Hangerő normalizálása több mp3-as fájlon

Fórumok

Sziasztok!

Egy családi születésnapi rendezvény alatt szeretnénk egy mp3-as gyűjteményből véletlenszerűen lejátszani a zenéket. Egy jobb minőségű CD-s rádió lenne erre kinevezve, aminek USB-s bemenetére dugott pendrive lenne a "zeneforrás".

Sokszor tapasztalom azt, hogy egyik zene hangosabb, a másik halkabb. Nem akarjuk állandóan állítgatni a hangerőt, nem szeretnénk ha egyik szám bömbölne, míg egy másikat pedig alig hallanánk.

Van valami lehetőség arra, hogy előtte az mp3-as "csokrot" beadjuk valami programnak, ami egységes hangerőre konvertálja őket? Tudtok ilyesmiről? Vagy ti hogyan oldanátok ezt meg?

Hozzászólások

Szerkesztve: 2020. 06. 13., szo – 10:39

Hiába normalizálod, ha a mastering (dinamika komprimálás, tömörség) zenénként eltérő. Emiatt a szubjektív hangerő érzet is változni fog. Kéne egy processzor, a kimenetre vagy eleve processzálni kellene azokat a zenéket, amelyek kevésbé tömörítettek a  többihez képest. :)

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Számon belül igen, de ha egy-egy számra képezel teljesítmény átlagot, lehet úgy szorozgatni a számon belül egy adott konstanssal a mintákat, hogy a számok teljesítménye azonos legyen. Persze tökéletes sohasem lesz, mert ha egy romantikus szám első fele a tenger halk morajlása, a másodikban meg suttognak, akkor eléggé problémás, ha egy hard rock számmal azonos teljesítményre húzzuk fel. :)

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

broadcast technikában használjuk, hogy minden hanganyagot lejátszás előtt -23LUFS értékre állítunk (cirka -12dB átlag jelszint), ezzel a megoldással lesz egy átlagos hangerő érzetre igazított, ám dinamikájában nem módosított anyag, amit később már lehet kívánság szerint processzálni. Ez valszeg hasonló lehet, mint amiről te beszélsz, viszont önmagában ettől még tekergetni kell a hangerőt. 

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Nincs köze ehhez, a normalizálás egy kvázi "előkezelés" a későbbi egyenletes processzáláshoz (ha nincsenek drasztikusan eltérő szintek, akkor a processzort sem kell túl nagy küszöbértékek között járatni, szebb lesz az eredmény, mert a korszerűbb masterelésen átesett felvételeket már nem fogja tovább tömöríteni, ellenben a kezeletlen felvételeknél a processzor munkapontjához közeli szintet állít be).

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

mp3gain

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Megjegyzés: Ezt a csomagot szándékosan eltávolították az ubuntu 15.04-től.

A Debian a python-rgain csomagot javasolja helyettesítésként (az az előnye, hogy a „replaygain” több fájlformátumot támogat, nevezetesen az Ogg Vorbis, a Flac, a WavPack és az MP3 fájlokat. Ezenkívül lehetővé teszi a meglévő Replay Gain információk megtekintését ezekben a fájltípusokban)

sub

A kérdezőhöz hasonlóan engem is érdekelne a dolog. És szerintem a kérdezőhöz hasonlóan én sem audiofil aranyozott hdmi csatlakozóhoz szokott népeknek játszanám le az így atkonvertált anyagot. Szóval minimális minőségromlás (már eleve az mp3 miatt is) szerintem simán belefér.

Mit jelent ez a dinamika kompresszálás? Full laikus vagyok audio-hoz, hálistennek nem sújt a túlképzett audiofilek átka.

A dinamika kompresszálás egy olyan eljárás, amikor az adott hanganyag dinamika szintjét csökkented (a (halk és a hangos (nagy energiájú) zenei részletek jelszint különbségeit arányosan csökkented), ezáltal egy dinamikailag agyonvágott, viszont hangerejében viszonylag kiegyenlített kimenő jelszintet kapsz,érnem kell folyton tekergetned a hangerő potit a halk és hangos jelszint váltakozása miatt (lásd pl. broadcast technika).

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

A legfontosabb, hogy ne tömörítsd újra, mert azzal MP3 esetén sokat árthatsz a minőségnek az enkóderek csapnivaló alapbeállításai miatt. Az MP3 elég rugalmas formátum, így sokmindent lehet rajta manipulálni, újratömörítés nélkül.

Amit eredetileg erre találtak ki, úgy hívják, replaygain, pontosabban trackre (és nem albumra) alkalmazott replaygain. Ezt persze a lejátszónak is támogatnia kell, amiről a buli megy, de elég régi dolog ahhoz, hogy sokféle lejátszó támogassa.

Sokat hallgatok MP3-ból zenét és ezt szoktam használni: http://mp3gain.sourceforge.net/

Szerintem megoldja a problémádat. Ha mégse, akkor mp3DirectCut-tal bele tudsz nyúlni egyenként az MP3 fájlokba, és lehalkítgatni őket, replaygain alkalmazása nélkül, és természetesen ezt is újratömörítés nélkül.
 

Próbáld ki a foobar2000 ReplayGain menüjét/konverziós lehetőségét!

Ahogy írták, mp3gain. A jó minőségű, meg a CD-s rádió egy mondatban oximoron. Normálisabb lejátszókon viszont sokszor van valami normalizációs funkció. Én sose szenvedtem ezzel, mert természetes, hogy ahány album, ahány műfaj, ahány korszak, annyiféle hangossága lesz.

CD-s rádió helyett lehet ideálisabb lenne megpróbálni telóról lejátszani, BT hangszórókon át. Telókban, lejátszós appokban szokott lenni gain/normalize funkció.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)