dezzy blogja

PHP fejleszto onkentes kerestetik!

A Csillagpont Reformatus Ifjusagi Talalkozo szervezoi honlapjuk fejlesztesehez keresnek PHP es CSS alkalmazasaban jartas onkenteseket. Akit erdekelnenek a reszletek, az a rendezveny jelenlegi alapjaraton mukodo honlapjan megtalalja a tervezett programot, valamint tovabbi informaciokat lelhet az a hozza tartozo blogon. Irjatok nekem, es segitek a kapcsolatfelvetelben.

PHK kontra tudomany :)

A minap hivtak fel a figyelmemet arra, hogy nemreg az ACM Queue lekozolte a hires-hirhedt FreeBSD fejleszto, Poul-Henning Kamp irasat a szinten hires-hirhedt Varnish Cache teljesitmenye mogott allo apro de annal hatasosabb trukkrol.

Minden elismeresem, a Varnish valoban egy remek munka, azonban a hozzaszolasok szerint a cikkben PHK enyhen tulertekelte sajat tudasat. (Erdemes elolvasni!) Kemenyen kiosztja a szamitastudosokat es az egyetemi oktatast, azonban a masik oldal sem volt rest es felvilagositja a szerzot a tema ismeretevel kapcsolatos hianyossagairol. Szereny velemenyem szerint sem illeszkedik a cikk stilusa es tartalma az elvarasokhoz, es valoban mulatsagos, hogy a vegen csak ket hatvanasevekbeli hivatkozas szerepel.

POSIX + C99

A minap talalkoztam olyan C forrasokkal, amelyekben szabvanyos POSIX hivasokat szerettek volna hasznalni C99 kiegeszitesekkel egyutt. Mivel GNU C library-rol van szo, a helyes megoldas allitolag ez:


#define _POSIX_SOURCE 1
#define _POSIX_C_SOURCE 199506L
#define _XOPEN_SOURCE 500
#define _ISOC99_SOURCE

A FreeBSD ezt viszont nem szereti, neki inkabb ez lenne jo:


#define _POSIX_C_SOURCE 200112L
#define _XOPEN_SOURCE 600

Az emlegetett C forrasok gazdai szerint a GNU C library-ben a POSIX es C99 kiegeszitesek additivak, mig a FreeBSD-ben kolcsonosen kizarjak egymast. Most akkor mi mivel kompatibilis es hol itt az igazsag? Erdekessegkeppen a tema a FreeBSD szemszogebol.

Pozitiv tapasztalat

A multkor mar irtam, hogy jo lenne dolgozni a FreeBSD Haskell tamogatasan egy keveset. Idokozben mar sikerult Tier 1 szintu rendszert faragni belole ket (egy i386 es egy amd64) build slave futtatasaval, valamint a 6.12.2 binaris csomagjainak elkeszitesevel {7,8}.X {i386,amd64} variaciokra. Kozben epitgetek egy sajat Ports Tinderboxot Haskell portok tesztelesere (ahogy azt tetten lehetett erni korabbi bejegyzeseimbol).

A sok tennivalo miatt azonban kezdtem kifutni a memoriabol es tarhelybol...

Gittel konnyebb az elet

Talan meg emlekeztek a FreeBSD Ports Tinderbox es a Subversion hazasitasara tett kiserletemre. Akkor elegge bizakodoan zartam a bejegyzest es kivancsian vartam a tapasztalatokat. Nos, azota szereztem is valamennyit, ezekrol szeretnek most okulasra beszamolni.

Roviden ugy tudnam osszegezni, hogy a Subversion hihetetlenul lassu, egyszeruen lehetetlenne teszi a teljes portfat (kb. 110 000 allomanyt) erinto merge-ok (es ezaltal a ,,gyari'' portfa valtozasainak rendszeres befesulesenek) hatekony elvegzeset. A felhasznalokhoz tartozo branch-ek megszulese is tenyleg tobb mint egy ora, ami szinten kellemetlen meg akkor is, ha ritkan kell csinalni. Legalabb most mar ertem, mi tart olyan sokaig a KDE, GNOME es Xorg update-ek elokesziteseben.

GHC 6.12.2: Tier 1

Csak roviden szeretnek egy kis helyzetjelentest irni a korabbi bejegyzesem kapcsan. A FreeBSD mostantol (vagyis a GHC 6.12.2 kiadasatol kezdodoen) mar Haskell Tier 1 platform i386 es amd64 architekturakon egyarant.

Ezzel egyutt adott is egy otletet a Haskell Platform portolasara. Remelem, arrol is hamarosan beszamolhatok... :)

Haskell?

Sokat (de sosem eleget!) tapasztalt FreeBSD felhasznalokent elhataroztam, hogy szeretnem a Haskell programozasi nyelvet rendesen hasznalni kedvenc operacios rendszeremen. Mostansag ezzel dolgozom a legtobbet es ez remelhetoleg a jovoben sem fog valtozni. Mellesleg remek lehetoseg jobban belelatni a fejlesztesbe, optimalis esetben pedig hozza is jarulni valamivel. Egyebkent nem allitom, hogy jobb lenne barmelyik masik nyelvnel (ezt itelje meg mindenki maga), bar nekem kozel huszevnyi programozgatas utan ez fogta meg eddig legjobban az elmemet, es ezzel allitolag nem vagyok egyedul.

FreeBSD Ports Tinderbox + Subversion

Ha az ember fia FreeBSD portokkal dolgozik, elobb vagy utobb beleutkozik a Tinderbox fogalmaba. Kulonosen azota, miota Ion-Mihai Tetcu (itetcu@) munkassaganak koszonhetoen megszuletett QA Tindy, a frissulo portok faradhatatlan minosegellenore. Ezaltal erezhetoen javult a portok minosege, mostansag mar nehez hibas portokat felcsempeszni :) Ezzel egyutt viszont a karbantartoktol is nagyobb odafigyelest kivan meg.

Mivel nem szeretek fercmunkat vegezni (sem levelet kapni QAT feladoval), ezert igyekszem rendesen tesztelni a portjaimat, es erre a celra telepitettem magamnak is egy ilyen Tinderboxot. A gond viszont, hogy sokan szeretnek meg ugyanigy tesztelni a portjaikat, de nem tudjak megtenni, mert egy ilyen rendszer osszerakasa nem egyszeru. Megkovetel nemi hardvert es szoftvert, illetve nem art, ha folyamatosan fut, mert nehany port forditasa bizony nem ket perc. Mellette raadasul nem is nagyon lehet normal asztali feladatokra hasznalni a gepunket, mert elegge IO intenziv.