Plazma TV időnként újraindul

Van egy "régi" (talán 2006 vagy 2008 körüli) Panasonic Viera plazma TV-nk. A pontos tipus most nincs meg. Több évre visszamenően ismert probléma, hogy újraindulgat.
Ezt már csinálja vagy 4-5 éve, és több lakásban is produkálta, igy egy csomó hibalehetőséget kiszűrhetünk (pl. mondták hogy túl sok eszköz lóg ugyanazon a konnektoron, vagy rossz minőségű a táp a falban, stb).
Eddig azért nem foglalkoztunk vele mert a közelmúltig (pár hét) havonta talán egy ilyen volt, ez most már napi probléma.

A kérdés az, hogy szerintem ez tápegység probléma ugye, és ha igen, kb. mekkora összegű javitásra számithatok? Esetleg megoldható, hogy ebayről berendelem az alkatrészt és beszereljem én? Minimális ismereteim vannak az ilyen munkákban, de valószinübb hogy szakemberre biznám.

update.: 1-2 napja megvolt a fw upgrade és kihúztam a DVB-T szobaantennát is, egyelőre úgy fest hogy megjavult (a napi 15 resetből eddig egy se volt). De várnék még pár napot azért. :)

Köszi!

Hozzászólások

Szerelőt kérdezz meg telefonon, csak tud mondani valami körülbelüli árat.

Szakembert kérdezz! :)

Nekem már fordul elő, hogy szétszedett állapotban (beépített mikró) hívtam fel a szakit. Mondta (teljesen jogosan), hogy összeszerelve 5e a javítás, ha belekezdtem, akkor 15e :)

"5%-ban megírt program befejezésére keresek embert" jeligére.

Nem túl bonyolult ezeket javítani általában kő egyszerű szerkezetek. Ez sima kiszáradt tápkondi szokott lenni, megkeresed kiszeded és raksz bele másikat.

Azért a kapcsolóüzemű tápban a kondenzátorcserének vannak buktatói. Nem ördöngösség, de egy pár dologra figyelni kell:
1. A rossz kondenzátor nem feltétlenül púpos (ESR és kapacitásmérővel meg lehet találni a hibásakat).
2. Többrétegű panelból egy jól földelt kondenzátort egy 50W-os pákával nem egyszerű kiforrasztani, mert gyorsan elvezeti a hőt sok réz.
3. Az új kondenzátornak érdemes 105 Celsiust elviselnie és alacsony ESR értékkel rendelkeznie (általában külön jelzik az alkatrészboltok, hogy az adott kondenzátort kapcsolóüzemű tápegységekbe javasolják). Kapacitása ne legyen kisebb és nagyobb se előző kondi névleges kapacitásának. Ha az új kapacitás mondjuk 1/3-a, akkor nem értél el semmit a cserével. Ha a kapacitás túl nagy, akkor a kondit feltöltő FET-et vagy más tranzisztort lehet megsütni.
Szerk:
4. A legfontosabb: a 230V-tal feltöltött kondenzátorok megrázó élményt okozhatnak! Ezeket a szakbarbárok csavarhúzóval, ügyesebbek egy nagyobb teljesítményű huzal-ellenállással szokták kisütni.

TV-ben külön táprész szokott lenni szerencsére az nem 10 rétegű mint az alaplap... Igaz, hogy nem mindig púpos, de legtöbbször igen.
A 105°C fontos, low esr tápba annyira nem, de problémát nem csinál. Kapacitás tényleg legyen ugyan akkora.
Ha van idő akkor a legcélszerűbb kihúzva hagyni 1-2 órát és akkor kisül magától.

Nagyon low esr nem (van ugye a general, low esr amiből van kisebb és nagyobb is), de a ripple tűrés talán még fontosabb. Alapvetően a régivel nagyjából megegyező karakterisztikájú kell és mind az 5 paramétert figyelni kell (kapacitás, feszültség, max. hőmérséklet, esr, ripple).
A gyártóknak is utána kell olvasni, nagyjából van 3 szint: Gagyi, ok, jó.

Köszi, őket meg egy tévészerelős csávót találtam még talán prohardveren, vagy hol.
Mindenesetre utánakerestem a témának, és jöttek a tanácsok
- firmware upgrade (done)
- húzd ki a DVB-T kábelt (done), azt irta a gyerek a pontosan ugyanilyen tipusu, és ugyanilyen hibával rendelkező TVre, hogy ez oldotta meg a gondot, mert megmakkant a DVB-T panel (vagy mi), és ettől javult meg, a tápcsere se segitett

Mindenesetre tegnap nem csinálta, ha továbbra is fennáll akkor hivok egy szerelőt :)

--
arch,debian,retropie,osmc,android,windows

Firmware update. De kellene pontos típus.

Tipp:
Mielőtt a javításra költenél, számold ki ha megéri. Fogyasztása kb 5-6szorosa egy LCD-nek, amire még rájön a javítás díja. Ebből az összegből lehet már tudsz egy korszerübb, kisebb fogyasztású LCD-t vásárolni.

Fogyaszt az többet is, az enyém legalábbis képes (pedig valamivel fiatalabb, P42S30E). De a képminősége nagyon jó, (pláne az akkori LCD-khez képest, már a megfizethető kategóriából), a fogyasztása, meg hát nabumm.

Perhas matek, valszeg fölélőve de nem borzalmasan: átlag 200 W napi átlag 4 óra használattal hetente 225 Ft, havonta majdnem egy ezres. Ennyit nekem megér, és persze sose térülne meg a fogyasztáson ha lecserélném jóval kevesebbet (de azért nem hatodát) fogyasztó LCD-re.

Az amúgy jól működő cuccokat se feltétlenül jó akár évente kidobálni csak mert van valami új ami 10-20-30 százalékkal kevesebbet fogyaszt. Simán lehet hogy a "Watt-spórolás" károsabb ha figyelembe veszed az új TV elkészítésének és szállításának ökológiai lábnyomát...

Lehet, hogy a Maunikashow-ról írt szakdogát :). Mondjuk médiaszakon még akár elő is fordulhat. De lehet, szimplán monitornak használta. Mikor én 1 hónapra itthon kényszerültem lenni, a Tecsó 42" tv lett a monitorom napközben. D-SUB volt csak sajna az összeköttetés, de így se volt rosz képe.

Ha jól emlékszem, a fogyasztása a megjelenített kép sötéttség-világosság arányaival együtt mozog. (Ha sötét-fekete, - a kép, akkor közel a korban hozzáillő LCD TV-k fogyasztásához.) (Plazmám van nekem is, nagyon szeretem a drámákat, és a pesszimista hangulatú, posztapokaliptikus filmeket...
:-)