betűtípusok

Fórumok

Vajon melyek a kötelező betűtípusok? Ez disztró függő?
Már régóta foglalkoztat és eddig nem is találtam rá megoldást hogy egyes magyar nyelvű weblapokon miért nem látható az o" és u" betű?
Itt van mindjárt kezdésnek ez: http://www.kindlevarazs.hu/

Érdekes hogy a menüben lévő kezdőlap ő betűje látható. Viszont a szövegben már csak egy üres hely van helyette. S az összes ő és ű betű hiányzik.

Íme egy másik oldal:
http://www.w3.org/2001/06/utf-8-test/UTF-8-demo.html

Ezen az oldalon én minden karaktert látok. Sehol nincsen üres kocka.

Mindezt 64 bites Opera 12.15-tel tapasztalom. Ugyanakkor ha FF-fel nézem, akkor ugyan megjelennek a hiányzó karakterek, de látszik hogy nem az a betűtípus mint amellyel egyébként a szöveg íródott. Kicsit nagyobb, kicsit vékonyabb az ő és ű.
A Chromium esetében viszont nincs gond.

S most a kérdés: Ez hiányzó betűtípus probléma? De akkor a Chromium vajon mit tölt be?

Hozzászólások

Minden böngészőben külön be lehet állítani, hogy milyen betűtípust használjon. Nekem még ilyen gondom sohan nem volt az alap betűtípus mindig jó volt amit a rendszer telepítéskor hozzárendelt. Meg kéne nézni hogy ugyan az-e a betűtípus mindhárom böngészőben. Illetve nem árt egy csekk a rendszer betűtípusaninál sem...

>Vajon melyek a kötelező betűtípusok? Ez disztró függő?

erősen :-)

Szigorúan véve az lenne a kötelező, hogy legyen egy "elég jó" talpas (serif), talpatlan (sans serif) és dőlt (italic) alapfont, illetve ezek félkövér (bold) változata. Persze még nem árt vmi fix szélességű (monospace, "typewriter") és vmi kézírást utánzó sem.

Az "elég jó" az esztétikán túl - ami szubjektív - pl. jelentheti azt, hogy

1) elég sokféle betűt tartalmazzanak - számunkra minimum ami a latin betűs írásokhoz kell
2) valami bevett, szabványos kódolást használjanak - UTF8 a nyerő
3) a tucatnyi szóbajöhető technológia (Type 1 PS, TrueType, OpenType, Webfontok, stb.) közül olyannal készüljenek, amit minél több alkalmazás tud használni (ha jól emlékszem, pl. az OpenOffice sem tudta sokáig az OpenType fontokat használni)

Ha ez adott, akkor már csak azt kell beállítani, hogy a gépen futó alkalmazások ezeket a gyönyörű fontokat használják :-)
Minden desktopon van erre lehetőség, sőt utána az egyes alkalmazásoknál külön is lehet állítgatni az alapértelmezett fontokat.

Ha viszont azt szeretnénk, hogy egy (HTML, Office, PDF) dokumentumot az elkészítője által megálmodott, vagy a dokumentumban konkrétan megadott fontokkal jelenítsen meg a böngészőnk, szövegszerkesztőnk, PDF-megjelenítőnk, már nem ilyen rózsás a helyzet. Ha nincs meg a kívánt fontunk, a fontconfig könyvtár használatával rendszerszinten megadhatunk helyettesítő fontokat - az eredmény változó.