Sziasztok,
van a cimben szereplo notebook-om, amit kb 1 eve a cegemtol kaptam meg leselejtezes utan amit nagy megelegedessel hasznal a csalad. A minap nem volt hajlando indulni a gep, es a kovetkezo hibauzenettel fogadott: 0183: Bad CRC of Security Settings in EFI variable. Press F1 to Enter Setup. Miutan tovabbmegyek, varja a BIOS passwordot, amit sajnos nem tudok es amit egy volt IT-s kollega adott az se jo. Mi ilyenkor a teendo?
Hozzászólások
Ha jól nézem nem tudod resetelni:
Types of password for ThinkPad - Lenovo Support CA
Ezért csak ez a megoldás, de hátha valaki tudja valami backdoort.
UNLOCK BIOS LENOVO THINKPAD SERIES T460
Aláírás _Franko_ miatt törölve.
RIP Jákub.
neut @
W25Q128 leszerel -> epromégetővel eredeti bin beír -> W25Q128 visszaforraszt.
A W25Q128 az alaplapon a porózus hűtőcső és az oldalsó USB aljzat csatlakozója között van, szerencsére szabadon és szerencsére sok minden nincs mellette. Mindazonáltal nem ajánlanám háztartási körülmények között kivitelezni. Ha mégis, kb. egy ilyet azért vegyél.
Vortex Rikers NC114-85EKLS
de ha CRC hibas lett, akkor siman lehet hogy el is romlott
Akkor még egy lépcső: venni kell egy másik flash IC-t és oda beírni az eredeti BIN-t, majd boot után mihamarabb átnyomni rajta egy frissítést, természetesen bootiso-s gyári cuccal. Körülményes művelet, sajnos.
Vortex Rikers NC114-85EKLS
Jonak hangzik. Van egy ismerosom aki tud ilyeneket leszerelni / irni. Hol talalok eredeti bin-t?
Bármilyen meglepő is, de a hivatalos support oldalon: https://pcsupport.lenovo.com/us/en/products/laptops-and-netbooks/thinkp…
Sőt, komplett szerelési és diagnosztikai kézikönyvük is van.
mármint egy blank? akkor elveszíti a szériaszámokat és egyedi azonosítókat.
Újabb generációnál olyat írtak, hogy el kell menteni az eredetit, ami tartalmazza a gép szériaszámát. Aztán egy moddolt biost feltenni programozóval, csipesszel (kiforrasztani nem is kell), az bemegy a biosba mert ki van ütve a jelszóellenőrzés. Ott kireseteli, tpm-et reseteli és utána visszaírja az eredeti biost.
Ahogy megtörtént, kb. ezért kell azonnal biost frissíteni, mert az szériaszámot és modellkódot is tud frissíteni a Lenovo üzleti gépeknél.
Vortex Rikers NC114-85EKLS
na de miből frissít, ha már felül lett írva? A nand tartalmazza a szériaszámot is, azt is felülcsapja, amikor egy üres biost ráflasselsz a chipre.
Így van, érvénytelen értéket kap az adott cella. Amit akár te adsz meg majd az ügyes kis kezeiddel, Thinkpad Maintenance Disk -> "write sn to eprom" vagy valami ilyesmi. S mivel ez is kérdés volt: bármely end-user képes a model-numbert "frissíteni", mivel rákérdez íráskor. Szerintem még anyám is be tudná írni, fixme.
Évek óta nem foglalkozok ilyesmivel, szerencsére. Ha valakit érdekel, kérem szánjon rá egy percet és keressen rá, én nem guglizok érte. Simán kophatott, ami valamikor rutin volt a kezemben/fejemben - bár szerintem nem emlékszem rosszul.
Vortex Rikers NC114-85EKLS
Ez nem csak laptopokra érvényes, desktop BIOS is tárolja pl. a MAC címet, szériaszámot, s ki tudja miket még.
A MAC cím a hálókártyában lesz.
integrált eszközöknél nem biztos
Jó felvetés, de az ISO modell szerint az adatkapcsolati rétegben van elhelyezve, ekkor a PC gyártója nem avatkozhat bele.
A NIC gyártó felelős azért, hogy egyedi MAC címmel rendelkezzen az eszköz egy hálózaton. Ezt egy PC gyártó a BIOS-ban nem teheti meg, neki lövése sincs, hogy egy másik gyártó a saját BIOS-ában nem adná-e ugyanazt a címet.
Ezért van, hogy MAC tartalmazza a gyártó azonosítóját az elején, a következő karaktereken biztosítja az egyediségét.
Az egy dolog, hogy
felülírhatjaideiglenesen megváltoztathatja szoftveresen a felhasználó.az alaplapra integrált nic gyártója az alaplap gyártója, aki a biost is biztosítja. És külön rom helyett egyben teszik rá az alaplapra.
Ha megnézed a fenti linken a laptopod integrált kártyájának a MAC címét, mit ír ki, mint gyártó?
Tudsz erre példát adni, hogy egy ASUS, HP, LENOVO, MSI, DELL stb hálókártyát gyárt a laptopjába!?
hagyjuk már a hülyeségeket, van hogy a gyártó a chipsetgyártó kódját használja, van hogy saját kódja van.
A lényeg az, hogy az integrált kártya beállításait, egyedi azonosítóit jó eséllel együtt tárolják a központi romban a többi egyedi azonosítóval.
Erre ne vegyél mérget: egy olcsó konzumer noti jöhet akár 3 féle hálózati vezérlővel és kapod amivel kapod, miközben a BIOS egy és ugyanazon állomány. A komolyabb üzleti gépeken nem olyan ritka a külön panelre szerelt hálózati vezérlő, amit fólia kábellel csatolnak az alaplaphoz (néha egyebek is vannak azon a panelon).
Sőt, az igazán jó cuccoknál én elvárnám, hogy minden csatlakozó legyen kiszervezve egy-egy megfelelő panelra, hogy ha töröd-zúzod az USB-t vagy Lan-t vagy jacket vagy DC jacket, akkor cserélhető legyen. Az RJ45 kifejezetten az, aminek csupán a csatlakozóját őrület lenne kivezetékelni, viszont magát a vezérlőt és a csatit már láttam többször külön panelon.
Vortex Rikers NC114-85EKLS
Nem azt mondtam, hogy minden esetben a bios tartalmazza, lehetnek dedikált kártyák is a nyákra téve. Eleve sok esetben már a chipsetbe van integrálva és csak fizikai illesztó van kívül. Spórolás miatt sokszor lespórolják a külön tárolókat. Az meg, hogy többféle hw változat is van nem számít, kicsit okosabb már ennél a modern technika, a mac address és más egyedi kódok nem kerülnek felülírásra normál bios frissítéskor.
Esetleg nem ártana követni az elmúlt 50 év változásait :D
https://forum.giga-byte.co.uk/index.php?topic=16105.0
https://winraid.level1techs.com/t/pc-stuttering-and-wiped-mac-address-a…
Ettől persze még van, amelyik saját flash chipet használ, pl valsz ezek is
https://www.asrock.com/support/download/SOP.asp?cat=WIN
Nem ma volt, hogy szervizeltem, de többször mókolt BIOS-okat használtunk és szerintem mindnél problémát kellett volna okozzon. Nekem tökre logikus, hogy a hálózati vezérlő és a mellé tett apró flash külön életet él, s önmagáról jelenti a BIOSnak, hogy nekem márpedig ez a MAC-címem. Ami amúgy rá van címkézve az alaplapra. Tisztább, biztonságosabb érzés. Az általánosan használt intel 219-et vagy a megfelelő RTL-t én kiszervezve látom.
Ui T460 szerkezeti skicce itt.
Vortex Rikers NC114-85EKLS
https://www.intel.com/content/www/us/en/content-details/612523/intel-et…
169. oldal.
Akkor valószínűleg ezért nem megy az ebayezett HP Z2G4-embe az integrált intel NIC. :(
Amikor megjött "Manufacturing mode"-ba bootolt , se sorozatszám, se feature byte, és az i219 ugyan látszott de se a windows , se a linux nem tudta hozzá betölteni a drivert. (gondolom ez a régió sem volt felprogramozva...)
Régebbi gépeknél egyszerűbb volt az élet, mert simán fel lehetett progival tölteni módosított biosokat is, nem volt lekódolt, aláírt, védett annyira. Plusz nem is minden volt annyira integrálva a chipsetekbe. Nemkem a csúcs csak az volt, hogy vga bios modult cseréltem a bios fájlban újabbra dedikált 3rd party chipet használó lapon és volt hogy mac address-t írattam át fordított sorrendbe, mert az osx (hackintosh) rossz sorrendben olvasta ki.
Üzleti gépeknél meg eleve vannak értékek, amit védenek és a flashre mentenek, nehogy elfelejtse cmos elem kivételekor.
A visszaírás része nem tiszta. A Gyári BIOS és amit dumpolsz a BIOSból bájtra ugyanannyi. Ha visszaírod a hibásat, ugyanott leszel.
A céges HP asztali gépemmel jártam így. Elcsesződött a BIOS frissítés és nem is lehetett javítani kívülről. A BIOS frissítő közölte ugyan, hogy csinál recovery particót, de nem sikerült neki. Én meg péntek délután bátor voltam, menjen nélküle, mi baj lehet. :))
Mivel van programozóm (EZP2023+), kiforrasztottam, lementettem a tartalmát (ezt mindig érdemes megcsinálni!) és beírtam a HP-től letöltöttel.
Ebben nincs semmi adat, a gép összes azonosítója, száma, megnevezése, WIN licence hiányzik belőle. Lusta voltam eddig a hibás biosból kibányászni és belegyúrni a gyáriba. A gép remekül működik így is.
Itt megmutatják HP esetén hogyan lehet visszaírni.
>> W25Q128 leszerel
inplace, csipesszel egy ch341a nem játszik?
-
Ha nem tudod a BIOS password-öt, az gáz.
szervíz/support tud adni neked 'master password'-öt - de csak ha hitelt érdemlően tudod bizonyítani, hogy a tiéd. és/vagy van még rá support.szerk: úgy tűnik ez mégsem mégsem opció :(
Egyéb esetben - tudtommal - csak a forrasztás/EPROM csere/felülírás megfelelő eszközzel marad, mint megoldás.
zrubi.hu