Kit vernék ma meg a legjobban?

a) azt az Arch devet, aki kitalalta, hogy a hfsprogs es a hfsutils nem lesz az alapinstaller resze
b) azt az Arch devet, aki kitalalta, hogy a hfsutils nem kell a repokba, eleg ha AUR-bol buildelheto
c) azt a yaourt devet, aki kitalalta, hogy by default torlodjon a preparalt package install utan, yaourtrc-ben atallithato
d) azt a yaourt csomagolot, aki a yaourtrc-t a csomag reszeve tette ahelyett hogy "ha nincs, kreal elso inditaskor" jellegu lenne, leven pacman upgrade-nel a yaourtot ideiglenesen torolni kell, igy most azzal egyutt a yaourtrc-d is megy a levesbe, ahol 4-edszer kell beallitanod hogy mentse a csomagokat amit AUR-bol buildelsz
// c es d lehet egy szemely, abban az esetben egyertelmuen megvan kinek kell kapnia a sallert
e) azt a thunar/udev/freedesktop/nemtudommiteheterrol fejlesztot, akinek az eject gomb nem csak umountol, hanem el is tunteti az egesz /dev/sdc kulso vinyot
f) azt a pofatlan fejlesztot, akinek van pofaja Mac OS X-re fizetos ext4 drivert kiadni
g) azt a piackutatot az Apple-nel, aki nem merte fel, hogy a usereik igen relevans resze (allitom hogy kb. 10%-a) Linuxrol erkezik
h) azt a huppert aki majd idejon kommentben es utolag okosan megmondja hogy "miert nem ftp/sftp/scp/samba/nfs-sel toltam at halon a file-okat", mikozben mar reg kesz a feladat, meg ha jol meg is szopatott

A legerdekesebb talan a g. Igen, sajat szemmemmel lattam, hogy en, meg jo par ismerosom vegigmentunk ugyanezen az uton. Lepesek:

1. Szarawindows (70%)

2. Nezzunk egy Linuxot, ugy is ingyen van hatha jobb (10%)

2a. vissza Windows-ra, ez meg szarabb (3%)
2b. kellazofiszmegafotosop, vissza Windows-ra (5%)
2c. de hat ez tok jo... na jo, nehez, de meg mindig jobb mint a Win (2%)

... 2c Linuxozik par evet, emiatt megtanul egy szemleletmodot, ami miatt kozelebb kerul az egesz szakmahoz, programozo vagy uzemelteto lesz par even belul, de aztan elege lesz abbol, hogy a Linux idonkent asztali elmenyben visszafele fejlodik, raadasul egyre inkabb bejon a "faszom mar hogy nincs semmire rendes driver" dolog is...

3. hat ez a Linux egyre szarabb, mar a 6. disztro okoz csalodast meg az 5. DE-nel dobjak az egesz projektet es ulnek 5 eves bugokon, valtani kene

4a. ez zsakutca, vissza Windowsra (0.2%)
4b. aaa, valt vissza a faszom, tegnap is lattam egy virusokkal teli Windows-t 10 percig bootolni, raadasul egyfolytaban jottek rajta ilyen olyan alert ablakok, meg kulonben is, Win alol meg a bitcoinjaimat is ellophatjak, meg kulonben is mik ezek a csempek azota? (1.8%)

5a. maradok mostmar Linuxon, ezt szoktam meg/nem tudom otthagyni az 5 eve beallitott unortodox modon szetscriptelt VM-emet (1%)
5b. te, ez a Mac tok jol nez ki... varj mar, MS Office meg Photoshop is van ra? Ja hogy ez is Unix? Micsoda, mukodnek rajta a bash scriptjeim? Ja, ha nagyon akarom X11-et is tudna (csak minek)? Anyad, mennyivel jobb touchpad mint a matricas szarokon... de kurva szep a kijelzoje is... es mostmar meg is engedhetem magamnak mert tobb ev programozasi/uzemeltetoi tapasztalatom is lett azota (0.8%)

Ez a 0.8% ami az 5b az osszes user 0.8%-a, a Mac piaci reszesedesenek (8%) pont a 10%-a. Ez csak elmelet, de meggyozodesem, hogy a Mac usereknek egy szignifikans resze Linuxrol valtott.

Es emiatt nem ertek egy dolgot. Az Apple segit Androidrol iOS-re valtani, Windows-rol OS X-re, de Linuxrol nem segit, kb. annyi a segitsege, hogy a hfsprogs (az csak particionalashoz valo, mountolashoz a GPLv2-es hfsutils kell) ki van adva Linuxra is APSL (Apple Public Source License) alatt. Pedig szerintem meg akar az is eros javulast jelentene, ha lenne pl. Safari for Linux, Chrome-on kivul csak o vinne a PPAPI-s flash playert, es minden elem GPU gyorsitott lenne (az se baj, ha AMD+fglrx parosnal kilep inditaskor hogy nem tamogatjuk, sorry). Vagy megjobb pelda: ott izzad a sok Linux user a LibreOffice-szal, mennyivel megnovelne ezt a worldwide 0.8%-os de OS X-nek 10%-os tabort, ha lenne iWork Linuxra? Talan azt meg egyszerubb is volna megvalositani, mint az OpenGL gyorsitott Safarit. (Mondjuk ha azok olyanok lennenek mint a Wines Quick Time es a Wines iTunes, inkabb elrettentene a Linuxosokat a Mac-re valtastol, vegyetek ugy, hogy nem mondtam semmit ;) )

Hozzászólások

Gondoltál már arra, hogy lehet számítógép nem való neked?

"vegyetek ugy, hogy nem mondtam semmit"

Ezt írhattad volna az elejére és akkor nem olvassuk végig :)

"Igen, sajat szemmemmel lattam, hogy en, meg jo par ismerosom vegigmentunk ugyanezen az uton."

Egész jó, tényleg így van. Részemről a 4a-ig jutottam. :) De nem bánom, munkahelyen pl. tök jól jött a linuxos tapasztalat.

ez olyan jo picsogas volt, hogy rogton be is szeretnek jelentkezni a h)-ra :-)

szerintem 2014-ben minden production gephw vasarlasnak ugy kene kezdodnie, hogy megnezem, mit tamogat kedvenc OS-em, oszt akkor kb. kilove a nincs hozza rendes driver.

hat ez a Linux egyre szarabb, mar a 6. disztro okoz csalodast

sok eve ugyanazt a disztrot hasznalom, nekem worksforme. Nem, ne is kerdezd, melyiket.

--
"A politikat, gazdasagot es a tobbi felsorolt faszsagot leszarom, amig engem nem erint (nem erint)" (bviktor)

Na, akkor most mutass egy darab oldalt, ahol ossze van szedve, mit tamogat epp aktualisan a Linux. Es nem valami osi kernelverzio, hanem mondjuk az aktualis Ubuntu kernel (ez az egyik legnepszerubb disztro, gondolom ez konnyit a feladaton). Csak mert hogy szerintem nincs ilyen oldal.
--
Ki oda vágyik, hol száll a galamb, elszalasztja a kincset itt alant:


()=() 
('Y') Blog | @hron84
C . C Üzemeltető macik
()_()

Mondjuk a kérdésfeltevés nem egyértelmű, de maradjunk az ubuntunál: http://www.ubuntu.com/certification/ , https://wiki.ubuntu.com/UbuntuFriendly (nem, nem vagyok ubuntu user, nem tudom és nem is érdekel, hogy mennyire megbízható oldalak ezek, de ismerve más hw support adatbázisának irrelevanciáit, annyira biztos :) )
Mobil eszközökre ott a tuxmobil pl, persze a most üzletbe kerülő gépek nem feltétlen vannak benne máris.

Az igazság az, hogy én fordítva csinálom. Ha új laptopot veszek / kapok a cégtől, akkor rámegy az a Linux disztró, amit kb. 17 éve használok desktopon.
Általában megy minden, esetleg beállítás lehet, hogy alapból nem jó (pl. hangkártya), vagy valamihez (pl. wifi) firmware letöltés kell.
Ilyenkor rákeresek a típus nevére és a linux szóra google-lel, és a találatok között megnézem, hogy milyen nevű driver vagy milyen beállítás kell.

Egy esetben szoktam vásárlás előtt Linux kompatibilitásnak utánaolvasni, ha nyomtatót veszek.

"Ez csak elmelet, de meggyozodesem, hogy a Mac usereknek egy szignifikans resze Linuxrol valtott."
Nálam pont ez történt, bár mostanában éppen kezdek visszaszokni debianra. Nem annyira jön be az os x jelenlegi fejlődési irányvonala.

Kinek a pap... én használtam/használom mindegyik rendszert, de valahogy a vége mindig linux :) A MacOS szép is meg *nix is, de valahogy nem az igazi.

Aham, mármint ki és honnan másol? :) Pl. a legutóbbi Apple bejelentések között kiemelt volt a iphone és a macbook közötti együttműködés beharangozása, nos, lassan egy éve használok linuxon/KDE-n ennél pár szempontból még többet is nyújtó stuffot az androidos telefonomhoz. Minden bizonnyal egy beépített apple-fejlesztő lopta ki ezeket az ötleteket. Mondjuk az iphone még asszem tapipadnak nem jó, azt valami nagyon korai fejlesztési stádiumból lophatták ki! :D

Vicces, de en is igy vagyok vele. Van hackintosh a laptopomon, ket, szamomra nem letszukseg periferia nem mukodik vele (mikrofon es VGA out), full feature-rel mukodik egyebkent a Mac OS, van, hogy hetekig-honapokig hasznalom, aztan egy ponton csak-csak belevagom a ctrl-alt-cipotalpat. Van sok olyan apro pici bosszanto dolog benne (a 99%-a egyaltalan nem hackintosh-related, normal Macen is igy mukodik) ami egy ido utan felgyulik.
--
Ki oda vágyik, hol száll a galamb, elszalasztja a kincset itt alant:


()=() 
('Y') Blog | @hron84
C . C Üzemeltető macik
()_()

Az hardvertol fugg. Nekem peldaul az OS X driverekkel az egvilagon semmi bajom sincs, es mivel fullintel a laptopom, valami harom drivert kellett csak felraknom, az egyik a hangkartya a masik meg a halokartya volt, a harmadik a bill/egerdriver (de ez minden hackintoshoz kell, geptol fuggetlen).

Nem is maga az OS a gond, hanem hogy en eleg sok opensource cuccot is hasznalok, aztan mindegyik csomagkezelo basznal eljutok oda, hogy o kitalal valami blod idiota fuggoseget, amit o most jol lefordit, csak eppen az meg egy rendes Mac-en is orakat fordulna, nem hogy az en i3 gepemen.

A masik veglet meg az, hogy nagyon sok opensource tool el nem tudja kepzelni, hogy a linuxon kivul is van POSIX-kompatibilis elet, a Macet meg elvi szinten se tamgoatja.
--
Ki oda vágyik, hol száll a galamb, elszalasztja a kincset itt alant:


()=() 
('Y') Blog | @hron84
C . C Üzemeltető macik
()_()

+1 az 5b-re! :-)
Végre egy rendszer, amit nem kell faragni, hogy működjön. A napi munkám után, otthon már nem akarok rendszergazdálkodni. Messze kényelmesebb unixos környezetben használni mint egy Windowst és sokkal-sokkal kényelmesebb bármilyen környezetben használni, mint bármely tetszőleges linuxot.
Mindazonáltal tartok otthon egy RHEL7-t, hogy ne jöjjek ki a gyakorlatból. De ritkán kapcsolom be.

Ave, Saabi.

Ezt a faragást nem tudom hova tenni. Nekem nem dráma felrakni egy vga drivert és feltelepíteni a szükséges csomagokat, extrém esetben a wlan drivert is felrakni. Mert nekem ennél nagyobb szívásom még nem volt.
Mit jelent a faragni? Mit kellett faragnod ami oly elviselhetetlenné tette a Linuxozást?

Máshol már leírtam tegnap, de a te kedvedért megismétlem magam. Az előző céges laptopom videó vezérlőjét a legacy driver már nem támogatta. A laptop nem volt még három éves. A FOSS driver meg nem tudta a dual monitor módot, amire akkor nagy szükségem volt. Ez volt a legutóbbi problémám, nyilván a pályafutásom évei alatt számos problémába belefutottam, amelyeket vagy nem, vagy csak nagyon nyögvenyelősen lehetett megoldani. Ezeket nem gyűjtöttem össze, de kialakítottak bennem egy olyan véleményt, hogy Linux desktopra nem való.
Az egyéb problémáim főleg HP-UX-szal kapcsolatban összehasonlítva jöttek elő, de azok server környezetben felmerülő problémák, jelen szálban irrelevánsak.

Ave, Saabi.

Egyszer én is jártam így. Nvidia-val, majd váltottam ATI-ra. Vicc az, hogy 10+ éve is anno az ati volt a befutó, közben az nvidia belehúzott, majd elkezdett azzal szívatni, hogy 3 éves hw már nem támogatott. Nekem más emlékezetes szívásom nem volt. Leszámítva, hogy a jelenlegi gépem wlan-ja (RT3290) néha eldobódik, de megoldás a wlan csere lesz, ha már annyira idegesít.

Nyilván ízlések és pofonok kérdése. Engem a Macintoshokban az operációs rendszerük fogott meg, nem a vas. Az csak azért kell, hogy futtassa az OS-t, a hackintosh meg nekem nem pálya. A Mac OS X előtt talán a BeOS tetszett ennyire, de azzal sokkal kevesebbet foglalkoztam. Meg az OS/2. Sajnos ezek már nincsenek, Mac OS X meg még van.

Ave, Saabi.

Na az OS X is felkurt azota, meghozza a memoriakezelesevel. Egy eleg nagy mappa eleg hianyosan ment at ugyanis hfsutils-zal a Linuxos geprol (erdekes modon a tobbi adat nagyjabol rendben van). Azokat a hianyzo fajlokat most mar sftp-n viszem at, kb 130 giga, reggelig vegez (4M/sec, lehet Sambaval vagy NFS-sel vagy "sima ftp"-vel gyorsabb lenne, mar csak azert is, mert nem titkosit minden bitet kozben, de nem most fogom ezt kikiserletezni, foleg hogy CPU hasznalatok igy se mentek 20% fole egyik gepen se, amibol arra kovetkeztetek, hogy nem a titkositas lassitja be ennyire).

Nos ez a tetves OS X minden fajlt, ami atment beirt a file cache-be, ergo elfogyott a ramom, es alig maradt valami app memory-nak. Ez nem is lenne baj, de olyan nehezen akarja felszabaditani, hogy egy egyszeru terminal is 20 masodperc volt mig elindult, meg az activity monitor is. Pedig dolgoznom is kene rajta, nem csak masolni. Egyszeruen nem ertem mire jo ez a pazarlo memoriakezekles. :( Saxus, ha ezt olvasod, ezert nem volt igazad, hogy "hasznaljon a rendszer annyi ramot amennyit jonak lat", meg "az automatizalt megoldas mindig jobb".

Szerk.: kozben a Linuxon is kb 100 mega ram szabad (+- buffers and cache viszont 1 giga sem foglalt), az is cache-elt mindent magyarul, ellenben azon minden elindul kevesebb mint 1 sec alatt meg igy is (probakepp kiprobaltam egy gimpet is, 2 sec volt), mert el meri dobni minden balhe nelkul a cache-eit. Hozzatartozik hogy 0 byte a swapem Linuxon, direkt nincs. Probakepp rainditottam meg 5 appot, minden ugyanugy indul, mintha most inditotam volna el a gepet es ures lenne a ram.

Ironikus, hogy pont a Linuxom utolso napjaiban talalok valamit, amiben veletlenul kivetelesen pont jobb, mint az OS X (ebben viszont nem is kevessel jobb, de igazabol itt se a Linux a jo, hanem az OS X a nagyon szar ebben, raadasul pl. 10.5 idejen meg abszolut nem ilyen volt).

Linuxon fut az sshd, Mac-en az ssh kliens. Mindegy, kivarom mostmar. Tippre meg vegkepp nem probalom ki hogy innen ssh-zok a Mac-en el se inditott sshd-ra :D Foleg hogy nincs kedvenm vegigkattintani egy "write into all"-t se (raadasul lehet pont a kursader bugja volt hogy nem ment mindne bele az almappakba, a hfsutils-e helyett). Ja, amugy most filezilla-val csinalom a Mac-rol az sftp csatlakozast, ez tunt a legkevesbe szivasnak akarhogy neztem. Ja meg a router is egy rakas szar itthon, abbol is kinezem hogy "ennyit bir". Foleg hgoy mindketto wifin csatlakozik.

Erdemes lenne megnezni a pureftpd-t. Defaultban azt hiszem eleve ugy telepul, hogy a sajat PAM loginoddal be tudsz menni (legalabbis debian-ubuntu rendszeren).
--
Ki oda vágyik, hol száll a galamb, elszalasztja a kincset itt alant:


()=() 
('Y') Blog | @hron84
C . C Üzemeltető macik
()_()

Pedig ha nincs swap, egyaltalan nem rossz az. :) Viszont nem tudom hogy emiatt tortent-e de masfel ev utan eloszor kijott egy kernel panic is 10 perce. Ujrainditas utan megy minden masolas rendesen, meg erdekesseg, hogy eletemben eloszor lattam valami trace jellegu infot konzolon a kernel panic melle, nem csak egy lefagyott kurzort. :)

Azért amikor egy 700+ gigabyte memóriával ellátott gépen azért nem indult el egy oracle instance, mert a filecache olyannyira fragmentálta a memóriát, hogy abban nem sikerült egy megfelelő méretű, összefüggő területet felszabadítani az SGA-nak, meglepődtem. HP-UX-on ha azt mondom a kernelnek, hogy a filecache max. 5%, akkor nem lesz több. És egy oracle rdbms mellett nincs is szükség filecache-re.
De ez nem SOHO és pláne nem laptop kategória, elismerem.
Az általad feljebb említett Mac OS memóriakezelési problémával még nem találkoztam, de felszabadítok egy kis helyet a beépített disken és teszek egy próbát, sikerül-e reprodukálni. Mondjuk az rMBP belső SSD-jén ez nem lesz egyszerű, de nem is lenne érdekes, ha az lenne. :-D

Ave, Saabi.

Hibernáláshoz nem a

/private/var/vm/sleepimage

file-t használja a Mac OS X, swapre meg a

/private/var/vm/swapfile*

-t? Ráadásul ez utóbbiakat csak akkor hozza létre a rendszer, ha szükség van rá. Nekem jelenleg ez így néz ki, 16G RAM mellett:


palantir% ls -l /private/var/vm
total 4325376
-rw------T  1 root  wheel  1073741824 Sep 19 11:26 sleepimage
-rw-------  1 root  wheel    67108864 Sep 20 08:26 swapfile0
-rw-------  1 root  wheel  1073741824 Sep 20 08:26 swapfile1
palantir% 

Ave, Saabi.

Na az ekezet nelkuli fajlok mar mind atmentek... Elfelejtettem bekattintani filezillaban higy force utf8 :( ez tetszoleges protokollal szivas lehetett volna.

Ujra el a regi bolcsesseg: fajlnevbe ekezetet soha.

A probléma nem az UTF-8-as fájlnév, hanem az ISO-8859-es rendszer 2014-ben! :D
A zárójeles eset winen nem csak FAT-tal fordulhat elő? Emlékeim szerint az ntfs mintha utf-16-os fájlneveket használna alapból (ami persze hasonló természetű hibákat tud generálni, csak más irányból).

Az eredeti probléma hálózaton keresztüli fájlátvitel volt, aminek semmi köze nem kellene legyen ahhoz, hogy melyik oldalon milyen kódolású az fs. Mindkét oldalon a használt programnak tudnia kell megfelelő kódolással kezelni az fs-t, a hálózaton átvitt fájlneveket pedig a megfelelő módon encodeolni és decodeolni.

Ha. De jelen esetben egy tetszőleges utf8-as linuxos fs-ről és egy utf16-os hfs+-ról van szó, köztük whatever kódolás a hálózaton (nyilván olyan aminek az utf8 subsetje). Nem tudok róla, hogy létezne olyan utf8 kódolású string ami ne lenne konvertálható utf16-ra, tehát nem látom az általad vázolt problémát a fenti esetben. Én azt várnám el egy ilyen esetben a használt szoftvertől, hogy csak akkor szóljon, ha valami problémába ütközik, (pl. ha a cél kódolás 7 bites és olyan karakterrel találkozik amit nem tud automatikusan konvertálni), egyébként meg csendben és jól tegye a dolgát.

az eject gomb nem csak umountol, hanem el is tunteti az egesz /dev/sdc kulso vinyot

Ez durva lehetett... de az usb-kábel megmaradt? :)