Meg tudnád valaki mondani, hogy milyen optikai kábelt tudnék használni,ami jó lesz a Digi szolgáltatásához?
Egy módusú kábel kell vagy multi módusú? Számít egyáltalán?
Kaptam a Digis szerelőtől egy 80 méteres acélmerevítős kábelt, de az lapos és a villanyszerelő nem tudta behúzni a csőbe, amibe még ezenkívül fut két koax kábel is.
Most építkezünk és nem szeretnék légkábelt, ezért a ház előtti villanyoszlopról lejönne az optika, a járda alatt átmenne és a viacolor alatt a ház tövéig és ott továbbá szintén védőőcsőben a padlásig, ott meg csövön le a padlás alatt levő szobába,ahol a rack szekrény lesz.
Van nálam egy Leviton 50/125 OM3 kábeldarab ami 4 szálas, nekem meg csak egy kell,viszont ez kül/beltér és rágcsálóbiztos és kerek, olyan mint egy utp kábel, jól hajlítható stb, ezt már be tudnánk húzni a védőcsőbe.
- 5987 megtekintés
Hozzászólások
Ami nalunk van, azon nincs semmilyen szoveg, de azert lapos mert igazabol 2 optikai kabel van benne (+ kozotte van a merevito), de csak az egyiket kotik be a modembe (gondolom a masik a tartalek ha megserul behuzaskor). Nalunk ugyanez a felallas van, de en direkt 2 kulon csovet rakattam a foldbe az oszloptol a keritesig es a keritestol a pinceig (egyet a villanynak es egyet az optikanak), ezert nem volt gond a behuzas. Majd amikor az utcat csinaltak akkor a markolo ki is tepte az optika csovet, de szerencsere nem szakadt el...
Nyilvan nem a legjobb modszer, de ha kihuzod a koaxokat akkor egyutt szerintem vissza tudod huzni mind a harmat, csak meglevo vezetek melle macera behuzni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"azert lapos mert igazabol 2 optikai kabel van benne (+ kozotte van a merevito)" - ha a lapos fehérre gondolsz, akkor pont másképp néz ki a szerkezete: A 8-as formában a két "lukban" van a kábel szakítószilárdságát adó két "madzag", és a 8-as középső részében van a két fényvezető szál.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Lapos feketere, kukk: https://ibb.co/T8W03D0
Direkt ott fenykepeztem le ahol levagtak az egyiket (mert a masik megy az ONT-ba)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez egy GPON hálózat (https://en.wikipedia.org/wiki/Passive_optical_network) és kaptál egy drop kábelt. A drop kábelt kellen behúzni a rack szekréynhez ahol az ONT lesz. A kábel SM (egy módusú) és 1 szál kell belőle. Bármilyen kül/beltéri SM kábel jó lesz ha ki szeretnéd cserélni a drop kábelt csak csatlakozókat kell hegeszteni a végére.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, drop kábelt kaptam, de sajnos lapos és nagyon merev, légkábelnek tökéletes lehet,de sajnos a csőbe nem tudták behúzni.
Sajnos már nem tudok újabb csövet betetetni a falba,mert megcsinálták a szigetelést, vakolást,de amit kinéztem kábelt,azt szerintem vagy behúzószállal vagy rákötni a jelenleg már behúzott két koax közül az egyikre és azt használni behúzószálnak.
Bár a két koaxot is meg akarom tartani,mert az egyik a szomszédé eleve, a másik meg legyen meg a Telekom miatt nekem is, szóval én elméletben az egyik koaxra rákötném a kinézett optika kábelt és egy új koaxot is és egyszerre behúznám őket.
Lehet kapni 1 szálas kábelt,de az olyan vékony, hogy az tuti elszakadna, megsérülne ha rángatják behúzáskor, szóval mindenképp egy 4 szálasat kell, hacsak nem lehet kapni 1 szálasban olyan vastagot, amiből most nálam van a 4 szálas kivitel.
Tudtok esetleg ajánlani egymódusú kábelt kül/beltér,rágcsálóbiztos és jó szakítószilárdsággal?
Digi-s szerelő az ONT oldalán is rá hegeszti/teszi a csatlakozót?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Digi-s szerelő az ONT oldalán is rá hegeszti/teszi a csatlakozót?" - szerintem nem. Nálam legalábbis olyan kábelt húztak be a panelba, aminek az ONT felőli végén "előregyártottan" van kb. fél méter kevésbé merev kábel és a dugó.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A korrekt módja a bekötésnek az, ha ún. csatlakozós pigtaileket hegesztenek a szálra, bent pedig egy kötődobozban aljzaton végződtetik a szálat és a dobozt az ONT-vel egy SM patch kábellel kötik össze. Lakossági szinten szerintem kevés ilyen van, az előre szerelt kábel még elmegy. A később említett a hegesztés nélküli csatlakozó sajnos elég gagyi.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem még ragasztották a csatit. 9 éve teszi a dolgát.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az a vekonyabb kabel ugyanaz, csak levalasztjak rola a teherhordo acelszalat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Multimódus max. néhány 100m, ilyen távolságra csak a monomódusú használható.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
What do the fiber terms 9/125, 50/125 and 62.5/125 refer to?
These terms refer to the diameter in microns of a fiber optic cable's core and cladding.
- The first set of numbers - 9, 50 and 62.5 refer to the diameter of the fiber cable's core.
- The second set of numbers - 125 refer to the diameter of the outside of the fiber cable's cladding.
The cladding is a special coating that keeps the light from escaping the glass core. 9/125 refers to a single mode fiber cable. 50/125 and 62.5/125 refer to multimode fiber cable.
forrás:https://www.l-com.com/frequently-asked-questions/what-do-the-fiber-opti…
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Magyar Telekom nálam 1 szálas single mode kábelt rakott be , (légkábel, hajlékony , elég vékony , nincs benne fém) , SC "gyorscstlakozó" a végén , amit itt vágott a szerelő, nem hegesztett. Huawei HG8546M router. Oszlopon sem láttam, hogy hegesztett volna. Van valamilyen zselé a behúzáshoz, ha nagyon kacskaringós a védőcső, házi szerrel nem érdemes próbálkozni, mert inkább letapasztja a kábelt , ha szárad. Illetve ha beázhat akkor vizálló (zselés) kábel lehet a jobb, egyet linkeltél. De szerintem a digis szerelőt kellene megkérdezned, mi csak találgathatunk.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
megkérdezhetem, h milyen településen laksz, ahol a Telekom ilyen CPE-t ad?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szóval szerintem a Leviton 50/125 OM3 nem lesz jó , mert az multi mód kábel.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én a csőben hagytam egy spárgát. Ha bármilyen vezeték lesz a jövőben még oda, akkor a végére rákötöm a vezetéket + egy újabb spárgát a későbbi behúzásra gondolva.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Es remenykedsz, hogy nem farad el a sparga, mire szukseged lesz ra :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
tény, ha vizet kap utána könnyen szakad
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
???
A műanyag spárgát, amit használok nem érdekli a víz. Ez 20 év múlva is tart.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
bocs nekem a spárga alapból természetes alapanyagokkal azonosult a fejemben, utána keresve a kifejezés csak az elkészítés módjára utal. Jogos :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
sub
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az optikai csatlakozókat ragasztják, és nem hegesztik!
Amit a köznyelv "hegesztésnek" hív az a csatlakozóba gyárilag beragasztott kábelvég(pigtail) és a kábel összehegesztése. (MM, SM ugyanúgy)
https://www.youtube.com/watch?v=I5PEAfDUugo
A DIGI korábban ilyen G657A1 1000m-es bundokkal rohangált, csak saját-márkájúsították "DIGI drop cable" néven:
https://www.aliexpress.com/item/1005001458080327.html
( Hogy mi is az a G657 A1, nagy vonalakban:
https://wbnetworks.com.au/blog/g652d-vs-g657a2-singlemode-optical-fibre… )
és a kábel végére az FTTH gyoscsatlakozót a szerelő pattintotta rá:
https://www.aliexpress.com/item/10000011693105.html
Csak gondolom, sok volt a hiba, (mert a gyorscsatinál nincs folytonos szál, hanem a törés mentén csak egymáshoz vannak tolva a szálak) ezért átálltak egyik végén gyárilag Ragasztott drop kábelekre.
Ilyen drop kábelt készen is lehet venni:
https://www.aliexpress.com/item/1005001523670980.html
https://www.aliexpress.com/item/32943153984.html
Ha minden igaz itthon is kapható:
https://lan.hu/optikai-kabel-1x9125-drop-fttx-4066
(ha itt veszed, jelezz vissza hogy mit kaptál, mert erről a képről nem sok a kivehető...)
Arra figyelj még, hogy a DIGI a APC (zöld) csatlakozóval ellátott modemet hoz.
A csatlakozókról bővebben:
https://www.youtube.com/watch?v=m_zbtf5G4dA
Illetve, ha nem lenne evidens, az FTTH az SingleModus-ú, más néven 9 mikrométer szálvastagságú optikai kábelt használ, így az OM3, OM2, stb kábelek nem lesznek hozzá jók.
(De, ha mindenképpen patch kábelt szeretnél, akkor ilyen (9/125um) is létezik: https://www.aliexpress.com/item/33010011278.html )
+1
Amúgy a DIGI előgyártott kábelét a csupasz végével is be lehet húzni, akkor belefér, persze, így bentről-kifelé (modem helye -> utca) kell befűzni, de be lehet, én is így fűztem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszönjük a részletes és mindenre kitérő választ, sokat tanultam belőle.
Igazából most már az a kérdés, hogy a Digi engedi-e hogy saját 4 szálas kábelt használjunk, ami felmegy a villanykaró tövében és fent a kötődobozban összekötik.
Mondjuk a lapos Digi által használt acélmerevítős kábel összességében szélesebb,mint amit használnék,mert amit vennék, az 5.8mm átmérőjű, azaz szinte olyan vastag mint egy utp kábel.
Fentről lett volna behúzva az eredeti kábel is,én sem akartam volna a csatlakozót levágni, de a villanyszerelők 1 csövet tettek be a két koaxnak és az optikának, a két koaxot behúzták,de a lapos optikát nem tudták,a kanyarok miatt,meg mert félnek hogy megsérül. A bosszantó az egészben, hogy az egyik koax nem is a mienk lesz, hanem az ikerház másik oldaláé, csak nálunk viszik át.
Te egyébként a háztól a villanyoszlopig hogyan vezetted ki a kábelt? A kertben is védőcsőben? Ha igen, milyen típusúban és hogyan oldottad meg ha voltak benne kanyarok?
Ahol most lakunk itt is Digi van és kb. 3 éve köttettem be a Digi-t, akkor a szerelő itt is behúzta a merevítéses kábelt, utcáról kezdte és a végén itt "pattintotta" rá az apc dugót.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nehezen akarom elhinni, hogy ahol két koax elfér, oda nem megy be mellé még ez a lapos vacak. A védőcső keresztmetszete kör, legalább akkora átmérővel, mint a két koax átmérőjének összege. A két koax együtt egy "lapos" profilt ad, alatta-felette kell lennie helynek. Azt sem akarom elhinni, hogy ezt a kábelt a villanyszerelő el tudná tépni, de ha mégis ettől félnek, akkor egy rövid szakaszon le kell róla választani az acélszálat, és azt megkötni, a maradékot meg rászigszalagozni a behúzó szálra. Persze ez csak akkor megy, ha üres a cső, mint feljebb írták, ki kell szedni a már benn lévő koaxokat, és együtt behúzni az egészet. Hiába veszel bármilyen optikai kábelt, azzal szerintem ugyanúgy fel fogsz akadni.
Én földbe magamnak mindenhova a kisebb falvastagságú 32-es vizes KPE csövet tettem le. Ennek belül sima a fala, nem akad a behúzásnál, és a saját keménysége miatt nem tudod olyan kicsi ívben törni, hogy az gondot okozzon. 5x6-os kábel kb. 25m hosszon teljesen laza benne. Tekercsben árulják, szinte tetszőlegesen hosszú szakaszt tudsz belőle toldás nélkül csinálni. Amúgy szokták még rakni a fekete "lépésálló" gégecsövet is, de ezt 10m-nél hosszabb szakaszon nem ajánlom, szar vele utóbb dolgozni, ráadásul sérülékenyebb is. Vagy van a symalen cső, a KPE csőhöz hasonló áron, de ilyet nálunk a helyi boltok nem tartanak. Én ennyit ismerek.
Még annyit akartam írni hozzá, hogy nem hiszem, hogy a DIGI belemenne a sajátjuktól eltérő típusú kábel használatába. Egyrészt ha hiba van, akkor biztos a kábelt fogják hibáztatni, másrészt a szerelhető optikai csatlakozóik valószínűleg nem passzolnak majd az általad vásárolt kábelre. Hegesztőt meg még egyetlen szerelőjüknél sem láttam.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem akarásnak nyögés a vége. Én is ezt látom. :)
A lapos kábellel az volt a baja,hogy megtapad a fordulóknál. Nem az eltépéstől fél, hanem hogy megtörik az optika a kanyaroknál.
Véleményem szerint arról van szó, hogy sosem húzott be még védőcsőbe optikát, nem ismeri, fél tőle, szarakodni kell vele és nem akarja vállalni a felelősséget, hogy ha a végén nem fog működni, akkor őt anyázom.
A háztól a villanyoszlopig én is vagy kpe50-es vagy kpe32-es csövet gondoltam, abban már kényelmesen el kell mennie. Gégecsövet semmi esetre sem hiszen belül meg tud akadni.
A szerelhető optikai csatlakozónak passzolnia kell az általam használni kívánt kábellel, mert ahogy itt belinkeltek néhány oldalt, abból kiderült számomra, hogy ha mono módusú a kábel, akkor az 9/125-ös, arra pedig a Digi által használt SC/APC csatlakozó megy rá. Az meg nem számít hogy 4 szálas a kábel, hiszen marad még 3 szál. Ha esetleg hiba lenne az egyik szálban még ott van a másik 3 szál.
Mi van akkor, ha a villanyoszlopig megoldanánk az általam linkelt kábellel és ott a kötődoboz előtt meg átváltunk az ő kábelükre és azzal mehetnének be a kötődobozba?
biztosan létezik valami toldókábel, akármi,mert akkor még az is működhetne????
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van toldó, de nem ismerek olyan kivitelt, ami utólag felhelyezhető és kültérben maradhat -> fentebb pedig írták, hogy nem biztos, hogy a DIGI-s dobozban az oszlopon van szabad hely. Nem a szálak száma a lényeg, hanem a kábel kialakítása, mert lehet, hogy az mechanikailag nem passzol a DIGI csatlakozóiba. A 9/125 az belül az optikai szál mérete, ettől a kábel kialakítása még szinte bármilyen lehet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ilyen 4 szálas kábelt és hasonlót tuti nem fogad el egyik szolgáltató sem. Akkor fogadja csak el ha pl. egy nagyobb telephelyen van egy kiépített optikai kábelezésed, megfelelő minőségben és megoldással, ez pedig egy patch panelen végződik. Ide bedug, a másik oldalon meg kiveszi az adott szálat. Nem tudja közvetlenül a szárlra szerelni tehermentesítve a kábelt. A drop-kábel olyan kialakításu, hogy direkt szerelhető rá közvetlen kábel, akár rakasztással, akár hegesztéssel (a belső rövid pigtail), akár csak a mechanikus kötős összedugós megoldással. Optikai szálat toldani nem lehet olyan könnyen mint pl egy telefon kábelt, valami kötéstartó, tehermentesítő megoldás kelleni szokott.
Azt a kábelt, ami neked van (a 4 szálas), mindkét végén kifejtő dobozba / patch panelba szokták végződtetni.
A csövezésnél nem jó irány, hogy óóó beteszek a kapu irányába egy 50-63-as KPE csövet, legyen elég ennyi, oldja meg a villanyszerelő. Nem a NASA központja ez!
Kapu irányába az alábbi kábelek előfordulhatnak, amiből a legtöbb nem is ugyanahoz a szerelőhöz fog tartozni:
- Kaputelefon
- Kapunyitó áram és vezérlés
- Leszállópálya világítás és egyéb kertvilágítás
- Locsoló kihelyezett szeleptömbjének vezérlőkábele
- Fűnyírós konnektor a kerítésen
- Internetszolgáltató kábele
- Kábeltévé szolgáltató kábele
- Telefon szolgáltató kábele
A bejövő áram kábelt men írom közvetlenül ide, az valahogy olyan mint a víz, vagy csatorna. Az még eszükbe jut a tulajdonosoknak, és kiépül valamilyen nyomvonalon.
Látható, hogy nem 1 kábel megy a közművek felé már mint 1990-ben. Lehet több szolgáltatód is akár internetre is, más kábelezéssel. Így előre készülni kábellel lényegében felesleges, mert úgyis csak a saját kábelében bízik meg a szolgáltató. Pl. behúzol a UPC-nek valami 60Ft-os villanyszerelő boltban vett koax-kábelt akkor nagy valószínűséggel rá sem fog kötni.
Az 1 vastag és több vékony cső kérdése. Tegyünk be egy csövet és kész, örüljön hogy van valami a földben!
Nagyon rossz megközelítés, mivel a ház a tied, neked lesz vele gondod a továbbiakban. A szerelő kint van 4 órát, szív azzal hogy a vastag csőben összegabalyodtak a kábelek egymással, sőtt össze is ragadtak már az évek alatt. Szerelhetetlen lesz egy idő mülva, sőtt az elágazások valószínüleg csak úgy natúr a földban vannak. Tehát ha vékony csőben lett volna a kábel akkor mindenkinek van sajátja, nem mozgatják a másikét, elférnek, mehet ponttól-pontig. Mellesleg kész lenne a művelet 1 óra alatt. Viszont vastag csővel szív akár 4-5 órát a szerelő, amit TE fizetsz. De az is lehet az ásót kell elővenned majd.
Tipikus hiba a házaknál a kevés cső az ilyen bekötésekre. Általában a villanyszerelő kivisz EGY csövet a kapuhoz, amibe lesz majd áram a kapunyitónak, lesz a kaputelefon és neki kész is a dolog.
50-es KPE cső ára 900 Ft
Ebből kijöhet 2db 32-es KPE 400 Ft, vagy 3db 25-s KPE 300 Ft-os áron
A 25-s KPE csőben is nagyon sokféle kábel elhúzható, 20m-es szakasszal számolva 6000 Ft-ról beszélünk. Manapság mennyiért megy ki valaki cumizni 4-5 órát?
Vastag csövet általában csak az autóbejáró alá érdemes tenni, későbbi átvezethetőség előkészítése miatt. Ez lehetőleg csak KG PVC vagy hasonló vastag, teherbíró cső legyen. Átmehetnek majd benne védőcsőben vagy nélküle kábelek, locsolócsövek, világítási áramörök, akármi, ami miatt fel kellene bontani az autóbejáró szakaszát később.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- Tisztelt Ügyfelünk! Hova kéri az átadási pontot?
- A kertkapun belülre abba a fehér dobozba.
- Köszönjük. Az átadási pont részünkről az Ön lakhelyén az udvarban levő fehér doboz.
(Reklamációt, stb. csak eddig a pontig fogadunk a jövőben el.)
Ennyi.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Apró probléma, hogy a FTTH esetén a szolgáltatásátadási pont az ONT doboz ügyfél felőli interfésze. Persze ha az a kertkapunál lévő doboz alkalmas az ONT elhelyezésére (elektromos betáp van, a doboz belsejének a hőmérséklete az eszköz által tolerált tartományban van mindenkor, stb.), akkor mehet oda is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha én az átadási pontot a padlásra kértem, akkor nincs jogom az alatta levő szobába áthosszabbítani?
Az tiszta, hogy reklamáció csak az átadási pontra (padlásra) visszadugott ONT hibás működése esetén helyénvaló, de az ONT ingatlanomban való áthelyezése szerződésszegésnek minősül?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pont te tudhatod a legjobban hogy a kábel és kébel között különbség van. Sőtt az egyes csatlakozóknál is más lehet a rögzítés technikája, vízzárás, csillapítás.
Kábelezem már előre UPC-nek, internetnek és TV-nek, ahol rákötéskor csak a gazda volt jelen. Itt csak előre lehetett kábeleket behúzni, nem akkor amikor a szerelő jön. Elmondása szerint az UPC szerelő nagyon hümmögött, hogy nem lesz jó. Majd megblankolta a kábelt, megnézte és mondta dícsérve, hogy lehet rendes kábelt is behuzni, RG-6 réz maggal, 81%-os fonat takará + fólia árnyékolás, stb... Rákötött, örült és ment minden, a szerelő is mehetett hamarabb a dolgára.
Azért egy random helyre pl. hozd be a pincéig én meg majd partizán akcióval továbbviszem eset és egy lakás gyengeáramu elosztójába, akár rack-szerkrényébe történő végződtetés nem ugyanaz.
Nem is tudom miért huzatnám két szobával arrébb a végpontot, hogy utána nekem kelljen kábelezni, toldani, stb...
Az optika sem űrtechnika, de eddigi tapasztaltok alapján az átlag villanyszerelők, és otthoni hobbisták RG-6 toldását is eléggé gyenge módon oldják meg.
Mivel a szolgáltatási pontod az ONT, így ha teszem azt át kellene helyezned a lakás másik felébe ahová a kábel nem ér el, akkor azt a szolgáltató teheti meg. Ha felkapod a szoba egyik sarkából és elér a kábeled a másikba akkor meg te áthelyzheted. Ha toldani kell a kábel, amit amúgy lehet cserélni fognak, mert olcsóbb, mint toldani akkor szolgáltató újra.
Vegyük példának az DOCSIS RG-6-os esetet, nem ér el a kábel, ezért a tulaj partizánakcióval arébb viszi, megtoldja a jó kis "minőségi" kábellel és szigszallagos csatlakozókkal. Youtube-on megnézte, hogy hogyan kell. Örül, mert működik. De lehet amikor elkezd dolgozni home-office-ból egyszer csak szakadozik, a rossz SNR miatt. Szegény modem küzd mint disznó a jégen, de újracsatlakozik ha épp tud, net megszakad, a megrendelő hepciáskodik a telefonos kislánnyal, hogy márpedig neki olyan fontos megbeszélése van és ennyit sem lehet a netjükkel. Kimegy a szerelő, majd látja a gányolást.
Ilyenkor hogyan folytatódjon tovább? Gondolom minimum korrekt lenne a szerelési, javítási költséget a megrendelőre hárítani. (sok esetben javítják puszira).
Ezenkívűl a DICSIS és PON hálózatok passzív kapcsolattal lényegében össze van kötve mindenki mindenkivel. Tehát ha valaki beleszarik a ventillátorba azt a szomszédok is érezhetik.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A szolgáltatói eszközig, illetve azzal bezárólag a szolgáltató hálózatáról van szó, azt te nem alakíthatod át, nem toldozhatod, nem kurtíthatod meg a kábelezését. Ha a kábelezés kellően hosszú, akkor ameddig az engedi, oda teszed az ingatlanon belül a végpontot, ahova akarod, ha az a hely megfelel a berendezés működési feltételeinek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Telekom engedi a saját cuccot a hálózati végpont elött , ÁSZF 1.4 -ből:
Amennyiben a Hálózati végpont előtt az Előfizető vagy harmadik személy tulajdonában álló hálózatrész helyezkedik el, és a szolgáltatás létesítése ennek használatával történik ezen hálózatrésszel kapcsolatban a Szolgáltatót felelősség nem terheli.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pl. IPTV esetén a bejövő internetkapcsolatot végződtető berendezéstől a STB-ig saját kábeled van (IPTV esetén a szolgáltatásátadási pont az box TV-felőli kimenete), ez ilyenre lett szerintem első körben kitalálva. Azzal, hogy a nem saját kábelezést kiveszi a felelőssége alól, azzal még nem mondja azt, hogy szabadon kábelezhetsz, és arra rá is fognak kötni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem pont azt mondja, hogy rákötnek:
Nem akarom most az egész ÁSZF-et idézni. A lényeg, hogy Telekomnál lehetséges saját rendszer a szolgáltatás végződtetése előtt, lakosságiban . Ez az ÁSZF a "lakossági vezetékes internet" előfizetésre vonatkozik, IPTV-re, telefon -ra külön van ÁSZF.
A végpont náluk internetre:
A szolgáltató felelősségi határát jelentő hálózati végpont: Az Internet szolgáltatás Hálózati végpontja a Szolgáltatói berendezés Ethernet portja.
Ez elé leget saját tulajdonú kábelezés. ÁSZF szerint.
A gyakorlat meg az lehet , hogy kijön a kábelszerelő, aki sok esetben egy alvállalkozója a Telekomnak , aztán ő dönt. De elvileg Telekomnál lehet variálni.
Kérdezőnek ez mindegy, nem telekomos.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az az ethernet port lehet pl. egy ADSL-modemen is, amit a lakásban saját magad által behúzott telefondrót végére is rádughatsz, ahogy az STB-t is rádughatod a saját, falba behúzott LAN-ra is - ha elindul és műx, akkor maradhat, ha nem műx, vagy bizonytalanul megy, akkor a szerelő rádugja a T-s madzag végére, és úgy adja át működőképes állapotban.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen , pont erról van szó, a végződtetési pont ez esetben az ADSL modem ethernet portja, ami elé berakhatsz saját kábelt, a működés ettől kezdve te felelősséged, illetve irja még ÁSZF, hogy ilyen esetben külön dijazás lehet hibaelhárításakor. De nem tilos. Vagyis optikánál a szolgáltatő kábelét egy SC slx adapterbe dugod és viheted a saját optikai kábelen tovább. Megengedett.
Ez az elmélet , főleg üvegszálnál a kábelszerelő kezében vagy, de nincs megtiltva szolgáltató részéről a "variálás" . Nyilván OM2/3 -as kábelt nem fog elfogadni, beilleszteni OS1/2 helyett a szerelő
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi a hasznos tanácsokat, jó tudni, hogy nem egy vastag csőben érdemes gondolkodni, hanem több vékonyban.
Jogos is.
Az oszlopon vinnénk fel a kábelt, annak ott nem igazán kell merevítés, hiszen a villanyoszlopon eleve egy védőcsőben menne fel a karó feléig ahogy mások is teszik, a maradék 2 méter meg tök mindegy, kültéri kábel.
Nem lenne semmennyi, ami lógna, szélnek lenne kitéve.
A garázsba kértem utp végpontot. Az sem megoldás ha az ONT a garázsba kerülne az eredeti acélmerevítéses kábellel? Ha jól sejtem nem,mert az ONT-ből koax kábel megy tovább és nem utp?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az ONT lehet akár router is, akár bridge, lehet olyan is hogy 1 db ethernet csatlakozása van, lehet több, lehet akár RF csatlakozás is, amiből kábeltv jöhet, ez pedig a ház RF hálózatára kellene kötnöd ha van ilyen.
Szerk:
A lényeg, hogy olyan helyre kérd, ahonnan már tudod a házban osztani. Ha lehet ne a padon főjjön meg egy ilyen eszköz. Ha a garázsban van minden és továbbviheted, akkor jó helye lehet.
Ha segíteni akarsz telepítéssel a szerelőnek, akkor csövet a két pont között kiépíted előre, ami csak az övé lesz, nem kerül bele valahogy pl. kaputelefon vagy bármi más. Ha teszel bele egy befüző szálat akkor pedig hamar végeztek is, aminek ő is örülni fog.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Akkor sajnos marad az emeleti háztartási helyiség, ahova eredetileg összefut minden, hiszen ide lett tervezve a rack szekrény is. Csak innen tudom osztani a koaxot, az utp-ket,stb.
Minden fontosabb helyre kértem utp végpontot, így eleve mesh hálózatot építek ki utp-re kötve,hogy minél stabilabb wifi hálózatot tudjak használni.
Mérges vagyok,mert miután elkészült a szigetelés és a nemesvakolat, akkor derült ki, hogy nem külön csövet tettek a falba az optikai kábelnek ahogy kértem, hanem egy nagyobb metszetű csőbe akarták a két koax kábellel.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mérges vagyok,mert miután elkészült a szigetelés és a nemesvakolat, akkor derült ki, hogy nem külön csövet tettek a falba az optikai kábelnek ahogy kértem, hanem egy nagyobb metszetű csőbe akarták a két koax kábellel.
