Hamarosan Linux is kerul a Macbookra

Valamelyik nap le lesz vagva a Macbook Air 256-os SSD-jebol egy 40-60 giga egy nativ Linuxnak.
Az indoklasok pont olyan nevetsegesek, amilyennek hangzanak, de tenyleg muszaj pont ezek miatt. Szinte csupa retro gaming indok:

-torcs (az OS X-es portja nem indul, a githubon talaltam ra par patch-et, azokkal se)
-wine + playonlinux (nem, a crossover meg az OS X-es wine wine Paul The Tall-lal egyutt sem all ugy) regi (2003 elotti) jatekokhoz
-OpenGL instabilabb de gyorsabb Linuxon
-ePSXe (az elvileg letezo OS X-es portjahoz nem volt turelmem, igaz Linuxon is korulmenyes osszerakni, de a PSX-es jatekokert megeri)
-XQuartz es hasonlo megoldasok katasztrofalisan lassuak
-elegem van a homebrew-bol (MacPorts-bol meginkabb), kell majd egy normalisabbnak mondhato es rendszerszintubb csomagkezelo

Ezekhez a Parallels-es Linuxomat nem erzem eleg erosnek. Nem hogy nem erzem annak, konkretan nem az. Egy Intel HD4000-en folyamatos volt nativ Linuxon a Supertux, es most Intel HD5000-en akadozik ha Parallels wrappeli ra. Torcs pedig "majdnem folyamatos", kb ugyanannyi hianyzik a folyamatos elmenyhez, mint Supertuxnal (ami fura, Torcs-ban tobb a fizika meg a kirenderelendo objektum).
(Ugy olvastam, hogy a VMWare ebben meg lassabb, kiveve ha bypass-olod az egyik GPU-t, Virtualbox meg meg ezeknel is sokkal lassabb ebben)

Vagy Lunix Mint XFCE vagy Archlinux lesz XFCE+compizzal (muszaj compiz, vsync + no tearing csak azon meg kwinen van megoldva tudtommal, de KDE5 (es KDE>4.4) hanyas, Unity hanyas, GNOME2-3 hanyas, maradt XFCE vagy LXQt, utobbi butabb)

De tobbnyire megis az OS X fog bootolni mert: Safari, XCode, iMessage, Facetime, Mail

De ha mar az XCode szoba kerult, megkerdezem van-e kulonbseg Android Studio es Android dev tools hasznalataban OS X-en es Linuxon. Bar az Android fejlesztest OS X-en akarom hagyni, azt akarom, hogy ugyanaz maradjon a host.

Ja meg ha mar itt vagyunk. Nincs valami predefinialt X/Compiz/XFCE config Mac usereknek, ahol a CTRL+C-s copy-bol CMD+C-s lesz, az Alt+Tab-bol CMD+Tab lesz, stb? Ha lenne, pont ezeket nem mertem Parallelsben kiprobalni ertheto okokbol ;) Az egyik kedvenc Linuxos editorom amugy a pofatlanul egyszeru es pici medit pont tamogatta super+c super+v-t is, de minden masnal megzavarnak a reflexeim, mikor Parallels-ben vagyok Linux guesttel.

Hozzászólások

Biztos jobban megéri ez a sok szenvedés mint venni egy régi gépet gombokért és azon játszani. Ha már tényleg muszáj ezekkel játszanod :)

Ja, csak TV-m sincs, amire egy Super Nintendot vagy egy PSX-et rakotnek. Ami azt illeti, a retina iMac-emet is el fogom adni, csak nem most, hanem a kovetkezo (oda is rovid tavra) koltozesem elott. Jelenlegi eletstilusom "nem az az egyhelyben marados, seggemen ulos", ehhez igazodva szeretem, ha elferek egy fel szobaban 2 borondnyi cuccal. (De lehet majd egyszer felnovok). Mar egy 10 eves hardveren (Linuxon es Windows-on) is elfutottak emulalva tokeletes jatekelmenyt nyujtva a SNES es a PSX jatekok es egy kurva billentyuzettel jatszottam vegig regi kedvenceimet. Minek legyen hat meg tobb es meg tobb eszkozom? A "hoarding" nem fer bele az eletstilusomba. :)

Ezenkivul szeretnek erteni picit az EFI-hez meg a GUID-hoz. Ezt ez a "szopout" fogja nekem elhozni. ;)

Most hallok rola eloszor, de tetszik, koszi.

Kerdesem: eleg nekem a raspberry pi eroforrasa ehhez? Biztos? Egeszen? Gyanakvo vagyok, a folyamatos PSX egy Nokia N900 PowerVR GPU-janak is tul nagy feladat volt, Pedig a PowerVR az az egyetlen ARM-os GPU termekcsalad, amihez van rendes driver irva

Nagyon OFF, de akkor valaki más is hozzászólhatna, mert számomra a Pi gaming élményfaktora kellően alacsonyra sikeredett. RPi2-n próbáltam:
- Raspbian alatt pinball, elsőre el se indul, mert valamilyen X-komponens nincs sem alapból sem függőségként feltelepítva (és mikor kigyököltem mi kell, szaggatott az a nyomorult golyó, mint az állat), a foobillard meg élvezhetetlen volt - még lassúnak se nevezném, mert az is dicséret lenne; valamelyik Doom demója ezzel szemben olyan őrült gyors tempót produkált, hogy csak kapkodtam a fejem
- RetroPie alá meg két különböző kontrollert se sikerült hibamentesen felmappelni (ebből az egyik gyári XBox-os, a másik valami totál noname hulladék), és a játékélmény ennek megfelelően csapnivaló volt. Van amit bilentyűzettel, van amit egérrel, és van amit kontrollerrel kellett löködni, de úgy se. Brrr.

Off: 4.1.x-be backportolták a "nem tudom mennyire kész" open drivert a vc4-hez, de elvileg mindjárt jön a 4.4.x kernel pi-re. (rpi-update-vel a next branchre simán lehet frissíteni, próbáltam) amit nem próbáltam idő és kedv híján, az pont a videó driver dolgai. Amiket a nagyon kevés online elérhető információból kiszűrtem: működik valamennyire.

On: Filléres wintel tablet elég lehet, de ezt is ki kell még próbálnom. Hűtése lehet problémás, ahogy éreztem. Még mindig kevesebb a szívás.

Egy windozzal nem jarnal jobban? :)

--
kistasi

"-OpenGL instabilabb de gyorsabb Linuxon"
Ezt kifejted?

--
arch,debian,openelec,android

Gyorsabb: az os x mindig el van maradva 1-2 OpenGL minor verzioval, ezenfelul phoronixon ezer erre kielezett teszt van
Instabilabb: hasznaltam mindkettot, os x-en csak Hunger webgl html-jetol halt le a videodriver, linuxon viszont voltak igen kellemetlen meglepeteseim minden videodriver alatt. OS X-en meg az AMD driver is gyonyoruen megmarad a rendszer alatt, Intel is, PC vilagban csak nVidiatol varhatok ilyen stabilitast.

Ezenfelul: smooth scrolling meg asztalhatasok OS X alatt tunik folyamatosabbnak, de Linux alatt er el tobb fps-t a csucson. Ez is ezt tamasztja ala.