vic, a gépeket amik nem felelnek meg tényleg kijavítom.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nyugtass meg, hogy csak a szamokat irod bele te!
--
When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say. -George R.R. Martin
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Akkor stimmel, többen elhűltek a helyesírásodon. :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ROTFL
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1 :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A rajta lévő spellcheckert a cég letörölte a secure erase alkalmával :D
No keyboard detected... Press F1 to run the SETUP
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
[x] addig hasznaljak amig mukodik, addig nincs uj...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
[x] utána se
BlackY
--
"en is amikor bejovok dolgozni, nem egy pc-t [..] kapcsolok be, hanem a mainframe-et..." (sj)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
[x] raktáron maradnak, míg működnek, tartaléknak (jó lesz az interneknek)
[x] elektronikai hulladékok lesznek, kidobják őket (inkább leselejteztetik és kapunk igazolást róla)
[x] megkapják iskolák, egyéb rászoruló szervezetek
Régebben volt egy olyan hivatkozás, hogy akkor is be kell fizetni az vételárnak megfelelő ÁFA-t, ha már nulla az értéke és jelképes összegért adná el a cég - nem tudom ez igaz-e / érvényes-e.
/sza2
--
Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha egy csomó ÁFÁt kell érte fizetni, miközben már az értékét le lehetett írni 0-ra, az elég gáz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Felkínálom őket free elvihetőre, majd miután a kutya nem jön el érte (mert még nyilván ingyen én vigyem el vidékre), elektronikai hulladék lesz belőle.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mikor, hogy... A PI MMX-et pl. hazavihettem,
de az újabb gépeket azóta úgy hozzák, hogy a régit
elviszik.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nálunk minden gép lejjebb megy a „ranglétrán”. Amikor új gépek érkeznek, akkor az ezelőtti legjobb gépek helyére kerül. Amik onnan kerülnek ki azok meg a még régebbieket váltják le. Ezzel tényleg csak a hulladékok kerülnek selejtezésre.
-------------------
https://onlinestream.hu/ - A legtöbb magyar rádió és TV egy helyen!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Végre egy valamire való, értelmes szavazás a sok érdektelen hülyeség mellett.
Jó látni azért, hogy 50% értelmesen gondolkodik és nem pocsékol (vagy megvásárolható, vagy működik tovább). Ugyanakkor az ország szégyene, hogy a vállalatok negyede működő eszközöket dobál ki. Az ilyenek láttán jut mindig eszembe, hogy egyeseknek túl jó dolguk van. Mások után meg a Media Markt-ban hajigálnak mindenféle kommersz szarokat 150-200 ezer Ft-ért, amiket bőven kiválthatna egy negyedannyiba se kerülő, leselejtezett, de még működő üzleti gép.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> Ugyanakkor az ország szégyene, hogy a vállalatok negyede működő eszközöket dobál ki.
Egyébként igen. A pár hónappal ezelőtt, hatvanezerért megvett hároméves használt Lenovo még akkor is kibír minimum ugyanennyit, ha bloatware fut rajta.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nálunk jelenleg megvásárolhatóak, de a múltban volt olyan időszak, amikor le kellett adni a régit, és kaptuk az újat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
És ilyenkor mi lett a régi sorsa?
Mert azt hiszem, a szavazás kiírója erre kíváncsi.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egyetértek.
A 2011-es i7-es laptopomat valamikor 2015 körül cserélték újra. Pár évvel később megvehettem 80 fontért. Annyi upgrade-et csináltam, hogy kicseréltem a 6 éves hdd-t egy 30 fontos ssd-re, és a Windows 7 Pro helyett került rá egy Debian KDE-vel.
Az összes otthon felmerülő feladatomat el tudom vele látni jól, és úgy gondolom, hogy még évekig használható lesz.
Örülök, hogy a cég eladta ezeket a levetett gépeket és nem megsemmisítette vagy elraktározta amíg el nem rohadnak valahol.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Latva az uj kommersz laptopok minoseget en mostanaban a tolem tanacsot kero embereknek azt szoktam javasolni, hogy vegyenek hasznalt uzleti laptopot a szar uj helyett.
--
:wq
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1
Évek óta ezt mondom és mindig beválik. Persze ott is meg kell nézni mit veszel de az újjal sincs ez másként csak arról kevesebb a felhasználói visszajelzés is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Otthonrol dolgozok sajat gepen amit a ceg finanszirozott, szoval amig le nem robban addig marad :).
--
:wq
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
3 év után lejár a helyszíni NBD garancia, cserélni kell őket. Iskolának adunk belőle időnként de újabban már nekik sem kell.
Amúgy sincs értéke egy 3 éves laptopnak, eladni se lehet. (nem Mo.)
Amelyiknek bármi baja van az egyből kuka, amelyik tökéletes azt megcsináljuk kölcsönzős laptopnak, ha valaki esetleg otthonhagyja a sajátját.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Régebben megvásárolhatóak voltak jelképes összegekért (5000,-Ft/gép vagy monitor). Vettem is egy párat olyan ismerősöknek, családtagoknak ahova pont elég volt netezni, 1-2 doksit megírni. (Ingyen és linuxal adtam tovább, még mielőtt nyerészkedéssel vádolna bárki is.:)
Aztán változott a hozzáállás: a munkavállalók nem vehetik meg, mert így döntöttünk...
Állítólag azóta iskoláknak adják oda, ha összegyűlik néhány év alatt egy bizonyos nagyságrend. De azt már nem tudjuk mikor, mennyi és hogy hova is került. (Annyira meg már nem is érdekes, mert annyira megnőttek a user igények, hogy egy 4-5-6 éves irodai gép teljesítménye már nem lenne elég az ismerősi körben. )
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
(*) raktáron maradnak, míg működnek, tartaléknak.
(*) elviszi oket valami ujrahasznositos jotekonysagi szervezet
(*) lehet beloluk venni is, de kb senkit sem erdekel
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A 2-vel ezelotti munkahelyemen volt kiarusitas (minden volt benne, PC, szek, meg kerti traktor is).
Az elozo kis ceg volt, nem tudom volt-e ilyen policy. Nem emlekszem ilyen kiarusitasra (nem is lett volna nagyon mit), de egy csomo azonos gepet pont ilyen kiarusitason vettek.
A jelenlegi meg kisebb, nem tudom lesz-e hasonlo, de meg biztos odebb van, mert most alakult, es elegge lelassult az asztali gepek fejlodese. Kb 10 ev mulva lenne ennek realitasa (otthon egy 2010-es i7-est nyuzok), de addig nem hiszem, hogy egy helyen maradnek.
--
When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say. -George R.R. Martin
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Elozo cegnel zuzdaba kerultek...
Mostani cegnel 3 ev utan jelkepes osszegert megvasarolhatoak (80 CHF)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
olvasom több hozzászólásban is a fizikai megsemmisítést.
Ki foglalkozik ilyennel?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni