Sziasztok!
Meg akartam csinálni egy "egyszerű" image-elést, de beletört a bicskám eddig.
Alapvetően a rescuezillát szoktam használni, ha sima PC-ről van szó, mert egész gyorsan és hatákonyan csinálja a dolgát. Egyedül arra kellett figyelni, hogy a partíciókon ha volt szabad hely, akkor akkorára összenyomni, hogy ha kissebb a cél lemez, akkor ráférjenek. Utána lehet kiterjeszteni.
LVM-et most nem akarom idekeverni.
Az aktuális feladat némileg eltér az átlagostól:
Van egy 1 lemezes WDMyCLoud NAS. Az a probléma vele, hogy az OS is a HDD-n van, tehát ha megfekszik a lemez, akkor az egész cucc mehet a lecsóba. Hogy lehet egyáltalán ilyen gagyi cuccot gyártani az más kérdés, kaptunk kettőt ajándékba, az egyik már selejtbe került.
Arra gondoltam, hogy ha csinálok belőle egy imaget, akkor bármikor vissza tudom állítani egy másik lemezre ami épp kéznél van, akár egy kissebbre is, hisz a data partíció üresen összenyomható.
Van rajta 9 partíció, ebből az első kettő egy raid1 tömböt alkot. Ez már buktató, mert a Linux disztrók nagy része jellemzően automatikusan összerakja a tömböt (mondjuk md127 néven) és utána nem lehet hozzáférni a partíciókhoz. Ezt korlátozottan ki lehet küszöbölni futás közben is, de nem minden esetben jöttem rá, hogy hogyan. Eleve nem sok értelmét látom ugyanazon a lemezen létrehozni a raid kötetet, de fogadjuk el, így van gyárilag. +1% esély a rendszer túlélésére.
Eddigi eredményeim:
Rescuezilla eleve meg sem jeleníti a lemezt a source diskek között.
Clonezilla skippeli a raid member partíciókat - ez nem opció
Partimage már az sdc3-nál elakad, mert ismeretlen a partíció számára.
Redo rescue szépen végigmegy, de visszaállítani nem lehet ha kissebb a cél lemez attól függetlenül, hogy az egész mentés nincs több 2 GB-nál. A data partíció ugye össze van nyomva.
ddrescue-ra gondoltam, de egyelőre nem tudom melyik disztró része
ugyanez igaz a mondo rescue-ra, de az ígéretesnek tűnik.
Azt hozzá kell tenni, hogy a netboot.xyz-t használom és nyilván egyszerűbb lenne egy olyan disztró, ami onnan elérhető és tartalmazza ezeket a szoftvereket, de elvileg saját iso-t is be lehet bootoltatni vele (párat csináltam) csak kicsit macerásabb.
Acronist használtunk régen, de nem opció, mert sokféle gép van és nagyon instabil. Néha lefagy, néha akadozik, nagyon lassú, van hogy sikertelen a mentés vagy a visszaállítás... rabolja az időt rendesen. A Clonezilla illetve Rescuezilla az esetek 99%-ában tökéletesen teszi a dolgát, gyors, hatékony. Hát itt az 1% :)
Van hasonló tapasztalata valakinek? Hogy ne kelljen annyit keresgélni... nagyobb lemez -> kisebb lemez, a partíciók méretezhetők.
- 977 megtekintés
Hozzászólások
System rescue cd
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Láttam, hogy van ilyen, de még nem prószáltam.
Megnézem, köszi a tippet!
- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
szerettem, de amikor gentooról átrakták arch alapúra, akkor egy csomó minden megváltozott, amit megszoktam, azóta ubuntu telepítő cdt használok ugyanarra a célra. Ha kell, akkor csomagokat telepítek, de alapból is megy, ami kell.
ventoy al készített usb boot, rajta friss ubuntu iso, a bebootolt linuxon meg dd helyett dcfldd hogy kicsit láthatóbb legyen mi hol tart. Hálózaton keresztül nc, stb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem trivialis.
save:
dd if=/dev/diszk of=/ide/rakom/az/imaget
restore:
dd if=/ide/raktam/az/imaget of=/dev/cserediszk
opcionalisan tomoritheted is vagy ssh-n is attolhatod mashova (hazi feladat)
nem, kisebb lemezre nem cserelhetsz. igy jartal.
Mas kerdes, hogy az eszkoz mit kezd egy cserelt diszkre visszatolt mentessel :)
B verzio: az adatot (SMB tokomtudja), configot kulon mented, restore pedig uj diszk, OS install, config restore, data restore. Felteve, hogy a csodaeszkoz tud ilyet (mint pl. egy truenas)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pont a lényeg nincs meg: a kisebb cél disk.
A dd-n ebben a formában túl vagyok.
Ettől függetlenül ha valaki más erre téved, segítség lehet neki.
- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ne legyen cel a kisebb diszk. (problem solved)
a gond itt tobbek kozott az, hogy nem tudod a WD szara hogyan mukodik, pl. mit fog kezdeni egy klonozott lemezzel, belso titkositasaval mit fogsz tudni kezdeni? vagy: hiaba van egy dd-zett lemezed, ha azt betolva masik HW ala az adatokat nem tudod eloszedni. ezert mondtam, hogy adatokat lemented a samba?-rol, konfigot mented, disaster recovery pedig: uj lemez betol, konfig betol, adatok betol...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
dd-vel csinálsz egy image-t. Átmásolod egy nagyobb gépre.
Majd resize2fs és vissza?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én partclone-t szoktam manapság használni, nekem bevált.
Ha a dd-re kell fallback-elni, akkor javasolnám először létrehozni egy fájlt, /dev/zero-ból teletömni nullákkal, amíg a diszk meg nem telik, majd törölni.
Utána a dd kimenetét át lehet ereszteni egy gzip-en, hogy némileg kisebb legyen a mentés.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezt jól elbonyolítod azzal, hogy mindenféle bonyolult, intelligens utility-t akarsz használni.
Egyfelől, ahogy írták, a legegyszerűbb ezt dd-vel. Ha az üres helyeket nem akarod másolni, és a filerendszerek linuxosak, tudod azokat csatolni, akkor pedig file-osan másolj rsync -avxHASX opciókkal, így mennek a jogosultságok, tulajdonos, meg úgy általában minden. Persze visszaállításkor észnél kell lenni, mert az eredeti UUID-dal kell formázni, hogy csak egyet említsek, hiszen a bootmanager illetve az fstab sanszos, hogy filerendszer UUID-ra hivatkoznak.
Értelemszerűen ne legyen csatolva az a filerendszer, amiről mentést készítesz, mert az nem vicces, ha másolás közben változik a tartalma, ideértve a metaadatokat is.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Esetleg nézd meg az én programomat: USBImager
Indítsd a "-a" (all disk) kapcsolóval, és akkor minden meghajtót enged kiválasztani, amit csak lát, nemcsak az USB pendrájvokat. Memóriában futásközben tömörít (zstd-vel), szóval a dd-vel ellentétben könnyű vele nagyobb image-ket kissebb partícióra fájlokba menteni. Bár esélyes, hogy ennél is külön kell bootolni vagy külsős diszkként kell csatlakoztatni, hogy engedje a kernel (magyarán ne arról fusson a rendszer, amiről épp menteni akarsz).
Annyi csak, hogy a "Standard" felületű változatot töltsd le, és ne a "Write-only"-t, amit a honlap alapból felkínál (ne olyant, aminek "wo" van a nevében), és akkor lesz backup funkcionalitásod is benne. Alapból egy grafikus ablakot nyit, de van belőle ncurses változat is, ha ssh-hoz kéne. https://gitlab.com/bztsrc/usbimager/#screenshots
Egyedül arra kellett figyelni, hogy a partíciókon ha volt szabad hely, akkor akkorára összenyomni, hogy ha kissebb a cél lemez, akkor ráférjenek.
Az USBImager ezt élből lekezeli. Ha mondjuk van egy 100 megás lemezed, aminek a 90%-a üres, akkor USBImager-el lementve az eredmény 100 megának fog látszani, de valójában csak 10 megát fog foglalni a lemezen (ugyanis sparse fájlt hoz létre Linux alatt, illetve Windows-on is, ha NTFS-re mented a fájlt). Vagy bekapcsolhatod a zstd tömörítést és akkor még kevesebbet (ez sokkal, de sokkal hatékonyabb, mintha pipe-olnád a dd-t, mivel 1 megás blokkokat használ "sliding window" módszerrel, szóval jobban tömörítetebb is lesz, és gyorsabban is végez a mentéssel.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni