QR kód minimális mérete

Sziasztok.

Az amúgy ronda QR kódot szeretném minimális méretűre alakítani.

Általában 3 x 3 cm-es méreteket látni mindenütt. Viszont ha a szkennelési távolság egytizede is elég, akkor 2 x 2 cm is megfelelhet, ha nem túl bonyolult a QR kód tartalma.

Kérdésem az, hogy ha a kamerák felbontása, precízsége javul a jövőben, mehetek-e 2 x 2 cm alá...

Hozzászólások

Lazán, bár a nyomtatás(?) minőségétől függően én azért kisérleteznék egy kicsit az EC levellel.

De ha tökéletes a kód, és kevés az adat, nyugodtan mehetsz, nem a kamerán fog múlni, egy 2x2-es kódot még nem kell olyan közelről fényképezni, hogy gond legyen.

“Any book worth banning is a book worth reading.”

Szerintem a válasz kb. az, hogy attól függ. Mármint mindentől is. De pl. gond nélkül leolvastam a 6x6 mm-es QR kódot az SSD-ről, gondolom ezt a minőséget tudja a nyomda is. Aztán hogy az általad vágyott adatmennyiség hogy fér el benne... szóval attól függ.

Szerkesztve: 2022. 07. 08., p – 19:48

Mivel kell olvasni a kódot? A Cognex DM280 pl. (21. oladlon) 6.2-es lencsével 40mm távolságról 4 mil-es 2D kódokat olvassa, ugyan ez 1000mm-ről már 60 mil 2D kódok esetében.

Ezek a kamerák 1440x1080 felbontássál rendelkeznek, tehát nem a felbontás amiben jobbak a mobilok kameráinál, hanem a olvasási algoritmus, filterek amik és a HW sebessége ami hozza a jobb olvasási teljesítményt. 

A nyomtatásnál hamarabb fogsz fizikai méretkorlátba ütközni mint kamera oldalon. Ki kell próbálni nyomtatni különféle cellamérettel kódot, és beküldeni egy verifikátorba.

Több színben lehet rendelni lámpát hozzá, és a láthatatlan IR fény is jó tud lenni sok esetben. Az alapanyag szinéhez hasonló megvilágítás tud kontrasztosabb képet adni. Pl. fehér háttéren, fekete kód fehér megvilágítással... Lehet még kék, vörös, és IR lámpával rendelni. Fém alapon az IR sokkal jobb eredményt ad a látható fénynél. Egészen más kihívást jelent egy olajos fémre gravírozott 2D kód olvasása, mint egy fekete műanyagra gravírozott kód olvasása, vagy egy műanyag cimkére nyomott kód.

A cimkék nagyrészt polimer cimkék, a nyomtatás festékszalagról hőnyomtatással történik. A papír csomagoló anyagra nyomott kód olyan "rossz" minőségű, hogy ott nem lehet a cellaméretet annyira lecsökkenteni mint egy lézergravírozott QR vagy DMC stb kódnál. A telefon kamerák felbontásának növelése nem javítja az olvasást. Lehet próbálkozni algoritmus fejlesztésével, filterekkel, AI-vel, vagy gépi tanulással stb.

A Keyence SRX300 sorozat pl. AI-vel van felvértezve, képesek a kamerák egymástol is tanulni. Kisérleteztem vele a napokban. Volt olyan eset, hogy magát a DMC kódot nem olvasta be, de az AI összerakott a zajból egy random kódott. Na itt el is engedtem az AI-t, egyszerűen megengedhetetlen a process-ben az ilyen hiba, Végül egy koaxiális lámpával SR-2000 nagylátószögű optikával "nagyon közelről" le tudta olvasni a 2D termékkódot.

Névjegykártyámon 1,3x1,3cm, eddig mindenki le tudta olvasni telóval. Benne van név, telefonszám, mailcím, beosztás, cégnév, cég webcím, mindez olyan formában tárolva, hogy a telefon alapból névjegynek ismeri fel. Telós leolvasásnál a kamera közelpontja lehet a szűk keresztmetszet szerintem, kísérleteztünk kisebbel, de ott már előfordult, hogy valamelyik telefon nem tudta olvasni.

vCard helyett MeCard lett, kevesebb infót lehet beletolni, viszont a célra elég volt ez is és kevesebb "helyet" foglal (szó szerint és átvitt értelemben is).

Összehasonlítás: https://scanmefindme.com/en/resources/what-are-mecard-and-vcard-formats…

Ezzel a library-vel mókolva generáltam le tömegesen (készítettem egy php fájlt, ami paraméterben kapta meg a különböző egyének adatait): https://github.com/zxing-js/library

Majd az így készült svg-ket Illustratorban még picit megszerkesztettem (színezés, hogy passzoljon a környezetéhez) és ment a nyomdakész pdf-be.