Shelly 3gen kondenzátorok

Shelly relékre jópár forumon  panaszkodnak (2 év a garancia)  ,  2-3 év után újra kell kondizni őket, mint régen az alaplapokat. Youtubon számos video van róla.
Megjelentek a shelly 3 generációs reléi, de egy videon én ugyanazokat a "hagyományos" kondikat látom, mint a régiekben :

6perc 30 mp:
https://www.youtube.com/watch?v=zIKLbPeoxb0

Nem vagyok májer az  elektronikához ilyen szinten, de van valami oka , 
hogy nem a starpabíróbb hibrid/polimer kondikat használják, vagy ezeket ilyen helyen nem lehet alkalmazni , illetve ha már kondozni kell , lehet e ezekre cserélni ?
 

Hozzászólások

Szerkesztve: 2024. 08. 27., k – 13:01

A primer körben két Aishi van, a szekunderben valami fura kínai van, nem tudom azonosítani a kép alapján. Az utóbbiakkal szokott gond lenni. Egyértelműen túl olcsók. A normális minőségű klasszikus elkó sokáig elmegy. A polimeres meg drágább, azért nem szeretik.

Tán 100uF-ost cseréltem, úgy kellett rendeltem, mert speckó méret.

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Szerkesztve: 2024. 08. 27., k – 14:50

Én két módon próbálom meghosszabbítani (majd látjuk, milyen sikerrel) az élettartamot. 

1. Eco mód bekapcs

2. Kiemelő keret használata, ahol lehet.
Mondjuk a kapcsoló nem szép tőle, de nálam alapból nem is sok a hely a kapcsoló mögött, pláne ha nem spéci kis mélységű kapcsoló. Egy Asfora vagy Sedna kiemelő keret (ami adott kapcsolóhoz illeszkedik) meg ad egy kis plusz légteret.

És van még egy 3. mód. Azt figyeltem meg, hogy az OpenWRT alatt a Coverage Cell Density (más routerekben is van hasonló, más neveken), ami azt szabályozza, hogy milyen a minimálisan támogatott Wifi sebesség, befolyásolhatja az okosrelék hőmérsékletét. Ha Normálnál erősebb a beállítás (High, Highest), akkor jó pár fokkal növekedhet az okosrelék hőmérséklete. Érdemes Normal-on tartani, vagy épp kikapcsolni.

 

Amúgy van olyan konkurens termékcsalád, ami hasonlóan megy felhő nélkül és mindenféle központ nélkül Action-okat támogatva, de helyi HomeAssistant-ból is vezérelhetően, wifin kapcsolódik és strapabíróbb kondenzátorokat tartalmaz?

Olyan, mint a Mikrotik, az se annyira top, csak nyíltabb nagyobb tudásubb és olcsóbb, mint sok konkurense. Na meg eleve a vezeték nélküli IoT, pláne a wifi-s egy olcsó játék. Mondjuk legalább okosabb és tartósabb, mint amit Bitichino-ból láttam :) hullottak a relédobozok valamiért, pedig elvileg komolyabb vezetékes cucc lenne. Persze lehet, hogy a "szakik" cseszték el a telepítést/méretezést. Viszont abban szilárd elkót láttam, maga a relé alkatrész dobta fel a pacskert, pedig az se kínai volt.

https://shelly-api-docs.shelly.cloud/gen2/ComponentsAndServices/Sys/

"Experimental ECO Mode, which, when enabled throttles CPU speed and enables low-power mode for the WiFi radio when possible. This can signifficantly decrease power consumption, but may increase latency."

igen, tobbet kell varni hogy kapcsoljon. :(

neked aztan fura humorod van...

> (2 év a garancia)  ,  2-3 év után újra kell kondizni őket

tervezett avultatas? :)

pedig hogy odavan mindenki a shellyert, tularazott fos az is

Abból is legalább a Gen2, ami ér valamit, a Gen1 ColoT protokollal nekem bizonytalan HA alatt és frissítés nincs már vagy egy éve, pedig volna mit... Sajnos kompakt 230V-s dimmerből még nincs újabb, a 0-10V-t meg a hajamra kenhetem, driver kéne hozzá.

tervezett avultatas

AZ. Persze, ha elolvasnál néhány adatlapot, akkor sokkal okosabb lennél. Még egy hálózati táp IC adatlapjában is találsz élettartam értéket, holott semmi köze hozzá, csak a tipikusan alkalmazott elkó és burkolat kialakítás függvényében adnak meg két adatot.

  • Zárt dobozban ~20.000 óra. (2 év) (dugasztáp)
  • Jól szellőző dobozban ~100.000 óra. (10 év) ("ipari" táp)

A tiipikusan alkalmazott elkó tulajdonságait a fizika határozza meg. Igaz, vannak jobb termékek is amik drágábbak - itt lehet némi spórolás.

Magyarázom az első mondatot: A literes dobozba épített dugasztáp nem lenne praktikus és nerm lenne olcsó. :-DDD Bár 15 év garanciát is vállalhatnál rá!!!

Tehát itt a mérnök urak nem mesterségesen avultatnak, hanem a piacon kapható olcsóbb alkatrészekből próbálnak az előírt élettartamra méretezni - olyat, ami még belefér. Éppen ezért nem jó ötlet a polimer kondenzátor, mert sokkal nagyobb a mérete az elkóhoz képest. Mert nagyobb a dielektrikum vastagsága -> kisebb a kapacitás és nagyobb az induktivitása a nagyobb méretek miatt. Praktikus okokból nem is gyártanak ilyet ekkora kapacitás értékkel, csak olyat, amit M6 csavarral lehet felerősíteni. ;)

Ilyen kondenzátort (330μF) lehetne helyettesíteni 6db 47μF MLCC-vel, hacsak a táp ic nem igényli a magasabb ESR-t (azon keletkezik a hibajel), mert akkor még egy soros ellenállás is kell. A primer kondenzátorokból meg nem gyártanak 400V - esetleg 450V -nál nagyobbat. Kapcsolóüzemű tápnál tipikusan 30% feszültség túlméretezés kell. MLCC esetén - mivel az olcsó, normál árú - mindig Class II anyagból készültet választanak, a mikrofónia/öregedés miatt töbszörösen túlléphetik a 30%-ot. (A Class I anyagból készült nagyobb értékű kondenzátor ára kb. 100x-os.)

Mondjuk azokról is hallottam/olvastam már rosszat, de hiszek neked (nekem csak egy éve vannak Shelly-k, de még (kopp-kopp-kopp, asztal alatt felfelé bal kézzel, ahogy a libsik :D) egyik se döglött be, de hőmérsékeltüket állandóan figyelem és próbálom alacsonyan tartani). Én is kacsingatok a Sonoff, mint alternatíva felé, pláne, hogy már Matter képesek.

vagy legalabb konnyen lehessen cserelni, mint egy biztositekot :)

lehet hogy benaztam, de multkor kicsereltem egy pm nelkuli relet egy pm-esre, az ip cimnek ugyanazt allitottam be, igy a lokalisan beallitott actionok mukodtek, de az osszes felhos jelenetben egyesevel kellett lecserelnem az eszkozt.

neked aztan fura humorod van...

A Shelly nem üti meg az ipari elektronika mértéket, tehát dugasztáp/hobbielektronika kategória.

Alkatrészboltban:

- Vettem pár kínai cuccot, de minden elkót kicserélek benne.

- Más is ezt csinálja. ;)

Itt egy  kapcsolási rajz, csak annyi  hiba van benne, hogy a BP2522(4) -> a bal oldali kondenzátor + pólusára megy.  Mese nincs, egy elegendő kapacitású 400V-os kondenzátor nem fér el a dobozban, ezért két részre osztották. A kimenő kondenzátor lehetne magasabb és hosszabb élettartamú (ami magasabb). mert elférne. Pl. egy Panasonic low ESR.

Ha a Shellyt választanám, akkor vennék néhány tartalék darabot és keresnék megfelelő csere kondenzátoerokat.

Most vettem 2db Delight 553595B-t, ami egészen jó árú. Lehet, szétszedem az egyiket - jobb, mint a meglepetés. ;)

Talán lecsenem a protokollját is, úgy használhatóbb lesz.

A tápokban a legjobban öregedő alkatrész az elkó. Az elkó élettartam specifikációja 1000..15000 óráig terjed, ami azt jelenti, hogy a névleges max. hőmérsékletre melegítve és a névleges max. feszültséget rákapcsolva a gyártó ennyi óra hibamentes üzemet garantál. (Persze lehet véletlenszerű meghibásodás is.) A valóságban ezeket a paramétereket nem használják ki a névleges értékekig. Itt jön egy elég bonyolult képlet, ami a kisebb hőmérsékletet és a kisebb feszültséget is figyelmbe veszi, így az 1000 órás kondenzátor mehet akár 10000 óráig is. Kiszáradásra is figyelembe lehet venni jónéhány évet, ha nem túl nagy a terhelés.

Egy ilyen áramkörben a kapcsolóüzemű táp impulzusai és a szomszédos alkatrészek is melegítik az elkót, ezért rosszul szellőző helyre beszerelve drasztikusan csökkenhet az élettartama. A megoldás jobb minőségű (magasabb élettartam, magasabb hőmérséklet, magasabb feszültség) kondenzátort kell választani, ami mindenképpen drágább, esetleg nem fér el. Esetleg át lehet tervezni a kapcsolást - ha ez lehetséges - olyan ámramkörrel, ami kevésbé veszi igénybe a kondenzátort és drágább.

Úgy nézem, hogy a Shelly Pro elemek nagyobb dobozban vannak, tehát beférnek a drágább alkatrészek. Netalán még némi szellőző lyukak is lehetnek rajta.

Igen, látni vélem, hogy nagyobbak és hosszabbak a kondenzátorok amik a kis emeletről lógnak le. (a nagyobb==jobb) A doboz is nagyobb és szellősebb, mint a topicnyitó.

Egy csúnyaság az a barna kondenzátor, ami nem tűzbiztos kivitel. Pont egy ilyet cseréltem egy pici kínai LED tápban tűzbiztosra, a kitermelt alkatrész az asztalon maradt. Legközelebb pont egy olyan értékre volt szükségem, felkaptam és beforrasztottam. Egy vihar után értem haza, nem világított az akvárium. A kismegszakító felkapcsolása után barátságos tábortűz lobogott az akvárium mögött. :-D

Némi rutinnal látom, hogy a polimer ilyen miniatűr méretben es ilyen nagy kapacitással nem létezhet. A névleges feszültség értéke sem stimmel.

A fémházas polimerek többnyire nagy méretű motorindító vagy ún. lámpa kondenzátorok. Hogy milyen bugyit húznak rá, az meg a  gyártó dolga. Az elkó általában "edényben" lakik, ami gumidugóval, műanyag dugóval vagy forrasztott kerámia tárcsával van lezárva, külőnben kifolyna az elektrolit. A nagyobbak tetején három ágú vágás látszik - ez szakad ki, ha felforr az elektrolit, míg az ilyen kisebbeknél kiköpi a gumidugót és repül a kupak.