Sziasztok! Szombaton megérkezett a voda/upc féle connect box (költöztünk, ez van).
Netem van már ~2 napja rendben, viszont eltűnt a web felületről az a menüpont ahol be lehet állítani a bridge (vagy ahogy ő hívja, modem) üzemmódot, tehát most router üzemmódban van. Próbáltam a 192.168.0.1 -es és 192.168.100.1 -es ip-n is nézni, egyik sem adja.
Próbáltam factory reset -et is, de nem segített. Próbáltam szűz browser sessionból nézni, hátha cachelt valamit, nem segített.
Ügyfélszolgálattól eltekintve van valami más megoldás erre? Hasonló ügyem volt a korábbi generációs eszközzel (Technicolor), ott az üfsz-es ember valamit resetelt és újra megjelent. Remélem nem kell velük beszélgetnem megint.
Próbáltam fórumokon keresgélni, de a legtöbb írás minimum 3-5 éves, szóval erősen kérdőjeles hogy igaz-e még.
Köszi.
Hozzászólások
Ha sehogy nem éred el a modemet akkor ügyfsz :p
Nem azt írtam. Elérem, és működik a web felület. Csak hiányzik róla az a menüpont, ahol bridge módba lehetne rakni.
esélyes a "2020 legfölöslegesebb kommentje" címre.
Jólvan, ne légy kegyetlen, sietve olvasta el.. :P
végeredmény az lett végül,hogy ügyfsz. fel kellett hívnia...
A legegyszerubb, ha betelefonalsz, atallitjak neked tavolrol.
Én ilyen esetben Knoppix linux-ot használok ( vagy egyéb live disztribúció is használható), a DHCP-től kap IP számot a kliens; ROOT-ra váltva ifconfig-gal lekérdezem a saját IP-met, és a network alapján valószínűsítem, hogy 192.168.x.1 a gateway IP száma.
Köszönöm, de nem ezt kérdeztem. Tudom, hogy mi az eszköz ip cime és meg is nyílik a management felület, csak hiányzik róla egy menüpont.
hello,
ugy tudom UPC -nel only helpdesk tudja atrakni bridge -be, gondolom kivettek a menut, hogy a sok 1bites user ne nyomkodja :-D
FBK
Elképzelhető igen, a telekom is alaposan megnyirbálta az optikai eszközén a lehetőségeket. Hasonló motivációból.
Plusz ha új CB akkor még ipv6-on is van,szóval ügyfsz. kérd vissza ipv4-et plusz bridge mod-ot.
Új ConnectBox IPv6-os címet kap, akkor nem látszik a menüpont, nem értelmezhető. Szólj az ügyfélszolgálaton, hogy neked kell az IPv4, azt percek alatt visszaállítják, utána megjelenik a menüpont is.
És? Dual stack az nincs?
Upc-nel cgnat van, szal vagy publikus ipv4-es van v6 nelkul, agy van natib v6, de csak natolt v4-es ip-t kapsz
Az új boxnál csak az ügyfélszolgálat tud segíteni. A szerelő távozása után felhívtam az ügyfélszolgálatot, átállították, reboot és kész.
A fehér boxon simán vissza tudtam kapcsolni, itt gyakorlatilag semmilyen állítási lehetőség nincs bridge módban.
Ez is fehér. Gondolom hogy új, most szombaton kaptam meg a csomagot (és láthatóan minden original csomagban volt).
Ipv6 az rémlik. Kikapcsoltatom. Köszi.
A régi connectboxom fehér volt (az Intel Pumás csoda), azzal ment az 500-as netem. A gigabites nethez cserélték, most egy sötétszürke doboz van, vodafone logóval, talán cisco, ha jól emlékszem.
A fehér esetében ipv6 kikapcsolása után én tudtam állítgatni a bridge módot, az újnál csak az ügyfélszolgálat.
Hohohohó!
Megosztanád a paramétereit? (hátul a "géptábla")
Ide is, pls :)
Ne álmodozzunk! Az újban is a világbajno Intel soc van. :(
Valahol a Vodafone oldalán találtam meg. Beletörődtem.
(Hibabejelentés:
- Ha nincs net, nem érem el a modemet.
- Mit akar rajta megnézni?
- Hát azt, hogy VAN-E NET!)
Újabban be sem tudok jelentkezni a modembe. Nem merem resetelni...
Nem álmodoztam, az már ismert, hogy Puma alapokon van, de hátha firmware szinten valami jobbat kihoztak belőle. No, mindegy.
Én sem tudok bejelentkezni, a felület semmilyen módon nem jön be. Igaz, az elvárt működéshez (modemonly) nem is kell semmiféle felület, szóval beletörődtem és nem nagyon érdekel :)
Az új se jobb. A gigabites letöltés annyit nem dob az interneten, főleg, hogy ha jó környéken vagy, akkor is csak a minimumot fogja hozni. Plusz a feltöltésed is harmatgyenge. Az upload lehetne magasabb, de egy darabig nem lesz.
Ha már voda mode. Olyat tud esetleg, hogy a kapott publikus ip-t adott macaddressre ossza ki? Tehát ne csak úgy menjen, hogy bedugom egy gép hálókártyájába és akkor az dhcp-n megkapja mert közvetlen össze van kötve vele.
Ezt szerintem fogalmazd meg még egyszer, mert én pl. egyáltalán nem értem, mit szeretnél mondani.
ha tobb dhcp-s klienst is bedug a boxba, akkor allithassa be, hogy melyike legyen a passhtru.
Szerintem ezt más szavakkal úgy szokták hívni a router stack -ek hogy DMZ.
En is epp a dmz-t szerettem volna javasolni.
Köszönöm mindenkinek az ötleteket, tegnap felhívtam őket és az üfsz. technikai segítség menüpontjában elérhető kollega kikapcsolta az ipv6 -ot, és át is rakta bridge üzemmódba nekem az eszközt, meg még resetelte is.
Hali, így lehet natolatlan publikus ip-t kapni? (régen hívtam ügyfélszolgálatot és azt mondták, hogy ahhoz előfizetést kell váltani )
Igen pont igy.
Megmondom őszintén fogalmam sincs, mert a csicskulat Linksys routerem nem képes kiírni, csak hogy zőőőd az internet. De este megnézem.
Sőt, ha át nem kutyulták az ászfet, akkor hármat is. Csak egy switch kell utána.
Egyebkent mi a bajotok a kapott IPv6-os cimmel? Nem natolt, publikus hozzaferest ad.
Nem az ipv6-al van baj, hanem az hogy a bridge üzemmód csak akkor elérhető ha kikapcsolják az ipv6-ot és ipv4re áll vissza az eszköz. Ez gondolom a device/carrier sajátossága.
A bridge mód pedig azért kell, mert saját routert szeretnék használni, ne a szolgáltató managelje a belső hálózatomat (tehát a modem csak modem legyen, no nat, no wifi, no semmi).
Attol hogy a szolgaltato keszuleke ad belso halozatot (192.168.x.y) meg tehetsz tovabbi routert moge, csak mas subnetet kell hasznalnod (pl. 172.x.y.z). A 192.168-as halozat csak tranzit szerepet lat el.
IPv6 esetben pedig ugysincs natolas.
Annyi gond lehet vele, hogy IPv4 esetben dupla route-olas tortenik, aminek van vmennyi performance impactja. De amilyen csekely uplink savszelesseget adnak (20-25Mbps), annal kb. mindegy.
"Annyi gond lehet vele, hogy IPv4 esetben dupla route-olas tortenik, aminek van vmennyi performance impactja. "
- 800Mbps download környékén még nem érzékelem.
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
Természetesen tudom ezeket, csak ha lehetőség van bridge-re és van egy normális routered akkor én élek a lehetőséggel, mert amit leírtál az egy halom hátrány előny nélkül. :)
Pont az az elonye, hogy kapsz public /60-as IPv6 tartomanyt, amibol sok /64-es subnetet tudsz csinalni kulonfele celokra nat nelkul. Ha atkapcsolsz bridge-re, akkor lesz egy darab IPv4-ed, aztan nat+portforward hegyek.
Három darab IPv4-ed. Hacsak az ÁSZF nem módosult.
Tehát vagy IPv4 vagy IPv6, nuku dual stack? Így 2020-ban ez azért eléggé ciki...
By default IPv6 melle jar CGNAT IPv4 is. Talan ezt hivjak DS-Lite-nak.
Igen, ez a DS-Lite - azaz a szolgáltató hálózatának a "külső határán" van dual stack, ipv6-on natívban beszélgetsz "kifelé", ipv4-en meg CGNAT-olt címen - azaz IPv4-en a CGNAT összes hátrányát megkapod...
Ja, értem én az ipv6 előnyeit, csak nekem nincs rá itthon szükségem. Portforward nincs, nem kell semmihez, minden elvan passzív módban.
Viszont ha kívülről szeretnél elérni adott szolgáltatásokat adott portokon keresztül, akkor először a szolgáltató modemén vehetsz fel porttovábbítást a belső router felé, majd aztán a belső routereden is az eszköz felé. Az UPnP meg eléggé ellehetetlenül, legalábbis nem minden kezeli le, hogy a belső hálózatod WAN-ja is egy belső hálózat.
