ooo-build tapasztalatok

A rossz fordítás javítgatása után végre nekiláthattam a munka érdekesebb részének, a OOo buildelésnek.

Linuxon kezdtem, mivel ez a gyorsabb gép, a barack négy magjából hármat és 3 GB memóriát használhatok. A build így meglehetősen gyors, pár óra csak. Viszont Linux alatt annyi configure opció van, hogy teljesen elvesztem benne, hogy mi kellene nekem. Arra is rájöttem, hogy mivel gyakorlatilag minden Linux-disztribúció az ooo-build rendszert használja, az én buildemet legfeljebb a saját splash screen különböztetné meg a disztróba csomagolt változattól. Tehát a Linuxról lemondtam, használja mindenki azt a verziót, amit a disztribúciója csomagol. A javított fordítás fent van az SVN-ben, el fog terjedni idővel.

Következett a Windows. Windows alatt már kicsit megfontoltabb a build sebessége, bár elvileg gyors (virtuális) gép van alatta a magyar Novellnél, mégis kb. 16 óráig tartott az első. Mivel Windows alatt nem működik a ccache, ezen a későbbiekben sem lehet faragni. Az első build ma hajnalban lett kész, de nem lett jó. Rá kellett döbbennem, hogy az ooo-build sem csodaszer, ha megváltoztatott fájlokkal vagy paraméterekkel újraindítom a buildet, nem biztos, hogy minden változás által érintett modul újrabuildelődik. Valószínűleg egy ekkora projektnél irreálisan nehéz egy olyan Makefile rendszert írni, ami tökéletesen lekezeli a dependenciákat, de emiatt most kezdhettem előről. Reméljük ez alkalommal sikerül eltalálnom a helyes build paramétereket.

Azt sem tolerálta jól a build környezet, hogy menet közben át kellett tenni az egészet egy rövidebb elérési úttal rendelkező könyvtárba, mert az egyik modul mélyén az útvonal hossza túllépte a 256 karaktert, és a build megállt. A megismételt configure sok helyen átírta a könyvtárnevet, de pár helyen nem, át kellett linkelni, de a végén mégiscsak full rebuild lett. Holnap hajnaltájt fog végezni vele.

Kérdéses, hogy hosszabb távon érdemes-e szórakozni a Windowszal, vagy a Linux mintájára leadni ezt is. A most kiadandó FSF.hu build elég sokban fog különbözni attól, amit a Novell adott ki pár hete, mivel ők nem tudták megvárni a magyar fordítás kijavítását, de később a különbség minimális lesz. Mostanra értük el azt az évekkel ezelőtt megfogalmazott célunkat, hogy minden magyar patch visszakerüljön upstreambe. Az upstream itt nemcsak a Sun repositoryját jelenti, hanem beleértem az ooo-build repositoryját is, hiszen ebből dolgozik a fél világ (nekem is adtak írásjogot).

Hosszú szünet után úgy tűnik, hogy Mac OS X-re is lesz magyar FSF.hu build. Shooby már nekilátott, és jól áll.

Hozzászólások

Most olvasom az openSUSE 11.1b4 bejelentésében:

Legbosszantóbb hibák

* Az OpenOffice.org 3.0 nem indul Bug #440816

Hogy én mekkora zseni vagyok! Ezt a szívást előre láttam. Nekem sem menne jobban, nem értek hozzá jobban, akkor meg csinálják meg az OOo-t rendesen a disztrók csomagkarbantartói, nekem nem hiányzik ez.