Fájl másolása csak olvasható USB-re

Fórumok

Egy telepítő USB meghajtó /EFI/BOOT/ mappájába kellene bemásolnom a bootia32.efi fájlt.
Az USB image csak olvasható.
Valami ötlet, hogy hogyan induljak el? Jó lenne linux eszközökkel.
Az USB meghajtó egyébként az etcher flasherrel készült, de annak a forrásában sem találtam meg az EFI mappát.

A probléma egyébként a "Hogyan boot-oljunk 64 bites linuxot 32 bites EFI BOOT-ra korlátozott atom (BayTray) laptopokon" címet is kaphatná, ezért, ha erre van valakinek alternatív, linux alapú megoldása, az is érdekel.

Hozzászólások

"Egy telepítő USB meghajtó" vs. "Az USB image"

Na akkor most fizikai eszközről van szó, vagy image-ről? Döntsd el légy szíves, és ha segítséget vársz fogalmazz légy szíves egyértelműen!

Ha image, akkor milyen probléma jelentkezett, amikor loopbackként felmountold az image-t és simán megpróbáltad felmásolni?

Mi a csuda ez az "etcher" flasher? Van rá valami linked? tl;dr -t ugorjuk át.
Miben tud mást / többet egy sima dd if=/path/to/file.img of=/dev/sdb parancshoz képest a gui-n megjelenő bitkolbászon felül?
Úgy is kérdezhetném, mi volt az a technikai többlettudás, amit ez az etcher hozzáadott és ami miatt ezt választottad?

Egyértelműen meghajtóról van szó.
Amikor windows alatt a Rufus-szal írom ki az ISO-t usb-re, akkor az elkészült meghajtót bedugva, egyszerűen csak rámásolom a szükséges fájlt.
Mivel eszköz, ezért magát az eszközt is be tudom mountolni linux alatt, de csak olvashatónak. Gondolom, a partíciója eleve akkora, mint az adattartalma, ezért nem enged rá másolni.
Nem tudom, hogy az etcher flasher miben tud többet a dd-nél. Mivel ezzel a fránya EFI32-es boot-tal nem vagyok még közelebbi viszonyban, ezért reméltem, ő tudja, amit én még nem. Annyit biztosan tud, hogy ellenőrzi az ISO image-et, hogy boot-olható-e egyáltalán: https://etcher.io/

Ha a fájlrendszer az image-ben iso9660 (csak olvasható!), akkor másold ki az image tartalmát egy mappába. Módosítsd a tartalmat abban a könyvtárban, majd generáld el újra a .iso image-t.

Ha valamilyen open source projekt iso-ja, akkor a build scriptjeik közt úgyis megtalálható, hogy ők milyen paranccsal generálták a .iso fájlt.

Csak azt kell a helyzethez (a könyvtár neve pl. ahová kicsomagoltad) igazítanod.

És utána írd ki az image-t a meghajtóra.

Az etcher.io-t én is megtaláltam. De ha nem tud semmiben sem többet a dd-nél, akkor amúgy minek szivatod magad etcher-el?
Ezt a javítsuk ki azt, amivel nincs is probléma gondolkodást már évtizedek óta próbálom megérteni.

Évek óta keresek read only(-vá tehető) pendrive-ot! Ha te találtál, linket légyszi!

----------------------------------^v--------------------------------------
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Most ott tartok a problémával, hogy az ISO-t kicsomagolom, beleteszem a szükséges fájlt, majd újra készítek belőle egy ISO-t. Ezt írom ki.
Sajnos ez sem tökéletes. Az így készült ISO linux alatt mindent tartalmaz, de a windows csak az efi mappát látja, semmi mást, így használni sem tudja.
Pedig már azt is kiderítettem, hogy nem lehet akármelyik ISO készítővel EFI-vel bootolható ISO-t írni. Jelenleg a xorriso paranccsal próbálkozom, kevés sikerrel.
Lehet, azt kellene kideríteni, a Rufus mit csinál másként?

> Az így készült ISO linux alatt mindent tartalmaz, de a windows csak az efi mappát látja, semmi mást, így használni sem tudja.

Gondolom ugyanazt a fájlrendszert kellene használni ( UDF talán? )

bootolható ISO: ki kellene az eredeti ISO-image-ből szedni a boot.img-t és a legtöbb ISO generáló tudja használni....
A kiszedésről itt egy jó kis howto: https://arstechnica.com/civis/viewtopic.php?t=308491

Nekem a network boot működött a legjobban (PXE). Ha támogatja a gép akkor az a legegyszerűbb.

Az EFI boot a lehető legegyszerűbb dolog a világon: egy tök közönséges FAT12/16/32 fájlrendszer (linuxos néven VFAT), amiben ott van egy /EFI/BOOT nevű könyvtár (gy. k.: mappa), amiben ott a betöltendő boot-loader. Ha 64-bites x86-ot használsz, akkor ezt BOOTX64.EFI-nek, ha 32-biteset, akkor pedig BOOTIA32.EFI-nek hívják hivatalból. Az más kérdés, hogy sok BIOS képes tetszőleges EFI alkalmazást betölteni (akár más könyvtár más nevű fájlját) - pl. akár az EFI-re felkészített GRUB.EFI-t is akár. Persze vannak nehezítések, pl. hogy az adott gép csak GPT-féle partíciós táblát képes-e kezelni, vagy éppen megy neki MBR-tipusú partíciók esetén is elboldogulni ezzel az egésszel - ennek utána kell nézni a szóban forgó gép doksijában. Ha hagyományos MBR-t eszik, akkor abban ezt a fenti FAT-ot egy 255-ös ID-jű partícióra kell tenni; ha GPT-s kell neki, abban van dedikáltan "boot" partíció, hivatalos nevén ESP (EFI System Partition). Folytatásért pl. Arch Linux Wikijét tudom ajánlani.

Szóval kb azt is meg lehet csinálni, hogy fogod a pendrive-ot, és Linxu alatt fdisk-kel, parted-del (gparted-del), efdisk-kel csinálsz 2 db MBR/GPT-s partíciót, az első lesz a boot, a másodikra megy a telepítő teljes könyvtárstruktúrája (azaz az logikusan Linux-FS). Az első partícióra megcsinálod fenti VFAT-ot a struktúrával, a másodikra meg felmásolod a CD/DVD tartalmát, a könyvtárszerkezet megtartásával.

=====
tl;dr
Egy-két mondatban leírnátok, hogy lehet ellopni egy bitcoin-t?

Köszönöm a segítségeket, de pont azért akartam belemásolni a létező telepítőbe, hogy egyetlen művelettel megússzam a dolgot.
Nem akartam telepítő ISO generátor guruvá válni, de úgy tűnik, ez csak így menne.
A probléma megoldásához azonban találtam egy isorespin.sh nevű scriptet, ami korlátozottan ugyan, de bizonyos - jellemzően ubuntu - iso amd64 telepítőkből képes BayTray - és más atom netbookok, tabletek - alatt indítható telepítőt konvertálni.
És teljesértékűen működik, még a live verzió is! Rufus-szal eddig csak a debian netinstallját tudtam életre lehelni, ami meg a wifi hardvert nem támogatta.
Ha valakinek netán szüksége lenne hasonlóra:
http://linuxiumcomau.blogspot.com/2017/06/customizing-ubuntu-isos-docum…