Történt ugyanis, hogy a Netware régebbi verziói mindig is a szimultán kapcsolatok száma alapján licenszelődtek. Vettél egy 100 júzeres licenszet, és persze volt vagy 600 diákod, de ebből úgyis csak kevés volt egyszerre gép előtt - vetésforgóban, kinek mikor volt órája. A dolognak annyi rákfenéje volt, hogy ha egy emberke több gépen belépett, akkor több licenszet evett. Ez anno. nem jelentett gondot, de manapság ugye mindenki többféle hordozható bizbaszt akar használni egyszerre. A másik rákfene az volt, hogy minden szerver külön számolta a kapcsolatokat, tehát ha neked 3 szervered volt, akkor azon 50 egyidejű felhasználó el tudott pusztítani 150 licenszet egyszerre.
A Netware 6-tal azonban a Novell beújította a júzerszám-alapú licenszelést. Pontosabban, mondjuk úgy, hogy aktív júzer alapút, mert ha emberünk belépett, akkor a rendszer lefoglalt neki egy licenszet, ami a legutolsó kilépése után 90 nappal szabadult fel. Feltételezvén tehát, hogy a rendszer nem tartalmaz zombi felhasználókat (vagy legalábbis alacsony százalékban) annyi licenszet kell venned, ahány júzered van. Már vehetjük is a 100 júzeres licenszünk helyett aktuálisan a 850-eset, de hosszútávon inkább az 1000-eset.
(megj.: az aktuális OES verziók fizikailag nem korlátozzák a felhasználószámot, csak papíron kell rendelkezned megfelelő számú licensszel)
Ha megnézünk egy átlagos céget, végül is lehet, hogy a dolog néha igazságos tud lenni, hiszen a dolgozók többsége munkaidőben egyszerre be van lépve. Egy iskolában azonban pont fordított a helyzet... A gebasz pedig ott van, hogy az EDU licensz is ugyanígy működik.
A másik gebasz viszont az árazás. A józan ész pedig azt diktálná, hogy a Novell-nek a Microsoft alá kell áraznia, mégpedig több okból: egyrészről, a Microsoft a fő piaci szereplő a Windows dominanciája miatt, másrészről, akármilyen jó is a Novell terméke, de valamilyen szinten mindig kompromisszumot jelent a (legnagyobb piaci részesedésű) Windows-os környezetben. (A Windows kliens nyilván a Windows szerverrel integrálható harmónikusabban, a szoftvergyártók is azt támogatják, és az üzemeltető humánerőforrás is jellemzően egy platformon képzett)
A Novell a vesztébe rohan. (Valójában persze már évekkel ezelőtt eljött a veszte, csak hosszasan haldoklik...)
A Novell a korábbiakban gyakorlatilag 100%-os piaci részesedéssel bírt a PC-s hálózatok esetében. Ezt 1990 és 2000 között sikeresen a béka segge alá menedzselték, ma meg már eljutottunk odáig, hogy még szakmai körökben is szinte teljesen ismeretlenek a termékeik, vagy akinek esetleg ismerős a Novell név, annak valami régi, kihalt termék jut róla eszébe.
A Novell-nek az kellene, hogy az emberek (újra) elkezdjék használni a termékeit, beszéljenek róla, és újra közismert legyen. Megkockáztatom, akár teljesen ingyenesen kellene adnia egy minimálfunkciós OES-t (csak eDirectory+NSS) persze support nélkül. Oktatási célra legalábbis mindenképpen. Aztán ha az emberek használják a terméket (mert ismerik, és mert jó!) akkor meg lehet élni a supportból, meg a kapcsolódó termékekből, amire igény jelentkezik, mert ha vannak, akik használják a terméket, akkor igények is fognak jelentkezni!
- mauzi blogja
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- 1052 megtekintés
Hozzászólások
A Novell évek óta nem bír egy patchet gyártani az eDirectory daemon memleak problémájára (SLES10SP2+OESv1).. az a hivatalos álláspont, hogy hetente újra kell indítani az ndsd-t. (kb. 100ezer felhasználós környezetben, kb. 200 különböző Novell szerveren előjön a gond és be van ütemezve a heti daemon restart) :/
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
OES 1? Pfűha... :)
Ebben a 100 ezer felhasználós környezetben te közvetlenül érintett vagy? Jó tudni, hogy a közelben vannak még Novell felhasználók, néha jól jönne egy kis brainstorming...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sajnos (szerencsére?) csak kevés közöm van ehhez a Novell környezethez, mert ezt a melót indiánok végzik. (quality work, sic!)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ma meg már eljutottunk odáig, hogy még szakmai körökben is szinte teljesen ismeretlenek a termékeik, vagy akinek esetleg ismerős a Novell név, annak valami régi, kihalt termék jut róla eszébe.
a regi szep idok, amikor meg egy nw 4.11-et kalapaltam, es estenkent azt a zsaknyi piros konyvet olvasgattam...
A Novell-nek az kellene, hogy az emberek (újra) elkezdjék használni a termékeit, beszéljenek róla, és újra közismert legyen.
Akar. De mi az, amihez neked Novell (=Netware?) kell, es pl. Linux alatt nem tudod megcsinalni?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> Akar. De mi az, amihez neked Novell (=Netware?) kell, es pl. Linux alatt nem tudod megcsinalni?
Nem Netware, hanem manapság az olyat OES-nek hívják. Az OES szolgáltatásai közül talán egyedül a eDirectory váltható ki relatíve egyszerűen, OpenLDAP-pal. A fájl-szolgáltatások közül Linux oldalról választhatsz, hogy Samba vagy Samba, az pedig... akkor már sokkal inkább Windows Server. Ha még mindig a fájl-szolgáltatásnál tartunk, akkor a Trustee-rendszerhez hasonló jóságot még a Window Server sem tud, POSIX ACL-ekkel meg kb. reménytelen. Az NSS fájlrendszernél szóra érdemes még a Salvage, Directory Quota, Data shredding... És akkor még nem említettem az iPrint-hez kiegészítőként vásárolt, printer accounting szoftverünket, az egész rendszer egymáshoz integráltságát, a menedzsment eszközöket, ésatöbbi...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ez tenyleg impressziv. Mondjuk file/print szerver ugyben tenyleg nagyon ott volt/van(?) a netware/oes.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
TL;DR
ugyanakkor helyesen: licenc
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
licence
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Helyesen: tudom és leszarom.
dikki: Ha pedig hozzászólási kényszered van, akkor legalább előtte olvasd el a cikket.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
miert? abban jol irtad? gondolom nem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
alad valaszolok, hogy korrigalhass, mert szemmel lathatoan nem vetted eszre, hogy _en_ elolvastam az irasod, es nem kenyszer miatt szoltam hozza... :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
jesz, nem neked szólt, csak nem nyitottam neki új szálat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha magyarul írjuk, akkor licenc.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mentsük meg a Novellt!
-----------------------
Mondj valamit sötömiül.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni