Adott 1x25A betáp a házba. Ezt most újrahúzzák, és kérdés, mire és hogyan legyen bővítve.
A szaki kapásból 3 azonos áramú fázist kötne be, és a belső kismegszakító szekrényben simán kicserélné a gyűjtősíneket 3 fázisúra, aztán viszlát.
Nekem ezzel némi aggályaim voltak, így rákerestem, de nem lettem okosabb; többnyire egymást szajkózzák, ködös általánosításokkal.
Több gondom is van a 3 fázissal:
- nehézkes tervezés. amit pl. a szaki mondott, hogy random/round-robin kötögetné a meglevő kismegszakítókat a fázisokra, nekem olyan 'rakjuk össze, aztán majd meglássuk' érzést ad. később pedig nagyon nehézkessé teszi annak eldöntését, hogy egy új fogyasztot hova érdemes kötni.
- írják még google-találatok, hogy ha áramszünet van, jó eséllyel csak egy fázist érint. Ezzel meg az a bajom, hogy ha tényleg 3 fázisú ketyere van (hőszivattyú? EV-töltő? Főzőlap? ...), az nem fog működni 1-2 fázissal, ergo pont, hogy nagyobb a hibalehetőség, mintha csak 1 fázison lenne a ház. Meg amúgy se a kivételre optimalizálunk.
- Veszteség. 1x40A vs 3x16A esetén hiába több 8 amperrel a 3 fázis, mivel a kismegszakító kíméletlenül levág, nem tudod/célszerű "csutkára" kihasználni az egyes fázisokat. Tehát míg pl. az 1x40A -nál nyugodtan tervezek 50-60A -nyi fogyasztót, és a sok fogyasztó miatt könnyebb ezt az értéket pontosan "becélozni", addig a 3 fázisnál ez nehézkesebb, pláne, hogy mi van, ha épp nincs a szükséges fázisból a fogyasztás helyén, csak messzebb.
- Rugalmatlanság. Ha van 1 nagy fogyasztóm, ami maga 20-30 ampert eleszik, és a "könyv" szerint akarom csinálni, akkor 3x32 ampert kellene bekötni, míg simán lehet, hogy 1 fázisból elég az 1x50A amúgy. Szintén pl., ha az 1x40A helyett bekötök 3x16-ot, és jön a félelmetes 20-25A-s fogyasztó, akkor konkrétan hiába van 48A-m, nem tudom bekötni.
- Drágább kábel. 3db 2.5-s kábel tudtommal drágább, mint 1db 4-s, de ez mondjuk már apróság.
A gondolatmenetemnek némileg ellentmond, hogy pl. jelen szabályozás szerint pl. napelemet 1 fázisra csak 2.5kW-ig szabad kötni, efölött több fázis kell. Hogy miért, nem értem. Nekem, laikusként, csak nyűgnek tűnik a 3 fázis, de valamiért nagyon erőltetik a szakmabeliek, amire nem találtam magyarázatot. Hol a hiba a gondolatmenetben?
---
A másik, amit kérdezni akartam: mivel valamit mondani kell az áramszolgáltatónak, arra gondoltam, hogy a jelen 1x25A -ból legyen 2x32A, és egy másik, külön kérésben még 1x32A H-tarifa (ez utóbbit a szaki ajánlotta, mert több H-tarifás kérelme is 1+ éve várakozik, rossz tapasztalata van vele). A 2x32A -ből 1 cserélné a ház jelenlegi 1x25A-t, a másik tartalékként szolgálna későbbre, pl. EV töltőnek, napelemhez (2 fázisra már 10kW engedélyezett, annál több meg úgyse lesz), ilyesmi.
Ennek az az előnye, hogy az 1x32A ingyenes, alanyi jogon jár, a második, jővőbeli tervekhez szükséges 32A -t pedig azért, mert most is fél-egy millió lesz a 2000-ben épült ház betápját hozzáigazítani a jelen szabályozáshoz, és szakik szerint ha 10-20 év múlva valszeg megint ugyanennyi lenne, szóval ha bővíteni akarok, most tegyem.
Erről mi a véleményetek?
(bocs a hosszú posztért)
- 10291 megtekintés
Hozzászólások
Ha Magyarország, akkor 3x80 A-d lehet max. Ennek bekerülési költsége (3x80 - jelenlegi A)*5500+1 milla az átépítés. Ez max 2,3 milla. Ha ezt megcsinálod mindent leszarhatsz. Ház megy 1 fázison, a töltők, klímák, hőszivattyúk 3 fázison.
Persze a pénzt tervezésre átkötésekre is elbaszhatod, de jobb lesz úgy?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha a "ház megy 1 fázison", akkor nem lesz asszimetrikus a terhelés? Avagy teszem azt, ha ház felvesz 40A-t, és a 3x40A-s EV töltőd bekapcsol, akkor konkrétan levág a ház megszakítója. Biztos, hogy jó így ez?
A másik, természetesen mindig van jobb helye a pénznek (ha másnak nem, a máltai szeretetszolgálatnak; ezért nem lesz soha teslám, mert ilyen lüke vagyok, morálokkal meg ilyenek :/ ), szóval szeretném megtalálni a "sweet spot" -ot a kiadások és a profit között.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az első kérdés az, hogy több kell-e, mint 80A, mert akkor 4 fázis. Ha nem kell több, akkor elvagy nélküle is, de egy elektromos autó töltés már lassabb lesz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez szamomra is nagyon jo kerdes hogy miert eroltetik idehaza esz nelkul ezt a 3 fazis dolgot.
UK-ben alaphelyzetben 1 fazis 100A a betap egy normal haznak. Es ez mar evtizedek ota igy van.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vannak gépek amik tudják a 400V-t. Nem is kevesen a háztartásban, lényegében az összes nagyfogyasztó. Ezek teljesítménye teljesen más 400V-n. Ilyen pl egy autós töltő is, ami 3x32A max tud AC-n tölteni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kerdes hogy te eppen mit nevezel nagyfogyasztonak?
Elmeletileg a mosogep/mosogatogep/klima/suto/tuzhely mind nagyfogyaszto, ebbol egyedul az elektromos tuzhely az ami alapbol tudja a 3 fazist, az osszes tobbi nem.
Es a tuzhelyek kozul is mind tud 1 fazisrol is menni, az indukciosnal pedig gyakorlatban kijelenthetem hogy teljesen felesleges a 3 fazis mivel 1 eve hasznalunk 1 fazison 13A-re biztositva egy 4 fozohelyest es soha nem volt vele gond.
Klimaknal persze a nagyobb, tobb belteris kulterik 3 fazisuak, de ilyet nagyon kevesen vesznek mert kurva draga, inkabb felraknak 3 kulonallo 1-1-es rendszert, szoval ez is kiesett.
Egyedul az elmult par evben elterjedt villanyauto tolto es hoszivattyu az aminel default a 3 fazis, ezek elterjedtsege pedig azert eleg alacsony jelenleg.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
De jó az, hogy 400V-os motort üzemeltetsz? Mi az, amit a 230V-os nem tud, de a 400 igen?
BTW friss adat, hogy a 3 fázisú hőszivattyúk kb. 100KHUF-al drágábbak az 1 fázisúnál, ugyanakkora teljesítmény mellett. Persze nyilván nem ez fog dönteni, amikor 1.5-2MHUF az ára amúgy is, de azért fontos szempont, meg ugye az install is olcsóbb/egyszerűbb 1 fázissal. Ma már 12-15kW -os fűtőteljesítményű höszivattyúk vannak simán 1 fázisról, szóval villa kivételével igazából elég oda is az 1 fázis.
Ezért nem értem, minek minden házba a 3 fázis.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
3f-nál értelemszerűen sokkal kisebbek a vezeték keresztmetszetek.
3x10A-t odavinni valahová sima ügy, 30A-ra méretezett vezetéket már nem gyűrsz bele csak úgy a falba.
Gábriel Ákos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én messze nem lennék meggyőződve arról hogy olcsóbb az 1f install (mindennel együtt) mint a 3f install - ugyanazt a teljesítményt feltételezve.
Ha megpróbálsz rendszerben gondolkozni akkor pedig a 3f napelem szimmetrikusan termel. A 3f hőszivattyú szintén szimmetrikusan fogyaszt. A 3f akku-inverter szintén szimmetrikusan ad-vesz.
Gábriel Ákos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
a 3f addig szimmetrikus, amig minden fogyasztod 3f. Namost alapvetoen egy hazban default-bol minden 1f, es 3f-et atlagember nem is nagyon tud venni, csak a szerelok, mikor jonnek, es bekotik a monoblokkot meg a napelemet, kb. ennyi.
Ha 3f van, es a fogyasztoid kvazi mind 1f-ek, akkor az bizony asszimetrikus lesz. Lehet persze sakkozni, hogy a mosogepet ide, a 10A otthoni autotoltot oda, a fozolapot megint ide, a bojlert amoda, de az alapveto problemat, az 1f fogyasztok 3f halozaton, nem oldja meg.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egyébként miért fontos neked, hogy szimmetrikus legyen a fogyasztásod?
A szolgáltató ilyet nem követel meg, az ő dolga az aszimmetrikus fogyasztások kiküszöbölése, amit meg is tesz.
Neked ezzel nem kellene foglalkoznod.
nTOMasz
"The hardest thing in this world is to live in it!"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
mert en fizetek erte!
a bovites penzbe kerul, es nem kevesbe. nem csak az amper bovitesert fizetsz, hanem a folyamatosan valtozo merohely-kialakitasert is, raadasul, mivel tarsashaz, csak terveztetve lehet. Tehat ha csak hozzanyulsz, fel-egy milkanal kezdodik.
erted: fizessek en egy valag penzt, hogy aztan a tobbet fogyaszthassak (=fizethessek nekik). fura egy vilag.
A 3f legnagyobb hibaja, hogy mindegyik fazison lesz a 'foletervezes' miatt nemi 'hulladek'. 1 fazisnal ez toredeke a 3f -en elvesztegetettnek.
Nem is szolva, hogy 3f-hez 3 meroora kell, aminek a kiepitese megintcsak 2-300 khuf.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"hulladék", lol, lö-vé-sed nincs az egészről de semmi.
Gábriel Ákos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
/off, most mar ez kezd atcsapni abba, hogy te kitalaltal valamit, es varod a megerositest hogy valaki aztmondja "csinald ugy!". kerdeztel, a nep meg valaszolt (csinalj 3f-et). de ha nem tetszik a valasz, akkor meg minek kerdezel? :/
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerk: még egy kicsit kivárok :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A UK kb. minden házzal kapcsolatos témában a rossz példa sajnos.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
bold statement, mondana erre az angol.
van valami specifikusan is? mert ezzel az erovel azt is mondhatnam, hogy a magyar epitoipar allapota siralmas, es mindenki csak hummogne, de megis vannak modern hazak hoszivattyuval, szoval nem egeszen stimmel ez az allitas se.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Meg mindig a 0-at kell megszakitania a villanykapcsolonak a fazis helyett?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem találtam olyan rajzot, ami szerint úgy kellene, se HU, se UK. Mi értelme lenne?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az én házamban nem a 0-t szakítja meg a kapcsoló.
Nem tudom, mikori a kábelezés, van 1-2 régi alkatrész (pl. biztosítéktábla), de láthatólag újra volt cserélve elég sok minden valamikor (gondolom pár évtizede). Az látszik, hogy öregecske, mert a betáp nem 100A, mint az előző házban volt (és kb. mindenhol van), csak valami alacsonyabb. Már nem emlékszem, talán 45A.
disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Persze, ott mindenki hulye mindenhez es minden haz osszedol :)
Idehaza meg pl. eppen orrba-szajba reklamozzak az elore gyartott szeglemezes tetoszerkezetet mint vilagmegvalto ujdonsagot, kozben UK-ban a 93-ban epult hazunk tetoszerkezete pont ilyen. Csak 30 ev lemaradas, ugyan mi az :)
De hogy temanal maradjunk kivancsi vagyok ra hogy szerinted nekem pontosan miert rossz az hogy 1 fazis 100A-em van a magyar 3 fazisos szarakodas helyett?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hat mondjuk burkolni nem tudnak (max a British muzeumban de szerintem azt a marvanylapot egyben loptak valamelyik gyarmatrol :D) Minden nyikorog vetemedik beazik. Falakat ablakokat szarul szigetelik (ha egyaltalan)
Van erre jol bejaratott szavuk is charming magyarul osszeganyolt...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem összetéveszted Londot az egész UK-val. London egy olyan piac, ahol bármit el/ki lehet adni, nem számít, de nem ilyen az egész UK.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Eltem angliaban egy keveske ideig (8 ev) meg kifejezetten luxus lakasok is olyan gagyin vannak megepitve, hogy egy atlag csaladi haz kenterbe veri mo-n.
Angliaban pl teljesen normalis dolog fa padlora burkolni akar furdoszobaban is. Es itt nem hajogerenda meretu fa alapzatra tessen gondolni hanem olyan szogelt lecekre amire jobb helyeken max a babot futtatjak. Nyilvan mivel a fa rugalmas es vetemedik is ha viz eri ez nem jo gondolat es megis latni ezt ezerszamra. Az osszevissza huzgalt elektromos vezetekeket mar ne is emlitsem.
Mikor megvettuk a hazunkat angliaban gyakorlatilag ujra kellett epiteni, hogy EU standard legyen...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1 áram
Egy ismerősnél többször és elég sokat voltam - vett egy lakást segítettem a felújításban. Az elektromos hálózat szerintem tűz és életveszélyes volt...
Nem tudom, hogy csak nála volt ez az állapot. Gondolom, úgy vannak vele, hogy minden csatlakozóban ott van a biztosíték, majd az meg védi.
Istennel a hazáért és a szabadságért !
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Most is épp Angliából írok, én bérelek, de van olyan is a családban, akinek volt háza Angliában (csak azóta munka miatt máshova költözött), és ebből a kettőből kettő nem ilyen volt. Pl. normális padlódeszkák vannak, és a fürdőszobában nem arra van ráburkolva, hanem egy műanyag lapra, rugalmas ragasztóval, hogy ne menjen alá víz, és ne is jöjjön le a csempe, a fa rugalmassága miatt. Az igaz, hogy nagyon sok szar ház van, de nem igazán tudok olyan országot, ahol nincs. Az is igaz, hogy a háború után hosszú évekig szabadott a méretlen részen magadnak villanyt szerelni (nem volt elég szakember gyorsan újjáépíteni a blitz után), ami talán megmagyarázza az összevissza húzgált vezetékeket. Azt nem tudom, hogy ilyet hogy adnak ki, gondolom feketén, mert a rendes kiadáshoz kell egy EICR, és a szabvány, amit ellenőriznek, elég szigorú, és nem engedi meg az össze-vissza madzagolást. Én megkaptam a bizonylatot róla.
A ház, amit vettetek, új volt? Vagy volt egy esetleg lelkesen barkácsoló előző tulaj?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tanácsi lakás volt - de már a többség magán tulajdon lett. 3 szintes sátortetős Bellingham környékén.
más:
Festés előtt az angolok nem szoktak csiszolni (csiszolás után hibák javítása pl. faglett) - rétegről rétegre festenek csak, ahogy a tapétát is csak felrakják a másikra..
Istennel a hazáért és a szabadságért !
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az szerintem is igaz, hogy a karbantartásban nem valami jók. Ami veszélyes, azt elvileg megcsinálják, ha szabályosan (számlával) kiadják, akkor ezt ellenőrzik is (ide pl. nemrég jött a landlord szakija, hogy változott az előírás, hogy hova kötelező CO-detektor, felrakna egyet, pedig csak teljesen zárt rendszerű, a ház légterétől teljesen elválasztott gázkészülék van), van EICR-papír, van gázrendszer-ellenőrzésről papír, de ami csak ronda, az két nagyobb felújítás között nem számít.
A festéssel kapcsolatban viszont: amikor eredetileg csinálják, akkor többnyire nagyon jól, teljesen simán, ecsetnyom nélkül. Baromi jó minőségű vízben oldódó bútorlakkor lehet kapni (az otthoni, észter-higítós is szépen terül, de baromi büdös, csak szabadban lehet úgy-ahogy elviselni), sokkal jobbat, mint a német, amit régebben próbáltam (az nem terült rendesen), és olyan ecsetet, aminek tényleg nem hullik a szőre.
Amúgy Bellingham Newcastle-től kicsit északra, vagy Bellingham Londonban?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Amúgy Bellingham Newcastle-től kicsit északra, vagy Bellingham Londonban?
Londonban, a Bellingham Train Station-tól délre (Bromley Rd.)
Istennel a hazáért és a szabadságért !
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"angolok nem szoktak"
Hagyjuk mar ezt az altalanositast! Kurvara nem igaz, hogy minden angol. Sot, meg csak azt sem tudod, hogy az atlag angol.
Mikor ezt mondod, ugy erted, hogy "az a nehany angol, akit lattam".
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
lehet, aki nekem ezt mondta ott él >50 éve és manager egy hotelban - biztos rosszul tudja.
Biztosan van kivétel pl. Edd China - nagyon szépen aládolgozott festésnek, igaz azok kocsik voltak.
Istennel a hazáért és a szabadságért !
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Minden nyikorog vetemedik beazik
Epp ezert kell a furdoszobaba padloszonyeg. Gazdageknal rendes szonyeg. Az nem nyikorog, nem baj neki a viz. Max kino rajta valami eletforma.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Persze, ott mindenki hulye mindenhez es minden haz osszedol :)
https://www.manchestereveningnews.co.uk/news/greater-manchester-news/it…
https://www.manchestereveningnews.co.uk/news/greater-manchester-news/15…
https://www.manchestereveningnews.co.uk/news/greater-manchester-news/ma…
From noon on October 20, a prohibition notice will be served on the flats making it illegal to live there until work has been carried out to make the building safe.
Érintett vagyok.
És kimerült.
Szerk: mai cikk
Cracked tiles, wonky gutters, leaning walls – why are Britain’s new houses so rubbish?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Miből gondolod, hogy ez EU ban bárhol jobban megy? Uj ház vásárlása mindig erős zsákba macska. Igazából nem értem, ki veszi meg az új házakat, pláne ami még kesz sincs... En minimum fogadnék egy felügyelőt, aki random időpontokban ránéz. Emellett félretenni par milliót az átadást követő perre, mert kb. 80%, hogy szükség lesz/lenne rá.
Beszéltem építőkkel, ők ijesztgettek, mi megy mostanság új házaknál. Nem várják ki, amíg megköt az anyag, mert haladni kell, mindent összecsapnak emiatt. Az idő pénz, meg az átadás időpontja után kötbér van, stb...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát nem az EU-ban lakoltattak ki 2 hetes határidővel, úgy, hogy a hotelbe 2 nappal a tiltás előtt jelentkezhettem be, másfél nap szabival, folyamatosan cuccolva, péntek hajnali 2-re végre nagyjából mindent elrendezve, úgy, hogy péntek déltől a lakásba már nem mehettem be, és amúgy is reggel 9-kor már melózni kellett, szóval az EU-s helyzetről nem tudok nyilatkozni :)
Sixday kommentje nagyon úgy tűnt, mintha azt akarná sugallni, hogy a UK-ben semmi baj sincs.
De a baj az, hogy épp a közepében vagyok annak, amit ő ironizálva simán lesöpört volna az asztalról...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ertem. Namost akkor nezzuk meg, hogy hogy is fest ez, HU vs UK:
- ellenoriztek az epuletet (vs HU: semmi ilyen nincs, ha van is, lefizetik/meggyozik az ellenort, mert nincs penz kikoltozni/felujitani)
- hibat talaltak, ez jelentettek (vs HU: onkormanyzat 6 evig ul a jelentesen, aztan elevultnek nyilvanitjak es kidobjak)
- rogvest megkezdtek a veszelyhelyzet elharitasat (vs HU: ...)
- inteztek ingyen szallast a veszhelyzet elharitas idejere (vs HU: ...)
- ... (idaig tart a story, de a tobbit hozza lehet kepzelni, kivitelezes, annak ellenorzese es uto-vizsgalatok, illetve az epitetto alapos megb****asa)
Persze ertem, a magyar 40-evig-lakunk-ugyanott-ugyanugy-amig-ki-nem-dol-alolunk-de-fenntartasra-nem-koltunk mentalitas utan fura ez a 'pattogas', de alapvetoen pont, hogy egy jol mukodo allamapparatus jele.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nincs most energiám a magyargyűlölő fajtáddal törődni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
hypokrit.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha nem gond, akkor kipihenném magam a szarul épített angol épületek által keltett problémám kezelése után.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Legalabb ne olyan szot hasznalj, ami rad jellemzobb. Te lennel a legidegesebb, ha azonnali hatallyal ki kene koltoznod egy ilyen helyrol, netan hamarabb kene emiatt hazasietned nyaralasbol.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az zavar, hogy hory fogalom nélkül beleugat olyan dolgokba, amihez fingja sincsen.
A környékemen 4 (négy!!!) lakóházat ürítettek ki az utóbbi fél évben, különböző indokokra hivatkozva. Az egyikből diákszállót, a másikból kávézót, a harmadikból fene se tudja mit csinálnak majd, plusz a ház, ahol én "lakom".
Fogalma sincs az állatjának arról, hogy mi folyik Manchesterben, hogy a belváros olyan ütemben növekszik, hogy minden talpalatnyi helyre szükség van, a telek árak olyan ütemben drágulnak, hogy az valami elképesztő.
A lakásokba a lockdownok alatt központi tűzriasztó rendszert építettek, baromi hangos szirénával. Remekül működött, random időpontokban riasztott be az összes lakásban a tűzriasztó. Téves riasztás az összes.
Idén már elkezdtem feljegyezni a riasztások időpontjait. Ez kb. 10%-a annak, amit előtte el kellett viselni. Sajnos nem fotóztam le, de volt egy jegyzet kirakva a kapura az egyik lakástulajtól, miszerint ezek nem odaégett pirítós miatt történtek, hanem mert a rendszer rossz, és az épület tulaja, meg a tűzoltóság tud róla (így visszatekintve, nekem is megvan az elméletem arról, hogy mi miért történt).
2023
április
14 18:00
15 03:00
15 18:00
16 05:45
19 07:45
19 13:10
május
03 10:04
08 14:25 -14:31
június
26 14:01
július
03 05:25
12 13:06
16 18:01 - 18:07
20 18:15
21 04:30
szeptember:
09 15:45
13 09:10
A tűzoltóság minden egyes alkalommal legalább 4 nagy tűzoltóautóval vonult ki (szerencsére 1 utcányira vannak). Átlagos kivonulási idő 5-10 perc.
Az épület tulajdonosa fél évvel ezelőtt felvásárolta volna az összes lakást az épületben. Ez nem jött nekik össze.
2 hete, hogyhogynem hirtelen találtak egy indokot arra, hogy kiürítsék az egész épületet.
Kíváncsi leszek, hogy mi lesz az épület sorsa. A lakástulajdonosok bele mennek-e egy újabb felvásárlási ajánlatba.
Mivel az épületet elvileg kívül-belül fel kéne újítani (amire kaptak volna állami támogatást, de az épület tulaja keveselte, így nem vették fel), ezért kérdéses, hogy vajon felújítják-e, vagy azt mondják, hogy gazdaságilag nem éri meg, kiadnak rá egy compulsury purchase ordert, lebontják az egészet a fenébe és felhúznak helyette egy tornyot, amin sokkal-sokkal-sokkal többet lehet keresni, mint egy 6-7 emeletes épületen, amit kívül-belül fel kell újítani (4 utcányi környezetben már a 3. tornyot (20-25+ emelet) építik 3 év alatt).
Én az egész helyzetet egy 3 hónapos notice periodnak tartom, hiszen nem tudom mi lesz, a hotelt csak 3 hónapra foglalták, pedig a munkálatok 6-12 hónapig is eltarthatnak, szóval kereshetek új lakást a szinte alig létező lakáspiacon, mert szinte minden ki van már adva.
És erre jön a hory bazdmeg, és elkezdi nekem magyarázni, hogy mi a stájsz a UK-ben, meg hogy Magyarország milyen szar (nulla ténnyel, tele rosszindulatú sztereotípiával) :D
Pofám leszakad.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azert laksz ennyire belvarosban, hogy be tudj setalni munkaba ami szinten ott van?
Ha nem, akkor minel kintebb koltozni egyre jobb otlet.
Amugy a hotelt az allam/onkormanyzat vagy a freeholder fizeti 3 honapra? Vagy ez nem ennyire egyszeru kerdes?
Egyebkent ha kitalaljak majd, hogy meg a bedolt mortgage-osokat is az en adombol segitik meg, akkor en vegeztem ezzel az orszaggal. Pontosabban "mi", mert az mar a paromnak is sok lenne. Akkor mar inkabb balatoni szallodalancra es focipalyara koltsek az adomat, amit par napra evente megnezhetek belulrol is. :) Az is szar ha arra megy, de hogy pont azokat segitsek az adonkbol, akik miatt eselytelen lett ingatlant venni, azt mar nem venne be a gyomrom. (Nem, a magyar svajci frank hitel nem volt annyira josolhato, mint egy emelkedo jegybanki alapkamat - mielott meg - egesz mas ezeknek segiteni az adonkbol kifizetni tularazott ingatlanokat, mint anno otthon a svajci frankosokat segiteni)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Aki UK-bol magyaraz, hogy mi a helyzet MO-n, azt minek nevezed?
Aki a par eves UK tapasztalataval osztja az eszt arrol, hogy generalisan milyen a UK epuletek allapota, azt minek nevezed?
Neked most, onnan, nincs szavad. Fulet-farkat behuz, mert MO-n MAR nem vagy senki, UK-ben meg MEG nem vagy senki. Ilyen modorral meg nem is leszel soha.
Udv az expatok vilagaban!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Na elég volt ebből.
Te balfasz :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
(nekem tetszett az editalas elotti valtozat is - megerdemelte)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Gondoltam inkább kulturáltan fejezem ki magam.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mondd meg kire szavazol es elmegyek legkozelebb egy veled ellentetesre szavazni te seggfej. Az ilyen hozzaallasbol, mint a tied lesz a legnagyobb politikai motivacio.
Az ev parasztja cimet ki is osztanam neked, pedig mar lassan november van, lattam mar iden is ezt-azt.
A legnagyobb senki pedig te vagy: aki ahhoz is senki, hogy megmondja ki hol es mikor egy senki, es azt hiszi ennek ellenere, hogy megmondhatja, ezzel felhivva a figyelmet arra, hogy mennyire koze nincs hozza.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Eddig fárasztottál.
Mostmár szórakoztatsz.
Keringőre fel :D
---
Na, akkor...
Ha tánc, akkor legyen tánc.
Nézzük meg miről is szólt ez a szál, innentől kezdve.
- zdesigner azt álliítja, hogy a UK nem feltétlenül jó példa a házépítésre
- Sixday elkezd ironizálni
- Hozok példát arra, hogy Sixday miért nem kellene, hogy ironizáljon
- Fogalmatlanul belém állsz, és elkezdesz az EU-val példálózni
- Még jó kedvem van, válaszolok neked jókedvűen
- Ironizálsz
- Helyreteszlek
- Elkezdesz hazudozni és gyűlölködni
- Helyreteszlek
- Sír a szád
- Elmagyarázom a szinteden
- Elmagyarázom, hogy mi-miért történt
- Elkezdesz személyeskedni
- Helyreteszlek
Szeretnéd még folytatni?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
2017-ben Londonban hányan is égtek bent a tanácsi lakásban ?
Mert ott mindenki ért mindenhez és jól végzi a feladatát és nem az olcsó - ámde tűzveszélyes szigetelő anyaggal dolgoztak?
Nem beszélve arról, hogy olyan utasítást adtak, hogy mindenki maradjon a lakásban - pedig el tudtak volna menekülni..
Istennel a hazáért és a szabadságért !
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, 1 azaz 1 esetbol levonhatjuk ezt az altalanos kovetkeztetest.
/sarcasm
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
The curse on blighted Beetham Tower has struck again. The building which hosts the Hilton Manchester Deansgate has a big flaw.
Apparently it's the sealant's fault folks, but, my-oh-my, it doesn't look or feel safe. Another glass panel failed today (18 September) falling approximately 15/16m (50ft) on the Great Bridgewater Street side of the building.
https://confidentials.com/manchester/beetham-tower-another-window-falls…
Manchester, 1 hónapja...
Fire crews were called to the city centre after a flat window smashed onto the pavement below.
A spokeswoman for East Sussex Fire and Rescue said: "At 3.12pm, we were called to Jubilee Street, Brighton, due to reports of a top floor window having fallen out.
https://www.theargus.co.uk/news/23688415.brighton-flat-window-falls-sma…
Brighton, július.
This is the moment a pane of glass crashes 130ft to the ground after developers failed to fix impact damage from a bird for days in south west London.
A Local MP said it was a “miracle nobody was hurt” by the window as it fell on an area normally busy with shoppers in High Street Colliers Woodon Monday at 3pm.
https://www.standard.co.uk/news/uk/colliers-wood-brittania-point-bird-s…
London, tavaly.
A child has been left injured after being hit by debris that fell from a fourth floor window of a city centre building.
Glass has been left strewn across the street following 'reports of falling debris from a failed window' at a building in Manchester city centre.
https://www.manchestereveningnews.co.uk/news/greater-manchester-news/br…
Manchester, 2021.
Horrifying moment fourth-floor window falls out and narrowly misses father and son in East London
https://www.dailymail.co.uk/news/article-10071189/Horrifying-moment-win…
London, 2021.
A busy city centre road was closed off to the public last night after a pane of glass reportedly fell from a building.
https://www.glasgowtimes.co.uk/news/17903612.emergency-service-close-in…
Glasgow, 2019.
Man killed as window falls from luxury flat in London named as Mick Ferris
Mick Ferris, a 53-year-old coach driver, died when a window fell from the top floor of a luxury block of flats in central London.
https://news.sky.com/story/man-killed-as-window-falls-from-luxury-flat-…
London, 2018.
A pane of glass plummeted from one of the UK's tallest buildings yesterday. Part of the logo from the Norman Foster-designed HSBC Tower fell over 150 metres onto the building's western entrance, closing North Colonnade while inspection took place. There are no reports of any injuries.
https://londonist.com/2011/07/window-pane-falls-from-top-of-canary-whar…
London, 2011.
A city centre street has been closed amid fears of falling glass from the Hilton Hotel.
Great Bridgewater Street was sealed off when a pane on the 23rd floor of the landmark hotel, on Deansgate, cracked yesterday afternoon.
https://www.manchestereveningnews.co.uk/news/greater-manchester-news/ro…
Manchester, 2010.
The ruling ends a long legal battle surrounding the former London Stock Exchange tower, now known as 125 Old Broad Street, where on one occasion a 15ft plate glass window fell from the 17th floor onto a busy street just missing office workers.
In total, 17 plate glass windows failed on the 26-storey tower forcing its owner to pay to reclad the building, just four years after Lendlease had completed its original renovation project.
Handing down his judgment last week, Mr Justice Stuart-Smith described the project’s failings as “disastrous”.
Lendlease first carried out the extensive redevelopment of 125 Old Broad Street under a two-year design and build contract, completing in 2008.
Between then and 2012, the building suffered 17 spontaneous glazing failures due to nickel sulphide levels in the glass. Fortunately, no one was seriously injured by falling glass, but the building had to be cloaked in scaffolding to protect the public.
https://www.shponline.co.uk/in-court/14-8m-cost-disastrous-failings-fal…
London, 2008-2012.
A glass panel has fallen from the eighth floor of architect Ian Simpson’s Beetham Tower in Birmingham.
The 6 × 3ft panel shattered at 6.30am on Sunday 8 July, raining fragments of glass 60ft to the street beneath.
https://www.building.co.uk/news/glass-panel-falls-60ft-from-birminghams…
Birmingham, 2007.
The landscaped plaza at the foot of the Gherkin building in London has been sealed off after a large window popped out of the skyscraper and fell 28 storeys to the ground.
https://www.theguardian.com/society/2005/apr/26/urbandesign.arts
London, 2005.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem azt is vegyük azért figyelembe, hogy nálunk nem nagyon építettek ekkora toronyházakat, illetve, és a kevés némelyikével is volt azért gond (a Pécsi Magasház már elbontották, a veszprémi Húszemeletessel is volt üvegpara 2019-ben, Vízmű-székházat elbontották, VITUKI-tornyot elbontották, Komlói Piramisház). Lehet, hogy jobb is, mintha nem lenne könnyű műfaj.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én idézeteket hoztam, meg linkeket, te meg semmit.
Mi lenne, ha a fantazmagóriáid helyett inkább tényekkel fárasztanál?
Viszont abból, amit leírtál, nekem úgy tűnik, hogy a magyar szabályozás jobb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
https://hu.wikipedia.org/wiki/P%C3%A9csi_magash%C3%A1z
https://hu.wikipedia.org/wiki/H%C3%BAszemeletes_(Veszpr%C3%A9m)
https://pestbuda.hu/cikk/20190815_lebontjak_a_fovarosi_vizmuvek_regi_ir… https://hvg.hu/gazdasag/20180803_Elbontjak_ezt_az_ikonikus_Vaci_uti_tor… (ezt egyszerűen nem érte meg felújítani, hasonlóan a Volga szállóhoz)
https://szellemvarosok.blog.hu/2020/12/22/elhagyatva_a_vituki_torony (szintén nem érte meg felújítani)
https://telex.hu/belfold/2021/11/06/komlo-piramishaz-1981-tortenelem-ev… (kivitelezési hibák, beázások, csőtörés, stb.)
Arra is kell forrás, hogy nálunk kevesebb toronyház van, vagy azt látod a két okos(?) szemeddel?
(Arról egy szót sem szóltam amúgy, hogy melyik szabályozás a jobb, főleg, hogy nem is tudom, hogy hol mi a szabály, és hogy a szabályozás miatt nem épül nálunk annyi toronyház, vagy a talaj adottságai miatt, vagy csak azért, mert nem itt van Európa bankfővárosa, és ezért nem itt akar egy Londonnyi területre költözni a kontinens pénzügyeseinek a fele.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát, a veszprémi üvegpara, az egy kicsit túlgondolták nem? elrepedt egy szem ablaküvek (még ha a szélnek kitett oldal jelentős számú ablakát érintette volna, de nem 1 darabot!) és kész? Ennyi erővel minden családi ház berepedt, betört üvege mutatja, hogy milyen szarul építették meg?
A nem érte meg felújítanis dolog azért visszás ide rakni, attól még, hogy akkor éppen nem érte meg felújítani, nem feltétlen magával az épülettel, annak kivitelezésével volt baj (ellentétben pl. a komlói házzal, ami mondjuk még mindig áll, vagy a pécsi magasház, ami alapjaiban el lett baszva a jugó technológia miatt).
Budapesten csak azért nincsenek magasabb épületek, mert nem engedik, más városokban meg valszeg igény sincs rá ma már.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
---
Pécsi magasház | 1976 | 47 éve |
Húszemeletes (Veszprém) | 1975 | 48 éve |
Fővárosi Vízművek | 1981 | 42 éve |
VITUKI | 1976 | 47 éve |
Komló Piramis | 1981 | 42 éve |
---
Köszi, hogy bemutattad, hogy a majd' 50 éve, a szocialista érában milyen szarul építkeztek (mondjuk ezt tudtuk eddig is).
Ehhez képest ugye:
---
Beetham Tower, Manchester | 2006 | 17 éve |
HSBC Tower | 2003 | 20 éve |
London Stock Exchange Tower | 2008 (felújítás) | 15 éve |
Beetham Tower, Birmingham | 2006 | 17 éve |
Gherkin Building | 2006 | 17 éve |
Skyline Chambers | 2007 | 16 éve |
Grenfell Tower | 2016 (felújítás) | 7 éve (1 évvel a 70+ életet követelő halálos kimenetelű tűzeset előtt) |
---
Tehát sikerült a szocialista érában, több, mint 40 éve épült épületeket összehasonlítanod a kevesebb, mint 20 évvel ezelőtt épült, bezzegnyugati, bezzegdemokratikus, bezzegottmindenisjólműködik épületekkel.
Ez bizony nagyon ügyes volt tőled, gratulálok hozzá!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Annyira azért nem szarul. Egy állva maradt.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Debreceni_toronyh%C3%A1z
Igaz rengeteg betonnal kellett megállítani a az építkezés elején a dőlését állítólag.
"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001 valahol máshol
Sose fulld trollba a kretént.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Na, a végén még kiderül, hogy még a szocik is jobb épületeket építettek, mint a britek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A szocik nyilván. Az a korszak nem az anyagspórolásról szólt :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem azt mondtam, hogy olyan szarul építkeznek nálunk is, hanem hogy amikor azt mondod, hogy ott problémák vannak, nálunk meg nincsenek, akkor körtét hasonlítasz almával. Ott valami okból bazi nagy házakat építenek, nálunk meg nem. A kerítés meg sem itt, sem ott nincs kolbászból. Az meg simán csúsztatás, ha a felújítás idejét írod be építési időnek.
Az is egy kérdés, hogy a szocializmusban olyan rettenetesen szarul építkeztünk-e. Volt szovjet rendszerű panel (aminek azért voltak hátrányai, pl. a kis lyuk szobák), de volt dán rendszerű is, azoknak a nagy része azóta is áll, és igen sokat tett a lakáshiány csökkentésére. És az meg egy másik kérdés, hogy az angolok mindig olyan szarul építkeznek-e. A Grenfell Towert tényleg szarul újították fel, de azért a többi, amit felsorolsz, nem úgy szar, ahogy van.
Még valami: hány toronyház épült MO-on 2000 után? Én a MOL épületét találtam. Van valahol valami lista?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Persze, ott (UK) mindenki hulye mindenhez es minden haz osszedol :)
Innen, ettől az ironizálós kommenttől indultam, mert felbaszott, hogy épp a kellős közepében vagyok annak a problémának, amit a delikvens simán letagadott volna.
Hoztam rá példát, hogy ott sincs kolbászból a kerítés (ahogy te is megjegyezted).
Erre elkezdődött a "dehát Magyarországon minden is szar" már megint, meg a maszatolás, hogy a UK-ben meg minden is sokkal jobbabb, mint Magyarországon.
Hoztam rá még több példát, hogy milyen haláleseteket és baleseteket okoztak a szarul megépített brit házak.
Erre meg még mindig az megy, hogy "dehát Magyarországon minden is szar... jajjajajajjjjj".
Baromira nem érdekel a vergődésetek.
A szar mindenhol jelen van.
Ezt kéne megérteni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azért meglepő volt látni Londonban a szakadt vasúti kocsikat, amik simán elzörögtek 160-nal is.
Nem szoktam hozzá, hogy egy vonat menni is tud.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mondjuk amit a HS2-val művelnek, az meg egy rossz vicc :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én színtiszta, inkompetenciának álcázott korrupciónak nevezném inkább.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mondjuk az angol jegyárakkal lehet, hogy máshol is meg tudnák oldani. Eddig ahányszor megnéztem, hogy nem olcsóbb-e autóval menni és fizetni a parkolásért, annyiszor úgy is volt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Oké, de akkor ezeket miért nekem írtad? Én nem mondtam sem azt, hogy a UK-ban minden okés, sem azt, hogy MO-on minden szar. Arra válaszoltam, hogy a UK-ban minden szar, ami nem igaz. Azt meg nem tudom, hogy a szar mindenhol jelen van-e, de olyan országot még nem láttam, ahol az építőiparban ne lenne. Valószínűleg ez egy olyan iparág, amiben túl könnyű úgy csinálni szart, hogy azért messziről nem látszik rajta, ráadásul nem csinál egy cég nagy szériát, hogy híre menjen, mielőtt megveszed (mint mondjuk az autóiparban).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem nem mondtam, hogy a UK-ben minden szar :)
De ha félreértettelek volna, akkor elnézést kérek; picit ingerlékenyebb állapotban vagyok az utóbbi két hétben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Akkor pontosítok, én a hosszú felsorolásodra reagáltam, azt, hogy az még nem jelenti azt, hogy a UK összes épülete szar. Az ingerlékenyebb állapotot meg megértem, elolvasva az előzményeket. Ha valamiben a UK tényleg tradicionálisan szar, az az alulszabályozottság és a vadkapitalizmus. Szerintem egy-két évtizede próbálkoznak szabályozni az ingatlanpiacon (hogy pl. csak úgy ne lehessen kipenderíteni a bérlőt, ha lenne a landlord-nak egy jobb ötlete, ahogy többet keres), de ez nem olyan régóta van (kaptam is a bérleti szerződés mellé egy kisebb könyvnyi papírt a jogaimról), nem lepne meg, ha ezt trükközné meg nálatok a tulaj azzal, hogy hagyja az épületet veszélyessé válni, aztán ha kint vannak a bérlők, átépít vagy bont és mást épít.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Magyarországon is volt szó, hogy bejön ez a szigetelőanyag, de a tűzvédelmi próbán akkora tüzet csinált, hogy tönkrevágta a mérőműszereket is.
Az építőipar tisztában volt az anyag képességeivel. Csak hát nyugaton azt mondták, hogy a tűz felfelé ég, nem oldalra, kit zavar, ha gyorsan elég. A lakosok majd átmennek a túloldalra tűz esetén.
A londoni tűznél kellett szembesülniük azzal az apró problémával, hogy vízszintes mozgása is volt a tűznek, nem csak függőleges...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem a "stay put policy"-t az épület felújítása előtt találták ki, amikor nem volt az épület bevonva egy éghető anyaggal. Anélkül akár jó is lehetett volna, ki tudja.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Experts on the subsequent inquiry into the disaster later said that the "stay put" policy should have been discarded an hour and twenty minutes before it eventually was.
Mondjuk a jelenlegi, ideiglenes szállodai apartmanomban is "stay put" policy van érvényben.
Viszont itt sincs tűzvédelmi vízspriccelő biszbasz, ugyanúgy, ahogy Grenfellben sem volt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az 1 fazis vs 3 fazis elonyein kivul semmiben sincs igazad.
Amugy 1 fazis fo elonye: powerline ethernet az egesz hazban mukodik.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pont a villanyra, legalábbis amíg szabványos és nem barkácsolnak bele, nem mondanám. A ring circuit nagy áramerősséget enged meg, vékonyabb vezetékkel, ezért olcsóbb és könnyebb szerelni. Minden berendezést külön, méretezett olvadóbiztosító véd (vagy leválasztódobozban, vagy a csatlakozóban), és az elosztótáblán sem spórolnak (éghetetlen anyagból kell legyen, általában van életvédelmi relé, sokszor van surge protection, arcing protection), és bérbeadott lakás esetén kötelező ellenőrzés (EICR), amiben benne van a hurok zártságának ellenőrzése, földelés ellenállásának a mérése, szigetelési ellenállásmérés, meg még néhány apróság (pl. földelve van-e minden kilátszó fém, beleértve a kapcsolókat tartó csavart, ha látszik a feje).
A UK hálózat átka inkább a másfél kilós dugó.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A UK hálózat átka inkább a másfél kilós dugó.
Viszont cserébe ott van benne mindben a biztosíték, ha valami gebasz történne.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Viszont cserébe ott van benne mindben a biztosíték, ha valami gebasz történne.
Ezt írtam is. És még abból a szempontból is jól tervezett az a dugó, hogy nem lehet fordítva bedugni, tudod, melyik a fázis. Ha kitéped belőle a drótot, először a fázis jön, utána a nulla, és utoljára a föld, sosem fog kilógni egy fázis szabadon.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Viszont a fali aljzat lapos, láttam olyan régebbi dugót amin nem volt az érintkező első fél centijén műanyag bevonat.
Plusz van egy olyan rossz szokásuk hogy a földön mindig tüskével felfele vannak, és _nagyon_ nem finom éjszaka lábbal megtalálni a kihúzott állólámpa drótját lábbal.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
láttam olyan régebbi dugót amin nem volt az érintkező első fél centijén műanyag bevonat.
Régen a magyar dugó is olyan volt, és a földeletlen konnektor is lapos volt. Belelépni tényleg szar lehet a UK dugóba, még a legónál is rosszabb, az európai legalább nem nagyon szeret stabilan a hátán feküdni.
Amúgy a minden irányból túlbiztosított UK cucc további előnye, hogy a gyerekzár is bele van építve: az aljzat becsukja a fázis és a nulla lukakat, és csak a kicsit hosszabb védőföld-tüske bedugásakor nyitja. Nem lehet golyóstollat vagy ólomkatonát csak úgy beledugni a rázósabb helyekre. A szikrázás elkerülésére pedig van az aljzaton kapcsoló, és elvileg úgy illene használni, hogy a kapcsolót csak akkor kapcsolod be, amikor már bedugtad a készüléket, és kihúzás előtt lekapcsolod.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Meg az is állat, hogy azon a csatin átjön 50-100 amper is, ha kell. Nem kell külön csati mindenhova.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem fognak 3F bővítés esetén vacakolni.
Kicserélik az 1F ÁVK-t 3F-re, meg az 1F sín helyére 3F sínt raknak. Sokkal többet ne várj.
Garantált, hogy nem fog nekiállni a szaki kötögetni, hogy a sütő, meg a klíma külön fázison legyen.
Vagy magad megcsinálod, vagy úgy marad.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, de így meg nekem baromira nem éri meg 3F-é tenni a jelenleg 1F házat, mert csak nyűg és költség jön vele.
Ha meg 1F a ház, felmerül a kérdés, minek legyen 3F a betáp az oszlopról.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> napelemet 1 fázisra csak 2.5kW-ig szabad kötni, efölött több fázis kell. Hogy miért, nem értem.
Az erőművek 3 fázisban termelik az áramot.
A szolgáltató nem örülne, ha az összes hibbant napelemes 1 fázisra termelne vissza, miközben a 2., 3. fázist neki kellene biztosítania.
Amikor a napelemed visszatáplál, akkor áramtermelő is vagy és vannak szabályok, amiknek meg kell felelned.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem lehet, hogy amelyik ház csak 1F-et kér, ott round-robin-olják házanként, melyikbe rakhat bele? Akkor kiegyensúlyozza magát a rendszer.
Amúgy meg ilyen 5 forintos visszatermelési árak mellett nem gazdaságos a napelem amúgy se. Én is csak azért tervezek vele, ha egyszer ez megváltozik, de igazából szerintem hamarabb lesz olcsó házi akku a garázsban, mint gazdaságos lakossági áramfelvásárlás.
Illetve a hőszivattyú okos vezérlője képes arra, hogy a napelemből jövő áramot "elhasználja", de pont télen, amikor kéne, nincs ugye, szóval ez nem hiszem, hogy jelentősen javítaná a gazdaságossági mutatókat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
de igen, véletlenszerűen kötik, ELVILEG
a 2,5kW azért lett, mert a mégsem sikerült a fenti
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ennél több esze van a szolgáltatónak, az 1F-odat arra a fázisra akasztja (kint az oszlopon) ahova neki tetszik.
Gábriel Ákos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez ilyen ahogy-esik-úgypuffan eszezés, v. valóban ésszel csinálják? Tehát ha több ilyen 1f-os lakás is van a környéken, akkor azok tényleg "egyenletesen" kerülnek szétosztásra a 3f között az oszlopon? Vagy Józsi éppen oda köti mindegyiket ahova kedve van, azt h. a többiek az utcában melyikre lettek kötve, arról Józsinak fingja sincs, és aki megmondja neki az aktuálisat hova kösse, annak sincs ugyanígy?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
szerintem inkább előbbi lesz, ahogy sikeról, aztán max. ha valaki panaszkodik, hogy adott fázison nagy a feszültségesés, kimennek és random átpakolnak valakit máshova.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A szolgáltató nem örülne, ha az összes hibbant napelemes 1 fázisra termelne vissza, miközben a 2., 3. fázist neki kellene biztosítania.
Az ugye megvan, hogy ha három egyfázisú napelemet három különböző fázisra kötnek, akkor ez nem okoz problémát? A szolgáltató tudja amúgy, hogy melyik egyfázisú fogyasztó és termelő melyik fázisra van kötve, a KIF hálózaton nem ugyanarra a fázisra és nem is véletlenszerűen kötik be az egyfázisú fogyasztókat/termelőket.
A 2,5 kW limit szimpla hungarikum, mint sok egyéb szabályozás.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A szolgáltató egy barom. Nézd meg a bruttó elszámolást: megnézi évente, hogy mennyit fogyasztottál, mennyit termeltél, az alapján a termelést 5Ft-ért átveszi, a fogyasztást meg kiszámlázza 70 Ft-ért. Azt gondolják, hogy majd a nép ugrani fog napelemet telepíteni, olyan kurvajó biznisz lesz.
Ha átlagban 1kW-ot termelek, miközben a mosogatógép hol 100W-on hol 2000W-on megy, akkor a szolgáltaló nem fog az átlag alapján számlázni. Az 1000W feletti részt többletként kiszámlázza, amikor meg kevesebbet fogyasztok átveszi bagóért. Az aszimmetrikus 3F fázisterhelés esete ugyanez.
Vedd észre, hogy semmiféle gondot nem okoz a szolgáltató részére az átlag alapján számlázás, mert hozzá már eleve simítva érkezik a terhelés és visszatáplálás is. Akkor mi is a gond? Az, hogy az idióták nem tudnak okosmérőket felszerelni és évente egyszer akarnak csak leolvasni.
Aztán jön a napelemes lángelme, aki 1kWh-s akkumulátort javasol, amit csak azért kell felrakni, mert a faszok az EON-nál nem képesek átlagot mérni. Az ügyfélnek meg biztosan megéri 1 misis beruházás + hibrid inverter egy 20k-s villanyóra helyett, amelyik normálisan mérne...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Számold azt, hogy 1 kWh-t 65Ft-ért tárolnak/készleteznek neked...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nagy biznisz az egész. Fiatalkoromban harácsolásnak hívtuk.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Te mennyiért tárolnál/készleteznél villamosenergiát/energiahordozót/termelési kapacitást? Itt ugyanis ez történik: amikor túlkínálat van, akkor olcsó, amikor megnő a kereslet, akkor meg drága, mivel a villamosenergia olyan fránya dolog, hogy ha kell, akkor kváti azonnal bele kell lapátolni az elektronokat a távvezetékbe... És az, hogy ezt tudja az ellátási lánc, az azért nem két fillér...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Semmit nem készleteznek, a rendszerből adódik a működés.
- Időpont 1: "A" fogyasztó mosogatógépe eszik 100W-ot, termel 1100W-ot, visszatáplál 1000W-ot
- Időpont 1: "B" fogyasztó mosogatógépe eszik 2100W-ot, termel 1100W-ot, nem visszatáplál vissza semmit, fogyaszt 1000W-ot
- Időpont 2: "B" fogyasztó mosogatógépe eszik 100W-ot, termel 1100W-ot, visszatáplál 1000W-ot
- Időpont 2: "A" fogyasztó mosogatógépe eszik 2100W-ot, termel 1100W-ot, nem visszatáplál vissza semmit, fogyaszt 1000W-ot
Átlagban 0-ra jön ki minden. Amikor én fogyasztok, a másik termel, amikor a másik fogyaszt, én termelek.
A szolgáltató semmit nem lát abból, hogy a mosogatógépem tüskésen vételezi az áramot. Ahogy abból sem lát semmit, hogy a bárányfelhők miatt tüskésen táplálok vissza.
Nem tárolnak semmit, hanem ellopják a termelést. Nulla szolgáltatásért 65 Ft-ot vesznek fel.
A 15 percenkénti átlag közelebb áll egy becsületes napelemes rendszerhez, csak az nem illik 17.000 lélegeztetőgépes Lopjunk Együtt Kft-s rendszerekbe.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Átlagban 0-ra jön ki minden." - nem átlagban, hanem konstans módon nullára kell kijönnie a fogyasztás/termelés egyenlegének, és de, készelteznie kell termelőkapacitást, ami akkor is ad neked villamosenergiát, amikor napelemek termelése nulla, illetve ezeket le kell tudnia kapcsolnia a termelésből, amikor hét ágra süt a nap.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Készíts egy programot 1000 fogyasztóval:
- mindegyik átlag 1000W-ot fogyaszt, random 100W-1900W között
- add össze a fogysztását az összes fogyasztónak
Milyen görbét kapsz időben, sima lesz, vagy tüskés? Kell-e neked készletezni a random fogyasztás miatt?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tegyél rá termelési oldalon napon belül is jelentősen változó termelést - amit vagy el kell "rakni" valahova, vagy a többi, szabályozható termelőkapacitást kell hozzájuk igazítva visszaszabályozni.
Termelői/elosztói oldalon neked a várható maximális terhelésre kell készülnöd, annak az időbeli lefutását kell követni a termeléssel/importtal, akkor is, ha nulla a napelemes nem szabályozható termelés, és akkor is, ha hét ágra süt a nap, és a napelemek mellé csak egy szobabicikli is elég az igények kielégítéséhez. Neked nem a szobabicikli költsége az, amivel számolni kell, hanem a másik végleté, amikor a teljes terhelést napelemek nélkül kell vinni.
(Picivel nagyobb statisztikákkal szokás az ilyen hálózatokat modellezni, prognózisokat készíteni - legalábbis a rendszerirányítás szintjén...)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Semmilyen napon belüli elrakás nincs, amikor a fogyasztó a 3 fázisból kettőn visszatol, egy fázison meg vételez 3x-et.
Mindegyik 3-fázisú napelemes rendszer ezt csinálja, összeadva kiegyenlítik egymást.
Ebben az esetben a 2 fázison történő visszatáplálást a szolgáltató ellopja, fizet érte 5 Ft-ot, a többletet "fogyasztó" fázison meg szolgáltat 70Ft-ért.
Nem tárol, nem készletez, hanem lop. Úgy, hogy ő írta elő kötelezően a három fázist, mert egyébként hülyék lettek volna az emberek megépíteni.
Ha ugye 1F lenne, akkor nem lenne aszimmetrikus terhelés, hanem fel tudnám használni, amit megtermeltem házon belül. Lopásból akarnak élni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Es mi allit meg abban, hogy egy olyan solar controllert vegyel, ami 1 fazison sajat fogyasztast fedezi, a felesleget max. 2.5kW-ig visszataplalja, afolott meg elfustoli? persze hulyeseg, es aki ezt kitalalta, karoba huzatnam, de igy megfelelsz a szabalyozasnak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van egy rendszer, ami az építésekor megfelelt a hivatalos szabályoknak.
Utána az idióták rájöttek, hogy na ez így mégsem jó és visszamenőleg módosítanának a káromra.
Nem fogok átalakítani semmit. Ha a következő hónapban újabb faszságot találnak ki, akkor megint átépíthetem az egészet?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Altalaban a szabaly-modositast ugy csinaljak, hogy csak az uj kiepitesekre vonatkozik, a meglevo install-ok maradhatnak azonos feltetelekkel. Lasd meg pl. geo-tarifa. Ugye pont azert, mert tipikusan egy komoly beruhazas, ahol a tulaj ROI-t szamolt, tipikusan evtizedes tavlatban.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát mondjuk normális körülmények között igen, igaz amit írsz. Nálunk nem is oly rég elég nagy közfelháborodás kellett hozzá, hogy így tegyenek.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Tegyél rá termelési oldalon napon belül is jelentősen változó termelést - amit vagy el kell "rakni" valahova, vagy a többi, szabályozható termelőkapacitást kell hozzájuk igazítva visszaszabályozni."
Ezt nagyvonalúan kihagytad a modelledből. Ugyanis a napelemes termelés kiesése/változása a termelés oldalon jelentkezik, a fogyasztás oldalon nem - nagyon más a napelemek napon belüli/évszakos várható termelése és a fogyasztás alakulása.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ne készíts programot. Ne szintetikus módon állíts elő szimulációt. Pláne ne olyan paraméterekkel, amiket direkt úgy választottál meg, hogy a te vélt igazadat támassza alá.
Használd a valós adatokat, elérhetőek. Nyisd meg a mavir oldalát: https://mavir.hu/web/mavir/rendszerterheles ott vannak a különféle kategóriák, javaslom a "Rendszer adatok" c. grafikont. azon rajta vannak a szabályozási tartalékok. Ott van az excel-be exportálás menüpont, ha fel akarod dolgozni. Ha belezoomolsz kellően (mondjuk 10 perces időintervallumot állítasz be), látod akár 5 másodperces bontásban a pillanatnyi terhelést. Egyáltalán nem sima.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Húú b+
Nem az a fő baj veled, hogy nem érted a témát amiről beszélsz, hanem nem is akarod érteni.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
covidban is osszevissza beszelt marhasagot....
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A szolgáltató egy barom. Nézd meg a bruttó elszámolást: megnézi évente, hogy mennyit fogyasztottál, mennyit termeltél, az alapján a termelést 5Ft-ért átveszi, a fogyasztást meg kiszámlázza 70 Ft-ért.
Egyrészt: megmutatnád a törvényekben azt a pontot, ami szerint a szolgáltató dönthet arról, hogy mennyiért adhatja neked és mennyiért veheti meg tőled a villamos energiát?
Másrészt: kurvára nem értesz ehhez a területhez (se) és vélhetően ezt te is tudod, mégis direkt hazugságokat és hülyeségeket írsz. Hogy tudod ezt összeilleszteni a keresztény vallásoddal?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ebbol a fazisonkenti kulon elszamolasbol (amivel szivesen poenkodtam), ebbol tenyleg lesz valami hivatalosan?
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ebbol a fazisonkenti kulon elszamolasbol (amivel szivesen poenkodtam), ebbol tenyleg lesz valami hivatalosan?
Tudtommal soha nem volt tervben, hogy fázisonként külön-külön legyen elszámolás, de ha ma így este fél tizenegykor eszébe jut valamelyik hülyének, akkor még éjfél előtt ki tudják hirdetni és holnap nulla órától már érvényben lesz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha van havi szaldo legalabb, es a 3 fazis egyben szamit, akkor az meg mindig sokkal nagyobb konnyebbseg, mint pl. egy szigetuzemunek, aki pl. a mai nap nem tudta a kocsijat tolteni, es a futest is massal kellett megoldania. (meg szerencse, hogy tegnapelott mindketto belefert a napsutesbe).
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Attól félek, hogy technikailag nem nagyon tudnak mást csinálni a jelenleg telepített ad-vesz órákkal, mint fázisonként elszámolni.
Ezek az órák fázisonként összesítik a kiküldött és bejött energiát. Ezekkel a 3 fázist csak úgy tudod egyben elszámolni, ha full szaldós elszámolást csinálsz. Ez pedig pont az amit meg fognak szüntetni. Nálam legalábbis az az utolsó verziója maradt meg a történetnek, hogy 2024-től új telepítésű rendszerek és azon meglevő rendszerek, amik már több, mint 10 éve üzemelnek csak bruttó elszámolásban lehetnek. A havi-szaldó egy átmeneti terv volt a meglevő 10 évnél fiatalabb rendszerek éves szaldója helyett. De javíts ki, ha tévedek.
Az összesített, de bruttó elszámolásnál valahogy meg kéne különböztetni azt a helyzetet, hogy
A) 1 órán át R fázison visszatáplálsz 1kW-ot, ezzel egyidőben S fázison fogyasztasz 1kW-ot, T fázison semmi
-> akkor 0 kWh a fogyasztásod és a visszatáplálásod
B) 1 órán át R fázison visszatáplálsz 1kW-ot, S semmi, T semmi, majd egy óra múlva R fázison semmi, S fázison fogyasztasz 1kW-ot, T semmi
-> akkor 1 kWh a fogyasztásod és 1 kWh a visszatáplálásod
Aztán persze lehet, hogy átkonfigurálással, firmware frissítéssel stb. meg lehet oldani, mert tkp ez csak szoftver kérdése.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
másik topik ban azt irtak hogy mar most is fazisonkent toltogeti fel a fogyasztást-vetelezest az elmunek a felhobe.
Nalam most fognak orat cserelni (koteles vagyok turni), gondolom semmi beleszolasom nincs, hogy milyet hoznak.
Remelem nem sim kartyast.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezek az órák fázisonként összesítik a kiküldött és bejött energiát. Ezekkel a 3 fázist csak úgy tudod egyben elszámolni, ha full szaldós elszámolást csinálsz. Ez pedig pont az amit meg fognak szüntetni.
Alapvetően fogalmam nincs, hogy mit fognak megszüntetni és mikor, az iparági javaslat a 15 perces szaldó volt, merthogy erre van már több éves tapasztalat és ipari területen, illetve külföldön már évek óta működik.
Aztán persze lehet, hogy átkonfigurálással, firmware frissítéssel stb. meg lehet oldani, mert tkp ez csak szoftver kérdése.
Meg. A fő probléma, hogy nálunk ez a dolog több mint egy évtizede nem szakmai és gazdasági alapokon nyugszik, hanem politikai alapokon.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát igen, az optimális az lett volna, ha évekre előre megvan az ütemterv az elszámolási rendszer megváltozására. Így mondjuk egy ház 20+ évre tervezett napelemes rendszerét úgy lehetett volna kapásból tervezni, hogy future-proof legyen.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
15 perces szaldónak még értelme is lett volna, csak ahhoz okosóra kellene mindenhova, az pénzbe kerül, fizetni meg nem akarnak, csak harácsolni.
15 perces szaldóval az energia 40%-át otthon elfogyasztom. Bruttóval az energia 15%-át fogyasztom el a 3F miatt, ergo le is kapcsolhatom az invertert, mert nem oszt, nem szoroz. Ugyan annyit fizetnék bruttóval, mintha nem menne a napelem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Amit itt mindenki qrvára elfelejt figyelembe venni, hogy mind a vételezett energia lakásodba szállításához, mind a napelemed által termelt energia elszállításához ki kell építeni és fen kell tartani egy megfelelő kapacitású, egész országot behálózó hálózatot.
Ennek árát sajnos mindkét oldalon meg kell fizetned - hiszen használod.
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+veszteség
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
70 Ft-os áramdíjból 65 Ft az, hogy a szomszédba átvigyék a napelemem által megtermelt energiát.
Amennyiben viszont lefektetek egy kábelt és ketten osztozunk a szomszéddal a napelem termelésén, természetesen megvágnak.
A 65Ft csak nekik jár.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az megvan, hogy mindkét esetben nálad mérik és neked ingyen üzemeltessék a rendszert?
Ha mindenhol 1 ft a kenyér, akkor te megvennéd-e 5 ft-ért?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az van meg, hogy az egész kormány rohadék és ott rúgok beléjük, ahol tudok.
:o)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha a tied lenne az MVM, akkor azért anyáztál volna ami korábban volt.
Most akkor legyen szociális a kormány vagy inkább piac barátabb?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az elmúltnyolcévezés már elévült. 2010 óta a mostani brigád van hatalmon. Ennyi idő alatt 2/3-al már akár rendbe is rakhatták volna. Nem tették, sőt.
Kicsit gáz már ez a fideszmajmolás tőled.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mit? Hülye vagy, hogy jön ide a fidesz?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Asszem túl kialvatlan voltam és nem olvastam el rendesen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Aha. csak tudod a szabályok keresztbetoszásával, az ügyeskedéssel nem a kormánynak, hanem az országnak teszel rosszat, a közösséget károsítod meg (ugyanúgy, ahogy a strómanokkal körbevett uralkodó elit - csak más nagyságrendben)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Abban a 65Ft-ban benne van az is, hogy a napelemed által megtermelt energia mögé odatesznek egy komplementer kapacitást, ami akkor is ad villamosenergiát, amikor éjszaka/tél van, vagy csak a madarak totál telef0sták a napelemedet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ki kell kapcsolni a napelemet, ha ekkora nagy a probléma, hogy csak 5Ft-ot ér. El lehet felejteni. Importáljanak áramot más országból.
Vegyék meg attól, aki 5Ft-ért eladja nekik.
Úgy vettem észre, hogy más országokban működik a történet, csak itthon a zseniknek okoz nehézséget a megoldása.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A random, nem szabályozható, nem garantált, de jellemzően a jelentős túltermeléssel járó időszakban "piacra dobott" energia sajnos keveset ér... (Épp a zőődhívek szoktak jönni azzal, hogy "minekpaksmikorvanhogynegatívazáramár" - örüljenek annak, hogy nem negatív árat határoznak meg a túltermelésnél...)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bár a látszatát is kerülném, hogy Csab-bal egyetértsek, nyilván ettől még ténylegesen van egy durva és eléggé káros piactorzító hatása az ún "rezsicsökkentésnek". Ez az "5 Ft-ért átveszem (amiből még lejön az SZJA meg a SZOCHO), után a 35/70/mégtöbb Ft-ért adom" dolog tényleg vérzik egy pár sebből. Alapvetően ebből az árrésből van finanszírozva, hogy 35 Ft legyen az áram a lakosságnak az átlagfogyasztásig, akkor is, amikor a piaci ár ennél éppen jóval magasabb.
Ha piachoz igazított árazás lenne, akkor messze nem kéne ennyire elképesztő árrést fenntartani. A Hupx-en lehet követni az áramtőzsdei árakat: https://hupx.hu/hu/piaci-adatok/dam/heti-adatok és néhány különleges rövid időszaktól (egész országban napos vasárnap vagy ünnepnap déltájban, olyan időjárás mellett amikor se légkondi se fűtés nem kell) eltekintve messze nem ugrál 10:1 arányban az áram ára.
Pl Kalifoniában már napszakfüggő árazás van a lakosságnak is és vannak néha meghirdetetett "vészhelyzetek" (tipikusan a hőhullámok idején, amikor mindenki maxon légkondizik), amikor még magasabb tarifasáv lép életbe. A legmagasabb azt hiszem 90c/kWh, a minimum talán 20c. A maximum átszámolva kb 330Ft, majdnem 10x-ese nálunk a rezsicsökkentett árnak, a minimum is kb 72Ft, a mi legmagasabb lakossági tarifánkkal egyezik. Csak hogy perspektívába helyezzük, hogy nálunk drága-e vagy olcsó az áram. De ott a csúcsidőben visszatáplálás is több pénzt ér (nyilván ott sem egy az egyben számolják, de nem 10x árrés van). Egy napelemes rendszer megtérülési ideje ott pár év. Valószínűleg az akkumulátoros tárolórendszer is pár év alatt visszahozza az árát.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az egy dolog, hogy a kormány a napelemesek zsebéből játszik Mikulás-bácsit másokkal, egy másik dolog hogy elvárja, hogy megtapsoljuk őket mindezért.
Tudod nem az a gond, hogy tőlem olcsón megveszi, hogy az alacsonyabb jövedelműeknek olcsón továbbadja. A legnagyobb gond az, hogy kompletten hülyére vesznek minket és a pofájukat tépik, hogy ez így igazságos.
Nem igazságos, nem normális, nem helyes és észosztás helyett egy köszönömöt kellene mondaniuk, hogy 5Ft-ért is eladjuk nekik. Kommunista tempó.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"másik dolog hogy elvárja, hogy megtapsoljuk őket mindezért" - nem várja el. Megtapsoljuk anélkül is.
"kompletten hülyére vesznek minket" - tegyük hozzá, rendkívül sikeresen
"egy köszönömöt kellene mondaniuk, hogy 5Ft-ért is eladjuk nekik" - miért kéne megköszönniük? Nincs más választásod, vagy ennyiért adod, vagy ennyiért sem. Ez kényszer, nem szívesség.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van, amint megvan a szaldó, invertert kikapcsoljuk.
Ebbe bukott bele a havi szaldó is, mert a nép nyáron ezt tervezte. Fél hónapot megy az inverter, fél hónapot meg áll.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Fél hónapot megy az inverter, fél hónapot meg áll." - neked lesz lassabb a megtérülés... Plusz amíg áll, addig is fogyaszt az elektronika - csak akkor nem, ha teljesen leválasztod a hálózatról...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez az "ennyiért sem" opció, amit leírtál.
Tudtommal nem ez volt a helyzet. Azért tervezték, hogy leállítják az invertert, mert a jogszabálytervezetben volt egy félreérthető félmondat a rendszerhasználati díj fizetéséről, amit lehetett akár úgy is értelmezni (állítólag "a sajtó értelmezte félre" - no comment), hogy egy kWh visszatáplálás után kapsz 5Ft-ot, de neked kell fizetned 12 Ft-ot, vagyis konkrétan -7Ft-ért negatív áron veszik át. Na ez volt, amikor hirtelen mindenki az inverteréhez a visszwatt-mérő és szabályozó opciókat kezdte keresni.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Öööö.... Izé...
Újabb rendszereken már nem kell.
MK 173 413/2022:
"1. § (1) A villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 273/2007. (X. 19.) Korm. rendelet 5. § (4)–(6) bekezdésében foglalt rendelkezésektől eltérően csak az a háztartási méretű kiserőmű helyezhető üzembe, amely kizárólag saját villamosenergia-fogyasztásának kielégítése érdekében termel villamos energiát, az így üzembe helyezett háztartási méretű kiserőművek közcélú hálózatba történő feltáplálásának lehetősége ideiglenesen felfüggesztésre kerül."
Gyakorlatilag az EON kb év elején küldött mailt:
Hálózati betáplálást megakadályozó megoldások
A közcélú hálózati betáplálás megakadályozását az inverter váltakozóáramú kimenetének szabályozására ható felhasználói tulajdonú berendezéssel kell biztosítani. A szabályozási alapjelnek a mért fővezeték felhasználói oldalán a fázisáramok mérésén kell alapulnia, és biztosítania, hogy a termelő berendezést tartalmazó fázisvezetőkön a közcélú hálózatra villamos energia a termelő berendezés irányából ne kerüljön.
Szabályozásra az alábbi három megoldást javasoljuk:
1.
1.
Mérőberendezés (inverterhez illeszthető, gyártói katalógusokban szereplő smart meter / Okos mérő) szabályozza az invertert.
A mérőberendezés a mért fővezeték felhasználói oldalán a feszültségek és a fázisáramok mérési eredményei és a beállított határérték alapján – mely a betáplálás megakadályozása érdekében 0 kVA – szabályzó jellel vezérli az invertert a kitáplálási korlát betartása érdekében.
2.
2.
Az inverter külső mérőberendezéstől kapott adatok alapján önmagát szabályozza.
A mérőberendezés a mért fővezeték felhasználói oldalán a feszültségek és fázisáramok mérési eredményeit továbbítja a HMKE inverterének. A mérési adatok és a beállított határérték alapján – mely a betáplálás megakadályozása érdekében 0 kVA – az inverter önmagát szabályozza a kitáplálási korlát betartása érdekében.
3.
3.
Az inverter külső áramváltó jelét felhasználva önmagát szabályozza.
Az inverter áramváltó csatlakoztatására alkalmas bemenettel rendelkezik. A külső áramváltó mért fővezeték felhasználói oldali áramjele és az inverter kapcsain lévő feszültségek alapján a beállított határérték figyelembevételével – mely a betáplálás megakadályozása érdekében 0 kVA - az inverter önmagát szabályozza a kitáplálási korlát betartása érdekében.
A fenti megoldásokban a termelőberendezés szabályozása a legkisebb terhelésű fázisáram alapján történik, ezért háromfázisú felhasználói berendezés esetén a termelési időszakot figyelembevéve célszerű a felhasználói berendezések fázisoptimalizálását elvégezni.
Gyakorlatilag idén már csak smart meter-es rendszereket szereltünk, pár esetben BYD akkuval.
"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001 valahol máshol
Sose fulld trollba a kretént.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Errefele (Ausztria) az áram ára 0,2399 EUR/kWh, míg a visszatermelt napelemes áramé 0,24 EUR/kWh (0-500), 0,18 EUR/kWh (501-1000), 0.12 EUR/kWh (1001-5000), 0,06 EUR/kWh (50001-).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Amennyiben viszont lefektetek egy kábelt és ketten osztozunk a szomszéddal a napelem termelésén, természetesen megvágnak.
Azt hiszem csak akkor, hogyha elmus aramot is hasznalsz hozza. (mondjuk napelembol jon 3000W a szomszed meg eppen 3200W-ot fogyasztana).
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én is így tudom, ha full szigetüzemet csinál, ami semmilyen kapcsolatban nincs a szolgáltatói hálózattal az egy teljesen más szituáció, onnantól elmünek, mvm-nek semmi köze hozzá. Viszont valami engedélyeztetési/bejelentési kötelezettség ettől még vonatkozhat rá. Tűzoltóság v. katasztrófavédelem szinte biztos, hogy tudni akar róla, különben őket éri nagyon kellemetlen meglepetés, ha menteni kell valamit a házban. Plusz, ha anyagi ellenszolgáltatás is van a dologban, mondjuk nem ingyen adja a szomszédnak az áramot, akkor a nav-fele is hirtelen lesz 1-2 kötelezettsége. Szóval azért Csab által áhított teljes anarchiánál kicsit szabályozottabb kérdésről van szó.
Amúgy ez lenne az ún "energiaközösség" c. jogi fogalom, ami tudtommal nálunk még nincs igazán jogilag korrektül bevezetve.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
amit pedig te hagysz figyelmen kivul az pedig az, hogy erre pedig koteleznek, pedig tart ott mar a technika, hogy ha nem akarsz akkor ne kelljen elmu.
(pl. epitesi engedelyt nem adnak ki, amig nincs villany bekotve a telekre)
Az eremnek ket oldala van.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem ajánlom a 32A feletti bekötést, mert akkor már kötelező a hálózat tervezése (ha nincs terv, pótolni kell), kötelező a hálózat rendszeres felülvizsgálata és még pár apróság, például terv megváltoztatása nélkül nem szabad változtatni a hálózaton (vagyis épeszű villanyszerelő nem fog semmit csinálni a házadban).
Véletlenszerű helyett szét tudod osztani azért a jelenlegi 1x25A fogyasztókat 3x16A körökre, nem olyan nagy művészet, gyakorlatilag egy vagy kettő nagyfogyasztót kell külön fázisra tenni és készen is vagy.
Ezen túl három szakember fog jönni:
- regisztrált/ajánlott villanyszerelő, aki megépíti vagy átépíti a mérőhelyet
- a szolgáltató emberei, akik bekötik vagy átkötik az új mérőhelyet
- teljesen átlagos villanyszerelő, aki aztán átalakítja a ház hálózatát
Előfordul, hogy a regisztrált/ajánlott villanyszerelő egyben a teljesen átlagos villanyszerelő, de ez nem gyakori, mert más eszközök és tapasztalatok kellenek a két munkához.
Ha van 1 nagy fogyasztóm, ami maga 20-30 ampert eleszik
Ez amúgy mi? A hőszivattyú?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sajnos ikerházunk anno 2000-ben társasházként lett bejegyezve, szóval szakik egybehangzóan állítják, hogy mindenképpen terveztetni kell. Szerencsére szaki szerint ez olyan 120-150KHUF lesz csak.
Nekem más 3 szakit mondtak BTW:
- 1 szaki megtervezi és engedélyezteti a házba bejövő elektromos vezetékeket (tehát a ház kismegszakítójáig csak)
- 1 regisztrált szerelő végrehajtja a tervet
- 1 szolgáltató embere megnézi, hogy stimmel-e a végrehajtás, és plombál.
Ez amúgy mi? A hőszivattyú?
Például. Vagy autótöltő. Más most nem jut eszembe, igazából szerintem nem is igen van, mert az elektronika gyártók úgy fest, kínosan ügyelnek, hogy 16A alatt maradjon a fogyasztás.
Még medence/szauna környékén láttam nagyobb fogyasztókat, de a család nagy része víziszonyos, szóval az nem játszik.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sajnos ikerházunk anno 2000-ben társasházként lett bejegyezve, szóval szakik egybehangzóan állítják, hogy mindenképpen terveztetni kell. Szerencsére szaki szerint ez olyan 120-150KHUF lesz csak.
Ez csak a mérőhely.
Amiről én írtam, az a ház komplett elektromos hálózatának a terve, ha nagyobb a bejövő áramerősség bármelyik fázison mint 32 amper; időszakos rendszeres felülvizsgálat, jegyzőkönyvekkel; illetve bármilyen módosítás a ház hálózatán (akár csak egy plusz kapcsoló) úgy indul, hogy módosítani kell a tervet, aztán kivitelezni, majd pedig egy felülvizsgálat. Szerintem te ezt nem akarod.
Például. Vagy autótöltő.
Miért, van már? A hídon akkor kell átmenni, ha odaérsz, amíg nincs töltőd és nem is tudod, hogy hol lesz, milyen lesz és mikor lesz, addig teljesen felesleges előre ilyenekre felkészülni, ha épp nincs hozzá fogyasztód. Kapsz egy új mérőhelyet, bejön rajta három fázis, olyan vezetékekkel, amivel 32 amperig fázisonként bővíthető, 3x32A meg csak elég lesz később is. Most meg kérsz 3x10 vagy 3x16 ampert és átkötsz két-három meglévő nagyfogyasztót, aztán pont. Ha pedig lesz hőszivattyúd, akkor majd ahhoz kérsz H-tarifát. Annyi a lényeg, hogy olyan mérőhelyet kérj, amiben elfér kettő tarifa és mérő, akkor is, ha csak egy van bekötve, mert ez nem jelentősen több költség (kapsz nagyobb/kettő dobozt).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Amiről én írtam, az a ház komplett elektromos hálózatának a terve, ha nagyobb a bejövő áramerősség bármelyik fázison mint 32 amper; időszakos rendszeres felülvizsgálat, jegyzőkönyvekkel; illetve bármilyen módosítás a ház hálózatán (akár csak egy plusz kapcsoló) úgy indul, hogy módosítani kell a tervet, aztán kivitelezni, majd pedig egy felülvizsgálat. Szerintem te ezt nem akarod.
Ah, értem. Nem, nem is terveztem 32A-nél többet, de jó tudni, hogy ne is akarjak :D
Miért, van már? A hídon akkor kell átmenni, ha odaérsz, amíg nincs töltőd és nem is tudod, hogy hol lesz, milyen lesz és mikor lesz, addig teljesen felesleges előre ilyenekre felkészülni, ha épp nincs hozzá fogyasztód
Szaki azt állítja, és ebben a jelen helyzet maximálisan igazat ad neki, hogy ha 10-20 év múlva jut eszembe bővíteni, akkor addigra igen esélyes, hogy megint annyit változnak a szabályok/szabványok (amiket bővítéskor kőkeményen betartatnak ám!), hogy majd ugyanígy 1-2 milliót el kell szórni rá, ha hozzányúlunk. Szóval ha most elköltök 150ezret egy extra 32A becsatlakozásra, vagy később simán költhetem ennek tízszeresét. Igazad van, nem tudom, mi lesz, de azt látom és tapasztalom, hogy mindössze 20 év alatt annyi változás volt, hogy most húzhatjuk újra az egészet, kvázi.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem, nem is terveztem 32A-nél többet, de jó tudni, hogy ne is akarjak :D
Ezt írtad: "1x40A vs 3x16A esetén hiába több 8 amperrel a 3 fázis, mivel a kismegszakító kíméletlenül levág, nem tudod/célszerű "csutkára" kihasználni az egyes fázisokat."
Szaki azt állítja, és ebben a jelen helyzet maximálisan igazat ad neki, hogy ha 10-20 év múlva jut eszembe bővíteni, akkor addigra igen esélyes, hogy megint annyit változnak a szabályok/szabványok (amiket bővítéskor kőkeményen betartatnak ám!), hogy majd ugyanígy 1-2 milliót el kell szórni rá, ha hozzányúlunk.
Most se kell elszórnod 1-2 milliót, pedig 20 év eltelt, de te tudod.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Értem, a félreértés oka, hogy az csak egy példa volt :)
A szaki szerint a tervezés, óraszekrény elbontás és újraépítés költsége nagyságrendileg 1.5 millió körül lesz (ez ugye társasház, tehát kettőt kell csinálni, és feleződik a költség). Tudsz olcsóbbat?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A társasházban tehát van kettő lakás, amiből most az egyiknél szeretnétek átalakítani 1*25A-ről mondjuk 3*32A-re. Kérdés, hogy a jelenlegi mérés hogy van kialakítva, milyen az épület méretlen bekötése, stb. Az biztos, hogy célszerű úgy "előre menni", hogy az új kialakítás mindkét albetét számára lehetővé tegye a 3*32A-es igény kielégítését. Ebből persze lehet "lefelé alkudni", de összességében gazdaságosabb lehet most meglépni ezt, mint kisebb lépésekben, több átalakítással (tervezés, szolgáltatói- és társasházi tulajdonú rész cseréje, stb.) megcsinálni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igazabol ikerhaz, teljesen kulon bejarattal, keritessel elvalasztva, utcafronttal, legressel, minden. csak papiron tarsashaz lett valamiert. Kulon villanyora is van, de mivel 1 epulet, bejovo vezetek 1 helyen van. Abban most 2x50A keses biztositek latszik a plomba mogott. Es onnan megy tovabb mindketto bejarati ajto mellett levo ora-szekrenyig (ami szinten plombalt, csak egy kihajthato flapni van rajta egy 25A-s kismegszakitoval).
Most nagyon nem tudom, mi legyen, mert igazabol a haz megvan az 1x25A-val is, viszont a H tarifa kellene a hoszivattyuhoz, ahhoz meg at kell turni az egeszet ("nem szabvanyos"), akkor meg lehet, most lenne jo boviteni. De ugyanakkor meg minek bovitsek, amikor eleg a 25A is.
Amire gondoltam, az az, hogy kihasznalom az alanyi jogon jaro 32A-t, es a hazat felbovitem erre, es emelle kerek meg 1x25-1x32A -t a jovobeni EV tolteshez. Igy lenne tehat 2x32A (amibol 1x32A be se lenne kotve egyelore), illetve mellette egy 1x32A h-tarifa. De nem tudom, alapvetoen csak gondolkodni tudok, tapasztalatom ezen a teren kvazi 0.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azaz jelenleg az épület 2*50A-t kap - kérdés, hogy a méretlen fővezeték milyen? Ha nincs csak 2F-ra kiépítve, akkor az nagyobb szopacs...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezt nem tudom. 3 kabel jon le az oszloprol a hazig, ezt latom, de a szaki gyorsan lehutott, hogy csak azert, mert ott van, nincs feltetlen bekotve, es legfokepp, nem feltetlen van meg rajta annyi amper, amennyit akarok. A felvazolt megkozelites az, hogy ha majd ha megvannak az igenyek, utananeznek, mit lehet es mennyiert.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azaz a 2*50-ből a szolgáltató szinte biztos, hogy tud 3*50-et csinálni, jó kérdés, hogy mondjuk 3*63A-t tud-e belőle csiholni...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
csak papiron tarsashaz lett valamiert.
Gondolom egy helyrajzi számon van a telek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
onkormanyzatnal cim-ugyosztalyon (igen, ilyen van :D ) azt mondtak, egy epuletnek minosul, mert a tetoszerkezet kozos/osztott (tehat nem 2 kulon teto van es osszeer, hanem tenyleg egybe van epitve, kulon-kulon nem bonthato, csak massziv atalakitassal.
Mivel 1 epulet, 2 lakas, innentol tarsashaznak minosul. Az, hogy teljesen kulon utcafrontja es bejarata van, ilyen szempontbol mellekes. A lepcsohaz meglete nem feltetele a tarsashaz minositesnek.
Nemileg szivas ez a statusz btw, mert a legtobb szabaly/torveny, amit tarsashazakra szabnak, 4-5 emeletes panelhazakra keszul, lakokozosseggel meg minden, nem ilyenre.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Lakásoknál ez hogy van?
Ha a lakásba 3x32A megy be, ettől a villanyórára lehet kérni többet úgy, hogy ne legyen ez a herce-hurca? (A lakáson kvíül van egy elágazás a garázshoz)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A garázs külön fogyasztási hely (külön méretlen vezetékkel, mérővel miegyébbel), vagy a lakás mért oldaláról kapja a delejt?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A lakással egy villanyórán van. A lakáson kívül a villanyóra után van elosztva.
Nyilván mondhatnánk, hogy akkor a lakásból megy... de igazából nem... tényleg fizikailag a lakáson kívül van elosztva. A lakáson belül pedig 32-es kismegszakítók. (De ha az a feltétel, hogy az elosztásnál is legyen 32-es megszakító, hogy biztosan ne mehessen be a lakásba nagyobb áram, az is megoldható)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az, hogy hol van a leágazás, az fizikailag mindegy, áramkör szempontjából a mért oldalon van, tehát a leágazás logikai kiindulási pontja a lakáselosztóban egy megfelelően méretezett túláramvédelem (kismegszakító) kell, hogy legyen. (mérő - 3*32A túláramvédelem, utána áramkörönként (a garázs is egy áramkörként kezelendő jelen esetben) külön, az adott áramkör paramétereinek megfelelően méretezett egy-egy kismegszakító kéne, hogy legyen - azaz a garázs felé külön kismegszakító, a vezeték keresztmetszete, anyaga és hossza (feszültségesésre méretezés!) alapján meghatározva a megengedett áramerősséget.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A lakásban és a garázsban is van megelelően méretezett túláramvédelem. Mindkét helyen 3x32A.... és a villanyóra is 3x32A.
A kérdés az, hogy a villanyórát lehet-e upgradelni nagyobbra úgy, hogy ne szivassanak mindneféle tervekkel... utána a lakásban és a garázsban is marad a 3x32A külön külön.
Lakásba 5x16mm^2, garázsba 5x10mm^2 megy. (Villanyóra => elágazás 5x16mm^2, de ez kb fél méter csak)
A villanyórába (méretlen) pedig 5x25mm^2
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A 3*32A-t úgy osztod szét, ahogy szeretnéd - de szerintem nem akarsz méretlen oldalon 40 vagy több ampert egyik fázison sem... (Lásd https://hup.hu/comment/2979309#comment-2979309)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát a méretlen oldalon jóval több van, mint 3*32A... ez egy több mint 100 lakásos társasház. (Nyilván a társasháznak vannak tervei.. leglaábbis gondolom. (Egyéni) Teljesítmény bővítéshez pedig biztosan nem kell terv módosítás, mert ilyen már történt.)
Én a mért oldalon akarok >3x32A-t úgy, hogy a lakásba csak 3x32 megy. (és a garázsba, pontosabban tárolóba is csak 3x32A)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
_Franko_ hozzászólását olvasd át... Nem akarsz 3*32A-nél többet egy mérőhelyen fogadni, akkor sem, ha a fogyasztás az épület két fizikailag elkülönülő részén történik.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Annyi a lényeg, hogy olyan mérőhelyet kérj, amiben elfér kettő tarifa és mérő, akkor is, ha csak egy van bekötve, mert ez nem jelentősen több költség (kapsz nagyobb/kettő dobozt).
Ez szerintem egy kimondottan rossz tanacs. A szabvanyos meroszekrenyek listaja, pontosan mint a napelemes imvertereknel evrol-evre valtozik/frissul.
Pl szomszed pont igy jart: a masodik dobozaba (amit emiatt csinalt anno) azert nem tud h-tarifas merot igenyelni, mert mar nem szabvanyos a kialakitas.
((A doboz nincs a listan, plusz nem lehet mar fem allvanyon se.))
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez szerintem egy kimondottan rossz tanacs. A szabvanyos meroszekrenyek listaja, pontosan mint a napelemes imvertereknel evrol-evre valtozik/frissul.
Kb. 20 ezerrel drágább most egy nagyobb doboz és legrosszabb esetben ennyit buksz, jó esetben meg nyersz annyit, hogy nem kell kidobni a kisebb dobozt mindennel és venni egy nagyobbat pár év múlva.
Pl szomszed pont igy jart: a masodik dobozaba (amit emiatt csinalt anno) azert nem tud h-tarifas merot igenyelni, mert mar nem szabvanyos a kialakitas.
Simán lehet, viszont továbbra is az a helyzet, hogy ha ott van egy mérőhely, amit most csináltat meg, az évekig jó lesz még. Az a megfogalmazás, hogy "csinált anno" azt implikálja, hogy a szomszéd ezt maga csinálta és nem a szolgáltatótól vette...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
allvanyt lakatos, arra a dobozt pedig a katalogusbol.
De biztos o volt a hibas, nem pedig az evrol-evre valtozo kornyezet/eloiras.
Hat a 20ezres kirohanasodhoz:
Most epp 532eFt egy ketmerohelyes szekreny:
https://elektroprofishop.hu/Hensel-HB33K0FE-U-1F-es-3F-Kulteri-fogyaszt…
Ez a 20eFt-tol messze van, meg a 10x-nel is dragabb:
https://elektroprofishop.hu/Hensel-HB3000FE-U-1F-es-3F-Kulteri-fogyaszt…
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
allvanyt lakatos, arra a dobozt pedig a katalogusbol.
Hát igen.
De biztos o volt a hibas, nem pedig az evrol-evre valtozo kornyezet/eloiras.
Ennyire gyorsan ez nem változik.
Hat a 20ezres kirohanasodhoz:
Ja, hát egyben ennyibe kerül, de még mindig nem kötelező egyben megvenni és nem azt mondtam, hogy az _egész_ 20 ezer forintba kerül, hanem azt, hogy annyival _drágább_ plusz egy doboz, ha már úgyis új mérőhely kell.
--
De, tudod, felőlem azt csinál mindenki, amit akar.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sajnos ilyen gyakran változik... És ami a legrosszabb vissza se veszi a gyártó a szabvány kívülit. Volt olyan, hogy 3 fajta mérő volt készleten.
Mindenesetre én tuti 3~ra bővítenék.
11kW töltő 3~ ha kell.
A legtöbb sütő 2~ használ (csak át van kötve 1~-ra)
A harmadik fázis mehet a főzőlapra.
Szobák dugalját és világítást szétosztani.
3x16A és csak 16A-nak kell plusszt fizetni (vagy 3x13A és akkor csak 7A-t kell fizetni)
Lehet sokan nem értenek egyet, de H tarifávan nem szórakoznék...
A két mérő közti különbség a külön vezetékezés és a munkadíj összegét kell szembe állítani a két tarifa közti díjjal és kijön mikorra térülne meg.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha túlléped a havi rezsicsökkentett kvótát akkor elég hamar. H tarifán meg nincs fogyasztási limit. Nyáron sincs.
Gábriel Ákos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hétfő reggelre beszánthatják az egészet. Bármikor.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
a geo tarifa legalabb 5 eve van mar (sajnos nem sikerult kinyomozni, mikor vezettek be; 2019 volt a legregebbi cikk, amit a temaban talaltam), es nem megszuntettek, csak ujat nem lehet kotni.
beszanthatjak, de az orszag, es az egesz EU strategiai erdeke a kulso fuggesek minimalizalasa, aminek egyik legfontosabb, ha nem a legfontosabb eleme, hogy a lakossag elektromos futesre all at. ergo lehet, hogy nem lesz jovore ennyire kedvezo, de eltorolni cakkunpakk nem fogjak semmikeppen a jelen helyzetben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
az ország stratégiai érdeke <> NER érdeke
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nagyon bízol az itthoni neres jogbiztonságban. Én nem fogadnék erre saját pénzből nagyobb összeggel. Ezért sincs otthon sem napelem, sem h tarifa, sem hőszivattyú. Helyette van 3 rétegű ablak, szigetelés, meg 20 éves gázkazán, mellé donornak még egy, ha behalna benne bármi.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A 20-onsok eves kazan itt is megvan, ezert akarok most hibrid rendszert, hogy ne fuggjek a gaztol. Nekem a hoszivattyu lesz a "donor".
A "tervezeskor nem a worst-case scenario-t vesszuk alapul, csak kalkulalunk vele" hozzaallas jegyeben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
hogy annyival _drágább_ plusz egy doboz, ha már úgyis új mérőhely kell.
Pont ezt mondom, hogy mar a plusz dobozt nem fogadjak el (nincs a katalogusban), de a kiepitest se jo mar.(fem allvanyra nem szerelheted a dobozt szerintuk).
Ennyire gyorsan ez nem változik.
Evrol-evre valtozik es nincs turelmi ido, egyszeruen kivezetik. Nem veszik figyelembe, hogyha egyebkent nem szeretnel +10A-t boviteni, akkor az a felallas, azzal az allvannyal es dobozzal meg 100evig jo, es elektronikailag semmi se indokolja a g*cizest.
De, tudod, felőlem azt csinál mindenki, amit akar.
Hat akkor ugy add a tanacsokat:)
Pl ebben a helyzetben a masodik merohelyre kerjen vezerelt aramot, mert annak nincs semmi egyeb feltetele. Nem kell klimat venni, semmit bemutatni.
Majd a jovoben eldonti, hogy lecsereli a vezereltet H tarifara (sokkal gordulekenyebb a burokracia, mert nincs teljesitmenyhez nyulas es uj kiepites).
Egyebkent pont a szomszedomnal a hoszivattyuja tipikusan hajnali 4-7 orakor jar, mert akkor hul le legjobban a haza, igy a legrosszabb idoben is jaratja a hoszivattyut.
Majdnem mehetne vezereltrol az egesz, csak van eves limit, de egy arban van. Meg ugye kell valamennyi athidalasi kepesseg napon belul.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
valaki elmagyarazna nekem, mi kerul ezeken a froccsontott muanyag dobozokon tobb szazezer forintba?
sacc/kb 10x-20x van tularazva.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Gyanítom, hogy valami állami stempli, hogy idén is megfelel a szabványnak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Regen asztalos csinalta, es tuleltek a szuleink.
Valoszinu a nemetek kifejlesztettek egy uj szabvanyt, amit atemelunk kerdes nelkul.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A legszebb, hogy akármennyire UV állónak mondják, ~10-15 év alatt bármilyen műanyagdoboz elporlad.
Fémet meg nem tehetsz, mert ÉRINTÉSVÉDELEM. Igaz, hogy a '80-as években telepített fémszekrényeknek ma sincs semmi bajuk, legalábbis ha egy festést kapnak időnként.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
De köré tehetsz egy fém dobozt, amikor már bekötötték :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vagy veszel egy átlátszó akril spray-t, 2KHUF, felrázod és szép egyenletesen 5 rétegben lefújod vele. Nem fog elporladni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
... és azonnal köttesd be a "H" tarifát is (akár egy megfelelő klímára való hivatkozással).
Az "A" tarifád kapacitásáig ingyen bekötik. Ha 3 fázisú akkor 3 fázissal...
Ha szolgáltatói oldalon be van kötve akkor már nem muszáj használnod, csak "ott van".
Majd használod ha kiépül az amire kell. Se olcsóbb se egyszerűbb nem lesz később.
Gábriel Ákos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem kötik ingyen az A tarifáig. Összesen jár 32A ingyen. Ha van 32A már A tarifán, akkor a H tarifa minden egyes A-e után fizetni kell. A klímára hivatkozás sem működik ilyen egyszerűen, konkrét gyári szám és gépész nyilatkozat kell a beépítésről, hogy feltegyék az órát. Persze az adminisztrációt és a fizetést elintézheted előre.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, nyilván a H megfelelőségi tanúsítvány kell, de másmilyen klímát már nem is nagyon kapsz.
A fizetésre lehet h rosszul emlékszem meg az is lehet h 12 éve más volt a szabályozás...
Gábriel Ákos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem ajánlom a 32A feletti bekötést, mert akkor már kötelező a hálózat tervezése (ha nincs terv, pótolni kell), kötelező a hálózat rendszeres felülvizsgálata és még pár apróság, például terv megváltoztatása nélkül nem szabad változtatni a hálózaton (vagyis épeszű villanyszerelő nem fog semmit csinálni a házadban).
Ez amúgy elég érdekes. Ezt ki ellenőrzi és hogyan? Nálam 3x40 Amper van, és már villanyszerelő is szerelt plusz konnektorokat, és én is szereltem néhány plusz konnektort meg kapcsolót. Soha nem merült fel, hogy bármi ilyennel foglalkozni kéne. Erről van valahol valami leírás? Mi történik, ha valaki nem tartja magát ehhez?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az elektromos reszehez nem ertek. Az viszont biztos, hogy a shit-hits-the-fan helyzetben gondosan atnezik, hogy minden szabalyos volt-e, es ha nem, megnezik, koze lehetett-e a szabalytalansagnak a balesethez, es ha igen, meghatarozzak a tettest es o viszi a cehhet (biztositas, karterites, esetleges szemelyi serulesert borton).
Ez tudom, ijesztoen hangzik, de altalaban nincs belole baj, mert meg ha szabalytalan is valami, a birosagon figyelembe veszik, hogy a szabalytalansagnak koze volt-e a balesethez. Meg "altalaban" nincs baj. De azert jo eszben tartani, hogy ha tenyleg beut a krach, akkor konnyen akar (felfuggesztett) borton is lehet a vege. De ha csak a biztosito belekot es nem fizet, egy haz ujjaepitesenek koltsege csak 50-100 millio korul van, szoval semmi gond /sarcasm
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ennyire durvan nagy fogyaszto vagy, akkor keress egy villamosmernokot aki megcsinalja neked, utana a szikramesternek a terv szerint kell kotogetnie.
Ha nem, akkor 1x32A elegnek kell legyen.
Minden elektromos nekunk es a 32A sosem volt keves, mindig a hazon beluli terheles adott szakaszra es kismegszakitora , kivetel amikor zarlat volt, ott a bejovo is ledobta magat. 2 allasos garazs is ra volt kotve, kisebb par kW villanymotorok itt ott, etc.
Azt meg hozzatennem, hogy jelenleg meg 32A amit kulon dij nelkul kotnek. Felette, havi dij van amit szamlaznak.
Tehat ismet, ha a mernok azt mondja 32A keves, akkor kottetsz 3 fazist. ( regen az is 32A volt, most talan 20 v 25A max)
Arra keszulnek, hogy a regi fomero kabeleket szeretik csereltetni es teljesitmenybovitesnel, ha az nem megfelelo, akkor annak a csereje a te zsebedre megy. Itt a elmu pakaszt kellett gyozkodni "kave" mellett, hogy ki fogja birni, kicsit lehet melegszik, de olyan "jo kapcsolatot" epitettunk ki... Alairta a papirt vegul, hogy nem kell cserelni. Azota se olvadt el. Uj tulajnak sem.
Feszultseg esessel, meg a kapcsolo uzemu tapok eseten sincs gond, mivel a legtobb ha megnezed "univerzalis" jellegu, pl TV t szetszedtem es az 90V-260V volt a tablicsku szerint legalabbis.
Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Feszultseg esessel, meg a kapcsolo uzemu tapok eseten sincs gond" - méretezni azért kell rá, pláne a méretlen szakaszt, mert a mért oldalonneked meg kell lennie a szabványban előírt tartománynak...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Minden elektromos nekunk es a 32A sosem volt keves
Főzőlap hagyományos, vagy indukciós? 1x32A?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hagyomanyos. 1x32A
Csak erzekeltetesnek, Klima, mosogatogep, suto, moso es szaritogep, 2 laptop TV ment mar egyszerre.
Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha nincs szükséged belátható időn belül 3 fázisra, akkor számodra felesleges.
Vannak komolyabb 3 fázisú gépek (körfűrész, szalagfűrész, ilyenek), ha erre nincs affinitásod, akkor neked nem kell
Ha a közeljövőben tervezel villanyos autót, akkor kellhet, azt praktikusabb 3 fázisról tölteni.
Ha tervezel 7-8kW feletti napelem bővítést, akkor kellhet.
Áramszünet mindhárom fázison van.
Muternál van 3x32A, de csak arra van használva, h szétszórtam köztük a terhelést ex/has szemre.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
lehet venni 1*240V-rol 3*400V-os invertert szalagfureszhez, korfureszhez, egyetemes furoallvanyhoz es esztergagephez.
En is vettem, nekem is van.
Emiatt nem kell 3 fazis.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
... az sincs ingyen, viszont csökkenti az egyebeknek rendelkezésre álló villanyt.
Hobbistának havi kettő percre persze megfelelő alternatíva.
Gábriel Ákos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A nagysagrendeket tisztaba tegyuk, olcsobbra jon ki, mint mondjuk egy motorvedo. Es osszemerheto 3db fazisfigyelo rele araval.
Ha egy motort nem csak rakotsz egy kapcsoloval, akkor erdemes:
fazist figyelni (megvan-e minden fazis, tenylegesen 3 kulonbozo fazisod van, es nincs egyik duplazva, ami instant leeges kb. mndjuk 10perc alatt)
kell a motort vedeni tulterhelestol (pl megszorult csapagynal ne egesse le a tekercseit)
Ha ezeket megveszed a motorodhoz, akkor dragabbra jon ki, mint a fentebb emlitett frekvenciavalto.
Es akkor olyanokat nem is emlitek, hogy lehet a gyorsulasat allitani a motornal (szalagfuresznel nem hulyeseg pl). A fekezest allitani, 2-3 sebesseget beallitani, vagy manualisan tekerni.
Lehet szamitogeppel osszedugni, akar fogyasztast figyelni.
Lehet, hogy a normal.motor.mar levagna indulaskor a kisautomatat egy ilyennel.meg szepen elmegy.
Negativuma annyi, hogy illik neki valamifele szekreny. De az elobb-utobb ugyis lesz.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
teljesitmenytol fugg.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy cirkula az mondjuk 6kw névleges, plusz a túlterheléssel felszad 10kw-ig. Szal akkor egy 10kw-os mennyi?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mi az a cirkula?
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A körfűrész román (circular) és erdélyi neve.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
marmint egy 6kW-os haromfazisu motort kell meghajtani, ami korfuresz asztalban van?
Megis mekkora atmeroju tarcsa? En az enyemet (500mm atmero) 2.2kW-os motorral hajtom.
Mindegy, legyen, lehet kapni 800mm-es tarcsat, ha sokat fogsz az atyauristen energiaja is keves hozza.
Mindegy egy 6kW-os motorhoz en egy 7.5kW-os 220V->380V modellt valasztanek, ami most olyan 115kHuf.
De ez ugye ilyen 35-40A-es savban mozog am. Itt mar at kell nezni, hogy honnan hova megy meg micsoda:)
En a 2.2kW-os motoromhoz 30khufert vettem. (vagy 35?). Itthon 3 ellenorzo lampat nem kaptam ennyiert,hogy megvan-e a 3 fazis.
Tessek, itt egy nagyon gagyi (alig latni, gagyi ledes) 47khuf-ert:
https://www.se.com/hu/hu/product/XB5EV57L4/harmony-m%C5%B1anyag-led-f%C…
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én a három fázist preferálom, mert abból megvan a forgó mágneses meződ például egy aszinkron villamosgéphez. Aztán például egyenirányítása után egy háromfázisú, kétutas, hatütemű híddal már elég sima egyenfeszültséget kapsz, ami szintén jó dolog. Arról nem is beszélve, hogy van az úgy szolgáltatói oldalról, hogy egy betyáros vihar után elmegy egy-két fázis, akkor is van még egy, és az igen jó tud lenni, ha nem kell mindent kidobni a mélyhűtőből. Hosszabbítóval ideiglenesen a kritikus fogyasztók járathatók a még működő fázisról.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Aramszunetet nem lattam mar vagy 15 eve.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pedig tervezettből is sok van ... https://www.mvmnext.hu/aram/pages/online/aramszunet.jsf?id=1300480
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
24 órán belül már kettő is volt, csak egy pillanatra megy el, a mikró óráját állandóan lenullázza :-(
Hogy a fenébe nem bírtak egy kondit tenni az órához a drágalátos mérnökök...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hogy a fenébe nem bírtak egy kondit tenni az órához a drágalátos mérnökök...
Ezt csak remélni tudom, hogy irónia volt. :) Váltakozó áram, tehát a szinuszos jelelekot kellene folytatni. Meg aztán elég nagy a teljesítmény igény, azaz valójában szünetmentes táp lehet a megoldás. Azt meg vehetsz magadnak.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Elnézést, én értettem félre. :) A villamos fogyastásmérőt szokták konyhanyelven órának nevezni - villanyóra -, de valóban, itt a mikrohullámú sütőről volt szó. Mindent meg lehet oldani, ha az szerepel a bemeneti követelményekben, de az az érzésem, hogy a gyártó ezt nem írta bele a követelményekbe, azt viszont igen, hogy alacsony legyen az előállítási költsége.
Szóval bocs mégegyszer, ezt én néztem be.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
alacsony legyen az előállítási költsége
én is csak erre tudok tippelni, pedig nagy tételben filléres dologról beszélünk
ui: az electrolux sütőnek ugyanaz a pillanatnyi áramszünet nem okozott problémát :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
forgó mágneses meződ például egy aszinkron villamosgéphez
a mai inyencseg a BLDC, az aszinkron elavult!!!1!!!!!1
De viccet felreteve, amit irsz, szentigaz, csak 1 bokkeno van: gazdasagossag. 3f dolgokat venni, uzemeltetni ritka es maceras, 1f meg univerzalisan van mindenhol bagoert.
a vihar/kieses valoban nem jatszik; nekem se volt meg olyan hosszu, hogy egyaltalan aggodni kezdjek, hogy kiolvad a huto (elvan am az fel napot is aram nelkul)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Fél napot elvan, de volt itt valamikor fakicsavarós vihar, amikor Budapesten nem régi infrastrutúrával rendelkező helyen két napig nem volt meg két fázis. Akik azon voltak, csúnyán megszívták.
Öcsémnek van körfűrésze, ahhoz azért úgy nagyon kell a három fázis, aszinkron villamosgép van benne, emlékeim szerint talán csillag-delta indítással. Nincs mindenhol power MOSFET, meg IGBT, meg pwm vezérlés, de kondenzátoros motor sem, ami amúgy is béna, azzal elliptikus mágneses mezőt lehet csinálni. Tekintve, hogy terhelésfüggőnek kellene lennie a kondenzátornak.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A hálózat három fázisú. Ebbe tessék beletörődni!
Ha ma csinálnánk, lehet nem az lenne, mert van vele számos szívás, simán lehet hogy ma DC hálózat lenne.
De mivel a hálózatban benne van végtelen mennyiségű pénz, ahhoz kell alkalmazkodni.
20-25 A fogyasztók lakosságnál igen ritkák. 3x25 vagy 3x32-t egyszer ki lehet köhögni, az egy jó ideig mindenre elég lesz.
A 3x16 sem kevés a legtöbb esetben, de ott már azért történhet leoldás. Azért nem lehet az ampereket egyszerűen összeadni, mert:
- A kismegszakítók 1.5x-es túlterhelést simán bírják még min. fél óráig,
- kevés az olyan fogyasztó, ami folyamatosan szívja a delejt ennyire.
Sem egy vasaló, egy mosógép, de még egy sütő sem konstans szívja a maximális teljesítményt. Ami kilóg ebből a sorból, az az autótöltés. Ha tervben van, akkor 3x32-t javasolnék mindenképpen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
van vele számos szívás
Melyek ezek?
simán lehet hogy ma DC hálózat lenne
Lehet, bár nem valószínű, mert feszültséget indukálni még mindig a di/dt tud, ahhoz meg folyamatosan változtatni kell az áramot illetve ennek folyományaképpen a feszültséget. Ilyen feszültségszinteken, áramok, teljesítmények mellett az elektronika nem olcsó mulatság, és lényegesen bonyolultabb, mint a vasmag köré tekert rézdrót olajban.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az a szívás, hogy manapság mindennek DC kell, illetve DC-t ad. A számítógéped, világítótested, a napelemed, a korszerű hajtással szerelt villanymotorod is. A hőfejlesztőknek meg mindegy.
Mi az egyszerűbb AC/DC és DC/AC konverzió vagy DC/DC konverzió?
És akkor ott van a PFC, a zavarkibocsátás/zavartűrés (DC-nél ez is egyszerűbb).
A DC egyetlen komolyabb hátránya az elektrokémiai korrózió.
A hagyományos trafók legnagyobb előnye inkább szerintem a robosztusság.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mi az egyszerűbb AC/DC és DC/AC konverzió vagy DC/DC konverzió?
Ebben a kérdésben érzek csúsztatást. A DC/DC konverzió valójában DC/AC majd AC/DC konverzió. Továbbá jelenleg AC/AC konverzió van elektronika és mozgó alkatrész nélkül igen egyszerűen. Ez sokkal egyszerűbb, mint megawattokra kapcsolóüzemű tápegységeket építeni villámvédelemmel, rövidzár védelemmel, hirtelen terhelés leszakadása elleni védelemmel.
Az pedig, hogy minden DC-t igényel, nem érv, mert minden eszköz más feszültségszintű DC-t igényel. Nem tudod elhozni az erőműtől a +3.3V-ot a PC-be szabályozottan, pontos értékkel, kis zajjal, azt mindenképpen helyben kell előállítani.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nincs benne semmi csúsztatás. Minden korszerű fogyasztó egyenirányítóval kezd.
Az AC/DC még hagyján, ott csak a power factorral lehet szívni: mert a fogyasztód konstans teljesítményt szeretne szívni egy váltakozó feszültségről...
De a DC/AC-nak meg kell küzdenie mind a szinusz előállítással, mind a feszültséggel, mind a szinkronitással és akár még a fázisok közti aszimmetriával is.
Igen, ez utóbbi is megoldható, minden napelemes inverterben ott lapul a megoldás. Kb. 30-40 kilónyi vasban... Ugyanez DC/DC-vel sokkal kisebb, egyszerűbb lenne.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
a DC/AC-nak meg kell küzdenie mind a szinusz előállítással, mind a feszültséggel, mind a szinkronitással és akár még a fázisok közti aszimmetriával is.
Most sem értek veled egyet. Azt mondod, a korszerű eszközök egyenirányítóval kezdődnek. Ó, igen, mert a háromfázisú aszinkron villamosgéphez a változtatandó frekvenciájú és feszültségű táplálást elő kell állítania a DC/AC konverternek. A DC energiatovábbítást az alállomások szintjén szívnánk meg, illetve az oszlopokon lévő transzformátorok helyére rakandó teljesítményelektronikákban, valamint az ívoltás nehézségeiben és a korrózióban.
Épp magad ellen beszélsz, mert az inverter ellen vagy, miközben a villamosgépekhez kellenének jócskán. Az egyenáramú villamosgép a legbonyolultab, legnehezebben gyártható géptípus az összes közül, elavult, mechanikus kommutációval. Ha BLDC-t csinálsz, máris visszajutottunk az inverter témaköréhez. 0.5 W-os BLDC ventilátort csinálni nem ugyanaz, mint egy 40 kW-os, vagy 4 MW-os hajtást megcsinálni.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt irtak az okosok, hogy a DC nagy hatranya, hogy a veszteseg jocskan nagyobb rajta. Ennek nem ertem a hatteret, mert hulye informatikus vagyok, de okosabbak elmondjak. Hazon belul lenne realitasa, de ott meg az a gond, hogy a kedves mernok urak minden gepnek teljesen mas DC feszt terveznek. 3-40V kozott van minden, es tenyleg nincs 2 gep, aminek ugyanaz kell. Aztan ott az USB-PD, ami ugye tud 5-9-12-15-20V -ot, handshake utan. PoE meg 48V. Szoval bon voyage ehhez a kaoszhoz, meg a 230V messze a legsztenderdebb az egesz landscape-ben.
Az autotoltesnek utananeztem kozben, mert valoban az lett volna sarkalatos pont. Mint kiderult, default-bol autokhoz szoktak adni egy 10A-s "vesztoltot", ami igy 2kW -os ugye. Aztan modelltol fuggoen van 3.7-7.4kW -os AC toltes, de ennyiben ki is merul a fedelzeti tolto. Ezen felul vehetsz 200-500-1000 kHUF-ert otthoni DC toltot, ha szukseged van ra.
Tehat a kerdes az, hogy a 10A/2kW -os tolto, amit siman a garazs konnektoraba tudsz dugni, eleg-e. Az egy ejszaka / 12ora alatt 24kWh lenne, ami durvan 100-200 km-re elegendo (ez ugye nagyon durvan auto-, vezetesi stilus- es idojaras-fuggo). Nekem elso korben eleg lenne ennyi, ezert az EV-toltes, mint szempont, kiesett az amper-bovites projektbol.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
(partvonalon kívülről, nem értek hozzá és villany autó sincs tervben)
Én biztos megrendelném a 3 fázist. Nem azért mert kell, hanem mert kellhet. Sokat javultak energiahatékonyság terén az otthoni cuccok. A másik oldalon viszont az van, hogy minden kezd elektromos lenni. Még az átkosban azért voltak hőtárolós villanykályhák aztán kikoptak, mert volt olcsóbb. Aztán az elmúlt pár évben megint "divat" lett villannyal fűteni így vagy úgy. Sok helyen a gáz főzőlapokat is lecserélték. Most meg már az autó is... Lehet 10 év múlva 20A alatt nem fogja elindítani a töltést. Mert csak.
Szóval ha hosszú távon tervezel ott lakni és tellik rá...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mivel villanyautoknal a tolto valojaban magaban az autoban van (fedelzeti tolto), a 10A-es kulso vesztolto nem is tolto igazabol. Szoval ha a 10A nem eleg barmikor tudsz venni vallalhato aron helyette egy szinten konnektorba dughato 16A-est is, mert 3.7 kW-ot minden letezo villanyauto fedelzeti toltoje tud. Az 2.5 mm2-es vezetekkel bekabelezve hibatlan, es ugy mar egy ejszaka siman felszippant az auto legalabb 35 kWh-t (9-10 ora toltessel szamolva, az altalad irt 12 oraval szamolva pedig megvan a 40kWh is).
Ertelemszeruen hasznalatfuggo de ezzel szerintem mar kompromisszumok nelkul lehet egyutt elni akkor is ha "csak" 1 fazis 32A a betap.
Raadasul a normalisabb ilyen toltok szabalyozhatoak 6-16A kozott, szoval fel tudod tekerni a kakaot mikor mar fekszik le a csalad, vagy idozited, stb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt irtak az okosok, hogy a DC nagy hatranya, hogy a veszteseg jocskan nagyobb rajta.
Nem nagyobb. A veszteség a folyó áramtól van. A folyó áram meg azonos teljesítmény esetén attól függ, hogy mekkora a feszültség. Ha a feszültség alacsonyabb, akkor nagyobb áram kell, ami miatt nagyobb a veszteség azonos keresztmetszeten.
A DC hátránya az, hogy ~50-70 VDC felett az ív már nem tud csak úgy kialudni: https://www.youtube.com/watch?v=Zez2r1RPpWY
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ebben pont azt írják, hogy semmi baj nincs a DC-vel, sőt:
It is more efficient to transmit DC using about the same infrastructure. This is because of several effects:
1. Skin effect experienced with AC. There is no skin effect with DC.
2. Higher voltage allowed with DC for the same transmission lines. The lines have to withstand the peak voltage. With AC, that is 1.4 times higher than the RMS. With DC, the RMS and peak voltages are the same. However, the power transmitted is the current times the RMS, not peak, voltage.
3. No radiation loss with DC. Long transmission lines act as antennas and do radiate some power. That can only happen with AC.
4. No induction losses. The changing magnetic field around a wire carrying AC current causes induced voltage and current in nearby conductors. In effect, the transmission line is the primary of a transformer, and conductors near it are secondaries. With DC current, the magnetic field doesn't change and therefore doesn't transfer power.
A többi válasz is hasonló, idéznéd a link alól azt a részt, ami szerint a DC rosszabb?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Felreertettel, nem cafolni akartalak, vagy ilyesmi, csak talaltam egy korrekt leirast, es bekopiztam.
Irjak, hogy amiben rosszabb, az a transzformalas; sokkal dragabb/nagyobb egy DC trafoallomas.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Irjak, hogy amiben rosszabb, az a transzformalas; sokkal dragabb/nagyobb egy DC trafoallomas.
Ez se igaz. A DC-DC átalakítás jóval olcsóbb, mint az 50 Hz AC-AC átalakítás, de ezt is írták.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"simán lehet hogy ma DC hálózat lenne"
Tegyük hozzá, ez azért tényleg egy nagyon újkeletű dolog, nagy kapcsolóüzemű teljesítményfélvezetők tették egyáltalán lehetővé. És most is elég drága, csak ott csinálják, ahol a távvezetéken a kapacitív veszteség miatt már nagyon megéri. Mielőtt valaki félreérti, itt nemcsak arról van szó, hogy az AC/DC vegyes-hálózatok közötti konverzió miatt drága, egy homogén DC hálózatban a nagyfeszültségű táv-továbbítás miatt ugyanúgy kelleni fognak drága DC-DC konverter állomások.
A másik - sokszor elfelejtett - problémás velejárója a DC-nek a korrózió. HVDC rendszerekben szokás is időnként váltogatni a polaritást.
Vannak még - megoldott, de szintén mindent megdrágító - problémák, mint pl ívoltás, ami AC-nél sokkal egyszerűbb és olcsóbb, mint DC-nél. Ez kb az összes kapcsolót drágítja.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A kapacitív komponensen nincsen veszteség. Az csak a rezisztíven van.
A DC azért előnyös, mert nagy áramot nem tudsz AC-n szállítani: a skin hatás miatt csak a vezeték külső köpenyében folyik az áram (50 Hz-nél kb ~1 cm).
Persze nem mindegy, hogy országonként van egy-két DCDC állomás, vagy a számtalan KÖF/KIF "trafó" is mind elektronikus lenne.
De ez mind hipotetikus. 3F AC hálózat VAN. Azt nem lehet átállítani DC-re anélkül, hogy minden ki lenne cserélve, valószínűleg még az oszlopok és szigetelők is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"A kapacitív komponensen nincsen veszteség." - persze, elnézést, hogy nem kezdtem még egy 29 szavas mellékmondatot beiktatni, hogy termesztésen attól van a veszteség, hogy vezetéknek van kapacitása és azt a vezeték ellenállásán keresztül kell másodpercenként 100x feltölteni és kisütni. Akkor is ha a vezeték éppen 0 energiát szállít. És a vezetéknek főleg akkor van nagy kapacitása, ha nem szabadon a levegőben megy, hanem szigetelve a földben vagy méginkább víz alatt. Ma leginkább a víz alatti kábeleknél éri meg a HVDC.
Nem tudom a skin hatás (áramkiszorítás? mi ennek a magyar neve?) annyira jelentős probléma-e. Nagyfeszültségnél úgyis duplázzák vagy 4x-ezik az egyes vezetéket (Kínában láttam 6x-ozott távvezetéket is - kb mintha drótvázból épült csövek mennének a levegőben). Ez elsősorban nem is az áram, hanem a feszültség miatt van, hogy az "effektív átmérőt" növelje, ezzel a koronakisülési hajlamot csökkentse. Ezt DC-nél sem úszod meg. Emiatt úgyis több vékonyabb vezetéked lesz.
Elvileg még egy tényleges előnye van a DC-nek, hogy az folyamatosan a tervezett szigetelési/áthúzási csúcsfeszültségen tud üzemelni. AC-nél ezt csak a szinusz csúcsán érheti el, az effektívérték ennek sqrt(2)/2 ~ 0,7 szerese.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Némelyik elektromos indukciós főzőlapnak három fázis kell.
"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
En probaltam keresni olyat ami valodi 3f fogyaszto, de nem talaltam, tudnal esetleg linket adni?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pont nemrég kötötték be az enyémet, ami egy SHARP és szokványos méretű. 7200W a maximális áramfelvétele három fázisos bekötés esetén. Be lehet kötni 3 fázis nélkül is, de akkor kizárással vagy csökkent teljesítménnyel tud menni, ha az összes zónát szeretné az ember egyszerre használni. Az asztalos bekötötte simán, a villanyszerelő meg szerencsére átkötötte három fázisra. A sütő 3700W-os, a mikró 3100W-os, a mosogatógép pedig 2700W. Ezeket is meg lehetett oldani külön-külön fázison, de összességében már most kevésnek látom a 3x16A-t, ami a standard kiépítés, úgyhogy próbálok kérni bővítést.
"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Node igen, mindegyik ilyen, de ezek nem valódi 3f fogyasztók, hanem ahogy máshol is írták, adott főzőlap van adott fázisra kötve.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Valóban nem egy három fázisú szinkron motor. A párom sem egy konyhatündér, de ha egyszer előbújna belőle a Gordon Ramsay, akkor ne az legyen az akadálya, hogy nem három fázison van bekötve a főzőlap, ha már ott van mind a három fázis.
"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Node igen, mindegyik ilyen, de ezek nem valódi 3f fogyasztók, [..]
Define 3f fogyasztó. Egy csillagba kapcsolt motor 3f fogyasztó? A villanybojleremben a 3x1100W fűtőszál, ami három fázisra van kötve és a csillagpont nullára, az 3f fogyasztó? :)
[...], hanem ahogy máshol is írták, adott főzőlap van adott fázisra kötve.
Szinte mindegyik indukciós tűzhely azzal nyit, hogy közös DC-t csinál, akármennyi fázis jön is be akárhogy.
--
Amúgy főzőlapoknál az ökölszabály az, hogy 0-3800W között 1 vagy 2 fázis, 3800-7600W között 2 vagy 3 fázis, 7600W felett három fázis.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
az a 3f fogyaszto, amelyik 1 vagy 2 fazissal mukodeskeptelen, vagy akar le is eg.
Tipikus pelda egy haromfazisu aszinkron motor.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez ilyen saját definíció? :D
Egy három fázisú egyenirányítót hova sorolnál és miért?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az is háromfázisú természetesen.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az en 3f bojleremen nincs a csillagpont nullara kotve, nincs is bekotesi pont ra, milyen a tied amin igy van?
amugy valodi 3f fogyasztonak nem kell nulla a mukodeshez.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az nem "valodi" 3f fogyaszto hanem "szimmetrikus" 3f fogyaszto.
Gábriel Ákos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hiába na, az elhangzott definíciók bármelyik tankönyvben is megállnák a helyüket! Vagy nem :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Á, tehát van a három fázisú fogyasztó és a valódi három fázisú fogyasztó? Furcsa dolgok ezek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hat, latod ezek a sutok nem 3f fogyasztok, megis 3f fogyasztok…
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nem minden fogyasztó villanymotor, de minden villanymotor fogyasztó (ha be van kapcsolva) :-D
Istennel a hazáért és a szabadságért !
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Már amennyiben nem generátoros üzemben megy épp. :)
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Eddig 2 indukcios fozolapot lattam, mindketto alapvetoen 3 fazisu, de a 3 fazist siman egy wago-val rakotottek ugyanarra a fazisra, mert a haz ugye 1 fazissal kabelezve messze egyszerubb. Mukodik. Alapvetoen a fozolap teljesitmenye a max. felvett teljesitmeny, amit gyakorlatban sose er el - jo, ha a felet. Gondolj bele: a max. teljesitmeny a 4 fozolap, mind 'P' fokozaton - ehhez kepest meg egy karacsonyi vacsi is 3 fozolap, tipikusan fel teljesitmenyen (mert csak rotyog).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jellemzően a mai főzőlapok 2 fázison dolgoznak, mert a harmadikra kerül a szett sütője. (Persze ez 4*2.5/4*4mm² + 3*2.5mm² módon)
De igen, 1 fázisú lakásokban simán az utolsó kötési pontnál van a gyári kábelvég összefogva, vagy amelyik bekötős, ott van gyári mód lapkaáthelyezéssel 1 fázisra kötni. Ez a része kb mindegy....
"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001 valahol máshol
Sose fulld trollba a kretént.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Node ettol meg ezek nem 3 fazisu fogyasztok, hanem 3 kulonallo egyfazisu fogyaszto egybefobozolva. Nulla nelkul (elektronikat nem ide ertve) nem is mennek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Így van, viszont szabadságot ad, hogy 3*16A <-> 1*25A bekötési módok közül melyiket választod.
"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001 valahol máshol
Sose fulld trollba a kretént.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
kicsit off, de: most veszünk (vettünk) egy újépítésű lakást, 1x40A van benne, s ha jól néztem, a főzőlapnak C25, a sütőnek C16-os biztosíték van a kismegszakítón (külön-külön kismegszakítója van ezeknek). mekkorát fogunk szopni, ha indukciós főzőlapot szeretnénk ide?
az értékesítő azt mondta, hogy szerinte ez akkor hálózatbővítés, ha nem akarjuk szopatni magunkat, de ha jól nézem, az internet szerint talán kevésbé az.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
semekkorat. ez teljesen jo barmelyik mai, otthoni/hazi fozolapnak. szepen korzozol egyet az ikea-ba, vagy ahova tetszik, es megveszed, amelyik szimpi.
bonusz pontokert megnezheted az adatlapjat, hogy mit mond, hany A kell neki. de szinte biztosan alatta lesz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
bonusz pontokert megnezheted az adatlapjat, hogy mit mond, hany A kell neki.
Most random rábökve az elsőre a media marktban, ez ezt írja (de kb. ez a standard, ahogy néztem):
- Teljesítmény: 7350 W
- Első főzőzóna teljesítménye: 2300 - 3200 W
- Második főzőzóna teljesítménye: 1400 - 2500 W
- Harmadik főzőzóna teljesítménye: 2300 - 3200 W
- Negyedik főzőzóna teljesítménye: 1800 - 2800 W
Azt értem, hogy nem fogjuk mind a négy zónát kihajtani maxon. Azonban a minimum teljesítmények is bő 30 amper, ha jól nézem -> de nekem itt elfogyott a középiskolás fizikám, és innen eléggé meg vagyok lőve, hogy ennek mennyire is kellene mennie, vagy mennyire nem :)
Mindenesetre az bátorít, hogy az internet kollektív népe szerint ennek mennie kellene, köszi :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jellemzően a C25 elviszi...
"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001 valahol máshol
Sose fulld trollba a kretént.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
köszönöm szépen
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nálunk 1x32A van és főzőlap+sütő. Én direkt olyan főzőlapot kerestem, amiben korlátozni lehet a teljesítményt. Eddig az 1 év alatt 1x szabályozott vissza kB 5 percre. Ha most vennék főzőlapot, már nem is foglalkoznék vele...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezt a "korlátozni a teljesítmény" dolgot hogy hívják, mire keressek? Esetleg be tudod linkelni, ti mit vettetek?
Köszönöm előre is
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
köszi
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt értem, hogy nem fogjuk mind a négy zónát kihajtani maxon. Azonban a minimum teljesítmények is bő 30 amper, ha jól nézem -> de nekem itt elfogyott a középiskolás fizikám, és innen eléggé meg vagyok lőve, hogy ennek mennyire is kellene mennie, vagy mennyire nem :)
Szinte mindegyik új főzőlap tud olyat, hogy 100-250-500 wattos lépésekben beállítható a maximális teljesítményfelvétele, tehát lekorlátozható mondjuk 4 kW teljesítményre.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi, utánakérdezek majd.
Esetleg ezeket lehet on-the-fly állítani? Tehát nyáron, ha többet megy a klíma, akkor lejjebb veszem, míg télen, ha sokkal ritkábban megy a klíma, akkor feljebb veszem?
Vagy mennyire bonyolult átállítani?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Esetleg ezeket lehet on-the-fly állítani? [...] Vagy mennyire bonyolult átállítani?
Általában beállítható menüből, ez például Bosch: https://imgur.com/a/70BJB1q
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
köszi, így már értem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Semekkorát, az értékesítőre pedig ne hallgass.
Én konkrétan idén tavasszal cseréltem le a főzőlapot Neff (Bosch) indukciósra, 1 fázis 13A-re van biztosítva és a világon semmi gond nincs vele. Egyszerre a két nagyobbik főzőhely szokott menni, azoknak darabja 1800 watt a leírása szerint, a 13A-es ugye papíron csak 3000 wattot enged, de mivel elképesztően gyorsan melegít (gázos vagy kerámia laphoz képest) így maximális teljesítményen 30-60 másodpercnél többet soha életében nem ment még egyik lap sem, a boost funkciót pedig még soha nem is használtuk.
Szóval a C25-el se aggódnod se bővítened nem kell. De ha mégis aggódsz akkor figyelj oda hogy olyan főzőlapot vegyél aminek van power control funkciója, azokon be tudod állítani a maximális engedélyezett áramfelvételt. Bosch pl. mind tudja.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi. Ha jol ertem, nem is feltétlen c25 a para, hanem a teljes lakásra a 40amper - de ezzel együttélünk, ha úgy jön ki, hogy nem megy egyszerre a klíma, mosógép plusz főzőlap. Esetleg, ha a hűtő is rákapcsol a nyitogatás miatt.
Plusz a néni valami olyat magyarázott, hogy az indukciós lapok a bekapcsoláskor vesznek fel sok áramot, és az a necc.
A power controlnak utánakeresek, köszi mégegyszer.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
C karakterisztikaval nem szamit a bekapcsolaskori "rantas", csak B-nel. Pont erre van a 'C'.
A huto motorja tipikusan 150-200 wattos, szoval nem relevans, egy mai videokartya/jatekkonzol boven tobbet fogyaszt.
Amit irsz, 40 amper a haznak, ebbol 25 a konyhanak, teljesen jo, nyugi. Nalunk B-25 van _az egesz hazhoz_, es megvan minden, amit irsz (klima, 4 zonas indukcios ikea fozolap + suto, mosogatogep, bonuszkent mikro es vizforralo) - meg sose vagott le. Csak vegyel, amit szeretnel, boven, BOVEN tul vagy meretezve kvazi mindenhez.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem sok az a 150-200w? A duplakompresszoros 10 eves bosch eszik 90-100w-ot mikor mindketto megy.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csak tipp, de szerintem te átlagteljesítményről beszélsz, ő pedig arról a teljesítményről, amikor épp jár a kompresszor, tehát amit a villamos terhelés szempontjából figyelembe kell venni.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem, ez a konkret pillanatnyi fogyasztas, amit a shelly plug s mer.
Viszont van egy 20+ eves gorenje is (normal, alul fagyaszt felul hut), annak valoban 100w a pillanatnyi fogyasztása.
Viszont mindketto 8kwh korul kert az utolso 7 napban (es a gorenje az nincs nyitogatva valamint huvos helyen van), osszfogyasztasban nincs nagy kulonbseg (hatasfokban igen, a bosch nagyobb sokkal).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Becsleskor fole szoktunk becsulni, hogy ha hibazunk, se legyen hirtelen hamis az allitas.
Amugy abszolut hutoje valogatja. Egy hutoladat, vagy egy ketajtos ("amerikai") hutot szemlezve szerintem siman talalsz olyat, ami megeszik 150-200W-ot is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Amit irsz, 40 amper a haznak, ebbol 25 a konyhanak, teljesen jo, nyugi.
Ugye lakás :) Két dolgot tudok (még nem lakunk ott):
- a szerződéshez adott mellékletben (műszaki leírás) annyit írnak, hogy 1x40A / lakás -> ez gondolom az óránál van mérve. Ennek is van B/C karakterisztikája (tehát adott esetben mehetünk picit fölé?), vagy ez egy hard limit, és 40A, kész?
- egyszer voltunk megnézni a majdnem kész lakást, akkor ezt fotóztam (az óra kint van a folyosón, így azt nem)
Utóbbi alapján csak a főzőlap az, ami C25, és a sütő/mikró/mosogatógép tök más kismegszakítón van -> ettől kevésbé is félek, a teljes lakás 40A ami kicsit belémrakta a szart. De megnyugtattatok, hogy nem fogunk naponta járkálni a folyosóra a villanyóránál a biztosítékot kapcsolgatni, szóval egyelőre chill vagyok, köszi :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Olvasd el ezt, hátha letisztul pár dolog:
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Lakasba normal fogyasztoknak, miert pakoltak C-t mindenhova?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Olcsóbb eszköz esetleg...?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vagy az volt raktaron, vagy megmaradt valahonnez stb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
DC tapok nagyot tudnak rantani, azert. Soft-start feature draga es/vagy szandekosan kihagyjak market segmentation miatt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
DC tapok nagyot tudnak rantani, azert.
Melyik DC táp ránt akkorát és annyi ideig, hogy csak egy C karakterisztika bírja el?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Na, most megint tanulnék egy kicsit, sry, ha hülye a kérdés. Az itt linkelt írás azt írja, hogy:
A kioldási karakterisztika azt mutatja meg hogy a késleltetés nélküli elektromágneses kioldó a névleges áram hányszorosára van be állítva.
Ez alapján én azt manifesztáltam magamban, hogy a B/C karakterisztika eltérés csak az azonnali leoldásra van kihatással - tudsz segíteni, hogy én értek félre valamit, vagy a te posztodban az „annyi ideig, hogy csak egy C karakterisztika bírja el” mondatban az IDŐnek nincs értelme?
Hiszen ha az lenne a probléma a DC táppal, hogy sok ideig fogyaszt sokat, akkor emiatt old le: „Hő kioldás esetén a 1,13-as és a 1,45-ös szorzó a meghatározó tényező. A kismegszakítónak a 13%-os túlterhelést több mint 1 órán át kell engednie, ez a legkisebb vizsgáló áram. Viszont 45%-os túlterhelés esetén 1 órán belül meg kell szólalnia.”. - erre viszont nincs a karakterisztikának kihatása, ez az írás szerint azonos a B/C/D esetben.
Ha pedig amiatt old le, mert 2-3-5-10-szer annyit fogyaszt, mint amennyit a kismegszakító enged, akkor ott nincs időtartam-vizsgálat, az azonnal le kell, hogy oldjon.
Mit értek félre? :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Új építésű lakások (természetesen villanytűzhellyel, mert a gáz mégdrágább) tömegével 1x32A-el adnak. Szintén klímával, mosógéppel, mindennel. Nem szokott gond lenni.
Azt felejtik el az emberek, hogy ma már nem 60 meg 100 W egy izzó (bár van aki manapság LED-ből pakol annyit :)), a mosógép, mosogatógép pedig sokkal kevesebb vizet, ezáltal áramot használnak, mint régen. A magas hőfokon mosás se akkora divat. Indukciós főzőlap sokkal jobb hatásfokkal működik, mint a kerámialap, a "rezsólaposokról" nem is beszélve. Jó eséllyel a TV is kisebb fogyasztó, bár ott vannak extremitások.
Ugyanakkor szabvány szerint villanytűzhely mellé 11 kW betáp kellene, amit egyetlen szolgáltató sem fog adni 1 fázison. Másrészt ezzel jól elbarmolják a további bővíthetőséget is. Van erről egy jó cikk itt:
https://www.villanylap.hu/lapszamok/2013/marcius/2244-akinek-nem-inge-n…
Amikor ismerősnek javasoltam a cikk alapján, hogy reklamálja meg (neki 3F kellett volna, de az új építésbe ott se fért bele), akkor arra hivatkozott a kivitelező, hogy a MSZ 447 csak a tervezésre vonatkozik, családi háznál meg nincs kiviteli terv. Mondjuk azzal a házzal talán ez volt a legkisebb problémájuk.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Amikor ismerősnek javasoltam a cikk alapján, hogy reklamálja meg (neki 3F kellett volna, de az új építésbe ott se fért bele), akkor arra hivatkozott a kivitelező, hogy a MSZ 447 csak a tervezésre vonatkozik, családi háznál meg nincs kiviteli terv. Mondjuk azzal a házzal talán ez volt a legkisebb problémájuk.
Lakóparknál? Mindenesetre ezt a linket elmentem, köszi.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kb. lakópark, nem tudom ma azt hogy definiálják. Bevonnak pár telket építési övezetbe, jön egy fővállalkozó és mindegyikre ő épít. Jellemzően oda is ikerházakat, de jogilag néha nem csinálnak belőle társasházat sem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"ehhez kepest meg egy karacsonyi vacsi is 3 fozolap, tipikusan fel teljesitmenyen (mert csak rotyog)."
Rotyogás fázisban igaz, de odáig el is kell jutni. Vizet, nagyon folyós ételt P-n érdemes melegiteni forrásig, de 1F-on az nem megy egyszerre. Nyilván ezzel együtt lehet élni, de korlátozó tényező.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
P-t ritkan hasznaljuk, mert hangos (zummog az edeny a fozolapon, meg mar egesz hamar, 50-60 fokosan rotyogni kezd a viz, mert az edeny alja hamarabb lesz 100 fokos, mint a viz), tipikusan csak amikor gyorsan kell valami, akkor meg csak az az 1 megy.
amugy sose korlatoztuk magunkat, es nem volt vele gond. B25 van az egesz hazhoz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Whatever you need. Megrendeled, kifizeted.
Nem értem a szarrágást.
echo crash > /dev/kmem
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egyidejűségi tényezővel kell számolni a házban (az indukciós főzőlapod is működés közben kismilliószor ki-be kapcsolgat...)
A 4 fázist nem is értettem valamelyik posztban, erre inkább nem reagálnék. XD
Valódi szakemberre bízd rá, és ha nem akarsz nagyon kitolni magaddal akkor elég lesz a 3x 32A (ha jól megmagyarázzák akkor esetleg C karakterisztikájú KMSZ-t is feltehet a szolgáltató) bár ez lényegi különbséget nem fog jelenteni. Inkább a megfelelő és koordinált túlfesz, villámáram és zárlati védelem a fontos + a minőségi hálózat és a jó földelés.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
eon-nál lakosságiba csak B-st raknak az órához, ahol C-s van korábbról, azt is cserélik le.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ha jól megmagyarázzák akkor esetleg C karakterisztikájú KMSZ-t is feltehet a szolgáltató
Szinte kizárt, hogy felteszik.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"megfelelő és koordinált túlfesz, villámáram és zárlati védelem a fontos"
- tudnal ezekre konkret gyakorlati peldakat (eszkozoket, linkeket) mondani?
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nagyon régen foglalkoznom kellett nekem is ezzel. Akkor az volt a mondás, hogy alanyi jogon 32A jár - ami azért hangsúlyos, mert ha ezt három fázison akartam volna, akkor 3x10A-t kaptam volna. A 10A mint limit, erős korlát, tehát nem akarom. A 3x32A ugyan megoldható - de akkor összesen ugye 92A-t kapok (elméleti maximum) - de innen kezdve az "extra" 64A után fizetnem kell ha használom, ha nem. (Mármint a mért fogyasztáson felül.) Ez elég gyorsan behatárolta, hogy marad az 1x32A.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezt a marhasagot ki es mikor irta/mondta ?
1980 tol amig ott laktunk 3x25A volt es nem kellett fizetni. 32A ami igaz, de az fazisonkent.
Azert fizetsz egy vodor penzt a kiepitesre.
Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
(2017. évi LVII. törvény és 157/2017. (VI. 16.) Korm. rendelet)
Csatlakozási díjfizetési kedvezmény - Hálózat építésre vonatkozó kedvezmények:
Kizárólag legfeljebb 1*32 Amper áramerősségű, kisfeszültségű, teljesen új; vagy összesen legfeljebb 1x 32 Amper áramerősségű, kisfeszültségű többlet igényig, egy csatlakozási pontra vonatkozik.
Ezen igények esetén az igénylőnek csatlakozási alapdíjat (Igényelt áramerősség után fizetendő) nem kell fizetnie és Közcélú hálózat létesítésére vonatkozó hossz kedvezményekben is részesül...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
node ez csak egyszeri díj, nem kell folyamatosan fizetni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
plusz tobb meroora, tobb kabel, plusz nagyobb szekreny a tobb merooranak es kabelnek, kismegszakitok, fi-rele, tulfeszvedo fazisonkent, munkadij, miegymas. hirtelen kijon 250k vs 1 milka a ketto megoldas kozott. Persze, egyszeri, de kinek van erre kidobni valo penze?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Miért kéne több fogyasztásmérő? tarifánként kell egy mérő, aztán annyi. Védelemre szolgáló berendezések valóban többen lesznek/több unitot fognak elvinni, részben drágábban is - de a négyszeres szorzó erős túlzás.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igaz, legyen akkor haromszoros szorzo. A lenyeg, hogy hiaba egyszeri dij, jelentos osszeg. Es alapvetoen, ahogy irtak is, mikozben az utobbi evtizedekben mindennek pont, hogy csokkent a fogyasztasa (OK, indukcios sutot leszamitva, ugye), kerdes, tenyleg kell-e, megeri-e.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem mindennek. Régebben nem volt ennyi villanyautó-töltő, klíma és hőszivattyú.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"indukcios sutot leszamitva, ugye" - hogy milyen hőfejlesztő megoldással megy a sütés-főzés, az szinte mindegy - a gáztűzhelyeket mindenestől (mert sokkal-sokkal-sokkal olcsóbb a villanyt odahúzni, mint a gázt) kiváltják manapság elektromos tűzhelyekkel, sőt a fűtésre is inkább elektromos áramot használnak (lett légyen az hőszivattyú, vagy "energiatakarékos" (ló...t az, de mindegy) ...o fűtőpanel...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
1980 tol amig ott laktunk 3x25A volt es nem kellett fizetni. 32A ami igaz, de az fazisonkent.
Hát igeg, 1980-ban még nem volt limit... :D
Aztán valamikor a kilencvenes években fázisonként 32 amper felett fizetni kellett hálózatfejlesztési hozzájárulást, majd nagyjából 2007 óta tarifánként 32 amper felett kell hálózatfejlesztési hozzájárulást fizetni, ez 2017-ben úgy szigorodott, hogy mérőhelyenként összevont tarifákkal együtt 32 amper felett kell hálózatfejlesztési hozzájárulást fizetni.
Tehát így 2007 előtt lehetett 3x32A ingyen, 2007 és 2017 között ezért már 64A után kellett fizetni HFH-t, de lehetett olyan, hogy 3x10A és/vagy 16A vezérelt/éjszakai és/vagy 16A H-tarifa; majd 2017 után ez utóbbi esetben fizetni kellett külön 14A-30A után HFH-t, ha a 3x10A mellé kért az ember vezérelt és/vagy H-tarifát.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
en pont 2017-ben kertem
3x16A nappalit es 1x25A vezereltet.
Erre kellett fizetni 16*5500Ft halozatfejlesztesi dijat.
Azon gondolkodom, hogy a vezereltet felbovitenem vagy 1*32 vagy 3*16A-re.
Most igy 2023-ban az elmu szerint 3*16+25A=73A-em van, igy ha barhova ennel tobbet akarok, akkor amperenkent hozzajarulasindijat kene fizetnem?
En azt hittem, hogy 48A-ig rendben vagyok es barmilyen merot is akarok (pl. h tarifa), akkor 48A-ig ugy igenylem, ahogy tetszik.
Igazabol eleg lenne az 1x25A, csak delutan 1orat adnak, es ott megroffentenem rendesen.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hogy valaszoljak magamnak.
Ma csereltek orat. Ritka gagyit kaptam. A nappali (3f), valami cseh zpe marka, es a számok kb. fele akkorak, mint a regin voltak.
Az ejszakai (1f), meg valami kinai marka (sanxing), ami ugyanugy villog, hogy varni kell, hogy le tud olvasni.
Az amper mizeria is tisztult. Nekem 3*16nappali es 1*25 ejszakai van. Ha az ejszakain szeretnek, 3*16-ot, akkor 48-25=23A-t kellene meg fizetnem.
Mert mostmar a 32A osszevontan jar az osszes merore egyutt. Azaz ha valaki vezérelt+nappalija van akkor 1*16+1*16 jarhat neki ingyen.
Sim kartyas merot (okosmero) meg az kap, aki:
a) ceg
b) 5000kWh/ev folott fogyaszt
c) visszataplalos napeleme van.
Lehet nem jol tudta a szerelo, mert a vezereltnel valtig allitotta, hogy csak es kizarolag bojler kotheto ra. Puffer (futes) nem.
Az oram meg azert lett cserelve, mert 9 eves, es jovore (10ev) lejar a hitelesitese. (aem csm 0201)
Ezeket minden esetben bezuzzak, en nem kaphatom meg, de mashova se szerelik fel. A forgotarcsas regi meroknek csinaltak azt, hogy megneztek probapadon es ujrahitelesitettek 5-6 evre. Es volt olyan mero ami fennvolt 20-25 evig is.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hogy mi köthető B tarifára, azt leírja az üzletszabályzat. Arra érdemes támaszkodni, nem a szerelők anekdotáira.
E.ON: https://www.eon.hu/content/dam/eon/eon-hungary/documents/hatarozatok-sz…
3.4-es pont:
A „B” árszabás szerint számolható el a felhasználó által meghatározott bármely, szakaszosan is
biztonságosan üzemeltethető, külön mért – az elosztó vezérlőberendezésével vezérelt
felhasználói áramkörre állandó jelleggel, megfelelő segédeszköz hiányában állagsérelem nélkül
nem leválasztható módon, nem dugaszolhatóan csatlakoztatott – felhasználói berendezés
fogyasztása. Az E.ON Áramszolgáltató Kft. legalacsonyabb „B” árszabású ára („B” Alap) nem
haladhatja meg az „A1” árszabásához tartozó legmagasabb ár 70 %-át.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem vagyok cég, nem fogyasztok 5000 kWh-t évente, és nincs visszatáplálós napelemem. Idén cseréltek órát, GSM-esre. Igaz, amennyire túlbecsülték a fogyasztásomat, akár lehetne is (négy havi számlaösszeget írtak most jóvá).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az nem úgy van, hogy az előző év fogyasztása alapján tippelik meg a következőt?
"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
3x32 A vagy afelett is okosmérőt szerelnek fel.
A "B" vezérelt tarifára pedig 4/2011. (I. 31.) NFM rendelet a villamos energia egyetemes szolgáltatás árképzéséről alábbi része vonatkozik:
5. § (1) * A „B” árszabás szerint számolható el - közvilágítási célra vételező felhasználó kivételével - a felhasználó által meghatározott bármely, szakaszosan is biztonságosan üzemeltethető, külön mért - az elosztó vezérlőberendezésével vezérelt felhasználói áramkörre állandó jelleggel, megfelelő segédeszköz hiányában állagsérelem nélkül nem leválasztható módon, nem dugaszolhatóan csatlakoztatott - felhasználói berendezés fogyasztása.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát, szerintem szopóág, ha nem tudsz otthon bekapcsolni egy háromfázisú fogyasztót. Komolyabb motorral megáldott dolgok mind arról mennek. Pl. a hasogatónk, betonkeverőnk is három fázisú.
Ház körüli munkákhoz kellhet szerintem alkalomszerűen háromfázisú gép.
3x20A van nekünk a házban. Gondoltam ha kevés, majd bővítjük. Eddig mindenre elég volt. Igaz, autót nem töltünk róla. Mert szerintünk az autó az dízel.
,,Éjszakai áramunk" nincs. Jelenleg fával csináljuk a melegvizet is. Nyáron ez 3-4 naponta való begyújtást jelent (egy kazánrakta fa, nem kell rátenni).
Ha úgy alakul, köttetünk be ,,éjszakait", esetleg H-tarifát (kiállást megcsináltam neki, csak rá kell kötni).
De egyelőre az infrastruktúráktól való minél nagyobb függetlenség a mániám. Ezt pedig eleve főleg fogyasztáscsökkentéssel lehet elérni. Szerintem ha fejlesztünk, valamilyen részbeni szigetüzemű napelemes rendszer lesz az irány.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát, szerintem szopóág, ha nem tudsz otthon bekapcsolni egy háromfázisú fogyasztót. Komolyabb motorral megáldott dolgok mind arról mennek. Pl. a hasogatónk, betonkeverőnk is három fázisú.
Ez azért erősen függ attól, hogy milyen házról/lakásról van szó. Belvárosi társasházban, hatodik emeleten az emberek ritkán használnak hasogatót, esztergapadot vagy CNC-marót.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
oda meg 3f, kb a konyhába kellhet a sütő/főzőlap miatt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Dobnal egy webshop linket haromfazisu sutore?
Az ar nem szamit, de mondjuk 500eFt felso hatarban limitaljuk, megiscsak a realitas talajan maradjunk.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Főzőlap általában két fázisú, harmadikra szokták tenni a sütőt. Feltételezem erre gondolt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bocs, igen arra gondoltam amit pink ir, én is kerestem valódi 3f sütő/főzőlap kombót, állítólag létezik ilyen, de nincs konkrét tipus.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
en az igazi komborol teljes mertekben lebeszelnelek.
Nezd meg az alkatresz arat ezekhez az cuccokhoz. Csomo olyan szituacio can, ahol olcsobb kidobni az egeszet, mint megjavitani.
Namost azért mert a belso tapegyseg kozos,igy oda vagy lancolva egy 3-400khuf-os egyseghez.
0 elonye van. Egy beepitheto suto es fozolap lehet ugyanabban a szekrényben egymas folott.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sütő alatt szigorúan sütő, vagy tűzhely?
Mert csak sütő legfeljebb ipariban lesz 3F.
Tűzhely pl. https://www.electrolux.hu/kitchen/cooking/cookers/electric-cooker/lki56…
Persze ez is köthető egy vagy két fázisra is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ház körüli munkákhoz kellhet szerintem alkalomszerűen háromfázisú gép.
Lassan hét éve házfelújítok, soha nem volt szükség három fázisra, pedig van, ha mégis kellene.
Pl. a hasogatónk, betonkeverőnk is három fázisú.
Jó, de ez a saját választásod, betonkeverőből még a 300-400 literesek is elvannak 1200-1500 wattos motorral...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
elvannak 1200-1500 wattos motorral...
Hogy jön ez a hány fázisról megy a gép kérdéséhez? Mert ugye lehet egyenáramú villamosgép megfelelő vezérléssel, aszinkron vagy szinkron villamosgép, szintén megfelelő inverterrel. Lehet háromfázisú aszinkron villamosgép egy fázisról, meg kondenzátoros fázistolásról táplálva, ami egy rémálom elliptikus mezővel, ami egy megfelelő irányba, és egy vele szembe forgó mágneses mező szuperpozíciója, de ez nem segíti a jó hatásfokú működést. Gondolom, ennek kapcsán beszéltél teljesítmény limitről. Néhány wattos gép esetében lehet hasított pólusú aszinkron gép is akár. Aztán lehet becsületes háromfázisú aszinkron gép, mindenféle inverter nélkül, póluspárszámtól - tekercselés - függő fordulatszámmal, tipikusan 4% körüli slippel.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát, a gyakorlatban leginkább az utolsó megoldással találkoztam.
Egyébként is, a tököm szarakodik ilyenekkel. Ha valamit hajtani kell, oda kell baszni egy izmos háromfázisú motort, oszt' jónapot. Soseromlikel. A variálásból van mindig később a baj.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hogy jön ez a hány fázisról megy a gép kérdéséhez?
Úgy, hogy tipikusan ezek a teljesítmények egy fázisról mennek... mutathatnál mondjuk például néhány boltban kapható 1200 wattos három fázisú betonkeverőt, mielőtt egy kiselőadást tartasz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mutathatnal egy normalis betonkeverot ami nem 1+Mft:
- kenyszerkeveresu:)
- nincs rajta az a gagyi fogaslec, aminek a fogai rendszeresen kitornek
- normalis szijhajtassal van
Ennyit a bolti betonkeverokrol...
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ennyit a bolti betonkeverokrol...
Én hat éve vettem egy olcsó betonkeverőt, volt talán 50 ezer forint '17-ben, azóta... várj, megnézem a jegyzeteim... 23 köbméter betont kevertem vele. Még mindig tökéletes, nem törtek ki a fogai, satöbbi. Mégis mi a bánatos lófaszért kellene közel egymillióért vennem betonkeverőt?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha nem tudod, mire valo egy kenyszerkevereses betonkevero, akkor nem kell neked.
A fogasleceshez: nekem szijas van, es sose cserelnem el fogaslecesre. Oda egyszer kerül be valami, es torik a fog.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha nem tudod, mire valo egy kenyszerkevereses betonkevero, akkor nem kell neked.
Háztáji betonhoz? Nem, nem kell nekem, sőt, senkinek nem kell olyan, mert az tipikusan alacsony víztartalmú betonhoz való, azt nagygépes tűvibrátor nélkül otthon be nem dolgozod szakszerűen időben, ha pedig nem dolgozod be szakszerűen, akkor sok értelme nincs. Otthoni módszerekkel szakszerűen bedolgozható betont öneső keverővel tudod megkeverni.
Ezért van az, hogy alacsony víztartalmú (köznyelvben földnedves) betont ömlesztve hoznak vagy a helyszínen keverik kényszerkeveréssel; a magasabb víztartalmú (vagy folyasztószerrel adalékolt) betont viszont öneső puttonyban hozzák házhoz (lásd betonszállító) vagy öneső keverővel keverik meg a helyszínen.
A fogasleceshez: nekem szijas van, es sose cserelnem el fogaslecesre. Oda egyszer kerül be valami, es torik a fog.
Akkor nekem igen nagy szerencsém volt a 23 köbméter megkeverésével. Vagy ez nem olyan komoly probléma, mint ahogy előadod. Amúgy meg 2700 forint egy fogaskerék és 14000 forint egy fogaskoszorú.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A mienk hidraulikusan billent. Utánfutóként van megépítve, így csak odavontatod, leakasztod, letalpalod és mehet is az ipar.
Ilyesmit nem újonan kell venni sok pénzért, hanem keresni éppen eladót, esetleg kicsit kipattintani, ha szükséges.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A mienk hidraulikusan billent. Utánfutóként van megépítve, így csak odavontatod, leakasztod, letalpalod és mehet is az ipar.
Két opció van: vagy nagyon durván túltervezed a szükségleteidet, vagy a többiek - beleértve a kőművesek jelentős részét is - mind balfaszok, akik nem így állnak hozzá a munkához. Én arra hajlok, hogy durván túltervezed a szükségleteidet és közben kialakul egy olyan képed a világról, hogy nem is lehet másképp csinálni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én nem mondtam, hogy nem lehet másképp csinálni.
Valaki fikázta itt a fogas koszorút, én meg mondtam, hogy ilyen is van. Just in case, ha nem akar fogas koszorúsat.
Egyébként igen, valószínű a miénk egy picit overkill, inkább való egy kőműves csapatnak, mint háztáji munkákhoz. Eleve utánfutóként van megépítve, csak a kocsi után kötöd, nem kell felrakosgatni, rögzíteni, stb. Barterelve lett egyszer régen, most meg milyen jól jön. Kis kiöntő csőre is van, aminek alátolod a talicskát, nem egy méter magasról fröcsög bele a beton. Azért jobb volt ezzel dolgozni, mint egy praktikeres 1.0-ással. Ha új árban kellene megvenni, valószínű én se vettem volna meg csak így otthonra. De ha leesik egy ilyen here and by, akkor érdemes lecsapni rá, ha tudod, hogy kelleni fog. Cigánynál, ausztriakutatóknál fel szoktak bukkanni jó dolgok, jó áron.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Oké, csak onnan indultunk, hogy azért kell a három fázis, mert a háztáji betonkeverő miatt kell, holott egy ilyen betonkeverő messze nem háztáji, a háztáji betonkeverők többsége - ahol nem három fázisú motort sikerült lopni - egy fázisú motorral megy, mert több szempontból is praktikusabb és olcsóbb is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az áruházi cuccok finoman szólva nem olyan szemlélettel készülnek, hogy kiszolgáljanak. Van, hogy már a használatba vétel előtt érdemes cserélni, megerősíteni dolgokat. Vállalkozást nem alapozol egy ilyenre, na.
Fűnyírótraktor is kb. a Stigánál, Husquarnánál kezdődik. A többi hulladék. Öt éven belül elreped bennük a szar spiáter csapágyház, ami persze kurvadrága (kollégámnak legyártottuk idebent rozsdamentesből: ez túl fogja élni a gépet).
Szerintem ilyesmikből pont jobban megéri megvenni valami régi, de alapvetően jó konstrukciójút, valaki olyantól, akinek már nem kell.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az áruházi cuccok finoman szólva nem olyan szemlélettel készülnek, hogy kiszolgáljanak. Van, hogy már a használatba vétel előtt érdemes cserélni, megerősíteni dolgokat.
Mint írtam, vettem egyet ~50 ezer forintért, ~23 köbméter betont megkevertem vele, kell még ~7-8 köbmétert megkevernem és akkor eladom, mert nem kell többé és el tudom adni használtan kb. 40 ezerért, mert megveszik. Semmi értelme nem lett volna vennem egy utánfutóra szerelt monstrumot, nem éri meg jobban, hacsak nem akarok úton-útfélen fűnek-fának dicsekedni.
Vállalkozást nem alapozol egy ilyenre, na.
Mintha ott tartottunk volna, hogy háztáji. Hogy kerültünk hirtelen oda, hogy vállalkozást alapozzunk rá?
Szerintem ilyesmikből pont jobban megéri megvenni valami régi, de alapvetően jó konstrukciójút, valaki olyantól, akinek már nem kell.
Szerinted. A használtpiac szerint meg nem így van.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekünk ez jött szembe, nem direkt kerestünk ilyet. Meglepően jutányosan ki lehet fogni jó cuccokat. Legfőképpen hagyatékból. Ahol az örökös nem is ért hozzá, és nem is érdekli, csak vigyék már el onnan a sok kacatot, nem akar vele sokat foglalkozni.
Egyébként ha már így alakult, kényelmes, hogy kapásból horogra lehet akasztani, nem kell vele kínlódni, utánfutóra emelgetni.
Nem csak háztájiról volt szó. Arról az esetről is, amikor a szaki állít oda háromfázisú eszközzel.
Egy kőműves csapat simán hozhat magával ilyen kaliberű gépet.
De teljesen mindegy is. All-in-all, szerintem lehet három fázis nélkül is élni, de nem látom okát, mi oka lenne valakinek kevesebb fázist bekötni. Számomra úgy tűnik, hogy nincs nyilvánvaló előnye az 1 vagy 2 fázisnak a hárommal szemben. Úgyis amperre kell fizetni a bővítést, bárhogyan oszlik is meg.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekünk ez jött szembe, nem direkt kerestünk ilyet. Meglepően jutányosan ki lehet fogni jó cuccokat. Legfőképpen hagyatékból. Ahol az örökös nem is ért hozzá, és nem is érdekli, csak vigyék már el onnan a sok kacatot, nem akar vele sokat foglalkozni.
Értem én, csak ez nem általános, hogy mindenkinek ilyen van otthon. Onnan indultunk, hogy háztáji barkácsoláshoz _kell_ a három fázis, most ott tartunk, hogy jutányos áron kifogtál valami ritkaságot és messze nem általános.
Nem csak háztájiról volt szó. Arról az esetről is, amikor a szaki állít oda háromfázisú eszközzel. Egy kőműves csapat simán hozhat magával ilyen kaliberű gépet.
Kőművesek jelentős része egyfázisú gépekkel dolgozik, mert az biztos van az ügyfélnél, nem fog két garnitúra gépet tartani.
Úgyis amperre kell fizetni a bővítést, bárhogyan oszlik is meg.
Hát, pedig van realitása az 1x32 ampernek a 3x10A helyett, ha amúgy elég a háztartásban a 32A, mert akkor nem kell fizetni pluszban. 3x10A esetén már oda kell figyelni, hogy a porszívó, a mosógép vagy a kávéfőző ugyanazon a fázison van-e és be lehet-e kapcsolni a mikrót, ha megy a klíma. Ráadásul a 1x32A elvisel ~ fél órán át 48A áramot.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
es mivel te kifogtal egy jo cuccot, akkor az osszes olyan!!! #worksfortrey, mindekimas hulye!! :-/
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
es mivel te kifogtal egy jo cuccot, akkor az osszes olyan!!!
Tele vannak az építékezések és házfelújítások olyan betonkeverőkkel, mint az enyém is. Nem látszik az, hogy hullanának, nem olyan nehéz tartós betonkeverőt csinálni, de eléggé eltávolodtunk attól, hogy kell-e rá három fázisú motor.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
en olyat szeretnek, ami maga veszi fel az anyagot, es kozben meri, hogy a tobbi adalekot (ami ml-re van, meg grammra meg meropoharra) be tudjam adni.
Most ugy megy, hogy muanyag vodorre van kiszamolva az osszes adalek (ontomorodo adalek, vizzarosagot segito por, hidrofob adalek, szalerosito, keregerosito, szinezo por (vasoxid), bazaltzuzalek, ilyesmi).
Igy tudok fel keverest es egesz keverest kesziteni, viszont a vodor az kb. 30kg. (egy keveres 4 vodor) Es kezdem unni emelgetni. Jo lenne, hogyha maga venne fel.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Biztosan létezik ilyen is, érdemes utánakérdezni szakiknál. Hátha van, aki ilyennel kezdte az ipart. Talán még akad is valakinek az ismerősénél elfekvőben egy.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
jonlenne egy ilyet latni webshopban, youtube-on, barhol.
Mert gyanitom, hogy nem létezik. Vagy betongyar, es akkor kimerik kobmeterre az adagot.
Meg az esztricheseknek van valami, de abba is lapatolni kell, ott se tudsz pontosan mérni 6-10 fele kulonbozo adalekot.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én még nem láttam bolti betonkeverőt, csak házilag építettet :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én még nem láttam bolti betonkeverőt, csak házilag építettet :D
Hát ja, amíg lehetett lopni az alkatrészt, addig otthon építették meg. Amint meg kellett venni az alkatrészt és még szopni is kellett vele, rájöttek a népek, hogy egyszerűbb megvenni boltban.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
a tomeggyartasnak semmi koze hozza, ugye?
Magyaran olyan dolgokat is legyartanak Kinaban, amit regen nem volt esszeru legyartani, mert kell egesz Mo-ra vagy 40 darab. Full retegigeny.
Ha ennyit nem veszel eszre, akkor nagy a baj
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
a tomeggyartasnak semmi koze hozza, ugye?
Olyan régen is volt.
Magyaran olyan dolgokat is legyartanak Kinaban, amit regen nem volt esszeru legyartani, mert kell egesz Mo-ra vagy 40 darab. Full retegigeny.
Ez a "régen nem volt ésszerű legyártani" azt takarja, hogy gyakorlatilag 0 forintért hazalopták valamelyik cégtől az alkatrészeket. Ezzel nyilván nem tudott versenyezni a piac.
Ha ennyit nem veszel eszre, akkor nagy a baj
Ahja... nyilván.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez a "régen nem volt ésszerű legyártani" azt takarja, hogy gyakorlatilag 0 forintért hazalopták valamelyik cégtől az alkatrészeket.
Ismerek oregeket akik abbol eltek (csaladostol), hogy:
motort tekercseltek, mecsest gyartottak (a szeget is ami kozepen van), transformatort tekertek, vagy epp pakahegyet gyartottak.
Ezek manapsag eletkeptelen eletpalyamodellek. Az egesz kisiparossag szunik meg (vilagszerte). Mindent atvesz a tomeggyartas.
Amikor egy adott dologra raallsz amibol havonta gyartasz 100-millio darabot (a mecsesbel.pont millio darab/ho volt. Sajat zervezesu es gyartasu gep).
Ebben az esetben egyreszt nem tudsz foallasban lenni mashol, meg ilyen mennyiseget nem tudsz meglovasitani.
Kar, hogy nem latod.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
motort tekercseltek, mecsest gyartottak (a szeget is ami kozepen van), transformatort tekertek, vagy epp pakahegyet gyartottak.
Most is van ilyen, két faluval arrébb, van motortekercselő, transzformátort is vállal...
Ezek manapsag eletkeptelen eletpalyamodellek. Az egesz kisiparossag szunik meg (vilagszerte). Mindent atvesz a tomeggyartas.
Mellétetted, hogy ezzel a kézimunkával mennyibe kerül a termék? Mert van az a pénz, hogy megveszik a kézműves terméket.
Kar, hogy nem latod.
A piac ilyen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem nem csak erről van szó. Régen volt egy szomszédunk, aki motorok és transzformátorok tekercselésével foglalkozott. A nagy része nem új készülék készítése volt, hanem javítás. Manapság sokszor az emberek nagy része nem is tudja, hogy valami javítható, simán kihajítják, ami elromlott. Ebben benne van az is, hogy a munkaerő drága lett (apósomék környékén kb. 100 eur-t kér egy szaki a kiszállásért, és akkor még rá sem nézett arra, ami elromlott), de az is, hogy folyton azt hallja az ember, hogy "manapság semmi nem javítható". Pedig sokszor de, az utóbbi időben rendeltem online és építettem be mosogatógépbe zsanért, sütőbe fűtőbetétet, számtalan elektronikába új szűrőkondenzátort. Sokszor alkatrész sem kell, házimozi-erősítőben, TV-okosítóban csak nem melegítette át a hullámforrasztás rendesen a nagyobb alkatrészek (hangszóróvédő relé, szűrőkondenzátor, LAN-csatlakozó) lábait, és idővel elengedett a forrasztás. Ha többen javíttatnának vagy javítgatnának dolgokat, akkor könnyebb is lenne tekercselőt, rugókészítőt találni (tekercselőt nem kerestem, nálam nem égett le semmi, de a mosogatógép zsanérját azért cseréltem, mert eltört egy rugó rajta, és egyben lehetett kapni, elég lett volna nekem a rugó).
A kisipari terméket pedig akkor érdemes megfizetni, ha jobb. Volt régen kisipari fúrógépem, nyomába nem ért egy Hilti-nek, Makitának, vagy Bosch-nak, de még egy jobb szupermarketesnek sem. Lehet, hogy sokáig tartott (nagyapám jóval a születésem előtt vette), de szar volt vele dolgozni. Nyilván akkor nem volt más. Más témában meg szükség van a kisiparra (pl. ha méretre kell bútort készíteni; bár már ott is kaptam olyan ajánlatot, hogy inkább s.k. átalakítottam egy IKEA bútort, kevesebb, mint feleannyiért, és abban már egy-két szerszám is benne volt).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ebben benne van az is, hogy a munkaerő drága lett (apósomék környékén kb. 100 eur-t kér egy szaki a kiszállásért, és akkor még rá sem nézett arra, ami elromlott), de az is, hogy folyton azt hallja az ember, hogy "manapság semmi nem javítható".
Ez a lényegi mondat. Ez teljesen jogos pénz, még akár errefelé is, ahol forintban számolunk. Ha sírás van, hogy miért nincs kisipar, akkor ne legyen sírás, amikor meg kell fizetni a kisiparost...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nincs sírás. Gazdasági racionalitás van: ha az iparos nem tud olcsóbban dolgozni, mint ha kicserélem az egész kacatot, akkor nincs rá szükség, nem versenyképes, de egy pozitív visszacsatolás is: ha mindenki azt hiszi, hogy a dolgokat nem lehet megjavítani, akkor a szakinak a kevesebb megrendelésből kell megélnie, amitől drágább lesz, amitől még kevésbé éri meg javíttatni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
akkor a szakinak a kevesebb megrendelésből kell megélnie, amitől drágább lesz, amitől még kevésbé éri meg javíttatni
A fő probléma az, hogy a szakinak a bére drága. Ha átlagfizetést nézünk és feltételezzük, hogy semmit nem kell fizetnie a szakinak, csak az idejét, akkor ~800 ezer bevételének kell lennie havonta, ha minden egyes munkaórát ki tud használni, akkor is ~6,5 ezer forinttól indul az, hogy context switch és megnézi, hogy javítható-e a cucc, ha pedig egy órán belül javítható, akkor alkatrész nélkül ~6,5 ezertől megyünk felfelé, minden olyan dolog javítása kiesik, ami ennél olcsóbb. És akkor ugye kell neki műhely, annak van rezsije, kellenek szerszámok, továbbképzési idő, satöbbi, alapvetően ott járunk, hogy egy átlagfizetéshez ~10 ezer forintos óradíj éppen csak elég, vagyis ennél olcsóbb cuccok javítása nem éri meg, ha meg alkatrész is kell, akkor pláne.
Én alapvetően szeretek megjavítani dolgokat és olyan dolgokat veszek, amelyekhez van alkatrész, mert hobbim a barkácsolás, de nem lehet mindenkinek ez a hobbija és ideje se feltétlen van rá. Viszont az is látszik, hogy fizetőképes kereslet sincs rá.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Alkatresz sem feltetlen olcso. Porszivoba pl most egett le a motor, uj motor 28e maga, uj komplett porszivo 39…
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én 15k-ért vettem 52k-s porszívóba motort.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez mind igaz, így az 50 000 alatti árú cuccok javítása nem lesz gazdaságos. Ha jól reciklizáljuk, ami marad ezekből a cuccokból, akkor nincs ezzel semmi baj. A munkaidő relatív drágasága a cuccokhoz képest csak azt jelenti, hogy az ember ideje relatíve értékesebb lett, mint a dolgok.
A hobbibarkácsolás persze más tészta, én is nagyon szeretem, mert instant visszajelzés van (működik vagy nem), az embert eltölti a jól végzett munka érzésével, csinált valamit, ami egész biztosan hasznos és értelmes.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Huszonezer Ft-os kávéfőzőben cseréltek egy picike műanyag alkatrészt valami 5000Ft-ért. Nekem bőven megérte...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Annyit simán. Ebben mennyi órabér volt?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem tudom mi mennyi volt benne - kínai termék, úgyhogy gondolom az alkatrészt gombokért tudják marékszám berendelni (néhány év használat után jellemző hiba...), a cseréje meg nem űrtechnológia - szerintem kényelmesen 15-20 perc munka lehetett vele.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
5-8 éve monitorban kondicsere: 2 óra szervízóradíj 2*3500Ft, alkatrész 78Ft....
"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001 valahol máshol
Sose fulld trollba a kretént.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
LOL, ez a szokásos trükk amit az autószervizek is szeretnek eljátszani.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Attól, hogy 123Ft a kisbizbaz, amit cserélni kell, még ugyanúgy x idő/Ft tudni/megtalálni, hogy azt kell cserélni, és megcsinálni a cserét. Ahogy a régi vicc is: autós elmegy a szerelőhöz, hogy furcsán jár az autójának a motorja. Szerelő beindítja, tényleg van gond, gondolkozik picit, fog egy csavarhúzót, tekerget ezt-azt a porlasztón, a motor járása rendeződik, minden oké, és azt mondja, hogy 5030Ft lesz. Mire az autós: ez hogy jött ki? Hát úgy, válaszol a szerelő, hogy 30 Ft a tekergetés, és 5000, hogy tudom mit és hol kell tekergetni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nincs azzal semmi baj, hogy elkéri az árát, csak ne hülyítse az ügyfelet azzal, hogy az anyag került annyiba.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha minden eszközöd megvan hozzá, hogy kicseréld, és ki is tudnád cserélni, a hibás alkatrész behatárolás és fizikai cseréje, illetve a javítás ellenőrzése mennyi időbe kerülne neked? Megkezdett órákkal számolj...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez a villanymotor tekercselés is olyan, hogy akkor tud megfizethető lenni, ha alapban már nyugdíjas az ember. Szívesen elszüttyög, és kiegészítésként tekint az így megkeresett pénzre.
Asztalossal ugyanez van: aki mainstream-ben tolja, az megfizethetetlen. A nyugdíjas szakik, akik már nem sietnek sehova, megfizethetők.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az ilyen nyugdíjas szakik nagyon jók tudnak lenni, csak sajnos általában csak egy darabig. Sokszor pár év múlva már teljesen nyugdíjba megy, vagy nincs már meg a kézügyessége, elfelejti, hogy mit is kértél.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Felénk meg szoktak halni sajnos. Az asztalosunk még jó, hogy ennyi mindent megcsinált. Pont folyamatban volt még egy lépcső. Egyik nap kiment a szőlőbe és nem jött haza.
Ezek a mai asztalosok meg nem akarnak már tömör fából dolgozni.
Aki a kazánunkat csinálta is meghalt. Ő mondjuk még nem volt nyugdíjas, egyébként is kazángyártó cégnél dolgozott. De a mienket privátban csinálta. Gondolom jó kis hazamentett anyagból. Nincs is belőle kispórolva semmi.
Most meg szívrohamot kapott a csóka aki a fűtésünket tervezte és szerelte.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Neked nem vállalok melót :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Ezek a mai asztalosok meg nem akarnak már tömör fából dolgozni." - A jó bútornak való faanyag k*drága, sok munka van a kezelésével (akár pác, akár lakk a vége) és jellemzően ezeket nem akarja/tudja megfizetni a megrendelő. És aki rááll a bútorlapból gyártásra, az jellemzően nem fog tömör fával _is_ foglalkozni. Mert ugyan bútor mindkettő, de az eszközök és a készítés során alkalmazandó módszerek nem teljesen azonosak. Sőt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egyszer rendeltünk volna tömör fából bútort, azt mondta az asztalos, hogy 2 millió. Megmagyarázta, hogy azért ilyen drága, mert a fa drága, köbmétere 300 ezer.
Amikor megjegyeztem, hogy nincs ez egy köbméter, zavarba jött. Meglepte, hogy valaki számolni is tud. 10 vevőből 9 nem jutott el addig nála, hogy megtippelje mennyi egy köbméter faanyag.
Nem kell minden hülyeséget megenni, amit mondanak.
Ahogy nézem, 1m3 durván 500kg anyag lenne. Abból azért lehet mit építeni, mikor egy üres szekrényt simán odébbteszel.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azért ez nem olyan egyszerű.
Egy asztalos, aki rendszergazda is. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Persze, hogy nem az. A megmunkált, csiszolt fa 2x áron fut legalább.
De utána más asztalos megcsinálta ötödáron, tehát nem számoltam annyira mellé.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy mezei, bótorlapból készült fürdőszobai szekrényre (kb. 2 m magas, 1 m széles, felül ajtós, alul tolóajtós, mert beleütközne valamibe), mdf-lap ajtókkal is adott asztalos 300 000 Ft-os ajánlatot a szüleimnek, olyan 10 éve. Nem rendeltük meg. Vettem egy IKEA álló konyhaszekrény-vázat, a Fynd-ből tükörajtókat (a zanírnak új lukakat kellett fúrni, mert vékonyabb falú szekrényhez tervezték), alulra pedig üvegestől tejüveg ajtókat, egy sínt bútoralkatrész-boltból, hétvégén Apámmal összeraktuk pár óra munkával, és megvolt az egész az árajánlat kb. 1/5-éből, tükörajtókkal. Szóval tud vastagon fogni a ceruza asztaloséknál.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tehát ~60E Ft anyag, x óra munka... Amit tessék szépen feltupírozni a közterhekkel, hozzávenni azt, hogy nem minden esetben számolhatsz heti 40 órával...
Ja, és nagyon nem mindegy, hogy a vázat automata gyártósor vágja/fúrja/marja méretre, rakja rá az élfóliát csillió darabot elkészítve, vagy mindent _is_ az iparosnak kell megterveznie, levágni, fúrni, marni, élfóliázni, stb...
Ja, és az is lehet, hogy szándékosan "bukó" ajánlat volt...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem hiszem, hogy szándékosan bukó ajánlat volt, meglepődött a fickó, hogy nem kellett a munkája. A 60 EFt nem mind anyag, az egy kész szekrényváz, kész ajtók, azzal valaki már dolgozott. De egyrészt olyat az iparos is vehet, másrészt nem érdekelnek a részletek: jobb anyagok voltak, mint az ajánlatban, jobb eredmény, olcsóbban, még ha a saját munkámat is egy elég jó órabérrel veszem hozzá (és egy rutinos iparosnak egy jól felszerelt műhelyben sokkal gyorsabban is kellene mennie), akkor is. Ja, és nem mai órabérrel, hanem legalább 10 évvel ezelőttivel. Nem azt mondom, hogy az illető iparos úgy ahogy van menjen kukoricát kapálni, csak azt, hogy ez nem volt eléggé speciális feladat ahhoz, hogy megérje iparosra bízni.
(Azt meg, hogy közteher lett-e volna benne, nem tudhatjuk, az csak akkor derült volna ki, ha megrendelem, és ad a végén számlát.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Láttál már asztalost dolgozni? Tudod hogyan csinálja meg a konyhabútort?
- bútorlapból megrendeli a belsőt méretre
- talán éleket még tud az oldalára vasalni, de meg is rendelheti készen
- műhelyben méretre marógépekkel legyárttatja a frontot
- lefesti miután elkészült
- üvegestől méretre vágat üveget
- kifúrja a pántok, fogantyúk helyét
- összecsavarozza és felszereli
Fűrészt max akkor láttam a kezében, amikor a spot lámpa lyukait fúrta ki.
99% tervezés, festés, összeszerelés
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Inkább csak saját nevemben/nevünkben beszélnék:
Mielőtt nekiáll az emberfia bárminek is, minimum 2x kiszáll a helyszínre, egyszer megbeszélni az óhajokat, másodszor felmérni a helyszínt.
Konyhabútor esetén csak a korpuszt (vázat) csináljuk bútorlapból, az ajtót én tömörfából szeretem csinálni, bátyám MDF-ből, de majd rájön a birka, hogy az MDF egy kalap xar lesz 10 év múlva, én hiába mondom neki (ezért nem jó, ha az ember testvérének ugyanaz a szakmája. :D) Mindegyik fajta ajtónak vannak kemény költségvonzatai akár rendeled, mint az MDF-et, akár magad csinálod, mint én. Az asztalos szakma az egyik legköltségesebb szakma az IT után (a hülyegyereknek', én, melyik szakmákat kellett választani? Így van, 20 év után is lett saját műhelyem), nem csak befektetés miatt, hanem a rezsióradíja miatt is.
Festést a legtöbb asztalos külön hely hiányában már nem is vállal, hanem csak előkészít és úgy viszi el lefestetni, mivel a festésnek is külön szerszám és tudás igénye van, az üvegesnél ugyanez a helyzet. Az üvegesnél még a horror árak is közbejönnek, ugyanis egy 4 mm-es síküveg négyzetmétere annyiba kerül, mint 10 éve volt a megmenőbb hőszigetelté (tavasszal csináltam meg a villanyóra szekrény ajtóimat, amit üvegeztettem, majd lepippantottam magam amikor fizettem)
Nem minden esetben csavarozunk, leginkább mikor a szekrényeket egy egységbe csavarozzuk, ha igényes a megrendelő és kéri, akkor a korpuszt is lamellázzuk, viszont ha nem látszik maga a korpusz szerkezete, akkor simán lehet csavarozni is, ami a látszat ellenére nem olyan könnyű.
Fűrészt lehet, hogy nem nagyon láttál a kezében, de valamivel fel kellett vágnia méretre a bútorlapot, ugyanis azt nagy táblában árulják. Egy ilyen gép, amivel egy ilyen 2800 mm x 2070 mm-es táblát felvágnak 5-7 millióba kerül és akkora hely igénye van, mint egy panellakásnak (hogy tudj forgolódni)
Btw, igen, sok a lehúzós, mások pedig a minőségi és tartós munkát fizettetik meg. Ha mondjuk egy Pápai Asztalostól rendel valaki konyhabútort (akik többek között a Szent István teremben vagy a Parlamentben is dolgoznak) attól két dolgot biztosan várhat az ember: minőséget meg "jó" árat. Egyéni vállalkozó asztalos ismerősöm is van, akinek vastagon fog a ceruzája, de olyan arany kezei vannak, hogy a rívás kerülget, mikor meglátom egy-egy munkáját, annyira szépen dolgozik. Ő viszont megkéri az árát és kérje is meg.
Aki viszont lehúzós patkány, azoktól tényleg nem kell rendelni többet semmit, hulljon csak ki a piacról. Ehhez az kell, hogy laikusok is átlássák azt, hogy egy általuk megtermelt terméknek mekkora a befektetés és rezsidíj igénye, ezért is írjuk le páran ezeket a dolgokat. Egy panel konyhabútor mérettől és igényességtől függően akár hetekig tartó műhelymunkába is kerül, plusz a helyszíni beszerelés, ami szintén napok is lehetnek, meglepetésektől függően.
Számomra a legviccesebb az, mikor IKEA-s bútor összeszereléséhez keresnek asztalost. :D
Szakmán belül is meg a köpködés a bútorlapokra, árban már nem is feltétlenül éri meg, ugyanakkor azt is elismerik, hogy lehet bútorlapból is szépet csinálni, leginkább a szabászattól függ.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nálunk bagóért mérik a bútorlapot méretre vágva.
Kizárt, hogy nekilássak fűrészelni, amikor felvágják és fóliázzák, ha arra van éppen igényem. Beadják a méretet, a gép meg délutánra megcsinálja. És mégoptimalizál is az anyaggal.
Bocsi, de ha asztalos lennék, szarnék az egészre, megcsináltatnám lapszabászattal, utána kiszámláznám az ügyfélnek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát attól függ mit nevezel bagónak. Pár éve sem bagóért vágtak, ma már annyira, hogy inkább tömörfából csinálom.
Mivel nincs helyem lapszabász gépnek én is úgy szabatom. És nem, nem egy délután van meg, hanem 1-2 hét múlva, mert hiába minden morgás, még mindig hála istennek van munka bőven az asztalosoknak. Mivel én csak hobbiból csinálom, így én tudok várni, de a volt osztálytársaim,akik vállalkoznak, már ennyire nem türelmesek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Amúgy olyat, amit készen lehet kapni jó minőségben, mint a konyhabútor korpusz, miért érdemes asztalostól rendelni? Ha valakinek nagyon aberrált méretű a konyhája? (A látszó részeket, ajtókat teljesen megértem, ott erősen véges a választék, amelyik nekem tetszett, annak a gyártását pl. abbahagyták. Azt is teljesen megértem, amikor valaki restauráltat, vagy egy meglevő antik bútor mellé rendel dolgokat, láttam már olyat, amikor kevés volt a szék, utána meg nem lehetett megmondani, hogy melyik az eredeti, melyik a másolat. Azt is értem, ha valakinek tetszik egy stílus, és olyan bútort akar.)
Amúgy a lapszabászathoz szükséges gép megvásárlása még így is jobban megéri, mint méretre vágott lapokat rendelni, hogy nagy és drága?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azért, mert minden helyiség és igény egyedi.
Második kérdésedre pedig az idő a válasz. Mint fentebb is írtam, itt a környékemen van 3 lapszabászat, ahova szoktam járni, és mindenhol hetekre van a várólista, bár van mikor 2-3 nap alat is leszabják az anyagot. Ha nagy tételben rendelnek tőled, pl. irodaház bútorzoása, ott már pörög az idő, meg a lóvé. Inkább a nagyobbak vesznek lapszabász gépet, de azzal a géppel tömörfát is vágnak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mi tömör fából csináltattunk mindent. Szeretjük a fát, és azt szeretném, ha engem ezek a bútorok kiszolgálnának. Valamin szeretjük az egyedi dolgokat: nem csak azt, hogy méretre készül, pont olyan és akkora, amilyen oda kell, hanem hogy senki másnak nincs pontosan ilyen.
A konyhaszekrényt gyertyánból (mondta is Imre bá, hogy szikrázott a fűrész, amikor darabolta), az ajtókat tölgyből, a gardróbot tölgyből, előszobaszekrényt szintén tölgyből, étkezőasztalt és székeket, valamint bárpultot és bárszékeket vörösfenyőből.
Plusz egy lépcsőt is csináltattunk korláttal szintén tölgyből, a garázs fele.
A konyhabútornak mivel vannak 45 fokban beforgatott elemei, nem kevésszer látogattuk egymást az asztalossal.
Két IKEÁs bútorunk van: a fürdőszobapolc, és egy szekrény a gyerekszobában, amit húgom adott nekem amikor költöztettem (nem kellett neki az új helyen).
Most a terasz egy részét fedetjük be, plusz korlátot csinálunk - szintén tölgyből.
Az asztalos első reakciója, amikor jött felmérni: miért nem csináljuk inkább vasból? Ő magának is vasból csinálta... (Bár ez talán már inkább ácsmunka, nem klasszikus asztalos meló.)
Nem egy asztalossal búcsúztunk már el egymástól azért, mert először mindent megígért, aztán mégis mindenáron a bútorlap fele akarta terelni a dolgot.
Eddig az egyetlen dolog, amire nem számítottunk, hogy a gyertyánban benne volt valamiféle szú. Amit azóta is próbálok belőle kiirtani, de az éjjeli csendben figyelve még mindig hallani, ahogy rág. Lassan adok neki megint egy adag cianidos permetrint.
Szerencsére másra nem terjedt át.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ahol szikrázik a fürész, ott valami gond van a paraméterekkel.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Más asztalos is beszámolt arról, hogy nem szereti a gyertyánt, mert nem egy barátságos alapanyag.
Feltételezem közben iterált az öreg a paraméterekkel, mert végül csak elkészült a bútor.
Mondtam neki maradjon nála a megmaradt fa, hátha még kitalálunk belőle valamit. Azt mondta, szó sem lehet róla. Az utolsó darabig visszahozza, ő ahhoz többet nyúlni nem akar.
Viszont mivel konyhabútort világosat akartunk és nem fenyőt, ez tűnt logikus választásnak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Remélem, hogy a szikrázást nem vetted komolyan... Plusz a gyertyán feldolgozásához már gép és fűrészlap is kell, nem elég a Lidl-s 50 ezer forintos körfűrész és 3 ezer forintos lap.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Láttál már asztalost dolgozni? Tudod hogyan csinálja meg a konyhabútort?
Láttál már informatikust dolgozni? Kicsit gépel néha-néha, aztán ennyi... :D
Válts szakmát, ha asztalosnak lenni aranybánya... :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csak akkor arany bánya, ha minimum egy Sárvári József tehetségű ember vagy, meg ha van 10-20 milliód és minimum 120-140 nm-es műhelyed három fázissal és fix megrendelő körrel. Amúgy meg bele se vágj, ha ebből akarsz megélni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Anyósomék szivattyúja 3 havonta leégett motortekercselés után és többe került, mintha vettek volna egy újat.
Érdekes látni a tekercselő urak munkáját. Véletlenül sem a hőbiztosíték megy ám ki ilyenkor, mert olyat nem tesznek bele, a vezeték ég el.
Nem szóltam bele a tekercselő úr bizniszébe, csak röhögtem rajta.
Szerintem valahol tehetség is kell ahhoz, hogy egy szivattyút ne tudjanak úgy megtekercselni, hogy a következő hónap végéig még működjön.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem hiányoznak ezek a kisipari dolgok. Nem minden szaki volt tehetséges, de voltak igazi mesteremberek, akik műremekeket készítettek. Nem a nulladik percben való gazdaságosság, papíron jól nézzen ki, hanem a büszkeség, hosszú életciklus, észszerű méretezés szemléletével.
Nemrég hoztunk be Németországból egy kisipari marógépet, felszámolásból. Valami csodálatos ez a gép! Sajnálom, hogy elmúlt ez a világ.
Azért azt hozzá kell tenni, hogy az általad elmondott kisipari tevékenység idehaza úgy érte meg, ha volt egy munkahelyed, ahonnan jó sok mindent haza tudtál lopni ezekhez a tevékenységekhez.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azért azt hozzá kell tenni, hogy az általad elmondott kisipari tevékenység idehaza úgy érte meg, ha volt egy munkahelyed, ahonnan jó sok mindent haza tudtál lopni ezekhez a tevékenységekhez.
Nem biztos. Azért az is hozzájárult, hogy egy csomó mindenben nem volt más, mint kisipari. Gyári bútor szerintem a 80-as évekig nem volt jellemző, és olcsó akkor sem volt, csak egyrészt nem volt mihez hasonlítani, másrészt, egy csomó mindent akkor hosszabb időre terveztünk. Ma pl. a bútorok nagy része nem megy tönkre, csak az emberek megunják, vagy pl. a lapraszerelteket eleve nem rakják össze elég jó, aztán elégedetlenek vele. Vettem már könyvespolcot 10 euróért, aminek csak annyi baja volt, hogy az egészet összetartó kis bigyuszok nem voltak kattanásig elforgatva, meg háromajtós hibátlan ruhásszekrényt, aminek megunta a színét az előző tulaj, és eladta olcsón, ha vállalod, hogy szétszeded, mert az ajtón nem fér ki. Mind a kettő közelebb volt, mint az IKEA. De régen pl. a tévék, hifik se sokat változtak 10 év alatt, nem nagyon volt okod újat venni, ha a régi még jó vagy javítható volt (nálunk az Orion Viking-ben csak ugyanazt a modult kellett cserélni 2-3 évente, amikor zöld lett a kép).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Orion Viking nekünk is volt :-)
Amúgy mi most is igyekszünk hosszú távra tervezni. Mindent méretre, tömör fából, jól megcsináltatni. Nem akarok lecserélni bútort, épp, hogy azt szeretném, ha engem már kiszolgálna. De talán még későbbi generációkat is.
És annak párja nincsen, amikor minden centit kihasználva, egy bútor oda a helyére lett tervezve.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Orion Viking nekünk is volt :-)
A tietek is szeretett bezöldülni (nem a tévé, csak a képe :D )? Szériahiba, vagy csak a mienk ette meg mindig ugyanazt a modult valahogy?
És annak párja nincsen, amikor minden centit kihasználva, egy bútor oda a helyére lett tervezve.
Ez tény. Egy modern házban sokszor persze úgy tervezik a pl. konyhát, hogy pont beférjen egész számú konyhabútor-elem, és akkor nem kell csináltatni bútort. De famunkához ritka kivételtől eltekintve nem szaki kell, hanem szabi, jó hobbinak. Nem mondom, hogy neki állnék olyan masnizásoknak meg csapolásoknak, amiket mostanában itt látni, de szögletes, csavarozott dolognak (könyvespolc, beépített szekrény) igen, és a tömör fához sem ragaszkodom, de a jó minőségű anyaghoz igen. Az is működött már többször, hogy kinéztem valamit az IKEA Fynd-ből, olcsón, és átalakítottam, hogy passzoljon.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egyszer mintha lett volna gond a színnel, de nem volt ismétlődő jelenség. A nagyfesz trafó füstölt el benne a megszokott időközönként.
Fater a pincében egészen az elmúlt évekig használta. A kábeltévés digitális átállás pecsételte meg a sorsát.
Famunkában legfeljebb olyat csinálok, ami nem látszik. Már az iskolában elvették tőle a kedvemet, így mostanra nincs meg a kellő önbizalmam hozzá.
Padláson párnafázást csináltam, meg a kazánházban polcokat, tartókat. De bútornak nem állnék neki.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Gyári bútor már a 60-as években is volt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem minden szaki volt tehetséges, de voltak igazi mesteremberek, akik műremekeket készítettek.
Most is megvannak, csak ahogy írtad: megfizethetetlen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Persze; ezt meg lehet úszni. De úgy voltam vele, hogy vidéki ember ilyenen ne szarakodjon.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Elektronika nelkul az.
(vagy szenkefes, es annak az elettartama annyi is. Vagy pedig kondenzatoros. Egyik se orok elet)
En ha tehetem akkor vfd+3 fazisu motor. Es vadaszok rajuk.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nekem is van Lenze VFD-m 8200 vector
AC 230V /5A 50Hz 1 fázis -> AC 230V 0-650Hz 2.4A (0.5 hp)
és egy Siemens hasonló para méterekkel és pár 3 fázisú aszinkron motor
Istennel a hazáért és a szabadságért !
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
De mi a feladat???
Mert van számos olyan eset, ahol nem kell a 3 fázis nagy indítónyomatéka (ventilátor, szivattyú), bőven jó a kondis indítás. Menet közben le is lehet venni a kondit, 1 fázisról is elmegy.
Igen, betonkeverőbe kevésbé jó, de az se áll meg olyan könnyen. Vagy láttál már 3F fűnyírót? Pedig oda tényleg jó lenne a nyomaték néha.
BTW miért jobb a VFD+3F motor, mint egy BLDC? :) Mert szarabb a hatásfoka? Mondjuk az állandómágneses motorokat én sem csípem, de tény hogy részterhelésen a BLDC jobb hatásfokkal dolgozik egy aszinkronnál. A szinkron esetében meg ugyanúgy ott van a csúszógyűrű, bár az kevésbé komplex, mint a kommutátor.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A fűnyíró az benzines, nem villany.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A fűnyiró az füvet nyír, nem az a fő tulajdonsága, hogy mi hajtja.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kinek mire. Kertbe akkus. Telekre dízel. Traktor :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Be kell valljam, régen próbáltam utoljára benzines fűnyíróval nyírni. Az egész fűnyírásban az egyetlen jó a frissen nyírt fű illata, és épp azt rontotta el a kétüteműfüst-szaggal.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ha a motor rendben van és a keverék is jó akkor nem nagyon van annak szaga
Gábriel Ákos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az lehet, de olyan kétütemű motort még nem láttam, aminek valami szaga nem lett volna. De zajosnak akkor is zajos, sokkal kevésbé kellemetlen meló elektromos fűnyíróval, csak egyszer meg kell tanulni egy rendszerben dolgozni, amivel úgy haladsz, hogy sose legyen útban a kábel.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nincs útban a kábel, ha akkus a fűnyiró.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
...vagy ha kecske..
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Fűnyírók inkább 4 üteműek. Fűkaszák szoktak kétüteműek lenni.
BTW, aki már rutinos, az tudja hogyan kell a hosszabbító felett elmenni :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Lehet, hogy most már négyütemű a legtöbb fűnyíró, amikor legutóbb benzines fűnyírónk volt, az már olyan 30 éve volt. Egészen biztos vagyok benne, hogy keverék kellett bele, még sokáig megvolt egy kis kanna benzin, mert a kocsiba nem volt jó (szép lassan fogyott, biciklicsapágy és -lánc tisztítására).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A kétütemű motort, mint technológiai entitást, nagyon kedvelem. De sem a hangját, sem a szagát nem szeretem.
Ezért a fűkaszám is négyütemű. Külön olajzású, felülvezérelt motor hajtja. Öröm vele a pusztítás! 😈
Bevallom én abban is örömömet lelem, amikor nekimegyek a kert végében a csádénak és csak úgy fröcsög a murnya.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ki hogy van vele. Én nem szeretem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Oszt? Nem tökfőzelék ez, hogy ki mit szeret, hanem funkcióját megfelelően ellátó eszköz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nálunk már előfordult, hogy vállalkozó jött egy munkára (betonjárda fűrészelése), és az általa hozott gép háromfázisú volt. Szerencsére a szomszéd tudott segíteni, nála volt háromfázisú konnektor. Nálunk ugyan megvan a három fázis, de nincs háromfázisú konnektorunk.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Privát vélemény, aztán mindenki azt csinál, amit akar: nálam 3x32A van, apu mániája volt, odaát nálam 3x16. Egy egész asztalosműhely + iroda megy róla, mindenre elég. 5x2,5-es vezeték van behúzva a műhelybe, irodába és a kis házban 3x1.5, firelé mindenhol, ahol kell, normális kismegszakítókkal és lakás elosztókkal. Feliratozás természetesen elmaradt, bátyám nem szereti az ilyen papírozásokat, de mikor hibát kell keresni, akkor meg szentségel. Kell neki egy kis idő, míg tanul a hibáiból. :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Minden csak pénz kérdése:
MCU 2.5mm2 vezeték: 105ft/fm
MCU 6mm2 vezeték: 359ft/fm
3x MCU 2.5-el végigvezetékezni 315Ft/fm és a motornak nem kell 0 vezeték. 2x MCU 6-al vezetékezni 718Ft/fm...
A fentiek alapján olcsóbb a 3F!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
3x mcu6 és 5x mcu2.5 (ahol vérmérséklet kérdése hogy a nulla jó-e csak ekkorának) a korrekt összehasonlítás.
Gábriel Ákos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
525Ft vs 1077Ft
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ahol vérmérséklet kérdése hogy a nulla jó-e csak ekkorának
Fizika mai állása szerint 3F esetén az N vezetőn nagyon szélsőséges esetben 2I tud folyni. De ez nagyon szélsőséges eset.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Érdekel, ez hogyan jött ki!
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy fázis tisztán ohmos, egy fázis ohmos-kapacitív, egy fázis ohmos-induktív, ez utóbbiak pont annyira, hogy az áram éppen annyit késsen és siessen, hogy 2I folyik vissza.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van benne ráció, vektorábrát kellene rajzolnom, de hihetően hangzik. Gondolom 60 fokokat kell taszajtani hol erre, hol arra, aztán ebből jönne ki ez. Hát, nem túl életszerű, de worst case hihető.
Akkor fentebb butaságot írtam, mert erre a lehetőségre nem gondoltam.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Többféle jó megoldás van, anno elektrotechnika vagy fizika versenyfeladat volt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ahol vérmérséklet kérdése hogy a nulla jó-e csak ekkorának
Miért ne lenne jó. A nullán folyik a kisebb áram.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Üzemi esetben igen, hiba esetben nem feltétlenül (ld fent). Sajnos worst case-re kell méretezni.
Gábriel Ákos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, belátom, én tévedtem.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Üzemi esetben igen, hiba esetben nem feltétlenül (ld fent). Sajnos worst case-re kell méretezni.
A hiba állapot és a worst case üzemi állapot nem tekinthető egyenértékűnek tervezési szempontból! Hibaáram jóval nagyibb mint 2I. Ha meg üzemi állapot lenne kurvaszar cosfi-vel, akkor azzal számol az ember, és cosfi=1 értékkel!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sajnos worst case-re kell méretezni.
Méretezni nem szoktak erre, mert tényleg direkt akarni kell és még akkor is el tudja bírni a kábel egésze a melegedést, ezért van az, hogy az 5 eres 3F kábel minden ere azonos keresztmetszet, gyakorlatilag nincs olyan 3F kábel, amiben az N dupla keresztmetszet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bírom ezt a százforintozást egy olyan kiadásnál, amit egyszer kell rendesen megcsinálni, és hátra lévő életedben nem lesz vele probléma.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
1. nem 100 forint, hanem millios tetel. egy millios hoszivattyunal is megnezed, lehet-e olcsobban, nemde?
2. nem egesz eletedben, mert nem tervezem eletem hatralevo reszet itt leelni. tapasztalat alapjan 10-15 evvel szamolok hazankent; addigra siman megvaltoznak annyira a korulmenyek, hogy jobban jarsz koltozessel.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> 10-15 evvel szamolok hazankent; addigra siman megvaltoznak annyira a korulmenyek, hogy jobban jarsz koltozessel.
Fogyasztói társadalom. Mekkora pazarlás 15 évente lebontani és újraépíteni egy házat?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
haha :)
szomoru tapasztalat viszont, hogy eladaskor ilyesmi, mint kifogastalan elektromos halozat, tervekkel meg minden, senkit se erdekel. Ha nem esik szet, akkor mar jo, azon felul egy fityinget se hajlando fizetni ilyen "extraert" a legtobb vevo. Tobbek kozott ezert van szar allapotban a magyarorszagi eladasra meghirdetett ingatlanok 80%-a.
Es ezert nem akarok en se tobbet kiepiteni, mint amennyi nekem kell(het) a kovetkezo 10-15 evben. Amit csinalok, azt rendesen, de a jovonek majd epitenek a jovoben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Lazán kapcsolódik. Ha nem arról van szó, hogy kevés a rendelkezésre álló Amper a várható csúcsfogyasztáshoz, hanem csak annyi hogy vannak 400V-os gépek, amikhez kellene a 3 fázisú bekötés, de egyébként elég Amper áll rendelkezésre a bekötött 1 fázison, akkor felesleges milliós költséggel 3 fázisra váltani. Kondenzátorral megoldható 1 fázisból is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azért ezt a kondenzátorral megoldhatóságot tekintsük továbbra is egy sánta kényszermegoldásnak.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni