OpenSolarisRD?

Ben Rockwood blogjában egy nyílt levelet intézett az OpenSolaris közösséghez. A levélben arról ír, hogy keresztúthoz értek. Két út áll előttük, a siker vagy a bukás. Két fél áll egymással szemben: a közösség és a Sun Microsystems. Egyetlen probléma van: a Project Indiana felvegye az OpenSolaris nevet vagy sem. Ben Rockwood szerint a Project Indiana-nak fel kellene vennie az OpenSolaris nevet. Tett is erre egy javaslatot: OpenSolarisRD. Jelentése: OpenSolaris Reference Distribution. Az indítványt benyújtotta az OpenSolaris Governing Board-hoz (OGB) megvitatásra és elfogadtatásra. Bővebben a blogban.

Hozzászólások

Öööö... ez csak nekem tunik bikeshed-nek?

ez a leggombhamozas eleg kozel all ahoz amit a bikeshed jelenteni akar. de valahogy megsem 100%-os. Nem erzem benne azt hogy a komoly hordereju dogokhoz nem bir az illeto hozzatenni, de a biciklitarolo problemajanal nagyon aktiv lesz.
Esetleg fontoskodas? Ez sem az igazi...

Hiba, vannak olyan dolgok amik mar angolul sem azt jelentik amit szo szerint jelentenek, az ilyet akar le is lehet forditani, csak nem erdemes.

Nade akar abba is hagyhatnam a bikeshedet en is ;)

Nem latom hogy ez miert lenne altalanosan igaz, marmint hogy nem erdemes. Mint ahogy lentebb irtad is (ha jol ertettem), erre magyarul teljesen jo szo a biciklitarolo, foleg mivel az eredeti peldaban is arrol volt szo. Ha ezt leforditod mellebeszelesre akkor pont az e'le es erdekessege veszik el szerintem. Persze lehet hogy jobbat is lehetne talalni, de a "mellebeszeles", "fosfolozes", "leggombhamozas", meg a legtobb ami felmerult, alapjaikban rosszak, pont azert mert "direkt" mondjak el azt amit csak kodosen, attetelesen kellene.

Pl. ha ironiat fordit az ember azt azert illik ironianak forditani, es nem "direkt" szovegnek, csak azert hogy mindenki megertse, az is aki nem hallott ironiarol, nem?

En egyetertek Ben-nel korabba olvastam is a blogjat, a problemat en abban latom hogy, az opensolaris a sun vezetesevel nem lesz hiteles mint nyilt forrasu oprendszer mert egy ceg mozgatja a fejleszteset. Pl mi lenne ha a Dell is beszallna a fejlesztesbe stb. Az opensolaris magjanak akarcsak a linuxnak szerintem is onallonak es fuggetlennek kell lennie mindekitol csak igy lehet sikeres/hiteles.

Udv.

Biztos, hogy jól számolta az utakat, hogy neki kettőre jött ki?

--
CCC3

Nekem is egyre jon ki: vagy belopjak az osszes linuxba es BSD-be a dtrace-t es a zfs-t, a tobbit meg hagyjak eltunni a sullyesztoben, es valahogy sehogy se jut eszembe masik.

És miért tennének ilyet? A linux tudtommal csak desktopon jár sokkal előrébb, mint a solaris és ezek az eszközök nem éppen az átlag felhasználóknak készültek. Amúgy az jön le a hozzászólásodból, hogy a solaris a dtrace-en és zfs-en kívül nem ér szart se, pedig sok hasznos dolog van benne. Pl.: smf, zónák, rbac, stb... Most akkor ennyi erővel lehetne azt is mondani, hogy a linux jó dolgait olvasszák bele a solarisba és a linuxot hagyják eltűnni a süllyesztőben. Szerintem jól meg van egymás mellett a kettő, inkább azt kéne megakadályozni, hogy solarisból ne csináljanak többezer disztrót.

Lasd eggyel alattad (nem fognak mert...)

Nekem a Sun termekekkel kapcsolatban sajnos nem tisztan jo a tapasztalatom, pedig hasznaltam, lattam joparat. Az Enterprise kornyezetekben, ahol az altalad emlitett dolgoknak van ertelme, ott jo a forras, de nem kell hozza GNU/GPL licenc (a Microsoft egyes partnerei is hozzafernek a windows forraskodjahoz az idok kezdete ota).

Amit latok, az az, hogy a Sun folyamatosan teret veszit: a SPARC szerverek teljesitmenyere szepen, lassan, hosszu evek munkajaval elkezdtek feljonni az intel vasak, mikozben egyre tobb alkalmazas allt at elosztott architekturara, ahol a skalazas egyreszt kevesbe draga egysegekben tortenik, masreszt a teljesitmenykulonbseg evrol-evre kisebb. A Java melle megjelent a .NET, a desktopon csomo haver hasznalja a .NET-es Tomboy-t, de java appja nincsen ("de hisz az lassu!|), az appleteket teljesen kiirtotta a flash, es nagyon-nagyon kapaszkodnia kell, ha a mobil- es szerverpiacon meg akar maradni, nem visszahuzodva az enterprise marketre (mobil: Google Android, Flash Lite, .NET Silverlight).

Szoval: ha az enterprise piacon dolgozol, annak a 20-50 cegnek az egyikenek (telekommunikacios nagyvallalatok, bankok, nagykerek), akik Magyarorszagon ide tartoznak, akkor szamodra lehet erthetetlen, miert beszelunk a Sun haldoklasarol. Mindenhol mashol viszont vesztesre all jelenleg.

Amit latok, az az, hogy a Sun folyamatosan teret veszit: a SPARC szerverek teljesitmenyere szepen, lassan, hosszu evek munkajaval elkezdtek feljonni az intel vasak

Azért egész jóra sikerült a SPARC T2 -es architektúra. Nem is olyan rég tartott róla Fischer Erik egy egész jó kis előadást. Szóval én nem temetném a SPARC -ot. Idézet a SUN oldaláról(T5220):

Available with up to 8 cores
Supports up to 64 threads

Azért ez nem tűnik gyengusznak.
Nem túl rég óta (tavasz)van csak szerencsém SPARC -os gépekkel dolgozni, és annak ellenére, hogy neki is megvan a saját kisebb-nagyobb hibája, én nagyon megszerettem.

A .NET -et nem ismerem annyira, ahogy a JAVA -t sem így e téren nem tudok véleményt nyílvánítani.

--
http://laszlo.co.hu/

Igazad lehet, de ahol nagy teljesítményű számításra van szükség, ott ezzel teret nyerhet a SUN. Valahol teret veszít, valahol nyer. Nem beszélve ezen architektúra energiafogyasztásáról. Ilyen teljesítmény mellett szerintem egyedül álló.
Bár a nagy probléma szerintem az, hogy a SUN árai igen borsosak, ami a hardvert illeti. Ezt kellene kicsit átgondolniuk és sokkal jobb lenne a helyzetük.

--
http://laszlo.co.hu/

"A T2 egy nagyteljesitmenyu szamitasokhoz valo processzor."

Nem. A T2 jól párhuzamosítható feladatokhoz való processzor. Ami nem feltétlen ugyanaz.
Ilyenek pl. a különféle virtualizációs környeztek, ahol több oprendszert futtatsz ugyanazon a vason, vagy éppen alkalmazás szerverek (pl. java appszerverek.)
Már láttam ilyet a való életben, és tudok 1-2 helyről, ahol most tervezik a beszerzését.

"Szoval: ha az enterprise piacon dolgozol, annak a 20-50 cegnek az egyikenek (telekommunikacios nagyvallalatok, bankok, nagykerek), akik Magyarorszagon ide tartoznak, akkor szamodra lehet erthetetlen, miert beszelunk a Sun haldoklasarol. Mindenhol mashol viszont vesztesre all jelenleg."

Az enterprise kategóriás szerverek tere valóban évről évre csökken.
Viszont több mint 2 éve már, hogy megjelent a Sun-nak az első AMD-re épülő vasa, és a kezdeti gyengeségeket szép lassan kinövi. A legújabb quad-intel-el szerelt szerverei szerintem ebben a kategóriában igen csak a topon vannak.

Valószínűleg ez a vonal lesz a jövőben is meghatározó a Sun-nál, erre utal a Microsoft-al kötött OEM szerződés is...

Emellett storage téren is elég jó a kínálata. Ezen a téren pl. az x4500-as a legjobb ár-tárkapacitás arány. (Az x4500 érdekes hibrid, én inkább storage kategóriába sorolom.) 48tera kapacitást nem nagyon találsz ebben az 5M HUF alatti árkategóriában máshol....

Viszont több mint 2 éve már, hogy megjelent a Sun-nak az első AMD-re épülő vasa, és a kezdeti gyengeségeket szép lassan kinövi. A legújabb quad-intel-el szerelt szerverei szerintem ebben a kategóriában igen csak a topon vannak.

Igen, talalkoztam azzal a vassal. Egeszen pontosan 5 ilyennel, 3 kulonbozo beszerzesi idoponttal, tipussal es feladattal. Eletem egyik legnagyobb csalodasai.

Mondtak mar, hogy a BIOS-uk azt irja ki, hogy Welcome to Award WORKSTATION bios?

Ezt a kört már párszor lefutattam itt. Mindig fel szoktam tenni a kérdést, hogy "miért vegyek x86(_64) vasat a Sun-tól, amikor:

- sokkal nagyobb tapasztalattal rendelkező gyártóktól is megvehetem
- ha sem árban, sem szolgáltatásban nem nyújt többet mint a más vendor vasa
- ha más vendorok már akkor foglalkoztak Windows hálózattal és mendzsmenttel, amikor a Sun még csak éppen harcolt a Microsoft ellen (ugye a Sun most már Windows alá is ajánl vasat)

Érdemi válasz nem nagyon szokott ezekre a kérdésekre jönni.

--
trey @ gépház