Linuxdesktop vs. flashplugin

A mai webbel, youtubbal és tsai.-val fertőzött világunkban létkérdés, hogy egy asztali operációs rendszer böngészője alapértelmezetten támogassa a flash lejátszást. Az Adobenak hála van is flash plug-in a legnépszerűbb linuxos böngészőkhöz, csakhogy akad itt némi aprócska bökkenő:
Ha oly kegyetlen sorssal vert meg minket az élet, hogy az Intel által elkövetett videochippel szeretnénk hardveres gyorsítással flasht lejátszani, akkor bizony nem lesz mindig maradéktalan az örömünk. Ehhez hozzájárul az is, hogy terminálból indítjuk a böngészőnket, akkor a fenti chipsettel, bizony szép libvdpau.so not found bejegyzésű sorokat látunk majd lefelé scrollozni. Nosza, kapcsoljuk hát ki a hardveres gyorsítást. Mi sem egyszerűbb ennél, csak jobbklikk egy szabadon választott flash tartalmon, Settings... menű, első fül és...
Itt bizony két dolog történhet, vagy tudunk klikkelni, vagy nem. Ha nem tudunk, akkor semmi ok a kétségbeesésre csak újabb szép példáját találtuk meg a Linuxos ablakozórendszerek alapos tervezettségére, implementáltságára, és szabványkövetésére. A hiba ugyanis KICAD blokkkijelölés hibájához hasonlóan, erősen függ a használt ablakozórendszertől.

Settings menü merevre fagy:
Blackbox
Fluxbox

Settings menü működik:
Openbox
e16
Metacity
TWM

Hogy mi az oka? Passzolom a kérdést, elsődlegesen az új ablak fókusz átadása körül gyanítok valami hibát, mert bár egérműveletre nem reagál, tabbal lehet manőverezni az ablak tartalmában és a space-t is megfelelteti az egérklikkelésnek. Ironikus módon, ez utóbbi művelet egyedül a checkboxokon nem működik.
Hogy más érdekességek is legyenek, az Openbox esetében probléma van a wbar átlátszóságának a kezelésével, ami hibátlanul működik e16, blackbox és fluxbox alatt. Az abiword esetében e16, blackbox és fluxbox esetében laggolnak a menük Openbox alatt nem.

Can we fix it? No, it’s fucked!

Hozzászólások

Valami nem stimmel: androidon tudtommal nincs flash. Firefox-ban biztosan nincs. A youtube klienst letiltottam. Ennek ellenére meg tudom nézni a youtube videókat.
(azt hiszem, html5 a kulcsszó, de tévedhetek)
Ezzel csak azt akartam mondani, hogy a youtube miatt nem vagy flash függő. ;)

Aki tudja, csinálja, aki nem tudja, tanítja... Hm... igazgatónak talán még jó lennék. :)

off: az a html5ös borzalom még rosszabb mint a flash, es kulonben sem csak jewtube létezik

on: van készülőben valami vaapi alapú vdpau backend, elvileg azzal rábírhatók az intelek is a flashgyorsításra, bár nem próbáltam.
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=166593

Na, amit mostansag a jutubon lemuveltek *barmelyik* lejatszoval, az katasztrofa. Valoban jol megoldottak, hogy a reklamokat tenyleg ugy kezelje, ahogy azt a projekt kitalaloi megalmodtak, csak epp az alapveto funkcionalitasa honapok ota bugos idonkent a jt-nek.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Afelől szabad érdeklődni, hogy melyik „kártyánál” jelentkezik? Intel Graphics X3100 még az 1080p-s videót is szaggatás mentesen viszi egy manapság már alsókategóriásnak számító 5 éves notebookon openSUSE/KDE párossal.

Androbit informatikai magazin

Intel GMA 4500 és Intel GMA 3150. Maga a hibajelenség, hogy bekapcsolt gyorsításnál, több flash tartalmat tartalmazó oldalnál görgetéskor a böngésző annak rendje és módja szerint beszaggat.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Furcsa módon soha nem tapasztaltam ilyet. Amúgy talán javasolt lenne FlashBlockot is használni. A memóriazabáló Flash-tartalmak 99 százaléka reklám. Szerintem két kezeden meg tudod számolni, hány oldal (YouTube, néhány poénoldal, stb.) esetében kell a címsorban manuálisan deaktiválni (egyszer), a maradékon meg hadd dolgozzon.

Androbit informatikai magazin

Vagy adblock, és akkor a hasznos flash tartalmakat se kell aktiválni. Hátránya, hogy ha egy oldalt teleraknak flash-sel (lásd hup), akkor azon nem segít. És el is jutottunk oda, hogy a normális használatba beletartozik, hogy pl. a hup főoldalon se döglik meg a böngésző, és furcsa módon pl. windows alatt tényleg nem.

Virtualizációban megnéztem Openboxon, a Compton nevű kompozitorral teljesen jó. Tudom, nem egészen így vizsgáltad, meg az is lehet, hogy én nem értettem meg a problémát.

Egyébként Xfce Compizzal szintén jó. Már az említett probléma szempontjából.

Szerk.: ha jól értem, a hardware gyorsítás kikapcsolhatósága a flash pluginban VGA-tól független probléma. Azért írom, mert nVidia VGA-n néztem.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

A probléma két részből áll:
1. Az Intel mobil chipjeinek elég vicces a támogatása, és emiatt problémás a flash lejátszása.
2. A fenti miatt néha előnyösebb kikapcsolni a flash pluginban lévő, hardveres gyorsítás használatát, amit csak abban az esetben tudsz megtenni, ha megfelelő window managert használsz. Ez sanda gyanúm szerint, vasfüggetlen.

Hiába a maradéktalan linux élményhez nem csak hw-t kell tudni összeválogatni hanem már sw-t is...
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Igen, magam is úgy látom, ahogy írod. Abban próbáltam segíteni, hogy ha Openboxot használsz, tedd fel a Compton nevű kompozitort, s így szerintem jó lesz a hardware gyorsítás kikapcsolhatósága. Tegyük hozzá, ellenpróbát nem csináltam, még a végén kiderülne, hogy megy Compton nélkül is. Én 3.5.2-es Openboxon néztem Fedora 19-en.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE