Folyosókapcsoló?

Vagy más néven alternatív vagy váltó kapcsoló? Konkrétan a folyosónkon lévő kapcsoló típusát szeretném megtudni. A hátulján egy számomra nem túl informatív SBV-01 jelzést találtam, és más semmit. Ha jól tudom az alternatív kapcsolónak 106 a kódja. Mindenesetre lefényképeztem, a szakértőknek egy kép többet mondd száz szónál...

https://drive.google.com/file/d/1KR22eRqOH0atW2JGQMN5snuRgYeBNf_E/view?…

Edit: Arra vagyok kíváncsi, hogy az előző tulaj felújításkor amikor a kapcsolókat cserélte alternatív kapcsolót rakott be, vagy csak egy sima kapcsolót? És vajh jól van-e bekötve,mert nem rendeltetészerűen működik...

Köszönöm a segítséget!

Hozzászólások

Egy kék és két fekete vezeték alternatív kapcsolónál elég random, de akár jó is lehet.

A legegyszerűbb az, ha kiveszed és leméred, lehet, hogy egyszerűen rossz a kapcsoló.

A kapcsoló hátán a fenti be-mutató nyíl és a lenti ki-mutató nyíl alapján tényleg váltókapcsoló lehet (egy bemenet és két kimenet). Ha a másik kapcsolónál is ilyen bekötést találsz (két fekete kábel a kimenő oldalon) és a fekete kábelek a dobozból a másik kapcsoló felé indulnak a falban, akkor jó lehet. Ezt biztos megtaláltad:
https://megaohm.hu/villanykapcsolo-bekotes#106
A villanyóra és a lámpa közt a fázisba kellene bekötve a két kapcsolónak tudtommal. Feketét vagy barnát kellene használni a fázishoz a lámpáig.
Hogy nálad kék van egyedül (a másik kapcsolón is???) jelentheti azt, hogy a lámpától elmenő nullavezetőt szakították meg, ami nem egészséges és okozhat gondot.
Mi a nem rendeltetésszerű működés?

Hmmm... jó gondolat. A jobb felső bemeneti lukakban nem látszódik réz-bekötés, úgyhogy szerintem csak egy bemenete van. De segítene egy elölnézet is burkolat nélkül.
A kapcsoló teste - a fekete bakelit - lehet, hogy több típushoz is gyártásban volt és ezért minden franc jel és luk rajta van.
 

Valami régi somogyi billenőkapcsoló. A falban lévő kábelek 1982-ből valók (akkor épült a panel) és alukábelek. Sajnos a párját nem tudom megmutatni,mert nem sikerült kiemelni a falból annyira rövidek a kábelek. De szemre nem hasonlít a párjára. Tehát első körben azt hiszem  veszek párban két váltókapcsolót.

“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”

― Philip K. Dick

Első ránézésre váltókapcsoló.

Sajnos volt időszak, hogy a szakik a váltokapcsolás esetén használtak a feketétől eltérő színeket, hogy meg tudják különböztetni a váltószálakat a betápfázis/lámpa felé menő vezetékektől. Találkoztam még piros, rózsaszin, zöld  szinű vezetékekkel is. Szóval az a tény is erre ad indokot, hogy egy kék szál is ott van. Egyébként  egy műszerrel (szakadásvizsgálóval) ki lehet mérni.

Esetleg fázisceruza...

A nem rendeltetésszerű működés azt jelenti, hogy csak egyik helyről tudom kapcsolni a folyosó világítását. Néha sikerül a másik helyről is felkapcsolni, viszont akkor a túloldali nem kapcsolja le.

“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”

― Philip K. Dick

igen valószínű nincs jól bekötve valamelyik kapcsoló.
Találkoztam párszor ilyen hibával. Ilyenkor ki szoktam venni  a kapcsolót és kimérni őket. Támpont lehet a  vezetékek színe, a feketék a két kapcsolót kötik össze, vagy legalábbis amivel én talákoztam az mindig igy volt, a kék meg megy a lámpához/vagy betáp.