Win10 beszerzése

Sziasztok

Van a családban elég sok Win7-es gép (laptopok). Két dolgora lenne szükségem. Az egyik hogy van-e olyan app (régen mintha lett volna) amit futtatva, megmondja hogy az adott gépre a Win10 telepíthető-e.

A másik pedig Win10pro lelőhelyet keresnék, csak legálisat. Egyáltalán lehet még ilyet venni? 

update:

Az egyik hogy a Rufus (3.21-et használtam, már le tudja tölteni a Win-es isokat is, így nem kell külön letölteni). Ettől függetlenül végül az MCT mellett döntöttem, on-fly 4 gépet frissítettem Win7Pro-ról Win10Prora.

Hozzászólások

Ha W7-ek eredetiek akkor nem kell venned semmit, továbbra is működik a frissítés. Media creation tool-ra keress google-ben, MS-től töltsd le és ott tudsz frissíteni is (szerintem szól is ha valamiért nem lehet frissíteni).

Ha sima frissítés után előfordulnak anomáliák akkor lehet érdemes egy clean installt is tolni, szintén media creation tool tud pendrive-ot csinálni neked. 

Köszönöm az infókat. A MCT-t leszedtem, volt vele gond mert 2 gépen is hibára futott de találtam MS oldalán hozzá easyfix-et, szóval ez a része rendben. ISO-kat már létrehoztam vele.

Kérdés hogy ha clean install-t szeretnék, akkor azt is meg tudom oldani? Az egyik gép egy HP ProBook 640 G1, aminél a biosban van a s/n, a többinél OEM lett véve az üres géppel, és a matricán vannak a kódok. (a kérdés lényege hogy a win7 kódjait el tudom fogadtatni vele?

A MCT-t leszedtem, volt vele gond mert 2 gépen is hibára futott de találtam MS oldalán hozzá easyfix-et, szóval ez a része rendben.

Ha legközelebb kell ilyesmit csinálnod, jobban jársz, ha nem a Microsoft megoldásával szenvedsz, ami egyébként is dög lassú, hanem használod helyette a Ventoyt.

https://www.ventoy.net/en/index.html

Nem hiszem, hogy csak neked, de ettől még a Ventoy használata észszerűbb. Ha az valakinek valódi élmény, hogy easyfix kell esetenként hozzá, akkor legyen, nekem nem fáj. Ha valakinek az a jó, hogy háromféle Windowshoz három pendrive kell, akkor legyen, használja a valódi élményt nyújtó MCT-t.

A Ventoy open source cucc, segítségével egyetlen pendrive-on lehet többféle telepítő és bármi más is, az egyes telepítők számának csak a pendrive mérete szab határt. nyilván nem jó a világ összes oprendszerének telepítésére, de a legismertebbekre igen.

Az MCT-nek 3 funkciója van.

1 - megnézi hogy a win10 felmegy-e az adott gépre, erre a ventoy-t nem tudod használni
2 - bootolható pendrive-ot készít, erre használhatod a ventoy-t, de csak ha már van egy iso-d
3 - iso létrehozása, erre sem tudod a ventoy-t használni

Én 2 iso-t hoztam létre, egyet a gyerekeim és a saját gépemhez ami angol, és a szüleim gépeihez magyart. Ezeket majd Rufus-szal kiírom, vagy ott a YUMI.

1 - a követelmények ismertek, megnézheti azokat bárki, nem kell hozzá MCT (meg ugye Linux alatt nem is akarom az MCT-t futtatni)

2 - a Ventoy Windows ISO nélkül is tud bootolható pendrive-ot készíteni :)

3 - nem kell a Windows ISO-it létrehozni, csak le kell azokat tölteni a hivatalos oldalról

Nekem meg olyan pendrive kell, amiről többféle oprendszert tudok bootolni, erre meg a legjobb a Ventoy (a YUMI-t is ismerem, más hasonlókat is próbáltam már, de a Ventoy jobb). Persze akkor is a Ventoyt használnám Linuxon, ha csak egyetlen Windows ISO kerülne rá.

Abban is biztos vagyok, hogy a kétféle ISO-dat hamarabb kiírom egyetlen pendrive-ra, mint amennyi ideig neked ezek tartanak MCT + bármi segítségével. Rufus esetén ráadásul két pendrive kell neked.

