- st3v3 blogja
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- 574 megtekintés
Hozzászólások
Érdekesnek hangzik. Vajon majd lehet megtekinteni valahol?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
lejátszás gomb a kép bal alsó sarkában :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi! Magam részéről eléggé manipulatívnak találtam.pl. hát szinte természetes h a német a maga számára akrja elrejteni az aranyat, bezzeg az amerikai csak megörzésre veszi át (mintha nem ismernék Kelly hősei sztorit). Miközben államközi megállapotdás nem az amerikaiakkal volt. Tovább mint a filmben is elhangzik, nem mindenk ország kapta vissza a szövettségesek kezébe került aranytartalékot. Továbbá az un. koronázási ékszerek is meg vannak említve. Amiket valamiért csak jóval késöbb kaptunk vissza [no nem ajándékba, biztosan meg volt az ára]. Lényegében a "hősies" MNB-s családok lehetőséget kaptak h elmenküljekenk az ostrom elöl az országból. A rájuk bizott aranyat meg odaadták az ellenségnek. Na ezt akarják hőstettként beállítani! Pfúj!
"antiegalitarian, antiliberal, antidemocratic, and antipopular"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Lényegében a "hősies" MNB-s családok lehetőséget kaptak h elmenküljekenk az ostrom elöl az országból.
1. tudva, hogy mi várt rájuk idehaza: és sokan éltek ezzel sokan pedig hazajöttek vállalva a meghurcoltatásokat
2. ignorálod a tényt, hogy a hivatalnokok és családjaik voltak a biztosíték; valóban nem sokon múlt, hogy eltüntessék őket a németek; elég sokat kockáztattak.
A rájuk bizott aranyat meg odaadták az ellenségnek
3. Az arany sorsáról a vezetés döntött; Te mit tettél volna? Teszem hozzá ez a kommunisták által plántált narratíva.
4. Végső soron az arany hiánytalanul visszakerült az ország tulajdonába. Szerinted ez a tény nem elismerésre méltó teljesítmény?
5. van egy kiszólás a végén, hogy visszakpjuk-e ott az amerikai katona visszaszól, hogy nem rajta múlik.. ezzel és a korona visszajutásának nehézségeit ismerve pont hogy finoman odabök a film az amerikaiaknak is.. az általad is említett idézettel pedig teljessé válik a kép.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sztem nincs ebben több, mint néhány kivételzett elbánásban részesülő MNB-s család meglehetősen kérdéses indokoltsággal történő heroizálása. Maga a sztori jó lenne egyébként, csak amit bele akarnak láttatni, az veri ki - nálam - biztosítékot. Nehogymár az legyen, h akik kivétles státuszuknak köszönhetően választhattak, h Budapesten maradnak az ostrom ideje alatt v. egy kalandosnak ígérkező ausztriai utazással menhetik magukat és családjukat legyenek felmagasztalva azokkal szemben akiknek nem volt választásuk és miután karácsonykor bezárult az orosz gyűrű a főváros körül a következő hónapokban egyszerűen éhen haltak pl.
Nem érzem logikusnak a kommunista narratívaként való minősítést, ilyen formán az orosz is ellenség úgyan úgy mint az amerikai.
Stilisztikailag: már hogy tény lenne a teljesítmény? Persze alliterál, de lényeges különbség, h a teljesítménynek van tulajdonosa. És akkor már meg is érkeztünk a megértentdő - de általad feltehetően szándékoltan nem részletezett - kérdéshez! Mán h kinek a teljesítményéről van itten szó? Nem tartom kizártnak h a [vak]szerencsének a teljesítményéről!
"antiegalitarian, antiliberal, antidemocratic, and antipopular"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
néhány kivételzett elbánásban részesülő MNB-s család
Konkrétan a bankban dolgozó hivatlanokok: teljesen hétköznapi emberek: és kihírdették az állománynak, hogy ki vállalkozik önként. Mégis miféle "kivételezett bánásmód"-ra gondolsz? Ez nem egy kéjutazás volt. Persze gyerekek között volt aki kalandnak fogta fel, de céllal mentek.
Nehogymár az legyen, h akik kivétles státuszuknak köszönhetően választhattak, h Budapesten maradnak az ostrom ideje alatt v. egy kalandosnak ígérkező ausztriai utazással menhetik magukat és családjukat legyenek felmagasztalva
Eltévedtél. Aki útrakelt annak fogalma sem volt arról, hogy mennyi időre és pontosan hova megy. Arra kellett vállalkozni, hogy el kell menekíteni az aranytartalékot és aki megy azt őrizni/felügyelni/biztosítani megy vele.. ..a hazatérés/nem térés ott kint vetődött fel; viszonylag hosszú idő eltelt a kiutazás-ott lét majd további életút választási dilemma közben..
szerintem a célt is elnézted: a cél emlékezni és tudást, ismeretet tovább adni.
egy kalandosnak ígérkező ausztriai utazás
hogyne persze :) joy-ride.
**
legyenek felmagasztalva
?? nem ugyanazt a filmet nézzük ??
**
Nem érzem logikusnak a kommunista narratívaként való minősítést, ilyen formán az orosz is ellenség úgyan úgy mint az amerikai.
A hazaérkezőket vádolták meg pont azzal a kommunisták amit magyaráztál: el is hangzott: hogy csak úgy eladták a rájuk bízott aranyat.. ..meg is kapták a jutalmukat..
már hogy tény lenne a teljesítmény?
ezt írtam:
Végső soron az arany hiánytalanul visszakerült az ország tulajdonába. Szerinted ez a tény nem elismerésre méltó teljesítmény?
Az a tény, hogy az arany végső soron hiánytalanul visszakerült az ország tulajdonába, nem elismerésre méltó teljesítmény?
erre írtad, hogy szerinted ez vak szerencse. Szerintem meg a nemzetközi szerződések, a tanúk nagy számának és annak volt köszönhető, hogy akkoriban még az USA-nak is jobban kellett adnia a nemzetközi megítélésére: nem lehetett egy alaposan, precízen dokumentált tranzakció után ekkora értéket csak úgy lenyúlni (persze megpróbálták).
Mán h kinek a teljesítményéről van itten szó?
A vezetés akik a minden irányból nyúló enyves kezek közül sikeresen szervezte le a vagyon kijuttatását ill. a dolgozók akik vállalták a kockázatokat. Számomra azok is megbecsülést érdemelnek akik tudva azt, hogy mi vár rájuk végül haza jöttek: bár azokat sem kárhoztatnám akik nem vágytak a további megpróbáltatásokra és tovább mentek.
Ettől függetlenül itthon a küzdelmes mindennapokkal megharcolni semmivel sem volt kisebb dolog, mitha valami ilyesmit sugalltál volna. Attól, hogy arról a szakaszról -még- nem nagyon készültek feldolgozások még nem vesz el semmit azoknak az érdemeiből akik ezt az időszakot teljesen másképp élték meg: pláne, hogy pár 100 emberről volt szó a vonat tekintetében.
**
A rájuk bizott aranyat meg odaadták az ellenségnek
kérdeztem: Te mit tettél volna? Erre nem válaszoltál
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> Mégis miféle "kivételezett bánásmód"-ra gondolsz?
A lehetőség felajánlása számukra, h egy vonatutazással elmenkülhetnek a közeledő háborús front elöl, illetve Budapest ostroma elöl az MNB-val fennálló munkaviszonyukból eredt. Minthogy a maradni vagy menni kérédését a történelem már megválaszolta, így azon polemizáló próbálkozás, h ne lett volna elönyösebb menni a komikussággal határos. És h mennyivel előnyösebb volt és hogy mennyire kevésbé volt kockázatos azt jól mutatja h kisgyerekkel, várandós nőkkel indultak útnak. Tehát itt semmiféle hősiességnek szerepe nincs - szemben a film által sugamazottal. Megjegyezem ez valami kényszeres fixáció a filmeseknél, h nem elég h legyen szereplő, hanem annak mindenképpen hőssé, főhőssé kell válnia dramaturgiailag.
> A hazaérkezőket vádolták meg pont azzal a kommunisták amit magyaráztál: el is hangzott: hogy csak úgy eladták a rájuk bízott aranyat.. ..meg is kapták a jutalmukat..
Ebben a filmben bőven hangzik el baromság is, de sztem valamit inkább félreértesz. A kommunista nézőpontból az lehet a probléma h miért kellett elmenkíteni az oroszok elöl az aranyat. Az én "magyarázatom" pedig ugyan úgy vonatkozik az oroszoknak történő esetleges átadásra is. A formál logika szerint ezt a két dolgot nem lehet egyformának tekinteni, így ez neked sem fog sikerülni.
> A vezetés akik a minden irányból nyúló enyves kezek közül sikeresen szervezte le a vagyon kijuttatását ill. a dolgozók akik vállalták a kockázatokat.
WTF "vezetés"? A "vezető" éppen gyógykezeltette magát egy szanatóriumban a film szerint! Ki ne találd már h az MNB vezetői államközi szerződéseket írnak alá! A dolgozók kockázatvállalási fikcióját pedig már előzőekben bőségesen részleteztem.
> küzdelmes mindennapokkal megharcolni semmivel sem volt kisebb dolog, mitha valami ilyesmit sugalltál volna. Attól, hogy arról a szakaszról -még- nem nagyon készültek feldolgozások még nem vesz el semmit azoknak az érdemeiből akik ezt az időszakot teljesen másképp élték meg
??? Hát jó hogy nem azt írod már, hogy azokat próbálja felmagasztalni a film, akik nem szerepelnek benne! LOL
A narratíva szerint a német tiszt - nem tisztázódik ugyan honnan szerez tudomást az arany ottlétéről - azt ajánlja fel az MNB kontingens vezetőjének, h csak ők ketten fognak tudni az arany rejtekhlyéről, a többieket, a film szerint mintegy 250 embert az MNB-s családokat megölik. Remek! Gondolom ez is valami "történelmi tény" lehet! Csak az a bökkenő, h miért hagyná a német tiszt életbn a kontigens vezetőjét pláne ha osztozkodnia kéne vele az aranyon? Ha már kinyir 249 embert, akkor ezt az egyet pláne nem kéne életben hagynia 15 tonna ráeső arany fényében! Na most ez ugye egy bűűűűűűdös nagy logikátlanság, azonban én mégis meg tudom mondani, hogy miért kellett életben hagynia: a film kedvéért. Azért h ezen fikciós szállal a németeket lealázzák, a kontingens vezetőjét felmagasztalják ill. a kontingens tagjainak [eltúlzott] kockzatvállalását példázzák. Mondom: ez egy manipulációs "alkotás".
Miután az arany az USA karmai közé került, addig amíg visszakerült hozzánk bizony sok mindennek kellett még történnie. Ezekről kevéssé szól a film. Annak a feltételezése, h itt egy olyan terv megvalúsulása következett be, aminek bekövetkezte szükségszerűség volt, legalább nagy valószínüséggel prognosztizálható lett volna egszerűen hazugság. A dolgok szerencsére szerencsésen alakultak!
Amúgy meg egy nagyobb kép érdekében érdemes tájékozódni, h mi végre vannak a világban jegybankok valójában (gazdasági intervenciós entitások a háttérhatalom kezében), illetve a MNB létrjöttéről is! Megsúgom: a Horthy-rendszer alatt jött létre a zsidó iparmágnások pénzéből.
"antiegalitarian, antiliberal, antidemocratic, and antipopular"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Amúgy van egy közelmúlt beli remek ellenpélda is: afganisztán vagyonát úgy ahogy volt "megmentették" az amerikaiak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Aminek még a címét sem tudják helyes magyarsággal leírni, annak a történelmi hitelességében is kételkedek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
És megtudhatjuk azt is, h mi a hiba? Vagy csak ex-katedra megállapítással kell beérni?
Bár engem inkább a legendának minősítés zavar a címben! Ugye h ez egy élő legenda lenne-e valójában az erősen vitatható, így inkább a film mint legendateremtő próbálkozás értékelendő, aminek sikerességére nem tennék tétet. Nehéz nem észrevenni, h a legenda, mint olyan, hétköznapi értékelése a hitelesség vonatkozásában az általad hiányolt történelmi hitelesség alatt marad (más kérdés h nem-hétköznapi értékeléssel ellenkező álláspontra kell helyezkednünk nézetem szerint, de most ezt hagyjuk) - így a cím megfelelhet a tartalomnak.
Meglepő fordulat volt a filmben amikor teljesen váratlaul közölték h az MNB Spittalban elkezdett banki tevékenységet végezni a lakosság részére. ??? Tudva levő ugyanis h az MNB valójában nem egy bank, és nem is végez banki tevékenységet, teljesen más a feladatköre funkciója, meg hát eleve egy másik ország... Szal mondjuk azért ezen epizód a történetben igénylet volna további kifejtést - csak mert ezt így levegőben hagyni totális abszurditás. Míg a hitelességet olyasmikkel próbálták megalapozni, h a visszaemlékezők beszámolnak arról h a vonaton hideg volt, amíg nem szereztek kályhákat minden kocsiba. Azta!
"antiegalitarian, antiliberal, antidemocratic, and antipopular"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
a hitelességet olyasmikkel próbálták megalapozni
?? mit kéne megalapozni? Élő tanúk ill. dokumetumok vannak mindenről.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
hát ugye az élő tanú az '44-es születéssel is már 78 éves :-) Biztos sok mindenre emlékszik a történésekből!
"antiegalitarian, antiliberal, antidemocratic, and antipopular"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni