Leendő linuxos-FLOSS tv-műsor keres szponzorokat

Fórumok

(Nem igazán tudom, melyik fórumba tartozik ez, és hol lenne a leghatékonyabb.)

Lehetőségem nyílt az egyik országos(nál messzebb sugárzó), magyar TV-csatornának kb. heti 10 percben TOTÁL KEZDŐK részére egy műsor-sorozatot indítani, amelyik a nyílt forráskódú operációs rendszerek és alkalmazások telepítéséről, felhasználásáról szólna ALAPFOKON.

Az előzetes tájékoztatás szerint egy rész (= 1 x 10 perc) elkészítése kb. 200 ezer Ft-ba kerül és minimum három hónapra kellene a költségeket előre biztosítani.

Szeretném itt felmérni, hogy szerintetek vannak-e Mo-n olyan cégek, amelyek egy ilyen műsort támogatnának, ill. hova, mely cégekhez/szervezetekhez/HW-képviseletekhez/SW-fejlesztőkhöz érdemes fordulnom. Kíváncsi vagyok, szerintetek egyáltalán van-e realitása a dolognak. A szponzorálásért cserébe több lehetőség is fölmerülhet - pl. a reklámidőtől az állandó szakértő szerepeltetéséig, vagy hasonlók kombinációi.

Minden ötletet szívesen fogadok, köszönöm!

Hozzászólások

fsf?
Nem cég hanem, alapítvány de szerintem mindegy. Jó eséllyel tudnak segíte szerintem valamilyen formában.

Heti 200k, havi 800k - 1M, három hónapra előre 3M - ez kb. az fsf.hu összvagyona.

Cégeknél lehet próbálkozni, de attól tartok, hogy a Linux/FLOSS-ban nincs ennyi pénz, hogy gazdaságos legyen ezt a műsort elkészíteni. Ennél nagyságrenddel kevesebb pénzt tudunk beszedni Linux/FLOSS célokra (pl. konferenciára) a cégektől.

Én nem anyagi támogatásra gondoltam elsősorban,selytettem hogy ennyit nem igazán lehet egy open sourcevel foglalkozó alapítványnak zsebből kiperkálni. Azért írtam, hogy valamilyen formában, mert biztos van már tapasztalatotok, pályázatírásban, mely emberek cégek fogékonyak a témára......

Köszönöm az eddigi észrevételeket!

emberk, timar, atya:

Az fsf-ről gondoltam, hogy nem túl vagyonos, ezért nekem is csak maximum mint szakmai támogató, vagy közvetítő jutott eszembe. Inkább gondoltam a LIPSZ-re (http://www.lipsz.hu/index.php), annak tagjaira - mert szerintem pl. az egyéni felhasználók megnyerésével a vállalati felhasználók száma is gyorsabban növekedhet -, azután gondoltam még kereskedelmi forgalomban is kapható disztrók gyártóira, helyi képviselőire, és olyan hardware-képviseletekre, -nagykereskedésekre, -forgalmazókra, amelyek már Magyarországon is árulnak OS nélküli, ill. Linuxokkal előtelepített gépeket, laptopokat, miniket.

buki:

>"az én olvasatomban a "lehetőségem nyílt" kifejezés azt jelenti, hogy megvannak az anyagi feltételek a kivitelezéshez, te viszont szponzorokat keresel. Most akkor mire is nyílt lehetőséged?"

Az anyagiak egyetlen (ám fontos!) feltételét adják a műsorkészítésnek a sok közül. Pl. a felvétel elkészítéséhez szükséges technikai háttér, szakmai felkészültség és a rendelkezésre álló műsoridő mellett. Az olvasatod csak egyetlen szempontra korlátozódik.

>"elképzelésem nincs, mit lehet kezdeni - mint írtad - "totál kezdőkkel" heti 10 percben. Szerintem semmit, illetve már magának a kezdőnek a fogalma sem tiszta.

Ha "totál kezdő" alatt "totál felhasználót" értesz, akkor annak fölösleges megmutatni a telepítést, úgyse ő maga fogja a rendszerét adminisztrálni.

Ha viszont "Linuxban kezdő" a kifejezés értelme, vagyis olyan ember, akinek van huzalma a számítástechnikához, csak éppen Linuxhoz még nem volt szerencséje, akkor meg azért értelmetlen tíz percben telepítgetni, mert ő magától is meg fogja tudni ezt csinálni (nem tíz >percben). Őt sokkal inkább az érdekli, hogy mire lesz ez neki jó."

Oktatósorozatról beszélek, egyéni (és majd később kisvállalati) felhasználók számára. Olyan emberekről, akik ahelyett, hogy újra kihívnák valamiért a nonstop pc szervízt, inkább egy megbízhatóbb és ingyenes megoldásra vágynak - munkához, tanuláshoz, szórakozáshoz. Szerintem nem fölösleges a telepítés lényegét elmondani nekik, mert sokan a meglevő rendszerüket is maguk telepítették (vagy legalább is ott voltak, amikor a szomszéd fölvarázsolta) és készek is lennének a telepítésre, ha nem hosszas vadászattal ismerhetnék csak meg az egyes fontosabb részleteket az internet zegzugaiból és nem riadnának vissza az egésztől eleve.

>"Szóval én azt mondanám, hogy a csatorna döntse el, hogy kell neki ilyen műsor, vagy nem, és ha kell, akkor csinálja meg."

Épp ezen vagyok, csatornástul.

>"Te meg cseréld le a "totál kezdő" kifejezést "érdeklődőre", a "telepítést" meg "érdekességre" és működni fog a műsor."

Hát ezt jól meg kell még fontolom.

strogg:

>"Az elkérhető támogatás összege erősen függ a tv csatorna méretétől, és nézettségétől. szvsz egy novell, ibm invesztálna egy rtl klubban lemenő műsor 10 percéért, (bár erősen tárgyalni kell ezen is) alatta viszont nagyon kicsi rá az esély.
Tudom mit beszélek! Sok sikert kívánok hozzá, megpróbálni mindenképpen érdemes, szóval hajrá, keresd meg a cégeket!"

Így van. Köszönöm!
Az összes eddig említett cég nekem is eszembe jutott. Amire még igencsak kíváncsi lennék, az az - opensource-ból, vagy abból is élő - kisebb cégek KÖZÖS támogatása: tehát, hogy képesek-e összefogni az egymással (részben) versenyző vállalkozások egy elvileg mindegyikük számára fontos cél (ti. az átlagfelhasználó felvilágosítása) érdekében. Linux-iskolák és oktató-stúdiók esetében számomra ugyanez a kérdés. És még egy potenciális támogatói kör lehet: a Linuxot már használó, ám nem az informatika világában tevékeny kis- és középvállalkozások, kb. bármilyen profilú cégről is legyen szó.

nini

-------------------------------
Alles hat ein Ende, nur die Wurst hat zwei...

to proci85
Talán, mert nem egy koliszobában / kint a szabadban lesz/lenne leforgatva az adás, sok jó magyar ember elképzelésével ellentétben.
Van fizetése a hangosítónak/világosítónak/rendezőnek/operatőrnek/Micikének aki a kávét főzi. Van költsége a lámpáknak, a dekorációnak, a hangosításnak, a kamerának. Tudom, ezt nehéz elképzelni, de senki sem dolgozik ingyen.
A koliszobából minden olyan egyszerű...

--
--ha magyar MAC-et akarsz--

Novell? mutogatod a susét, hátad mögött nagy novell logó :)

Ha az állam évente nekünk is adna néhány milliárdot, akkor nagy örömmel támogatnánk egy ilyen műsort. Amíg azonban az adózók piciny részének 1%-a a fő bevételi forrásunk, addig csak drukkolni tudunk, hogy összejöjjön.

atya @ fsf.hu

Egyszerre több koncepcionális problémám is van ezzel a dologgal.

A kisebb az, hogy az én olvasatomban a "lehetőségem nyílt" kifejezés azt jelenti, hogy megvannak az anyagi feltételek a kivitelezéshez, te viszont szponzorokat keresel. Most akkor mire is nyílt lehetőséged?

A másik a súlyosabb. Bár alapvetően fantáziadús embernek tartom magam, elképzelésem nincs, mit lehet kezdeni - mint írtad - "totál kezdőkkel" heti 10 percben. Szerintem semmit, illetve már magának a kezdőnek a fogalma sem tiszta.

