[Megoldva] Notebook felfüggesztve "brutálisan" merül

Sziasztok!

Nincs nagy tapasztalatom ezen a téren, illetve nem találkoztam még hasonló esettel, ezért kérném, hogy aki látott már ilyet erősítse már meg, hogy ez normális, vagy rendellenes viselkedés.
Naszóval... ...a napokban vettem egy Acer Aspire 3 - A315-58-51SE notebook-ot, melyre egy LinuxMint 21.2 került. Minden szép, minden jó, minden működik, viszont azt tapasztalom, hogy felfüggesztésben (fedél lecsukása után) a gép 10 perc alatt minimum 3%-ot merül.
Mivel az éjszaka folyamán felfüggesztésben teljesen lemerült (kb. 7 óra hossza alatt), így a mai nap teszteltem és onnan ez a 10 perc 3% érték. Az aksija nem egy acélos darab, de ezt azért túlzásnak érzem...

Amit próbáltam:
-- Bluetoot-t kikapcsoltam
-- Wifi-t kikapcsoltam
-- Live rendszerrel: felfüggesztésben merül
-- Telepített rendszerrel: felfüggesztésben merül
-- Újabb 6.4-es kernellel: felfüggesztésben merül
-- Ubuntu 23.10 live rendszerrel: felfüggesztésben merül

Amit tapasztaltam:
-- A gép elalszik (látszólag) teljesen, ennek ellenére az alja a proci környékén lévő hőcsöveknél 10 perc után is kézmelegnél kicsit melegebb, mintha valami fogyasztana és ezáltal hőt termelne.

Egyelőre szándékosan nem mellékeltem logokat, meg hasonlókat, mert tényleg csak az érdekelne, hogy találkozott már valaki ilyesmivel?

Köszönöm előre is a reakciókat!

 

Szerkesztve:
6.10.2 kernel és a hozzászólásokban javasolt beállítás úgy tűnik jelenleg megoldotta:

/etc/systemd/sleep.conf.d/freeze.conf
[Sleep]
SuspendState=freeze

Altatva most nem melegszik, és nagyjából fél óra alatt mindössze 1%-ot merült, így a problémát megoldottnak tekintem.

Köszönöm szépen a hozzászólásokat!

Hozzászólások

Röviden:

találkozott :)

 

Bővebben:

BIOS, CPU, Kernel függő a dolog.

nekem épp jelenleg Lenovo T14, Fedora 38  - amiben hetente jön új kernel - jelenleg épp 6.4.13-200.fc38.x86_64

Gyakorlatilag nem is megy sleep-be, csak úgy csinál.

A tünet ugyan az mint nálad: simán lemerül.

 

Korábban ilyet nem csinált, és azóta CPU, BIOS sem változott, szóval (esetemben) tutira valamelyik kernel törte el ezt a fícsört.

De sajnos időm még nem volt arra, hogy többet foglalkozzak ezzel :(

De majd egy BIOS frissítéssel kezek...

Ugyanezt tapasztaltam Dell Latitude -el, Debian 12.1.

Mintha nem tudna "nyugodtan aludni". Igaz nekem több mint egy teljes nap mire "álmában" lemerül, de az a kis Dell 6-8 órát kibír éles használatban.

Követem a topicot, hátha valaki rájön. :)

"A megoldásra kell koncentrálni nem a problémára."

Nekem valaki azt tanácsolta, hogy mielőtt sleepbe teszem húzzam le a töltőt, úgy valamiért alacsonyabb fogyasztású módba megy.

Nem vagyok biztos benne, hogy használt-e, de nekem 1 éjszakát simán kibír sleepben.

Újabb laptopok nem tudják a klasszikus S3 alvást, helyette van egy ún. Modern Standby (Intel esetén S0ix nevű) módjuk, ami olyan, hogy nem kapcsol ki teljesen, hanem szinte mindent lekapcsolva ébren marad. Na, ha a BIOS/OS támogatás nincs hozzá - és Linux esetén nem nagyon van - akkor nem tud mindent lekapcsolni, ilyenkor előfordul, hogy elrakod táskába és túlmelegszik, mert nem alszik. Hibernáld, az a biztos.

Win alatt is egy rakás fos, mert gyakorlatilag S0 (ébren) alvás oximoron. Alacsonyabb órajelen fut tovább a proci és ha olyanja van, akkor elkezd netezni is, frissítéseket keresgélni win alatt. Ha előbb altatjuk és utána húzzuk ki a töltőt, akkor annyi iq nem volt a gyökér bios fejlesztőkben, ha már úgyis mindig be van kapcsolva az a fos gép, akkor legalább azt az egy dolgot figyelné, ami számít, hogy be van -e dugva. Az ms mondása az volt, hogy mivel az s3-hoz kell bios támogatás, inkább le se kapcsoljon a gép (=S0), hanem majd az os lesz okos. De nem okos.

Win alatt is egy rakás fos, mert gyakorlatilag S0 (ébren) alvás oximoron. Alacsonyabb órajelen fut tovább a proci és ha olyanja van, akkor elkezd netezni is, frissítéseket keresgélni win alatt.

A sleepstudy mi mond ilyenkor? Mert szerintem valami futó cucc miatt nem tud aludni. Amikor alszik, akkor nálam még nem fordult elő, hogy netezne vagy bármit dolgozna. Egy hibás Bluetooth driver okozott egyszer olyat, hogy nem tudott aludni, de akkor nem is ment Modern Standby állapotban, hanem totál ébren maradt.

Win10 alatt van hogy a thunerbolt driver áll fejre, de hivatalosan win11 ajánlott a gépre szóval fogjuk rá, érthető.
De az S0 leírásából és ms indoklásából vettem, hogy az s0 nem alvás, hanem az aktív mód. Csak erre most ráültek, hogy ne legyen semmilyen alvás (mert jaj jaj azt bios és driver szinten fejleszteni kell és nem sikerül nekik), hanem majd os szinten energiatakarékosra állítanak mindent. Valójában a gép fut közben (win alatt az s0 hálózattal az alapértelmezett). Valsz például ezért is ébred fel táskában, mert wifin elveszti a hálózatot, ha elviszem magammal a gépet ésiettől bepánikol, elkezd hálózatot keresni. Áthekkelve s0 hálózat nélküli módra egy fokkal jobb, de akkor is van , hogy beledöglik az "alvásba". Ha meg tápra van dugva, akkor elkezdi pörgetni veszettül a ventilátort "alvás" közben, mert rájön, hogy ő most nagyon akar valamit dolgozni, mert van áram és nincs más dolga úgysem.

https://learn.microsoft.com/en-us/windows/win32/power/system-power-stat…
"In the S0 low-power idle mode of the working state, also referred to as Modern Standby, the system remains partially running. During Modern Standby, the system can stay up-to-date whenever a suitable network is available and also wake when real-time action is required, such as OS maintenance. "
Ezért nem szakad le vpn-ről sem S0 "alvás hálózattal" közben. Laptopnál kurva rossz ez, nem tudom miért nem verte agyon a QA azt a barmot, aki kitalálta, hogy így legyen. Ja de tudom, mert jópár éve megszüntette az ms a QA részlegét. A linux meg járulékos veszteség, hogy már a biosból is kiirtották ms és intel nyomásra a normális alvás módot, amit már évtizedek óta sikerült normálisan kezelni.

Sajnos olyan gépen, ahol a biosból kivették az átváltás opciót, de amúgy még támogatja, ott sem lehet os alól rendesen átváltani s3-ra. Mert akkor ébresztskor nem éleszti fel jól a portokat a gépen a bios.

Az a kemény, hogy vannak gépek, amelyek "kikapcsolva" is lemerülnek. Ami nem is meglepő, mert a laptopomnál is full áram alatt van a cpu is, a vrm-ek aktívak (lehet a vpro miatt, bár ez nem üzleti gép és nincs kivezetve biosban konfig rá).

Win10 alatt van hogy a thunerbolt driver áll fejre, de hivatalosan win11 ajánlott a gépre szóval fogjuk rá, érthető.

Én ez inkább driver és/vagy vendor/hardver problémának látom. Nekem Win11 van a gépen, ami ASUS, és mint írtam, volt egy rossz Bluetooth driver, ami miatt nem tudott aludni, egy ideig letiltottam, aztán valamikor megjavították, azóta teljesen stabil a Modern Standby, a gépnek van egy jellegzetes LED villogtatása, amikor ebben a módban van, szóval egyértelműen látszik, hogy mikor és mennyit van ebben.

Szóval így néz ki egy Modern Standby, ha minden rendben van a géppel hardveresen és szoftveresen: https://imgur.com/a/OSxmTKQ

És ilyen, amikor például egy töltésre rajta hagyott telefon basztatja alvás közben: https://imgur.com/a/YBwwW1I

Jol látom, hogy amikor minden rendben van, akkor 10 óra alvás után, 20%-ot veszít az akksiból?

Nem, azt látod, hogy 80 százalék töltöttséggel lépett be az alvásba, ezt írja is, hogy "at start". Azért ennyivel indul, mert így van beállítva, hogy ne töltsön fel 100 százalékra.

Na, megmértem neked, kb. 6,5 Wh fogyasztása volt 10 óra alatt sleep módban, ami azt jelenti a 90 Wh akkuval, hogy kb. ~135 órát tud így Modern Standby állapotban lenni, ami ~5,5 nap.

--

Szóval nekem továbbra is az a meglátásom, hogy ez a Modern Standby alapvetően működik és a vendor bassza szét azzal, hogy a hardver nem képes rá valamilyen oknál fogva; vagy valamilyen driver nem hagyja aludni a gépet; vagy valamilyen plusz periféria nem hagyja aludni a gépet (én például szoptam a dongle alapú egerekkel, áttértem tisztán BT egérre, és újra tudott aludni a gép); illetve valamilyen szoftver nem hagyja aludni a gépet. Nem tudom, hogy a Windows 10 mennyire támogatja, de a Windows 11 esetén az én gépemen ez a dolog alapvetően működik, amiből azt tudom leszűrni, hogy a Windows 11 alapvetően jól és stabilan tudja ezt a módot.

Illetve Linux esetén ez még nagyon nincs összecsiszolva, a kernel lutri, a gép is lutri, én részben ezért használom most Windows 11-el a laptopom és benne a WSL/WSL2 adja a Linux-ot, mert a Linux nem tudta kezelni értelmesen ezt és végül nem volt kedvem szopni azzal, hogy minden egyes "lecsukom-kinyitom" művelet kaparós sorsjegy és minden egyes frissítés lottóhúzás.

Na, megmértem neked, kb. 6,5 Wh fogyasztása volt 10 óra alatt sleep módban,

 

Ez szanalom (nem a te laptopodra ertve konkretan, hanem, hogy ennxit tudnak laptop fronton).

Ennyi van a mobilomban konkretan, es 2 napot kihuz, van benne 8G ram, kepernyot vilagit, bluetooth-t nyomat (headset), mobilhalozatot es wifit kezel.

A laptop mit is csinal? Konkretan beleforrosodik valami usb-s szarsagba...

 

Mielott belementek volna ebbe a mindent is csinalunk alvas kozben, megoldhattak volna hogy tudjon minimum 2 hetet, amikor csak es kizarolag a memoriaval kellett foglalkoznia, hogy ne felejtsen.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Ez szanalom (nem a te laptopodra ertve konkretan, hanem, hogy ennxit tudnak laptop fronton).

Mennyit kellene tudnia?

Ennyi van a mobilomban konkretan, es 2 napot kihuz, van benne 8G ram, kepernyot vilagit, bluetooth-t nyomat (headset), mobilhalozatot es wifit kezel.

És? A 64 GB DDR5 ~0,4-0,5 W körül eszik, ennél lejjebb nem nagyon lehet menni, ha a memória tartalmát életben kell tartani...

Mielott belementek volna ebbe a mindent is csinalunk alvas kozben, megoldhattak volna hogy tudjon minimum 2 hetet, amikor csak es kizarolag a memoriaval kellett foglalkoznia, hogy ne felejtsen.

Egyrészt kb. egy hetet bírna ki, ha csak a memóriával kellene foglalkoznia, ehhez képest nem fogyaszt sokkal többet a Modern Standby, másrészt erre van a hibernálás.

--

Szerintem neked olyan igényed van, ami a piacon rétegigény. A default nagyjából az, hogy 5 perc után - ha nem fogja semmi a gépet, elmegy aludni, ha nincs töltőn, akkor 1 óra alvás után hibernálja magát. Ez szerintem 90+ százalékban lefedi az átlagos felhasználók igényeit.

Szóval ismét röviden: a Modern Standby tökéletesen működik, ha a rendszer minden komponense jól működik. A fő probléma az, hogy ha nem működik jól, akkor erről a felhasználó nem kap se tájékoztatást, se beállítási segítséget.

Nalam is elofordul neha a t470s-en. Leginkabb az gyanus, hogy frissitem a debiant, frissul a kernel, meg minden mas is. Aztan valami inkabb keresztbe all a 28 retegnyi szortveripari hulladekban a lid switch zarodasa es az alvas kozt.

Reboot utan minden jo.

frissitem a debiant, frissul a kernel [...]  Reboot utan minden jo.

Kernelfrissítés után a reboot erősen javasolt. ;)
Értem én, hogy a modern világunkban már lehet "röptiben" is kernelt frissíteni, de lássuk be, hogy nincsenek csodák.

(Lazán kapcsolódik: ezért nem értem azokat, akik az 1000+ napos uptime-ra verik ki. :D )

"A megoldásra kell koncentrálni nem a problémára."

Szerkesztve: 2023. 09. 07., cs – 20:35

Ha már itt tartunk:

Több, különböző gyártmányú/típusú notebookon is tapasztaljuk, hogy a gép a teljes kikapcsolást követően, pár nap alatt, magától teljesen lemerül.

Tehát, a gép teljesen fel van töltve. Kikapcsoljuk, (teljesen, nem hibernálás!) majd pár nappal (3-4) később, amikor kivesszük a notebook táskából, akkor már villog a LED, hogy sürgősen tölteni kell. (10% alatt van.) Ekkora önkisülése nincs egy akkumulátornak...

Ezek között van HP kifordítható-érintős gép és Lenovo ThinkPad T és X sorozatú is. (Jellemzően kb. 8. generációs Inteles gépek)

Az akkumulátorok remek egészségnek örvendenek, tudják a reális, sokórás üzemidőt használat közben. (A gépek egyébként nullkilométeres koruktól csinálják ezt.)

A gépeken Windows 10 és Windows 11 van. A gyorsindítás (kikapcsolás helyett hibernálás) ki van kapcsolva.

Én valami olyanra tippelek, hogy a kikapcsolt gép valamiért "felébred" kikapcsolt állapotból, csinál valamit, aztán alszik tovább...

Ötlet?

Néhány ötlet - Windows 10:
- Tiltsd le az alvást, hibernálást.
- Tiltsd le a "felébresztési idők engedélyezése" beállítást. Ez egy nagyon piszkos beállítás.
- A gép ne lógjon UTP-vel a hálózaton.

Nálam 1-2 alkalommal csinált ilyen táskában bekapcsolást céges Thinkpad céges szoftverekkel, beállításokkal. Ideges lettem és mindenféle alvási beállítást kikapcsoltam Windowsban és UEFI-ben is. Utána soha többet nem csinált ilyet a gép.

Most, hogy igy olvastam az altalatok tapasztaltakat, kb megegyeznek a sajat win/linux tapasztalataimmal.

Sleep mode mar nem sleep mode win eseten, de linux alatt sem igazan, ezert kivancsisagbol (tenyleg kivancsisagbol,meg mert erdekelt, nem flamet akarok) kiprobaltam a sajat jatszos laptopomon. 2017 ev vegi 12" Macbook, elerheto legrissebb operaciorendszerrel (gondolom az is alapvetoen egy modern oprendszernek minosul).
Amit tudni kell, a gep sosincs kikapcsolva, restart csak rendszerfrissites eseten, ha nem hasznalom sleep-be megy. Utoljara 11 nappal ezelott hasznaltam, kinyitaskor 69% akkutoltottsegem volt.
Lecsukas utan egybol elalszik, felnyitas utan egybol login screen, minden nyitott program a helyen, nem toltoget.
Macos eseteben 4 fele alvo mod van, nem tudtam korabban,  gulugulu volt a baratom macos sleep modes explained keresoszavakra.
Ellenoriztem, a gep egy ugynevezett safe sleep mode-t hasznal, ami annyit tesz, ram low power mode, sleep elott kimenti a tartalmat ssd-re, hogy power loss eseten ne vesszen el adat), proci LP mode.
A tobbi mode is hasonlo, van amelyik csak a ramot tartja fesz alatt, van amelyik azt nem, de a memoriatartalmat kiirja elotte ssd-re.
Terminalbol egyszeruen lekerheto a legoptimalisabb sleep mode:  pmset -g | grep hibernatemode
Nekem hibernatemode 3 van azaz safe sleep mode gyarilag.
Nem tudom ezeknek a modeoknak van e windowsos vagy Linuxos megfeleloje, megmondom oszinten, eddig nem kellett foglalkoznom powermanagementtel.

@mauzi : "Én valami olyanra tippelek, hogy a kikapcsolt gép valamiért "felébred" kikapcsolt állapotból, csinál valamit, aztán alszik tovább."
Ez konnyen lehet, nalam ez power managementben kikapcsolhato (Power nap a neve, sleepben periodikusan ellenorzi az emaileket, naptarbejegyzeseket, iCloud beallitasokat). Win alatt Cmd-bol ha jol remlik ezt lehet valahogy szabalyozni adminkent.

I don't run often, but when I do, I run as administrator.

Tudom, olvastam en is joparat. A titok egyik nyitja az lehet, hogy ki milyen szoftvereket, pluginokat es egyebeket hasznal, amik sleep alatt is hozzaferhetnek a rendszereszkozokhoz. Ceges eszkozok eseteben eros tenyezo lehet az MDM is.

I don't run often, but when I do, I run as administrator.

Mac háza táján is hasonló a helyzet, de ott "tudatosan"... Azaz, ha lecsukom a fedelet, sleep mode, de bizonyos folyamatok továbbra is működnek. Nekem az lett a standard, hogy a desktop dolgokat lekapcsolom becsukás előtt. (böngésző, terminal, fejlesztő eszköz, stb.)

Nyílván más eszköz, de hátha segít a saját eljárásom. :)

a céges Dellem altatáskor (win10) érezhető módon fűti a kasztnit, ha lehúzom a töltő kábelt, reggelre tutira nullára meríti magát

táp mellett is sokszor arra kapcsolom be reggel, hogy újraindította magát valami patch felrakása után

hibernálás nincs engedélyezve, szóval, inkább ki szoktam kapcsolni

Céges géppel én is ugyanígy voltam, hogy az altatás hosszú távon nem jó, mert össze-vissza csinál minden szart, és a hibernálás hivatalosan nekem sincs engedélyezve (GUI-ról nem elérhető). Viszont command line-ból a shutdown /h parancsot kiadva gyönyörűen hibernál, én ezt használom éjszakára. Egy próbát megérhet.

Ha GPO-ból van tiltva a hibernálás (eleve a munkahelynek ez miért fáj h. a dolgozó hibernálhatja a gépét?) akkor az nem csak a GUI menüből szedi ki a lehetőséget, hanem rendszerszinten tiltja meg. Már ha tényleg így történt a letiltás, nem csak a menüpontot rejtették el. Innentől kezdve az h. a shutdown /h mégis megcsinálja, az felettébb furcsa.

Biztos, hogy nincs teljesen letiltva, mert ki tudom választani, hogy hibernáljon az alvás gombra, csak azt nem akartam beállítani. A "Power menüből" viszont ki van szedve, és a power gomb és a képernyő lecsukását sem tudom piszkálgatni. Amúgy én sem értem, hogy ezeket mi értelme tiltani, de így, hogy parancssorból tudom triggerelni, nem fáj annyira, hogy ugráljak érte. :)

Nem, le van tiltva az összes checkbox meg dropdown, felül meg van egy "Change settings that are currently unavailable" link egy UAC-pajzzsal, de nincs local adminom. Annyit tudok módosítani, hogy mi történjen, ha sleep buttont nyomok. Már elengedtem ezt amúgy, de azért köszi! :)

Hogy magamat idézzem:

így, hogy parancssorból tudom triggerelni, nem fáj annyira, hogy ugráljak érte

Egyébként valószínűleg megoldható lenne, de ha csak 1-2 órát is rá kellene szánnom, hogy lekommunikáljam, az így kidobott idő lenne. :) Igazából nem panaszkodni akartam vagy megoldást a "problémámra", csak egy tippet adni a kollégának, hogy ha esetleg GUI-n nem találja, érdemes egy próbát tenni a shutdown paranccsal, hátha.

Én is megnéztem, nálam nem is látszik a hibernálás opció, egy elrejtett menüben találtam egy olyant, hogy ha balanced módban használom a gépet, akkor mit csináljon, ha altatom. Akku esetén egy 6-7 jegyű szám perc múlva megy hibernálásba, töltés esetén soha. Engedte átállítanom, kíváncsi leszek, hogy fog-e működni, és a következő login után nem írja-e felül a GP.

Nekem ugyan AMD-s a gep, de az alabbi script segit, meg nem nyomoztam ki pontosan melyik eszkoz akarja allandoan felebreszteni, de valamelyik nem hagyja aludni.
``` grep enabled -l /sys/bus/*/devices/*/power/wakeup|egrep -v \"(LNXPWRBN|acpi|alarm)\"| xargs -I@ bash -c \"echo disabled|sudo tee @ ```

Logitech k850 + m720.

#1-re a sajat USB dongle (hatotav gyatra, kihagy billentyuleutest meg 50 centirol, persze az eger megy messzirol is) ebresztonek, #2 laptop BT, #3 desktop BT.

Mondjuk jobban orulnek valami rendes BIOS-nak, ami kepes BT-t kezelni legalabb egy ebresztes erejeig.

Gyopar Andersson eger (99 SEK) kepes volt kikapcsolni a LED-et es az erzekelot par masodperccel azutan, hogy elveszti a dongle jelet. Igy csak a gombjai nyomogatasara ebred fel a laptop. Persze csak egyet vettem, es 10 ev alatt mar kezd szetesni.

Úgy látom, a pénztárcával szavazás ideája kimerül a silányságba való beletörődés gyakorlatában. Na de legalább a mérnökök magasan kvalifikáltak, bár a jobb fizetést nem bánnák.

:)

Acer Helios 300: nem hogy melegedett de újra sem indult le és sem kapcsolt ubuntu 22.04 alatt. A default 6.2.valami kernel lecseréltem 5.15.131 -re és megjavult.

Szerkesztve: 2023. 09. 13., sze – 15:17

Ezek után kíváncsivá tett a téma, megnéztem én is. Nálam (Arch, Lenovo L14) 12,5 óra alatt merült 10%-ot. Kissé én is sokallom, bár ezek szerint több, mint 4 napot elvan így.