1 - ha van egy progi ami megcsinálja miért én csináljam? 

2 - érdekelne hogy hogy telepítesz a Ventoy-jal Win-t, Win ISO nélkül

3 - ezzel kezdtem, de mivel Winen az Agent átírása nélkül csak az MCT tölthető le, így maradt az MCT (gondolom más sem tudta addig ezt a dolgot amig egy win/linux user össze nem találkozott)

Egyébként maga a vita felesleges mert megvan az ISO az MCT-vel. Már csak mentenem kell és installálni + reg

1 - az elején azt kérdezted, hogy "van-e olyan progi...", akkor még fogalmad sem volt arról, hogy az MCT tud ilyet, de továbbra is állítom, hogy azt a néhány dolgot pillanatok alatt lehet ellenőrizni akármilyen szoftver nélkül

2 - nem állítottam ilyet, én azt írtam, hogy Windows ISO nélkül is tudok bootolható pendrive-ot készíteni

3 - https://letmegooglethat.com/?q=how+to+download+an+official+windows+10+i…

Sok sikert.

1 - ez igy nem igaz, csak rég nem használtam az MCT-t és elfelejtettem vagy nem ugrott be, kinek hogy tetszik jobban

2 - sokat érek bootolható pendriveval ha nem tudok vele Win-t telepíteni :) kezdem azt érezni hogy inkább csak okoskodni jöttél a postomhoz

3 - ezek után meg már biztos is vagyok benne :)

Elég egyértelműen leírtam, miért jártál volna jobban a Ventoy használatával, de te elkezdted magyarázni, hogy miért jobb neked az MCT.

1 - de, igaz, akkor és ott nem tudtad, hogy erre jó az MCT (mert elfelejtetted, vagy nem ugrott be stb.)

2 - szerintem sokat ér a bootolható pendrive akkor is, ha nem Windowst telepítenek róla (persze az is megoldható a Ventoy segítségével készített pendrive-val, csak rá kell dobni az ISO-t)

3 - akkor lehetnél biztos benne, ha mindjárt így kezdtem volna (amúgy tényleg nehezen érthető, hogy felnőtt, írástudó, internethasználati lehetőséggel rendelkező embereknek miért nem megy önállóan az ilyen egyszerű problémák megoldása - persze az is lehet, hogy elfelejtették, hogy van ilyen lehetőség, esetleg csak hirtelen nem ugrik be nekik)

Örültem, hogy "beszélhettünk", további sok sikert! :)

Megerősítem. Semmilyen MCT meg lófügykös nem kell ide. Letöltöd a MS oldaláról a legutolsó verziós Win10-et, vagy Home-ot vagy Pro-t, attól függően, hogy milyen Windows 7 kiadásra van kulcsod most (Home Basic / Home Premium vagy Prof.). Bebootolod az USB-re kiírt telepítőt, csinálod a cleant install-t, mikor kéri a telepítő a termékkulcsot, ott beadagolod az adott gép matricájáról a Win7 kulcsot, pár másodperc múlva ki fogja köpni, hogy elfogadja, és engedi tovább a telepítést. Ennyi.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Arról szólt a kérés, hogy WIndows 10 Pro ISO-t adjon neki valaki. Nincs olyan ISO a Microsoft általad is ismert letöltési oldalán, ahol lehetne válogatni a Home vagy Pro vagy akármilyen verziók között.

Csak egy multi-editiont tudsz letölteni:

https://i.imgur.com/WkenhzY.png

Telepítéskor tudsz választani, hogy milyen verzió (Home vagy Pro vagy akármi) kerüljön a gépre.

Ez a leírás működik, mac-es safari browser agenttel felkínálja az iso letöltést az oldal, ahol a MCT-t töltenéd le. Win alatti browser agenttel az exét kínálja, ezért kell átváltani:

https://logout.hu/bejegyzes/sanzi89/mindig_friss_windows_10_iso_telepit…

Windows 10 2022 Update | Version 22H2
Select edition

nyelv és iso letöltés utána

Itt van, tessék, magyar hivatalos link, Windows 10 22H2, multi edition iso. Kiírod USB-s meghajtóra és mehet is a telepítés. A kiadást (Pro) a telepítés során választod ki. Lemezképért már régóta nem kell warezolni, már a Win8 és Win8.1-nél sem kellett. Sőt, a Win7-nél sem, de ott volt egy olyan megkötés, hogy kérte letöltéshez a termékkulcsot, és ha csak OEM kulcsot adott meg az ember, akkor nem engedte a letöltést, elirányított az OEM gyártó weblapjára. De ez csak 7-esnél volt, Win8-tól fogva nem kér már a letöltéshez termékkulcsot, WIn11-nél sem.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Igen, ezt tudom. Azt nem tudtam, hogy ez gond. Akkor állítsd át a user agentet, vagy live Linux, virtualizált Linux, WSL alól, stb. töltöd. Bár azt nem értem, hogy Windowsra minek iso. Ott eleve a MS Media Creation Tool töltődik le, és kiírja neked a lemezképet mindjárt USB-re, ha gondolja valaki USB-ről is le lehet dd-zni a lemezképet. Feleslegesnek látom, csak a pótcselekvés kedvéért .iso-kat őrizgetni.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ja, hogy ahhoz. Erre látod nem gondoltam. Akkor élsz azokkal a trükkökkel, amit már írtam. Én mindig Linux alól töltöm az ilyen, mivel nekem már 2014-ben eljött a Linux éve, nem volt még ebből gondom, hogy a Media Creation Tool korlát legyen.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Végül is elismerem, hogy igazatok van, virtuális gépekhez hasznosabb lenne az iso letöltése, meg pl. Ventoy-hoz is hasznos, hogy be lehetne rakni n+1 rendszernek live boothoz. De hát a MS ettől MS, hogy sokszor nincs is értelme annak, amit csinálnak, csak átvariálják, csupán annak az öröméért, hogy legyen mindenki más jól megszivatva. Semmiből nem tartana nekik egy alternatív linket is kínálni, amire kattintva mindig az iso töltődne le. Csak akkor túl egyszerű lenne az élet, unatkoznának Redmondban.

Az is tipikus, hogy azokat a felhasználókat szopatják meg legjobban, akik a legkevésbé érdemelnék meg, mert a terméküket használják, megvették. Ez érte a hála.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

dd-vel pendrivere kiírt iso nem látta a háttértár vezérlőt, lehet nem uefi módban bootolt olyan gépen, ahol már uefi az alap (dell vostro 3500 11th gen). Az indítás közbeni logó / felbontás is más volt, mint az MCT -vel létrehozott pendrivenél. Utóbbi simán ment ugyanazon a gépen. Régi, nem uefi boot módú gépen lehet nincs észrevehető különbség.

???

Letöltöttem már pár ISO-t a Microsofttól, telepítettem is mindegyiket VM-ben gond nélkül. Windows 11 is ment, régi környezetben is, ahol még trükközni kellett a TPM hiánya miatt, de a 7-es Virtualbox alatt is, ahol már beállítottam a TPM 2.0-t és a secure bootot is. Ugyanez ment VMware alatt is. Nem igazán értem, mit tudott volna ehhez hozzátenni a "csodálatos" MCT :D A pendrive-ra íráskor miért kellene bármilyen hókuszpókusz (nyilván a bootolási lehetőség megteremtésén kívül)? A Ventoy simán alkalmas a dologra, gyors, amúgy is telepítve van már, csak rá kell dobni az ISO-t a pendrive-ra, aztán hadd menjen. Fizikai vasra így elkészített pendrive-ról ment fel a Windows 11, ráadásul csak 4. generációs a gépben az i5-ös CPU (i5-4590), a TPM is csak 1.2, mégsem panaszkodott a telepítő, nem kellett hozzá hekkelni semmit, csont nélkül ment minden a Microsoft oldaláról származó, érintetlen ISO-ról.

pendriveról többféle módszerről is tudhatnak bootolni gépek és a dd-zett iso pendrivera megszopatta a rendszergazda kollégát.

Lehet hogy rufus és az általad kedvelt ventoy is tud olyan boot módú létrehozást, ami nem ugyanaz, mint a dd-zett. De alapból fat32 particióra már nem megy fel a wim fájl, mert nagyobb mint 4GB újabb verzióknál, szóval az is plusz kavar. Ha meg van már eleve van futó windows, akkor a hivatalos megoldás a legegyszerűbb. Más os alól kiíráskor lehet ezekkel szopni.

brand notiknál előfordul, hogy van online recovery, mint maceknél (pl valamelyik vostrónk ubuntura húzza magát, ami meg winnel jött az winre, bár zavaros, hogy teljesen üres lemezzel is tudja -e).

Ja persze, ha valakinek saját lan boot-os megoldása, akkor közvetlenül is tudhat indítani abból telepítőt.

Ez még hagyján, mert azért a netinst egy eléggé réteg igény jelenleg. Bár igen, lehetne egy debianhoz hasonló mini.iso, ami aztán a többi komponenst meg beszerzi a netről...

Ami engem sokkal jobban zavar, az a következő:

Adott a win 10 iso, ami nem is fér rá egy DVD-re, már aki használ még olyat. Jó, dupla rétegűre, meg BD-R-re felfér, de azok még ritkábbak. Tehát az optikáról telepítés kb. lehetetlen így, ennek ellenére egy ISO képet lehet letölteni...

Jó, semmi gond, másoljuk át egy FAT32 partícióra a tartalmat, és akkor elindul az bármiről, UEFI-s gépen. Mert ugye az UEFI-t olyan jól kitalálták, hogy CSAK FAT partícióról tud bootolni... ami nem is lenne gond, ha nem lenne egy batár fájl a lemezen, ami NEM FÉR EL a FAT32 PARTÍCIÓN. Remek.

De nem gond, mert erre van egy microsoft command line tool, amivel szét lehet szabni kisebb részekre. Ezaz! Odáig miért nem tudunk eljutni 2022-ben, hogy esetleg már az iso-n is darabokban legyen ez a fájl? Szóval még egy normál telepítéssel is elég sokat lehet szívni.

Annyi csak a trükk, hogy exFAT formátumú legyen a pendrive (vagy legalább az a partíciója a pendrive-nak, ahova az adott ISO kerül).

A Ventoy csinál a pendrive végére egy pici FAT16-os partíciót (~ 32 MB-ost), ahol a saját dolgait tartja (innen tudja, hogy az egyes oprendszerek telepítőit milyen módot tudja indítani), a pendrive többi része (tkp. majdnem az egész pendrive) meg exFAT formátumú, és ide lehet tenni az ISO-kat (meg más formátumú dolgokat is). Ventoy használata esetén elég kicsi az esély a szopásra még egy rendszergazdának is :)

Én a házban most segítettem egy szomszédnak az új gépét telepíteni, mivel a régi gépén OEM Win7 volt, így vettem neki 2000 Ft-ért egy Win10 Home-ot itt: https://vrsoft.hu/ (nem OEM-et, hanem Retailt) - a kulcsot probléma nélkül megette az aktiváló. Hogy teljesen legális-e, azt nem tudom. Van Pro is párszáz forinttal többért.

Kettő kemény ezer magyar pengőért nem volt sok, inkább csak felesleges költés volt, a Win10 megette volna simán a régi OEM Win7 kulcsát is. Az is igaz, hogy ez egy szürke lehetőség. A Win10 első évében volt egy akció, hogy Win7-8.x-ről lehetett frissíteni ingyenesen, de aztán az ingyenes időszak után is nyitva hagyta a MS ezt a lehetőséget. Őket nem érdekli, nekik még jó is, hogy valaki vált, és nem ragad régi verziókon.

Win8, Win8.1-nél még könnyebb Win10-re frissíteni, ott még kulcsot se kér a Win10-Win11 telepítő, mert a termékkulcs bele van integrálva a BIOS/UEFI-be, onnan olvassa ki. Win7-nél be kell gépelni a matricáról, vagy amid van hozzá, arról.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

A régi gépen nem volt matrica, valami sufnituningos csinálta az embernek anno, ki tudja, hogy került rá... A termékkulcsa meg, amit mutatott a Win7, olyan volt, hogy nem vette be a Win10 aktiváló. Úgy voltam vele, hogy az a 2k kevesebb, mint az idő, amit eltosznék rá, hogy megpróbáljam belehekkelni a régit... 😀

Ja, az szívás. Az OEM-ből azt hittem, hogy legális. Ezek szerint valami mókolt, warez telepítésről volt szó, annál valóban nem tudsz más csinálni. Abban is teljesen igazad van, hogy 2k annyira nem pénz, hogy sokszor jobban megéri, mint az ember ideje.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)