PAP2T beüzemelés

Fórumok

Sziasztok!

Tanácstalan vagyok egy PAP2T adapter beüzemelésében.

Az internetet a nagy T-estvér szolgáltatja, ADSL, dinamikus IP címmel. A modem és a router D-Link eszközök. A router DI-524 B4 típusú, a legfrissebb firmware-rel. A drótos és a drótnélküli hálózatban egyaránt fix IP címek vannak.

Ami megy:
Az egyetlen windowszos gépre telepített SJPhone alkalmazás a router bármilyen beállítása nélkül tökéletesen működik.

Ami nem:
Az a PAP2T. Kimenő hívás esetén a tárcsázás után hosszan vár,majd pittyeg és bontja a vonalat. Bejövő híváskor kicsöng, de hangot semelyik irányba sem továbbít. A beállításokat lásd itt (PDF):

A VoIP szolgáltató által javasolt beállításokat leellenőriztem, minden rendben volt és minden maradt a régiben. De akkor hol a hiba?

Hozzászólások

phone-nak van supportja, nem? :-)
a weboldalon ephone-nal latod a hivast?
probald meg esetleg:
1) nezni a hivast a dobozodon
2) atallitani a g711U codec-et g729-re v g711A -ra

Másik routerrel (más márka, típus, firmware) jelentkezik ez a probléma ugyanezen beállítások mellett?

Szia nálam a dialplan ez:(*xx|2xx|1xx|[3469]11|0|00|[2-9]xxxxxx|1xxx[2-9]xxxxxxS0|xxxxxxxxxxxx.)

Most nincs kedvem kiértékelni, de ezzel lehet tárcsázni. Próbáld ki!

A hangcsatorna szerintem azért nem épül fel mert a routerben be van kapcsolva a virtual server "VoIP RTP" szerintem az nem kell. Kapcsold ki!
Ugyan ez vonatkozik a router firewall oldalára is.

Utána meglátjuk milyen hiba van még!

Üdv.
nagysa

Ugyanaz.
Amit közben látok az Info oldalon:


	Display Name:	06212002840	User ID:	06212002840
		Hook State:	Off	Registration State:	Online
		Last Registration At:	12/4/2010 11:18:12	Next Registration In:	
		Message Waiting:	No	Call Back Active:	No
		Last Called Number:		Last Caller Number:	
		Mapped SIP Port:	5060		
		Call 1 State:	Calling	Call 2 State:	Idle
		Call 1 Tone:	None	Call 2 Tone:	None
		Call 1 Encoder:	G711u	Call 2 Encoder:	
		Call 1 Decoder:	G711u	Call 2 Decoder:	
		Call 1 FAX:	No	Call 2 FAX:	
		Call 1 Type:	Outbound	Call 2 Type:	
		Call 1 Remote Hold:	No	Call 2 Remote Hold:	
		Call 1 Callback:	No	Call 2 Callback:	
		Call 1 Peer Name:		Call 2 Peer Name:	
		Call 1 Peer Phone:	06302495030	Call 2 Peer Phone:	
		Call 1 Duration:		Call 2 Duration:	
		Call 1 Packets Sent:	0	Call 2 Packets Sent:	
		Call 1 Packets Recv:	0	Call 2 Packets Recv:	
		Call 1 Bytes Sent:	0	Call 2 Bytes Sent:	
		Call 1 Bytes Recv:	0	Call 2 Bytes Recv:	
		Call 1 Decode Latency:	0 ms	Call 2 Decode Latency:	
		Call 1 Jitter:	0 ms	Call 2 Jitter:	
		Call 1 Round Trip Delay:	0 ms	Call 2 Round Trip Delay:	
		Call 1 Packets Lost:	0	Call 2 Packets Lost:	
		Call 1 Packet Error:	0	Call 2 Packet Error:	
		Call 1 Mapped RTP Port:	21826 >> 0	Call 2 Mapped RTP Port:	
		Call 1 Media Loopback:	

Kikapcsoltad a firewalt és a virtuális szervert is és átírtad a dialplan-t?

Hihetetlen akkor működnie kéne. :( én ugyan a routerembe (openwrt backfire) semmit nem állítottam ez ügyben és tudom nem is kell, de nálam működik. Egy eltérés van én neophone-t használok.

szerk.: Nálad is múködik soft phone-ról, ez is a fentieket bizonyítja

Kikapcsoltam.

Ha csak egyszerűen kirakom a DMZ-be, akkor úgy elszáll a net, mint ahogy most is történt. Csak akkor hajlandó újra kapcsolódni, ha kihúzom és visszadugom a modem tápcsatlakozóját.

Szerk.:
Ha kiveszem a megadott továbbítási szabályokat és úgy tárcsázok, akkor is ugyanez történik.

Ami megy:
"Az egyetlen windowszos gépre telepített SJPhone alkalmazás a router bármilyen beállítása nélkül tökéletesen működik."

Jaj most meg DMZ!!!
Semmit nem kell beállítani ahhoz, hogy működjön!
Ismétlem kapcsolj ki mindent a routerben minden erre vonatkozó beállítást. Tesztelj úgy bejövő és kimenő hívást is!

Attól, hogy egy host (itt a pap2) a hálózaton forgalmaz nem szállhat el a net. Valamit még nem állítottál vissza a routerben. Állítsd át a pap2-őt más ipcímre (így a hibás router beállítások egy része legalább nem lesz érvényes) és újra nézd át a routert!
Akár a routeren nyomhatnál a default settings-et, persze biztos tudd az adsl jelszavadat!

Nyomj egy gyári alapbeállítást(reset) a routeren és PAP2-n és frissítsd fel őket a legújabb firmware-re. Ne állíts be semmillyen port átirányítást vagy DMZ-t a routerbe!

PAP2 beállítások:

SIP menü:

RTP Packet size: 0.020
Reg Retry Long Intvl: 60
Handle VIA received: yes
Handle VIA rport: yes
Insert VIA received: yes
Insert VIA rport: yes
Substitute VIA Addr: yes

Provisioning menü:
Upgrade enable: no

Regional menü:
Time Zone: GMT+1
FXS Port Input Gain; FXS Port Output Gain: 0 és 3 között igény szerint
Detect ABCD: no
Playback ABCD: no

Line 1, 2 menü:
NAT Mapping Enable: yes
NAT Keep Alive: yes
Network Jitter Level: high
Jitter Buffer Adjustment: disable
SIP port: 5070
Proxy: sip.ephone.hu
Register Expires: 120
Display name: 0621xyz
User ID: 0621xyz
Password: jelszó
Preferred Codec: G711a
Use Pref Codec Only: yes
G729a Enable: no
G723 Enable: no
G726-16 Enable: no
G726-24 no
G726-32 no
G726-40 no
Dial Plan: (0[012345789]x.|06[45689]xxxxxxx|061xxxxxxx|06[237]0xxxxxxx|0621xxxxxxx|062[2-9]xxxxxx|06[37][1-9]xxxxxx|10x|1[1-9]x.|[2-9]xxxxx)

Opcionális dolgok:

Regional menü:
Vertical Service Activation Codes -> Call return Code -tól egészen a -> Force
G729a Code: -ig minden mezőt ki kell törölni, hogy üres legyen (tehát a *01
stb. kódokat)

Line 1,2 menü:
Supplementary Service Subscription -> Call Waiting Serv -től egészen a Service
Announcement Serv -ig (mindkét oszlop) elemeit állítsd no -ra, kivéve a CID Serv -et.

Mindkét eszközön a firmware frissítve, a beállítások beállítva.
Minden maradt a régiben.

Amíg a modemet nem indítom újra, nincs használható kapcsolat.

Az újraindítás előtt, a kapcsolódási kisérletek háromnegyedében a router megkapja a címeket (saját, GW, DNS) is, de ebben ki is merül a kapcsolódás.

Nekem úgy tűnik, hogy a stun szerverrel lesz a gond.

Próbáljuk összefoglalni, hogy hol tartunk most!
Ehhez kéne pontosan válaszolnod a következőkre:

"Mindkét eszközön a firmware frissítve, a beállítások beállítva."
Ugye a routerben a default beállítások vannak és csak azok?
Nem örökölte meg a régi dmz virt. szerver stb. beállításokat?

"Minden maradt a régiben."
Írd le újra részletesen, hogy most mi a helyzet!

"Amíg a modemet nem indítom újra, nincs használható kapcsolat."
Csak a modemet indítod újra ilyenkor?

"Az újraindítás előtt, a kapcsolódási kisérletek háromnegyedében a router megkapja a címeket (saját, GW, DNS) is, de ebben ki is merül a kapcsolódás."

Ki próbál kapcsolódni és kihez?

Az én állításaim:
'A' a pap2 pont azt csinálja, mint egy softphone, tehát ha a routerben nincs speciális beállítás működnie kell.

'B' egy router soha nem vesztheti el az internet kapcsolatot egy mögötte működő host (pap2) működése miatt. Nem is tudok olyan beállítást egy routerben, amivel ezt elő lehet idézni. Persze lehet, hogy most fogok tanulni valamit.

Javaslatom:

'A' kérj kölcsön egy masik routert
'B' ha van otthon linuxos géped csináljunk abból routert

  • 1. A routerben csak default beállítások vannak.
  • 2. Működés:
    a. Bejövő híváskor kicsöng, de egyik irányban sem visz át hangot.
    b. Kimenő híváskor tárcsáz, kicsöngetés nincs, majd időtúllépés miatt bontja a vonalat.
  • 3. Igen. (hülyeségnek tűnt, de azért kipróbáltam egy másik ugyanilyen modemet is, avval is ezt produkálta.)
  • 4. A router beállításaiban megjelennek a címek, de az internetet nem éred el. Ha ezek után nyomkodom a Connect és a Disconnect gombot, akkor vagy a már megjelent címeket mutatja vagy átvált saját IP=0.4.0.0-ra és az érvényes DNS címek mutatására. A modemen a LED-ek is az On-Line állapotnak megfelelően világítanak.

A softphone és a Pap2 között az a jelentős különbség van, hogy sajnos a PAP2-nek elég sz*r a SIP-NAT implementációja, bizonyos NAT mögött működik, másiknál nem. Az SPA2102 és Softphone jellemzően megy ugyanitt.

Vannak bizonyos routerek, amik nem NATolják rendesen a SIP-et. A nem "rendesen" általában azt jelenti, hogy egyik irányban van hang, másikban nem (de a hívás a legtöbb esetben felépül).

Ez azért érdekes, mert a SIP üzenetekben is benne van az IPcím, aki kommunikálni akar, nem csak az IP fejlécben. Alapesetben a NAT csak az IP fejlécben cseréli - amíg nincsen hozzá NAT-SIP helper.

akár az is lehet, hogy a router érti a sip protokoll... (egyik tapasztalat...hogy volt olyan router, ami sip application proxy futott rajta, ami webes gui-ból nem lehetett kikapcsolni se nem észrevenni csak CLI-ből telnet/ssh)... minden esetre egyes sip üzeneteket megszűrt egyeseket meg átengedett. Tipikusan a Linksys sip üzenetét megfogta (pl vállalati Juniper is...)

a másik, hogyha nem akarsz NAT mögötti mókázással élni, akkor a routeren csinálj portforwardot a SIP signaling (5060-5070/udp) és az RTP (16384-16482/udp alapból -> bár a PAP2 SIP fülén állítható másra is.. kb 10db port javasolt pl 6000-6009) portokra valamint állíts be STUN-t, hogy a SIP INVITE-ba az éppen aktuális publikus címet írja ki. Ebben az esetben a Line -nél a NAT mapping yes-t általában ki kell kapcsolni.

Ha a fenti kettő ok, akkor szerintem mennie kellene.

"akár az is lehet, hogy a router érti a sip protokoll"

Jaj ne ilyenek vannak!
szerencsére már régóta openwrt-t használok otthon, így tudom mi történik a routeremben. :)

Most már a topik nyitónak kéne eldönteni a router cserét egy teszt erejéig, mert különben nem lesz előre lépés.Lehet ez egy linux gép, vagy ha nincs egy live cdről boot....

Ahogy fentebb is irtak: egy kiszuperalt gep is jo router tud lenni, minimalis telepitgetes utan. Amit ajanlok: ezt probald ki elobb, megpedig azert, mert ide viszont mar tudsz rakni tcpdumpot, wiresharkot, whatever, amivel ki tudod debuggolni, mi megy at rajtad.
--

Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant. | Gentoo Portal 

Van egy kis pénzem, lejárt a T-s hűség és az asszony is nyaggat --> itt az idő, hogy végre lecseréljem az analóg előfizetést a VoIP-osra, de a probléma még a régi. Kölcsön routert nem sikerült szereznem, de a héten szeretnék beruházni egyre.

Kíváncsi lennék, hogy az akinek működik a PAP2T milyen routert használ?

Egyéb igények:

  • 4 LAN port
  • Wireless nélkül vagy levehető antennával
  • 6-8 ezer Ft