Landolt a "Native Client" a legfrissebb Chrome bétában

Címkék

A Google Chrome Blog-on Chris Rogers nemrég bejelentette, hogy a "Beta channel"-ben frissen kiadott új release az első kiadás, amelybe már integrálták Native Client-et. A Native Client lehetővé teszi a C és C++ kódok böngészőn belüli futtatását a JavaScript-nél alkalmazottakhoz hasonló biztonsági korlátozások mellett. A bejelentés elolvasható itt.

Hozzászólások

zsír

--
"SzAM-7 -es, tudjátok amivel a Mirage-okat szokták lelőni" - Robi.

Egy újabb hulladék, ami több problémát fog okozni, mint amennyit megoldana...

Olyan ActiveX-es erzesem van ezzel a technologiaval kapcsolatban.

Azért lesz még pár év, mire felfut, ha egyátalán.

Az architektúrafüggő változat egyértelműen kuka, amíg nem fagy be a pokol (ARM desktop/workstation vagy x86 kézigépek), elterjeszteni ebben a formában nem kéne és valószínűleg nem is lehet.
Az LLVM-es ami életképes lenne, de az meg még ki sem próbálható.

Azért valahol érthető a gogo lépése.
Egyrészt a HTML/Javascript "craft"-ja elfogy egy pont után, az Active-x/Flash/Java meg nincs a "kezében" és ugye a Flash kivételével a többi elég halódott, a C-nél ütősebbet nem igazán tudtak lépni.
Viszont nagyon ingoványos terepre merészkedtek, amit felülír az üzleti érdek és a kényszer.
El tudom képzelni, hogy Google erővel és kényszerítő ügyes kis lépések segítségével sikerre vigye a technológiát.
Mivel a social őrületen (pl: faszbook) tengődő nép tehetetlensége alapvetően bugyuta, elég lesz nekik egy tűzijáték látványa a böngészőn belül, hogy meginduljon a nyálelválasztás és lerakják egy új vallás, a googleizmus alapjait.

Viszont nagyon ingoványos terepre merészkedtek, amit felülír az üzleti érdek és a kényszer.

Ööö miért is?

Amúgy a jelenlegi formájában csak egy gyakorlatban használhatatlan techdemo, mert a 3 támogatott architektúra közül fordításnál választani kell, így mindenképpen kizárod a potenciális látogatók jó részét; majd az LLVM alapú lesz ütős.

Ingoványos: szerintem sokan paráznak (majd), hogy tényleg biztonságosan meg tudják-e oldani.
Amíg nem ér el egy küszöböt, addig nem mozdulnak rá az illetékes elvtársak, hogy kijátsszák.
Ma még csak a google a periszkópot dugta ki, pár év felmerül.. még pár év és indítja a rakétákat.:)

Egy homokozóba rakják a kódot futni.

A Native Client elkapja a lib/kernelhívásokat és ellenőrzi, hogy megbízhatóak-e. Természetesen én is aggódom afelől, hogy ezt normálisan meg lehet-e oldani.

http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Native_Client

Ami még probléma, hogy 32bit/64bit/ARM gépeken is mennie kellene. A wikin olvashatod, hogy kitalálnak valami köztes byte kódot, amire átfordul.

Ami számomra furcsa, hogy úgy tudom, hogy a C# és a Java is lefordítja natívra a kritikus részeket, szóval egyenlőre nem tiszta, hogy ez a megoldás valóban gyorsabb lesz-e, mint egy átfordított C#, vagy Java.

Kicsit olyan érzésem van, mintha a CIL-t és a .NET-et újra feltalálnák. Persze akinek több információja van, ossza meg.

Értem én.. nem mondtam, hogy rossz dolog.. egyetértek azokkal amit mondtál..
Idővel csak letisztul mit akarnak, mert én egyelőre nem látom mit is akarnak pontosan ezzel a technológiával.. hacsak elsősorban nem azt, hogy hosszabb távon mindent rá tudjanak tolni a webre és ássák tovább a desktop pc sírját. Szóval nagy háború lesz még ebből.

"hacsak elsősorban nem azt, hogy hosszabb távon mindent rá tudjanak tolni a webre és ássák tovább a desktop pc sírját"

Pontosan ez lehet az egész mögött. Picit olyan ez a technológia, mint a java applet. Egy általános célú programozási nyelvet korlátozunk picit le úgy, hogy a teljesítménye és a használhatósága ne csökkenjen számottevően. Csakhogy amikor a java applet megjelent, akkor szerintem az volt a cél, hogy interaktív alkalmazások fejlesztését támogassák, de mióta a böngészők is tűrhető sebességgel futtatják a javascriptet, a java applet szép lassan elkezdett kihalni. Most a google megint behozza a technológiát, csak ezúttal nem java, hanem c/c++ a platform, és nem az interaktivitás a cél (hiszen az már megvalósult), hanem valami, ami ennél több (pl. desktop alkalmazások böngészőbe ültetése).

--
Don't be an Ubuntard!

Én úgy emlékszem a google vonatkozó előadásából, hogy a toolchain előállít több binárist az ismertebb/fontosabb == minden platformra, és a böngésző tisztje letölteni azt a változatot, ami neki kell. Úgy gondolom jó és hasznos lépés ez, főleg ha az ember olyan kódot akar írni, ahol fontos a sebesség (adatfeldolgozás) vagy csak simán el akarsz rejteni dolgokat