Egyéni vállalkozó; hivatalos "iratok" tárolási ideje

Fórumok

Üdv!

Meg tudnátok mondani, hogy egy magánvállalkozónak hány évig kell megőrizni a számlákat, könyvelést, adóbevallás papírjai, levelezés, stb.

Ha valaki tudja az idevonatkozó hatályos jogszabályokat abba is beleolvasnék.

Illetve hogyan szoktátok?

Úgy tudom, hogy a társasvállalkozásoknál mások a jogszabályok, ott azt hiszem
több évig kell őrizgetni.

Esetleg ha nem tudtok válaszolni rá, egy idevonatkozó fórum?

Köszönöm!

Termih

Hozzászólások

adós biszbaszoknál asszem 5 év a minimum, szóval jobban jársz, ha inkább a nyugdíjazásodig eltárolod őket, ki tudja mikor vesznek elő....

Szerk: lentebb a válasz.
--
"SzAM-7 -es, tudjátok amivel a Mirage-okat szokták lelőni" - Robi.

2000. évi C. törvény a számvitelről, 169. §:

(1) A gazdálkodó az üzleti évről készített beszámolót, az üzleti jelentést, valamint az azokat alátámasztó leltárt, értékelést, főkönyvi kivonatot, továbbá a naplófőkönyvet vagy más, a törvény követelményeinek megfelelő nyilvántartást olvasható formában legalább 10 évig köteles megőrizni.

(2) A könyvviteli elszámolást közvetlenül és közvetetten alátámasztó számviteli bizonylatot (ideértve a főkönyvi számlákat, az analitikus, illetve részletező nyilvántartásokat is), legalább 8 évig kell olvasható formában, a könyvelési feljegyzések hivatkozása alapján visszakereshető módon megőrizni.

(3) A szigorú számadású bizonylatok rontott példányaira is vonatkozik a (2) bekezdés szerinti megőrzési kötelezettség.

(4) A megőrzési időn belüli szervezeti változás (ideértve a jogutód nélküli megszűnést is) nem hatálytalanítja e kötelezettséget, így az (1), illetve (2) bekezdés szerinti bizonylatok megőrzéséről a szervezeti változás végrehajtásakor intézkedni kell.

(5) Az elektronikus formában kiállított bizonylatot - az elektronikus archiválásra vonatkozó külön jogszabály előírásainak, valamint a 167. § (5) bekezdése szerinti feltételeknek a figyelembevételével - elektronikus formában kell megőrizni, oly módon, hogy az alkalmazott módszer biztosítsa a bizonylat összes adatának késedelem nélküli előállítását, folyamatos leolvashatóságát, illetve kizárja az utólagos módosítás lehetőségét.

(6) Az eredetileg nem elektronikus formában kiállított bizonylat - az elektronikus archiválásra vonatkozó külön jogszabály előírásainak, valamint a 167. § (5) bekezdése szerinti feltételeknek a figyelembevételével - elektronikus formában is megőrizhető, oly módon, hogy az alkalmazott módszer biztosítsa az eredeti bizonylat összes adatának késedelem nélküli előállítását, folyamatos leolvashatóságát, illetve kizárja az utólagos módosítás lehetőségét.

2000. évi C. törvény a számvitelről, 2. §
(3) A törvény hatálya nem terjed ki az egyéni vállalkozóra, a polgári jogi társaságra, az építőközösségre, továbbá a külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi kereskedelmi képviseletére.

A magánszemélyekre vonatkozó szabályokat kell betartani, így a megőrzési idő 5+1 év (tehát nem a bevallott évtől, hanem a bevallás éve utáni 5. év utolsó napjáig).
Ettől függetlenül (ha nem akarsz olyat szívni, mint én), azt a papírt, ami igazolja, hogy visszaadtad a vállalkozói igazolványod, életed végéig széfben őrizd!

Az öregkori nyögdíj egy olyan utópisztikus fogalom.. mivel
lassan 75 lesz az eléréshez szükséges évhatár,
másrészt az életkori átlag ez alatt van...

www hoxa.hu/?p1=forum_tema&p2=2053
www nana.hu/objektiv/a-magyarok-koran-halnak-23661.html
www orvos.zug.hu/hir/egyre-csak-csokken-a-szuleteskor-varhato-atlag-eletkor_667.php

Állatbarátokat keresek http://hup.hu/node/66090
http://elütöttek.hu/