Bojler lekapcsol

Fórumok

Sziasztok!

Bő fél éve kitisztítottam a Hajdu bojlerünket és kicseréltem benne a fűtőbetétet. Azóta átlagban havonta egyszer kiold a biztonsági hőkapcsoló (az a szögletes izé alul, amit két pöcökkel vissza lehet kapcsolni). Azért mondom, hogy átlagban, mert néha egy nap alatt kétszer old ki, máskor pedig két hónapig semmi gond. Két-három napja viszont azt tapasztalom, hogy a valóságosnál magasabb hőt érzékel a termosztátos kapcsoló és a hőkapcsoló is.Tehát a víz épphogy langyos, de a termosztát lekapcsol a kapcsoló maximális állásánál. Ha meg nem, akkor a hőkapcsoló lövi le a fűtést. Mi lehet a gond? Arra gondoltam, hogy a hőszondák túl közel vannak a fűtőbetéthez (mindjárt egyértelműsítem, mert így nagy baromságnak hat:), vagy kegyetlenül tele lett vízkővel a bojler (na de bő fél év alatt?). Egyelőre a víztér megbontása nélküli lehetőségek után kutatok. Az egyik kérdésem az, hogy melyik szondának kell feljebb lenni, ami a termosztátos kapcsolóhoz megy, vagy annak, ami a hőkapcsolóhoz? A rossz sorrend okozhat ilyen jelenséget? A másik kérdésem: mi más elektromos hiba lehet? Egyáltalán, ha a termosztát és a hőkioldó is látszólagosan téved, akkor vagy mindkettő elromlott, vagy valamiért túlzott hőség van a szondáknál. Harmadik kérdés: mit próbálhatok meg még, mielőtt a víz leengedésével járó mókához fognék? Ma párszor visszakapcsoltam a hőkapcsolót, és így felmelegedett a víz, de ez nyilván nem megoldás.

(Jól látod, még nem néztem illő módon utána a dolognak, de ennek oka van: más-, hasonlóan fontos tennivalók.)

---

Kb. két napja normálisan működik a bojler. A termosztát szondájának kell felül lenni, ahogy gondoltam, meg ahogy a vezetékhosszakból következik is. Érdekes ez így.

- 2013-01-05 -

Eddig bírta: elkezdett csepegni az anód rögzítésénél. Majdnem minden nap ellenőriztem a biztonsági hőkapcsolót, így hamar észrevettem... A fűtőbetét körül képlékeny állapotú vízkőgyűlést találtam. Mit szervezkedtek ezek? Már nem mondhatják el, háhá. Attól tartok, kemény a víz. Jó hír, hogy az anód a korábbi bizonytalan megfigyelés után láthatóan fogyott. Mindenesetre kicseréltem. Még mindig nem világos, a bojler miért kapcsolt le sorozatosan többször, aztán pedig miért működött hosszabb ideig jól. Az utóbbi időben alig kapcsolt le. Volt egy hosszú tiszta időszaka is. Ilyenkor tudtunk beszélgetni. Meglátjuk, mi lesz.

:)

Hozzászólások

A két termosztát egymástól független. Az, hogy mind a kettő egyformán csal, az jószerivel kizárt. Nincs más, meg kell bontani. A termosztátok és a fűtőbetét helyzete nem nagyon változhat, ha mégis, ahhoz is bontani kell. Vízkőre tippelek.

------------------------

+1 a vízkőnek. A víz nem tud melegedni rendesen tőle, de a termosztát, és a hőkorlátozó igen.
De ha fél éve takarította, akkor nem lenne szabad ennyire vízkövesnek lennie. Kivéve talán, ha nem cserélt anódot...
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - -> Kérjük a humoros aláírást itt elhelyezni. <- - -

Nekem sincs más ötletem. Cseréltem anódot. Azaz nem, mert pár héttel előtte lett minden cserélve, aztán az új fűtőbetét szétnyílt. Akkor volt még egy fűtőbetétcsere, de az anód teljesen úgy nézett ki, mint amikor korábban beszereltem. Mondjuk azt nem tudom, hogy néhány hét alatt láthatóan kellett volna-e fogynia. De: a jelenség nem újkeletű. A javítás után pár héttel egyszer lekapcsolt a hővédelem. Aztán kb. havonta egyszer. Az az érdekes, hogy szeszélyesen jön elő a hiba. Vízkőnél is valahogy így van, de a szerelés után néhány hónapig nem lehetett a vízkő az ok.

Most, hogy "megjavult", nem bolygatom. Mással is el tudom tölteni az időt, de a végzetem nyilván nem kerülhetem el. Karácsonyra meg bojler alkatrészeket kérek. Lehet szerelni – még mindig jobb, mint egy halom zokni.

:)