laikusként kérdezem a hozzáértőktől: ha azt szeretném, hogy egy Arduino (Mega 2560) kommunikáljon UART-on egy ESP32-vel, szükséges-e feszültségosztót közbeiktatni az RX-TX-ek közé (az 5V vs 3.3V miatt). nem nagyon találtam erről meggyőző dokumentációt, pontosabban mindkét állításra találtam példát. sok helyen állítják, hogy enélkül megsüti az Arduino az ESP soros portját, illetve itt: https://en.wikipedia.org/wiki/Universal_asynchronous_receiver-transmitt… azt írják, hogy "For the voltage level, 2 UART modules work well when they both have the same voltage level, e.g 3V-3V between the 2 UART modules. To use 2 UART modules at different voltage levels, a level switch circuit needs to be added externally.", így jelenleg ez tűnik hihetőbbnek, de olyat is találtam, ahol működik a dolog direktben összekötve: https://www.programmingboss.com/2021/04/esp32-arduino-serial-communicat…
ugyanitt érdeklődöm, ha USB-ről táplálom 5V-tal az Arduino-t, az pedig az 5V kimenetéről táplálja az ESP-t az 5V bemeneten, az elegendő áram az ESP-nek a működéshez? elindulni elindul, látom az ESSID-jét is, de ennél behatóbban még nem teszteltem, alaposabb tájékozódás előtt.
- 246 megtekintés
Hozzászólások
Meg nem suti talan egybol, meg az is lehet, hogy kepesek megerteni egymast a soros portokon. De azert nem szeretnek ilyen megoldast a pacemakeremben viszontlatni.
A helyedben nem eroltetnem az ilyet, hacsak nem pont a kihivas miatt :)
Nagyon kell az a Mega? Kihasznalod a sok portot? Mintha mar lattam volna abbol is 3.3V-os valtozatot belole, de reg volt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
az egész projekt full hobbi. volt egy TFT kijelző a fiókban, és lett hozzá a Mega, amibe csak beletolom és operál. viszont így nincs se wifi, se bt, se a sok jó dolog, amit az ESP tud. igazából a kijelzővel szeretnék játszani, de mivel ESP is volt a fiókban, gondoltam akkor már jelenítsen meg hasznos dolgokat. bár hogy miket, azt még nem találtam ki, csak hogy majd wifin jön.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Miért nem kötöd a kijelzőt és egyebeket az ESP32-re és hagyod ki az egészből az Arduino-t?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
biztos szeret szopni
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
mert ez a kijelző egy Arduino shield, így nem kell sem forrasztani, sem kábeleket dugdosni, csak összetolni. és volt hozzá minden. és megtetszett a kihívás, hogy kommunikáljanak egymással. kinek szopás, kinek kísérletezés.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
UART: vannak olyan MCU-k, amiknek vannak 5V toleráns bemeneti lábai akkor is ha 3.3V-ról vannak hajtva. Az adatlapot kell megnézni ezen kérdés miatt mindenképpen. Az adott PIN-ek fizikai lehetőségeit kell felkutatni.
Ha nem alkalmas 5V feletti input kezelésére, akkor kell valami feszültség konvertáló áramkör az ESP->Arduino irányba. Hogy ennek minek kell lenni, az sok mindenen múlik, ha a baud rate nem túl nagy, akkor sima feszültségosztó két ellenállásból is megfelelő lehet. Érdemes a jelalakot mérni szkóppal, ha messze kerül a szögletestől, akkor már nem fog megbízhatóan működni. Például én már jártam úgy, hogy az ellenállásnak jelentős indukciója is volt, és emiatt nem lett jó a jelalak. Ilyen esetben olyan ellenállást kell keresni, aminek nincs indukciója (két irányba tekert AFAIK).
Az Arduino Uno a 3.3V-ot 5V-os táp esetén is egyértelműen magasnak látja már, ezért nem feltétlen kell ebbe az irányba szintillesztőt tenni. Vannak olyan MCU-k, amiknél a 3.3V még nem egyértelműen magas, azoknál kellene ebbe az irányba is szintillesztő.
A táplálásról: a fogyasztás nagyon függ az órajeltől, és attól, hogy mit csinál az MCU. Például a rádiózás szokott sokat fogyasztani, simán lehet, hogy ha rádiózni kezdesz, akkor lerántja a tápfeszültséget, és nem fog működni. Ezt is mérni kell, vagy számolni. Számolni úgy lehet, hogy az Arduino UNO doksija megadja, hogy mennyi áramot lehet felvenni ebben az elrendezésben a +5V-ról. Vagy esetleg lehet mérni műterheléssel, hogy mennyi áramnál mennyit esik a feszültség. Kell számolni az USB terhelhetőségével is, annak is van maximuma. Az ESP fogyasztása pedig szintén vagy mérésből jön, vagy adatlapi értékek is használhatók, ha meg lehet keresni őket. Az ESP-t nem nagyon ismerem, de vannak MCU-k, amiknél perifériánként van becslés, hogy melyik mennyit fogyaszt, így tudod a teljes rendszered fogyasztását becsülni adatlapi adatokból.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
köszönöm a részletes és érthető magyarázatot. rendeltem 4 csatornás smd szintillesztőt 330 Ft-ért.
a táplálás/terhelés is érthető, de szerintem doksik és számolgatás helyett az empírikus utat választom. jól gondolom, hogy ha kevés már neki az áram, max lekapcsol vagy hülyeséget csinál, de meg nem hibásodik?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kell illesztés. Az ESP8266 5V toleráns, nem publikus, de egy ESP fejlesztő egy gyári visszavont adatlapon mutatta. Az ESP32 NEM! Ha 10k ellenállással kötöd össze őket, abból baj nem lehet, csak azt nem tudom hogy az Atmel a 3.3V feszt stabilan magasnak érzékeli-e. ESP TX lábát open-drain módba teszed, az Atmel RX lábára meg bekapcsolod a belső felhuzó ellenállást.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az ESP32 NEM!
Annak is az az összes GPIO lába. Évek óta használom több helyen többet.
Ha 10k ellenállással kötöd össze őket, abból baj nem lehet
Mert attól nem megy át a feszültség? Vagy mégis hogyan? :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni