Ubuntu 32-bitről 64-bitre váltás

Fórumok

Egy gépen 64-bitesre kell váltani az Ubuntut a jelenlegi 32-bitesről. Ehhez sajnos elkerülhetetlen az újratelepítés.
A következő lépéseket tervezem:

Első lépésként

dpkg --get-selections > deblist

/etc könyvtár tartalmát elmentem -tar.gz-be a /home marad, a többi könyvtárat törlöm.

Live CD-ről telepítem a 64-bites Ubuntut partíció formázás nélkül. Ha minden igaz a megtartott /home könyvtárból átveszi automatikusan a usereket is.

Ha kész a telepítés

dpkg --set-selections < deblist

utána

apt-get -f install
apt-get upgrade

Kell még valami? És jó lesz így?

Update:

Már nem működik a

dpkg --set-selections < deblist

visszaállításnál

Szerencsére eléggé jól olvasható a lista amit a dpkg --get-selections csinált, ezért így állítottam vissza a csomagokat:


gawk '{print "apt-get -y install " $1}' deblist > debs-reinst
sudo bash debs-reinst

Update2:
hrgy84 még optimálisabb megoldása

sudo apt-get install -y $(awk '{print $1 }' deblist)

Hozzászólások

Na, ma megint tanultam valamit... ez a dpkg-s dolog nekem új volt, be is hegesztettem a backup scriptembe...

Amúgy subs.

"Értem én, hogy villanyos autó, de mi hajtja?"

Én ez alapján csináltam már ilyent: http://www.ewan.cc/?q=node/36

A dash telepítésénél volt egy kisebb fennakadás (a 6. pont közben), de a rendszer ma is müködik :)

De az inditó megoldás egyszerübbnek tünik, a passwd és shadow állományokat kell visszamásolni az apt-get -f install elött a userek miatt, ha a telepítö felülirná.

UI: 12.04 LTS-t csináltam, a 13-as ubuntukkal valószínüleg több gond lesz.

Már nem működik a

dpkg --set-selections < deblist

visszaállításnál

Szerencsére eléggé jól olvasható a lista amit a dpkg --get-selections csinált, ezért így állítottam vissza a csomagokat:


gawk '{print "apt-get -y install " $1}' deblist > debs-reinst
sudo bash debs-reinst

sudo apt-get install -y $(awk '{print $1 }' deblist)

optimalisabb, mert nem lovi fel minden csomaghoz az apt-get-et, hanem egyben feltelepit mindent. Es innentol lehet fancyzni is:

sudo debconf-apt-progress -- apt-get -q -y install $(awk '{print $1 }' deblist)
--

Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant. 

Én így utólag beiktatnék oda egy


$(grep -P "\tinstall" deblist | awk '{print $1 }')

és egy --no-install-recommends opciót az apt-get-nek, hogy a törölt csomagok ne másszanak vissza. Például a xubuntu-desktop abiword ajánlása, hogy csak egy példát mondjak, amikor libreoffice-t használunk.

Nem elkerulhetetlen, az a kerdes, raszanod-e a szukseges idot. En par hete csinaltam egy debian sid 32->64 bit in-place migraciot (az a gep meg '97-ben lett telepitve, azota maximum vinyocsere volt alatta, ujrahuzas sosem). Mukodo apt-get install nelkul eleg hosszadalmas volt az apt-get download ... -> dpkg -i ... moka, de osszejott (egyedul a cyrus imap db-jeivel gyult meg a bajom, de azokat ujra lehet generalni cyrreconstruct-tal). Ugyanez ubuntun is eljatszhato.

Miért kellett váltani? Jobban fogja zabálni a memóriát.

Nem értem, hogy az emberek minek vesznek 8-10-12 GB-nyi memóriát, ha csak 2-t akarnak használni belőle.
Ez nem pazarlás? Nem azért teszed a gépbe a memóriát, hogy mind ki legyen használva?

Amúgy váltani meg nyilván a divat miatt kellett, mivel azon kívül nem sok értelme van.

--

nTOMasz
"The hardest thing in this world is to live in it!"

A usereket mindenképp ki kell bányászni a régi etcből, ha sokan vannak, azt csak a /home nem viszi magával.

Nem tudom, miert faznak annyira a Linuxosok az install-tol* (azon kivul, hogy lehet lengetni a popost, hogy bezzeg az en gepem '97 ota nem volt ujrarakva, milyen fajin mar ez), Windows desktop-ot pl. soha eletemben nem upgrade-eltem, es nem is tervezem, miert akarnek tobb munkaval szarabb eredmenyt elerni... Ilyen 32 -> 64 valtasnal vegkepp nem latom ertelmet, van egy zillio hibalehetoseg, egy csomo ido elmegy vele, es tele lehetsz olyan szopasokkal, amik csak 1 het mulva jonnek elo, amikor mar nincs lehetoseg visszaallni.

Kezdjuk ott, hogy eleve kimented a cuccokat, akkor meg mar nem lenne tokmindegy, ha ujraraknad? Marmint oke, hogy szakmai kihivas, de mi kezzel foghato elonye lesz a clean install-lal szemben azon kivul, hogy elmondhatod, igen, megcsinaltam?

* Bar igy belegondolva van egy tippem: azert, mert mar a mult havi reszelesre sem emlekeznek, amitol vegre eletre kelt a random_bullshit kernel modul, nemhogy a tavalyira... De egyesek szerint ez nemhogy problema, hanem kifejezetten elony, szoval ennyit errol.

"Bar igy belegondolva van egy tippem"

Jogos, nem kevés munka van egy adott feladatra lecsiszolt rendszerben. Különösen ha nem magadnak csinálod, akkor nem úgy megy, hogy majd megcsinálom újra, ha kedvem lesz hozzá. Listát meg nem írok magamnak.

Persze így visszanézve ez sem volt egyszerű valóban, de én abban reménykedtem hogy egyszerű lesz. Mindegy most már. Ilyet nem kell csinálni még egyszer a mi életünkben remélhetőleg. A rendszerek is változnak, nem is érdemes nagyon megjegyezni a dolgokat. Egyszer leírtam a tapasztalataimat. Ennyi.

Amióta az irodában átálltak a gépek Linuxra a korábbi permanens problémák, amik egyre inkább hátráltatták a munkát megoldódtak. Volt néhány új probléma, de ezek össze sem vethetőek a korábbiakkal. Ilyen probléma volt a csak 32-bites nyomtató és scanner drivereké.
Az érintett gépen egy webszerver alapú üzleti szoftver használatára van szükség. Ideküldték az egész imaget. Egy külön fizikai szervert nem akartunk beüzemelni hozzá, bőven elégségesek azok az erőforrások amit guest rendszerként futtatva kap. De a rendszer 64-bites ami ugyan futtatható 32-bites host-on is, de számtalan ok miatt ellenjavallt. Ezért kellett migrálni egyetlen desktop gépet, természetesen úgy, hogy másnap a munkatársat ugyanaz a desktop fogadja. Ugyanott kéznél legyen minden alkalmazás amit használni szokott és ami még fontosabb minden dokumentum, adat, amikkel dolgozik. Scanner ennél a gépnél nincs, a nyomtatás pedig megoldódott másik 32-bites Linuxos futó gép CUPS szerverén keresztül. Egyébként is hálózati nyomtatókról van szó.
Csak erről volt szó.

Speciel itt újrarakta, ahhoz kért segítséget.

Egyébként amíg én desktopoztam linuxon, addig nekem nagyságrendileg kevesebb szopást okozott, hogy toltam egy apt-get dist-upgradet, végignyálaztam, amit muszáj volt,egyébként meg kb. maradtak a megszokott dolgaim ugyanúgy, ugyanott. Céges laptop upgrade jelenleg mimimum 3 nap, mire rendesen belakja az ember.

Hát ez az! Sokkal több időt emészt fel egy Windows reinstall. Driverek újratelepítése (ehhez esetleg driver lemezek keresgélése) linuxon egyáltalán nincs, megy minden outofbox. Install next, next, finish egyáltalán nem jó móka sok alkalmazásnál. Linuxon erre van az itt tárgyalt csomaglistás eljárás ami szintén gyorsabb és kényelmesebb.
Ráadásul linuxon igen ritkán van szükség újratelepítésre, és itt is lett volna reinstall nélküli megoldás amire linkeltek is howto-t, csak az hosszabb idő lett volna, bár nem több nap. Ezért maradtam az újratelepítésnél.

"outofbox" khmm-khmm. En peldaul azzal szorakoztam kb. masfel napig, hogy eletreleheljek egy olyan multifunkcios nyomtatot, amihez a gyartoja csak 32 bites drivert volt hajlando biztositani. Linuxos drivert, ugy ertem. A scanner resze az most konkretan ugy mukodik, hogy chrootban felbootol egy fel linux, csak azert, hogy a driver mukodhessen.

Sajnos a Linuxos vilagban sem olyan rozsas a helyzet. Tessek korulnezni csak itt a HUP-on: tele vagyunk nem mukodo hangkartyakkal, csomagdobalo halozati kartyakkal es miegyebekkel. Nincs uj a nap alatt.

Ha pedig azt mondjuk, hogy a Linux ala hardvert venni tudni kell, akkor miben jobb a Linux mondjuk egy Hackintosh-nal, aminel valogatosabb desktop rendszer talan nincs is?
--

Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant. 

Pont ezért van 32-bites linux a többi desktop gépen. Úgy outofbox volt az intsall. Fentebb linkeltek egy hosszas howtot arról, hogyan lehet 32 alkalmazásokat futtató és 64-bites rendszerré upgradelni egy 32-bitest. Nekem arra nem volt időm, de lehetséges érdemes átolvasnod.
Itt a Windowsok miatt tele voltunk vírusokkal. Ahhoz képest paradicsomi állapot a linux, mégha itt is van néhány kígyócska.