Csináltam egy friss 11.4-es KDE-s telepítést. Eddig Gnome-ot használtam szinte az összes disztrónál, de valahogy most rászántam magam a KDE-re és úgy tűnik, hogy ez jobban tetszik, mint a Gnome. Persze ezt így pár órás használat után nem tudom megítélni, csak "első ránézésre" mondom. Kinézetre, megjelenésében mintha kicsit a Windows-ra hajazna vagy legalábbis néha olyan (W7) utánérzése van, persze ez nem baj, sőt... :) Windowsról áttérőknek simán a KDE-t tudnám ajánlani. Nem bántam meg a telepítést, továbbra is favorit disztró az openSUSE és most már az SMPlayer is mindenféle gond nélkül feltelepült. A 11.4-et az asztali gépre is felraktuk, egyiknél sincs semmi gond, a compiz is megy mind a kettőnél.
A kocka viszont fura volt, hogy nem Ctrl+Alt az alapkombó, hanem Ctrl+F11 és nem kell folyamatosan nyomva tartani a gombokat, hanem csak simán az egérrel forgathatom a kockát. Bár ez csak nekem szokatlan és új. Egy csomó dolog új lesz nekem a KDE-ben. Keveset használtam még. Konkrétan kb kétszer összesen, abból egy a Kubuntu volt, ami hát nem a legmegfelelőbb szerintem... Akkor csalódnom kellett.
Most már teljesen másként látom a dolgot. Ez a KDE-s asztal annyiban volt egy kissé furcsa nekem, -a képek alapján a 3.5-ös verzió az ami igazán tetszik, ezek az új verziók valahogy már nem nem annyira bejövősek úgymond. -, hogy az asztali ikonok másként helyezkednek el. Szóval arra gondolok, hogy az asztali mappát az asztalon helyezkedik, ahelyett, hogy az ikonok normálisan "felsorakoznának".. Hogy lehet visszaállítani, hogy olyan legyen, mint a régebbi KDE-ben volt? Vagy nem lehet?
Médialejátszóról annyit, hogy most épp a Bansheet próbálgatom, bár, hogy őszinte legyek még mindig reménykedem abban, hogy a Foobar2000 fejlesztő rászánják magukat a Linux verzió elkészítésére, úgy, ahogy azt a uTorrentes fejlesztők is teszik. A Ktorrentnél alapértelmezetten ki volt kapcsolva a DHT - ennek egyébként nem tudom mi haszna van, a legtöbb kliensnél ez alapértelmezetten be van kapcsolva és kifejezetten használ, ha public trackerről tőltünk - természetesen blacklistet alkalmazva-, a beállításokban viszont hiába kapcsolatam be, nem ment, így ez ment a levesbe, visszatettem a szokásos Transmissiont, jó kis kliens az. A Netmeterhez hasonló alternatívát még mindig nem találok sajnos.
Compiz rögtön ment az asztali gépen és a laptopon is. Ami meglepő volt, hogy az asztali géphez csatlakoztatott noname teszkós USB kamera is működött. (Cheese-el próbáltuk) Az openSUSE-t továbbra is javaslom a kezdőknek, a rendszer mindent elvégez szépen magától minden beállítást, konzolhoz egyszer sem kellett nyúlnom, mindent szépen el lehet végezni grafikus felületen. Eddig semmilyen bug nem "jelentkezett", leszámítva a Ktorrent-es esetet, a Youtube-os HD filmek és MKV fájlok is szépen mennek. Szépen összerakták ezt a verziót is. :)
A magyarítások illetve a dokumentáció itt-ott hiányos (például a ktorrent kézikönyv - hiányzik. Bár lehet, hogy ez egy telepítési hibának tudható be, mivel a KDE dokumentációs oldalán megtalálható.), de az összkép ismét pozitív. Úgyhogy örömmel ajánlom minden kedves Linux iránt érdeklődő olvasónak a disztró kipróbálását. Remélem többeknek meghozom a kedvét a Linuxhoz ezzel a kis írással. Ha más nem, akkor virtualizált környezetben tessék kipróbálni, úgy biztosan nem érhet minket kellemetlen meglepetés. :)
Egyelőre ennyi, majd később még írok tapasztalatokat, észrevételeket.