USB boot probléma

Fórumok

Szervusztok!

Az egyik ismerősöm új gépet vett, és képtelen a Linux mint 20.03 USB bebootolni. (A gép teljesen szűz, nincs rajta semmilyen OS.)

UEFI és legacy boot esetén is az alábbiak szerint hal meg a boot:
Ha normal boot -ot választ akkor "initramfs unpacking failed: junk in compressed archive" error után kernel pánikkal meghal a boot.
Ha "compatibility mode" -ban bootol, akkor "Kernel panic - not syncing: No working init found." hibaüzenet után jön a kernel pánik.

Érzésem szerint valamilyen driver probléma van, és a telepítő nem tudja vagy az initramfs -t vagy a rootfs -t olvasni.

Amit próbáltunk:

  • BIOS -ban az "XHCI Hand-off" -ot állítani, de nem okozott látható változást.
  • UEFI vs legacy boot
  • USB2, USB3 gen1, USB3 gen2 portba dugni a pendrive -ot.
  • [edit]másik pendrive -van ugyan az

Van esetleg valakinek ötlete/tapasztalata hogyan lehetne megoldani a problémát? Esetleg újabb kernellel kellene telepítőt készítenünk?
 

Adatok:

Alaplap: Gigabyte B550-AORUS-ELITE-AX-V2

CPU: AMD Ryzen 7 5800X

Pendrive: valami 2.0 ás no-name cucc.

Hozzászólások

Mielőtt órákat küzdesz a problémával, próbáld már meg kérlek egy másik pendrájvval, vagy ellenőrizzél rajta checksumot...

Arról nem szól az ének, hogy mi módon került fel a telepítő az adathordozóra.

"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli

Ezek a telepítők jellemzően ramdiskből (initramfs) futnak, magyarul a boot loader először betölti a kernelt és az initramfs image-et a memóriába, majd rábootol a kernelre, a kernel pedig már csak a memóriából kicsomagolja az initramfs-t, így elvileg magához a pendrájvhoz már nem kell hozzányúlnia. (Már csak azért sem, mert a kernel bootolásakor USB reset történik.)

Miért kell kikapcsolni az UEFI-t? Régóta jól kezeli a Linuxok, nálam mindig úgy települnek (esetleg VM-ben nem, de ott más a cél, mint egy fizikai gép esetén).

Az UEFI-t erőltetném, majd kikapcsolnám a secure bootot, úgy mennie kellene.

Esetleg egy fw upgrade-et is érdemes még megejteni, ha nem a legújabb fw-t használod.

Arról is érdemes meggyőződni, hogy hogyan íródott fel a telepítő a pendrive-ra, mert pl. ha az említett Linux Mint annak idején legacy mode-ban volt telepítve, akkor az azzal megírt pendrive is olyan lesz.

Ha tutira akarsz menni, akkor használd a Ventoy-t, azzal választhatsz a pendrive előkészítéskor, hogy legacy vagy UEFI módban akarsz majd róla bootolni. Ha a Ventoy előkészítette a pendrive-ot, utána már csak rá kell dobni az aktuális ISO-t (vagy ISO-kat, mivel ez az alkalmazás támogatja a multibootot).

A kérdées az volt, próbáltam e kikapcsolni a secure boot -ot. Szerintem secure boot csak UEFI -vel van, azt meg próbáltam kikapcsolni. Szerintem sikerült is, mer ilyenkor a mint pendrive syslinux -szal bootol GRUB helyett, az meg látszik, és látszott is. Sajnos ilyenkor ugyan az a hiba, azaz normal boot esetén az initramfs betöltés hasal el, compatible mode -ban meg a rootfs betöltése nem sikerül. Ugyan ez történik UEFI boot esetén is.

Szóval vagy van secure boot mind a két esetben, vagy secure boot nélkül más hiba okozza ugyan azt e jelenséget, vagy a secure boot -tól független a probléma.

Ha jól értem, akkor a válaszod meg az, hogy olyant nem próbáltál, hogy UEFI bekapcsolva és secure boot kikapcsolva.

Az alaplapodban lévő fw verziójáról nem írtál még semmit, annak legalább F10-nek vagy F14-nek kell lennie a jelzett CPU-hoz (attól függően, hogy rev. 1.0-ról vagy rev. 1.1-ről van szó). A fw jelenleg elérhető legújabb verziója F16a.

Nálam legutóbb a raid kikapcsolása a biosban oldotta meg a proplémát.

Csak egy ötlet.

“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”

― Philip K. Dick

Tedd fel másik pendrive-ra a telepítőt.

Én megnézném, hogy systemrescue vagy más, nem deb/ubi alapú live rendszer elindul-e. Úgy tűnik a leírásodból, hogy a kernel nem tudja kezelni az usb vezérlőt. Lehet, hogy valamiért nincs vagy nem jó a driver a mint telepítőn hozzá, vagy hiányzik egy firmware. Esetleg segíthet, ha copy-to-ram módban bootolsz - amennyiben van ilyen lehetőség és a boot manager tölti fel a RAM-ba az initrdt is akkor működhet.

Ha systemrescue felbootol, akkor nézd meg, hogy milyen usb vezérlőt lát, milyen firmwareket és/vagy modulokat töltött be boot során, ebből talán kiderülhet mi hibádzik.

Megpróbálom ma délután kipróbálni neked az USB bootot, mert a Windows 11 az tutira felment rá. Bent van egy ugyan nem AX-es lap, de amúgy ugyanaz és a proci is csontra megegyezik.

Kipróbáltam neked.

Ventoy alapon felmásoltam a LinuxMint 20.3-as 64 bites ISO-t és a rendszer elindult zokszó nélkül. Ugyanezen egy slackware64-currrent-xfce-live szintén indult csont nélkül. A videókártya egy Nvidia Quadro P2200.