ubuntu 10.10 energiafogyasztás

Fórumok

üdv!
van egy toshiba a300 22z lapotopom, és a problémám, hogy nagyon sokat fogyaszt ubuntu alatt. windows 7-el 2,5 órát működött akkumlátorról, ubuntuval alig 1 óra 40 percet.
megpróbáltam sok mindent. letöltöttem az ati honlapjáról a videokártya drivert, ill. az egyik fórum javaslatát követve az /etc/modules fájlba hozzáadtam a cpufreq modult.
a processzor sebessége így elfogadható, ondemand sémát követ, általában 1 GHz körüli. felinstalláltam a powertop nevű programot, a javaslatait elfogadtam.
természetesen a fényerő minimumon van, és a bluetooth is ki van kapcsolva.
a wifi kell, így azt nem tudom kikapcsolni. ezekkel a módosításokkal a powertop szerint a fogyasztás 22.4-23.6 W között a watch -n1 'cat /proc/acpi/battery/BAT0/*' script szerint pedig 2100 és 2300 mA.
a laptopban 4400 mAh akkumlátor van, a script szerint a legutolsó teljes feltöltöttségnél 3669 mAh volt a kapacitása, így az ubuntu fogyasztását legfeljebb 1500 mA alá kellene szorítani hogy produkálja a windows szintjét. ami remélem sikeült, mert nagyon nem szeretnék visszatérni.

Hozzászólások

nem akarok flémelni, de eddig 3-4 teljesen különböző laptopon próbáltam linuxot az elmúlt 4év alatt, és a készenléti idő legjobb esetben is csak 70%-a volt a windows xp-vel hajtott üzemidejének. A mostani laposon win7-tel a különbség még durvább, kikapcsolt wifivel végignéztem vele egy 3órás filmet max fényerőn, ugyanez ubuntu 10.04-en kb 60percet bírt.

hogy kicsit on-topic is legyek hdparm-mal elvileg le tudod kapcsolni a hdd-t ha nem szükséges.

Az én gépemen szerencsére nincs ilyen gond (anno amikor hasonlítgattam, kicsit tovább is bírta mint az XP), de ez egy ~5 éves gép... (Ma raktam össze egy karbantartás után /repedést ragasztottam a fedelén/, az egyik cimke alapján 2005 májusi... de valahol van számlám is :)

Hasonló korú Inteles gép is hosszan képes akksiról menni, de azt nem néztem XP-vel.

Ellenben nemrég néztem egy modernebb gépet, melegedett rendesen és járt a hűtőventi... a "gyári" ati meghajtót feltéve javult a helyzet /a radeon driverrel nem megy a PM/, de így sem az igazi.
Mondjuk ahogy néztem, az egyik magon variálja az órajelet, a másik mag teljes órajelen üzemel és a rendszer szerint nem is támogatja a PM-et...

Mondjuk kíváncsi lennék, a kérdező gépén milyen PM funkciók működnek Win alatt és mi a helyzet Linuxon.
Esetleg a próba kedvéért talán Wifi nélkül is érdemes lenne megnézni.

wifi nélkül a fogyasztás 21 W, ami még mindig nagyon sok. de akkor ezek szerint annyira nem is érdemes reménykednem hogy elérem, vagy túlszárnyalom a win7 üzemidejét

Nekem meg rossz vagy öreg az aksim, persze xp alatt semmi gond,
valami nagyon el van cseszve ebben a 2.6 kernelben.

Nekem a mostani Laptop semmi hack-el ugyanannyit bír Linux és Windows 7 alatt is (Packard Bell, AMD-s CPU, ATI VGA). Az előző Dell viszont 30 percet többet bírt , mint a Windows :)

nem tudom a powertop mit javasol, de egy swappiness=5 (ha van a gépedben elég ram), és ha hda-intel hang van benne, akkor azon is be lehet állítani, hogy 10s után lekapcsoljon.

Üdv!

Tégy fel vmi más rendszert. Pl tégy fel egy debiant openboxal. Kíváncsi lennék avval melyik rendszer lenne a nyerő :)

Szerintem valami kevesebb hardverigényű Linux disztróval próbálkozz. Én a helyedben megnéznék egy Salixot vagy ez Zenwalkot.
Kubuntuból a 10.10-est próbáltam ugyan, de iszonyúan zabálja a gépet.

Én korábban a wattOS-t találtam, de végül nem foglalkoztam vele.
Valakinek van tapasztalat vele?
---
Egy anlgaii etegyem ktuasátai szenirt nem szimát melyin serenrodbn vnanak a bteűk egy szbóan, az etegyeln ftonos dloog, hogy az eslő és az ultosó bteűk a hölyeükn lneegyek. A tböbi bteű lheet tljees össze-vabisszásagn, mgiés porbléma nlkéül oalvsahtó

Egyszer nekem egy ártatlannak látszó, de amúgy teljesen felesleges "kütyü" zabálta az erőforrásokat. Azt javaslom, hogy csak a szükséges dolgokat futtasd, és kövesd nyomon, hogy milyen folyamatok futnak.
Nálam Lenovo IdeaPad-en átlagosnál erősebb terhelés mellett is 3 órát megy az Ubuntu 10.10, XP-re meg nem vagyok kíváncsi.