Jogtisztaság dilemma

Fórumok

Sziasztok!

A héten kezdtem el dolgozni egy informatikai "vegyesvállalatnál" (tehát az égvilágon minden van...) és néha bizony nem jogtiszta szoftvereket használnak.
Mondanom sem kell, hogy megpróbáltam már tenni a dolog ellen, vajmi kevés eredménnyel.

A kérdés a következő:
-Egy alkalmazott, aki nem vesz részt ezeknek a telepítésében, konfigurálásában, stb. megütheti azzal a bokáját, hogy pusztán ebben a környezetben dolgozik?

Hozzászólások

Szerintem se. Akik meguthetik: rendszergazda, cegvezeto.

Ha a munkahelyeden törvénysértést tapasztalsz, azt köteles vagy a felettesednek jelenteni.
Onnan kezdve te már védve vagy.

Engem az érdekelne, hogy a rendszergazda megütheti-e a bokáját ilyen esetben.
A munkaszerződésben erre vonatkozólag semmilyen kikötés nincs.
----------------------------------------------------------
Sebeink emlékeztetnek arra, hogy a múlt valóban megtörtént

Ez attól függ...
Ha a kezedbe nyomják a telepítő anyagot, dokumentációt, licencekódot és nem Te vagy a szoftvergazdálkodási (licence) felelős akkor nem.
Nyilván ha azt mondják, töltsd le vmi warez oldalról és telepítsd akkor aggályos.
Én amikor arra kértek, hogy telepítsek egy szoftvert, és jeleztem, hogy kifogytunk a felhasználói liszenszekből, azt mondták nem az én dolgom a liszensz gazdálkodás, így telepítettem. De persze mindennek nyoma van! Sőtt nálunk automatikus szoftverleltár fut a gépeken és figyelmeztetve van a jogosulatlan felhasználó. (Nálunk csak olyan alkalmazás lehet a gépen amihez van licence és _engedélyezve_ van a használata, vagyis akármilyen freeware/GPL.... sem automatikusan engedett).
Ha bizonyítani tudod, hogy nem te vagy a szoftvergazdálkodásért felelős, van eredeti média és nyoma van a telepítési kérelemnek, illetve a főnököd részéről a jóváhagyásnak, akkor nem Te vagy a felelős.

-TamsA-

nalunk a kovetkezokepp volt megoldva:
a rendszergazda ideiglenes lokalis root jogot adott x felhasznalonak, akinek szukse'ge volt a soft.-ra, igy o" tiszta maradt. attol kezdve, h nem o" annak a gepnek az adminja, nem felel e'rte. jol tette!

ke'so"bb kirugta'k, mert: "nem tud egyu"tt dolgozni" az alkalmazotakkal.

Közben kötülnéztem a BSA honlapján és ezt találtam.
Idézet:
"Fontos megjegyezni, hogy a társaság mint munkáltató felel abban az esetben is, amennyiben munkaviszonyával összefüggésben
az alkalmazott (pl.: ha az informatikai infrastruktúra
működtetéséért felelős rendszergazda illegális szoftvereket telepít a társaság számítógépeire) a szoftverkiadónak mint harmadik személynek kárt okoz(13)."

----------------------------------------------------------
Sebeink emlékeztetnek arra, hogy a múlt valóban megtörtént

Pontosan. A munkavállaló akkor, és csak akkor felelős, ha aláírt egy papírt, ami szerint ő adminisztrátor a saját gépén, csak jogtiszta szoftvert telepíthet, és amennyiben mégsem, azért ő vállal minden felelősséget. Ugyanez vonatkozik a rendszergazdára is.
Minden más esetben a munkáltató a felelős.

Mindenkinek nagyon szépen köszönöm a válaszokat; valamennyire megnyugodtam most.
Ugyanakkor feltett szándékom a legalitás irányába terelni a céget, persze csak ha a vezér is egyetért vele...

--
//:wladek's world