Az idehaza építőiparban dolgozó 1000 emberből 999-et nyugodtan agyon lehetne lőnni, a minőség drámaian javulna. Csak a szokásos 6-12 hónap emberre várakozás helyett 50-100 évet kéne várni a melósra h. hozzám is eljusson. Én elkezdem az építkezést, oszt majd az unokám nyugdíjas korára kész lesz az a kibaszott ól.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van ez így. Én már több mint egy éve vártam a homlokzat szigetelésre, egy brigádot már lemondtam, de a második sem jött. Végül meguntam, kivettem 3 hét szabit, és feldobáltuk felváltva apámmal meg egy haverommal. Van a családban festő, ő lehálózta, beglettelte, a nemesvakolat meg majd rákerül, amikor rákerül. Nem tűnt rocket science-nek a dolog, úgyhogy bízom benne, hogy fenn is marad az egész. :)
Vízzel hasonlóan voltunk: megegyeztem valakivel, aki elvállalta 2 hétre, de végül 3 hónap alatt nem ért oda. Kerestem másikat, annak is kellett egy hónap, de az legalább jött, amikor megegyeztünk.
Burkolót egy hónapja foglaltam le - szeptemberre. Mondjuk hozzá ragaszkodom, mert már dolgozott nálunk, és precíz, pontos munkát végzett.
Tiszta vicc az egész, még az a szerencse, hogy van hol lakni, nem sietünk különösebben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Eszköze válogatja, hogy milyen funkciói vannak, illetve hogy "mi jön ki belőle". Az FTTH esetén az optika végére olyan eszköz(ök) kerülnek, amiből koaxon mehet tovább a TV, telefonkábelen az analóg telefon, illetve UTP-n a hálózat. Az utóbbi persze összetett dolog, mert ha a végberendezést wifi-routernek is használod, akkor annak jó, ha a lakás közepe táján találsz helyet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi a hasznos tanácsokat, jó tudni, hogy nem egy vastag csőben érdemes gondolkodni, hanem több vékonyban.
Nem is igazán tehetnél a 230/400VAC mellé gyengeáramot, csak akkor, ha mind a kettő kábel kettős szigetelésű.
Én most alakítom ki épp ugyanezt, megy ki a kerítés melletti villanyórához három darab 40/32-es Symalen (normál, H-tarifa, napelem előkészítés), az utcai villanyoszlopról jön be a földkábel, mellette külön 40/32-es Symalen csőben a távközlés (kis pénzért engedték, hogy betegyem a Symalen-t a földkábelnek kiásott gödörbe). Ez a villanyóra mellett jön ki, bemegy egy dobozba, ahonnan kijön a ház felé egy 40/32 Symalen, benne a távközlési kábelek. Ezek mellett a kerítéshez jön 4 darab 16/12-es Symalen, a csengőnek, a kerítésbe épített világításnak, kapunyitónak meg egy pluszban, hátha kell majd valamire. És már ott tartunk, hogy van 8 cső.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tegyünk helyre néhány dolgot:
A 9/125 az mikrométerben értendő, (üvegmag mérete/szál színezés-borítással együttes méret) szerint, és nem önmagában, hanem az 50/125, vagy a 62/125 (multimódusú) optikákkal összevetve.
A lényeg pedig ott van, hogy ebben az apró méretben olyan kis ívben kellene meghajlítani a szálat ahhoz, hogy a fény haladás helyett kilépjen belőle, hogy az egy normálisan kivitelezett villanyszerelési csőben kivitelezhetetlen.
Hogy pontosan mennyi, az az annyi:
https://wbnetworks.com.au/blog/g652d-vs-g657a2-singlemode-optical-fibre…
(Magyarul a "legvacakabb" kábel is gond nélkül meghajlítható egy 2.5-3cm sugarú ívben, anélkül, hogy ott komoly veszteséget érezne a jel.)
Tehát attól félni, hogy "túl sok könyököt tesz meg a védőcső odáig" alaptalan.
(A DIGI G657 kábeleket használ, annak 10mm is elég.)
A másik hasznos tulajdonsága a kábelnek, éppen a merevsége, mert a merevítő szál miatt könnyen behúzható, befűzőhuzal használata nélkül is az egyenes szakaszokon.
De, ha befűzőhuzal is kellene, akkor, ahogy fent írták, a fém merevítő huzalt kösd a befűzőhuzalhoz, az üvegszálat meg hozzá szigszalagozod.
A DIGI szerelő úgyis az első 3-4m levágja és eldobja, éppen azért, mert, ha netán úgy húznád be, hogy "tépni" kellett, akkor a megszakadás az első 1-2m-en következik be.
Földben nyugodtan használj KPE csövet, és én is a "több vékony cső" elvét javasolom, mondjuk a 25-ös, de lehet, hogy ilyen vékony optikáknak, még az is sok. (Csak aztán később abba a csőbe ne akarj vizet vezetni. :)
+1 TIPP
Mivel ez egy optikai kábel, (valamennyire) minden fényt vezet, nem csak a GPON által használt deepInfra hullámhosszakat, hanem a látható, fényt is, és, ha egy kellően fényes, pontszerű fehér fénnyel világítassz bele, akkor a másik végén az ki is jön.
Hogy mi legyen az a pontszerű, kellően erős, fehér fény?
Egy közönséges mobiltelefon zseblámbaüzembe kapcsolt vaku-ledje!
Ha a kábel, csatlakozó felőli végén bevilágítva, (csatlakozóról a védőkupakot leszedve) a csatlakozót kellően közel nyomva a ledhez, és kellő ügyességgel, a telefon hátlapjával merőlegesen tartod a csatlakozót a led közepébe, akkor a másik, vágott végén, szemből nézve, sötétben, egy fénylő-derengő pontot, (mint egy távoli csillag az égen) kell látnod.
Persze, ezzel az eredő csillapítást nem lehet kimérni, de arra tökéletesen elég, hogy megnyugtasd magad, a behúzás sikerült, nem törött el sehol az üvegszál, a fényt vezeti.
Érdemes ezt behúzás előtt kipróbálni, hogy a szemedben rögzüljön, mit kell lássál a behúzás után.
Emellett, ahogy fentebb levágnak, érdemes a belevilágítás előtt 0.3-1m szintén levágni, (sima csípőfogóval, mert az csinál olyan határfelületet az üvegen, hogy lássad) mielőtt nekiállsz a telefonnal tesztelni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Te úgy beszélsz, mint aki ért a témához :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Túlzás lenne kijelenteni, hogy szakértője lennék a témának, de azért a fentieket, kis érdeklődéssel a netről is össze lehet olvasni.
Viszont a helyzet az, hogy
- kellett már tervezzek, és üzemeltessek egy 32x2 optikai végponttal rendelkező telephelyet.
- végigszenvedtem már nem egy DIGI-s bekötést, kábel falba-húzással, az ismerősi körökben.
(és közben használtuk a fenti LED-es megvilágítós módszert, amíg nem sikerült beszerezni egy erre való célszerszámot)
- kísérleteztem már SM optikával olyan helyeken, ahol nagyobb távolságokból kellett elhozni egyes szenzorok jelét.
- látva a trendeket, mostanában arról olvasok, vajon kiváltható-e az UTP hálózat az otthoni környezetben, vagy ez csak egy újabb elrugaszkodott őrület az USA-ból.
+ emlékszem egy fizika órára, amikor a az optikát tanultuk, a tanár érdekességképpen levezetett egy példát, amely arról szólt, hogy mennyire kell meghajlítani egy optikai szálat, ahhoz, hogy 100%-os jelveszteség legyen, ~3mm-körüli érték jött ki, majd megnéztünk egy kábel adatlapját, és kiderült, hogy a kapott érték kisebb, mint amit a kábel, mechanikai sérülés nélkül elviselne.
Szóval, ezek a témák, úgy ráragadnak az emberre :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hidd el, mai munkaerőpiaci helyzetben te ennek a felkent expertje lennél bármelyik hazai multinál.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Eleg "felenk" ember vagyok, nagyon sok megkeresesre mondtam mar nemet azzal az indokkal, hogy nem ertek hozza igazan, ezert hiaba, hogy magamnak otthon osszetakoltam, penzert, masnak nem vallalom, nehogy veletlenul kar erje. Ebbol adodoan rendszeresen sokkol, amikor valahol talalkozok egy olyan emberrel, aki szegyentelen penzekert latszolag meg annyira sem ert valamihez, mint en.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pedig egy kicsivel több önbizalom a boldogulás kulcsa.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szia!
"Hegesztőt meg még egyetlen szerelőjüknél sem láttam."
Jelentem, én láttam. Amikor hozzánk kötöttek be (Bp. XIX ker, kertváros), az oszlopon szépen hegesztette a szálat. Érdekes volt, még sosem láttam, a kütyüben, amibe betette a két szálat, digit. mikroszkóppal illesztett össze a két szálvéget...
Gábor
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Illetve még egy:
Nem vagyok benne biztos, hogy a saját 4-8 szálas kábelt felengedi a kötődobozába a DIGI.
Nekik az ott ki van számolva, hogymenni hely van, a kábel merevítőjének megvan a helye, sőt, a "puha" (több eres, beltéri, patch) kábelek kevlárral vannak merevítve, nem is fémhuzallal.
Szóval nem hiszem, hogy egyáltalán eltérés lehetséges a "lapos" kábeltől.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Könyvjelző
"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni