PMR-rádió

Sziasztok!

Érdekel a rádióamatőrködés és olvastam, hogy a PMR rádió (446MHz) nem engedélyköteles. Milyen típusút vegyek? Sok típust néztem 6-30 ezer forintig, a hatótávolságnál mindenfélét írnak, van 5-12 Km is stb.. Mennyire hihetőek ezek? Mik a tapasztalatok? Városban használnám a rádiót. Hányan használtok itt PMR-t? Olvastam, hogy van kereső mód is némelyiknél. Ez hogy működik? Csak sejteni tudom.

Visszatérve a rádióamatőrködéshez: A vizsgáról nem sokat tudok. Olvastam, hogy van kezdőfokozat, alapfokozat, Harec fokozat, és ha jól értem ez életkor-függő. .. Mennyi a vizsgadíj és mennyi ismeret szükséges hozzá? Abszolút érdekel a dolog. Akár programozás helyett is tudnám tanulni az ismereteket.. Bármennyit meg tudok tanulni, csak idő kérdése. :)
Ha akarok pár óra alatt bemagolok 2 oldalt, persze ez olyan tananyagra érvényes, ami nem érdekel. Ha olyasmiről van szó, ami érdekel is, az még hamarabb megy.

Ha SDR vevőt szeretnék venni az mennyibe kerül? Itthon lehet kapni? Néztem például a SoftRock-40-es típust is. Ez egy USB csatlakozón keresztül csatlakozó vevő, állítólag nagyon alap cucc. A fő cél az lenne, hogy internet nélkül lehessen hallgatni rádióamatőröket vagy esetleg beszélgetni. Nem tudom hányan használnak PMR-t errefelé. Mennyire divat ez a mai fiatalok körében? Meg úgy egyáltalán ez a rádióamatőrködés? A magyar WebSDR-en még nem hallottam fiatalokat beszélni...

Szerk.: Egy kis jegyzet:
Közben olvasgatom a http://freeband.hu/ -t...

Hozzászólások

szerintem kezdd valami egyszerűbb modellel először, pl. egy ilyennel. ezen is meg tudnád tanulni az alapokat. :P

"Ha akarok pár óra alatt bemagolok 2 oldalt"

Látszik, h főiskola közelében még nem voltál. :)

Ha jobban koncentrálok és érdekel a téma, sokkal hamarabb is megy. :)
Szerk.: Ha egyszerű az anyag (Például történelem, médiaismeret vagy irodalom, akkor 1 és fél oldal megy 20-30 perc alatt. De ha bonyolult szakszavak vannak benne, akkor 40-50 perc vagy több, mint 1 órába is beletelhet.. Ez a 2 óra maximum.

Update: Itt azt lehet olvasni, hogy "Hazánkban nem engedélyezett frekvencia tartomány !" - Most akkor legálisa PMR rádió használata itthon rádióamatőr engedély nélkül vagy sem?

"A PMR446 rádió (Personal Mobile Radio – személyi mobil rádió) egy nem engedélyköteles, elterjedt rádiókommunikációs eszköz."
"A PMR446 rádió frekvenciája a 70 cm-es rádióamatőr sáv mellett, 446 MHz-en található."
"A készülék előállítása, módosítása engedélyköteles, forgalomba hozatala bejelentésköteles. Forgalomba hozott készülék – változtatás nélkül – szabadon vásárolható, eladható, üzemben tartható."

-- A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Nem merném az életemet a Wikipédiára bízni, de szerintem nem kell hozzá engedély. Amennyire tudom, az ilyesmit arra találták ki, hogy a kidobólegényeknek ne kelljen átordítaniuk a tömeg feje felett.

Fuszenecker Róbert

nem kell hozzá engedély, a megkötések a PMR specifikációjában vannak benne, a változtatás nélkül a specifikációhoz való kötés miatt van.
Vagyis:
- nem pimpolhatod meg a rádiódat, max 500mW lehet a kimenő
- nem kötheted stabil tápra (csak elemről illetve akkumulátorról üzemeltethető)
- nem cserélhetsz rajta antennát (ezért van az egybeházasantennás design)

Elöljáróban annyit, hogy én magam nem vagyok rádióamatőr, csupán édesapám révén (aki egyébként szintén nem volt rádióamatőr, csak járatta a rádiótechnikát) tudok 1-2 dolgot erről az egészről.

Szerintem a rádióamatőr szubkultúra kb. hasonló kategória mint a geek szubkultúra. Persze a lehető legjobb értelemben véve, mert a rádióamatőrök szaktudása a maguk területén sokkal nagyobb, mint a geekeké úgy általában véve, arról már nem is beszélve, hogy sokkal zártabb, ezért sokkal tisztább is. Ez nem arról szól, hogy vesznek egy rádiót és kommunikálnak, persze a kommunikáció benne van, de inkább abból a célból, hogy tesztelhessék a saját eszközeiket. A lényeg talán inkább az, hogy minél jobb saját eszközöket, rádió adó-vevőket, antennákat építsenek, sikeresen kommunikáljanak a legkülönfélébb módokon (pl. műholdak segítségével), begyűjtsenek minél több különleges QSL-lapot, stb.

Nem lebeszélni szeretnélek a dologról, csak jelezni, hogy szerintem a rossz végéről közelíted meg a dolgot. Előbb legyen (legalább egy minimális) szaktudás, és csak utána vágj bele a dologba élesen.
Vannak rádióamatőr klubok, talán érdemes lenne őket felkeresni és tanácsot kérni hogy merre indulj el, biztos vagyok benne, hogy segítőkészek lesznek, ha úgy keresed meg őket.

--
Don't be an Ubuntard!

Üdv

"Nem lebeszélni szeretnélek a dologról, csak jelezni, hogy szerintem a rossz végéről közelíted meg a dolgot. Előbb legyen (legalább egy minimális) szaktudás, és csak utána vágj bele a dologba élesen."

Igen, mindent az alapoktól kell felépíteni, szép lassan. Én is így szoktam mikor ismereteket gyűjtök, tanulok. Gyakorlatilag mint egy kastélyt, téglánként. :)

"biztos vagyok benne, hogy segítőkészek lesznek, ha úgy keresed meg őket."
Előbb inkább tájékozódom az alapokról, aztán majd kialakul szép lassan a többi.

Köszönöm a tanácsokat.
Szép estét.

Sajnos nem csak idehaza, hanem a világon szinte mindenütt kezdenek kikopni az öreg rókák rádióamatőrködés terén. Én sem vagyok egy öreg (a magam 24 évével), viszont a fiatalok nagyon nem vevők a rádiózásra, így az utánpótlás szép lassan kifogyott. A vérbeli rádióamatőrök valóban sokkal de sokkal zártabb szubkultúra mint amit említettél geek téren, sőt, annyira hogy mára már ők is nagyobb kasztokba sorolhatóak. Vannak akik tényleg a régimódi, távírós üzemben nyomulnak reggeltől estig és van egy másik oldala, akik már nyitottak az újabb kommunikációs csatornák iránt (pl a rádió/internet gateway-ek (bővebb infó: echolink, eqso kulcsszavakra)).

Illetve a nem említett freeband-er közösség, akik cb / pmr rádiókon nyomulnak. Vannak szépen kialakult közösségek, de az egységesség hiányzik, vannak illegális állomások az országban, repeaterek, shift-es átjátszók. Zolikánk ebbe a közösségbe akar beletartozni ha pmr rádiót szeretne venni, azonban ajánlom neki, hogy jó darabig csak hallgatózzon, ismerkedjen a közösséggel, a szokásokkal és a tipikus freebander szavakkal (pest azért ilyen szinten telített és rengeteg az agresszív "állat").

Igaz, amatőr vizsgám nem volt, viszont a freeband-er társulatot boldogítottam én is nagyon sokáig, a rádiók mostmár a sarokban állnak egy szebb nap után könyörögve (persze azért időről időre még bele belekukkantok a levegőbe).

Zolikának: Vegyél egy olcsóbb (3-4e huf-os), tesco gazdaságos PMR-t, fórumokon nézz utána, melyiknek az ideális az érzékenysége. Előbb fülelj, utána beszélj, ha bejön neked ez a "szubkultúra", úgy is felmerül az igény egy komolyabb rádióra. Így legalább nem az lesz, hogy megveszed a hiperszuper rádiódat pmr sávra, aztán hozzáértés hiányában, wide módban, csatornaközölve megpróbálsz rákiabálni 20 wattal valakire hogy hall-e. Az ilyennek csak egy hozománya van (keress rá neten a szarvasvadászat szóra), a freebander közösség is olyan mint a rádióamatőrök, zárt közösség, viszont könnyű bekerülni, ha meg hülyeséget csinálsz és halmozod, kirekesztenek (jobb esetben), vagy a közösség nekilendül, kiháromszögelnek és majd a ház előtt megvárnak egy beszélgetésre.

Hogy miért ilyen agresszívak? Annak tűnik csak, tettlegességig még soha nem fajult, viszont így, hogy rengetegen ugyanarra a sávra szorultak (sőt, arra is használják a sávot amire nem lenne szabad, pl.: darusok), illetve a tesco hatására boldog boldogtalan ott lehet a pmr sávon, a közösség önerőből próbál rendet rakni:)

Szummázva: vegyél egy olcsó rádiót, hallgatózz, ismerd meg a kultúrát, ismerd meg a körülötted lévő embereket, próbálj velük kapcsolatot teremteni, barkácsolj koax kolinear-t, próbálj velük ismét kapcsolatot teremteni, majd ha mindez megvan és még mindig tetszik a kultúra, vegyél egy komolyabb rádiót.

Ha ne adj isten, mégis erre vetemedsz:
73 DX

Bezony. Bár vizsgát csak terveztem, annyira nem vonzott a kötött QSL card gyűjtögetése;)
Maradtam a freeband-er területen, még akkoriban, mikor az eQSO fénykorát élte kishazánkban (a déldebreceni kaput én követtem el;D).
Aztán jöttek a kínai gyagyirádiók, puxi, blabla, majd boldog-boldogtalan 5 wattal, wide módban, szépen megközölve a csatornát, ész nélkül tolta az éterbe a nyomkodást és a böfögést.
Aztán mikor már csak annyi hallatszott az eqso-n hogy "böff", abba is hagytam a dolgot. Utána ez a része is megváltozott a dolognak, az eqso rendszert lecserélték, a régi csapat széthullott, a régi nagy öregek elhagyták a dolgot.
Ajj, régi szép idők, manapság már csak ritkán kukkantok bele az éterbe, bár kézből szinte semmi nem jön, kitelepülni meg már nincs lelkierőm;)

Arról nincs infótok, hogy most kb mennyi a normális PMR rádiós Budapesten és környékén?
Jó lenne valami normális muksóval beszélgetni. Annak örülnék a legjobban, ha a PMR-en összeakadnék valami amatőr rádióssal. Feltételezem, hogy ők használnak PMR-et. Fordítva már szerintem annyira nem.

Elnézést, az valahogy kimaradt...

"Vannak szépen kialakult közösségek, de az egységesség hiányzik, vannak illegális állomások az országban, repeaterek, shift-es átjátszók. Zolikánk ebbe a közösségbe akar beletartozni ha pmr rádiót szeretne venni, azonban ajánlom neki, hogy jó darabig csak hallgatózzon, ismerkedjen a közösséggel, a szokásokkal és a tipikus freebander szavakkal (pest azért ilyen szinten telített és rengeteg az agresszív "állat").

Igaz, amatőr vizsgám nem volt, viszont a freeband-er társulatot boldogítottam én is nagyon sokáig, a rádiók mostmár a sarokban állnak egy szebb nap után könyörögve (persze azért időről időre még bele belekukkantok a levegőbe).Zolikánk ebbe a közösségbe akar beletartozni ha pmr rádiót szeretne venni, azonban ajánlom neki, hogy jó darabig csak hallgatózzon, ismerkedjen a közösséggel, a szokásokkal és a tipikus freebander szavakkal (pest azért ilyen szinten telített és rengeteg az agresszív "állat")."

Oké, akkor majd "fülelek"...

Sokáig URH-n voltam csak, aztán mikor kinyitották az RH-t az URH vizsgások előtt is, gyártottam sok-ezer QSO-t, főleg 7 megán. Aztán sajnos időm sem volt már, illetve a motiváció is kezdett fogyni az átjátszókon hallható "sütőtök"-ök miatt... Aztán tavaly visszaadtam az engedélyem, eladtam az FT-277-emet és a kézi rádiómat. Majd ha nyugdíjas leszek, s lesznek még a sávokban emberek, akkor talán újra elkezdem :)

Az van, hogy rádióamatörnek is vallom magam. Építettem saját szintézeres rádiót, de a beszéd és a morze helyett én inkább a packet üzemmódot választottam. A lényeg a lényeg, hogy érdemese lenne felkutatni egy működő rádióklubot és oda eljárogatva hallgatózni ill. operátori tavékenységeket elsajátítani. Aztán kiderül akarod-e.
Ha igen akkor több lehetőség is adódik. Készülékvásárlás vagy építés, már ha a konstruktőri munka érdekel.
No és nem árt egy vizsga az engedélyhez.
http://www.nmhh.hu/index.php?id=hir&cid=1794

c

Szerintetek melyik jobb? A Concorde FX-132 vagy a Cobra MT975C?
Az MT975C-nek nagyobb a maximális hatótávolsága (12km), de nem más szempontokat is figyelembe szeretnék venni.
Van valakinek ezekkel tapasztalata?

A rádióamatőr szolgálatot ne téveszd össze a "CB" és "PMR" rádiózással.
A rádióamatőr vizsga nem két oldal, komoly felkészültséget igényel, s gyakorlata sem annyi, hogy "hallhalló". Szabályok vannak az összeköttetés felépítésében, annak nyelvezetében, illik ismerni a Q-kódokat, az RST-skálát, biztonságtechnikából hiba nélküli tesztet kell kitölteni (igen, egy hiba, akkor kasza van), s akkor még a terjedések típusairól, használható frekitartományok Herz pontos határairól nem is beszélve. Ott vannak még az üzemmódok, a rövidítések, prefixek, körzetek, ICAO betűzés, stb.
Ha komolyan érdekel, akkor hidd el, mire vizsgaképes leszel, az minimum 1 év úgy, hogy jársz egy rádióklubba, ahol valaki tapasztalt amatőr tanít téged heti szinten.
Én '96-ban vizsgáztam, voltam 15 éves, jogból el is húztak elsőre (ja igen, elég hosszú a lista jogszabályokból, amit kenni-vágni kell), de rá 1 hónapra a pótvizsgán már remekeltem. 12 éves korom óta foglalkoztam rádiózással, azaz 3 év tanulás után is van miből elbukni, hidd el :)

www.ham.hu
www.mrasz.hu
www.nmhh.hu

Ezeken találsz anyagokat.

Hogy áll a dolog?

Szerk.: Zolikát törölték, a kérdésem tárgytalan.
-------------------------
127.0.0.1 SWEET 127.0.0.1
AMD Athlon X2 245E@3,1 GHz OC, MSI Radeon 6770 1 Gb GDDR5, Seagate Barracuda, Windows 7 Enterprise