Egyébként router módban 500 megabites adatforgalom mellett is lehal 1-2 hét alatt a connectbox, ha ez mondjuk akár csak 500 különböző IP cím felé megy folyamatosan. Olyankor csak az áramtalanítás segített rajta.
Nagy Péter
IPv4 esetben igen, de IPv6 esetben nincs ilyen gond, hiszen nincs natolas. Tessek IPv6-ot hasznalni mar igy 2020-ban.
Az olyan dzsunka eszkozok, amik nem tudnak IPv6-ot (pl. IP kamerak, halozati nyomtatok, stb.), azok amugy se legyenek elerhetoek kivulrol, igy UPnP se hianyzik.
Jogos, de amíg van, ahol nem jár az internethez IPv6, addig nekem hiába van, kell mellé az IPv4 is.
Amúgy meg publikusan elérhető webkamera, hőmérő, páratartalom mérő, fényerősség mérő is van a hálózaton, az a lényege, hogy kívűlről is el lehet érni. IPv6-ot viszont nem tud.
De a /60-as tartomány az nem összesen 16 címet jelent? Csak mert ha 20 eszközöm van most is online, akkor már ott is kellene valahogy NAT-olni....
Szerk.:
Kipróbáltam csak kíváncsiságból a routeren, és gond nélkül lehet NAT-olni az IPv6 címeket is. Megadom, hogy melyik belső /60 prefixhez melyik külső /64 cím tartozzon, és működik. Két eszközzel teszteltem is, látszólag megy minden gond nélkül. Szóval azt a problémát megoldja, hogy lehet ugyanúgy natolni, és elérni kívülről az IPv6 eszközöket, de azt nem, hogy továbbra is két helyen kell állítgatni a portmappingot IPv6 alatt is. Ráadásul még bonyolultabb is az egész, mert az UPC routeren nem egy, hanem a 16 belső IPv6 cím valamelyikére kell mappelni, hogy onnan aztán továbbmappeld a megfelelő eszköz belső IPv6 címére.
Mindezt úgy, hogy ezeket a címeket már ránézésre nem olyan könnyű átlátni, mint az IPv4-nél volt.
Nagy Péter
De ez mar egyre ritkabb. Telekom+UPC/Voda+Digi -seknek van IPv6-juk odahaza, ez igen nagy lefedettseg. Ha eppen olyan helyen vagyok ahol nincs vezetekes IPv6, akkor ott a mobilnet, ami szinten tud IPv6-ot.
Pont az ilyen kamera + egyeb IoT eszkozoket nem szivesen engedem ki direktben a netre. Kamera eseten eleg ha LANon tud streamelni a NAS-ra, NAS-on pedig nezheto a live stream (akar tobb kamera kepe egyszerre) vagy a felvetel egyarant. A szenzorokat pedig erdemes bekotni vmi (okos)otthon automatizalo hub-ra. Ezesetben eleg ha a NAS es a HUB vmi trusted megoldas IPv6-tal. Egyeb cuccok (wifis mosogep pl.) pedig ugyis a gyarto cloudjaba kuldi az adatokat, amit az appjaval tudsz nezni.
Nagyon nem. Az IPv6 128 bites. A szolgaltato /60-as tartomanyat 16 bazinagy /64-es subnetekre tudod osztani. Kulon subnetbe kerulhetnek a laptopok, kamerak, IoT cuccok, stb. Es aszerint is firewallozhatsz (bar erdemes inkabb eszkoz specifikusan).
Dehogy. A teljes /60-as tartomany (2^68 db. IP) publikus, kivulrol elerheto (persze ha engeded).
Ez mondjuk igaz. Foleg ugy, hogy minden IP elegge randomizalt a subneten belul. De hat arra valo a DDNS, hogy hosztnevvel is elerhetoek legyenek.
Tudok olyan embert kapásból, akinek a Vidékháló Kft. hálózatán az általuk adott modem biztosan nem vesz még fel IPv6 címet, és Mezőtúr azon részén más nem is szolgáltat, szóval pesten már jó a helyzet, de azért országosan még nem ilyen jó. A másik, hogy a saját Telenoros SIM kártyámon a mobilnet most biztosan nem vett fel IPv6 címet, még IPv4-ben is csak egy a NAT-olt beslő címet kapok. (ezt most méztem meg, eddig nem figyeltem fel rá). Ráadásul a neten sem találtam semmit arról, hogy a Telenor adna-e IPv6-ot, akár csak külön kérésre is. Ellenben úgy látom, hogy a Telekomos kártyám kap IPv6-ot (szintén NAT-olt IPv4 mellé), szóval látom van fejlődés.
A kintről elérhető webkamera képén az ég és felhők láthatóak, totál publikus. A hálózatban is DMZ területen van, ha feltörik, meghackelik a szoftverét, akkor sem a belső hálózatot látják. A lakásban az IoT eszközeim többségében ESP8266-os mikrokontrollerek, és nincsneek kipublikálva. Ráaádsul egymással kommunikálnak, belső hálózaton. Amik mégis, azok azért, mert külső szervernek kell elérnie őket, és csak IPv4-et tudnak, de ezek is mind a DMZ területen vannak.
Van sok holmim, ami valami felhőre kapcsolódik (Bojler, Kamera, Ajtónyitás-érzékelő, fogyasztásmérő, füst/gázszivárgás érzékelő, stb..), ezeknél nem szeretem, hogy nem tudom hova mit kommunikálnak, de nem sokat tudok ellene tenni. Ha külön címtartományba teszem őket, akkor nem éri el a programjuk, csak a felhőn keresztül. Ez azért gond, mert van közte villanykörte is, ami bár felhő alapú, de ha a telefon az otthoni wifin van, akkor helyben kommunikál, így nem függ az internettől, internet-kimaradás alatt is lehet kapcsolgatni a helyi hálón.
Na ezt mondjuk nem tudtam, de így tényleg felesleges a NAT-olás, ennél több eszközöm biztosan soha sem lesz. Sőt, ezt tudva nagyon pazarlóank érzem a megoldást. Tulajdonképpen több címet adnak belső használatra, mint a teljes IPv4 hálózat.
Az átláthatóság főleg akkor lenne problémás, ha a NAT szabályokat kellene irogatnom, a publikált eszközökhöz most is DDNS-t használok.
Nagy Péter
Ez alapvetően így van, ráadásul jóval többet. Csak hát az IPv6 címkiosztása helyből erősen pazarló.
Általában a legkisebb kiosztott subnet /64, azaz címtér szempontjából a belső hálón van egy 64 bites címtered a legkisebb subnetben is, ami hatalmas, ha összehasonlítjuk azzal, hogy a jelenlegi IPv4-es címtér összesen 32 bites, azaz nagyjából négymilliárdszor annyi címed lehet, mint amennyi elméletben az interneten van most.
Viszont ezt a /64-es címteret - legalábbis jelenleg - nem szokás továbbosztani, tehát hiába nagy ez a címtartomány, mégsem elég. Lehet, hogy később ez változni fog, nem tudom. Mindenesetre ha valamelyik ISP 'csak' egy /64-et ad, az kevés, bármennyire is sok a mögötte lévő tartomány. A jelenlegi ajánlás a RIPE részéről az, hogy az egyéni előfizetőknek nem kéne /56-nál kisebb tartományokat adni https://www.ripe.net/publications/docs/ripe-690 Ez meglehetősen nagy tartomány, de ennek fényében az itt emlegetett /60 már igencsak sóherség. :)
Ja, Telenor mobilneten persze nincs IPv6 (hiába 2020, lassan 2021). Erre (mármint hogy elérjek egyes fontos IPv6 only szolgáltatásokat IPv4-ről) dedikált tunnel megoldásokat használok saját üzemeltetésben (socat-tal).
beallitasz allando ipt a sajat routerednek (vagy fixips dhcp a szolgaltatoi routerben, vagy static ip a sajatodban), majd a szolgaltatoi routerben DMZ-nel beallitod ezt az ipt. ez egy global "portforwardot" csinal. a feher connectboxal tokeletesen mukodik.
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
Router wan-ip a modem dmz-be.
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
És mi van akkor, ha a "router" virtuális gép lenne virtuális interfacel?
Akkortennek koze egy valodi dobozt, hogy legalabb egy tuzfal legyen.
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
A Vodafone/UPC nektek koaxon vagy üvegszálon szolgáltat?
Koax kábel. Csepel déli része.
Kiviszi a háromszáz mbitet, meg mellé digit tévét is.
Kösz. Arról tudsz valamit, hogy ők kizárólag koaxon szolgáltatnak, vagy van optikai hálózatuk is? (Az üfsz-en feltettem ezügyben egy kérdést, de még várok a - gondolom nem túl gyors - válaszukra...)
Én upc -t (vagy új nevén vodafone otthoni szolgáltatások :) még csak koaxon láttam de ezt ne vedd készpénznek.
lakossagi szerintem csak coax.
cegeknel lattam mar optikat is upc-tol, eleg horror aron, berelt vonalkent, rendes cisco routerrel. (nem gpon)
+1, ők a DOCSIS-ra tették le a voksukat, még upc-korukban.