Az UPS és a földelés nagy kérdései.

Üdv!

Eredetileg a topik címe az lett volna, hogy UPS kerestetik (leírtam volna, hogy van két gép, meg egy monitor, és ezekhez kéne egy izmosabb UPS (viszonylag magas áthidalási idővel), de nem tudtam, hogy milyet vegyek, de ezt a gondot egy barátom már megoldott), szóval most már megvan a kiválasztott UPS...
Csak van egy kis elektromos baj/kérdés/bug (kinek mi tetszik).

Abban a szobában ahol van a két gép, ott nincs földelt konnektor. Sőt! Nagyon messze van csak földelés, és ezért nagyon macerás, és költséges lenne elvezetni oda azt.
(kérnék mindenkit, aki a "Földelés muszáj" a "Földelés nélkülözhetetlen" és "A földelés nélküli konnektorból még baj lesz" témában akar hozzászólni az inkább ne tegye, mert tisztában vagyok a kockázattal, és nem is ez a kérdés hanem...).

Árt-e az UPS-nek (nevezzük nevén a gyermeket: AEG Protect A1400), ha földeletlen konnektorba van dugva? Vagy csak annyi az egész hogy panaszkodik miatta, de közben ugyan úgy ellátja a feladatát?
Amíg nem tudom, a választ addig nem merem megvenni a kis aranyost. :)

A válaszokat köszönöm.

(Adalék: elektronikai analfabéta vagyok, szóval, ha van bennetek egy kis emberbaráti szeretet akkor mellőzitek a szakzsargont. Amit meg muszáj leírni azt a lehető legemberibb nyelven szeretném kérni. köszi)

Hozzászólások

Miért panaszkodna? Az UPS-t alapvetően nem érdekli, ha a kedves felhasználót megbassza az áram, azért majd a sírjon az ő mamája...

Földnek be kell kötni a nullát, és csoki. Sok házban eleve úgy indul a vellany óránál, h össze van drótozva a kettő.

Fasza kis életveszélyes megoldás, legyen egy nullaszakadásod, és a gép házához érve majd jól megb*sz. Szabályosan nem összekötve van a villanyóránál, hanem ott van szétválasztva. Az oszlopról nem jön külön 0 meg védővezető, hanem az óránál kap egy földelőszondát, majd kettéválasztják, és utána már a kettőt összekötni _tilos_!

Neked is, szilasnak is igazatok van, de azért tegyük hozzá, a nullával egyesített földelő hálózat létező megoldás. Ennek egyrészt az a feltétele, hogy a szolgáltató hozzájáruljon, azaz a hálózata alkalmas legyen erre. Ez ma Magyarországon talán már mindenhol így van. Konkrétan ez azt jelenti, hogy a kisfeszültségű, 0.4 kV-os hálózatának csillagpontját, tehát a nulla vezetőt nagyjából két oszloponként földelő szondával látják el annak érdekében, hogy egy esetleges nulla szakadás - pl. vihar - esetén se emelkedjen el az elszakadt nulla vezető potenciálja jelentősen a földtől.

A másik, amiről már volt szó, hogy a fogyasztásmérőnél közösítik - más megfogalmazásban itt ágaztatják el - a nulla és védővezetőt, később már nem. Nyilván, hiszen így egy lakáson belüli nulla szakadás esetén is a védővezető föld, illetve nulla potenciálon marad.

Bizonyos körülmények között, ha nem lenne más lehetőségem, saját magamnál megtenném akár azt is, hogy a konnektorban közösíteném a védőföldet és a nullát, de valóban veszélyes, ülni sem szeretnék emiatt, szóval erre nem biztatnék senkit. Ilyen körülmény lehet az, hogy nincs érinthető nagyobb kiterjedésű, esetlegesen föld potenciálon lévő fém tárgy a közelben - pl. radiátor -, jó a szigetelés, mert így a föld szakadás esetén fázis potenciálra emelkedett gépház sem csapna agyon, azt viszont észre veszem, ha nem megy a gép, akkor meg hibát keres majd talál az ember. De mondom, ezt valójában tilos. Mondjuk engem gyerekként sem zavart, hogy föld potenciált úgy szereztem, hogy a banándugót a konnektor nulla potenciálú lyukába dugtam. Nem volt Blökim, akinek a fülére csiptethettem a krokodilcsipeszt „földelés” gyanánt. :) (Tényleg, a Mézga családban az mitől volt földelés?)

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ezek a megoldások csak akkor nem életveszélyesek, ha vagy a "közösítésnél" (szétválasztásnál), vagy azon pont után van egy független földelőszonda is bekötve a védőföldelés vezetékére. Minden más esetben egy nullaszakadás gyakorlatilag halálos ítéletet jelent a lakásban lakókra nézve...

Nem véletlen, hogy a szolgáltató nem hajlandó másmilyen rendszert építeni manapság.

Nehogy bazzeg. Ez az 60-as 70-es években volt divat. Meg is halt pár ember miatta. TILOS.
# megjegyzés: A másik rossz megoldás, az a vízcsövet mint földelést használni. Ez is megölheti az éppen fürdőt/mosogatót/stb ha pont akkor romlik el az elektronyos gép. De erre kicsi az esély, és legalább a kismegszakító lecsap. Szóval ezt sem nagyon szabad. # megjegyzés vége

Ha már mindenképpen kell valami, akkor a lentebb már javasolt életvédelmi (fi) relé javasolt. Akár csak a szobára, készülékre korlátozva. (gondolom a földelés odavezetésének gondja az albérlet tényéből fakad)

Egyébként az inkább gond, hogy láttam én már ezért tönkremenni bonyolultabb elektronikát, mert nem volt rákötve a földelés. Az összeszedett brummtól (a földelés sokat segít az árnyékolásban), egy idő után elszállhatnak a kondik, ic-k, ilyesmik. Szóval a gépezetért is aggódhatsz ilyen esetben.

---------------------------------------------------------------
Ritkán szólok hozzá dolgokhoz. Így ne várj tőlem interakciót.

Elvileg nem dughatnád be a saját jól felfogott érdekeben, mert ha valami testzárlatos lesz benne, akkor a 230 rákerül a házra. De működni attól még fog. Ha mást nem, legalább egy Fi-relét szereltess fel az elosztótáblára, az ha nem is 100%-os megoldás, némely védelmet fog adni.

Nálam föld nélkül van a UPS. Panel kocka, eleve nincs is bevezetve sehol a föld. Panaszkodni nem panaszkodik, vagy csak nem túl hangosan. A dolgát viszont jól teszi. Persze, nem túl jó így, de ez van...

--
openSUSE 13.1 x86_64

Abszolút n00b kérdés: Honnan lehet tudni, hogy egy konnektort földelt-e vagy sem?

Házilag csak annyit tudsz megnézni, hogy elvezeti-e az áramot a földelő pöcök. Pl. volt mérővel rámérsz a fázis és védőföld közé (230v). És keresztpróbának a nulla és védőföld közé is (0v). De ettől még lehet nullázva a föld.
Az hogy a földelés biztos földelés-e, azt már csak komoly műszerezettséggel deríthető ki.

---------------------------------------------------------------
Ritkán szólok hozzá dolgokhoz. Így ne várj tőlem interakciót.

Normál körülmények között a földelővezetéken nem folyik áram, a nullán viszont igen. Ennek következményeképpen a nullavezető ellenállásán esik némi feszültség, a földelésen viszont nem. Egy üzem alatt lévő körön a fázis-föld között ~230 a nulla-föld között pedig egy nagyon kicsi, de nem nulla feszültséget fogsz mérni, ebből lehet tudni hogy a konektorban nincs összezárva a föld-nulla.

Ha van Fi-relé akkor másik viszonylag egyszerű teszt egy fogyasztót fázis-nulla helyett fázis-föld bekötni. Helyes föld és AVK kötés esetén ennek azonnal le kell oldania. (Figyelem, ez a teszt életveszélyes lehet!!! Ha földszakadásos a hálózat akkor egy ilyen fázis-föld bekötésű fogyasztó miatt agyonüthet az áram bárkit aki a földelővezetékhez, vagy arra kötött tárgyhoz ér!)

Lehet rossz a talaj minősége, és ahhoz képest rövid a földelés, vagy megette a korrózió.
- - - - - - - - - - - -
A buszállomás az a hely, ahol a buszok állnak, a taxiállomás az a hely ahol a taxik állnak, az íróasztalomon viszont van egy munkaállomás....
300hsz feletti topicot nem olvasok.

Ha rosszmájú lennék, azt mondanám, a szilícium-dioxid nagyon jó szigetelő, szóval azzal nem vagy előrébb, ha leszúrsz egy rudat a homokba. :) Kicsit komolyabban, ez a talaj nedvességtartalmától, a benne oldott sók koncentrációjától, szóval úgy általában a minőségétől is függ.

Az életvédelmi relé akkor szólal meg, ha úgy érzi, nem teljesül a csomóponti törvény. Ami persze teljesül, csak nem arra a két vagy négy vezetőre, amelyik átbújik a ferritgyűrűn. Azaz van az áramnak olyan része, amelyik elfolyik a fázis vezetőn, de nem folyik vissza a nullán, vagy befolyik a nullába, de nem folyt ki a fázison. Az a jellemzően 30 mA hibaáram pedig, ami a megszólaláshoz kell, egy satnya minőségű védőföld felé is el tud folyni, ezért szólal meg a védelmed.

Természetesen az életvédelmi relé mit sem ér, ha az ember fogyasztóként a fázis és a nulla vagy két fázis közé próbál beépülni észrevétlenül, mint egy partizán. :)

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

A "Földelés muszáj" a "Földelés nélkülözhetetlen" és "A földelés nélküli konnektorból még baj lesz" !! :-)

Tényleg baj lesz belőle. Lehet enyhíteni a kárt életvédelmi relével (= Fi-relé = ÁVK), de fontos tudni hogy ez is sokkal kisebb védelmet nyújt földelés hiányában!

A témához szólva: bizonyos elektronikai eszközöket (zavarszűrő kondenzátorokat főleg) tönkretehet ha földelés nélkül vannak üzemeltetve, de nem jellemző.

Sőt, bemeneteket is tönkre tehet. Tegyük fel, zavarszűrő kondenzátor mind a fázis, mind pedig a nulla felől a védőföld felé van, így földelés nélkül a gép háza cca. 115 V-on van. A gép valamely bemenetéhez kapcsolunk egy olyan dolgot, ami viszont fixen föld potenciálon van. Nyilván nagy áram nem fog folyni, de nem esélytelen a bemenet sérülése.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Az még senkinek nem tűnt fel a "nem földelők" közül, hogy ha áramszünet esetén a UPS akksiról megy és leválasztja magát a betápról, akkor a saját (és a mögötte levő eszközök) védővezetője "lebegni" kezd és simán ráz minden, ami rá van kötve?
Szóval, nem csak nulla-szakadás meg komolyabb problémák, de egy sima áramszünet esetén is veszélyes (ha nem is halálos, de minimum kellemetlen) lehet a földeletlen UPS-ről hajtott eszközöket piszkálni.

-------------------------------^v-----------------------------------
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"