Elsődleges számítógépemben ... fizikai memória (RAM) található

Címkék

Nem telefonom, nem okostelefon, nem tablet. Desktop PC, laptop, notebook ... Válaszd a legközelebb eső opciót!

kevesebb mint 512 MB
2% (21 szavazat)
512 MB
0% (1 szavazat)
1 GB
0% (1 szavazat)
2 GB
0% (5 szavazat)
4 GB
3% (35 szavazat)
6 GB
0% (6 szavazat)
8 GB
16% (197 szavazat)
12 GB
1% (19 szavazat)
16 GB
36% (462 szavazat)
24 GB
4% (48 szavazat)
32 GB
29% (366 szavazat)
48 GB
1% (11 szavazat)
64 GB
6% (73 szavazat)
több mint 64 GB
2% (22 szavazat)
Összes szavazat: 1267

Hozzászólások

Mondjuk nálad szerintem indokolt is, Bloatbuntu meg VMware virtuális gépek, azok alá nem árt. Nálam viszont már 5+ éve 16 giga van minden gépemben, és elvagyok ennyivel, még overkill is. Linuxon pláne, mivel az egyedi Arch rendszerem nem eszik sokat (300 mega boot után, teljes használat közben is általában 4 giga alatt van az egész, az összes futó cuccal együtt, ennek is a nagy része Firefox), Win10-em meg stock rendszer, néhány játék. Néha fut qemu virtuális gép KVM-mel, de az is ritka.

Viszont Win11 az nagyon eszi a RAM-ot, alap idle fogyasztás 3-4 gigától indul, aki azt használ, és még mellette a legújabb játékokkal játszik (azok alapból meg tudják enni a 16 giga RAM-ot 1080p-ben is, nem hogy 4K-ban), vagy virtuálgépezik, esetleg videót vág, vagy egyéb nagyobb szerkesztőprogramokkal, vaskos IDE projkektekkel dolgozik, annak nagyon nem árt 32 gigától indulni, főleg, hogy ma már nem sokkal drágább, mint a 16, lementek a RAM árak.

Linuxon meg lightosan Win10 felhasználásnál akár még 8 gigával is el lehet lenni, de nem nagy árkülönbözet rendesen felbővíteni egy gépet 16-32 gigával, és akkor jövőtálló is lesz. Nem kizárt, hogy a játszós gépen egyszer felbővítek én is 32 gigára, de míg nem szükséges, nem szórok ki ilyen hülyeségre pénzt. A 64 giga meg még egyelőre elég drága, a legtöbb embernek az már csak ki nem használt bővítés.

Lassan már telókban is egyre több a RAM, nem érdemes spórolni rajta. Teljesen pocsékba akkor se megy, ha nincs kihasználva, lehet ramdrive-nak, gyorsítócache-nek befogni, illetve a Linux kernel is automatikusan befogja cache-elésre. Linuxnál is figyelembe kell venni, hogy az átlag user által használt Gtk, Qt legújabb verziói egyre híznak, egyre több az Electron app, meg az univerzális csomagformátum (Snap, Flatpak, Appimage, főleg immutable disztróknál fontosak), ezek is növelik a memóriafogyasztást.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Elsődleges számítógépem ugyanaz, mint két évvel ezelőtt... megyek is az illetékes IT-shez rinyálni (speciel a 16GB RAM szerintem elég benne, a billentyűzet amortizálódott le).

Szerkesztve: 2023. 04. 17., h – 09:04

M2 MacBook Pro 16", 16GB... Gondolkodtam, hogy nagyobb kéne, mert már a 2015-ös MacBookban is ennyi volt, de igazából minek. Ha durvábbat kell buildolni azt amúgy is egy 64GB RAM-os 12/24T Ryzenes Linux dobozon fogom csinálni (csak azt nem írhattam "elsődleges" gépnek), az iTerm2 nem eszik annyit, a brózer meg nem érdemel többet. :)

-=- Mire a programozó: "Na és szerintetek ki csinálta a káoszt?" -=-

Szerkesztve: 2023. 04. 17., h – 09:48

A célnak választok eszközt. Mivel a munkám során a 8GB-ot sem tudom kihasználni, nem teszek bele többet. (Bármikor tehetnék bele)

A nap legnagyobb részében terminálablakokban és text editorokban dolgozom, illetve nyitva van mellette a Thunderbird és a Firefox, utóbbi két-három füllel. Ebben a percben azt mondja a top(1), hogy 3,6 GiB free, 1,8 GiB buff/cache.

Az "utcai harcos" Windows-os notebookom is remekül elvan a 8 gigájával, a legerőforrásigényesebb tevékenység rajta a Windows Update.

Jelenlegi laptopomat 2012 év végén vettem, i5-2450M + 8GB DDR3.
Annyi változott, hogy a tönkrement optikai meghajtó helyére került a gyári 1TB HDD és elsődleges meghajtó lett egy 120GB SSD.
Játékra már kevés volt, vettem mellé Xbox-ot.

Én TUDOM, hogy igazam van. És ha nincs is, akkor is NEKEM van igazam, mert én vagyok az Admin. Ennyi!

Nálunk a céges policy aszondja, hogy max 32G kaphat a dev. Csak tudnám, hogy akkor hogyan is kéne debuggolnom a 48G+-os prod memory dump-okat.

Csak tudnám, hogy akkor hogyan is kéne debuggolnom a 48G+-os prod memory dump-okat.

Hi Joe,

hope you had a good weekend. I can't debug memory dumps from prod because my PC lacks the necessary resources: XYZ, ABC, ... . Can you submit a requisition so I can get back to work?

Thanks,
Béla

...ahol Joe a főnököd, Béla te, XYZ pedig a hiányzó alkatrészek :)

Ahonnan RDP-zek, abban 8, ahová RDP-zek abban 64 körül, de a fene sem számolja. :)

2 éve 16GB volt az asztaliban, most 8 giga van a notiban. Ugyanakkor a szokásaim is erősen változtak, PC játékról 100% átköltöztem konzolra, a lapos meg lett a melós/netezős/mindenegyebes játékon kívül, így a 8 giga is elég. Az asztalit el is adtam.

Szerkesztve: 2023. 04. 17., h – 10:49

2 gépemben van 128GB (tök feleslegesen) (Lesz ebből egy harmadik is a nyaralóba.)

Miközben ezt írom, Ubuntu-n kvm alatt megy egy Win 11, benne pénzügyi szoftverekkel és egy VS-sel és 20 GB a szumma RAM fogyasztásom. Amikor 4-5 desktop OS megy akkor sem értem még el a 40GB-t.

Hogy minek raktam bele ennyit? Ha beszarik valamelyik modul, akkor kidobom és megy tovább az élet. Nem pótlom, nem cserélek vasat. Vagyis így kényelmesebb, mert egy-egy gép garantáltan kihúz kb 7 évet nálam. Arról nem beszélve, hogy a szoftverek híznak, a RAM fogy az idővel.

De, többet használ, mint egy fiókban levő hidegtartalék. Ha pedig tartalék, az nem biztos, hogy jó, hogy pont annyit fut, mint aminek tartaléka. Ez két érv az ellen, hogy feleslegesen be legyen építve.

Egyébként, RAM modulja válogatja, hogy mennyi a fogyasztása. Nem volt az még régen, amikor a RAM-ok oldalára hűtőbordát szeretlek.

trey @ gépház

2 gépemben van 128GB (tök feleslegesen)

Ugyanugy gondolkodunk ebben - annyi mindenre elbaszhatnam a penzem, de RAM-ra baszom el, amit nagyjabol sosem fogok teleirni. Egy ~olcso es hatekony resource az eroforras-lefoglalo versenyben.

GPU-ra mar sajnalom a penzt meg az aramszamlat.

nekem 32 volt, de vettem inkabb +32 bele amig meg lehetett kapni ugyanazt a tipusu modult...

meg most epitek egy uj gepet 128g ddr5-el, de ez meg nem az elsodleges, vszinu nem is lesz az

Nekem is ugyanaz a laptopom az elsődleges gépem mint a legutóbbi szavazáskor. 24GB van benne már nagyon rég óta. Szépen muzsikál, nem érzem a bővítés szükségességét. Van egy asztali gépem, amit erőforrásigényesebb dolgokhoz előveszek, abban 32GB van. Van egy sok szálon futó tesztelési folyamat, amit RAM korlát miatt nem tudok az összes magra kiterjeszteni, de így is elfogadható, úgyhogy nem tervezek bővítést. A mai árak mellett örülök, ha nem kell venni semmit.

Ki mit ért elsődleges gép alatt? Én ezek közül az elsőt jelöltem, mivel a többi nem az én tulajdonom, bár a céges gépeken több időt töltök mint a sajátomon...

- Saját magam által épített desktop PC-m -16 GB

- Cég által otthoni munkára adott notebook - 16 GB

- Cég által munkahelyi desktop gép - 32 GB

- A fizikai szerverek amin egész munkaidő alatt dolgozom - 3 x 512 GB + 768 GB

- A virtuális gépek amiken dolgozom - 4GB - 128 GB vegyesen...

Van egy ember, akinek van egy saját maga által épített desktop PC-je, 16 GB RAM-mal, egy, a cége által otthoni munkára adott notebookja, 16 GB RAM-mal, egy, a cége által biztosított munkahelyi desktop gépe, 32 GB RAM-mal, fizikai szerverei, amin egész munkaidő alatt dolgozik, 3x512 GB + 768 GB RAM-mal, illetve, virtuális gépei, amiken dolgozik, bennük 4GB RAM-tól 128 GB RAM-ig vegyesen. Melyik az elsődleges gépe?

Az "elsődleges" gép meghatározása általában szubjektív és függ az egyén preferenciáitól, valamint attól, hogy melyik gépet használja a legtöbbet a személy.

Azonban, ha az említett személy az otthoni munkáját a saját maga által épített desktop gépén végzi, akkor elképzelhető, hogy ezt a gépet tekinti elsődlegesnek. Azonban, ha a munkahelyén a 32 GB RAM-mal rendelkező desktop gépet használja, akkor az is lehet az elsődleges gépe.

Fontos megjegyezni, hogy a számítógép használat a feladattól, a munkahelytől és az egyéni preferenciáktól függően változhat, így nincs egyértelmű válasz az "elsődleges" gép meghatározására.

trey @ gépház

Szerkesztve: 2023. 04. 17., h – 15:11

32GB. Laptop.

2 éve ugyanezt szavaztam, ugyanez a laptop volt akkor is az elsődleges gépem.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Aki az <512MB-ra szavazott (mert van nem 1 nem 2 azaz nem mellékatt), az milyen gépet használ elsődleges desktop-ra? Rpi1-et?

Jó, de akkor meg nem az a fő gépe, hanem az, amire a clienttel becsatlakozik. Ami külön hihetetlen, hogy 17 ember is szavazott rá. 1-2-nél még csak azt mondom, hogy poénból kapott szavazatot. 512 MB RAM-om már 20 évvel ezelőtt is volt az akkori P4-es gépemben. A Vistának már kevés volt, Linuxnak sokáig elég, de azok az idők elmúltak.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Szerintetek van bármilyen előnye a kevesebb RAM-nak, pl.: fogyasztás/melegedés stb. szempontból?

:(

Nem, nincs előnye. Épp azért kell eleget tenni a gépbe, annyit, amennyire szükség van, esetleg felkerekíteni a legközelebbi 2-es hatványra, időtállóság okán. Egyedül ez azokon a gépeken problémás, amiket nem lehet bővíteni, pl. odaforrasztott RAM, vagy memórialimites chipset, viszont ilyen szemetet egyébként sem volt érdemes soha megvenni.

Ha nagyon-nagyon erőltetni kéne, talán azt mondanám, hogy kevesebb RAM-nál, ha hibernálod a gépet, akkor az kevesebb lemezterületet foglal, bár a mai háttértárméretek korában ez sem érv. Épp most vettem 120 fontért egy márkás, 2 terás NVMe SSD, 88 fontért egy 4 terás HDD-t. Ilyen vetületben mindegy, hogy hibernációs fájl vagy swap az 8, 16, vagy 32 giga, eltörpül a lemezkapacitásokhoz képest.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Elsődleges gépem magánhasználatra egy Acer R11 Chromebook. Processzor: N3150, RAM: 4 GB,  eMMC: 32 GB.

Fórumok, híroldalak, (Chrombook, Android, Linux, stb.), játékok (DosBOX, Spectrum emulátor, androidos játékok), banki ügyek, jelszavak, Joplin, stb. Mivel a ChromOS ezen már nem frissül, Linux alrendszeren futó böngészőt használok.

Elsődleges munkahelyi gépem: Dell Precision Tower 5810, Processzor Xeon E5, RAM 32 GB, HDD: 4x500 GB