Személyi igazolvány szám versus lakcím igazolvány szám

Sziasztok!

Egy érdekes problémával szembesültem: van egy halom 123456AA formátumú igazolványszám.
Van valamilyen módszer arra, hogy megállapítsam, hogy az adott szám milyen igazolványhoz tartozik? Ugyanis mindkét igazolvány száma ugyanolyan formátumú...

Gábor

Update:

Köszönöm mindenki hozzászólását! A konklúzió az, hogy nem tudom rutinból megmondani a számról, hogy milhez tartozik.
Az, hogy van-e szóköz a szám és betű között, nem számít, mert ettől független az, hogy az üfsz hölgyemények szóközzel vagy a nélkül rögzítik a rendszerünkben. Az se feladatom, hogy validáljam az értékeket, egyrészt azért, mert nem ez a cél, illetve lehet, hogy most érvénytelen már az igazolvány, de a rögzítés időpontjában még érvényes volt, harmadszor pedig lehetőségem sincs ilyenre. Kicsi valószínűségét látom annak, hogy ilyen kis halaknak, mint amik vagyunk (értsd nem állami szervezet), lenne valid hozzáférése ilyen szolgáltatáshoz.

A feladatom csupán annyi volt, hogy az egy mezőbe rögzített két igazolványszámot szétdobjam két különböző mezőbe...

Hozzászólások

Ez miért is lenne válasz a kérdésemre? Egyik linken levő oldalon sem volt semmilyen információ arról, mi alapján tudom megkülönböztetni a két számot.

A kérdéses értékek pedig teljes mértékben törvényesen vannak meg. Az alapprobléma, hogy az ügyféltörzsünkben eddig egy mezőbe írták be az ügyfélszolgálatosok a két számot, teljes mértékben szabadszövegesen. Addig már eljutottam, hogy a formátum alapján regexp segítségével ki tudom szedni a számokat, csak azt nem tudom eldönteni, hogy melyik szám melyik irathoz kapcsolódik. Ebben lenne segítség, ha valamilyen algoritmussal ezt meg tudnám állapítani.

Ha az utolsó betű L mint lakcímkártya akkor lakcímkártya, ha E mint Eszemélyi akkor személyi? 

Csak tipp volt, három lakcímkártya alapján.

Végülis ha tényleg minden lakcímkártya L-re végződik akkor csak azt kell kideríteni van-e olyan akinek L-re végződik a személyi igazolvány száma. 

Nekem két újfajta volt (az elsőbe megdöglött az NFC chip ezért cserélni kellett) a két szám abban egyezik, hogy az utolsó betű E (de ez nem jelent semmit :))

https://nepszava.hu/picture/71563/normal/285/00285695.jpeg

Ez alapján a kép alapján van nem E-re végződő is, tippre a K a külföldrenemmehetszvele edition és a H pedig a halálodik ez az igazolványod marad.  De az is lehet, hogy csak referencia a KEKKH-ra :D

És azok biztosan valós adatok? Azért kívnáncsi lennék, hogy tényleg van-e itt bárki akinek a saját kártyáján nincs L betű a lakcímkártya "számában".

Akárkit kérdezek az övében van. Csak azt tudom elképzelni, hogy 2023 végén/24 elején elfogytak a betűk és azok lehetnek mások.

Szerintem azok közül utána kellene járni párnak, mert 7 emberből 7-nél (néhol régebbi kártyákkal is -  csak a saját ismerőseim között... és itt a fórumban még jópár más ember is ennek megeflelőt írt) stimmel a logika, hogy régen xL, kb 2016-tól ledig Lx formátumú. És kiállítási idő szerint növekszik a másik betű.

Tehát én azt mondanám, hogy ha nincs benne L betű az valószínűleg nem lakcímkártya.... fordított eset nem biztos.

Én arra is mernék tippelni, hogy "másfajta" lakcímkártya lehet a más betűjelű. Mittomén nemnagyon magyar álompolgáré.

(Nincs valakinek ocsmányirodás ismerőse, hogy megkérdezné tőle. Nekem már sajnos nincs.)

"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli

Van valamilyen módszer arra, hogy megállapítsam, hogy az adott szám milyen igazolványhoz tartozik?

Tudtommal az okmányazonosítók formátuma nem strukturált úgy, hogy te el tudd dönteni, hogy az milyen okmány.

Attól tartok, a vezetői engedélyek száma is ilyen formátumú. Szóval ezt az információt (okmánytípus) annó rögzíteni kellett volna. (Szvsz a GDPR és avtv-kompatis megoldás a teljes törlés lenne, ezt a "magam sem tudom milyen adatot tárolok" alapján gondolom.)

"Szvsz a GDPR és avtv-kompatis megoldás a teljes törlés lenne, ezt a "magam sem tudom milyen adatot tárolok" alapján gondolom."

Mármint a mi rendszerünkből ezeket az adatokat? Mert az nem fog menni.

Alapvetően tudjuk, milyen adatokat tárolunk. Onnan indult ki a történet, hogy a PMT miatt bizonyos esetekben tárolnunk kell az ügyfél szig számát. Ez a fejlesztés el is készült, lett az ügyfélnek szigszám mezője. Igen ám, de közben a megfelelő személyek úgy látták, hogy nem elég a szig, szám, kell a lakcím kártya száma is (mert hogy pmt és társai előírják...), de az egyszerűség kedvéért ezt megoldották okosba: beírták a szig szám mezőbe ezt az értéket is, természetesen mindig másképp. Na már most, eljutottunk oda, hogy külön mezőbe kellene tenni a lakcímkártyát, viszont nem kellene egyesével végigmenni a berögzített 15e ügyfélen, kézzel javítani, mert akkor 10 év múlva se lenne meg, rutin kell rá. Na már most a rengeteg elütés, meg össze-vissza formátum miatt bizony vannak fals találatok, amit jó lenne még a rutinból észrevenni. Ebben segített volna, ha meg tudom határozni, hogy a megtalált érték melyik igazolványhoz tartozik.

 

A regexp nagyon szépen kiszedi nekem az 123456AA formátumú értékeket. Még arra is tudok alapozni, hogy először van a szig szám, utána a lakcím. De sajnos sok elütés is van, amikor a szig. szám el van rontva (pl szóköz került a szám és betű közé), amikor az első találat igazából a lakcímkártya... És még arra sem alapozhatok, hogy a sor elején kapásból a szig kezdődik...

Szóval nem egyszerű.

A regexp nagyon szépen kiszedi nekem az 123456AA formátumú értékeket. Még arra is tudok alapozni, hogy először van a szig szám, utána a lakcím. De sajnos sok elütés is van, amikor a szig. szám el van rontva (pl szóköz került a szám és betű közé), amikor az első találat igazából a lakcímkártya... És még arra sem alapozhatok, hogy a sor elején kapásból a szig kezdődik...

Nem biztos, hogy teljesen jól értem, de az ilyen kallódó spaceket és hasonlókat azért lehet okosabban szűrni regexel. Bár én ezt lehet nem úgy csinálnám, hanem kibasznék a stringből mindent, ami nem része az értékkészletnek, az első 8 a szig, a második 8 a lakcím, ami nem 8/16 hosszú, az hibás, és tessék telefonálni. 

A lakcímkártya számában van szóköz a két betű előtt.

Lehet ezt is hamisítják az enyémen van szóköz, de a fideszes éves Telekom egyeztetésen nem kell. Szerintem el kellene törölni amíg annyira inkompetensek, hogy kéthetente hív vissza valaki, hogy miért hívtam ;) (spoofing is ok!)

Áh, megy az a balfaszkodás az államnak is, nemrég segítettem lakcímváltozást adminolni a családban. Az egyik ponton -- azt hiszem ott, ahol a tulaj tud felhatalmazást adni -- kellett egy születési hely. Mivel emlékeztem, hogy mindenkitől hallani, hogy kurvára lehet ezzel szopni pl számhordozásnál, ezért delikvens felhív, hogy mi van rajta pontosan... "budapest space nulla nyolc". Oké, formba beír, hogy "Budapest 08". Érvénytelen formátum. Anyád. "Budapest08". Érvénytelen formátum. "Budapest". Érvénytelen formátum.... Hmm. Itt hálisten a ~20 év szakma beütött, megszemléltem a saját kártyámat, a látottak alapján beírtam, hogy "BUDAPEST 08", és lőn boldogság. Arra azért nem fogadnék nagyobb tételben, hogy erre egy halandó rájön.