Ha "totál kezdő" alatt "totál felhasználót" értesz, akkor annak fölösleges megmutatni a telepítést, úgyse ő maga fogja a rendszerét adminisztrálni.

Ha viszont "Linuxban kezdő" a kifejezés értelme, vagyis olyan ember, akinek van huzalma a számítástechnikához, csak éppen Linuxhoz még nem volt szerencséje, akkor meg azért értelmetlen tíz percben telepítgetni, mert ő magától is meg fogja tudni ezt csinálni (nem tíz percben). Őt sokkal inkább az érdekli, hogy mire lesz ez neki jó.

Szóval én azt mondanám, hogy a csatorna döntse el, hogy kell neki ilyen műsor, vagy nem, és ha kell, akkor csinálja meg. Te meg cseréld le a "totál kezdő" kifejezést "érdeklődőre", a "telepítést" meg "érdekességre" és működni fog a műsor.

---
Science for fun...

Bizonyára nem értünk a "nagyok" dolgához, de itt a koliszobában nem tudunk rájönni: hogy mehet el 200k 10 perc anyag elkészitéséhez?!

Szerintem ez rendkívül változó. Elvileg persze lehet venni egy digitális kézikamerát 70e-ért, és utána azzal egy vágatlan, tíz perces riportot csinálni minden héten. De belátható, hogy ennek a színvonala elég szerény lenne. Ha azonban egy ember alaposan előkészíti azt a műsort, felvesznek egy dekoratív vagy ismert műsorvezetőt, stúdiót bérelnek - rendes berendezéssel, több kamerával, rendesen bevilágítva, és még ráadásul utómunka van az anyaggal... Ez messze felülmúlhatja a 200e-t.

Proci: simán :)))))) Egy telejs 40-45 perces műsor költsége több millió huf, és abban nincsenek benne a gázsik :) Csak egy profi adás lebonyolító rendszer döngeti a 100 milliós tételt, és azt bérled. (házon belül is, mert gyakorlatilag járatod a rendszert) A villanyszámla sem egy otthoni kislámpa összege, plusz a világítás (amin összesen szintén 100 milla körül vabn ha megveszed), díszlet, műsorvezető, utómunka, 2-4 kamera (7-8 millás kamerák újonnan), stáb (15 ember körül), smink, stúdió hely, lehetne sorolni. Ezeknek az üzemeltetése, és használata súlyos forintokban ketyeg. Szóval a 200e nagyon baráti.
--
A linux felhasználóbarát. mindössze megválogatja a barátait...

Az elkérhető támogatás összege erősen függ a tv csatorna méretétől, és nézettségétől. szvsz egy novell, ibm invesztálna egy rtl klubban lemenő műsor 10 percéért, (bár erősen tárgyalni kell ezen is) alatta viszont nagyon kicsi rá az esély.
Tudom mit beszélek! Sok sikert kívánok hozzá, megpróbálni mindenképpen érdemes, szóval hajrá, keresd meg a cégeket!

--
A linux felhasználóbarát. mindössze megválogatja a barátait...

Pontosan mekkora nézettségre számoltok?
Egyébként sajnos előre megmondom, hogy nem egyszerű menet lesz. Én tudom, ha ebbe invesztálnék és verné a nézettsége az ismertebb adókét, akkor sem térülne meg a hazai OSS piacon, mivel ilyen nincs is :( Bár csak lenne én lennék az első aki szponzorálná. Sajnos a fix.tv-vel is ilyen megfontolásból nem tudtunk partnerségre lépni.

----- www.blackpanther.hu -----

"Pontosan mekkora nézettségre számoltok?
Egyébként sajnos előre megmondom, hogy nem egyszerű menet lesz. Én tudom, ha ebbe invesztálnék és verné a nézettsége az ismertebb adókét, akkor sem térülne meg a hazai OSS piacon, mivel ilyen nincs is :( Bár csak lenne én lennék az első aki szponzorálná. Sajnos a fix.tv-vel is ilyen megfontolásból nem tudtunk partnerségre lépni."

A nézettség objektív mérése egyre kérdésesebb, miután egyre több magyarországi TV műholdon, ill. neten is ad (pl. a hagyományos földi analóg, vagy a kábeles műsorszórás mellett). Tehát: hogyan mérsz nézettséget, ha műholdon/műholdakon vagy, ill. ha neten is vagy. Mit mivel vetsz össze (mert hogy az egyik adó műsorát a másik adóéval nincs sok értelme...). - A mérést végző 1-2 cég ugyanis leginkább az országhatárokon belül képes mérni, nemzetközi felmérés csak alkalmilag és külön felkérésre végeztethető, adott, meghatározott időszakra vonatkozóan.

Azt az érvet ismerem a potenciális szponzorok részéről, amelyik szerint semmi értelme a befektetésnek, ha nem érsz el egy egységes, elegendően nagy piacot. Ha több országban elérsz azonos nyelven beszélő, hasonló érdeklődésű nézőket, az általában nekik "nem elég egységes piac", és főleg, nem mérhető elég pontosan. De ha a linuxról és nem a mosóporról van szó, talán más a helyzet, hiszen a logisztikai lehetőségek és a jogszabályi feltételek sem szorítják a terjesztést egy bizonyos ország határai közé.

nini

-------------------------------
Alles hat ein Ende, nur die Wurst hat zwei...

Rengeteg laptopot/számítógépet értékesítenek már Linux rendszerrel. Esetleg a gyártókat/forgalmazókat megkeresni?
Acer/Dell/Lenovo stb. felirat a bemutatóhoz használt gépeken.
Műsorunkhoz a gépeket a Tesco/Elektroworld/MediaMarkt... biztosította.
Nézz meg egy RTL Klub Lakáskultúra műsort pl.

Lehetőségem nyílt az egyik országos(nál messzebb sugárzó)
Ezt azért nagyságrendileg belövi a TV-csatornát. Szóval a Duna TV-hez mérhető vételi körzetet jelent?
Mert a szponzorok számára nagyon nem mindegy.
--
не закурится!

"Szóval a Duna TV-hez mérhető vételi körzetet jelent?
Mert a szponzorok számára nagyon nem mindegy."
Igen, de többet nem mondhatok nyilvánosan, mert több oldalról is megróhatnak.

"Esetleg a gyártókat/forgalmazókat megkeresni?
Acer/Dell/Lenovo stb. felirat a bemutatóhoz használt gépeken."
Igen, ez nekem is eszembe jutott, ld. följebb hosszabban!

nini

-------------------------------
Alles hat ein Ende, nur die Wurst hat zwei...

Szerintem egy kicsit jobban ki kéne találni a műsort, belőni a célközönséget, és azzal megkeresni a cégeket.

200k 10 perc "reklámért" nem lenne sok. Viszont a cégek ügyfelei / leendő ügyfelei nagy valószínűséggel nem ebből a műsorból tájékozódnának, hanem az internetről, újságokból.

Ugyanakkor szkeptikus vagyok, hogy meg lehet tölteni Linuxról 10 percet úgy, hogy
(a) aki még nem használt az kedvet kapjon
(b) aki éppen a 20. adást látja először az is értse
(c) hasznos tudást adjon át

Lehet, hogy egy "emerging technologies" jellegű összeállítás több embert érdekelne, és több céget is vonzana. Kicsit úgy képzelem el, mint a Budapest New Technology Meetup és a régi Delta ötvözetét:
* Minden műsor 3 összeállítást tartalmazna egyenként 3 percben valami "kúúl" érdekes technológiáról, kezdeményezésről. Persze pörgősen, érdekesen, "trendin" :).
* Műsoronként az egyes összeállítások ugyanazon témákhoz kapcsolódnának.
Így a műsorok nem feltétlenül csak Linux / FLOSS témáról szólnának, de persze lenne olyan alkalom, amikor igen.
* Egy - egy ilyen nagyobb tématerülethez könnyebb szponzort találni. Tegyük fel, hogy háztartási robotok körül forog a műsor, akkor a Roomba magyarországi forgalmazójának tuti megér 200k-t, hogy bemondják a végén a terméket.

Én a helyedben megkeresném a Budapest New Tech Meetup szervezőit, nekik szoktak lenni ismerőseik, akik talán tudnak segíteni.

Üdv,
Gergely

"a cégek ügyfelei / leendő ügyfelei nagy valószínűséggel nem ebből a műsorból tájékozódnának, hanem az internetről, újságokból"
A műsor persze inkább figyelemfelkeltésre jó. A cégeknek optimális esetben azok lesznek ügyfelei, akik a műsor hatására utána néznek 1-2 dolognak, kipróbálnak ezt-azt. Szóval: viszonylag hosszabb távú befektetés, ezért sem gondolom, hogy egyetlen cégnek, hanem inkább cégek csoportjának érdemes szponzorálnia.

"Ugyanakkor szkeptikus vagyok, hogy meg lehet tölteni Linuxról 10 percet úgy, hogy
(a) aki még nem használt az kedvet kapjon"
Szerintem ez lehetséges.
"(b) aki éppen a 20. adást látja először az is értse"
Nyilván a nyelvleckékből sem érti a kezdő rögtön a huszadikat, az elsővel jó kezdenie. Ugyanakkor a visszatekintő összefoglalás benne van és a 10 perces fejezetek is tagolhatóak úgy, hogy viszonylag önállóan is megálljanak.
"(c) hasznos tudást adjon át"
Praktikusan használható alapismeretek: a laikusoknak hasznos. Értsd: akár azonnal használható.

"Lehet, hogy egy "emerging technologies" jellegű összeállítás több embert érdekelne, és több céget is vonzana. Kicsit úgy képzelem el, mint a Budapest New Technology Meetup és a régi Delta ötvözetét:
* Minden műsor 3 összeállítást tartalmazna egyenként 3 percben valami "kúúl" érdekes technológiáról, kezdeményezésről. Persze pörgősen, érdekesen, "trendin" :).
* Műsoronként az egyes összeállítások ugyanazon témákhoz kapcsolódnának.
Így a műsorok nem feltétlenül csak Linux / FLOSS témáról szólnának, de persze lenne olyan alkalom, amikor igen.
* Egy - egy ilyen nagyobb tématerülethez könnyebb szponzort találni. Tegyük fel, hogy háztartási robotok körül forog a műsor, akkor a Roomba magyarországi forgalmazójának tuti megér 200k-t, hogy bemondják a végén a terméket."
Ezt valami IT-bulvárnak gondolom, aminek persze volna létjogosultsága (főleg egy réteg-tv-ben), de amit én szeretnék, az nem ez.

"Én a helyedben megkeresném a Budapest New Tech Meetup szervezőit, nekik szoktak lenni ismerőseik, akik talán tudnak segíteni."
Ez nem rossz ötlet, átgondolom, köszönöm!

nini

-------------------------------
Alles hat ein Ende, nur die Wurst hat zwei...

"Ezt valami IT-bulvárnak gondolom, aminek persze volna létjogosultsága (főleg egy réteg-tv-ben), de amit én szeretnék, az nem ez."

Semmiképpen sem Fókusz - Aktív - Magellán jellegű bénaságra, vagy akár a CNN hasonló műsoraira gondoltam, hanem valódi ismeretterjesztésre.

Üdv,
Gergely

"...vagy akár a CNN hasonló műsoraira gondoltam"

Engem a Click valamiért kifejezetten szórakoztat. Igazából nem tudom megindokolni a dolgot, de van benne valami, ami ügyes. Ugyanakkor a magyar gyártású linuxos műsoroktól - nem volt sok - kifejezetten karmolásztam magam. Talán ezért is vagyok ennyire szkeptikus nini kollégánk világmegváltó terveivel kapcsolatban.

---
Science for fun...

Szerintem ez így nem megy. Az elkészítést lenne érdemes máshogy megoldani. Konkrétan arra gondolok, hogy pár HD kamerával, amatőr stúdióval, lelkesedésből elkészíteni, minimalizálva a költségeket. Ez nem jelenti azt, hogy a minőség esetleges, nagyon profi anyagot lehet készíteni a TV saját (és drága) stúdiója nélkül is. Tudnék ehhez segítséget adni (ingyen használat), de sajnos Budapesttől 250 km.

Egyáltalán nem stúdiófelvételről van szó. Nem "ülünk és beszélgetünk" típusú műsor lenne, hanem teljes egészében professzionális technikával, külső helyszíneken leforgatott, majd montírozott, 10-10 perces anyagok: szinkronok műsoronként 2-3 szakértőtől, és közöttük narrációk, feszesre vágva. Így azután nem lesz műsorvezető sem, viszont a támogatók - megegyezés esetén - referenciafilmként is felhasználhatnák a sorozatot.

nini

-------------------------------
Alles hat ein Ende, nur die Wurst hat zwei...

Összefoglalnám az ötlet lényegét.

Megszólal 2-3 szakértő, bejelentkezik 3 helyszín, közben elhangzik néhány reklám a Tesco, az Acer meg a Procter&Gamble nevével úgy, hogy a 20 adásnál bekapcsolódó néző ízelítőt kap az előző részek tartalmából, majd a gyakorlatban azonnal hasznosítható tudás áramlik feléje.

Mindezt 10 percben.

Hát barátom, most vagy egy teljesen új műsortípust fogsz teremteni, vagy sürgősen el kellene látogatnod egy addiktológia szakrendelésre. :-)

---
Science for fun...

"A konstruktivitásodból látom azonban, hogy szerencsére Neked sem. :-)"

Nekem természetesen fogalmam sincs a televíziózásról, már azon kívül persze, hogy be tudom kapcsolni, viszont gondolom hallottad már azt a mondást, hogy "nem tudok ugyan tojást tojni, de azt meg tudom mondani, melyik a büdös".

Nagyjából erről volna itt szó. :-)

---
Science for fun...

"Nekem természetesen fogalmam sincs a televíziózásról, már azon kívül persze, hogy be tudom kapcsolni, viszont gondolom hallottad már azt a mondást, hogy "nem tudok ugyan tojást tojni, de azt meg tudom mondani, melyik a büdös"."

Az is jó sport. Én meg a focihoz nem értek, de abba nem is szólok bele. Pedig van véleményem is róla. :-)
A "büdösség" lényegét, ha volnál szíves kifejteni... Mert nekem meg vagdalkozni semmi kedvem. Hát még záptojásokkal!

nini

-------------------------------
Alles hat ein Ende, nur die Wurst hat zwei...

"A "büdösség" lényegét, ha volnál szíves kifejteni... "

Egy anekdota szerint egyszer egy száguldó riporter feltette Albert Einsteinnek a következő kérdést:

- Mester! El tudná nekünk magyarázni 20 másodpercben a relativitáselmélet lényegét?

Einstein erre kényelmesen hátradőlt, gondolkodott 20 másodpercig, majd azt mondta:

- Nem.

És ennyi volt az interjú.

Szerintem ilyen lesz a te műsorod is, és ezzel többet fogsz ártani a Linux népszerűségének, mint amennyit használsz neki.

Egyébként csak a televíziózáshoz nem értek, bizonyos egyéb irányú médiatapasztalatoknak a birtokában vagyok.

---
Science for fun...

buki:
"Szerintem ilyen lesz a te műsorod is, és ezzel többet fogsz ártani a Linux népszerűségének, mint amennyit használsz neki."

Nem ez a szándékom, hanem az, hogy egy kicsit kiszálljon a linux az elefántcsonttoronyból. A televízió nem az a terep, ahhol bárminek a lényegét el lehet magyarázni a szakmailag kívánatos alapossággal. Viszont nem értem, miért ne lehetne a KEZDŐ FELHASZNÁLÓKNAK a gyarolatban használható ismereteket közvetíteni. Semmi Einstein, hanem "így írok iso-t". "Így néz ki a partícióm". "Ilyen a KDE, ilyen a Gnome." "Ez itt a szövegszerkesztő, kicsit más, ezt meg ezt tudja". Stb. Ez miért és kinek árt?

kisg:
"Ezt bővebben ki tudnád fejteni? Mert ha azonnal használható dolgot akarsz mutatni, akkor a monitor tartalmán (+ néhány magyarázó animáción) kívül nem sok mindent kell mutatni."
Valóban: legtöbbször a monitor tartalmát mutatnám, azonban elmennék egy-egy disztro alapos ismerőjéhez, és egy-egy, alkalmazást jól ismerő felhasználóhoz (egyéni vagy vállalati), ugyan mutassák meg, mit hogyan, mire, miért használnak... Tehát, hogy kiderüljön: ez nem valami élettől teljesen elrugaszkodott, parancssoros izé, hanem olyan eszköz, amit érdemes a mindennapokon használni.

nini

-------------------------------
Alles hat ein Ende, nur die Wurst hat zwei...

"Semmi Einstein, hanem "így írok iso-t". "Így néz ki a partícióm". "Ilyen a KDE, ilyen a Gnome." "Ez itt a szövegszerkesztő, kicsit más, ezt meg ezt tudja". Stb. Ez miért és kinek árt?"

Az a baj, hogy ha egy műsor deklaráltan "totálkezdőknek" szól, akkor ezzel implicit módon felvállalja, hogy kimozdítja őket ebből az állapotból, ad nekik valamiféle tudást.

Szerinted hány totálkezdő tudja, hogy mi az az ISO, particio, KDE meg Gnome? Egy se, vagy ha igen, akkor nem totálkezdő.

Ott van tehát az elképzelésben az öngól, hogy odacsábítasz a képernyő elé egy csomó érdeklődő embert, majd az idő rövidsége miatt csak azt mutatod meg nekik, hogy mi az, amit nem tudnak. Természetesen egy értelmes és érdeklődő ember számára ez is információ, hiszen ha tudjuk, hogy mit nem tudunk, akkor egyben azt is tudjuk, hogy mit keressünk. A gond csak az, hogy a mai, kényelmes világban az emberek nem keresnek, hanem azt várják, hogy - ha már egyszer megígérted nekik - töltsd át a fejükbe a tudást az alatt a 10 perc alatt.

Ez viszont nyilván lehetetlen, vagyis tíz emberből kilenc azzal az érzéssel fog fölállni a képernyő elől, hogy na, ez a Linux is egy nagy szar, ha csak ilyen Gnóm ISO-kat lehet vele particionálni ezzel a KDE nevű Windowssal.

Mindeközben a megoldás végtelenül egyszerű volna. Emelni kellene a szinten, és deklaráltan informatikában (tehát nem Linuxban) középhaladóknak kellene címezni a műsort. Nekik megvannak a szükséges előismereteik ahhoz, hogy 10 percben is lehessen nekik valamit átadni.

---
Science for fun...

Ezt bővebben ki tudnád fejteni? Mert ha azonnal használható dolgot akarsz mutatni, akkor a monitor tartalmán (+ néhány magyarázó animáción) kívül nem sok mindent kell mutatni.

Ilyen dolgokat tudok elképzelni "abszolút kezdők számára", hogy "jéé, van CD / DVD író program Linuxra is, próbáljuk ki".
Ehhez minek külső helyszín?

Vagy félreértettem valamit?

Üdv,
Gergely

buki:
"Ott van tehát az elképzelésben az öngól, hogy odacsábítasz a képernyő elé egy csomó érdeklődő embert, majd az idő rövidsége miatt csak azt mutatod meg nekik, hogy mi az, amit nem tudnak."

Ha lesz, nem így lesz! Hanem lépésről lépésre, követhetően, ám nem túl mélyen szántó módon. Pl. nem kell túlragozni, mi az az iso, elég annyi, hogy képfájl, ami alkalmas erre...
Nem látom be, ha jól fel van építve minden 10 perces rész is, és az egymás után következő részek is, akkor mi ne működne ebben.

"csak azt mutatod meg nekik, hogy mi az, amit nem tudnak." - Persze, igen: azt mutatom meg, hiszen annak van egyedül értelme, ti. épp azért, hogy megtudják. Amit tudnak a nézők (bármelyik műsornál), azt nem érdemes elmondani nekik, de ez szerintem evidencia, így tanítunk, ill. tanulunk. Sőt, így kommunikálunk.

Ami az idő rövidségét illeti: 10 perc elég arra, hogy néhány lépést, ésszerűen kifejtve, illusztrálva, ismételve megmutassunk, úgy, hogy látható eredmény is szülessen azokból.

Ha "emelném a színvonalat", akkor valóban rétegműsor születne, sokkal kisebb célközönség számára, és ezt az a csatorna, amelyikről beszélek, nem engedheti meg magának. (Ezen kívül ilyen műsor már van.)

Azt hiszem, ott van közöttünk a nézetkülönbség, hogy Te más kontextusban, más igénnyel céloznál meg egy befogadóközeget, mint én. Ám nem gondolom, hogy az egyik, vagy a másik verzió hatékonyabb lenne: egyszerűen másról van szó - alma és körte esete az összehasonlításkor.

nini

-------------------------------
Alles hat ein Ende, nur die Wurst hat zwei...