Lazarus 1.2

Címkék

A Lazarus fejlesztőcsapata bejelentette a február 23-án kiadott Free Pascal 2.6.2-ra épülő Lazarus 1.2-es verzióját.

"A Lazarus olyan több operációsrendszer-platformon (Windows, Linux, Mac OS) egyaránt működő, Pascal nyelvű objektumorientált gyors alkalmazás fejlesztői eszköz (RAD), amelynek célja, hogy nyílt forrású, szabadon terjeszthető, ingyenes alternatívát kínáljon a Delphi rendszerrel szemben." (forrás)

[ bejelentés | kiadási megjegyzések | letöltés ]

Hozzászólások

Van egy ismerősőm, aki annak idején kemény 750 ezer pénzért (vagy ilyesmi) megvette a Borland Delphi faszomtudjamelyik (talán 6.5) Professional verzióját és abban fejleszt azóta is, de Windows helyett pörgetne Linuxra inkább.

Esélyes, hogy a Lazarus kevés szopással használható lenne neki erre?

Figyelmébe ajánlottam a Lazarus-t. Azt mondta megnézi, hogy mit tud vele kezdeni. Sose hallott róla előtte. Kylix-szel próbálkozott, de azt mondja az nem jött be.

--
trey @ gépház

Én Rad Studio 2007-et használok, próbáltam a Lazarust, hát számomra még használhatatlan volt. Adatbázis műveleteket végző programom van, ha azt újra tudnám írni Lazarusba, nagyon boldog lennék, mert akkor tényleg nem kellene Windowst használnom.
________________________________________________
http://kronosz.krocomp.hu

Ezen fellelkesülve feltelepítettem és konvertáltam vele egy régebben Delphi 3-ban írt iktató program Delphi-projektjét.
Megdöbbentem, de sikerült neki a formokat átvenni. Viszont úgy látom az adatbázis kezelő részen kell dolgozni, mert a BDE adatkapcsolattal mintha nem boldogulna. Én ebben a programban még Paradox állományokat használok. Valószínűleg azt is át kell ültetni valamilyen SQL-be.
Ezt 3 perc használat után írtam!
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

Ha rendszeresen fejleszt benne akkor mindenképpen megéri.
Én inkább egy jobb iktató és iratkezelő programok keresek, lehetőleg többfelhasználós webes felületű nyílt forráskódút, hogy azért apróbb dolgokat bele lehessen reszelni, mint ezt az egyet átírjam! Ezt is csak azért néztem most meg, mert ha zökkenőmentesebben ment volna, akkor pár napot ráfordítottam volna, hogy ne kelljen a 64 bites Win7-en XP-módot használni az elavult 32 bites program futtatásához.
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

Őszinte leszek, sosem írtam Delphiben egy sort sem, ellenben ültettem át Delphi-s GUI projektet Lazarusba már, mert futnia kellett máshol is. Az a tapasztalat, hogy a Delphis projektek GUI-ja pixelre van pozícionálva többnyire, és a Windows GUI fontok méreteihez és GUI elemek kinézetéhez van belőve.

Garantálható, ha ezt a Lazarus 1:1-ben átveszi, akkor GTK-val, QT-val vagy akár OS X-en Cocoa-val szét fog esni, mert mások a fontok és mások a natív GUI elemek amikre épít. Ellenben kb. 2 nap szopással átcsináltam az első bonyolultabb formot teljesen dinamikus layoutolásra, és utána teljesen normálisan nézett ki mindenhol. A második már csak négy óra szopás volt, a harmadik már fél óra alatt megvolt. Learning curve.

Az a baj ezzel csak az, hogy aki RAD fejlesztéshez szokott, az pont ezt akarja elkerülni, hiszen megszokta hogy minden ott van ahol megszokta és minden garantáltan úgy működik... Ha valaki feltalálta a jó megoldást erre az ellentmondásra, kérem szóljon! :)

-=- Mire a programozó: "Na és szerintetek ki csinálta a káoszt?" -=-

Kb. 12 eve irtam egy ugyviteli rendszert Delphi-ben Interbase es PgSQL-re, en ZeosLib-et hasznaltam a Delphi-hez ami kozvetlenul beszelget az adatbazis szerverrel (BDE nelkul). Akkoriban eleg beta ize volt neki (patcheltem is parszor) de a projektet azota is szolgalja. Ugy tunik fejlesztik meg, remelhetoleg ennyi ido alatt kigyogyult a gyerekbetegsegeibol es ahogy elnezem azota Lazarus-ra is portoltak.