A posta.hu-n a keresőjükben is elbaszott formátuma van a postafiók keresőnek: keresnék Bp. 3.ker postafiókot

beírom "budapest" kicsivel, feldobja "Budapest XIII" (csak ezt dobja fel egész Budapestből)... ok, beírom "budapest iii" --> nichts.. beírom "budapest 3" --> nichts.. beírom "budapest 03" --> nichts --> beírom "Budapest iii" --> nichts.. végül "Budapest III" volt a nyerő. Keze tört volna le annak aki ezt lefejlesztette.

Amivel szembesültél, az én nézetemben nem probléma, hanem egy olyan feladat, aminek nincsen megfelelően körüljárva, meghatározva a működése.

Ha ez fontos, írnék valami állami szervnek, hogy küldjenek pontos meghatározást, állásfoglalást, hogy lehetséges-e, amit szeretnél. Ebből kiderül, hogy a "probléma" az megoldható-e és ha igen, milyen módon.

Vagy szerződjetek a kormánnyal, hogy egy API használattal ők visszadják, hogy az adott szöveg: 0: hibás, 1: személyi - érvényes, 2: személyi - lejárt/letiltott, 3: lakcím kártya - érvényes 4: lakcímkártya - lejárt/letiltott. Az más kérdés, hogy miért lennétek jogosultak, hogy ezeket tudjátok, szóval ideális esetben mint nem állami szerv, nem tudhatja más ezeket és nem kaptok ilyen hozzáférést pénzért sem. Így ami "probléma" az a fel sem merül, mert nem a te oldaladon kell elvégezni a megoldását.

Jelen esetben egyébként nem az a kérdés, hogy az 12345678AB okmányon milyen adatok szerepelnek, hanem hogy az adott okmányazonosító milyen okmányhoz tartozik, és érvényes-e vagy sem.

Van, amikor szükséges (és van, amikor kötelező) az ügyfelet/adott személyt azonosítani, és tárolni az azonosítására szolgáló adatokat. (természetes azonosítók, és az azt igatoló okmány azonosítója és az adatok rögzítésének időpontja.)

Az okmányazonosítók validálását (12345678AB azonosítójú YX okmány hatóság által nyilvántartott állapota (érvényes, nem érvényes, nem létező azonosító)) megfelelő jogcímen szerintem meg lehet oldani, de ahogy fentebb én is meg mások is írták, a BM (BM NYHÁT) hivatalos megkeresése lehet megoldás arra _is_, hogy az okmányazonosítók formai követelményeit megtudja a kérdező.

Aztán majd kiderül, hogy egyáltalán nincs szétválasztva a kettő értékkészlete és adott azonositó tökéletesen érvényes szigszámként és lakkártya számként is. És ha ma még mondjuk adott szám csak szigszámként létezik, lehet holnap már lakcimkártyán is szerepelni fog.

Tetszettek volna rögziteni az adat tipusát.

Szerkesztve: 2024. 02. 03., szo – 09:12

A lakcímkártyánál - ahogy már írták - van szóköz a 6 számjegy és a két betű között, a személyinél nincs. Ha ezt nem így szóközzel vitték be a listába, akkor nincs rá önálló módszer (hivatalos megkeresés nélkül), hogy a kétféle igazolványszámot meg lehessen különböztetni. Tudtommal nincs rá nyilvánosságra hozott algoritmus. Tippre a 6 jegyet folyamatosan növelik, a két betűjel meg kb. okmányirodánként, területenként eltér. Nem olyan, mint a személyi azonosító, hogy van rá előállítási-ellenőrzési módszer.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

A 2015-ben kapott kártyán a számok és az LT között szemre másfél-kettő betűnyi hézag van.

Amiket most decemberben kaptam, azokon valóban egybe van írva az LT a számmal.

És érdekességképpen, ezen újabbakon az azonosító jelentősen nagyobb betűméretű, mint a régin.

"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli

Én még olyat nem láttam, de elhiszem neked, hogy most már van. Az utolsó lakcímkártyám 2015-ös, azon még van szóköz, meg az összes előzőn is volt eddig, ebből feltételeztem, hogy lesz az összesen.

Ez még rosszabb képet fest, mert így már az esetleges érvénytelenségnél azt se lehet ellenőrizni, hogy a szóköz hiánya okozza-e.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)